Anita Hib&LOs. De geschaakte bruid van Garibaldi. Duitsch vliegtuig bij landing verongelukt V R IJ D X G 7 JUTJ I 1939 HASRLE M'S D 'A G B U A D 5 BET was in het jaar 1839, dat op de reede van het Braziliaan- sche stadje Laguna het oor logsvaartuig Staparika voor anker lag, waarvan de gezagvoerder, een 32- jarige jongeman, door zijn verrekijker de straatjes van het stadje in oogen- schouw nam. Plotseling viel hem daar de ver schijning van een jonge vrouw op; onmiddellijk gaf hij bevel een der booten te strijken en liet hij zich aan land roeien, ten einde dat meisje te ontmoeten. Maar toen hij op de plaats aankwam, waar hij haar zooeven nog gezien had, bleek ze reeds verdwenen te zijn; daarom besloot hij haar te gaan zoeken. Hij kwam een man tegen, die hem met amigo" aansprak, omdat zij elkaar al eens eerder ontmoet hadden, en die hem uitnoodigde bij hem thuis een kop koffie te komen drinken. Nauwelijks waren de mannen de nederige wonmg binnengetreden, of de zeeman trof daar het meisje aan. waarnaar hij gezocht had, een jonge creoolsche van Portugeesche bloede, nog geen twintig jaar oud, die de dochter van zijn gastheer bleek te zijn. Een wijle zagen de beide jongelieden elkaar aan; toen sprak de zeeman, die slechts wei nig woorden Portugeesch kende, in het Ita- liaansch: „Je moet de mijne zijn!" „Tu devi essere mia". En zoo geviel het, dat Giuseppe Ga ribaldi, de latere Italiaansche vrij heidsheld, als gezagvoerder van een Brazil iaanschen oorlogsbodem het meisje Anita Riberas schaakte en met haar heenvoer van de reede van Laguna, terwijl aan den wal een be drogen vader den man, die zijn gast vrijheid misbruikt had, vervloekte. Qc vP vijftienjarigen leeftijd had de jonge 'Garibaldi zijn geboorteplaats Nizza of Nice gelijk men thans zegt verlaten, om zeeman te worden en als zeeman was hij vijf jaar voor zijn ontmoeting met Anita naar Brazilië gekomen, waai' hij de geboren strijder te water en te land aan de binnen- lancteohe oorlogen deelnam. Het leven van den ..gaucho", den Zuid- Amerikaanschen herder te paard had hij zich ten voorbeeld gesteld. Vrij zijn Veel latei- zou Garibaldi eens schrijven: „De gaucho gehoorzaamt het gouvernement, wanneer dit hem naar den zin is; zoo niet, dan verkiest hij vrijwillig hot leven in het oerwoud met den hemel als dak, teneinde de regeering te gaan bestrijden". Garibaldi's geboorteland, Italië, zuchtte in dien tijd nog onder het Oostenrijksche be wind, voor zoover het niet tot den Kerke lijken Staat of tot het koninkrijk Napels behoorde. Acht jaar voor de ontmoeting met Anita was de opstand van 1831 op bloedige wijze on derdrukt geworden; het lichaam van den patriot Menotti. dat aan de galg bengelde, diendë.-den Italianen tot vermaningnipxmer meer in verzet te kome -tegen de vreemde overheersching. Nog tot 1848 zou het duren eer Garibaldi, vergezeld van Anita, naar Italië terugkeerde om zijn geboorteland in vele jaren van strijd en leed te bevrijden van de overheersching en hetaaneen te helpen voegen tot één onaf hankelijk rijk. Anita Riberas, de creoolsche, verafgoodde haar man met de primitieve, hartstochte lijke toewijding den vrouwen der Braziliaan- sche pampa's eigen. Te paard zou ze aan zijn zijde strijden in de gevechten en veldslagen, welke hij leverde, met hem aan boord zijn wanneer er op zee gevochten werd, en menig maal zou het geschieden, dat ze na een veld slag tusschen de gesneuvelden en gewonden ging zoeken naar den in het strijdgewoel uit het gezicht verloren echtgenoot. In Brazilië schonk Anita hem al spoedig een zoon, wien Garibaldi een naam gaf, welke de moeder nog nimmer gehoord had. „Wat voor een naam is dat, dien je aan onzen zoon wilt geven? Nog nooit «heb ik van een heilige gehoord, die aldus heette", vroeg de verwonderde! Anita. Menotti het was de naam