Tweede Kamer voelt zich opgejaagd. AGENDA. JiiCitaixe aaM&eieidutqett te Dantzig duren voort 30 ALBERT HEIJN MAIKT EEEICIïEN WOENSDAG 12 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Suppletoire begrooting voor defensie te laat ingediend? Het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de on langs ingediende suppletoire begrooting voor 1939 voor het departement van Defensie is ver^ schenen. Daaraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden, die onder de omstandig heden van het oogenblik gemeend hadden zich niet tegen het in behandeling nemen op zoo korten termijn van het onderhavige wetsont werp te mogen verzetten, verklaarden het te be treuren, dat dit ontwerp op een zoodanig tijd stip werd ingediend, dat het betrachten van zoo grooten spoed noodzakelijk werd. Te meer bedenking hadden deze leden tegen den bedoelden gang van zaken, wijl een zeer belangrijk deel der aangevraagde gelden be stemd is voor voorzieningen, welker noodzake lijkheid voor de regeering reeds lang moet heb ben vastgestaan en met welker voorbereiding dus reeds geruimen tijd geleden zal of althans zou moeten zijn aangevangen. Ook werd de vraag gesteld, of, en zoo ja, in hoever en om welke gewichtige redenen reeds op de goedkeuring van deze suppletoire begroo ting is vooruitgeloopen. Bij vele leden bestond bezwaar tegen de wijze, waarop met het overschot van het in September 1938 ter beschikking van de regee ring gestelde bedrag van f 100 millioen is ge handeld. Van dat bedrag is in 1938 slechts f 3 millioen gebruikt behoeven te worden. Het overschot van f 97 millioen is met toepassing van artikel 24 der Comptabiliteitswet overge bracht. naar de begrooting voor 1939. De regee ring had daartoe formeel het recht. Van mate rieel standpunt bezien is deze maatregel echter niet zonder bedenking. Verscheidene leden maakten de opmerking, dat de regeering haar bevoegdheid te buiten is gegaan door bij Koninklijk besluit van 24 Juni 1939 niet alleen de overgebleven f 97 millioen over te brengen naar een nieuw artikel 226 der begrooting voor 1939, doch tevens dat nieuwe artikel zelf wederom aan te wijzen voor toepas sing van artikel 24 der comptabiliteitswet, zoo dat een eventueel restant weder naar de be grooting van 1940 zou kunnen worden overge bracht. Naar de meening dezer leden lijdt het geen twijfel, dat de bevoegdheid tot de hierbe- doelde aanwijzing bij uitsluiting toekomt aan den wetgever. Op grond van deze zienswijze achten zij een wijziging van het genoemde Ko ninklijk besluit noodzakelijk. Voorts werden eenige losse vragen gesteld. Zoo werd een opgave verzocht van het aantal dienstplichtigen, uitgedrukt in een percentage van het totale aantal opgeroepenen, dat uit elk der provinciën buitengewoon onder de wapenen is moeten komen. Herinnerd werd daarbij aan de door de regeering gedane toezegging, dat zou worden rekening gehouden met het feit, dat in April jl. verhoudingsgewijs meer dienstplich tigen uit Limburg werden opgeroepen dan uit de andere deelen van het land. Gevraagd werd, of in dit opzicht reeds eenige maatregel geno men is. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 Juli 1939: 1. Mevr. F. HemmesTonkens, handelende onder de firmabenaming „Glashandel en In dustrie Lux" te Haarlem, Schotei-weg no. 69, particulier adres Berkenrodestraat 11. Curator mr. C. Blankevoort te Haarlem. 