HOE MAKEN WE STAAL? BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 11 JUL'I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Eenvoudige uiteenzetting van het smeltproces. 75.000 K.G. ijzer wordt tot 1700 0 C. verhit. Het volgende artikel waarin een ook voor leeken begrijpelijke uiteenzetting wordt ge geven van de fabricage van staal, ontleenden we aan „Samen", het bekende orgaan van het Hoogovenbedrijf. Schrot! Het oude, afgedankte staal, verza meld tot bergen van schrot, wekt herinnerin gen op aan den tijd, toen het nog niet on bruikbaar was, herinneringen, die niet alleen verhalen bij je wakker roepen van machtige machines, die het leven van zoo tallooze men- schen hebben beïnvloed, maar ook verhalen van eenvoudige voorwerpen, die slechts voor een enkeling iets hebben beteekend. Dwalend langs zoo'n hoop afval ontdek je naast zware rompplaten van wat eens een zeeschip was, de resten van een kinderledikantje, waarin kleine menschjes hebben geslapen in een tijd, toen ze zich nog niet bewust waren mensch te zijn. En zoo trekt een eindelooze rij van voorwerpen aan het oog voorbij, die allen voor zich het hunne hebben bijgedragen tot het meer of mindere geluk of leed der menschen. Wat doen wij met dit staalschrot? Het is nog altijd staal, waarvan alleen het oppervlak ver roest is. Het ligt dus voor de hand, dat gepro- beèrd wordt het te gaan smelten om zoo weer staal en roest te scheiden. Dit kan gebeuren in een Martin-oven, zooals b.v. in onze Staal fabriek is gebouwd. Zoo'n oven is eigenlijk niet anders dan een groote kom, waar krach tige machines het schrot bij duizenden kilo's tegelijk ingooien. Om het smeltproces beter te doen verloopen, wordt behalve het schrot ook ruwijzer, gemaakt in den hoogoven, en wat kalk in den oven gebracht. Nu moet deze in houd van de kom, in. ons géval een,7,5.000 kilo, worden gesmolten, pit gebeurt niet door de kom, zooals U dat thuis met uw pannen doet, van onderen te verwarmen, maar door boven over den inhoud vlammen te doen spelen; een speciale gasbrander zorgt er voor, dat de vlam zoo goed mogelijk over het ruwijzer-schrot- kalkmengsel strijkt. Van boven is de kom om twee redenen met een deksel, bij den staal- oven gewelf genaamd, afgedekt; in de eerste plaats zorgt dit gewelf er voor, dat er geen warmte van de vlam door uitstraling naar boven verloren gaat, en in de tweede plaats geleidt het gewelf de gassen, die bij de ver branding van de vlam ontstaan, naar de zijde van den oven die tegenover den gasbrander ligt om ze daar door groote openingen te laten wegtrekken. Een prachtig schouwspel. Door de deuren, die dienen om de lading naar binnen te brengen, kan men de vlam door den oven zien trekken en het is een prachtig schouwspel als per minuut zoo'n 85 kubieke meters gas bij een, temperatuur van 1700 gr. C. verbranden om alles binnen in den oven in feilen gloed te zetten. Wanden en gewelf zijn witheet en door de geweldige stra ling hiervan en door de hitte van de vlam zelf is de lading in enkele uren gesmolten. Omdat het smeltpunt van het staal bij on geveer 1520 gr. C. ligt, moet de vlam een nog hoogere temperatuur hebben; zooals gezegd ligt deze bij 1700 gr. C. Zou men koud gas verbranden, zooals thuis in de gaskachel, dan ontstaat echter een veel lagere temperatuur. Om 1700 gr. C. te bereiken, moet men het gas en de ervoor benoodigde verbrandingslucht reeds voordat ze in den gasbrander komen sterk verhitten. Om dit te verkrijgen, leidt men de gassen, die bij de verbranding van de vlam in den oven ontstaan en die dus een tempera tuur van 1700 gr. C. hebben, via de reeds bovengenoemde groote openingen tegenover