I koop SUNLIGHT ZEEP Waar komt het vandaan? BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 7 TUi: I 1939 HAARDEM'S DA'GBEAD rr UIT DE OMSTREKEN CASTRICUM Ernstig ongeluk op den provincialen weg. Uitstapje van ouden van dagen wreed verstoord. Een ernstig ongeval heeft Donderdag in den vooravond de vreugde over het jaarlijksche uitstapje van de ouden van dagen van West- zaan wreed verstoord. Na een genotvollen middag keerde men over Bakkum huiswaarts. Op den provincialen weg nabij het spoorweg- viaduct stopte de stoet auto's teneinde de oudjes gelegenheid te geven nog eenmaal van het uitzicht op het fraaie duinlandschap te genieten Verscheidene deelnemers aan den tocht verlieten daartoe de auto's, waarbij sommi gen de onvoorzichtigheid begingen den ver keersweg over te steken. Een der oude heeren werd daarbij' aangereden door een passerende motorrijwiel, waarvan de bestuurder den man onmogelijk kon ontwijken. De oude man werd tegen den grond geslagen en bleef ernstig ge wond liggen. De geneesheeren v. d. Sluis en Terra verleenden het slachtoffer eerste hulp. waarna het naar een ziekenhuis te Zaan dam werd overgebracht. De toestand van den man werd zorgwekkend geacht. Ook de bestuurder van de motorfiets had een leelijke val gemaakt. Hij werd met een ernstige hersenschudding opgenomen en even eens naar een ziekenhuis vervoerd. De dame die op de duo had gezeten bekwam ook vrij ernstige verwondingen, Haar opneming in een ziekenhuis was evenwel niet noodzakelijk. Het ongeluk veroorzaakte onder de ouden van dagen natuurlijk groote consternatie. De terugreis naar Westzaan verliep in een ge heel andere stemming, dan zij zich hadden voorgesteld. SANTPOORT MANDARÏJNENBOOM IN BLOEL Bij een boerderij op Middenduin staat een mandarijnenboom in bloei. Tien jaar geleden werd een pit in een bloempot gezaaid en latei- bij het opbloeien van de plant in den tuin gezel Ofschoon men aan het succes twijfelde bleek de plant goed aangeslagen te zijn zoodat ze zelfs de vlagen van den laatsten winter goed blijkt te hebben doorstaan. CONCERT IN HET RIJKENSPARK. De mondorgelclub „Tot Nut en Genoegen" trad in de muzieknis van het Rijkenspark onder auspiciën van „Santpoort's Bloei" op. Het kleine, dappere clubje voerde met veel succes een bont programma uit. Tal van num mers bleken geen onbekenden van de aanwe zigen, wat de aandacht ten goede kwam. Bij een paar nummers liet een deel van de leden zijn instrumenten rusten en zong niet onver dienstelijk, terwijl de overige leden voor de begeleiding zorgden. In de pauze deelde de plaatsvervangend dirigent mede, dat de club momenteel zonder leider was. We wenschen de ambitieuze jongelui toe, dat ze weer spoedig over een dirigent kunnen beschikken. SCHAAKCLUB „SANTPOORT". Van een klein clubje is bovengenoemde Veteeniging langzaam maar zeker gegroeid tot een stevig gefundeerde schaakclub. Het gevolg is, dat het huidige clublokaal te klein werd, weshalve uitgezien moest worden naar een grooter lokaliteit. Dit heeft men thans gevonden in de groote bovenzaal van het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente. CONCERTEN IN HET RIJKENSPARK. Behalve de door ons vermelde concerten van het fanfare-korps Wilhelmina (12 Juli) en het harmoniegezelschap „Soli Deo Gloria" (17 Juii) zal deze maand in het Rijkenspark ook nog een concert gegeven worden door een aantal kwartetten, aangesloten bij den Bond van gemengde en mannenkwartetten voor Haarlem en Omstreken, zulks nog ter gelegen heid van