2. M. J. A. Artz, schrijver van kinderboe ken, wonende te Haarlem, Merkmanstraat 13. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. 3. Mevr. C. van Geemenweduwe F. J. Hunter, zonder beroep, wonende te Haarlem, Eikenstraat 40. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 4. C. van Hooff, koopman in groenten, wo nende te IJmuiden, gem. Velsen, Kanaal- straal, 79 zw. Curator mr, L. Ali Cohen te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten nu-. S. J. Pit te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. C. Yff Czn., veehouder, wonende te As- sendelft. Curator mr. A. Bruch te Haarlem. 2. H. Visser, handelaar in bouwmaterialen, wonende te Brussel, voorheen te Amsterdam. Curator mi. H. J. Pot te Haarlem. 3. Klaas Vloon, winkelier, wonende te Zaandam. Curator mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Bij Arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 28 Juni 1939 is vernietigd het fail lissement van: J. L. van Dijk, timmerman, wonende te Bad hoevedorp, gem. Haarlemmermeer. Curator mr. J. H. Ekering te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 13 Juli 1939, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. PROGRAMMA. 1. Vom Himmel hoch J. Pachelbel. 2. Vier Courantes, G. Frescobaldi. 3. Sonate IV F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Fantaisie C. Saint-Saëns. 5. In Paradisum Th. Dubois. 6. Toccata Th. Dubois. WOENSDAG 12 JULI Groote Kerk: Orgelconcert door Willy Hard meyer. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: H. O. V. „Die Verkaufie Braut". 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Vervaagde sporen", 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De bruigom in angst", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Dorpsdetective". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Geef liefde een kans" en „De Saint slaat terug", 2 en 8.15 uur. Moviac: „De zeven stamgasten". Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. DONDERDAG 13 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 jui Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. EXAMENS Eindexamens H. B, S. ,,'t Kopje. voor meisjes I. de Beaufort, M. Bierens de Haan. S. Bie- rens de Haan, Th. Delbrück. E. de Flines, W. Geel, J. Groenevelt. A. ter Haar Romeny. E. Heinsius. N. Hoogland, B. Kalis. T. van Leer, D. van der Plaat, R. Schuller, G. van Thiel, P. van Weezei, N. Willink, N. de Wit. Afgewezen 3. Overgangsexamens Stedelijk Gymnasium. Bevorderd van kl. 1 naar kl. 2: Marijke Amen, M. Bijleveld, R. Cruyff voorw., Tineke Elias, Lous Heisterkamp. H. Heskes, Loekie Jetses, Titie de Jong. C. Joosten Hattink, C. Knol, F. Kuipers. Liesbcth Leclercq, W. Newsum, Lottie Prinsen Geerligs, F .van Reesema, Arda Reinhold. Maria van Rijswijk voorw., Regina Sarot, Lieneke Sche pers, Toos Sluyter, Anke Smit, Blossom van Taalingen, Coreen Teves, H .de Vries, Ineke Wolterbeek. Greta Bakker, Y. Bakker, Johan na v. Beek, J. Beun, G. Bosma, Freeke Broer kema, W. Burdorf voorw., Nella Dekker. A. v. Diest, Carla Doek. Helena Groenewoud, Marly Hagnauer, B. Hoff, W. Lagerwerf, Judith van Paassen G. Robbers, Margot -v. Roojen, Lerta Schiex-meyer. W. Schönhard, H. Schotvanger, Starreveld, L. van