H.C. ANDERSEN Vaat luxe VetUuut Tüsfeloos? "akKERÏJËS. GARAGE RABO iV R IJ D A G 7 JUKI 1939 H AX-RE EM'S DAGBLAD KON. NED. TOERISTENBOND A. N. W. B. IBS Jaarverslag 1938—'39. I Verschenen is het jaarverslag over 1938—*39 van een der nuttigste instellingen in ons land, namelijk van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die c-p zulk een voortreffelijke wijze de Nederlanders hun eigen land heeft leeren kennen o.a. door de niet meer te mis sen wegwijzers en de voortdurende propa ganda. We ontlecnen er het volgende aan: Tot de belangrijkste bemoeiingen van al- gemeenen aard van onzen Bond behooren onze voortdurende bestudeering van het ver keer in zijn tegenwoordige en toekomstige ontwikkeling, met de daaruit voortvloeiende ontwerpen voor het Nederlandsche wegen plan en onze onafgebroken belangstelling voor alles, wat voorgesteld of ondernomen wordt tot bescherming en behoud van het vaderlandsche natuurschoon. Oppervlakkig oordeelend, zijn deze bemoeiingen van zeer uiteenloopenden aard en behooren ze tot ge heel verschillende onderdeelen van het zoo veelsoortige Bondswerk; zelfs is men geneigd, het eene te beschouwen als het werk van den nuchteren wegenbouwer, het andere als de specifieke hobby van den min of meer idea listischen natuurliefhebber. In de practijk echter blijken beide bemoeiingen elkander ten nauwste te raken en degenen, die zich voor een dezer problemen interesseeren. het verband met en het belang van het andere ter dege in te zien. Met het tot voldoening stemmende resultaat, dat zij, die zich met het ontwerpen van wegenplannen en den wegen bouw bezig houden, samenwerken met hen. wien in de eerste plaats ons natuurschoon ter harte gaat. Die samenwerking op een ge bied, dat onzen Bond dus in dubbele mate interesseert, kwam in het verslagjaar in ver hoogde mate tot uitdrukking. Zeer belangrijk is het initiatief van het Ne- derlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw om de belangstelling in Neder land wakker te roepen voor de noodzakelijk heid te komen tot 'n Nationaal Plan voor een harmonische ontwikkeling van den vaderland- schen bodem. De verbeterde wegen en verkeersmiddelen hebben den mensch teruggebracht tot de na tuur en de voortschrijdende ontwikkeling van het verkeer zal nieuwe groote -veranderingen brengen. Over den bruggenbouw valt niet te klagen in Deventer gaat men beginnen, de brug over de Noord bij Hendrik Ido Ambacht is vrijwel gereed. De bouw van de nieuwe Hoornbrug, een verbinding over een watertje van weinige nieters breedte slechts, maar door de plaatse lijke omstandigheden een lastig obstakel in een der hoofdverbindingen van ons land. werd eveneens na jarenlange voorbereiding ter hand genomen. De geregelde samenwerking met de andere verkeersbonden (K.N.A.C., K.N.M.V. en B.B.N.) welke het vorige verslagjaar is tot stand ge komen. heeft geleid tot eenige gezamenlijke besprekingen over belangrijke wegen- en ver- keersvraagstukken ter bevordering van meer eenheid op dit gebied. In de periode van 1 Mei 1938 tot 31 Decem ber 1938 werden 60 nieuwe wegwijzers ge plaatst; 41 wegwijzers werden door verande ring in het wegennet overbodig, waardoor het totaal kwam op 3874 wegwijzers (1 Mei 1938: 3855 wegwijzers). Ook de plaatsing van wegwijzers van het klein model langs tertiaire wegen vond voortgang, er werden er 20 geplaatst, zoodat het totale aantal thans bedraagt 180. Op ruime schaal werd voortgegaan met de plaatsing van de richtingsborden en voorrich- tingsborden, de zoo bij uitstek geschikte aan duidingen voor het snelverkeer. Nieuwe richtingsborden ten getale van 104 en 25 nieuwe vóórrichtingsborden werden ge plaatst. De totaal aantallen bedragen thans respectievelijk 820 en 159 (1 Mei 1938: 738 en 136). Het aantal geplaatste paddenstoelen steeg tot 1645 stuks. De vermeerdering sinds het vorige verslag bedraagt 187 stuks. Het