H.C. ANDERSEN VACANTIE1939 H.D.« IDE ROODE SCHOENTJES DINSDAG 11 JUL" I 1939 H A A EL'EM'S DAGBLAD 4 EXAMENS Overgangsexamens H.B.S. A, Bevorderd naar de tweede klasse; Magdale- na A. v. Altena, Herm. Th. C. Bückmann, Geertje B. Fris. Engelina C. Habich, Elisabeth Klumper, H. J. Bos, J. H. v. Bottenburg, G. v, d. Bunt, P. C. Duinker, P. Harder, A. Th. Hee- rens. C. A. Heerens, D. R. Houtgraaf, J. ten Hove. J. Kuik, J. H. v. Olphen, R. Priebee, H. M. Rol, A. W. Smit. Johanna H. Breemer. Maria S. A. Bijvoets, Marijke de Graaf, Bianca van Hout. Cornelia Kemper, Trijntje J. C. Kneynsberg, Lore Stern, J. N. de Boer, W. van den Engel (voorw.), P. C. de Haan, F. Hille, C. C. Keet, W. Chr. Langenberg, N. C. Linde man, F. den Otter, R. Roozendaal, J. J. Schnei ders, H. Schuitenmaker, F. B. M. J. Staal voorw. t, H. Stokvis, W. v. Til, T. J. v. Veen. R. Wildschut, Dorry v. d. Bilt (voorw.), Marg, H. A. Dijkstra, Olga Kamsma, Kniertje A. Kooi man, Annie Sluiter, Marijke Vos, Albertje ten Wolde, F. Boldingh, J. M. Brian, G. A. Dorré, J. de Graaf, E. Hommes, E. W. ter Horst. H. W. Kruiswijk, F. Priem, R. Sieswerda, Chr. Swartsenburg (voorw.), J. v. Veen, Christina A. v. Breda, Catharina C. v. d. Engh, Anskje Gabriel, Willy M. A. v. Keulen, Willemina Langeveld, Cornelia Slagter, Anny de Vries, O. Bakhoven, W. Duiker. C. B. Goedhart, A. J. de Graaff. H. J. Habers, J. Honingh, W. Knoop, H. Lenterman, A. J. Nater, J. Philippona, L. J. H. Schadée, J. Sevensma. Bevc<rderd naar de derde klasse: Irène B. Anthonijsz, Hendrika F. Heinzber- ger, Enny Huisman. Akke v. Kampen, Nelly W. v. d. Kroon, Helena P. Machielse. Adriana A. v. d. Wende. Marie Wissing, M. J. André, M. J. Brandon, W. M. Breemer. A. Calisch, W. v. Gorselen, C. Hoighton (voorw.) W. H. Hart man, D. S Leeflang, F. H. Schelling, H. Staal, J. Veldhuizen. P. v. d. Wal (voorn.) B. W. IJspeert (voorw.) A. D. v. d. IJssel, Rina Ger- meraad, Peggy M. v. Hout, Dina A. de Jong, Henriëtte Koliewijn (voorw.) Winnie M. v. d. Palm. Elsje v. Putten (voorw.) Elsje Rep, Maartje Stam, Jantje v. d. Werf. Tine Wilde- boer. J. v. d. Engel. E. Flooren, B. Gabriël W. M. Hemelraad. H. Hoekstra, K. Kanne- gieter, J. Klinkenberg, J. H. Koch, A. Kolderie, C. A. Koningsbruggen. H. Sleutelberg, R. Stuker. A. Verhoeff. J. Weidema, H. C. Wortel Martina Handgraaf, Cornelia Chr. Kroon, Sonja Seegers (voorw.), Gerardina v. Sluis- dam, Wilhelmina Stappmans. Alida J. H. Veenstra, D. Bijlevéld, N. G. v. Dam, H. Dijk stra (voorw.), P. Chr. Gebhard, C. J. Goed koop. G. A. Gutzwiller.- J. W. Kamstra,, A. Kerkhoff, K, J. B. Keuning, P. Lieth, H. Schnitger (voorw.) P. Schutte. E. Sieswerda, B. Stoilenga, J. W. de Vogel, P. K. J. v. d. Voord. W. Enthaven. Bevorderd naar de vierde klasse: Corn. M. A. v. Beckum, Corrie J. J. Das. Ger- dina A. Lindeman. Wenda v. Pellecom. Th. v. d. Bos. S. C. Brains, Ph. Deys. H. J. Heezius H. Hulsebosch. W. F. de Jong. J. L. Klip (voorw.). H. K. Koning (voorw.), R. R. L. Kraft, J. Kummer, B. H. Meylis, H. F. Prins, H. E. du Puis. M. Reinalda (voorw.). E. A. Schultz, L. J. v. Til. M. Veldhuizen, N. Wartena, Hubertine Belle, Gusta J. Kuipers, Jeannette P. Lange veld, Wanda Schönlaub, Catharina- Wijnands. G. P.J. Alders.J.D. de Bruyn, L.v. Essen, W. L.He- res, J. Hezemans. A.Huges. N.A.v.Kersen, A.Kok, F. Lindeman, E. Paleari, J. Reynders (voorw.). P. Roos (voorw.) P. Slagter, W. Valstar, J. J. Wensing, L. de Wijs, L. H. Veenstra. Anna Schilstra (voorw.) Elisabt. M. Steenhuizen, Regina E. Veldheer. Johanna T. IJff, E. J. Ak kerboom. J. Folkertsma (voorw.). N. J. v. Ges- sel, H. Jonkers, J. N. Koegler (voorw.), K. Chr. Kostman (voorw.). C. D. de Leeuw, G M. R. H. Mijnlieff (voorw.). K. A. Ploeg, A. J. v. Prooyen, A. J. Tabernal, P. J. v. Tiggelen, J. H. Veldkamp, H. v. d. Zee. Bevorderd naar de vijfde klasse: Maria van Coesant. Johanna C. Meyer, An nie Sevensma, Willy Vermeer, Nancy E. Ver meulen, Maria C. Vige. Geraa W. Wesselink, Tine H. Wortel, Th. B. Bergman. R. Braaksma. J. Dumans. B. Enthoven, A. Fibbe, R. v. d. Haak. D. J. de Haan. T. v. d. Heuvel, A. C. van Norden, A. C. F. Smit. B. E. Sternfeld (voorw.), H. J. van Tijn, P. H. de Vries (vw.), E. Vrugt, A. G. van Waadenoyen Kemekamp. M. Westerlioff, J. Wolff. Catharina M. van Dam, Mathea Luiginga (voorw.), Elisabeth Vink, Ingetje M. Vollaard. H. Beyer, W. Boon (voorw.). J. v. d. Burg. J. van Dam, C. L. van Donselaar, W. de Graaf, H. W. de Kleyn, H. Kolk. H. P. Lasschuit, J. A. Martin, M. Th. Mauritz, M. I. Meyer, J. Uiterwijk, H. J. Visser, C. J. Wolzak. H. Zuurendonk, Aletta Germeraad, Adèle L de Haas, Leonie M. Hen driks, Hetty Stekelenburg, Jannetje Wan ders. H. J. Augustijn, W. L. Bragsma, H.. Groeneveld, H. J. van Gulik (voorw.) J. H. ten Have, H. Heierman, W. A. N. Kruyt (vw.), F. Libbenga, J. Neisingh, G. W. Sabelis, R. J. Seegers, C. H. Vogelzang, J. H. Wempe. STRAATPREDIKING. Dinsdagavond te half negen zal er op het Teylerplein in Haarllem-Oost door de Gerefor meerde Evangelisatie straatprediking worden gehouden. Spreker: Ds. A. M. Boeyinga. Het Evangelisatie-zangkoor van „Zuid en Oost" verleent medewerking. Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts iy2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". EEN ZEEREISJE NAAR Cngetand en terug met de nieuwe motorschepen der Mi]. „ZEELAND" HAARLEM-HARWICH en terug f 12/5 IM M. lrein/ll kl.boot.1ncl. logies en ontbijt aan boord slechts KANT EN KLAAR TOUR naar Conden met de nieuwe motorschepen der Mij. „ZEELAND" eiken Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGDE SPOORBILJETTEN Reiskosten Vlissingen— Londen v.v.; twee nachten logies in goed trotel te Londen, maaltijden, sightseeing, A en ALLES INBEGREPEN: Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen (Adv. Ingez. Med.) DE LICHTHOEVE SANTPOORT. TE In het Jaüi-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort, schrijft de directrice, Zuster J. Th. Kuyck, op de voorpagina een schets, getiteld „Kees", waarin weer haar groote liefde blijkt zelfs voor de meest onhandelbare jongens. Aan den bundel: „Moeders en Kinderen" van mevrouw T. KlayLancée wordit door de Leeuwarder correspondente een mooi gedicht geciteerd. Dit nummer bevat ook het jaarverslag over 1938, samengesteld door de directrice, waaraan we het volgende ontleenen: In 1938 werden op de Lichthoeve 112 kinde ren verpleegd, met 24651 verpleegdagen, tegen 132 kinderen met 20575 verpleegdagen over 1397. Steeds waren alle plaatsen bezet; vele aanvragen hebben we moeten weigeren. Over het algemeen was de gezondheidstoe stand van de kinderen goed, toch moest nog viermaal een kind in het ziekenhuis opge nomen worden, driemaal voor longontsteking, éénmaal voor een oorontsteking. Alle vier kinderen genazen volkomen. Minder gelukkig waren we met ons perso neel. Een gescheiden vrouw, die we het vorige jaar met haar zesjarig kindje opnamen en die op onze afdeeling schoolkinderen werk zaam was. moest voor een voeteuvel opgeno men worden in het ziekenhuis: zij werd daar na afgekeurd voor werken in ons huis. Op 12 Augustus 1938 bestond ons werk 15 jaar; we herdachten dit feit m huiselijken kring met spelletjes en een versnapering voor de kinderen. Onze plannen