Haarlems Dagblad dowzettetp- ROOSEVELT WIL Een Nieuw Paleis? De verloren zoon weer teruggekeerd. Enne... enne... enne... Twintigste boschbrand van Croesbeek. Eindelijk verlaging van den boterprijs. Kabinetsformateur blijft raadplegen. Geheimzinnige ziektegevallen te Woensel Doodelijke grassprietjes Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17196 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij too* Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Öirectie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 12 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL RegelabonnementstarieveD op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. De gedachte aan een nieuw Koninklijk Pa leis, in Den Haag te bouwen, is weer eens naar voren gebracht omdat Zorgvliet daar zoo goed geëigend voor schijnt te zijn. De Haag- sche Post heeft er een artikel ovea- geschreven en toont er zich enthousiaster voor dan voor het denkbeeld, Zorgvliet voor een congresge bouw te bestemmen. Al heeft Den Haag dan ook aan zulk een bouwwerk behoefte, men zou het ook ergens anders kunnen optrekken. En het oude Paleis aan het Noordeinde is niet groot. H.M. de Koningin die zooals iedereen weet omdat allen het in den loop der jaren zelf hebben kunnen waarnemen weinig hecht aan uiterlijk vertoon, zou indertijd te kennen hebben gegeven niet voor den bouw van een nieuw paleis te gevoelen. Maar het Haagsche weekblad legt nogal den nadruk op de beperkte afmetingen van het Paleis aan het Noordeinde en oppert schuchter de mo gelijkheid, dat de toekomst van ons Vorsten huis tot ander inzicht zou kunnen.leiden. Het zou schoon zijn als een nieuw Paleis gereed zou kunnen zijn tegen den tijd van het gou den regeeringsjubileum, waarvan wij allen hopen dat de Koningin het.zaü mogen beleven. Het is een aantrekkelijke gedachte en wij kunnen allen beamen, dat de Nederlandsche staat niet erg royaal is geweest in den bouw van paleizen. Door architectonische schoon heid munten zij (behalve het Amsterdamsche) ook geenszins uit Vooral het Paleis aan het Noordeinde niet, dat bovendien zoo ingesloten is in de bebouwing. Ronduit gezegd is het een leelijfc gebouw. De gedachte aan den bouw van een nieuw Koninklijk Paleis is bovendien zoo belangwek kend omdat daarin, naar mijn gevoel, ook een soort symbolische uiting van de kracht en er kenning van het cohstitutioneele koningschap zou liggen. Een uiting' die, komende in het land dat kan bogen op het oudste regeerende Vorstenhuis, ook buiten de grenzen van ons land grooten indruk zou maken Zij zou als het ware als nieuwe bevestiging van de blijvende verbondenheid van het Nederlandsche volk aan het Oranjehuis zijn. En hierbij rijst de vraag: hoe lang is het al wel geleden dat men in eenig land een nieuw Koninklijk Paleis heeft gebouwd? Er zijn wel nieuwe buiten verblijven gesticht, maar nieuwe representa tieve Koninklijke Paleizen? Er is mij geen en kel bekend. Als mogelijk zooiets in een of ander ver land gebeurd mocht zijn heb ik er nooit van gehoord. Hier rijzen gedachten aan de nieuwe pro blemen, die de bouw van zulk een Paleis in de twintigste eeuw zou opwerpen. Want wie aan de oude paleizen denkt, met hun ouderwet- sche receptiezalen en hun kil-pralende bin- nen-architectuur en meubileering, op hun ergst als zij uit de negentiende eeuw dateeren, begrijpt meteen dat de bouw en inrichting van een 20ste eeuwsch Paleis volkomen anders zouden moeten zijn. Een prachtige, ja een grootsche opgaaf schijnt het niet alleen voor architecten maar ook voor andere kunste naars, wier medewerking zou worden vereischt, nieuwe uitdrukking te moeten geven aan een het Koningschap waardige, vertegenwoordi gende omgeving. De gedachte aan den bouw van een nieuw Paleis wordt, in architectonischen zin althans, niet aangemoedigd door de in Amsterdam opgedane ervaringen met de