het 12% jarig bestaan van Sant- poorts Gemengd Dubbel Kwartet. Dit concert vindt Vrijdag 28 Juli plaats. VELSEN Bevolking neemt snel toe. In Mei de 48000 gepasseerd. Ook in de maand Mei is de bevolking onzer gemeente weer flink omhoog gegaan. Zij ver meerderde van 47890 op 1 Mei tot 48024 op 1 Juni, dus met 134. Deze toeneming kwam niet alleen tot stand door een geboorte-overschot, maar ook door een vestigingsoverschot, dat niet minder dan 71 bedroeg. Sedert 1 Januari j.l. is de bevolking reeds met 556 zielen toegenomen, zoodat wanneer de toeneming zich op denzelfden voet voort zet, de vermeerdering over het geheele jaar ongeveer 1300 zou zijn, of ca. 50 pCt. meer dan over 1938, toen de toeneming 854 bedroeg. Het gaat dus snel naar de 50.000. De bevolking vermeerderde In Mei door ves tiging met 146 m. en 177 vr. of 323, door ge boorten met 50 m. en 38 vr. of 88, totale ver meerdering dus 411. De bevolking verminderde door vertrek met 120 m. en 132 vr. of 252, door overlijden met 14 m. en 11 vr. of 25, totaal vermindering dus 277. De zuivere vermeerdering bedroeg dus 134. DE RIOLEERINGSWERKEN. Het leggen van een rioolwaterpersleiding, be- hoorende tot de rioleeringswerken, is opgedra gen aan de N.V. Maatschappij tot het aan nemen van lood- en zinkwerken v.h. A. van Dijk Sr. alhier voor f 2855 Ouden van dagen liadden een mooien dag. Schitterend geslaagde autotocht naar Zandvoort en Groenendaal. Het Velsensche Comité voor het organisee- ren van autotochten voor Ouden van dagen heeft gisteren aan een 500-tal onzer oudste inwoners een heerlijken dag bezorgd. Des middags vertrokken van Velsen ongeveer 50 auto's en 9 autobussen en. begunstigd dooi- fraai zomerweer werd de reis naar Zandvoort aanvaard. Daar werd het Noorderbad bezocht, waar de oudjes zich kostelijk vermaakt hebben. Er was van alles ruimschoots voldoende om den inwendigen mensch te verzorgen en de bad- directie had er voor gezorgd dat er wat aflei ding was, die bestond in eenige zwemnura- mers en een prachtige pantomime. Van Zand voort ging de tocht naar Groenendaal, waar ook weer versnaperingen werden rondge diend en de oudjes zich verder hebben ver maakt in den speeltuin („Hoe zalig als de jongenskielHier heeft dr. de Weerdt, voorzitter van het comité allen die aan het welslagen van den tocht hebben meegewerkt, hartelijk dank gebracht en heeft Hein de Wit weer eenige voordrachten ten beste gegeven en het comité voor den prettigen dag bedankt, 's Avonds tien uur kwam de lange karavaan weer in Velsen terug, waar zij door vele Vel- senaren, die dezen dag zoo langzamerhand als een plaatselijken feestdag gaan beschou wen, werd opgewacht. IJMUIDEN Intrede ds. Lagerweij. Ds. L. Lagerweij, beroepen predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, vacature wijlen Ds. Swaan, zal Zondag 23 Juli a.s. in den middagdienst, die 3 uur begint, zijn intree predicatie houden, na in den morgendienst door Ds. L. de Boer te Scheveningen te zijn bevestigd. Zondag 16 Juli neemt Ds. Lagerweij afscheid van zijn tegenwoordige gemeente te Tuil en 't Waal. BOUWOPDRACHTEN. Het maken van een gedeelte aardebaan voor den nieuwen provincialen weg van Rijnsater- woude naar den Haarlemmermeerpolder, in de gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Wou- brugge, is opgedragen aan de Amst. Ballast Mij. voor f 222.400. Het bouwen van een boerderij aan den Wijkermeerweg te Beverwijk, onder architec tuur van den heer H. Voordewind, is opgedra gen aan den heer H. M. Koning te Santpoort. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 165 Eli Chenevière IJM 161 f 1570 MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 7 Juli 1939. Tarbot 6450 ct. per K.G. Tong 18096 ct. per K.G. Middel schol f 19.50 per 50 K.G. Zetschol f 17.50 per 50 K.G. Kleinschol f 17.50f 6.20 per 50 K.G. Bot f 12—f 9 per 50 K.G. Schar f 8—f 3.30 per 50 K.G. Poontjes f 5.30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 14f 12.50 p. 50 K.G. Groote gul f 9.10f 8.70 per 50 K.G. Kleine gul f 7.80—f 5.50 per 50 K.tï. Wijting f 6 per 50 K.G. Kabeljauw f 52f 26 per 125 K.G. Christelijke Oranjevereeniging. Gisteravond heeft in het Herv. Verenigings gebouw een vergadering plaats gehad van de Chr. Oranje Vereeniging. De vergadering werd geopend door den voorzitter den heer B. Schip per, die de plannen van de Centrale Commissie der Oranjeverenigingen, tot het vieren van den nationalen feestdag uiteenzette. Wat betreft de viering van den Koninginnedag is besloten op 30 Augustus 's avonds in de Ge reformeerde Kerk aan den Velserduinweg een Wjjdingsdienst te houden. Als sprekers zullen optreden Ds. Callenbach en Ds. Teeuwen te Heer- de. Deze dienst zal worden opgeluisterd door orgelconcert. Voor 31 Augustus, de officieele dag, is besloten in den voormiddag kinderspelen te organiseeren op het terrein bij de Heerenduinen, 's Middags zullen wedstrijden plaats hebben voor de rijpere jeugd en 's avonds zal een lampion optocht plaats hebben. UITSTAPJE R.K. VROUWENBOND. De leden van den R.K. Vrouwenbond afd. IJmuiden West hebben deze week hun jaar- lijksch zomerreisje gemaakt, waaraan verbon den was een excursie naar de studio van den K.R.O. Onder begunstiging van prachtig zo merweer vertrokken zij te 8 uur met drie volle autobussen om allereerst een bezoek te bren gen aan het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Over Amersfoort werd naar Apeldoorn gere den, waar volop van natuurschoon en verma kelijkheden werd genoten. Na in Utrecht ge dineerd te hebben kwam men pas te kwart voor negen aan de K.R.O.-studio aan waar onder deskundige leiding het prachtige ge bouw werd bezichtigd. In de koffiekamer werd nog een verversching aangeboden en toen trok mén zeer voldaan over dezen welgeslaagden dag weer naar IJmuiden waar men te ruim 12 uur aankwam. - HEEMSTEDE Uitstapje m ouden van dagen. Thans een boottocht. Donderdagmiddag maakten de ouden van dagen him jaarlijksch uitstapje en omdat dit nu de 10e maal was, had het comité het plan opgevat eens van den gebruikelijken autotocht af te zien en er een boottocht van gemaakt. Om 1 uur in den middag vertrok de fraaie salonboot der firma Fijen uit Haarlem met de ruim 180 passagiers om over Haar lem en Spaarndam koers te zetten naar Am sterdam. Hier werd door de verschillende havens ge varen. werden de gasten in de gelegenheid gesteld van heel nabij de groote zeeschepen te bewonderen, zoo o.a. ook de „Oranje". Van de Oranjesluis af werd de terugtocht aanvaard. Dank zij de zeer milde schenkingen in na- tura en geld (op de inteekenlijsten was voor ruim f 200 geteekend) konden de oudjes volop getrakteerd worden op ververschingen, ver snaperingen en sigaren, zoodat ook dit onder deel een succes was. De Uvenhovenband. geassisteerd door den humorist J. Toledo wist op uitstekende wijze de stemming er in te houden en droeg er niet weinig'toe bij, om dezen tocht tot een on- vergetehjken te maken. De verheugde gezichten der oudjes aan het einde van den tocht, die tot des avonds kwart voor 9 had geduurd, waren voor het comité het beste bewijs dat zijn moeite -beloond was. Dank aan dit comité en de schenkers van gif ten en geld in natural „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Donderdagavond hield het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, de R.K. Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose, een vergadering meer speciaal tot bespreking van het organiseeren van den gebruikelijken speld jesdag. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat de vrijwillige stuiversactie een groot succes is geweest, daar ruim 8000 zegels waren verkocht. Als datum van den a.s. speldjesdag werd 15 Augustus vastgesteld. Het bestuur doet een beroep op jonge dames, die zich voor den verkoop van deze speldjes op willen geven, daar het succes van een speld jesdag geheel afhankelijk is van haar mede werking. HILLECOM ZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdag 15 Juni worden door de H. Z. V. in de gemeentelijke zweminrichting zwemwed strijden georganiseerd. Verzwommen worden de clubkampioenschappen op de gebruikelijke ba nen; tevens staat op het programma estafette- zwemmen voor Hillegomsche scholen en sportvereenigingen. HAARLEMMERMEER ERNSTIGE BOTSING. Woensdagavond omstreeks 10 uur reed de heer K„ landbouwer alhier, en zijne echtgenoote, beiden per rijwiel in Haarlemmermeer op den Hoofdweg nabij den Spaarnwouderweg. Doordat er een buit--kwam opzetten en het hard begon te waaien, kon de reeds bejaarde heer K. het stuur niet goed meer meester blij- en en week hij eenigszins .naar links uit, juist op het oogenblik dat er een uit Badhoevedorp komende motorrijder links voorbij wilde rijden. Een botsing volgde, K. werd door het motor rijwiel gegrepen en in den wegkant geslingerd. Hij bekwam een hersenschudding en hoofd wonde en werd, na door dr. B. voorloopig ver bonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. De motorrijder kwam er met een paar lichte kwetsuren af. Het motorrijwiel en de fiets van K. werden deerlijk gehavend. De politie stelde omtrent het gebeurde een onderzoek in. M. BREURE OVERLEDEN. Op 81-jarigen leeftijd is overleden een bekend ingezetene dezer gemeente, de heer Meeuwis Breure, landbouwer, wonende aan den Aals- meerderweg alhier, die meer dan een halve eeuw de ontwikkeling van dezen polder heeft meegemaakt en gedurende tal van jaren in Haarlemmermeer op landbouwgebied een be kende persoonlijkheid is geweest. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot, die Donderdagmiddag in allen een voud op de algemeene begraafplaats te Hoofd dorp plaats had, sprak de Evangelist, de heer Koudstaal, woorden van troost en bemoediging tot de familie. VERKOOPING. Donderdagmiddag had in de Beurs te Hoofd dorp voor mevr. de wed. A. J. Branderhorst de publieke verkooping plaats van twee woningen onder een dak, met schuren voor veestalling en graanberging en kapberg, alsmede diverse per- ceelen bouwland, een en ander staande en ge- 2)cw\l_ SuvJlxüivt mij TV UKX4 al vtDuaA/Tv. Icuvcj, weeiv uv umJi uil eof-en. UxU.l EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST y::~T~-r5g?r (Adv. ingez. Med.) legen aan den Sloterweg nabij den Vijfhuizer- weg. groot 6 H.A.. 86 A., 10 c.A. Kooper werd de familie van der Vlugt aan den Sloterweg alhier, voor de som van f 15.455, ZOMERPOSTZEGELS. Het Plaatselijk Comité van Verkoop van Zomerzegels te Hoofddorp, verzoekt ons het volgende te willen plaatsen: Met grooten dank vermelden wij