den gasbrander door twee ruimten, die met een roosterwerk van goed tegen hitte bestendige steenen zijn gevuld, de z.g. „kamers". De steenen worden verhit en de gassen verliezen hierdoor zooveel warmte, dat ze met een tem peratuur van nog maar 500 gr. C. de kamers verlaten en door den schoorsteen worden af gevoerd. Zijn de kamers voldoende verwarmd, dan wordt door een vernuftig stelsel van schui ven en kleppen de richting van de vlam in den oven omgekeerd. Hierna strijken nu het gas en de verbrandingslucht eerste alle af zonderlijk door een der twee kamers, die zoo juist zijn verhit. Gas en lucht nemen hitte van de steenen der kamers op, terwijl de kamers weer langzaam afkoelen. Gas en lucht berei ken dan met een temperatuur van 1200 gr. C. de openingen in den oven, waardoor tot voor kort de verbrandingsgassen waren weggetrok ken. Deze openingen doen nu op hun beurt dienst als gasbrander; de vlam trekt nu van hieruit door den oven naar de openingen, die tot voor kort als brander dienst deden en die nu op hun beurt de verbrandingsgassen door laten op hun weg naar twee andere kamers om deze nu te gaan verhitten. Door op den juisten tijd te gaan „omstellen' verkrijgt men, dat gas en lucht steeds door die kamers worden geleid, die te voren zijn warm gestookt, terwijl de verbrandingsgassen dan door de kamers strij ken, die te voren door gas en lucht waren af gekoeld. In figuur 1 kan men den vorm en de ligging van oven en kamers goed zien. Stip pellijnen met pijlen geven de richting van gas, lucht en verbrandingsgassen op een bepaald oogenblik aan; na het omstellen is de richting juist tegengesteld aan die der pijlen. Hoe het staal wordt klaargemaakt Is de lading door de geweldige, hitte geheel gesmolten, dan moet het staal nog worden „klaargemaakt".Bovenop het bad drijft de 6lak, die wordt gevormd door de toegevoegde- kalk, samen met allerlei onzuiverheden uit het staal. In het staalbad bevindt zich veel ijzeroxyde, een verbinding van ijzer met zuur stof; doordat roest ook ijzeroxyde is, zal het bad bij het verwerken van sterk geroest schrot veel van deze zuurstof verbinding bevatten. Bij de hooge temperatuur, die in den oven heerscht, staat een deel van het ijzeroxyde de zuurstof weer af, die op zijn beurt zich met de in het bad aanwezige koolstof verbindt tot een gas, het koolmonoxyde, dat dwars door de slak heen ontwijkt. Het koolstofgehalte van het bad neemt hierdoor af en dit is de reden, waarom men ruwijzer met z'n hoog koolstof gehalte toevoegt; door n.l. uit te gaan van een mengsel, dat in het begin een hooger kool stofgehalte heeft den het staal, kan men ten slotte, nadat veel koolstof in gas is omgezet en uit het bad verdwenen, tot het voor het staal verlangde koolstofgehalte komen. Door de gasontwikkeling staat het bad ge weldig te koken en te borrelen; hierdoor neemt het weer gemakkelijker de warmte van de vlam op en de temperatuur van het bad be reikt langzamerhand het punt, waarbij het staal zoo dun vloeibaar is geworden, dat het zonder bezwaar in den juisten vorm kan wor den gegoten bij ons dus in den vorm van blokken, die later moeten worden uitgewalst. Het is nu de groote kunst, om op het moment, dat het staal de juiste temperatuur heeft be reikt 1600 gr. C.), het koolstofgehalte juist tot het door den afnemer vereischte gehalte te hebben laten „uitkoken". En daar ook het mangaangehalte tijdens het koken sterk ver andert, moet ook hier getracht worden de vereischte maat op het goede moment te be reiken. Dit alles is nu de groote „kunst" en hier is het. niet meer alleen de goede samen stelling van hetgeen in den oven is gestopt, die beslissend