Wijngaarden, Jettie Pleging. Bevorderd van 2 naar 3: S. Bosma, Tilly de Clercq K. Edskes. C. Elias, Petra v. d. Goot, F. Groustra voorw., Dudi Halbertsma, Betty van Paassen, Hanna Posthumus. P. Robert. Aleida Roorda. J. v. Schmidt auf Altenstadt, J. v. d Stadt, W. Sti-ikkers voorw., R. Talsma, A. Verdenius, K. Zandstra, J. Brouwer, N. Caro. Addy Gorter, Geeske de Haan, H. Haighton, Frieda Harms, A. Hoolhorst, Elly v .d. Kaay, L. Meewis, Jen nie Schelling voorw. Mieke Scholte, H. Schraa- gen, Hannie Thurkow. C. van Beaumont, J. Beker, Lida Heskes, J. de Jongh, Truusje Knol, Annie Koot, H. Kossen, W. Moser, C. Pet, Marie v. Roojen, Jeantje v. Splunter, E. Top, Dorothé Tuynman, Hannie v. d. Vlugt, J. Wolff, Hetty Boom. Van 3 naar 4: F. Aberson, H. Broekmeyer, Phemie de Clercq, Lies Dekker, J. Drielsma, H Evers, Tine Frenkel, Lietje Geerts, A. Ham burger, J. Jimmink, G. Kits van Heyningen, A. Kruyt, Carla van Leesten, Corrïe Post. L. Rog geveen. C. Knol, Ans Rose. Maud Smit, H. Thie, André Tusenius, Eveline Tuynman, Jetske de Boer voorw., Annie Bakker. W. van Beelen. Suus Boogert, Augusta Borst, Gisela Dijt. Mary Halbertsma, Corry Hoolhorst, Gerda Houtwipper, S. Kamminga, B. Klein Poelhuis, Nelly Knol voorw., Jeanne Kossen voorw., J. Peereboom voorw., H. Pit, J. Polderman, E. Roelofsz voorw., T. Sprey, P. Swens, Koos Thiel, Grietje Wildschut, B. Winkel, O. Ynte- ma. L. Jonker voorw. Van 4 naar 5: Greet Boltjes, B. Bijleveld voorw.. Mini ten Cate, Alie Drijver, J. Kooi, Dolly de Landmeter, Ada v. d. Po.. Sytske Prins voorw., A. Rodriges Pereira, P. Roorda, H. Rutten, Mien Schreuder, B. v. d. Vlugt, C. de Vries, Ini Zack, Paula Beets, Wies Benne- witz, K. Blaauw, Kox Dhont, H. Drielsma, B. Frerichs, Lenie de Gast, Paulina Loeb, Johanna Peper, Riek Reichmann, H. Sluyter, F. Zand stra. Van 5 naar 6: E. Beker, Nanni v. d. Berg, Tine Boltjes, J. v. d. Boogaard voorw., Liesje Bruyning, N. Drost. N. de Groot van Embden, Anneke Halbertsma, Doortje Halbertsma, Wies Kruyt, J. Ligtenstein, Margriet Maas. L. Pley- sant, C. de Priester, P. de Ridder voorw., Willy Schreuder, J. Spoelstra, Eke Talsma voorw., J. Thie, Corrie Verlooy, Tilly de Vos, J. de Vis- ver, G. v. d. Berg, J. v. d. Bosch, E. Gillissen, Heemstra. A. Hellema, H. Kits van Heynin gen, F. Kupers. L Noorderhaven, H. van Of feren, Corrie Polderman, H. Rambonnet, N. Rambonnet, Hans van Rossem voorw.. H. Sarink, J. Thiel, G. v. d. Voet, J. Westenburg. Overgangaxamen le H. B. S. M. Bevorderd naar de 2de klasse: Fred Bastet, Hannie Berentsen, Roef van der Boon, Han Bosi Mat Botman, Monnie van Dantzich, Nora Greiner, Jo den Hartog, George Hollen- berg, Kees van der Heyde, Lydia van dei- Kort, Emile Prager, Rennie Rod'rigüës Pereira, Kees de Ridder, Jo de Ruijter, Herman Schel - ten, Cor Schuitenmaker, Heinz Schwanhauser, Jetty Slager; Tineke de Smidt, Dick Smit, Emile Vercruijsse, Tia van der Wal, Hetty de Wijs, Mans Z uithof f (voorw.) Jan Beverdam, Kees Bruins, Léo Cosman, Alke Dijt. Joh. Easton, Ernst Graaf f (voorw.)Truus Hermann Elsje van Huizen, Hans Jensch, Jaap de Klerk (voorw.) Jan van Manen, Leo Molijn, Wim Mossinkoff. Jan Nieuwcnhuijs. Arthur Noor derhaven, Philip van Ommeren. Jan Seijffert Hans Slendebroek, Chris Smits. Kees Uyien- hoed, Leo