CEBUTO filmleven VRIJDAG 7 TUL'T 1939 HAAREEM'S DSGBE'AD 3 Scheidsgerecht acht loons, verhooging onmogelijk. Uitspraak in arbeidsgeschil bij scheeps werven te Rotterdam. Tusschen de Rotterdamsche droogdok maat schappij. de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., de scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg en Wilton-Feijenoord eener- zijds en de drie metaalbewerkersbonden an derzijds was een arbeidsconflict ontstaan, waaromtrent door tusschenkomst van den rijksbemidde'aar prof. mr. A. C. Josephus Jitta werd besloten het aan arbitrage te on derwerpen en aan den raad van ministers te verzoeken daartoe een of meer scheidslieden aan te wijzen. Aan laatstbedoeld verzoek heeft de raad van ministers voldaan en tot scheidslieden aange wezen de heeren mr. dr. S. de Vries Czn., oud minister van financiën, H. P. J. Bloemers, bur gemeester van Arnhem en mr. dr. T. J. Ver schuur, oud-minister van Economische Zaken. Het scheidsgerecht heeft thans uitspraak gedaan. De scheidslieden zijn van oordeel, dat in Maart 1939 alsnog het oogenblik niet aan gebroken was tot algemeene loonsverhooging van eenige beteekenis over te gaan. De scheidslieden zijn van oordeel, dat de mogelijkheid tot algemeene loonsverhooging, welke aanvankelijk bij eerste kennisneming der op zich zelf geenszins lage winstcijfers aan wezig mocht schijnen, bij nauwkeurige ont leding der gegevens niet aanwezig blijkt. Deze uitspraak is voor beide partijen bin dend en geldt tot 1 Juli 1940. Nieuwe arbeidsovereenkomsten in de Koopvaardij. Na langdurige onderhandelingen door de contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij, waarbij zijn aan gesloten de Centrale Bond van Transport arbeiders -en de Centrale van Koopvaardij- officieren, zijn door laatstgenoemde organi saties nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten afgesloten met de bonden van werkge vers in het zeevaartbedrijf. De overeenkom sten met den bond van werkgevers in de ge regelde lijnvaart ter koopvaardij te Amster dam werden op 1 Juni j.l. van kracht, terwijl die met den bond van werkgevers in de koop vaardij te Rotterdam werden afgesloten per 1 Juli j.l. Naast enkele verbeteringen voor alle scheepsgezellen betreffende den arbeidsduur op den dag van aankomst en vertrek, alsme de voor den dagdienst op zee, is voor het ci viele personeel uitbreiding gegeven aan de rusttijden regeling en aan het vrij af-ge ven in een thuishaven. De collectieve arbeidsovereenkomsten zijn afgesloten voor een periode van twaalf maan den. Voorts zijn door .den Centralen Bond van Transportarbeiders afzonderlijke regelingen getroffen met passagierslijnen, omtrent het minimum-loon voor het bedienend personeel, te berekenen in geval van ziekte en voor het bijwerken in de havens, e. e. a. voortvloeiende uit het feit, dat het inkomen van dit perso neel zeer wisselvallig is en slechts voor een deel wordt bepaald door de arbeidsovereen komst. 750ste In die-retourvlucht voltooid. Een wereldreiziger aan boord. Donderdagmiddag keerde uit Batavia op Schiphol terug het K.L.M.-vliegtuig „Gier", be stuurd door gezagvoerder A. Viruly, die eenige weken geleden met dit toestel voor de 750ste Indiëvlucht van Schiphol vertrok en thans even eens met de „Gier" de 750ste retourvlucht vol tooide. Aan boord bevonden zich bij aankomst te Amsterdam o.a. zes alleen-reizende dames, een ongekend hoog aantal, zooals zelden in de Indi sche vliegtuigen voorkomt. Bovendien had tot Athene de Amerikaansche heer Lee de reis meegemaakt, als onderdeel van een poging om in een twintigtal dagen een reis om de wereld te maken met de gewone bestaan de eommercieele luchtlijnen, een mogelijkheid, die is ontstaan sedert eenige weken geleden de Amerikaansche clïpperdienst over den Atlanti- schen Oceaan is geopend. De heer Lee had per vliegtuig door de Ver een igde Staten gevlogen, was vervolgens met de China clipper overgestoken naar Hongkong, vandaar met de bestaande luchtlijnen naar Ne- derlandsch Indië en per K.L.M. naar Europa, waar hij aanvankelijk Donderdag tot Schiphol had willen vliegen. Bij nader inzien was hem echter te Athene gebleken, dat hij beter daar een der Engelsche vliegbooten van Imperial Airways kon nemen naar Marseille om daar aansluiting te krijgen op den Amerikaanschen trans-atlantischen clipper, die van Marseille naar New-York vre- trekt. Paal rolde van een auto. DE „TARAKAN" MORGENOCHTEND TE IJMUIDEN. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat de m.s. „Tarakan" op de eerste kampeerreis Donderdagmiddag te half twee van Bergen (Noorwegen) is vertrokken en de terugreis naar IJmuiden heeft aan vaard. Het schip wordt Zaterdagmorgen te zes uur aan het terrein van de Hoogovens te IJmuiden verwacht. Aan boord is alles wel. In een tramwagen terecht gekomen. In de Utrechtschestraat te Amsterdam reed Donderdag een vrachtauto, die geladen was met een aantal lange palen en balken. Hoewel er op den stapel palen iemand zat. die de vracht in de gaten moest houden, om ongelukken te voorkomen, kon deze man toch niet verhin deren dat ter hoogte van de Prinsengracht een der palen los schoot en van den wagen rolde. Op hetzelfde moment kwam uit de andere richting een motorwagen met een open bijwagen van lijn 11. Door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden vernielde de vallende balk eenige ruiten van den motor wagen. waardoor twee dames door glasscher ven werden gewond, terwijl een der einden van den paal tegen het hoofd stootte van een 32-jarigen passagier, afkomstig uit Val- kenswaard. die in den open bijwagen zat. De stoot was dermate hevig, dat het slachtoffer met ernstige hoofdwonden in het Binnengast huis is opgenomen. Ook de twee dames wer den naar dit ziekenhuis overgebracht.. Na ver bonden te zijn. konden zij naar huis terugkee- ren. Mr. Joekes niet naar Suriname. Naar wij vernemen heeft mr. A. M. Joekes wegens den politieken toestand afgezien van zijn voornemen dezen zomer een studiereis naar Suriname te maken. Als voorzitter der Vrijz. Dem. Kamerfractie toch kan de heer Joekes in verband met de ka binetscrisis bezwaarlijk op 11 Juli naar Suri name vertrekken, terwijl uitstel van het. vertrek tot een later tijdstip niet mogelijk is met het oog op de hervatting van de werkzaamheden der Kamer in September. Mishandeling met doodelijk gevolg. Verdachte vrijgesproken. LEEUWARDEN, 6 Juli. In den avond van 31 December van het vorig jaar kwam te Oos- ternijkerk een tusschen den 19-jarigen landar beider J. v. d. P. en zijn dorpsgenoot P. de Boer, reeds maandenlange bestaande veete tot uit barsting. Deze veete was ontstaan doordat de Boer Van der P. zijn meisje misgunde. Op den bewusten avond viel De Boer Van der P. aan en trachtte hem te mishandelen. De laatste trok toen een mes, waarmede hij voor overgebogen staande om zich heen begon te slaan. Daarbij werd De Boer in de hartstreek getroffen en op weg naar het ziekenhuis te Leeuwarden overleed hij aan inwendige ver bloeding. Wegens zware mishandeling, den dood tot gevolg hebbende, veroordeelde de Leeuwarder rechtbank v. d. P. tot zes maanden gevange nisstraf. In hooger beroep achtte de procureur-gene raal den verdachte wel schuldig, maar zeide van oordeel te zijn, dat een beroep op noodweer hier opging. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. Het Leeuwarder gerechtshof, heden uitspraak doende, achtte verdachte schuldig aan doodslag, doch nam eveneens noodweer aan en verklaarde daarom het gepleegde feit niet strafbaar, zoo dat verdachte van alle rechtsvervolging werd ontslagen. Electrische materialen worden aan speciale eischen onderworpen. Binnenkort zullen voorschriften worden gesteld. De regeeringspersdienst meldt: Op grond van artikel 12 van de electriciteits- wet zullen eerlang bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften worden gesteld om trent deugdelijkheid, veiligheid en doelmatig heid van electriciteitswerken en daarmede ver band houdende inrichtingen, van