is, maar het is vooral de kennis en het inzicht van smeltmeester en smelter, die door tijdig ingrijpen voor een goed eindresul taat zorgen. Dit ingrijpen kan zijn het in het bad werpen van kalk, koolstof of mangaan- verbindingen, het toevoegen van de beide laatstgenoemden en wat aluminium in de gietpan of het zoodanig veranderen van de vlam-samenstelling, dat hierdoor sneller de goede, staaltemperatuur wordt bereikt. En als men verder nagaat, dat door een wat te hooge temperatuur in. den oven het metselwerk, waaruit wanden en gewelf zijn gemaakt, kans loopt te gaan afsmelten, dan is het duidelijk, dat men wel over personeel van goede vakbe kwaamheid moet beschikken, wil men niet het risico loopen ondeugdelijk staal te 'maken of den oven in korten tijd kapot te smelten. Het is verheugend, dat wij dit vakbekwame perso neel uit eigen menschen na een grondige op leiding in andere bedrijven inderdaad met succes hebben kunnen vormen. In de gietpan. Is het bad klaar, dan wordt een gat in den achterwand van den oven, dat vóór het laden met dolomiet is dicht gemaakt, opengestooten of -gebrand, waarna het staal de heele la ding tegelijk in de gietpan loopt en hier mee aan het personeel in de giethal wordt af geleverd, die voor het goed in de vormen gieten zorgt. Na het aftappen wordt de oven nagezien; slechte plekken worden gerepareerd door er dolomiet op te gooien en dit bij hooge temperatuur te laten inbranden. Het aftap gat wordt weer dichtgemaakt en het laden kan opnieuw beginnen. De bij dit stukje geplaatste teekening geeft een beeld van den opzet van de staalfabriek. Links de schrothal met de kraan voor het laden en het naar boven zetten van de bak ken met de grondstoffen; in het midden de oven- of laadhal, waarin de laadmachine er voor zorgt, dat de bakken in den oven worden BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 180 Poolzee IJM. 77 f 1930 180 Isabel IJM. 14 f 1590 Kotter: E 24 f 1000 Loggers: KV/ 31 f "680, SCH 42 f 250. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Adelante IJM. 19. Vangst; 75 m. schelvisch, 85 m. braadschelvisch, 60 m. platvisch, 30 m. kleine schol, 50 m. gul, 40 m. wijting en schar, 60 m. radio, 30 m. makreel, 40 m. poon. Totaal 440 m. benevens 180 st. stijve kabeljauw. Flamingo IJM. 25. Vangst: 120 m. schelvisch, 35 m. radio, 5 m poon, 30 m. gul, 20 m. plat visch. Totaal 300 m., benevens 158 kleine kistjes makreel en 65 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT ljmuiden, J1 Juli 1939 (ANP) Tarbot 5640 ct. per kg. Tong 14094 ct. per kg. Griet f 20—12 per 50 kg. Groote schol C 24 idem. Middel schol f 2120 idem. Zetschol f 2019 idem Kleinschol f 167 idem. Schar f 104.10 idem Tongschar f 1918 idem Poontjes f 3.10—2 idem. Groote schelvisch f 21 idem Middel schelvisch f 17.50 idem Kleinmiddel schelvisch f 1512.50 idem. Kleine schelvisch f 129.20 idem Groote gul f 7.506 idem Kleine gul f G.604.60 idem Wijting f 3.70—2.30 idem. Kabeljauw f 4020 per 125 kg. Leng f 1.30 per stuk. gebracht, en verder rechts de giethal, waarin de blokvormen klaar staan om het vloeibare staal in den juisten vorm te doen stollen. En na het stollen en afkoelen komt de ver zending van de blokken, het verwalsen ervan in andere fabrieken of, wat ook mogelijk is, het versmeden van de blokken tot machine- onderdeelen. En zoo wordt de kringloop vol tooid: machines worden in elkaar gezet, sche pen groeien uit gewalste plaat en profielijzer, walsdraad dient voor omrastering van lande rijen en al deze dingen vinden we na jaren terug op de schrothoopen van de staalfabrie ken. Met een variant op een bekend gezegde geldt dan: „uit staal zijt gij geboren, tot staal zult gij wederkeeren." R. SANTPOORT CONCERT „WILHELMINA". Het fanfare-korps „Wilhelmina" geeft Wc-ensdag a.s. onder leiding van haar direc teur, den heer Meyns uit Wormerveer, een concert in het Rijkenspark. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. IJzer en Staal, marsch, M- Muller. 2. Ouverture Joyeuse, Kéler Béla arr. J. A. Kessels. 3. Tolosa, ouverture symphonique, Louis Reynaud. 4. Jericho Poême symphonique, M. Bernay. 5. Feestmarsch, J. R. v. d. Glas. 6. Feestcuverture, Sam Vlessing. 7. Grande Marche Heroïque no. 3, Fran&ois 8. With sword and lange, Starke. ACTIE-COMITé GROEP-HEEREMANS. Het Actie-comité van de Groep-Heeremans houdt een vergadering op Woensdag 12 Juli a.s. in het „Stations Koffiehuis" van den heer Klauwers te Santpoort (Station). De gekozen raadsleden van deze groep, de heeren J. Heeremans en S. P. J. Stevens zul len een uiteenzetting geven over: „Onzen strijd vóór, en het succes na de gehouden ge meenteraadsverkiezing. Nu ook de heer Van Geelen van IJmuiden- Oost geroyeerd is als lid van de R.K. Staats partij, door het aanvaarden bij voorkeur stemmen van een raadszetel, is het niet on waarschijnlijk dat ook de heer Van Geelen bij de Groep-Heeremans zal komen. Dit is echter nog niet zeker daar 25 leden van de afdeeling IJmuiden-Oost van den R.K. Staats partij een met handteekeningen voorzien schrijven zullen indienen waarin zij verzoeken het royement van den voorzitter, den heer Van Geelen ongedaan te maken. Door het Actie-Comité van de Groep- Heeremans is de heer Van Geelen voor boven genoemde vergadering uitgenoodigd. BAZAR-COMITé. In het bazar-comité, dat den bazar, welke op 23, 24 en 26 November ten bate van het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente wordt gehouden, zal voorbereiden, hebben zitting genomen mevr. OldemanStoker (voorzitster)K. Loggers (secretaris) en mevr. ScherierStam (penningmesteres). DE ORANJEFEESTEN. Het bestuur der Oranjevereeniging Sant poort heeft van B. en W. toestemming gekre gen om tot en met 31 Juni as. lijsten ter in- teekening aan te bieden. Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat het in staat gesteld zal wor den een feest te organiseeren dat „klinkt als een klok". HEEMSTEDE Schimmenspel van Jan Wiegman. Jan Wiegman, de bekende illustrator is be zig een schimmenspel te maken van „Jezus le ven". Dit spel bedoelt een uitbeelding te geven van het leven van Christus, van den tocht van Maia en Jozef naar Bethlehem tot en met de- verrijzenis. De begeleidende tekst zal in dichtvorm zijn, terwijl de muzikale omlijsting zal bestaan uit toepasselijke melodieën. Maandagavond woonden wij een proefvertoo- ning bij, waarbij Jan Wiegman door het ver- toonen van circa 30 schimmen een idee gaf hoe het geheel zal worden. En algemeen was de eerste indruk, dat dit bijzondere spel een iedereen zal boeien. De afwerking der beelden zijn over het alge meen zeer te roemen. Bijzondere mooie beel den zijn de groote groep van „de Wijzen uit het Oosten" en „de wonderbare vischvangst van Petrus". De heer Wiegman is van plan, alvorens hij met zijn voorstellingen in den omtrek begint, twee voorstellingen te geven in het R.