van den in het verre vaderland opgehangen patriot. Drie jaar na Anita's ontvoering, den 26sten Maart 1842, trad Garibaldi met haar in den echt, waardoor alhoewel zeer laat hun samenzijn gewettigd werd. Wanneer dan nogmaals zes jaar verstreken zijn, zegt hij op een goeden dag onverwacht tot zijn vrouw, dat ze zich gereed moet ma ken om met de kinderen op reis te gaan. En wanneer Anita, die haar man lang genoeg kent om zich over geen zijner oogenschijnlijk plotselinge invallen meer te verwonderen, hem vraagt: ..Waarheen?", dan krijgt zij ten antwoord: „Naar Nizza, waar mijn moeder woont- Naar Italië!" Wat wist het Braziliaansche vrouwtje van Italië af? Wat wist ze van Rome. behalve dan dat daar de Heilige Vader woonde? Terug naar het vaderland. rr OO vertrok Garibaldi op 15 April 1848 met zijn familie en een zestal landslieden aan boord van het schip „Speranza" De Hoop van Montevideo naar Italië, naar het va derland, dat hij van de vreemde overheer sching wil gaan bevrijden. In Nizza zag hij na afwezigheid van 14 jaar zijn moeder weer, zijn moeder, die hem later eens in een stormnacht op den Oceaan zal verschijnen, om hem te verkondigen, dat ze gestorven is. Daar in Nizza, waar ze met haar man en kinderen bij Garibaldi's moeder vertoeft, zegt Anita: ,,Als dit je vaderland is, zal het ook het mijne zijn". „Ik moet naar Rome gaan, Anita", krijgt ze ten antwoord. „Dan ga ik met je mee naar de plaats waar de Heilige Vader woont". „Maar de Heilige Vader is de vijand van mijn land geworden „Als dit zoo is. ben ik een vijandin van den Heiligen Vader. Maar ik ga met je mee". „Je blijft in Nizza, Anita". En Garibaldi ver- Bij Vilia Spada, het bloedige bolwerk van het voor zijn vrijheid tegen de Franschen strijdende Rome. was het, dat op 14 Juni 1849 plotseling een vrouw zich een weg baande dc~- de officieren, die Garibaldi omringden, er. hun aanvoerder om den hals viel. Anita! Geheel Toscane, dat streng door de Oosten rijkers bewaakt werd, had ze doorkruist, ver volgens was zij dwars door het gebied ge trokken, dat de Franschen, die Rome beleger den, bezet hielden en na erin geslaagd te zijn ook de wachtposten der belegeraars te ver schalken. had ze haar doel bereikt. Later, toen Garibaldi op het punt stond Rome te verlaten, om naar het door de Oosten rijkers belegerde Venetië te trekken na allen, die hem volgen wilden honger, dorst, strijd en leed beloofd te hebben wilde hij. dat Anita, die in blijde verwachting verkeerde, in Rome zou achterblijven. ,Nu je honger, dorst, strijd en leed beloofd hebt, ga ik met je mede", luidde haar besluit. En ze knipte zich de haren af, om hem ver volgens te paard te volgen op zijn tocht. Tenslotte, wanneer Garibaldi's eerste poging tot bevrijding van Italië gefaald heeft, moet hij zich met de zijnen in het kleine republiekje San Marino in veiligheid stellen. Daax ont slaat hij zijn soldaten met de woorden: „Keert naar uw haardsteden terug, maar vergeet nooit dat Italië niet in schandelijke slavernij mag blijven vertoeven". Met slechts weinige getrouwen wil hij dan trachten de Adriatische kust te bereiken, door het hem vijandelijke gebied; en een avontuurlijke tocht vangt aan, waarop hem de in de Braziliaansche guerilla-oorlogen opge dane ervaring goed te stade komt. De eenvoudige landbevolking fluistert, wan neer zij het troepje desperate ruiters voorbij ziet rijden en daaronder een eigenaardig figuur ontwaart, die met een vreemd accent den anderen moed inspreekt: „Die daar is een vrouw!" Anita! Tragisch einde. DE aftocht nadert een dramatische ont knooping. Niet alleen te land ziet het groepje zich overal door vijanden omgeven, ook ter zee liggen de Oosten rijkers op den loer. Te Censenatico begeven de vluchtelingen zich aan boord van eenige visschersschepen en kiezen zee, maar al spoedig