Verwey (voorw.) Wanda de Visser, Rene de Vita. Wim de Vries, Jan van den Andel, Jan van Aseh. Bob Barendsen. Rob Beets, Henny Boot. Piet Bos. Bart Botman, Rob Brand. Helmut Feirabend. Louis Graven, Dick Groothoff. Wytze Hettema. Jaap Hooge- boom. Doesje Joustra, Jan Lugthart. Hans Meyer. Bob Potje., Jan Rozendaal, Peter van Tongeren. Maud Veen (voorw.) Wopke van der Veen. Boy Verheul, Johnny Wijkhuizen. Bevorderd naar de 3de klasse: Thea van Asperen, Jan van den Berg, Nella Boon. Ab van Brederode, Aty van der Burg, Joop Da- miaans, Jan van Eden, Carel van Gelderen, Henk Hiemstra, Hedwig de Jonge, Jacob Klerk Kees Klerk, Elsje Kruijt, Aak Molenaar, Hetty v. Nikkelen Kuijper. Ida Reijers. Mike Rolff, Dik Spaargaren (voorw.) Carla Trupp (voorw.) Frans van der Weide (voorw.), Kees Willemze Ab de Wit (voorw.) Heleentje Hofstede Koopman, Piet Abbink Spaink voorw.)Joop Bakker Hilde Baumann, Joop Brouwer, Rolf Cransberg. André Deelder, Bob Dieper- sloot. Nick Easton, Bart Faber. Kees Groot voorw), Kees van der Heide, Wim Jansen. Hans Koster. Rob Prager ivoorw Jan Pronker, Rietje Revalk (voorw.). Jan Fuhri Snethlage (voorw Bas Sorgdrager. Hans Vee- nenbos, Frans van de Vijver «voorw..i. Joost Baaien (voorw.)Henjo Bellaart. Nel Derla- gen, Marian Graaff, Gerrit Harmsen, Albert Joustra, Henri Kappert. Ria Kikker;, Jan Mul der. Ap Nijboer, B van Ommen, Kees Sabe- lis, Joop Scholten. Gtinther Simon. Rob Smit, Roelof van Waard, Frits Wafelbakker. Joop Wagenmakers. Wim Werlich. Wim Whitlau, Anton Weijers (voorw.). Bevorderd naar de 4de kliasse: Hans Appelman, Albert Beens, Adries Boer, Theo Buiting, Clara Coltof, Tom Drukker, Puk Fris, Wim Hermes, Wim Hooning, Anke Kos ter, Frans Krug, Geer Pregel, Flip van Rhijn, Jan Spaargaren, Han Swart (voorw.). Jan Vercruijsse. Mientje van de Weg, Kees van der Zouwe (voorw.), Frans van Amerongen, Willy Bons (voorw.) Ad Dapper. Wieb Dors man, George Dupker, Paula Haandriktman, Ben Hooghoudt, Bert van der Horst, Nor Kooyman. Henk de Langen. Dolf van Leesten. Henk Mooiweer, Max Polak (vooi*w.) Joke Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het NoordenMeest zwaar bewolkt. Geen regen van beteekenis. Weinig ver andering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Voor het ZuidenGedeeltelijk bewolkt droog weer. Iets warmer. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 66 F. 56 F. 58 F. De depressie over de Bothnische Golf ver plaatste zich naar Finland en vult daarbij geleidelijk op. Zij bracht om haar kern nog veel neerslag en plaatselijk onweders. Krachtige winden over Zuid-Scandinavië, het Oostzeegebied en Noord- Duitschland voeren koele luchtmassa's aan, waardoor de temperatuur in dit gebied vrij sterk beneden norxnaal blijft. Het gebied van hoogen luchtdruk over den Oceaan naxn in beteekenis af. De kern ligt thans over het Kanaal. Het depressiesysteem ten Zuiden van IJs land verplaatste zich in de richting van Schot land. Het deed er de bewolking toenemen en veroorzaakte ook reeds eenigen regen. Een zwakke storing trok in den afgeloopen nacht over de Noordzee en ons land en gaf hier in het Noorden eenigen neerslag. BAROMETERSTAND Vox-ige stand 765 m.M. Stand van heden 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa A. FEDERMANN. Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 0.05 uur; n.m. 12.39 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.30 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweex-kazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. (Adv. Ingez. Med.) woning. Jaa.p de Jong, Hetty van Lieshout, Lukie Oei, Henk Prinsen Geerligs; Cor Schuuxmans (voorw.) Jan Sikkema. Henk Steensma, Piet Takken, Erik Warenxlorf, (voorw.), Dick van Woerkom, Lody Schmit Jongbloed. Bevordex-d naar de 5de klasse: Jan Bais (voorw.), Louis Bercht, Hans Dop heide, Teus van Dijk, Arie van Gent, Jan Ger- branda, Frieda van Haften, Henk Heeren, Willy Ingerman, Jin-jen de Jong (voorw.), Ka- re! Kohier (voorw.), Otto Lettinga, Warner Lubberink, Piet Oithoff, Paul Schras, Clara Slager, Herman Vernout, Tom Bastet (voorw.), Theo Bergman, Marco Gans, Tilly van Geelen, Jaap Goeting, Cas Jeekel, Dilly Kappert, Nico van Leeuwen, Ernst Otter (voorw.), Ate Vun- derink, Wim Bijlo, Wim van den Eynde. Ben Geertsema, Jo Graven, Kees Joustx-a, Hans Knoop, Teddy Montijn, Henk Pakvis, Guus Rol, Nol Roldanus, Jan Uhlenbroek, Wil Vorstman, Piet Vijlbrief, Arnold van der Wal, Marien Wanrooy. R.K. Mulo examens. Dinsdag werden in het R.K. Vereen igings- gebouw te Heemstede de Mulo examens voort gezet. Geëxamineerd wei-den 28 candidaten. Geslaagd voor A-diploma: C. v. Rijn, W. v. Schendel, H. Speller, J. Spook, J. Warner, J. C. Bakker, J. Drayer. C. Janssen, A. Koster. W. Vèrkroost, H. Zwarter, G. Bakker, C. v. Koppen, M v Koppen, A. Kramer, H. Kuiper, G. Laan, C. Lambert. A. Linssen, H". Mens en F. du Maine. J. Kapiteijn en A. van Lent, beiden te Heemstede. A. van Tunen en H. Kok, beiden te Bloemendaal. J. van Rooij te IJmuiden. R. Mes te Schoten en M. van Kalmthout te Haarlemmermeer. Alle candidaten slaagden. Staatsexamen voor Muziek. Bij de in Den Haag gehouden staatsexamens voor muziek, slaagde voor het theoretisch gedeelte L. O., mej. Lies Alphenaar te Bloe mendaal, leerlinge van mej. Bets Nederkoorn. WEER GEEN VOORRANG VERLEEND. Op de kruising Pijnboomstraat-Hoogewoerd' straat ontstond Dinsdagmiddag kwart voor twee een aanrijding tusschen een met groente gela den vrachtauto, komende uit de Kastanjestraat en gaande in de richting van de Kleverlaan, en een motorwielrijder, die uit de Marnixstraat kwam en naar het Julianapark wilde rijden. Laatstgenoemde botste tegen de auto aan en kwam er geheel onder terecht. De motor werd zwaar beschadigd. De berijder, een 21-jarige inkelier uit Haarlem, kreeg' schaafwonden aan beide beenen. Door leden van den Onge vallendienst werd hij verbonden, waarna hij te voet naar huis kon gaan. De aanrijding ont stond doordat de bestuurder van de vrachtauto geen voorrang verleende en omdat de motor rijder vermoedelijk te hard reed. Bij een dooi de motorbrigade van de politie ingesteld onder zoek bleek bovendien, dat de voetrem in het geheel niet werkte en dat ook de handrem niet deugde. De wagen moest natuurlijk voor her- fel naar een garage en de politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op. Wapentransporten aangekomen. Qauwleidet Jjkstec [ocmuteect nieuwen eisch. De eigenaars van onroerende goederen Dantzig hebben bevel gekregen luchtbescher mingsmaatregelen te nemen o.m. schuilkel ders aan te leggen. De autoriteiten van Dantzig gaan