-K. Ver eenigingsgebouw te Heemstede. De bedoeling is vervolgens om alleen vertooningen te geven op uitnoodiging van congregraties, vereenigingen, clubs en bonden op Christelïjken grondslag, dus ook voor niet-katholieke clubs, daar dit spel niet specifiek katholiek is. Pastoor Van Noort dankte tenslotte voor de uitnoodiging, deze première bij te wonen. TENTOONSTELLING FRÖBELWERK. Zondagmiddag 16 Juli van 12 tot 6 uur zal er in de gymnastiekzaal der St. Antoniusschool aan de Kerklaan, een tentoonstelling gehouden wor den van fröbelwerk van de leerlingen van de fröbelschool. Verder worden tentoongesteld het handwerk der meisje van de Lagere school. BLOEMENDAAL DE BURGEMEESTER MET VACANTIE. De Burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, zal van 12 Juli tot 11 Augus tus a.s. afwezig zijn, zoodat de dienststukken, die tot hem persoonlijk (met familienaam) ge richt zijn, gedurende dien tijd niet behandeld kunnen worden. VOGELENZANG OM DEN HEINEKENS BEKER. Zondag had de derde wedstrijd plaats om den Heinekens wisselbeker tusschen „Nooit Gedacht", „Morgenrood" en de „Vrije Hengel" in de Leidsche Vaart. Na den wedstrijd ging men gezamenlijk naar het clublokaal van G. Blokker, waar de voorzitter van Nooit Ge dacht, de heer P. Verhoeven, bekend maakte, dat Morgenrood beslag op den beker wist te leggen, met 486 stuiks, Nooit Gedacht 482 stuks en de Vrije Hengel 183 stuiks. „Held van den Dag" was Th. Abswoiude, lid van Nooit Gedacht met 48stuks, die ook den eersten prijs kreeg van de Onderlinge; 2 A. Weijers, 3 R. Ruighaver, 4 A. Stijnonan, 5 J. Abswoude, 6 K. Delisse, 7 M. Rusman, 8 J. Dekker, 9 J. de Winter, 10 J. Abswoude Jr., 4 B. Stijnman, 12 A. Ruighaver, 13 J. Visser, 14 J. Smit, 15 J. Vos, 16 P Lagerwey, 17 J. Boterbloem en 18 J. Warmedam. AERDENHOUT VIJF-EN-TWINTIG JARIG HUWELIJKS FEEST. Zondag 16 Juli a.s. hoopt de heer Jac. Joh. v. Dam den dag te herdenken, waarop hij voor 55 jaar met Petr. Da. v. d. Velden in den echt wed verbonden. Het echtpaar Van Dam heeft vroeger beter dagen gekend. Buiten zijn schuld is het in min der goeden financieelen doen gekomen. Als be kende oude Aerdenhouters zal het den beiden oudjes zeer zeker niet aan bewijzen van be langstelling ontbreken op hun huwelijksdag. HAARLEMMERMEER Voor MULO-diploma B is geslaagd G. Knibbe te Haarlemmermeer. SCHOOLREIZEN. Maandag hebben de leerlingen van de Nij verheidsschool te Hoofddorp een reisje ge maakt. Andee scholen volgen nog. Door ouder commissies en personeel worden de voorberei dende werkzaamheden verricht, ten einde aan de jeugd den jaarlijks veel vreugde brengenden dag te bezorgen. t ZANDVOORT RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente is ter openbare zitting bijeen geroepen op Maandag 17 Juli a.s. ten raadhuize des avonds te half acht. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek van de geloofsbrieven en beslissing omtrent toelating van de nieuw benoemde raadsleden. 3. Voor stel tot aanschaffing van 'n diesel-aggregaat voor 'b gemeentelijk waterleidingbedrijf. 4Voor stel tot het wijzigen en opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van be grafenisrechten en van de verordening op de algemeene begraafplaats. 5. Voorstel tot ver huur van voetbalvelden. 6. Voorstel betreffen de de vergoeding verschuldigd in verband met de exploitatie van een radio-centrale. 7. Vaststelling van de 18e suppletoire begrooting voor 1939. 8. Vaststelling van de 5e suppletoire begrc-oting voor 1939. 9. Behandeling van be lastingreclames en 10. Voorstel tot oninbaar- verklaring van belastingen. WATERLEIDINGBEDRIJF. Een onderzoek heeft uitgemaakt, schrijven B. en W. aan den raad, dat de capaciteit van de reserve-drijfkracht van het gemeente lijk waterleidingbedrijf geheel onvoldoende is. Thans beschikt de gemeente bij storing over een 19 P.K. dieselmotor en een 30 P.K benzinemotor Deze laatste echter kan niet lang in bedrijf worden genomen aangezien de transmissie, die aan een dunnen zijmuur van het pompstation is opgehangen reeds tot muurscheuren aanleiding heeft gegeven en dus onbetrouwbaar is gebleken. Geadviseerd