dreigen de Oostenrijksche oorlogsbodems hun scheepjes prijs te maken. Garibaldi moet opnieuw met de zijnen aan land gaan. Te Comaechio is het, dat ze landen, maar aangezien hun aantal te groot is om ongezien verder te kunnen trekken, splitsen de patriotten zich in kleine groepjes. Bij Anita en Garibaldi blijven een priester, een luitenant en een soldaat. Snel vluchten kan dit vijftal onmogelijk, want tengevolge van al het op de vlucht doorstane leed is Anita stervende. Garibaldi draagt haar in zijn armen gelijk een kind, terwijl zijn drie metgezellen een boerenkar of eenig voertuig zoeken, waarop de arme vrouw vervoerd kan worden. Terwijl hij voort strompelt meent hij op eens een stemgeluid te hooren: „Vooruit! Maakt nieuwe graven". De stem van een Oostenrijkschen kapitein die aldus eenige boeren commandeert. Maar neen, er zijn geen Oostenrijkers en ook geen boeren in die nabijheid; het is dood stil overal in het rond. Dan krijgt hij opnieuw een hallucinatie, wanneer hij zijn drie metgezellen en zijn eigen zoons door Oostenrijksche soldaten ziet fusilleerea. 'Eindelijk komen de anderen opdagen met een tweewielige'kar, waarop een matras ligt. Heel voorzichtig leggen ze Anita, op de matras en trekken dan haastig verder. Ginds beneden schittert de watervlakte der Middellandsche Zee in het licht van de Augustuszon; in die verte rijst het onwezenlijke beeld van een stadje uit den trillenden zomer- sohen nevelsluier omhoog. Het is het plaatsje, waar ze geland zijn, Comaechio, maar Anita's brekende oogen zien er Laguna in, haar verre geboorteplaats in Brazilië. In de eenzaamheid van het berglandschap vinden de mannen tenslotte een boerderij. Zij dragen de matras met de stervende hier bin nen, naar een der vertrekken, waarin een bed staat. „Toen wij mijn vrouw daar ner- legden, meende ik op haar gezicht de uitdrukking van den dood te ont waren. Ik voelde haar den pols. Hij klopte niet meer". Aldus zouden later Garibaldi's woor den luiden, toen hij de dramatische gebeurtenis van den 4den Augustus 1849 beschreef. Anita wasc nog geen 30 jaar oud. Indien de vloek van den bedrogen vader haar tot het laatste toe vervolgd moge heb ben, haar wensch om in de armen van den man, voor wien ze zich geheel opgeofferd had. te mogen sterven, werd verhoord. Nauwelijks had Garibaldi den tijd om de bewoners van de boerderij te verzoeken zijn doode te begraven; men zat hem dicl\t op de hielen en hij moest dus opnieuw uitwij ken. Doch uit zijn hart week nooit meer de her innering aan Anita, die zoowel haar vader als haar geboorteland in den steek liet om den man harer keuze naar een vreemd land te volgen en daar een rusteloos leven van strijd en harde tegenslagen met dezen te deelen. Opnieuw zou Garibaldi de zeeën bevaren en Lord Londonderry wil Amerika over de Iersclie kwestie inlichten. ock Amerika weerzien, alvorens in 1859 ver trouwde vrienden op zijn verzoek het stoffe lijk overschot zijner vrouw opgroeven, het per schip naar Nizza vervoerden en het daar naast Garibaldi's modeer ter aarde bestel den. Maar zelfs dan nog is er aan Anita's om zwervingen geen einde gekomen. Haar asoh zal neg te Genua en te Staglieno rusten, aleer 'net eeuwige Rome haar laatste rustplaats wordt. Waar de namen van zoovele vrouwen aan de vergetelheid ontrukt zijn, omdat het per soonlijkheden betrof, die door haar schoon heid. bijzondere levenswijze of geestesgaven uitblonken, daar verdient de naam van Anita Riberas te blijven voortleven als het symbool der vrouw, wier aanhankelijkheid, trouw en opofferingsgezindheid ten opzichte van haar levensgezel geen grenzen kent. H. H. (Nadruk verboden). Dezen herfst naar de Ver. Staten. LONDEN. 