toestellen, bij het gebruik waarvan electrische energie wordt gebezigd, van materialen enz. Bij dezen algemeenen maatregel van bestuur zal o.m. worden verboden materialen en voor* werpen, als in artikel 12 der electriciteitswet bedoeld, welke niet voldoen aan eischen, bij of ingevolge dien algemeenen maatregel van be stuur gesteld, in electriciteitswerken of inrich tingen aan te brengen of ook ten verkoop, ter verhuring of ter aflevering voor handen te heb ben. Die materialen en voorwerpen zullen na het in werking treden van het verbod dus niet meer kunnen worden verwerkt of verhandeld. Het is thans nog niet mogelijk al de vereisdh- ten aan te geven, waaraan deze materialen en •oorwerpen zullen moeten voldoen, wel moet er op worden gerekend, dat installatiematerialen, die niet voldoen aan de voorschriften van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Neder land en van de Installations-Fragen-Kommis- sion (I.F.K.) onder de te stellen verbodsbepa lingen zullen vallen. W dat is Weenen aan de schoone blauwe Donau, de stad van de onvervalschte humor en ontembare levenslust. Een reis daarheen per Cebuto Touringcar is zeldzaam interessant Uit de Cebuto Massakeus: 7 dg Vogeien 56 75 13 dg Fransche Rivièra 112.— 8 dg Zwarte Woud 65.— 12 dg Zwitserland. Meer v Genève 108.— 13 do Praaq-Weenen Budaoes' 112. Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Houtplein 34 - Haarlem - Tel. 16448 Agenten Spaas Rijksstraatw 21. Haarlem-N Tel 16531 fa Bruvnieel bij Velserp Velsen-N. Tel 3064 (Adv. Ingez. Med.) DE ZELFSTANDIGHEID VAN ONS LAND. De heer Van Vessem heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van buitenland- sche zaken: Is de minister bereid om in aanvulling op de 3 Juli j.l. door den regeeringspersdienst gepubliceerde officieele verklaring naar aan leiding van de berichten, volgens welke Ne derland zou zijn genoemd in de onderhande lingen, welke dezer dagen te Moskou zijn ge voerd tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet-Unie, mede te deelen: 1. aan wie en op welke wijze de regeering „het traditioneele Nederlandsohe standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, op nieuw heeft bevestigd"? 2. of de regeering stappen heeft gedaan, en zoo ja,' welke, om tegen het betrekken van Nederland, zonder de Nederlandsohe regeering daarin op eenigerlei wijze te kennen, in onder handelingen tusschen andere mogendheden, te protesteeren? 3. wat het resultaat van zoodanig even tueel protest i§ geweest? ZELDZAAM JUBILEUM IN DE MAKELAARSWERELD. Een zeldzaam jubileum zal a.s. Zondag 9 Juli in de makelaarswereld gevierd worden. Op dien dag zal n.l. de 83-jarige heer W. J. C. van Slingerland te Naarden den dag herden ken, waarop hij vóór zestig jaar tot make laar in roerende goederen werd benoemd. BOND VAN LOODGIETERS- EN FITTERSPATROONS IN NEDERLAND. De Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland, kwam in algemeene vergadering te Groningen bijeen. De voorzitter de heer H. Harmeijer, opende de vergadering met er op te wijzen, dat de bedrijfstoestand voor de bona-fide vakpatroons buitengewoon moeilijk is, doch hij sprak den wensch uit, dat ook voor dit vak betere tijden mogen aanbreken. Bij de bestuursverkiezing werden herbenoemd de heeren H. Harmeijer en A. M. Cornelissen, terwijl de heer P. O. Schaap in het hoofd bestuur werd opgenomen. De Memliiigtentoonstelling te Brugge. Veel belangstelling. De tentoonstelling van Werken van den Vlaaamschen meester Hans Memling welke thans te Brugge (België) wordt gehouden, heeft een succes dat de meest optimistische vooruit zichten ver overterft. lederen dag van het openingsuur af verdringen zich talrijke bezoekers vóór de paneelen, die door musea en verzame laars van alle werelddeelen aan Brugge werden afgestaan. Ook worden talrijke groepen uit Nederland, Frankrijk, Engeland, Duitschland. Zwitserland. Scandinavië en Amerika opgemerkt. Het is verheugend te mogen vaststellen hoe zeer de bezoekers geboeid worden door deze mooie