aantal'Bondsleden, dat in 1938 naar het buitenland reisde, was niet lager dan in 1937: daarvan getuigen de volgende cijfers: Het aantal door de Bondskantoren afge geven grensdocumenten bedroeg: 1937 1938 Triptieken 35.911 36.547 Carnets 12.993 13.530 Int. rijbewijzen 28.277 26.511 Int. wagenbewijzen 25.484 23.230 Int. Belastingcarnets 789 677 Douanekaarten 137 271 Het aantal in 1938 verstrekte reisinlich- tingen voor het buitenland bedroeg 53.700. Het. aantal landgoederen, waarvan ons Wandelbewijs den toegang ontsluit, steeg tot 202. het aantal houders van zulk een bewijs tot bijna 1400. Bij 53 minumenten van bouw kunst. of van een andere soort staan onze monumentenborden geplaatst. Het "Bureau voor Watertoerisme verschafte aan niet minder dan ruim 1800 watertoeristen toeristische inlichtingen, voorts eenige hon derden op het gebied van het ijstoerisme en eenzelfde aantal op technisch gebied. In 1938 kerd aan den rondrit te paard door Nederland deelgenomen door 13 dames en 105 heeren, 1 detachement der Artillerie. 3 detachementen der Cavalerie benevens 1 detachement Axnsterdamsche Politie. Op 31 December 1938 waren aangesteld: 155 Ruiter- ccnsuls. 121 Paardenartsen, 56 Hoefsmeden. 114 Stallingen. Het aantal consuls bedraagt 480, met 12 vacatures. In het afgeloopen Jaar ontwikkelde het ledental van den Bond zich weder in gunsti- gen zin; het ging met eenige duizenden voor uit. Is het eenerzijds een tot voldoening stem mend feit. dat ons mooie ledental van rond 100.000 aldus gehandhaafd wordt en zelfs ge leidelijk nog stijgt anderzijds moet erkend worden, dat het minstens 100.000 te weinig is Daarmee bedoelen wij. te zegeen. dat er nog vele tienduizenden weggebruikers en toeris ten buiten onzen Bond staan, wier plaats in den A.N.W.B. is. Een ontstellend feit. dat gebleken Is. is wel. dat er maar al te vaak het denkbeeld bestaat, dat de Bondswegwijzers, de waar- sdhuwings-, de richtings- en de vnorrïchtings- borden niet geplaatst worden door den A. N. W B. alleen. Is het dan werkelijk noodig, altijd en overal luidkeels te verkondigen, dat die meubelen op den weg. die van zoo bijzonder gewicht zijn voor het verkeer, die zulk een groote zegen ziin voor ieder, die aan het verkeer deelneemt, onder het brengen van groote of fers. niet doc-r verschillende vereenieinsrer met elkaar, doch alleen door den A.N.W.B verzorgd worden en alleen door den A.N.WB. geplaatst? Wij vergen niet om daarvoor altijd door ge- zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) eërd en gewaardeerd te worden, maar de Kon, Toeristenbond, onze A. N. W. B., mag toch waarachtig wel vragen, dat deze prestatie ten algemeenen nutte gekend en erkend worde". Plannen voor een liclitstoet. Het komende feest. Het bestuur van de vereeniging „Koningin nedag-Haarlem Noord" heeft besloten om ter gelegenheid van de geboorte van een prins of prinses een lichtstoet te organiseeren. Zij heeft hiertoe de medewerking gevraagd van de bij haar bekende vereenigingen om met haar leden hieraan deel te nemen. Vereenigingen die een dergelijk verzoek niet hebben ont vangen en toch hun medewerking zouden wil len verleenen, worden vriendelijk verzocht hiervan opgaaf te doen, onder vermelding van het aantal deelnemende personen en of vlag gen en banieren worden meegebracht. Opgaven liefst spoedig te zenden aan het secretariaat W. F. v. d. Broek, Overtonstraat 7. PERSONALIA. Bij de te 's Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor Middelbaar Onderwijs piano geslaagd, mejuffrouw Bert je Davelaar, leerlinge der Toonkunst-Muziek school te Haarlem. ARROND. RECHTBANK. BEJAARDE HEER AANGEREDEN. Op 7 Maart was in de Hoofdstraat te Hille- gom een heer van 81 jaar, terwijl hij overstak, door een auto aangereden. Hij kreeg een gebro ken kuitbeen, eenige gebroken ribben en een lichte hersenschudding. Op 15 April was hij evenwel reeds