7 Juli. Lord Londonderry zal in den herfst een reis ondernemen naar de Ver eenig de Staten ten behoeve van de regeering van Ulster, 't Doel van dit bezoek is de Ameri- kaansche „misverstanden" over de Iersche kwestie uit den weg te ruimen, waardoor een van de hinderpalen verdwijnen zou. die de verbetering van de Britsch-Amerikaansche betrekkingen in den weg staan. Londonderry zal een officieel bezoek brengen aan het Ier sche linnenweversgilde op de New-Yorksche tentoonstelling en wel op het verzoek van den premier van Noord-Ierland, Lord Craigavon. Londonderry verklaarde tegenover United Press dat zijn reis evenwel een ruimer doel heeft. Door het houden van redevoeringen en particuliere be sprekingen hoopt hij den Amerikanen een beter beeld te geven van de Ier sche kwestie, die door de Amerikaan- sche politici verkeerd wordt voorge steld. „Wij willen niet dat de Iersche kwestie langer de Britsch-Amerikaan sche verhoudingen blijft vergiftigen". Londonderry liet zich ook uit over die kwestie van de Britsche oorlogsschuld. Des gevraagd zeide hij,.Ik zou die schuld be talen. Indien het niet-betalen wrijving ver oorzaakt, laten wij ons daar dan van be vrijden. Als de Amerikanen daar zoo op gesteld zijn, laten wij dan betalen". Lord Londonderry is. toen hij nog minister van luchtvaart was, herhaaldelijk ervan be schuldigd dat hij pa-o-Duitsch en pro-nationaal socialistisch zou zijn. Hij zette thans zijn houding ten opzichte van Duitschland als volgt uiteen: „Wij hadden vriendschap met de Duitschers moeten sluiten of hen „op den kop" moeten zitteen. Wij hebben geen van beide gedaan. Wij moeten nu pal staan tegen over hen". Londonderry vestigde er nog de aandacht op, dat veertien presidenten van de V.S. van Noord-Iersche afkomst waren. Daar-* orp voelen de Noord-Ieren zich nader tot de Amerikanen dan de Engelschen. Hij meende voorts dat Engeland veel opofferingen heeft getroost om de vriendschap der Amerikanen te winnen. Zoo heeft Engeland een verbond met Japan opgeheven en herhaaldelijk con cessies gedaan aan de Ieren. Dit alles is naar zijn meening te weinig geapprecieerd in de Vereenigde Staten. (United Press) Joden in Duitschland in één bond ondergebracht. Doelbevordering der emigratie. De Duitsche regeering heeft een nieuw decreet het tiende afge kondigd met betrekking tot den status der Duitsche Joden. De belangrijk ste bepalingen daarvan zijn volgens Havas: De Duitsche Joden worden ondergebracht in een nationalen bond, welke rechtspersoonlijkheid heeft en den naam zal dragen van „Nationalen bond van Joden in Duitschland". Deze bond zal ten doel hebben de emigratie van Joden te bevorderen. Bovendien heeft hij tot taak zorg te dragen voor de opvoeding van jonge Joden en zich bezig te houden met het verleenen van bij stand aan Joden. Alle Duitsche of van him nationaliteit ver vallen verklaarde Joden maken deel uit van den bond. Joden van buitenlandsche natio naliteit kunnen er lid van zijn. De bond staat onder toezicht van het ministerie van bin- nenlandsche zaken. Om zijn opvoedende taak te kunnen vervullen, zal de bond een aantal scholen moeten oprichten en onderhouden. Ook middelbare, hoogere of vakscholen welke de emigratie kunnen bevorderen zullen kunnen worden opgericht. Ook zal moeten worden voorzien in de opleiding van leerkrachten. Slechts Joden zullen de scholen van den bond kunnen bezoeken. De bond zal behoeftige Joden steun moeten verleenen, zoodat het rijk van deze zorg zal worden ontlast. Engelsche regeering wil den exporthandel stimuleeren. Wetsontwerp op de esportgaranties gepubliceerd. Uit Londen: Het wetsontwerp op de garanties voor over- zeeschen handel, waarvan de tekst thans is ge publiceerd, stelt een verhooging voor van 10 tot 60 millioen pond sterling, zonder interest, voor credieten, die kunnen worden verleend door het ministerie van handel in gevallen, waarin dit de overtuiging heeft dat het in het nationale belang