paneelen. Men fluistert er alsof men in de kerk ware, en geen wonder. De aanschouwing dezer kunstverzameling is als een wijding die den toeschouwer boven het aardsche verheft. Ter gelegenheid van het 5de eeuwfeest de: geboorte van Hans Memling, wordt door het Ministerie van Posterijen een kunstig uitge werkte postzegel uitgegeven. Tot 1 October is hij verkrijgbaar in de postkantoren der voor naamste steden van België. Men kan hem ook verkrijgen door overschijving van het bedrag op postchequerekening no. 55630 van den Diens, voor Verzamelaars, Brussel I. Er zal in Brugge ook een H. Bloedspel worden opgevoerd. De historische stoet zal over een daartoe spe ciaal aangebrachte brug midden door de toe schouwers trekken. Twee Gothische torens voor de belichting worden langs weerszijden wan het standbeeld van Breydel en De Coninck opgebouwd. Zeer mooie tribuneplaatsen, die een bijzonder goeden kijk op het spel geven, werden vóór het stand beeld aangebracht. De data der opvoeringen zijn 5, 6, 10, 12, 13 Augustus, telkens te 21 uur. Toeneming in Denemarken. Het bestuur van de Vereeniging tot Behoud van het Blcembollenvak in Nederland (Anti- Saneering"), deelt ons het volgende mede: In verband met een reeds eerder gedane mededeeling over het tellen van de eigen pro ductie aan bloembollen door een officieele in stelling in Denemarken, kan thans worden medegedeeld, dat 70 bloembollenkweekers al daar dit jaar een oogst verwachten van 9.164.500 tulpen, 1 660.200 narcissen en 112.500 hyacinten geschikt voor den broei. Dit beteekent een aanzienlijk vooruitgang bij verleden jaar vergeleken, daar toen 9.194.000 bloemboiien in totaal, voor oc-n broei bestemd, geteld werden en thans bo- endien niet alle kweekers hun opgaven in gezonden hadden. Medegedeeld wordt, dat de tulpen en hya cintencultuur in Denemarken vooruitgaande is, terwijl daarentegen de teelt van narcissen is ingekrompen als gevolg van moeilijkheden bij de bestrijding van de narcissenvlieg, waar voor echter bij de groote kweekers reeds van een warmwaterbehandeling welke een ef fectief middel is vóór het planten gebruik .emaakt wordt. Bovengenoemd bestuur acht het mede naar aanleiding hiervan dan ook noodzakelijk, dat de uitbreiding van de bloembollenteelt in het buitenland nauwlettend dient te worden ga degeslagen in verband met de bestaande be perkingen hier te lande. DR. A. R. ZIMMERMAN TE AARDE BESTELD. Op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam is Donderdagmiddag de teraardebeste.' ling geschied van dr. A. R. Zimmerman, den oud-burgemeester van Rotterdam, die Zon dagmiddag te Velp op 70-jarigen leeftijd is overleden. De begrafenis was een eenvoudige, maar niettemin indrukwekkende plechtigheid. Op verzoek van den overledene waren er geen bloemen en werden er ook geen toespraken gehouden. Velen hadden zich echter opge maakt om dr. Zimmerman de laatste eer te bewijzen. In de kapel, waar de lijkbaar werd neer gezet, sprak alleen ds. A. F. Krul, em. predi kant van de Ned. Herv. Gemeente te Rot terdam en vriend van dr. Zimmerman. Hij schetste den overledene als een groote figuur, wiens daden eerst over jaren beoordeld moe ten worden. Aan de groeve dankte een familielid voor de bewezen eer. JAARVERGADERING KONINKLIJKE NEDER LANDSCHE BRANDWEERVEREENIGING In hotel de la Promenade te 's Gravenhage, heeft de Koninklijke Nederlandsohe Brandweer vereniging haar algemeene jaarvergadering ge houden. Aan de vergadering werd mededeeling ge daan, dat het rapport van de reorganisatiecom missie in verband met het voorstel Gordijn bij het bestuur Was ingekomen, dat het zal worden bestudeerd en zal worden behandeld in de vol gende vergadering. Het jaarverslag 1938/'39 werd goedgekeurd. Ook de andere verslagen werden goedgekeurd en de begrooting 1939/'40 vastgesteld. In verband met de verkiezing van een voorzit ter wegens periodieke aftreding van jhr. mr. J. M. van Beijma, die niet herkiesbaar was, was een voorstel van de Noordbrabantsche afdeeling