Haarlem's Dagblad Dr. Funk handelsbetrekkingen „Jxipxmaeii" !BespmkUtg) ten pateiic Tegen den Oorlog. Tweemaal brak brand uit op de hedenmiddag Noordeinde Ochtendbeurs Amsterdam Verduistering in Haarlem. Afstandsmarsch. Naar vrijeren vorm van handelsverkeer Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17192 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Druk kerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 7 Juli 1939 Abonnementen per vreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. losse nummert 6 cent per es. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Heb is negentig jaar geleden dat de Fransch- man Victor Hugo in een redevoering voor spelde: „Er zal een dag komen waarop men in de musea een kanon zal vertoonen evenals men daar tegenwoordig een martelwerktuig laat zien, zich verwonderend dat zooiets heeft kunnen bestaan". Ik heb de overtuiging dat deze voorspelling waarheid bevat. In den tijd van de Ontwape ningsconferentie heb ik haar al eens geciteerd in dat kleine rubriekje rechts bovenaan op de voorpagina, waarin dagelijks een kern achtig woord van een of ander zeer begaafd mensch pleegt vermeld te worden. Toen, een jaar of zeven geleden, geloofde ik al in dat woord. Sindsdien is mijn overtuiging gegroeid. Ofschoon de Ontwapeningsconferentie mis lukte, en daarna de Economische Wereldcon ferentie mislukte, en de nieuwe bewapenings race aanving, en het gevaar voor een nieuwen grooten oorlog dreigender vormen ging aan nemen tot wij in de huidige geladen Europee- sche sfeer zijn aangeland, is toch mijn over tuiging versterkt dat Victor Hugo gelijk had toen hij die woorden sprak. Misschien zullen sommigen dit als onverbe terlijk optimisme beschouwen. Of wel als onverbeterlijke koppigheid. Maar die sommi gen zijn altijd zwartgallig en sceptisch ge weest en vinden dat een wijze houding. Is zij wel zoo wijs? Ik heb een vermoeden dat an deren en ik er met ons optimisme en onze overtuiging gelukkiger aan toe zijn. En dat men de dingen niet alleen naar de uiterlijke gebeurtenissen beoordeelen kan, dat men ze zelfs scheef en verwrongen gaat zien als men dat uitsluitend doet en de werkelijkheid uit het oog verliest. Er is zelfs in die zeven jaar van feitelijken achteruitgang nog groote vordering gemaakt in de bestrijding van den oorlog. En die komt voortdurend tot uiting. Als men maar zien en hooren wil. Als men maar den diepen afkeer wil waarnemen, die in alle volken tegen den oorlog is gegroeid. Daar kregen wij een tref fend blijk van in September 1938, toen zooveel gedeeltelijke mobilisatie-orders in zooveel lan den waren gegeven en de troepen somber en terneergeslagen door de hoofdsteden mar cheerden door Parijs en Londen maar ook door Berlijn en Rome temidden van zwij gende menigten. Men was in rouw. Wie zich 1914 herinnerde, met de geestdriftige juichen de massa's en de kreten „Nach Paris!" en „A Berlin", de bloemen in de geweerloopen en de vroolijke liederen der jonge kerels, die zingend het nblijde avontuur" tegemoet gingen waaruit de meesten hunner nimmer zouden weerkeeren, was diep getroffen door het ver schil. En al degenen die moedig en volhar dend den oorlog bestreden hadden, in woord en geschrift, voelden plotseling dat him werk toch niet tevergeefsch was geweest, dat zij doeltreffend geholpen hadden het monster te bestrijden. Dat zijn bedriegelijke reputatie van blij, ridderlijk, manhaftig avontuur verdwe nen was, voorgoed verdwenen en vervangen door de faam, die Mars in zijn ware gedaante toont: als vernietiger van levensgeluk, als moordenaar van vrouwen en kinderen, als misdadiger in den volsten zin des woords. Zoo had het Briand-Kellogg Pact hem trouwens ook in officiëelen zin al gebrandmerkt. En hoeveel redevoeringen, van staatslieden had den dat reeds beaamd? Woorden, niets dan woorden? Neen, veel meer. De bestrijding van den oorlog heeft een nieuwe houding tegenover dit Beest gescha pen, die niet meer verdwijnen kan. Daarom hebben zooveel incidenten en conflicten, die vroeger stuk voor stuk als „casus belli" gegol den en hun werking gedaan zouden hebben, niet tot oorlog geleid. Daarom wordt er zoo veel gedreigd zonder toeslaan. De staatslieden voelen, elk in hun eigen volk, een gansch an- dere stemming ten aanzien van den oorlog dan vroeger. Van hen wordt verwacht dat zij hem vermijden zullen. En hijzelf wordt ge