is. dat dergelijke credieten worden verleend. Men zal zich herinneren, dat toen het vorige ontwerp op de export-credieten werd ingediend een nieuwe categorie van credieten, werd inge voerd, nl. credieten, waarbij 't een national voor deel was om ze te verleenen. Deze credieten ston den geheel los van de gewone commercieele cre dieten. Alle garanties, die onder deze wet gegeven zullen worden, zullen worden gegeven op ge zag van het ministerie van handel. De interest, die niet in de credieten is opgenomen, zal va- rieeren volgens het verschillende type van de transacties, men verwaait echter dat hij in sommige gevallen een belangrijk bedrag zal uit maken. De waarborgen mogen alleen gegeven worden aan of ten voordeele van personen, die hun za ken drijven in het Vereenigd Koninkrijk. De regeering heeft besloten deze wetgevende maatregel te bepleiten, aangezien zij gelooft, dat hij een belangrijk effect zou hebben in het stimuleeren van den exporthandel, in het bijzon der met landen, die op het oogenblik belemmerd worden door economische moeilijkheden, vele landen willlen gaarne hun aankoopen van Brit sche goederen vergrooten, doch staan tegenover economische problemen, die op het oogenblik hun koopkracht op vrije wisselmarkten streng beperken. Consternatie in Hongaarsclie stad. Groot aantal poestapaarden draafde Kecskemét binnen. Onze Boedapester correspondent meldt ons: De bewoners van de iets meer dan honderd ki lometer ten zuiden van Boedapest liggende stad Kecskemét werden in de anders zoo stille avond uren opeens uit hun rust opgeschrikt. Wild ge klepper van hoeven dreunde in de straten en dichte drommen paarden renden voorbij. De meeste menschen vluchtten de poorten van de huizen in en iedereen verbaasde er zich over wat toch eigenlijk gebeurd kon zijn. Het bleek, dat de paarden van de vermaarde poesta van Bugac afkomstig waren (deze poesta werd verleden week nog door een Nederlandsch reisgezelschap bezocht). Een zwerm horzels had een kudde van ongeveer vierhonderd op die poesta weidende paarden aangevallen. De dieren waren half razend geworden van de pijn en had den het „en masse" op een loopen gezet. Zoo wa ren zij de stad en de omliggende dorpen binnen- gedraafd. Te Kecskemét slaagde men erin 84 paarden te grijpen en tot staan te brengen, In Jakabszèllas ving men er 50, in Köncsög 70 en in Orgovany 64. Men hoopt ook de andere paar den spoedig weer naar de poesta terug te kunnen brengen. De koers kwijtgeraakt Donderdagmiddag is een Duitsch vliegtuig by een mislukte poging om een noodlanding te maken, neergestort op een terrein grenzen de aan de P. J. Troelstrastraat te Hengelo. De machine werd zwaar beschadigd. De bestuur der, die zich alleen in 't toestel bevond, kreeg zoo goed als geen letsel. Tegen ongeveer 3 uur bemerkten omwonen den, dat een grijze éénmotorige machine, die een zwart hakenkruis op het roer voerde, bo ven de gebouwen van het Twentsch Centraal station voor electrische stroomlevering cir kelde met de kennelijke bedoeling een Lan dingsplaats te vinden. De machine zette later koers naar den kant van de dichtbij gelegen P. J. Troelstrastraat om na een wending te kunnen landen met den neus tegen den wind in. Doordat de machine een boompje raakte, maakte zij een verkeerde manoeuvre en sloeg voorover tegen den grond. De bestuurder, die even voordat het toestel den grond raakte, eruit sprong, liep slechts schrammen op. De draagvlakken van het toestel werden zoo goed als geheel afgerukt, de bladen van den pro peller braken en de neus en motor werden ernstig beschadigd. Het toestel was afkomstig uit Mecklenburg. De noodlanding, die een zoo slecht verloop had, zou zijn geschied wegens gebrek aan benzine. De politie stelde een on derzoek in. Op het vliegveld Twente is een Duitsch militair vliegtuig