De toestand in Dantzig. s Militaire maatregelen duren voort. Stuutl m waseU Felle cutü~!BiUsche agitatie in Japan „Trekt u terug van het Aziatisch continent" ZATERDAG 8 JUtI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Inlichtingen uit Poolsche bron geven te kennen, dat de militaire voorbereidingen in de vrije stad worden voortgezet. Uit Dantzig wordt vernomen, dat in den nacht op Vrijdag acht machinegeweren in de bij de dokken van Schichau staande huizen werden opgesteld. Te Schichau worden de wapen- en munitie zendingen, die uit Duitschand komen, gelost. Verder werden machinegeweren en licht geschut naar de kazernes van Dantzig ge transporteerd, waar thans de keuringsraad herkeuringen verricht. Dantziger burgers van Poolsche nationaliteit, die eveneens waren opgeroepen zich aan een herkeuring te onder werpen, werden direct vrijgelaten, toen zij het bewijs hadden geleverd Poolsche onderdanen te zijn. Daarentegen zouden twintig Dantzigers zijn gearresteerd, die zich niet gemeld had den. Huiszoeking bij Poolschen douane-inspecteur. Agenten der Gestapo hebben een huiszoe king gedaan bij den hoofdinspecteur der Pool sche douane, Swida, wiens uitlevering, naai' men zich zal herinneren door de Dantziger autoriteiten was geëischt na het incident van Kalthof. Ook hebben Poolsche douane-inspecteurs zich voor den eersten keer den toegang zien weigeren tot het vliegveld van Dantzig, waar zfj kwamen om te controleeren. Nog steeds worden arbeiders van Poolsche nationaliteit die aan de haven van Schichau werken, ontslagen. Eenige Poolsche beambten, die bij de havenadministratie werkzaam zijn, verwachten de volgende week te zullen worden ontslagen. Een jonge Pool zoek? Voorts wordt uit Dantzig vernomen, dat Poolsche kringen aldaar zich ongerust maken over het lot van een jeugdigen te Dantzig wonenden Pool, die twee weken geleden was gearresteerd omdat hij in het bezit was van teksten van anti nationaal-socialistische lie deren. Tot nutoe werd hij nog niet voor den rechter van instructie geleid. In de laatste dagen zou zijn gezondheidstoestand zijn ach teruitgegaan. Volgens „Kurjer Warszwaski" zijn ploegen grondwerkers bezig met den aanleg van ver sterkingen, langs de kust, met name in de buurt van Glettkau, nadat zij eerst op de hoogten van Bischoesbero hadden gewerkt. Hetzelfde blad meldt, dat de autoriteiten Julian Besteiro voor den Madrileenschen Krijgsraad. „Politieke schuld" van den oud- Cortespresident moet vastgesteld worden. Prof. Julian Besteiro. Vandaag zal voor het militaire ge rechtshof te Madrid het proces begin nen tegen Julian Besteiro, den zeven- tigjarigen socialistischen leider. Het ge rechtshof zal zijn „politieke schuld" vaststellen in verband met den burger oorlog. Het proces wordt als een proefgeval be schouwd dat de geheele positie zal weerspiege len van de politieke verantwoordelijkheid in Spanje en het trekt de belangstelling van het geheele land. Besteiro die Spanje vertegenwoor digde bij de kroning van George VI is de vroe gere president der Cortes. Hij was president van den verdedigingsraad in Madrid, toen de hoofd stad zich overgaf. De tegen hem opgestelde acte van beschuldi ging betreft in de eerste plaats zijn verant woordelijkheid voor het optreden der socialisti sche partij bij de voorbereiding der algemeene staking van 1937, en zijn besprekingen inzake den burgeroorlog in Spanje tijdens de kroning van koning George VI. Omtrent den uitslag van het proces zijn de meeningen verdeeld. Sommigen gelooven dat hij zal worden vrij gesproken omdat de beschuldigingen verjaard zijn, anderen daarentegen zijn van meening, dat hij een strenge straf zal moeten ondergaan evenwel niet de doodstraf omdat hij een der republikeinsche