ingekomen om dit punt van de agenda af te voeren. Jhr. van Beijma verklaarde zich bereid het voorzitterschap te blijven waarnemen, totdat over de reorganisatie zou zijn beslist, doch uiterlijk tot 1 Januari 1940, na welke mededee ling het voorstel van Noord-Brabant met alge meene stemmen werd aangenomen. Het goede Amerikaansche publiek verzet zich tegen den geest van Hollywood Wie zou verwachten, dat New-York alleen naar het allernieuwste en het allerbeste op filmgebied te genieten geeft, vergist zich. Men vergist zich dikwijls wanneer men zich een werkelijkheid in de verre verte droomt. Wan neer u het centrum van het New-Yorksche uitgaansleven zoudt zien de wereldvermaar de 42nd Street en de even beroemde Times Square waar de bioscopen vrijwel aaneen- gerijd staan dan zou dat in zekeren zin wel tegenvallen. Wel zijn er zeeën van licht in allerlei kleuren, vormen en schakeeringen Nergens heb ik zu'k een onthutsende licht reclame-kunst in toepassing gebracht gezien, nergens zulk een verbijsterend pyrotechnisch spel. niet alleen van technische mogelijk heden. doch vooral ook van aesthetische vol maaktheid. Van buiten gezien dus biedt deze buurt, die zich eenige kilometers uitstrekt, een ongekend en men mag in zekeren zin zelfs wel zeggen; een machtig schouwspel. Maar „van binnen" is het anders. „Van bin nen" is eigenlijk alles anders aan de buiten kant en U moet vooral niet denken, dat New- York alleen maar 't neusje van de filmzalm snoept. Vanmiddag door die straten wandelend zag ik veel oude films aangekondigd. Harry Baur in „Het leven van Beethoven" is welis waar geen Amerikaansche doch een Fransche film. maar die gaat toch nog hier in een van de 42ste straat-theaters. En zoo zijn er meer. Ook Amerikaansche. Ik noteerde: Lost Horizon il937); She married her Boss '1935). U ziet dus dat zelfs de New-Yorker zich nog wel te vreden stelt met oude paardjes uit den stal van Hollywood. Iedere week zijn hier een stuk of drie-vier eerste vertooningen. Meer niet. Op dit gebied streven vele Hollandsche ste den dus deze stad met 8 millioen inwoners voorbij Zoo veel films worden hier tenslotte niet gemaakt. En van die, die er dan gemaakt zijn, zijn er een heele hoop die onder, en ver onder het middelmatige liggen. Die krijgt Europa niet eens te zien En aan den anderen kant zijn er maar weinig Europeesche films, die hun weg naar de Vereenigde Staten vin den. Alleen die, welke voor de Amerikaansche 'aan hei Tkux y&thsche mentaliteit begrijpelijk en waardeerbaar zijn. Iedereen, die ik hier gesproken heb, heeft mij gewaarschuwd niet de fout te maken, die zoovelen maken: New-York te beschouwen ais maatstaf voor Amerika. Men heeft mij gezegd: „New-York is Amerika niet; het is misschien wel de minst-Amerikaansche stad van de Ver eenigde Staten" en wie de stad doorkruist be grijpt dit onmiddellijk: hij vraagt zich telkens met verbazing af of hier nog we! plaats is voor Amerikanen, in dezen heksenketel tusschen hemelhooge huizenblokken, waar Chineezen, Italianen. Polen. Russen. Duitschers, Grieken, Negers, bij ve e honderdduizenden wonen. Maar wat'ge dan toch van de mentaliteit op film-gebied we] direct in de gaten hebt. is: dat het aantal werkelijke film-geestdriftigen hier wellicht kleiner is dan in Nederland. Want wat wordt er hier veel „Kitsch" gemaakt en gedraaid waarvan ge in Nederland zelfs nooit gehoord hebt. Boris Karloff. de griezel. James Cagney, de mannetjesputter. Mae West. die vieren hier tromfen voor vele zalen, waar geloof ik het Europeesche publiek reeds voor een groot gedeelte overheen is. Nu pas sen die typische filmfiguren natuurlijk ook in oorsprong meer op de Amerikaansche dan op de Europeesche mentaliteit. En zoo kan het ook geschieden dat de Marx-Brothers en de Ritz-Brothers met hun zeer eigen kolder geest hier wel gewaardeerd worden en ten onzent niet. Een. voor mijn gevoel, zeldzaam kostbaar en komisch ta'ent als dat van W. C. Fields is in Nederland vrijwel onopgemerkt ge bleven. terwijl