geland, dat even eens den koers bijster was geworden en geen benzine meer had. Talrijke Chineezen verlieten de Britsch-Fransche concessie in Tientsin, nadat de Japanners de blokkade afgekondigd hadden, LATHYRUS-TENTOONSTELLING OP „EIGEN TUIN". Het bestuur van de Coöp. Tuinbouwvereeni- ging „Eigen Tuin" verzoekt ons opneming van het volgende: Zaterdagmiddag van 2 tot 7 en Zondag van 10 tot 7, resp. 8 en 9 Juli, zal in het vereenl- gingsgebouw op den tuin door de Coöp. Ver- eeniging „Eigen Tuin" aan den Zomerweg (het groote witte hek) een collectieve lathy rus-tentoonstelling worden gehouden. Het zaaltje in het gebouw der vereeniging zal worden omgetooverd in een waar lusthof waar een bonte mengeling van kleuren van het reinste wit, opklimmend langs teere kleu ren van mauve en rose tot het diepste blauw en vlammend rood het oog van den bezoeker zal streelen. Wij behoeven den bloemenlief hebbers nauwelijks een woord van aanbeveling toe te roepen. Deze zomerbloemen gelijkend op een groep stoeiende vlinders, spreken zoo voor zich zelf, nopen zoo tot bewondering dat velen deze gelegenheid niet onbenut zullen laten voorbijgaan Ieder, die dezer dagen nog in stilte heeft gestaan voor de ware bloemen pracht. die tentoongespreid werd op de 12e Nationale Lathyrus-tentoonstelling, die te Baarn gehouden werd en waar de inzending van Eigen Tuin een kleine gouden medaille verwierf, zal het vorenstaande ten volle kun nen onderschrijven. Doch niet alleen de tentoonstelling staat gratis voor de bezoekers open. Ook het geheele tuincomplex is te bezichtigen. Zij, die kunnen genieten van het mooie gezicht van malsche te velde staande slakroppen en rijen stok- boonen en wat dies meer zij, zullen van hun tocht naar het tuincomplex geen spijt hebben Trouwens de weg, die ons naar de tuinen voert, zal voor velen al een openbaring zijn. Het tuincomplex is gelegen te midden van malsche weiden in ons onvolprezen polder landschap waar de frissche, zuivere buiten lucht, die wij, stadsbewoners, zoo dikwijls noode moeten missen, zich vermengt met de geur van drogend hooi te velde en wuivend riet langs de slootkanten. De wandeling langs de Zomervaart brengt ons ploseling in de vrije natuur. Bij zonnig weer is het een genot hier te verpoozen. Doch ook, als het weer niet zonnig is. valt hier veel schoons te genieten, wanneer de wolkenge vaarten langs het uitspansel jagen en de groene weiden verloren gaan in het nevelig verschiet. Vele slachtoffers bij de over- strooming in Kentucky. Tweeduizend dakloozen. MOREHEAD (Kentucky) 7 Juli. Vol gens de laatste berichten zijn bij de" overstroomingsramp 47 personen om het leven gekomen. 2000 menschen zijn dak loos. Er zijn reeds 28 lijken geborgen. Bij de redders heerscht de meening dat het aantal slachtoffers nog veel hooger zal blijken te zijn. Men spreekt reeds van 60 a 100. Dit zal eerst blijken wanneer de streken, waarmee thans de communicatie verbroken is, weer te berei ken zijn. De politie te Frankfort (Kentucky) ver klaart dat de leden van het Roode Kruis, de poli tiebeambten en de reddingsploegen met groote snelheid het reddingswerk uitvoeren. Een redac teur van de „Morehead Independent" vertelt dat op het oogenblik van de ramp plotseling alle lichten uitgingen, het water stroomde met enor me snelheid de straten in. „Ik kón mannen en vrouwen om hulp hooren schreeuwen. Eindelijk begon het water te zakken. Bij het aanbreken van den dag was de hoofdstraat weer droog, i Op eenige afstand daarvan echter stond steeds verscheidene voeten water." (United Press) VOORBEURS TE AMSTERDAM. In de wisselmarkt was hedenmorgen geen teekening gekomen. De affaire was even kalm als de laatste dagen en van veranderingen was vrijwel geen sprake. Zoo lang de politieke situa tie hier te lande niet tot klaarheid is gebracht, zal