schuwd, veracht, met afgrijzen bejegend. Is I dat soms geen vordering?evenals de mis lukte pogingen met den Volkenbond ondanks hun onvolkomenheid vorderingen waren, even als eeuwen geleden Hugo de Groot's werk voor dien tijd al een vordering was, en Victor Hugo's woord op zichzelf ook eennegentig jaar geleden? Den oorlog bevechten is de bestrijding van het exces in de conflicten die tusschen de menschen heerschen. Het is niet het bestrij den van alle oneenigheid en geschil tusschen menschen, zooals sommigen plegen te bewe renoch neen. Zulke ambitie gaat ver bo ven menschelijk bereik en wij weten allen te i goed dat wij zelf daartoe niet in staat zouden zijn. Maar het excès bestrijden, den uitwas, de ontaarding ligt binnen menschelijk bereik. En vordert, ondanks allen tegenslag. Daarom is Victor Hugo's vergelijking met de folter- werktuigen ook zoo juist. Men is wel met strafpleging doorgegaan, omdat die onvermij delijk bleek in de menschenmaatschappij. Maar men heeft het excès, de uitwas, de ont aarding die de folterwerktuigen waren naar de musea verwezen. La vérité est en marche, rien ne 1' arrêtera. Die Fransche zegswijze geldt ook voor den strijd tegen den oorlog. Zelfs In dezen tijd. De Waarheid is op marsch, niets zal haar stuiten. R. P. Heeft het lersche republikeinsche leger de hand erin? LIVERPOOL, 7 Juli (A.N.P.) Aan boord van het Nederlandsche schip Tapanoeli" van den Rotterdam- schen Lloyd is tweemaal brand uit gebroken. De eerste brand brak uit in ruim I en werd spoedig gebluscht, doch een half uur later brak brand uit in ruim II en deze nam grooter om vang aan. De brandweer werd ern stig gehinderd door de groote rook wolken, welke opstegen uit de bran dende lading copra, zoodat met gas maskers moest worden gewerkt. De brandweer is er tenslotte in ge slaagd, den brand ook in dit ruim te blusschen door het onder water te zet ten. Men is hiertoe echter zeer ongaar ne over gegaan omdat het water een lading tapioca zal doen opzwellen, waardoor een kans zou bestaan, dat de scheepswand zou barsten. Na een door de scheepvaartbeamb ten gehouden bespreking zijn alle luiken, behalve dat van het ruim, waarin de brand heeft gewoed, verze geld, in afwachting van het onderzoek dat de politie later op den dag zal in stellen. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De re- geeringspersdienst meldt Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin hedenavond ten paleize in het Noordeinde een bespreking te houden met de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal, den vice-president van den Raad van State en den minister van staat mr. D. Fock. De chefs van den generalen staf en van den marinestaf zijn uitgenoodigd de vereischte inlichtingen te verstrek ken. H.M. heeft hedenmiddag In verband met de ministerieele crisis, ter ver strekking van eenige inlichtingen, mr. dr. L. N. Deckers in gehoor ontvangen. Hare Majesteit de Koningin heeft Donderdag ontvangen de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den vice- president van den Raad van State. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 300—300y2 Unilever 127—127Vs Anaconda 18 3/818 7/16 Er worden vermoedens uitgesproken, dat de brand door leden van het ler sche republikeinsche leger zou zijn gesticht. Tekort van f 55.000.- Directeur van Spaar- kantoor in arrest. Gisteravond is te Zandvoort de 67- jarige directeur van de te Haarlem gevestigde maatschappij „Spaarhuis", (een Naaml. Venn, in liquidatie) de heer C. E. H. van H. gearresteerd, verdacht van verduistering van f 55.000. De verdachte heeft bekend reeds 8 jaren geleden met de verduisterin gen te zijn begonnen. Door in de boe ken der maatschappij te knoeien wist hij de onregelmatigheden verborgen te houden De Haarlemsche politie heeft ongeveer f 1700 kunnen achter halen. Wij vernemen van de Verzekerings kamer, dat, voor zoover tot nog toe kon worden nagegaan, het verduister de bedrag de extra-reserve en de ad ministratiereserve niet overtreft. Indien het uitgebreide administra tieve onderzoek, dat door de Ver zekeringskamer is ingesteld, geen nieuwe feiten aan het licht brengt, is het niet onwaarschijnlijk, dat het eigenlijke spaaitegoed der spaarders niet of slechts in zeer geringe mate aangetast zal blijken te zijn. Den spaarders wordt dan ook aangeraden rustig de nadere berichten omtrent den uitslag van het onderzoek der