om naar Garde ren te gaan, namen in zooverre vasteren vorm aan, dat in 1938 de teekening van het nieuwe huis klaar kwam. De teekening is heel mooi, de actie om het geld voor deze hartewensch bijeen te brengen, werd echter door den staatkundigen toestand zeer belemmerd, zoo- dat we van de benoodigde twee ton altijd nog maar een heel klein gedeelte bij de Amster- damsche Banik te Apeldoorn hebben. Een woord van dank en hulde aan mijn helpsters, die ook in 1938 het werk trouw bleven". De administrateur, de heer A. Stoelenga, beschrijft uitvoerig de exploitatie-rekening over 1938. De accountant R. van der Ploeg uit Den Haag deelt mede, dat alles in orde is bevonden. Tenslotte wordt rekening en ver antwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 12 JULI 1939. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Diver sen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Londan Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Ned. Brus sel. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keulen. 10.20 Ned. Brussel. 11.00 Keu len. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio PTT-Nord. 9.50 Diversen of gramofoon- muziek. 10.35 London Regional. 12.20 Droit- wich. 1.20 London Regional. 3.20 Droitwich. 50 Fransch Brussel. 6.20 Droitwich. 8.00 Londen Regional. 8.40 Droitwich. Programma V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Tears on my pillow. Lew Stone. 2. Blue skies are round the corner. Jay Wilbur. 3. I'm gonna lock my heart, Harry Roy. 4. Rosalie, Billy Cotton. 5. Lonely, Lew Stone. 6. My heaven in the pines. Jack White. 7. Shadows on the moon, Henry Hall, 8. My tango dream, Geraldo. 9. Jeepers Creepers, Nat Gonellr 10. So nice. Elliot Everett. 11. Deep in a dream. Lew Stone. 12. Heart and soul, Jay Wilbur. 13. A Tisket A Tasket, Harry Roy. 14. The girl in the alice blue gown, Billy Cotton. 15. Ninepins in the sky, Lew Stone. 16. The last waltz is mine, Jack White. 17. Cry Baby Cry, Henry Hall. 18. My dog loves your dog, Elliot Everett. 19. Just a kid named Joe, Nat Gonella. 20. Blue Rhythm, The Ramblers. 8.0012.00 Diversen. Twintig jaar „Sing-Sing". Twintig jaren moest de groote, sterke Bill de gestreepte kleeding dragen van de veroor deelden. Twintig jaren van zijn leven moest hij doorbrengen in de Amerikaansche gevangenis Sing-Sing. Zou hij die stx-af werkelijk verdiend hebben? De menschen zeiden neen en het gezond ver stand eveneens. Maar de onverbiddelijke wet zei ja. Wamt Bill had een man het leven beno men. En nu was hij nummer 851. Bill, de geweldige reus, had voordien nooit zijn krachten misbruikt. Als een klein, goedig kind, had hij steeds met zich laten handelen en nooit iemand kwaad gedaan. Maar wat hielp hem dat? Hij had den doodslag bekend en er waren vele -getuigen geweest. Doodslag bleef doodslag en hij mocht blij zijn, dat hij niet schuldig was bevonden aan moord. Hij had een beschonken woesteling, d-ie zich met een bijl op zijn vrouw had gestort, neergeslagen. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij be zweek. Bill had het gedaan om de vrouw te redden, maar het hem gemaakt tot gevan gene numimer 851. Geen klacht was hem over die lippen gekomen, geen woord van wraak of toorn. Maar hij zag er uit als een grijsaard, ondanks zijn stalen spieren. Gehoorzaam, deed hij zijn plicht; zijn zwij gen, zijn kalme gelatenheid namen zelfs de minder sentimenteel gestemde beambten voor hem in. Hij kwam hiun, trots zijn gevangenis- kleeding niet voor als een misdadiger, zooals de anderen. Eerst meenden ze dat hij kindsch geworden was, maar toen hij niets abnormaals