leiders was. Wellicht ook zal men rekening houden met zijn leeftijd en met het feit, dat zijn longen zijn aangedaan, waar door hij zich reeds sedert' zijn arrestatie in een kliniek bevindt. Nederlandsche kapitein beschul digd van menschensmokkel. Tegen borgstelling op vrije voeten. Voor den politierechter van den Theems is gisteren de zaak behandeld tegen een zekeren Isidore Singer, van beroep bakker, wien ten laste wordt gelegd, dat hij als vreemdeling zonder vaste nationaliteit omstreeks 30 Juni jJ. zonder vergunning van het Nederlandsche stoomschip „Insuünde" aan land is gegaan. De rechter heeft de preventieve hechtenis, waarin Singer zich bevindt, verlengd. Kapitein Johannes Salomons en vijf leden der bemanning van de „Insulinde" hebben zich wegens medeplichtigheid moeten verantwoor den. De kapitein is tegen een borgstelling van 500 pond sterling voor den tijd van een week voorloopig in vrijheid gsteld, terwijl de leden der bemanning voor denzelfden tijd in voor- loopige hechtenis zijn gesteld. van Dantzig een nieuwe vakvereniging van spoorwegpersoneel in Dantzig in het leven hebben geroepen, waarbij zich tot nu toe 300 beambten hebben aangesloten, die ook „veld dienstoefeningen" doen. De instructeurs dezer nieuwe organisatie zijn specialisten van de treinafdeelingen der rijksweer. Weer nieuwe instructies voor de Britsche onderhandelaars in Moskou. Strang maakt nog geen aanstalten voor terugkeer naar Engeland. Voor den vierden keer zoo meldt Havas uit Moskou hebben de am bassadeurs van Engeland en Frank rijk nieuwe instructies ontvangen en men is algemeen van oordeel, dat indien geen nieuwe moeilijkheden rijzen, een overeenkomst mogelijk is. Strang heeft evenwel nog geen maatregelen genomen binnenkort naar Londen terug te keeren. De „realistische" politiek van het Kremlin na het vertrek van Litwinof uit zich in een taai vasthouden aan de beginselen van de Sovjet Unie tijdens de besprekingen. Verder is geen wijziging merkbaar in de ver houding tusschen de Sovjet Unie en Polen. Ten aanzien van de geruchten, dat twee Duitsche handelsgedelegeerden te Moskou zouden zijn aangekomen om zich ter beschik king van de Duitsche ambassade te stellen voor het voeren van handelsbesprekingen, wordt op de ambassade verklaard, dat geen officieel onderhandelaar is aangekomen. Wel bevindt zich een gering aantal Duitsche za kenlieden te Moskou, doch geheel als particu liere personen. Senator Swanson overleden. Amerikaansch minister van marine. Senator Swanson, de Amerikaansche mi nister van marine, is gisteren op 77-jarigen leeftijd in Rapidan Camp in Virginia, na een ziekte van verscheidene maanden, overleden. Swanson vertegenwoordigde Amerika o«p de ontwapeningsconferentie te Genève. Edison de onderstaatssecretaris van marine, zal auto matisch Swanson opvolgen. De voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche zaken van den senaat, Pittmann, heeft aangekondigd, dat de commissie Dins dag a.s. bijeen zal komen in plaats van heden, in verband met dit overlijden. Duitsch protest tegen Slowaaksclie wetsontwerpen. Vroegere Sudeten Duitschers vaderlandsloos tengevolge van nieuwe indeeling? De Dantziger Vorposten vaak de spreek buis van officieele kringen in Duitschland protesteert tegen de Slowaaksche wetsontwer pen inzake de nationaliteit en de verdeeling van het land in zeven districten welke tengevolge zouden hebben, dat alle vroegere Sudeten Duit- sohers in Slowakije, zelfs zij die er reeds jaren wonen, vaderlandsloos zouden worden. Het blad wil nie„ aannemen, dat de Slowaaksche regee- 'ing het plan heeft, de Duitsche volksgroep te verzwakken. Het betoogt, dat „Slowakije zich gesteld ziet voor beslissingen van groote draag wijdte", en besluit: „Het zou