Verzekeringskamer af te wachten. De heer C. E. H van H. is door de Verzeke ringskamer onmiddellijk als directeur der N.V. „Spaarhuis" ontslagen. Een controle door den verzekeringskamer wees uit dat in een der boeken van de maat schappij gekncid was. Bij nader onderzoek bleek dat de directeur gelden tot een totaal bedrag van f 55000 uit de kas had genomen en ten eigen bate had opgemaakt. Door de verzekeringskamer werd ambts halve aangifte gedaan bij de politie. Onder leiding van den chef van den Justitieelen Dienst te Haarlem, hoofdinspecteur M. Woud werden pogingen in het werk gesteld om den directeur van het Spaarkantoor te arresteeren De heer v. H. bleek echter niet te zijnen huize in Zandvoort te vertoeven en een oogenblik bestond de vrees dat de directeur gevlucht zou zijn; voor de zekerheid werden de noodige maatregelen getroffen. Later bleek echter dat v. H. zich in een ander huis ophield, alwaar hij gearresteerd werd De politie verrichtte in het huis van den verdachte een langdurige huiszoeking. Een groote hoeveelheid bescheiden werd in beslag genomen. De gezondheidstoestand van v. H. liet den laatsten tijd veel te wenschen over. Verd. lijdt aan een kwaal en het feit dat de verzeke ringskamer met een onderzoek van zijn boeken was begonnen en derhalve elk moment zijn knoeierijen kon ontdekken, zette hem nog meer achter uit. Het verduisterde bedrag begon bovendien zoo groot te worden dat het er naar uit zag dat net Spaarkantoor binnenkort niet meer aan zijn verplichtingen had kunnen voldoen. Tot nog toe hebben de spaarders echter voor zoover bekend is nooit moeite bij het innen van geld gehad. Uit het onderzoek is gebleken dat de ver dachte veel geld heeft uitgegeven voor zijn particuliere leven. Kort voor zijn aanhouding had hij 500.gegeven aan de moeder van een meisje waarmee hij betrekkingen had aangeknoopt, voor het geval hij plotseling zou De Bulgaarsche minister-president Kiosseivanoff is te Berlijn aangekomen, waar zijn Duitsche collega Von Ribbentrop (links) hem begroette. De minister inspecteert de eerewacht. Het woord is aan De Montesquieu: Algemeenen bijval kan ge woonlijk slechts de middel matige mensch verwerven. komen te overlijden. Dit geld is door de politie in beslag genomen. Nader vernemen wij van de politie dat de verdachte verzekerd heeft dat de door hem gepleegde fraude zich bepaalt tot de boven bedoelde 55000.—. De politie heeft reden om te veronderstellen dat dit juist is. Hedenmor gen zijn de boeken en bescheiden op het kantoor van het „Spaarhuis" in beslag ge nomen. Deze administratie zal door deskun digen moeten worden nagezien, en eerst dan is de omvang van de gepleegde fraude vast te stellen. Aanvankelijk had het „Spaarhuis" de bedoeling om het menschen, die spaar den. mogelijk te maken, een eigen huis te ver krijgen. In den laatsten tijd bepaalde de N.V. zich tot het uitgeven van spaarbrieven, die na 10 of 12 jaar werden uitbetaald. In September a.s. zou weer een uitkeering aan spaarders moeten plaats hebben. De verd. heeft aan de politie medegedeeld dat er vol doende geld is om aan die verplichtingen te voldoen. (Bij de sluiting der inschrijvingen voor de vierdaagsche afstands- marschen te Nijmegen hadden 4600 deelnemers zich opgegeven). De afstandsmarsch traditie Blijft onvervaard bestaan. Men hoopt straks vol ambitie Weer op den loop te gaan. In paren of in groepen. Een eenling hier en daar, Uit allerlei beroepen. Marcheerend met elkaar. Het vergt een krachtprestatie, Die er wel wezei^ mag. Er valt veel transpiratie, Vier dagen, dag aan dag. Er komen zware beenen, In moeizaam langen gang, Er komen zeere teenen En blaren van belang. Al slagen ze niet allen. De meesten komen wel. In trotsche duizendtallen, Op 't f eestlij k eindappèl. 