gaarne, dat eenige jongedames kans hebben gezien dit jaar bijna 3500 zomer-postzegels aan den man te brengen. Was de verkoop in 1938 aanmerkelijk hooger dan in 1937, dit jaar was de verkoop nog weer veel hooger dan het vorige jaar. Een woord van dank aan de dames welke hun avonden hieraan gegeven hebben, is zeker op zijn plaats. ZANDVOORT SCHOOLREISJE. Donderdag maakten de vier hoogste klassen van de openbare school C een schoolreisje naar Den Haag. In vier groote autobussen ging de tocht via Noordwijk en Katwijk-binnen naar de residentie waar den dierentuin, het Planetarium, de Tiroler-kamer van de N. R. V. en het Vredes paleis werden bezocht. Ter ontspanning werd na den wandeling door de Haagsche Boschjes een speeltuin bezocht, waar de kinderen eenigen tijd naar hartelust konden, schommelen, wip pen, ezeltje rijden en varen. Op den terugweg werd nog Scheveningen, met de visschershaven, den Boulevard en de Pier, bezocht. Precies half acht keerde het gezelschap terug, waar de kinderen werdén opgewacht door tal van ouders. Het was een mooie dag. Bunting. Vroeger beteekende „to bunt" in Engeland: het zeven van meel. Dit gebeurde door middel van een wollen weefsel, dat „bunting" werd genoemd. Dit weefsel was zoo solide, dat het ook als vlaggedoek werd gebezigd. Als materiaal voor zeven heeft het afgedaan, doch als vlaggedoek en bunting nog steeds in gebruik. Tophet. In den ouden tijd werd een put in de nabij heid van Jeruzalem ge bruikt als vuilnisbelt, waar in het vuil van tijd tot tijd werd verbrand. De zeer onaangename reuk, dien de put verspreidde, en het verband, dat men er in zag loer het vuur en dèn rook, varen oorzaak. dat „Tophet" in overdrachte lij keh zin werd" gébezigd voor „hel". BLOEMEN DAAL JUBILEUM J. GROENEVELD. Op 20 Juli a.s. zal de heer J. Groeneveld, concierge aan de openbare school voor U.L.O. aan den Vijverweg 25 jaar in Gemeentedienst zijn. Toen de school gebouwd was, werd al voor de opening de heer Groeneveld benoemd. Het is gebleken dat het gemeente bestuur een goe de keuze heeft gedaan, want de jubilaris heeft steeds op verdienstelijke wijze zijn werk ver richt. Ook met het personeel heeft hij alijd op goeden voet gestaan. Ook was zijn omgang met de jeugd uitstekend. Wij twijfelen niet, of van velerlei kant zal deze dag voor den jubilaris tot een feestdag gemaakt worden. GESLAAGD. Voor het M.UJj.O.-diploma A zijn Don derdag te Haarlem geslaagd de volgende leer lingen van de Openbare School voor Ui.O. aan den Vijverweg: M. B. v. d. Sluys en N. Cival. naar het graf van den Onbekenden Soldaat, waar zij kransen eenrlegden. De monumenten gingen spoedig gedeeltelijk onder bloemen schuil. Ook werd het volkslied gezongen. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Natriumverlichting. Thans de geheele weg Haarlem Amsterdam. Er was nog altijd, onmiddellijk grenzend aan de Amsterdamsche Poort, een klein gedeelte van den weg HaarlemAmsterdam dat niet door natrium maar door electrische booglampen ver licht werd. Thans is men begonnen die boog lampen door een natrium-installatie te vervan gen. Jongeman poogde zijn gewezen meisje te vermoorden. Tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. LEEUWARDEN, 6 Juli. In den nacht van 5 op 6 December werd in Warga ontsteltenis gewekt door het bericht dat er op den weg naar het Laagland een moordaanslag op een meisje was gepleegd. De 19-jarige boerenknecht P. L., wonende onder Wartena, bleek de-dader te zijn. De aanslag werd gepleegd op een meisje