een onredelijke politiek zijn, als chauvinistische elementen de regeering te Bratislava er toe zouden brengen, wetsontwerpen te onderteekenen die nadeelig zijn voor de Duitsche volksgroep". De Olijfberg in gevaar. Boven Berchtesgaden mag niet gevlogen worden. Zware straffen op overtreding. Berchtesgaden en de onmiddellijke omgeving zijn bij officieel decreet tot verboden zone voor vliegtuigen verklaard, opdat Hitier niet ge stoord zal worden door het geronk der vlieg tuigen. Het verbod heeft betrekking op een ge bied van ongeveer 45 vierkante mijlen. Zware straffen staan op overtreding van het verbod. Ciano's bezoek aan Spanje. „Etappe van beteekenis in Europeesche verwarring," constateert de Giornale d'Italia. Het Italiaansche blad „Giornale d'Italia' schrijft over de a.s. ontmoeting tusschen Cia- no en Franco. Het blad wijst er op, dat een deel der Fransche en Engelsche pers de mo gelijkheid onder oogen ziet van onderteeke- ning van politieke pacten of zelfs van een bondgenootschap pact in verband met het „ijzeren pact". Te Rome en Berlijn aldus het blad, loopt men op niets van dien aard voor uit. Italië volgt met sympathie den wederop bouw van Spanje en weet, dat Spanje streeft naar een volledige onafhankelijkheid door zich te bevrijden van de zware voogdij der beide imperiale democratieën, die er naar streefden van Spanje een pion te maken in hun Europeesche hegemoniepolitiek. De ge schiedenis en de natuur brengen Italië be ter bij Spanje dan protocollen. De Middel- landsche Zee is een gemeenschappelijke zee, de belangen zijn gemeenschappelijk zoowel op het continentale schaakbord als in Noord- Afrika en vooral de nationale gemeenschap pelijke ideologieën tellen. De gemeen schappelijke punten van fascisme en natio naal socialisme leidden tot het „ijzeren pact", het falangisme doet zijn intrede in Europa als een opbouwende kracht, die in staat is in vloed uit te oefenen op de internationale po litiek. De ontmoeting tusschen Ciano en den „Cau- dillo", aldus besluit het blad, een ontmoeting tusschen politici en strijders, vormt een étappe vol beteekenis in de Europeesche verwarring De ondergang van de „Thetis'" Open boegklep blijft een mysterie. De vijfde dag van het onderzoek naar den ondergang van de „Thetis" was gewijd aan technische bijzonderheden en getuigenverkla ringen van deskundigen ten aanzien van den duikbootbouw en de proeven, die genomen wer den voor den noodlottigen duik Het mysterie van de open boegklep vormde het onderwerp van vele vragen. Kapt. luit. Maguire, die de lei ding had der proeven van de „Thetis", ver klaarde, dat hij nooit in zijn ervaring het geval was tegengekomen, waarin de handle in geslo ten stand verkeerde, terwijl' de klep zelf open stond. Evenmin had hij er ooit van gehoord, dat een boegklep los raakte. In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat Woods het gerechtshof verklaard heeft, dat hem, alvorens hij de achterklep van torpedo buis 5 opende, waardoor het water naar bin nen stroomde, gerapporteerd was, dat de indicators in gesloten stand verkeerden. Pogingen tot berging van de „Thetis" opgeschort. Het bergingsvaartuig „Zelo", dat zal trach ten de gezonken duikboot „Thetis" te lichten, is van zijn ankers losgeslagen als gevolg van den Zuid-Wester storm, die aan boord van het schip eenige averij heeft aangericht. Daar het er niet naar uit ziet, dat het weer aan stonds beter zal zijn, begeeft de „Zelo" zich voor herstel van de schade naar Birkenhead. De begeleidende vaartuigen hebben een schuil plaats tegen den storm opgezocht Berg dreigt gedeelteliik te zullen Avorden bebouwd. De Engelsche minister van Koloniën heeft de pers een mededeeling doen toekomen, waarin bekend gemaakt wordt, dat de