prijsvraag voor den Stadhuisbouw. Velen hebben daaruit de slotsom getrokken: laat men maar liever wachten tot tijden aangebroken zijn, die zich sprekender' en vooral op dichterlijker wijze in groote representatieve gebouwen zullen kun nen uiten. Maar zelfs zij die er zoo over den ken zullen wellicht, hoopvol gestemd ten aan zien van de komende jaren, den bouw van een Koninklijk Paleis dat tegen het gouden regee- ringsjubileum gereed zou moeten zijn als een veelbelovende mogelijkheid beschouwen. In dien althans dergelijke voornemens verder mochten rijpen en in de eerste plaats de in stemming van H.M. de Koningin zouden kun nen verwerven. Met belangstelling zal men afwachten of de gedachte tot verdere uiting zal worden ge bracht. R. P. Ons aller N. In het Staatsblad zijn eenige Konink lijke besluiten afgekondigd betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het eindexamen der gymnasia en ihoogere burgerscholen, het Staats examen en de examens voor de akte lager onderwijs. Tevens wordt een wij ziging gebrachtm het leerplan der gym nasia en hoogere burgerscholen. Bij de wijziging, welke thans wordt ingevoerd, worden de enkele e en o en het weglaten van de stomme ch ge handhaafd. Voor de geslachtenregeling moet voorstaan weer De Vries en Te Winkel worden toegepast. Voor de voornaamwoorden zal de overeenkom stige regeling gelden. Hieromtrent zal echter een nadere beslissing worden genomen, in afwachting van het rap port der commissie Fockema Andreae. ZIJN ZIN Hoewel de Senaatscommissie weigert de neutraliteitswet te behandelen WASHINGTON (United Press). De regeering heeft bij de stemming in de Senaatscommissie voor Buitenland- sche Zaken een nederlaag geleden. De commissie weigerde de neutraliteitswet in behandeling te nemen, ondanks het verzoek van Roosevelt. De tegenstanders van het regeeringsvoorstel om het wapenembargo op te heffen hebben met de kleinst mogelijke meerderheid gezegevierd. Met 12 tegen 11 stemmen werd het regeerings voorstel verworpen. Dit beteekent een zware tegenslag voor Roosevelt. Een onmiddellijke ver daging van het congres is thans mogelijk ge worden. De commissie besloot alle debatten over de neutraliteits wet uit te stellen tot de volgende zitting. Daarmede zijn alle pogingen van de regeering om deze wet nog thans in be handeling te krijgen verijdeld. In politieke kringen te Washington verluidt dat Rooseveldt nog in den loop van deze week een speciale boodschap aan het congres zal richten waarin hij verlangen zal dat de neutraliteitswet nog in deze zittingsperiode afgehandeld en het verbod op den uitvoer van wa penen opgeheven zal worden. Deze speciale boodschap, zoo wordt gemeld, zal een verklaring betreffende op de buitenlandsche politiek inhouden waarin waarschijnlijk zal" worden opge merkt dat de Vereenigde Staten „mo reel verplicht" zijn om alle middelen, met uitzondering van oorlog, aan te wenden om de onafhankelijkheid van kleine naties te beschermen. Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, aan de pers verklaard, dat de regeering in het be lang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten, haar pogingen zal voort zetten om het door de regeering aanbevolen neutraliteits-programma te doen aannemen. Na de ontwijkende antwoorden, die Roose velt ten aanzien van den sluitingsdatum van het congres aan de pers heeft gegeven, vraagt men zich af, of de president niet den toorn der beide huizen zal trotseeren, door de zitting nog verscheidene maanden te verlengen. Sommigen, die in nauwe relatie staan met het Witte Huis, zijn van meening, dat de president het congres zal dwingen nog de twee volgende maanden bijeen te blijven, opdat het, als de Europeesche toestand in dien tijd mocht verergeren, de neu traliteitswet verder kan behandelen. De zes punten. Omtrent de verklaring van minister Huil wordt nader gemeld, dat hij van meening is, dat het programma van zes punten aangenomen moet worden in het belang van den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Staten. Huil gaf een kort overzicht van de genoemde zes punten: 1ste: Verbod aan Amerikaansche schepen om het gebied van den strijd binnen te stoomen. 