is dan ook om deze laatste motor te vervangen door een 80 PX. diesel-aggregaat, waardoor de watervoorziening minder afhankelijk van de stroomlevering is. De aanschaffingskosten bedragen f 9400 en de bijkomende kosten f 1600, zoodat een uitgave van f 11.000 noodig zal zijn. B. en W. stellen voor bij suppletoire begrooting voor dit doel een crediet var f 11.000 te geven. VERHUUR VOETBALVELDEN. Met de voetbalvereeniging „Zandvoort" heeft de gemeente een contract loopen, waar bij twee voetbalvelden, clubhuis, tribune en verdere accomodate zijn verhuurd voor f 1000 per jaar. Dit contract loopt tot 14 September 1939. De vereeniging heeft verzocht de huur te continueeren, doch heeft er tevens op ge wezen, dat het bedrag van f 1000 per jaar haar financieele draagkracht te boven gaat. Thans heeft de vereeniging nog een achter stand van pl.m. f 1700. B. en W. stellen daar om voor de huurprijs te verlagen tot f 750 per jaar en wenschen hieraan twee voorwaar den te verbinden. Vooreerst, dat moet worden betaald f 15 per week en bovendien f 30 voor eiken thuiswedstrijd van het eerste elftal, tot dat in het huurjaar f 1000 is betaald, zijnde f 750 huur en f 250 als aflossing van huur schuld. Bij wanbetaling zal de gemeente zich in het bezit van de huurpenningen kunnen stellen door te beschikken over de opbrengsten van de entreegelden. Voorts is in het ontwerp-besluit opgenomen de bepaling, dat het personeel der gemeente politie op werkdagen van het gehuurde ter rein gebruik mag maken voor sportbeoefe ning, welke deel uitmaakt van den politie- lienst, hetgeen reeds thans vrijwillig door 1e vereeniging is aangeboden. B. en W. stellen den raad voor op deze voorwaarden wederom de voetbalvelden met accomodate te verhuren voor f 750 per jaar voor den tijd van 2 jaar, ingaande 15 Sep tember a.s. (Is feeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) VOOR DEN KANTONRECHTER Het oude lied. HAARLEM Maandag. Vanmorgen klonk in het geb&uic van het Kantongerecht weer de melodie van een oud liedje met een refrein, dat schijnbaar nog steeds niet bij alle automobolisten bekend is. Onder in vloed achter het stuur" is de titel van deze song. Zooveel dagen hechtenis en zooveel maanden intrekking van het rijbewijs, is het refrein. Het is geen vroolijk liedje. Soms ivordt het zelfs een doodenzang. En toch wordt het steeds maar gezongen. In allerlei toonaarden. Met rauwe en met don kere stemmenmet lachende en hui lende en krampachtig vertrokken monden. Een slagwerker is er ook meestal bij. Iedereen kent hem maar hij is niet populair. Zijn naam is Hein en hij is magerder dan wie ook.... Drie glaasjes jenever en twee kleine glazen bier. Dat had een metselaar uit Heemstede op den avond van den 29sten Mei te Zandvoort gedronken. Voor den een niet, voor hem schijnbaar wèl te veel. Hij reed tenminste met zijn auto aan de linkerzijde van de Zand- voortsche Laan, passeerde aan den verkeerden kant een vluchtheuvel, reed over het linker trottoir en stopte tenslotte aan den linkerkant van den weg. Door de Zandvoortsche politie werd hij toen naar het bureau gebracht om daar den nacht ter ontnuchtering door te brengen. De verlichting was slecht, de chauffeur heeft niet hard gereden en er mankeerde iets aan den wagen, zeiden de inzittenden van de auto, die van dronkenschap van den bestuurder niets hadden bemerkt. Wij hebben allemaal gezongen, zei een 21- jarige oliehandelaar, die ook in den wagen had gezeten. De chauffeur ook? vroeg de kantonrech ter. Nee, die niet maar je mag toch wel zin gen, merkte de getuige op. Nu was het een hoop steenen, zei de ambtenaar van het O.M. in zijn requisitoir, een