dat wei gerde met verdachte om te gaan. Zij had eeni gen tijd verkeering gehad die door het meisje was verbroken. Op een dansfeest op 5 December had verdachte getracht de betrek kingen weer aan te knoopen. Mocht het meisje hier niet op ingaan, dan had verdachte het plan haar te dooden. waartoe hij een scherp mes bij zich had gestoken. Na het dans feest was hij het meisje achterna geloopen. had haar beetgepakt en haar met het mes gestoken. Aan het feit. dat het mes op de ribben af stiet was het te danken dat het meisje niet in het hart werd getroffen. Een poging van verdachte om het meisje na den aanslag in een sloot te duwen en haar te verdrinken, mislukte, daar inmiddels hulp was toegesneld. Wegens poging tot moord had de Leeuwar der Rechtbank L. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, van welke straf de procureur- generaal bevestiging had gevorderd. Uitspraak doende veroordeelde het gerechts hof te Leeuwarden, verdachte heden wegens poging tot moord tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Tsjechen herdenken IIus. Gebruikelijke viering was verboden. PRAAG, 6 Juli. (Havas-A.N.P.) De Tsjechen hebben den sterfdag van den nationalen held Johannes Hus herdacht. De Duitsche autoritei ten hadden de gebruikelijke betoogingen met optochten en illuminaties verboden. Daarom begaven de bewoners van Praag zich reeds in den ochtend naar het standbeeld van Hus en DE KABINETSCRISIS. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent de besprekingen, die gisteren door dr. Colijn op het Departement van Algemeene Zaken zijn gevoerd met de zes fractie-voorzitters meenen wij het volgende te kunnen mcedeelen: Het geheel had, naar wij hoorden, een ge moedelijk en op zichzelf aangenaam verloop. Nadat men 2 1/4 uur bijeen was geweest, spra ken de heeren af, dat zij in dit stadium.omtrent hetgeen er precies besproken was naar buiten niets zouden mededeelen. De gang van zaken schijnt ongeveer deze te zijn geweest, dat dr. Colijn eerst heeft toegelicht, wat zijn bedoe ling was, welke richting hij wilde inslaan, waar bij hij vermoedelijk nog wel nader zal hebben aangegeven hoe hij zich in groote lijnen de uit werking van het schema dacht, dat hij tevoren, den fractieleiders had doen toekomen en waarin zij eenige hoofdpunten voor een ontwerp-pro- gram-Colijn aangestipt vonden. Na een inleidend woord van dr. Colijn hebben alle aanwezigen hun voorloopige zienswijze ken baar gemaakt, zoodat dr. Colijn aan de hand daarvan zelf nader zou kunnen overwegen wat hy wel of niet zou kunnen trachten te onder nemen. Op mijn vraag aan een vooraanstaande parle mentaire figuur of hij het waarschijnlijk achtte, dat thans de Koningin eerst nog de zes fractie leiders zou raadplegen wanneer dr. Colijn een opdracht totkabinetsvorming niet zou aan vaarden, kreeg ik ten antwoord: In dit stadium vermoed ik niet, dat zulks zal gebeuren. Ik had mij kunnen voorstellen, dat hiertoe ware overgegaan zoodra vast stond, dat de ministers van het kabinet Colijn hun ontslag aanvrage hadden ingediend. Nu dit echter werd nagelaten, lijkt het mij niet voor de hand te liggen, dat thans nog dergelijke raadpleging zal geschieden. Vooral niet in dit stadium omdat na de besprekingen gisteren het Staatshoofd door dr. Colijn ingelicht kan zijn omtrent de toen door het zestal kenbaar ge maakte gevoelens. Waarschijnlijker achtte onze zegsman het, dat, indien dr. Colijn inderdaad geen kabinetsforma teur zou worden, hetzij mr. Verschuur,, hetzij jhr. de