deze man met zijn dikken neus hier en ik geloof, terecht op handen wordt gedragen Wanneer je alles op de keper beschouwt is men hier natuurlijk ver der met het uitbrengen der groote producten, maar veel meer krijgt ge er op Times Square niet van te zien dan in Nederland. Ik wil graag enkele korte aanteekeningen maken van de versche indrukken die ik van het filmleven in het algemeen hier heb gekregen Versche indrukken moeten dikwijls „bij nader inzien" gecorrigeerd worden, maar ze zijn ook dikwijls juist de scherpste en de duidelijkste. Laat ik dit laatste maar hopen. Ik geloof dat in groote lijnen gezegd mag worden dat het groote publiek in New York lagere eischen stelt en op een lager niveau staat in film-zaken dan het Nederlandsche groote publiek. Maar dat de „intelligentsia' hier wel heel goed en heel artistiek en intel lectueel de maatstaven aanlegt die de parallelle groepen in Europa plegen aan te leggen. De spot die hier in fijnzinnige bladen als „New- Yorker". „Ballyhoo" of „Time" gedreven wordt met slechte en populaire films laat aan geestige duidelijkheid niets te wenschen over En de critiek is zoo scherp als een dunne naald. Zoo lees ik in .New-Yorker" deze critiek op „The Young in Heart"; „Janet Gaynor. Douglas Fairbanks jr. en Minnie Dupree in een sentimenteel verhaal over een lieve oude dame en slechte, booze schurken, echt een film voor lieden die van lieve oude dames houden en die slechte, booze schurken slecht en boos vinden". Dat is de heele critiek maar ze zegt genoeg, dunkt me. Hoe dit soort bladen, die wij niet kennen en die op 'n verwonderlijk- frissche manier ernst, grappigheid en kortheid tot een verrassende samengesteldheid weten te maken, denken over het „groote" publiek der film-fans blijkt overduidelijk uit een gees tig geteekend plaatje, waarop een jongeman en een meisje afgebeeld staan, die uit een bioscoop komen, waar een film met Carole Lombard vertoond wordt. Het meisje vraagt: „hou je nóg van me?" Het intelligente Amerikaansche publiek ver zet zich. spottender wijze, sterk tegen de „film-fannerij" die met Film hoegenaamd niets uitstaande heeft. Het moet niets hebben van alle flauwe praatjes over en uit het leven der filmsterren. Het verzet zich ook tegen den reclame-geest van Hollywood, die dit soort particuliere aangelegenheden pleegt uit te buiten voor propagandistische doeleinden. Uit de wereld der film beroemdheden zelve komt dit verzet zelfs wel voort. Franchot Tone 'die aan het scheiden is van Joan Crawford Sylvia Sydney en Taliulah Bankhead hebben demon stratief Hollywood en zijn camera's den rug toe gedraaid en zijn teruggekeerd naar het tooneel Het is niet een van de minst merk waardige indrukken, die ge bij uw slentertoch- ten langs New-Yorks avenues en straten krijgt de aankondiging op de theater-affiches van het optreden van lieden in levende lijve, die ge eigenlijk alleen maar kende a]s menschen van celluloid. Vlak bij mij in de buurt treedt middag en avond Fredric March op. En wan neer je dan naast hem aan een tafeltje een cafetaria-sandwich eet, dan merk je dat je in New-York bent. Want aan de reusachtige wolkenkrabbers en de monstrueuze menschen - massa's die zich daar tusschen door persen went ge eerder dan aan zulke menscheliike details van het leven in een ongekende metro pool. Mr. E. ELI AS. De Bloembollenteelt. HET INT. BRIDGE-CONCOURS De uitslagen van de Donderdagavond in Den Haag voortgezette wedstrijden luiden als volgt: Dertiende ronde open teams: Zweden wint van België met 14 matchpunten; wint totaal de match met 4 punten: een victory- point. Hongarije wint van Joego Slavië met 7 match- punten: wint totaal de match met 10 punten; één victoi^-point. Denemarken wint van Italië met 2 matchpun ten; wint totaal de match met 33 punten; één victory-point. Duitschland wint van Engeland met 6 match- punten; wint totaal de match met 2 punten: één victory-point. Finland wint van Holland met 1 matchpunt; Holland wint totaal de match met 30 