2de: Beperking van reizen door Amerikanen in strijdgebieden. 3de: De bepaling, dat de uitvoer van goederen naar oorlogvoerenden, wordt voorafgegaan door het overdragen van de eigendomsrechten aan een buitenlandschen kooper. 4de: Het voortbestaan van de geldende rech ten tot eerbiediging van de leeningen en ere- dieten aan de mogendheden, welke oorlogvoe ren. 5de: Hèt regelen van het verzamelen van gel den in de Vereenigde Staten voor oorlogvoe renden. 6de: Voortzetting van de bestaande commis sie van munitie-controle en het systeem van licenties voor in- en uitvoer van wapenen. VSf e verstandige huisvrouw vraag, zich geregeld af: Heh ik reden om een GROENTJE in HAARLEM'S DAGBLAD te plaatsen? Want zij weet dat zij die gelegenheid niet moet verzuimen. De middensluis te Umuiden wordt op het oogenblik van nieuwe dei Een der kolossen wordt gemonteerd Het zijn vervaarlijke scharnieren, waarin de nieuwe deuren komen te hangen, welke thans in de middensluis te Umuiden worden aangebracht (In het Staatsblad zijn nieuwe Koninklijke Besluiten betreffende de spelling gepubliceerd, waarin o.a. bepaald is, dat in de geslach tenregeling de n weder volgens De Vries en Te Winkel zal worden toegepast) Jarenlang staat onze_spelling Nu al, tot verdriet van ailen, Voor revisie op de helling, Weer is een besluit gevallen. D' oude n zal wederkeeren, Eerder dan de meesten dachten, Trotsch zal zij opnieuw regeeren In de regeling der geslachten. Allengs was zij op de scholen Glad vergeten bij het spellen, Maar nu aldus is besloten, Moet men haar in eer herstellen. Och, die n zal reden geven Tot veel klachten en veel zuchten, Er zijn in 't scholierenleven Heel wat fouten van te duchten. Want hun spellingmoeilijkheden, Zijn, met dit besluit genomen, Na de jaren, die vergleden, Tot de n-de macht gekomen. 't Mag voor hen rampzalig heeten, De beslissing zal hen nopen, Om de entjes, lang vergeten. Er opeens weer aan te knoopen. Dat het logisch is als gestie, Mag men echter grif erkennen, Lang al is de spellingkwestie Almaardpneenne enne. P. GASUS. Aan kwaadwilligheid kan niet getwijfeld worden. Op de Mookerheide bij de Mooker- schans brak Dinsdagavond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbranden van dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgan gers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreigde, hadden bedwongen, bleek dat ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men met nog grooter zekejrheid, dat brandstichting de oor zaak is. Bij de plaats van den brand vend men n.l. de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl het andere eind in brandbaar materiaal stak. De politie van Mook verdacht een paar personen, doch na een kort on derzoek werden deze op vrije voeten, gesteld, Het onderzoek wordt intuschen voort gezet.. Het in uitzicht gestelde peil zal worden bereikt. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede: Reeds sedert eenige weken is de z.g. zomerprijs voor boter (n.l. de som van commissienoteering en het bedrag van heffing en steunuitkeering) vrij aan zienlijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken terzake is vastgesteld op f 1.30, gestegen. Znlks houdt o.m. verband met de om standigheid dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatige uitvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Gezien de huidige positie der botermarkt ligt het in het voorne men, het bedrag van heffing en steun uitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. (Men dient bij lezing van bovenstaande in oogenschouw