zoover genezen dat hij uit het zie kenhuis ontslagen kon worden. Donderdagochtend j.l. was de 81-jarige echter nog niet in staat om ter terechtzitting te ver schijnen, doch in een brief verklaarde hij alvorens de Hoofdstraat over te steken eerst naar weerszijden te hebben gekeken, en toen geen voertuig ziende naar den overkant te zijn gegaan. Verschillende getuigen kwamen vertellen dat de bestuurder van de auto signalen had gege ven, niet snel reed, en dat een auto geparkeerd had gestaan bij de plaats, waar de oude man was overgestoken. De bestuurder, die verdacht werd van schuld aan het ongeluk, zeide een man te hebben zien oversteken, met het gezicht van hem afgewend. Verd. gaf een signaal, doch ziende dat de voet ganger hierop niet reageerde, gooide hij het stuur om, doch kon hierdoor een aanrijding niet meer voorkomen. Pres.: „Had u niet meteen kunnen remmen thoen u den man zag, inplaats van eerst signaal te geven?" Verd.: „Ik heb geremd. Ik dacht dat de man op mijn signaal zou reageeren." De geneesheer, die den 81-jarigen heer be handeld had, verklaarde dat geen sprake was van zwaar lichamelijk letsel; er had geen levens gevaar bestaan, en er was ook geen kans ge weest op invaliditeit. De Officier van Justitie achtte verd. schuldig en eischte f50 subs. 30 dagen, benevens 1 jaar ontzegging van bevoegdheid tot rijden. De verdediger mr. Houthoff, pleitte voor vrij spraak subs, een lichte geldboete en geen in trekking van rijbewijs. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 8 JULI 1939. Progr. H. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. I. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00: Radio P. T. T. Nord 10.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.20; Parijs Radio 3.50; Ned. Brussel pl.m. 6.05; Keulen 7.35; Motala of diversen 8.30; Fransch Brussel 8.50: Keulen 11.00. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P. T. T. Nord 9.30; Diversen 9.50; London Regional 10.35; Droitwich 12.05; Lon don Regional 1.50: Fransch Brussel 3.20; London' Regional pl.m. 3.35; Fransch Brussel 4.20; Droit wich 5.20; London Regional pl.m. 6.50; Droitwich 7.05; London Regional 9.50; Droitwich 10.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. Door bijzondere omstandigheden zullen de zeilwedstrijden, die oorspronkelijk zouden worden gehouden op 16 Juli reeds a.s. Zon dag plaats hebben. Er zullen wederom drie wedstrijden worden gezeild met prijzen voor het hoogste totaal aantal punten. Te half elf zal voor het eerst worden gestart. Ter afwisseling zullen tusschen de zeilwed strijden de motorbootleden gelegenheid krij gen, eikaar bij verschillende behendigheids spelletjes te bekampen. Gedistingeerdi zoo'n gladdering n Fortgens Gr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace (Adv. Ingez. Med.) Aantal Roode Kruis-leden nam sterk toe in 1938. Blijkens het jaarverslag van het Nederland sche Roode Kruis vertoont het ledental over 1938 een bemoedigende stijging nl. van plm. 17000 in 1937 tot 22750 in 1938. In 1938 kwam voorts een tiental nieuwe afdeelingen tot stand, waardoor het aantal afdeelingen steeg tot 129, terwijl de oprichting van nieuwe afdeelingen in minstens een half dozijn plaatsen werd voorbe reid. Het aantal transportcolonnes bedraagt thans 82, terwijl men in de plaatsen, waar nieuwe af deelingen worden opgericht, alles in 't werk stelt tegelijkertijd nieuwe colonnes op te richten. Het hulppostennet langs de voorrangswegen werd uitgebreid met een vijftigtal nieuwe hulp posten. Het vraagstuk der voorziening in de eerste hulpverleening langs de snelverkeerswe- gen heeft de volle aandacht van het hoofdbe stuur, dat met de betrokken autoriteiten in voe ling trad ter verkrijging van de inlichtingen be- noodigd om te kunnen overwegen en vaststellen welke voorzieningen langs die wegen het doel matigst zijn te achten. Verschillende