't Vertrek is alweer spoedig, Ik bied vast hulde aan, Het is soms waarlijk moedig, Om op den loop te gaan. over de Moeilijkheden tusschen Nederland en Duitschland spoedig uit den weg geruimd 's GRAVENHAGE 7 Juli. Hedenmorgen heeft de Duitsche rijksminister voor economische zaken, de heer Funk. de vertegenwoordigers der Nederlandsche pers in het Duilsche gezantschap alhier ontvangen. De minister hield daarbij een toespraak. Hij begon met zijn dank uit te spre ken voor de vriendelijke, zakelijke en loyale bespreking van zijn bezoek door de Neder landsche pers. In het algemeen worden de economische betrekkingen met Duitschland in de Nederlandsche pers op zakelijke wijze be handeld. Het verschil in de economische systemen van Nederland en Dutischland baart moeilijkheden voor den ruil van goederen. Het Duitsche systeem echter sluit geenszins de behoefte uit de econo mische betrekkingen met het buitenland te regelen en liet goederenverkeer met het buiten land te vergrooten. Duitschland heeft het volume van zijn buitenlandschen handel op peil weten te houden. In Zuid-oostelijke richting heeft het opmerkelijke resultaten bereikt door het systeem van gereglementeerden goederenruil. De minis ter sprak evenwel als zijn meening uit, dat dit systeem niet ten opzichte der geheele wereld kan worden toegepast, daar dan de wereldhandel zou worden teruggebracht tot een stelsel van ruil overeenkomsten. Als tweede component van de Duitsche buitenlandsch-economische politiek moet beschouwd worden de vergrooting van net vrije handelsverkeer met de West-Europeesche landen. De minister zal dan ook streven om ten opzichte van Nederland te komen tot een betere onderlinge aanpassing van de economische systemen van beide landen. De onderhandelingen. welke met Duitschland door minister Slcenberghe en dr. Hirschfeld zijn gevoerd, zijn thans reeds zoo ver gevorderd, dat bin nen afzienbaren t'Jd de grootste moei lijkheden voor het onderlinge ruilver keer uit den weg zullen zijn geruimd. Buiten de clearing om zal hier en daar de mogelijkheid voor een vrijeren vorm van handelsverkeer worden ge schapen. Spreker is overtuigd dat de wil daartoe van Nederlandsche zijde aanwezig en dat de weg daarom open Is om dit te bereiken. Door dit bezoek aan Nederland heeft spreker willen toonen, dat Duitschland niet alleen waar de hecht aan uitbreiding van zijn handelsver keer met het zuid-oosten, doch ook aan goede economische betrekkingen met het westen. Spreker achtte zich gelukkig de gelegenheid te hebben met mr. Trip, van wien hij als pre sident van de Deutsche Reiehsbank collega is, een bespreking te hebben. Dankbaar was hij ook voor de ontvangst door de Nederlandsche regeering. Onder den indruk is hij gekomen van den grootscheh opzet der Zuiderzeewerken. Na uitgeweid te hebben over het gemeen schappelijke in den Nederlandschen en den Duitschen geest zeide spreker, dat het mogelijk moet zijn de moeilijkheden, welke voortsprui ten uit het niet-correspondeeren van de econo mische stelsels van beide landen, uit den weg te ruimen. Spreker hoopt dat er het volgend jaar reeds geen moeilijkheden meer zullen zijn en dat het volume van het handelsverkeer tus schen beide landen dan aanzienlijk zal zijn toe genomen. De moeilijkheden spruiten niet voort uit de geringheid van de behoeften, doch uit ge brekkige organisatie der economie. Uitvoerig stond spreker stil bij de Duitsche opvatting, dat arbeid het beginsel der welvaart is en betoogde hij dat het systeem vdn den gouden standaard eenmaal vervangen zal worden door een op arbeid berustenden standaard, waarbij het goud alleen dienst zal doen voor den „Spitzenaus- gleich". Spreker bestreed de meening alsof Duitschland voor een inflatie zou staan. Deze is bij de beheerschte economie van dit land niet mogelijk Terloops verdedigde hij het optreden tegen Tsjecho-Slowakije met het argument, dat deze staat relatief het zwaarst bewapend was en een gevaar voor den vrede vormde. De heer A. J. Lievègoed, chef van den regee- ringspersdienst, sprak een dankwoord. Minister Funk is daarna naar Amsterdam vertrokken. HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. Op de ..Tapanoeli" heeft tweemaal een brand gewoed. 1 De Koningin wint advies in. 1 BUITENLAND. De Japansche premier heeft in een rede met nadruk verlangd dat Engeland de „nieuwe orde" in China zal erkennen. 5 In Engeland zijn een aantal reservisten van de luchtmacht opgeroepen voor een oefe ning voor een cventuoele proefmobilisatie. 5 SPORT. De boschloop te Haarlem. 6 Het sportgesprek van de week. 6 De sportweek te Haarlem is Donderdagavond geopend. 7 ARTIKELEN, enz. R. P.: Tegen den oorlog. 1 Mr. E. Elias: Indrukken uit het New York- schc filmleven. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De moeilijke onderhandelingen tc Moskou. 5 II. D. Vertelling: Aardige buurtjes. 7 Voor dc Jeugd. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen od ij

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1