te nemen, dat de prijs van f 1.30 per kg. de prijs van de wereldmarkt is. In den kleinhandel is deze prijs hooger, omdat er nog i handelsonkosten, winst enz. bij komen. Red.) De Kabinetsformateur, Staatsraad mr. dr. D. A. P. v. Kooien, heeft Dinsdag behalve met prof. mr. C. P. M. Romme een onderhoud gehad met den voorzitter der anti-revolutionnaire Kamerfractie, den heer J. Schouten en den pre sident der Nederlandsche Bank mr. L. J. A. Trip. Mr. Trip, hoewel katholiek, deelt op finan cieel gebied volkomen de denkbeelden, welke di'. Colijn en oud-minister De Wilde aanhan gen. Hedenmorgen heeft de voorzitter van de Christelijk-Historische fractie in de Tweede Kamer, Jhr. Mr. D. J. de Geer, een bezoek ge bracht aan den Kabinetsformateur Het woord is aan Baronne de Krüdner: Vaak is de standvastigheid niets dan gebrek aan lust tot veranderen. 3mee kindeern euededcH; düe tigqm ziek WOENSEL, 12 Juli. In het gezin Tatenhoven, wonende in de Pieter Poststraat te Woensel, gemeente Eindhoven, hebben zich ernstige ziek tegevallen voorgedaan, waarvan men de oorzaak nog niet met zekerheid heeft kunnen vaststellen en tenge volge waarvan twee kinderen zijn overleden. Vermoed wordt echter, dat de vijf kinderen uit het gezin vergiftigd zijn door loodarsenaat waarmee aardappelvelden, dicht achter de woning, besprenkeld zijn, daar het vaak voor komt, dat de kinderen op bloemstengels en grassprietjes kauwen, die met dit gif in aan raking zouden zijn gekomen. De vorige week Donderdag voelde het twee jarig meisje Truusje zich onwel, doch de ouders oordeelden den toestand niet van dien aard dat consulteeren van den huisarts nood zakelijk werd geacht. Doch toen evenwel Zaterdag ook het vierjarig zoontje ziek werd, riepen zij de hulp van een dokter in, die een ernstige dysenterie constateerde, waarvan hij de oorzaak niet kon vaststellen. Zondag is .tegen den avond het jongste meisje, dat twee jaar oud was, overleden Daarop zijn Dinsdag de vier overige kinderen naar het R.K. Binnengasthuis overge bracht, waar nog des avonds de vier jarige jongen stierf. Met hooge koorts liggen daar thans nog het twaalf jarig dochtertje Mien, het negenjarig zoontje Pieter en 't zevenjarig doch tertje Joke. In den toestand van den jongen was vanochtend een lichte verbetering waar te nemen. Inmiddels heeft men in het Rijkslaborato rium te Utrecht een onderzoek naar de ver moedelijke oorzaak laten instellen, doch het rapport is nog niet binnen. De ouders van het gezin zijn geheel vrij van elk ziekteverschijn sel gebleven Grandi benoemd tot minister van justitie. ROME, 12 Juli (Stefani-A.N.P.) De Italiaan- sche ambassadeur te Londen, Grandi, is tot minister van Justitie benoemd. Grandi volgt als zoodanig S^lmi op, die voor benoeming tot senator aan den Koning is voor gedragen. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een vereeniging „Vrienden der H. O. V." op gericht. 2 BINNENLAND. De boterprijs zal verlaagd worden. 1 De buitengewone militaire maatregelen kosten ongeveer een ton per dag. 3 BUITENLAND. Officieel is thans te Rome medegedeeld dat de uitwijzing van vreemdelingen uit Zuid Tirol geschiedt om politieke en militaire redenen. Frankrijk en Engeland overwegen een gezamenlijk protest. 5 De algcmcene toestand in Palestina verbe tert steeds. 5 Japan protesteert te Moskou tegen bedrei gingen om stecnkoolconcessies in Noord- Sachalin in beslag te nemen. 5 Bij twee vliegongevallen in Spanje zijn 8 personen gedood. 5 SPORT. De Haarlemsche Sportweek. 6 Jo Waalberg verbeterde een wereldrecord zwemmen. 6 Het Sportgesprek van de week. 7 ARTIKELEN, enx. R. P.: Een nieuw paleis? 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. J. Mollerus: Basra, bij de Perzi sche Golf. 4 H. D. Vertelling: Een hachelijk avontuur. 7 H. H.: Italië bouwt aan zijn vloot. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1