de voor bereidende. werkzaamheden bespoedigen voor den aanleg van een noodbrug over de Nogat, een arm van den Weichsel, welke de grens vormt tusschen Oost Pruisen en Dantzig. De brug zou worden gelegd tusschen Kasemark en Rotehte en einde Juli klaar zijn Ook op andere plaatsen zuilen bruggen ko men. De redenen voor dezen bruggenbouw zou van strategischen aard zijn. Het zou er om gaan de eventueele aankomst van Duit- sche troepen uit Oost Pruisen zooveel moge lijk te bespoedigen, aldus Havas. Wederom zijn wapen- en munitietranspor- ten, o.a. handgranaten, te Dantzig aangeko men. De voorraden die over het algemeen over zee worden aangevoerd, worden niet alleen opgeslagen op de Schichauwerf, doch ook in de gebouwen van de electrische centrale het gemeentelijk abattoir van de vrije stad. Gouwleider FÖrster heeft in een redevoering een nieuwen eisch geformuleerd ten aanzien van Polen, nl. de opheffing van de Wester- platte, welke zich aan de monding van den Weichsel bevindt en waar Poolsche verster kingen en munitiedepots zijn ingericht. Reeds in 1933 waren zij voorwerp van een conflict tusschen Polen en Dantzig. Overigens heeft Förster verklaard dat de autoriteiten der vrije stad aan de Poolsche regeering den invoer van munitie zou moeten verbieden, gezien het gevaar dat de vrije stad loopt ingeval deze munitie tot ontploffing zou komen. Men herinnert zich in dit verband te War schau, dat de Dantziger Vorposten zich er de vorige week over had beklaagd, dat de Pool sche autoriteiten geen gebruik maakten van de haveninrichtingen van Dantzig en dat de invoer van munitie over Gdynia werd gediri geerd, dat volgens het Dantziger blad door de Polen op duidelijke wijze werd begunstigd. Douanebeambte veroordeeld De rechtbank te Czew heeft den Dantzig- schen douanebeambte Muller wegens beleedi- ging van een Poolschen douanecommissaris tot acht maanden gevangenisstx-af veroor deeld. De Poolsche autoriteiten hebben door de ipers de eerste lijst laten publiceeren van Po len, die zich ondanks de Poolsch-Duitsche spanning naar Zoppot op het grondgebied van de vrije stad hebben begeven, en daar in het casino der stad groote sommen gelds ver liezen Nog twee schorsingen te IJsselmuiden. Gearresteerde ambtenaar leefde boven zijn stand. Omtrent het geval van verduistering van gelden, ter gemeentesecretarie van IJssel muiden, vernemen wij. dat een ander ambte naar ter secretarie en de gemeente-veldwach ter uit hun betrekking geschorst zijn. Of en in hoeverre zij bij de verduistering en de falsi ficaties betrokken zijn staat nog niet vast Dinsdag is de gearresteerde ambtenaar, die in voorloopige hechtenis gesteld is, dcor den rechter-commissaris te Zwolle verhoord. Het onderzoek naar den omvang van de knoeie rijen wordt vortgezet. Van den gearresterden ambtenaar was het bekend, dat hij zich uitgaven veroorloofde, die moeilijk in overeenstemming waren te brengen met zijn salaris. Gevaarlijke demonstratie TEGEN WIELRIJDER GELOOPEN. Dinsdagavond kwart voor acht is een 63-ja- rige vrouw uit IJmuiden op het Kennemerplein door onoplettendheid tegen een wielrijder op- geloopen. waardoor zij viel en het linker dij Sperwer. Wolfgang Weisz, Adri Zuithoff, been brak. Door een dokter werd zij voorloopig Nico Beets. Anke Boot. Bob Calisch. Nel i