Olijfberg weldra het gevaar zal loopen voor een deel met ge bouwen te worden bedekt in verband met de uitbreiding van Jeruzalem. Het gemeentebestuur is machteloos, omdat de berg het eigendom is van een particulier, Be pleit wordt een fonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze heilige plaats. naar de IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden, Tel. 4571, en U zult tevreden zijn. (Adv. ingez. Med.) De Engelsche minister van oorlog, Leslie Hore-Belisha, vertoefde gedurende eenige dagen in de Fransche hoofdstad. Men ziet hem hier tweede van links in het Fransche ministerie van marine. Geheel links de Fransche minister van luchtvaart Guy La Chambre, derde van links de minister van marine Campinchi. Naast dezen generaal Gamelin, tweede van rechts Albert Sarraut. Betooging voor de Engelsche ambassade te Tokio Havas meldt uit Tokio: De tweede ver jaardag van de Chineesch-Japansche vijandelijkheden kenmerkte zich door een toeneming van de anti-Britsche agitatie. Een honderdtal personen heb ben Vrijdagmorgen luidruchtig betoogd voor de Britsche ambassade. Zij droegen doeken met anti-Britsche leuzen mede en schreeuwden vijandige kreten. Zij trachtten door te dringen in het park der ambassade, maar werden terugge drongen door een belangrijke politie macht. Drie hunner vertegenwoordigers overhandigden het raadslid der ambas sade, Cunningham, een adres van pro test tegen de „onvriendschappelijke hou ding van Engeland jegens Japan". De nationalistische partij „Tohokai" heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin geëischt wordt dat Japan zich meester zal maken van de con cessies in China. De vereeniging „Kominkyo- doto" partij der samenwerking van den Kei zer en zijn onderdanen heeft een resolutie aan genomen, waarin gezegd wordt: „Engelschen. trekt u terug van het Aziatische continent. Let op de conferentie te Tokio." Dezelfde partij heeft een circulaire rondge zonden, waarin den Engelschen teruggave ge vraagd wordt van al hun bezittingen in het Verre Oosten. Voorts heeft kolonel Moraki Sjimitsoe, de chef van het persbureau van het ministerie van oorlog, een lange verklaring uitgegeven, waarin hij den wil van Japan bevestigt om van nu af aan een krachtig optreden jegens Enge land aan te nemen. De „Kokoemin Sjimboen' publiceert een fel anti-Engelsch artikel, waarin o.a. gezegd wordt: „Het eenige middel om de nieuwe orde in het Verre Oosten te vestigen, is een vastberaden anti-Britsche politiek. Laten wij onze missie oe- wust worden: Engeland minstens uit het Verre Oosten verjagen. Het doel van de huidige anti- Britsche politiek is niet overmeestering van Brit sche economische en gebiedsbelangen, maar Engeland te treffen in zijn waardigheid van con troleur van de wereld en modder in zijn gelaat te werpen." Samenwerking tusschen de Fransche en Engelsche luchtwapens. Oefenvluchten van Engelsche vliegtuigen naar Frankrijk. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de grootste be langstelling gewekt is door een rege ling, die in overweging is betreffende samenwerking tusschen de Britsche en Fransche luchtwapens. Vernomen wordt, dat de onderhandelingen ver gevorderd zijn. Het is duidelijk, dat het van de grootste waarde zal zijn wanneer het personeel der beide luchtwapens in staat is routine te krijgen in lange afstandsvluchten over onbekend terrein en in de taak van het uitpikken van doelwit ten op den grond etc. dat daarbij naar voren komt. Britsche vliegtuigen zullen bijgevolg non- stop-oefenvluchten kunnen ondernemen door geheel Groot-Brittannië naar plaatsen in Zuid en Zuid-Oost-Frankrijk. Deze regelingen zullen de nauwste samen werking met zich mede brengen tusschen de leden der beide luchtwapens en hen in