de wisselmarkt waarscnijnlijk wel een on belangwekkend voorkomen behouden. tenzij natuurlijk de buitenlandsche politiek de gemoe deren in beroering zou brengen. Op de contante markt werden de volgende koersen genoemd. Britsche ponden 8.81 5/8 a 8.82, Amcrikaansche dollars 1,88 3/8, waarbij het Nederlandsche egalisatiefonds nu en dan kleine posten afgaf. Fransche francs 4.98 3/4 a 499 1/, belga's 32.00 a 32.04 Zwitsersche francs 42.45 a 42.49. De Scandinavische deviezen waren volkomen on veranderd. Duitsche marken waren 75.52 a 75.58, Duitsch zilvergeld en Duitsch bankpa pier gold iets hooger en werd resp. vernomen tegen circa 29 en circa 26 1/4. Op de termijnmarkt kwam echter de onzeker heid omtrent de politieke situatie hier te lande tot uitdrukking in een grootere appreciatie van het pond sterling. Het Britsche devies werd zoowel op 1 maand als op 3 maanden met 1/8 agio verhandeld. In de termijnnoteeringen van de overige buitenlandsche munteenheden waren geen noemenswaardige veranderingen gekomen. De niet-officieele effectenhandel op de och- tèndbeurs was hedenmorgen onbeteekenend. De koersen waren bijna ongewijzigd. De Philips- aandeelen werden ex-dividend 11 procent ver handeld en waren, hiermede rekening houden de, goed gedisponeerd. De Amerikaansche waarden werden tegen ongeveer de vorige slot- prijzen afgedaan. SCHOOL VOOR VOLWASSEN WERKLOOZEN Een groot aantal deelnemers van bovenge noemde school maakten op 4 en 5 dezer een zeer goed geslaagde twee-daagsche excursie naar de mooie omstreken van het Gooi. De tocht werd geheel per rijwiel gemaakt. Er werd o.m. een bezoek gebracht aan de stichting „Zonnestraal", de AVRO-Studio en het Raad huis te Hilversum. In het prachtige in het Spanderswoud gelegen Kamphuis „Spanders- horst" werd overnacht. Het waren prettige dagen die den deelnemers nog lang in aangename herinnering zullen blij ven. MEVR. A. TJADEN-VAN DER VLIES t Donderdag is te Alkmaar overleden mevrouw A. Tjaden-van der Vlies, die onder haar pseu doniem Enka veel heeft gepubliceerd op reli gieus-socialistisch en anti-militairistisch gebied. Zij werd 15 Januari 1873 geboren en bereikte dus den leeftijd van 66 jaar. Van haar werken noemen wy: „Langs ver schillende wegen" (1902); „Vereenigd" (1902); „Het komt" (1905); „Die voorgaan cn die ach teraan komen" (1906); „Kan een rechter chris ten-socialist zijn?" (1907); „Klassenstrijd" (1911); „Christendom en socialisme" (1912); „Waarom de Christenen neen zeggen'* (1013); „De vrouw, de godsdienst en het socialisme" (1916); „Uit rechtzaal en gevangenis" (1916); „Leekepreeken" (1917); benevens talrijke arti kelen in tijdschriften. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. 'Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, jvordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Onder dit motto, dat tevens den naam ls van het T.B.C.-fonds, een onderafdeeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond, komen wij u aller medewerking inroepen. Dit fonds, een zeer nuttige instelling, heeft in het afgelcopen jaar velen kunnen helpen, door verpleging in Sanatoria, verstrekken van versterkende middelen en dergelijke. Alleen in de sanatoria zijn door bemidde ling van dit Fonds reeds een aanzienlijk aan tal geholpen. Van velen echter is vortzetting van de verpleging noodzakelijk. Het spreekt van zelf dat voor die verpleging vel geld noodlg is. Deze gelden worden verkregen door het houden van Bloempjesdagen en door con tributies van aangesloten organisaties en deelnemers. Zaterdag 8 Juli a.s. wordt nu zoo'n bloemp- iesdag georganiseerd te Haamstede en Ben- nebroek. Allen kunt ge medehelpen elkanders lasten te dragen, dor het geven van milde gaven. De plaatselijke commissie [HeemstedeBennebroek,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13