behandeld, waarna zij per ziekenauto naar het Fenenga (voorw.) Ailerd Friedhoff, Wim van St. Anthonius Ziekenhuis te IJmuiden werd Gesker (voorw.) Jan Hogeweg, Fred Hooge- vervoerd. Jongeman hing zichzelf op. Dat een nuttelooze demonstratie tot zeer onaangename gevolgen kan leiden, heeft de achttienjarige kantoorbediende J. C. onder vonden, aldus meldt Het Volk. Voor enkele collega's wilde hij in zijn kantoor aan de Wijnhaven te Rotterdam demonstreeren hoe iemand zich aan een touw kon ophangen. Op het oogenblik dat C. het touiw om de hals had, gleed hij evenwel van de ladder af en hing nu Inderdaad In de lus.. Onmiddellijk schoten de anderen toe om hem weer los te maken, maar de kantoorbediende had het be wustzijn reeds verloren. Toen men hem het touw van de hals had gehaald, was C. zoo duizelig, dat hij tegen een deurpost sloeg en een ernstige hoofdwonde opliep. Per auto van den Geneskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en daar opgenomen. Fijnste Goudsche Meikaas per pond 38. Thee „China- Meianae" per ons Deiicata Koffie pondsblik75ct.'/:Pondsblik j Worchester Sauce, Lea SPerrins, per flacon 70, j Zaansche Koeken 0* 0fe de echte, per busMa Mê Sardines Philippe Wfc Canaudper blik 46, M$t& V oorcleeliónte Kruidcniemhcdrijl in Nederland (Adv. Ingez. Med.) Vereeniging „Vrienden van de H. O .V." Naar betere tijden? Men schrijft ons: Er zijn in Haarlem en omgeving vele goede vrienden van de H.O.V., dat is steeds gebleken als er steun noodig was. Algemeen is men er zich dus van bewust geworden, dat de H.O.V. een instelling is, die voor voor cu-ltu- i*eele leven van belang is. Reeds eenigen tijd bestond het plan, een kring van „Vrienden van de H.O.V." te vor men. Het moment om dit ten uitvoer te bren gen is nu gekomen! Een kring van trouwe „Vrienden van de H.O.V," kan veel bereiken en de H.O.V. kan werkelijk een beteren tijd tegemoet gaan. Het orkest speelt nu 7 maanden en de mu sici ontvangen ook maar 7 maanden salaris. Dit moet anders worden. Geeft u dus op als „Vriend van de H.O.V.", werkt samen om den steeds groeienden steun en belangstelling zóó ver te brengen, dat binnenkort de overheid hierdoor ovextuigd zal zijn. dat hoogere sub sidies dringend noodzakelijk zijn. De kans hiertoe is momenteel groot. Zooals men heeft kunnen lezen, hebben de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland het plan om aan de Provinciale Staten voor te stellen, aan de H.O.V. een aanzienlijk hooger subsidie te verleenen, indien van particuliere zijde ook daadwerkelijke steun geboden wordt. Hoe meer vrienden zich dus opgeven, hoe meer men bijdraagt, hoe eerder deze betere toestand werkelijkheid kan worden. Het ligt in de bedoeling in het a.s. seizoen een specialen avond voor de „Vrienden van de H.O.V." te organiseeren. Mogen daar dan velen aanwezig zijn. Het behoeft geen extra betoog, dat men hoopt dat de overige concer ten ook druk bezocht zullen worden. In een circulaire, die verspreid wordt, bevelen ver scheidene bekende ingezetenen van Haarlem en omgeving bovenstaand plan ten zeerste aan. De contributie bedraagt minimum ƒ1. voor het seizoen 1939—1940. Men kan zich aanmelden bij dr. J. R. H. de Smidt, Spaarne- laan 7. Bijdragen bij voorkeur te storten op Giro no. 4000 Twentsche Bank, ten name van „Vrienden van de H.O.V.". MARKTBERICHT PURMEREND. Purmerend, 11 Juli 1939. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen, wegende 94000 K.G.. Handel matig. Hoogste prijs f 17.50. Kleine Boeren kaas aanvoer 7 partijen; laagste prijs f 19.50. Volvette kaas, aanvoer 2 partijen: laagste prijs f 24. Boter 2266 K.G.; laagste prijs f 1.30; hoog ste prijs f 1.39. Runderen, totaal 598 stuk. Vette koeien 280 st. 6470 ct. per kilo, matig Gelde koeien 156 st. f 110f 180 per stuk. matig. Melkkoeien 100 st. f 180—f 260 p. stuk, matig. Stieren 62 st. 4455 ct. per kilo matig. Paarden 22 st. f 70f 160 p. stuk, stug. Vette kalveren 94 st. 7085 ct. per kilo, stug. Nuch tere kalveren voor de slacht 308 st. f 4f 10 p. stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de fok f 11f 17 per stuk., matig. Vette vai-kens voor de slacht 208 st. 5053 ct. per kilo, vlug; Ma gere vai-kens 72 st. f 24f 32 per stuk, matig. Biggen 350 st. f 12f 20 p. stuk matig. Schapen 937 st. f 10—f 25 per stuk. matig. Bokken 54 st. f 3f 10 per stuk. matig. Lammeren 580 st. f 5f 8 per stuk. matig. Kipeieren f 3.10—f 3.50 per 100 st. Eend eieren f 2.65 per 100 st. Oude kippen en haner 4300 st. 3540 ct. per kilo. Konijnen f 0.30- f 1.60 per stuk. Eenden 1500 st. 20—60 ct. pe stuk. Duiven 40 ct. per paar. Noord-Hol', blauwen 11.200 st. 5055 ct. per stuk. Jonge hanen 5100 st, 3542% ct. per stuk. De heer Sj. Joustra overleden. In het laatst der vorige week is te Bloemen daal op 78-jarigen leeftijd de heer Sj. Joustra overleden. Geboren in Sneek, volgde hij in dit centrum van watesport het lager onderwijs, liep de Rijkskweekschool van Onderwijzers te Groningen af en weid ondei-wijzer te Tsjum- marum bij Harlingen. Al gauw werd hij over geplaatst naar de hoofdplaats van het Noor den, Groningen, waar hij ook de hoofdakte haalde. Vandaar ti'ok hij, nog jong als hoofd der Openbare School naar Nieuwolda en zag zich al gauw geplaatst als onderwijzer in het Nederlandsch en het Franscli aan de Rijks- normaalschool te Winschoten. Na eenige jax-en werd hij te Winschoten als hoofd eener Openbare School benoemd. Op 63-jarigen leeftijd trok hij met zijn vrouw naar Haarlem, doordat daar kinderen en andere familieleden woonden. Een langdurige ziekte heeft zijn krachten ondermijnd. In grooten getale trokken Dins dagmiddag familieleden en vrienden op naar de Algemeene Begraafplaats te Heemstede om hem den laatsten eer te bewijzen. Nadat de kist in de aula stond opgebaard, spx-ak eerst een vertegenwoordiger van de loge Kennemerland. Spr. legde drie rozen op de kist bij de kransen van witte leliën. Hierna spraken eenige familieleden. De heer Bettink herdacht dc verdiensten van den overledene voor het onderwijs. De heer Van der Schaaf van Amsterdam herdacht den overledene als vriend sinds de kweek schooljaren. De oudste broer dankte ten slotte allen voor de eer aan den overledene bewezen. TAXI IN BRAND. Op de Amsterdamsche Vaart nabij de poort is Dinsdagmiddag een taxi onder het rijden door een onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur werd met emmers water en met be hulp van een bluscbapparaat van een garage aan den Heerensingel gebluscht. De taxi, waar van het voorste gedeelte beschadigd werd, moest worden weggesleept. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2