andere keer zijn het vier menschen, die argeloos langs den weg loopen. Binnenkort zal het autobesturen onder invloed ernstiger bestraft kunnen worden dan thans. Daarop wil ik echter nog niet vooruit loopen en daar om vraag ik veertien dagen hechtenis en l jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen. Mr. O. H. van Wijk hied een uitvoerig plei dooi waarin hij de primitieve methode he kelde waarmee de politie tracht te consta- teeren of iemand dronken is of niet De ver dachte had om een dokter gevraagd doch dat was hem geweigerd. De ongelukkige ver lichting van de Zandvoortschelaan en het niet geheel in orde zijn de auto zijn mede factoren waarmee rekening dient te worden gehouden. Op grond daarvan vroeg pleiter vrijspraak en drong hij verder op uiterste cle mentie aan. De kantonrechter veroordeelde den metselaar tot 1 week hechtenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs. HET INT. BRIDGE TOURNOOI TE 'S-GRAVENHAGE. De eindstand van het internationaal tour- nooi te 's-Gravenhage luidt voor de open teams als volgt: 1. Zweden totaal 8 victory-points uit 10. 2. Zuidslavië 8 10. 3. Duitschland 7 10. 4. Nederland 7 10. 5. Hongarije 6 10. 6. Engeland 6 10. 7. België 5 10. 8. Noorwegen 3 10. 9. Denemarken 2 10. 10. Finland 2 10. 11. Italië 1 10. Damesteams 1. Frankrijk totaal 3 victory-points uit 3. 2. Engeland 1 3. 3. Nederland 1 3. 4. Denemarken 1 3. „SNIP EN SNAP" IN HET REMBRANDT- THEATER. Van 21 Juli af treedt het bekende komieken- paar „Snip en Snap'' in Sleeswijk's revue „Een beetje van dit en een beetje van dat" in het Rembrandt-theater te Haarlem op. Japansche militaire eischen vormen basis voor de bespreking met Engeland. TOKIO, 10 Juli (Domei). Vanmiddag wordt door de ministeries van buitenland- sche zaken en oorlog een formeele gemeen schappelijke conferentie gehouden ter bespre king van de houding, die Japan zal aan nemen ten aanzien van de komende bespre kingen te Tokio tusschen Japan en Engeland met betrekking tot de kwestie-Tientsin, aldus een mededeeling van den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, die hier nog aan toevoegde, dat in de gisteren gehouden bijeenkomst geen formeele beslis sing is genomen. De woordvoerder verklaarde voorts, dat het nog eenigen tijd zal duren, voor alle toebereidselen zijn voltooid en dat hij daarom niet met zekerheid kon zeggen, of de Britsch-Japansche besprekingen al of niet nog deze week zullen beginnen. De Japansche bladen betoogen, dat de hui dige toestand geen ruimte laat voor een prin- cipieele regeling der Britsch-Japansche be trekkingen, alleen door een „plaatselijke" regeling van de kwestie-Tientsin en dat de Japansche regeering daarom verplicht zal zijn Engeland te verzoeken zijn politiek ten gunste van Tsjang Kai Sjek te laten varen, en de agenda der komende besprekingen niet te be perken tot een „plaatselijke" regeling van het geschil inzake Tientsin. HAARLEM, 10 Juli. Bevallen 6 Juli: J. NijmanBoelé, z.; 7 Juli: J. C. M. Donkerlo—van den Berg, z.: 8 Juli: J. J. Tiggelmanvan Bel, z.; J. Heerens— Maathuis, d.; B. E. RosenhartGlas, z.; G. van der LindenKruithof, d.; J. M. Deen Vroom, z.; 9 Juli: J. M. Neerings—IJsenbout, d.; M. M. Bakker—Böhm, d.; J. A. Stappers— Duijn, z.; 10 Juli: E. H. Th. Campagne—Col- lard, z.; Overleden 7 Juli: W. Hees—Derksen, 77 j., Hofdijkstraat; 8 Juli: J. van de Weetering, 71 j.. Hoogerwoerdstraat; J., 8 m., z. v. N. \V. van der Pauw Kraan, Sophiastraat; H„ 15 u„ z. v. W. H. Beaufort, Dunklerstraat; 9 Juli: G. M. W. Hartje, 50 j., Hasselaersplein; Th. KleefstraMollema, 75 j., Jansweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7