Geer nu een verzoek zouden krijgen een kabinet te formeeren. ,En welke richting zou één van deze beide heeren dan kunnen inslaan?" - Wel, het wil mij voorkomen, dat elk van beiden zou kunnen beginnen toch nog eens te onderzoeken of het niet mogelijk ware een ka binet. op zeer breeden grondslag samen te stel len, maar dan natuurlijk op een ander program dan blijkbaar gisteren dr. Colijn voor den geest stond. „Meent u dan niet, dat uit de gisteren ge voerde besprekingen en uit den afloop daarvan te constateeren zou vallen, dat reeds bij voor baat de medewerking uitgesloten zou zijn van de liberalen en ook van de nntirevolutionnairen aan een Kabinet, dat iets minder straffe opvat tingen inzake bezuinigingen met het oog op een sluitend budget zou koesteren, dan blijkbaar dr. Colijn aanhangt?" Naar mijn meening staat dit op het oogen blik niet bij voorbaat vast. In elk geval zou het denkbaar zijn, dat hetzij mr. Verschuur hetzij mr. De Geer bij een niet slagen van dr. Colijn zou beginnen met een poging tot for matie op zeer braede basis en als dan zou blijken, dat niet alle zes groepen het ja-woord zouden willen geven, zou toch nog altijd kun nen worden nagegaan of met behulp van een iets kleiner smaldeel de zware regeer-taak te ondernemen ware. De gevechten aan de Russiscli- Mandsjoerijsche greus. LONDEN, 6 Juli. Een legerberlcht van het Sovjet-Russische hoofdkwartier in Buiten- Mongolië meldt: Op 2 Juli is tusschen Nomon- han en Boerbodo. ten Z.O van het Boeir- meer een aanzienlijke strijdmacht, bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie met on geveer 100 tanks, samengetrokken, die 3 Juli een aanval deed op de Mongoolsche grens ten Oosten van de Khalkingolrivier. De Japanners drongen de Sovjet-Mongool- sche cavalerie-eenheden terug, doch later werden zij teruggedreven met zware verliezen, namelijk 50 tanks vernietigd, 8 kanonnen bul ten gevecht gesteld en 800 man gedood, terwijl de Sovjet-strijdkrachten 100 man verloren, die gedood en 200 man. die gewond werden, alsmede 25 tanks en pantserwagens, die bui ten gevecht gesteld werden. Voorts wordt in het communiqué nog gezegd, dat de luchtgevechten tusschen 2 en 5 Juli zonder uitzondering gewonnen werden door de Sovj'et-strijdkrachten. die 45 Japansche vliegtuigen neeerhaalden, terwijl de Russen negen toestellen verloren. In een officieel Japansch communiqué, dat te Hsingking is uitgegeven, wordt verklaard dat de Japanners in de afgeloopen twee we ken 365 Sovjet Mongoolsche vliegtuigen heb ben neergehaald, waarvan alleen op Dinsdag i 1 reeds 53. HAARLEM 6 Juli 1939. Ondertrouwd: 6 Juli: P. J. van Opzeeland en H. Kion, P. J. L. Creyghton en E. S. M. van de Weijer; J. C. Kluit en M. E. Broekema; S. J. van Leverink en S. Gagel; J. Wezelman en R. Aker sloot; P. H. de Liefde en M. H. M. van der Wa teren, W. Levendag en M. Hartog, C. van Vree den en H. C. Voogd. Gehuwd: 6 Juli: J. H. van Wunnik en A. M. Petersen; J. A. Dijkhoff en T. M. Schaap: M. J. Metselaar en M. A. B. Dost; J. As en L. Hanzon, J. H. Stap en C. E. Schouten. Bevallen: 2 Juli: S. Remijn—van Dijk, z., 4 Juli: C. J. Logmansvan den Berg. d.: 5 Juli: M. van der Ploeg—Bom, z.; P. J. van den Nouw- and—Blom, d.; Ph. F. M. Sterkvan Velsen, z.; 6 Juli: J. Th. Lokenberg—Beck, d., A. M. Ded- iing—Zandbergen, z., L. FennisGriekspoor, d., Overleden: 4 Juli: F. Stellenboom, 78 j., Prin- sessestraat; 5 Juli: W. J. 3 j., z. van W. J. Pas- schier, Bastiaanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7