staat stellen te profiteeren van elkanders ervaring, terwijl zij tevens een goed inzicht zullen krijgen in elkanders problemen. Engelsche en Fransche luchtvaart- afdeelingen naar Polen? United Press meldt uit Londen: In militaire kringen deed gisteravond het gerucht de ronde van een opzien barend plan. Het zou namelijk in de bedoeling liggen Britsche en Fransche luchtmachtafdeelingen naar Polen te zenden om daar te oefenen met de Pool sche luchtmacht. Dit plan, dat overigens nog niet in officieele kringen werd bevestigd wordt beschouwd als een van de volgende ondernemingen van de nieuwe politiek van Engeland en Frankrijk om hun diplomatie te ondersteunen met een de monstratie van de kracht en paraatheid van hun zich snel uitbreidende weermacht. De eerste stap op dezen weg was de beslissing om 52 van de nieuwste Britsche bommenwer pers te laten deelnemen aan een groote lucht- demonstratie met de Fransche luchtvloot in Pa rijs op den 14den Juli en om 10 bommenwer pers Zondag voor den luchtdag naar Brussel te zenden. De volgende was de opening van be sprekingen tusschen de Britsche en Fransche luchtvaartministeries tot het treffen van maat regelen op dat Britsche bommenwerpers een lange afstandsvlucht door Frankrijk zouden maken. Het denkbeeld om eenheden van de Britsche en Fransche luchtmacht tegen Poolsche vlieg tuigen uit te wisselen want tegelijkertijd zouden Poolsche toestellen met de Fransche en Engelsche komen oefenen wordt in sommige kringen sterk gesteund. Dit zou de drie bond- genooten namelijk in staat stellen practische regelingen te treffen voor hun samenwerking, hetgeen in oorlogstijd moeilijk zou gaan. Zoo zou bijv. Britsch en Fransch grondpersoneel naar Polen gezonden kunnen worden om plan nen te maken voor de reparatie en de berging van de bommenwerpers en voor het draadloos contact met de toestellen, die vliegen tusschen Engeland of Frankrijk en Polen. In geval van oorlog zouden de Britsche en Fransche bom- HART3ES van MIJNHARDT bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 30 ct (Adv. Ingez. Med.) menwerpers, van huis vertrekkende, bom men kunnen laten vallen boven Duitschland, in Polen landen, brandstof innemen en een nieuwe lading bommen innemen, welke op den terugweg geworpen zou kunnen worden. De Franschen zouden naar men zegt in het bij zonder ingenomen zijn met dit plan omdat zij gelooven dat Duitschland de luchtbases in Spanje graag voor ditzelfde doel zou gebruiken. Het plan zou wel eenigen tijd vergen om uit gevoerd te worden, maar de oefenvluchten van de Britsche bommenwerpers over Frankrijk zullen naar men verwacht in de naaste toe komst een aanvang nemen. Koning Zogoe te Warschau. Over eenige dagen naar Frankrijk. Vrijdagavond om 10 uur 44 is de koning van Albanië, Zogoe, met zijn echtgenoote. zijn zoon tje, vier zusters en een gevolg van vijftien per sonen, te Warschau aangekomen waar het ge zelschap een paar dagen zal blijven voor het vertrek naar Frankrijk. De reis naar Frankrijk zal van Gdynia uit per schip worden gemaakt. Vliegtuigongelukken in liet buitenland. Fransch en Italiaansch vliegtuig verongelukt. Een militair vliegtuig van de basis Mourle- mon is nabij Jonchery (Frankrijk) tegen een boom gevlogen en verongelukt. Drie inzit tenden zijn omgekomen, een vierde werd ge wond. Op het vliegveld Tassignano (Italië) is een militair vliegtuig neergestort. De drie leden der bemanning kwamen op het leven. De bloembollensaneeriiigs- maatregelen. De overneming door de bedrijfsgenooten. Wij vermeldden het communiqué over de be reikte overeenstemming tusschen minister Steenberghe en de organisaties in het bloem- bollenbedrijf inzake „de overneming van de bloembollensaneeringsmaatregelen door de