punten: één victory-point. Veertiende ronde open teams: Duitschland wint van België met 8 matchpun ten: Duitschland wint totaal 20 matchpunten: 3 victory-points. Zweden wint van Noorwegen met 20 match punten: Zweden wint totaal 30 matchpunten; 3 voctory-points. Finland wint van Engeland met 28 matchpun ten; Engeland wint totaal 5 matchpunten; 1 victory-points. Holland wint van Italië met 10 matchpunten; Holland wint totaal 10 matchpunten; 2 victory- points. Denemarken wint van Joego Slavië met 16 matchpunten; Denemarken speelde match 0 met Joego Slavië; 270 score-punten ten gunste van Denemarken gaven de beslissing. Denemarken 2 victory-points. De stand is op het oogenblik: Zweden 3, Joego Slavië 2, Holland 2, Duitschland 3, Denemarken 2, Engeland 1, Hongarije 1 en Finland 1. Bij dezen uitslag moet er rekening mee wor den gehouden, dat eenige landen een ronde vrij hebben gehad, zoodat deze uitslag thans nog geen juiste maatstaf is. Nu de finish begint te naderen, begint nok Holland te spurten: de kansen staan niet on gunstig. Invoering bij voorbaat van wijzi gingen in tariefherziening. De regeeringspersdienst meldt: De veranderingen, welke onlangs bij nota van wijziging zijn aangebracht in het wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934. zullen in gevolge Koninklijk besluit van 4 Juli jl. voor- loopig in werking worden gesteld met ingang van 10 Juli a.s. Voor zoover de wijzigingen met betrekking tot de tariefsposten 19 (bladmetaal). 81 (zeem leder), 106 (sigarettenhulzen) en 153 (polster- stof) tot verhooging van het invoerrecht zou den leiden, blijft de toepassing achterwege. De minister van Financiën heeft krachtens hetzelfde besluit regelen gegeven tot geheele of gedeeltelijke teruggaaf, onder bepaalde voor waarden, van het verschil tusschen het invoer recht op of na 1 Maart 1939 geheven overeen komstig het voorloopig in werking gestelde ont werp van wet en het invoerrecht hetwelk ver schuldigd zou zijn geweest indien de in de nota van wijziging opgenomen invoerrechten reeds van 1 Maart jl. af hadden gegolden. De regeling op de teruggaaf betrekking heb bende, zal evenals bovenbedoeld Koninklijk be sluit. worden opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 7/8 Juli a.s. Belanghebben den zullen nadere inlichtingen hieromtrent kun nen bekomen bij de inspecteurs der invoerrech ten en accijnzen. AANNEMERS-VERG ADERING IN ROTTERDAM. Het tweedaagsche ccngres van den Neder- landschen aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, dat in de Doelenzaal te Rotterdam wordt gehouden, is Donderdagochtend met de behandeling van de voorstellen van den beschrijvingsbrief voortgezet. De vergadering onderstreepte de meening van de Rotterdamsche afdeeling. dat de cal- culatie-bureaux een gevaar zijn voor den te goeder trouw zijnden afnemer, daar op de door deze bureaux verkrijgbaar gestelde be- grootingsstaten meermalen grove onjuist heden voorkomen. Rotterdam stelde het hoofdbestuur voor de aankondigingen van deze calculatiebureaux niet meer in „De Aan nemer" te plaatsen. Ook werd in principe een voorste! aange nomen om de wijze van samenstelling van het hoofdbestuur en het dageliiksch bestuur te veranderen in dien zin. dat de belangrijk ste groepeeringen uit het bouwbedrijf voor taan in een zekere evenredigheid vertegen woordigd zullen zijn. hetgeen waarschijn lijk een uitbreiding van het bestuur mede zal brengen. Voor de verwezenlijking van dit plan is een kleine statutenwijziging noodzakelijk. KIND ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Donderdagochtend om negen uur is het 3>-'2-jarig dochtertje Hendrika van de familie Van As, te Beuningen, vlak bij de ouderlijke woning onder een vrachtauto geraakt en ge dood De vrachtwagen had aldaar hooi gelost en bij het afrijden van het. erf gebeurde het ongeluk De chauffeur had niets van de aanrijding bemerkt. Een zusje van de kleine vond het deerlijk verminkte lijkje.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5