deed, hielden ze hem voor weergaloos goed moedig. Maar een gevangenisbewaarder is van nature wantrouwig. Een gevangene is nu een maal een gevangene en twintig jaar Sing-Sing geeft te denken. Zou hij een middel verzinnen om uit te breken? De bewakers waren op hun hoede. Toch maakten zij, voor zoover hun plicht dat toeliet, zijn arbeid lichter. Een jaar ging voorbij en nog een jaar en Bill bleef dezelfde. Zwijgend deed hij steeds zijn plicht. Men hield hem echter scherp in het oog. Voorzichtig, zeiden de beambten. Hij is wat van plan. Als we niet goed oppassen worden wij het slachtoffer van zijn enorme krachten. Bill werkte in de smederij. Niemand kon zoo goed als hij het vonken spattend ijzer onder den zwaren machinehamer bewerken. Gesloten verrichtte hij zijn arbeid en bekom merde zich niet om de anderen. Drie jaren gingen voorbij. Bill was nog steeds dezelfde. Het was een lentedag. Er kwamen bezoekers om Sing-Sing te zien. Criminalisten, juristen en journalisten. Ze kwamen studies maken over de misdadigers. Dat gebeurde dikwijls. Een af- Ischuwelijke gewoonte aan nieuwsgierigen toe te staan de cellen te bezichtigen en de gevan gene gade te slaan, als waren het in kooien gesloten dieren van een menagerie. De groote Bill was weer in de smederij. Eén druk van zijn hand en de ijzerkolos hief zich op, zoo licht als een veer, schijnbaar, om dan Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen 's Middags kwam de oude vrouw van "de menschen te weten, dat il niet te pas kwam, en dat Karen voortaan altijd, wanneer ze naar de schoentjes rood waren! Zij zei, dat dat héél leelijk was, dat het de kerk ging, zwarte schoenen aan moest hebben, al waren die nóg zoo oud of versleten Den volgenden Zondag was het bevestiging: Karen keek naar de zwarte schoentjes, ze keek naar de roode, bekeek ze nog eens, entrok ze aan. Het was een heerlyke, zonnige lentemorgen- Karen en de oude vrouw gingen naar de kerk over het paadje dat tusschen het jonge koren liep. Een mooi wegje, maar wel wat stoffig brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) dreunend op de gloeiende klompen ijzer neer te vallen. Daar kwamen een echtpaar met een kind, een meisje naar de smederij. Slechts hoog zelden nam men kinderen mee naar Sing-Sing. Bill had in geen drie jaar meer een kind gezien en de aanblik van de kleine electriseerde hem. Ook hij had thuis zoo'n kleuter. Van denzelf den leeftijd. Dikwijls kwam zijn vrouw, maar het kind mocht ze niet meenemen. Zijn vrouw kende zijn onrechtvaardig noodlot, maar het kind zou hem nooit in de onteerende kleeding zien. Nooital zou ze hem na twintig jaar ook niet kennen.Waarom had het lot juist hem zoo getroffen, juist hem, den goeden huis vader en vlijtigen arbeider? Woede overmande den anders zoo kalmen Bill. Het bloed steeg hem naar het hoofd, hij knarste met zijn tanden; 't was alsof plotseling een vlaag van wilden waanzin over hem kwamWaarom mochten anderen zich in een kind verheugen en hij niet? Moest hij, om dat hij het leven van een vrouw gered had voor altijd zijn kind verliezen? Het echtpaar kwam nader en nieuwsgierig keek het kleine -meisje naar Bill. Met een wil den kreet sprong Bill op het kind toe, hief het met een arm in de hoogte, met den anderen de groote stoomhamer tot stilstand brengend De ouders stonden als versteend van schrik. Dan strekte de vader met een smokenden blik zijn armen naar Bill uit. Somber keek deze voor zich uit. Zijn oogen flikkerden. Hij mom pelde iets van tuchthuis vader van zijn kind geroofd leven verwoest wraak De mede-gevangenen noch de bewakers waag den het iets