bedrijfsgenooten." Binnenkort zou, volgens dit bericht, de oprichting tegemoet gezien kunnen worden van een door een uit de organisaties te vormen bedrijfsorgaan dat de bloembollen- bedrijfsmaatregelen zal ter hand nemen, met medewerking en onder toezicht der regeering. Het Weekblad voor Bloembollencultuur maakt nu naar aanleiding van deze mededeelingen eenige opmerkingen. Het Weekblad zegt o.a.: Er wordt dan allereerst melding gemaakt van bereikte overeenstemming. Men herinnert zich, dat in December 1937 Minister Steenberghe de zes, thans ook in het persbericht genoemde ver- eenigingen uitnoodigde, in gezamenlijk overleg hem voorstellen te doen over den vorm waarin en de wijze waarop het vak de maatregelen in eigen handen en beheer zou kunnen nemen, zulks in verband met den wensch der Regeering om niet op de bestaande manier voort te gaan bij 't treffen van voorzieningen in het belang van het agrarisch bedrijfsleven. De wenschelijkheid van zelf bepalen en zelf uitvoeren door de bedrijfsbeoefenaren werd dus het allereerst door den Minister zelf bepleit. In verband met door het vale meermalen geuite wenschen naar meer rechtstreekschen invloed op den gang van zaken, was dit initiatief niet onwelkom, al liepen daarover ook de meeningen uiteen. Nu, l'/2 jaar later, bestaat er blijkbaar op dit punt bij Minister en organisaties dezelfde mee ning; hierdoor zal echter wel niet een zoo lange tijd van onderhandelen verklaard kunnen worden. Dat aan de overeenstemming zoo geruime tijd van onderhandelen voorafging, zal wel rn hoofdzaak moeten geweten worden aan het in tern overleg tusschen de zes organisaties. En zoo is het ook, dit overleg, hetwelk de Minister voor zijn plan noodig achtte, heeft inderdaad ge- ruimen tijd gevorderd. Niet slechts moesten de drie vakorganisaties uit die zes, op hoofdpunten tot gemeenschappelijke wenschen en invloed- verdeeling komen, ook de drie andere, de stands organisaties, moesten hun taak en plaats be palen. En tenslotte moest er dan op hoofdpunten een gemeenschappelijk standpunt van allen ko men. Het is voor ieder duidelijk, dat bij de be staande tegenstellingen, men denke maar eens aan die binnen onze vereeniging zelf, dit ge- ruimen tijd vorderde. Overneming der bloembollensaneeringsbedrijfs- maatregelen door de regeering, zoo gaat het blad voor, wil zeggen, dat hetgeen waarover tot nu toe, het door den Minister benoemde bestuur der Nederl. Sierteeltcentrale adviseerde, voortaan gedaan zal worden door een orgaan, dat niet ad- iseert, maar besluit. Hadden wij niet in de Stichting Bloembollen Sui-plusfonds een orgaan, dat op deze wijze op haar beperkte ter rein, een zoodanige functie vervult, dan zou het misschien moeilijk zijn te vatten, wat nu pre cies met die overneming door bedrijfsgenooten wordt bedoeld. Maar dit voorbeeld maakt het voor ieder duidelijk. Blijkbaar zal de practijk van het Surplusfonds worden gevolgd. De medewerking van de regeering zal vooral slaan op de wettelijke basis voor de maatrege len, de financiën, behalve dan op zooveel andere maatregelen, die voor de doorvoering der maat regelen noodig zijn. Ook het toezicht der regeering schijnt onver mijdelijk, aldus het Weekblad, als men bedenkt, dat de minister verantwoordelijk blijft tegen over b.v. het parlement voor hetgeen zijn beleid aangaat, En onder dat beleid vallen zeker de gevallen, waarin Z.E. gebruik zal maken van zijn recht om een besluit of maatregel van het orgaan wél of niet goed te keuren. Bovendien, op het terrein waarop zich nu de organisaties, gezamenlijk, zullen begeven, liggen zooveel voet angels en klemmen, dat het „vaderlijk toe zicht van Den Haag" hier wel een groote steun zal blijken te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9