mogelijk heden doen zich voor. Tot dusver was het nog niet dan bij uitzondering mogelijk een enkelen hulppost aan die wegen in te richten. ZEEUWSCH BEZOEK. Op Maandag 10 Juli a.s. zal een gezelschap heeren, deel uitmakende van verschillende pol derbesturen en waterschapsvereenigingen in Zeeland, een bezoek brengen aan Haarlemmer meer, teneinde het uitgebreide geasphalteerde wegennet in dezen Polder in oogenschouw te nemen, terwijl met deze excursie tevens gepaard zal gaan een bezichtiging van de watermachines MUZIEKAVOND IN HET HOFJE VAN HEYTHUYSEN. Donderdagavond gaf een vrouwenkoortje onder leiding van mej. Cor Wagenaar in de zaal van het O. R. G.-Centrum een muziekavondje, dat was aangeboden aan den bewoonsters van het hofje Heythuysen. Behalve de oudjes waren vrienden en belangstellenden gekomen, zoodat de zaal geheel gevuld was. Na het zingen van een gemeenschappelijk lied, sprak ds. A. R. de Jong een openingswoord, waarin hij zinspeelde op het zoowel naar leeftijd als naar opvattingen wel zeer heterogene gezelschap, dat hier nochtans in harmonie samen was. Behalve de zangnummers werden eenige piano-nummers gegeven door mevr. Tideman- Wyers. Na afloop werden de „burchtvrouwen van Heuythuysen weer per auto naar haar woonstede teruggebracht. SLUITINGSAVOND PLAATSELIJKE KADER SCHOOL. Op den sluitingsavond van de Plaatselijke •Kaderschool te Haarlem, welke gehouden zal worden in gebouw Rosehaghe Hoofmanstraat, op Woensdagavond 12 Juli a.s., zal als spreker optreden de heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, over het onderwerp: „Democratie en stedenbouw". Copyright P. I. 8.-Box 6 Copenhagen Er was eens een klein meisje, dat fijntjes gebouwd was en er II loopen, want ze was heel erg arm. 's Winters liep ze op groote allerliefst uitzag. Maar 's zomers moest zij altijd op bloote voet-jes klompen, zoodat haar voetjes er heelemaal rood van zagen. O, dat was zoo!n akelig gezicht. Midden in het dorp woonde de oude moeder Schoenmak-ere en die naaide, zoo goed als het ging, van oude, roode lappen, een paar kleine schoentjes. Mooi waren ze niet, maar ze waren voor het ktetne meisje, dat „Karen" heette, beetemd. Juist op d<en dag, dat. haar moedei- begraven werd, kreeg „Karen" de schoentjes. Bn direct trok zg ze aan. Zeker, ze pasten wel niet bij een begra fenis, maar zij had nu eenmaal geen andere en daarom ging ze, met haar bloote voetjes in de roode schoontjes, aehter de aiwioedige lijkbaar. Daar kwam plotseling oen groote koets aan, waarin een oude dame zat. Zij keek naar „Karen" en voelde medelijden met haar. Daarom zei ze tegen den dominee: „Wil ik dat meisje met me meenemen? Ik beloof U, dat ik goed voor haar zorgen zal!" .(Wordt vervolgd). Moe enaigemal thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder! (Adv. ingez. Med.) Gevluchte Spanjaarden zwommen naar Gibraltar. Urenlange strijd met het water. Zestien Spanjaarden, bijna allen gewezen sol daten van het republikeinsche leger, zijn zwem mend te Gibraltar aangekomen, na zich aan de Spaansche kust te water te hebben begeven. Daar zij verscheidene uren met de golven hadden moe ten worstelen, waren zij volkomen uitgeput. Een hunner stierf direct na aankomst. Zij zouden be sloten hebben te vluchten in verband met te rechtstellingen, waartoe last was gegeven. Vijftienduizend Joden hebben Slowakije verlaten. Broodwinning door nieuwe wetgeving ontnomen. Tot nu toe hebben 15.000 Joden Slowakije ver laten en binnenkort zullen andere transporten volgen. De emigranten zijn voornamelijk werk zaam in de vrije beroepen, die tengevolge van de neuwe wetgeving van Slowakije iedere be staansmogelijkheid hebben verloren. EXAMENS Academische Opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. ex. theologie de heer J. Stell- wag (cum laude); voor het cand.ex. theologie de heer J. Knot, en voor het propaed. examen theo logie mej. J. Rothfuss. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Het ondeugdelijke oc trooi in de inbreukprocedure" de heer A. Bro ches, geb. te Amsterdam, en tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Lensin ductie en lensregeneratie bij het kippenembryo" de heer J. H. M. G. van Deth, geb. te Brussel. Bevorderd tot accountant de heer Th. Stoppel man. Geslaagd voor het doet. examen rechten de heer E. Keus; voor het doet. examen economie de heeren Cl. E. Brom en J: v. d. Valk; voor het candidaatsexamen theologie de heeren G. Kater en S. J. Bouma (cum laude); voor het cand.exa- men klassieke letteren de heer F. W. Roorda en F. Pos en voor het doct.examen klassieke lette ren mej. G. J. G. van Amstel en de heer R. G. A. Pieters. Kennemer Lyceum. Eindexamen afdeeling H. B. S. A. Geslaagd de dames: A. E. Anspach, W. F. Baadenhuysen, T. Blankevoort, N. E. v. d. Breggen, W. Kalf, B. Kesting, J. Kranenburg, C. A. H. v. Opijnen, J. C. v. Poelvoorde, P. E. Surink, H. Tee, R. H. Trap, A. Warendorf en de heeren: A. Godschalk, W. Helder, W. F. Herman, H. G. Jacobs, J. H. Lanson, A. G. van Rongen, J. Scheltema, A. Struch. Christelijk Lyceum. Eindexamen wis- en natuurkundige afdeeling H.B.S. met 5-jarigen cursus. Geëxamineerd 24 candidaten. Geslaagd de dames: A. Chr. E. C. van Kopenhagen, A. M. Lakeman, A. G. de Vries en de heeren: C. Bos, K. H. Felderhof, J. J. Heese, G. M. van Kaam, L. W. M. Kuiper, J. H. Kuhlemayer, A. C. Lod der. A. F. Mooi, J. H. Nagel, W. P. van Niel, H. C. Nijhuis, H. Ouwehand, J. Reysenbach, J. J. de Ruiter, P. Six Dykstra, J. Smelik, W. R. Vermeer. lp H.B.S. b. Voor het eindexamen aan de le H.B.S. b te Haarlem zijn geslaagd: W. J. J. Kooyman, L. P. van Meerwijk, E. H. L. de Munck, E. Niënkemper, F. Polak, D. J. Steyn.Parvé, Willy M. Stibbe, J. D. Struyk, H. M. Thonus, D. Tollenaar, H. v. Blommestein, J. Brink. De examens zijn thans geëindigd. In totaal zijn geslaagd 67 candidaten. Drie werden afge wezen, terwijl één candidaat zich wegens ziekte terugtrok. M.Ü.L.O. Voor de M.U.L.O. eindexamens te Haarlem zijn geslaagd: S. A. Haan. Driehuis, mejuf frouw M. van Roest, IJmuiden, mej. M. B. van der Sluys, Overveen, mej. N. Cival, Bloemen- daal, mej. R. Voorips, Haarlem, mej. T. Roosjen Bloemendaal, mej. S. W. E. Baardman. Haar lem. J. Schaap, Bloemendaal, J. W. Schacht schabel, IJmuiden. M. IJ. van Vliet, IJmuiden, mej. P. Lamme, Haarlem, G, van Schie, Haar lem, J. Spijker, Haarlem, J. Bolland, Haarlem, W. de Bok, Haarlem, J. Anthoni, Haarlem. R.K. Industrie- en Huishoudschool. Geslaagd voor het derde deel van het leerares- examen N.a. art. 38 de dames: M. van Dijk, Haarlem; J. Halkes, Vlaardingen, J. Jore, Haar lem, Itt. van Schaick, Haarlem. Afgewezen 1. Middelb. School voor Meisjes. Geslaagd voor het toelatingsexamen der M. S. v. M. alhier: L. Dansen, C. A. Zutphen, J. Wijntjes, G. H. v. Walsem, W. C. Bakker, W. H. Bieshaar, R. Blikslager. N. B. de Boer, A. Bosma, B. Bran denburg, C. W. E. Brühl, J. K. Bussemaker, G. Comello, P. L. Corstius, H. v. Dijkum, J. Elich, J. G. v. d. Ende, C. J. Goeting, F. L. Govers, I. Hazevoet, E. J. de Hooghoudt, S. Hekkelman, D. Hubert, E. B. ter Huppen, F. Koper. A. M. Korsten, N. v. d. Meulen, P. G. Oldenstam, J. M. Rademaker, M. Reens, M. C. Reimus, L. Salm, E. Tailleur, Th. v. Til, M. Trijtel, L. v. d. Valk, S. Verkes, E. Vreugdenhil en A. M. Vrijer. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.22 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. TALMOED TORAH: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen: 's Avonds te 7,30 uur. Zondag avond te 7.15 uur. De Middag- en Avonddienst op de werkda gen. alsmede Talmoed Tnrah. worden verricht in het Gemeentegebouw, L. Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge L. Begijnestraat 11.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6