te doen. In één «ogenblik kon hij het kind verpletterd hebben. Eindelijk wa-s dan de dag gekomen, waaraan zij reeds van het be gin af gesproken hadden: Bill zou onheil aan richten. Wat zou hij doen met het kind? Zou hij het kind verpletteren met de reuzehamer? Rondom waren de toeschouwers bleek gewor den. Ieder voelde, wist. dat zelfs de minste be weging den man tot woeste razernij zou kun nen brengen. Doodsche stilte.... Bill zag het kind, dat geen gevaar kende, in de oogen. Zijn trekken klaarden op. Zooals de morgennevel wijkt voor 't zonlicht, zoo verdwenen de diepe rimpels in zijn voorhoofd, toen hij in de klare oogen blikte. Jij, groote man, jij doet kleine Nelly geen kwaad, hè? klonk het helder kinderstemmetje. Bill lachte moe. Het kind kroop hooger en legde haar armpjes in zijn krachtigen nek. Vroolijk lachte ze toen en allen zagen ze stom, onbeweeglijk dit tooneel. Groote man, jij huilt, klonk het stemme tje weer. Dat moet je niet doen, hoor! en zacht streelde het kind Bill's ruwe gelaat. Toen legde gevangene nummer 851 het meis je in de armen van den vader. God zegene uw kleine lieveling, zei hij zacht. Hij ging weer naar zijn hamer, deed het werktuig opnieuw door de lucht suizen en don derend op het vonkenspattende staal neer komen. Bill was weer de rustige, vlijtige arbeider. De woedeaanval der vertwijfeling was voorbij Niemand dacht er aan hem een verwijt te maken om de doodsangst, welke hij had ver oorzaakt. Integendeel: na een half jaar werd hem gra tie geschonken. Hij' keerde huiswaarts en sloot zijn eigen kind, zijn dochtertje in zijn sterke armenDe gevangeniskleding had zij nooit gezien. W. GASCOGNE. n Ideaal Laxeermiddel vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van dé- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. Ingez. Med.) P1AIKT ElflCITIN Bij de kerkdeur stond een oude soldaat op krukken, met een won derlijk lange baard. Hij vroeg de oude vrouw, of hij haar schoenen mocht afstoffen. Karen stak hem ook haar voetje toe. „Ai, wat een mooie balschoentjes!" zei de soldaat; hij sloeg met de hand tegen de zolen en sprak: „Zit vast, als je danst!"...... De oude vrouw gaf den soldaat een dubbeltje, en ging toen met Karen de kerk binnenAlle menschen in de banken keken naar de roode schoentjes, alle beelden keken ernaar, en toen Karen voor het altaar knielde en den gouden kelk aan haar lippen bracht, dacht zij alleen maar aan de roode schoentjes: het was of die in den kelk vóór haar ronddreven. En zij vergat mee te zingen; zij vergat het „Onze Vader" te bidden (Wordt vervolgd). VEEMARKT ROTTERDAM. 10 Juli 1939. Aanvoer totaal, 2743. Vette runderen 689, Vette kalveren 440, Nuchtere kalven 5. Scha pen en lammeren 774, Varkens 634. Biggen 1. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal 75, 2e kwal 62, 3e kwal 3448. Vette ossen resp. 67, 60. 36—48. Vette kalveren 100 80 50—60. Varkens (levend gewicht) 51, 50, 49. Schapen 48. 42, 30. Lammeren 50 45 40. Prijzen per stuk: Schapen le kwal 20, 2e kwal 17, 3e kwal. 14. Lammeren resp 12, 9, 7. Vette koeien en ossen, aanvoer iets grooter, handel stroef, prijzen le kwal. koeien en le en 2e kwal. ossen iets lager. Verder als vorige week. Prima's 78 en 72 ct. Vette kalveren, aanvoer zeer groot, handel traag, prijzen iets lager. Prima's tot 1.10. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel tamelijk, prijzen beste lammeren iets stijver, verder on veranderd. Varkens, aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen stijgend. Eenige partijen schapen voor export ver kocht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6