AKKERTJES H" IH.C. ANDERSEN ECZEEM Basra, bij de Perzische golf. H.B.* V ertellioi Of ROODE SCHOENTJES WOENSDAG 12 J U I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Meest moderne luchthaven op de Indië-route. R zijn landen waar men steden als het 1 ware uit den grond klopt, er zijn i ook nachthaltes op de K.L.M.-Indië- route, die als een soort verrassing voor Cit-n passagier opduiken. Tusschenstations. die voor velen alleen een zekeren klank hebben, zonder meer, die menigeen niet op de voor hem geworpen wereldkaart der Bos'-atlas zou kunnen aanwijzen. Voor mijn gevoel be hoort tot die openbaringen het huidige Basra, op circa 100 K.M. van de kust der Perzische Golf gelegen aan de Shatt el Arab. We be vonden ons daar aan den benedenloop van Ti- gris en Euphraat, een watertoegang, bevaar baar voor groote zeeschepen. Daar ligt Basra, bestaande uit drie gedeelten, welke vrij ver van elkander gelegen zijn. Basra-city is een vervallen Arabische stad. Ashar daarente gen een bedrijvig zakencentrum, waar de be kende inheemsche bazars te vinden zijn naast de Europeesche handels- en scheepvaartkan toren, zoomede de banken, en tenslotte het derde gedeelte: de modern uitgeruste zeeha ven Margil, het terrein van de machtige „Port Trust" van Basra, een half-gouvernementeele. half-particuliere organisatie, die onder En- eelsche leiding staat. De haven van Basra is bekend om den uitvoer van dadels en graan. De moderne luchthaven, welke aan de rivier is gelegen en is ingericht voor land-, zoowel als voor watervliegtuigen, bevindt zich in de naaste omgeving van de ligplaats voor zee schepen en het spoorwegstation. Nauwelijks hebben wij als passagiers het vliegtuig verla ten. of wij worden getroffen door de moderne outillage van alles wat wij om ons zien. Zoo is het ook inderdaad. Een hoogst interessante omgeving, die grootendeels beheerscht wordt door een up-to-date hotel. Wij zijn op onze tweede nachthalte -van het moederland af ge rekend aangekomen en al is het knap warmp jes, dat belet ons allerminst ons, dank zij de vriendelijke bemiddeling van een der employés, van een en ander op de hoogte te stellen. In een tijdsverloop van circa drie jaren is Basra uitgegroeid tot de meest moderne lucht haven op de Indië-route. Bagdad werd over vleugeld. het bekende Figras-Palace-hotel herbergt geen K-L.M.-passagiers meer. De Engelschman Col. Sir John Ward, de leider van de reeds genoemde Port Trust" heeft feitelijk aan Basra de be teekenis gegeven, welke dit knooppunt op het oogenblik ken merkt. Na het scheppen van Basra-zeehaven, alleen mogelijk door het uitbaggeren van een vaargeul door de modderbanken van de Shatt el Arak, werd besloten tot het aanleg gen van de luchthaven. Basra was daarvoor al zeer gunstig gelegen, omdat het als het ware het beginpunt voxmt van de vliegroute langs de Perzische kust. Een kuststrook welke onge twijfeld aan den vliegpassagiers veel bekoor lijks biedt, waarvoor men slechts in zijn herinnering behoeft terug te roepen de ge beeldhouwde bergformaties van het land van Oman, maar waar anderzijds de tegenwoordig verlangde onderdak-accomodatie ten eenen- male ontbreekt. Wie ooit in Dj ask logeerde en later in Basra, zal dat voor de volle hon derd procent beamen, al heb ik zelf ook de aangenaamste herinneringen aan mijn ver blijf bij Mr. en Mrs Penfold. Basra is het belangrijke knooppunt geworden. Het daar aangelegde landingsterrein met diagonalen van circa duizend meter lengte heeft de beschikking over een viertal verharde banen, waarvan de oppervlakte over een breedte van 30 tot 45 meter voorzien is van een asphalt- laag. Aan de zeezijde geven aangename zit jes op een grasveld gelegenheid kennis te ne men van de installaties bestemd voor het landen van watervliegtuigen. 's Avonds, omstreeks acht uur, toen we nog Miliar ELI II 38IV COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Aanvoer 70.000 Eendeieren. Prijs f 2.70 a f 2.35. Aanvoer 75.000 Kippeneieren. Prijs f 3.05 a f 3.75. VEEMARKT. Totaal aanvoer 3259. Paarden 192. Veulens 90, Magere ruderen 523. Vette runderen 869, Vette kalveren 73. Graskalveren 205. Nuch tere kalveren 696. Schapen en lammeren 540. Varkens 5. Bokken en geiten 66. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw 62, 3e kw. 34 tot 48; vette ossen le kw. 67. 2e kw. 60, 3e kw. 36 tot 46, stieren le kw. 56 2e kw. 50. 3e kw. 44. Vette kalveren le kw. 100 2e kw 80. 3e kw 5060. Schapen le kw. 46, 2e kw. 42. 3e kw. 30; Lammeren le kw. 48. 2e kw. 45, 3e kw. 40. Graskalveren 2e kw. 50. 3e kw. 40, Nuchtere kalveren le kw. 44. 2e kw. 39. 3e kw. 34. Slachtpaarden le kw. 48, 2e kw. 42, 3e Jew. 32. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 14, Lammeren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7, Nuchtere slachtkalveren le kw. 10.50, 2e kw. 8.50, 3e kw. 6.50. Nuchtere fokkalveren le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 15. Slachtpaarden le kw. 2.20. 3e kw. 175, 3e kw. 105, Werkpaar den le kw. 320, 2e kw. 240, 3e kw. 110. Hitten le kw. 210. 2e kw. 180. 3e kw. 100, Veulens le kw. 60, 2e kw. 45, 3e kw. 30. Stieren le kw. 250. 2e kw. 200. 3e kw. 140. Kalfkoeienl le kw. 275, 2e kW. 200, 3e kw. 140. Melkkoeien le kw. 27n! 2e kw. 200. 3e kw. 140. Varekoeien le kw. 190, 2e kw. 150. 3e kw. 130. Vaarzen le kw. 150. 2e kw. 130, 3e kw. 90. Pinken le kw. 110. 2e kw. 90. 3e kw. 70: Graskalveren le kw. 55, 2e kw. 40 3e kw. 20. Bokken en geiten le kw. 9. 2e kw. 7. 3e kw. 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, han del kalm. prijzen als Maandag, prima's 78 en 72; Stieren: aanvoer gelijk vor. week. handel traag, prijzen iets lager. Vette kalveren: aan voer iets grooter, handel stroef, prijzen als Maandag. Primas 110; Schapen en lammeren: aanvoer grooter. handel flauw, prijzen iets la ger, Nuchtere slacht- en fokkalveren: aan voer gelijk vor. week. handel stug, prijzen te rugloopend, Paarden: aanvoer korter, handel kalm, prijzen slachtpaarden iets hooger, werk paarden en hitten onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel ta melijk, prijzen prijshoudend. Varekoeien: aan voer gelijk vorige week, handel sleepend, prij zen onveranderd: vaarzen en pinken: aanvoer klein, handel slecht, prijzen vooral niet hoo ger, Graskalveren: aanvoer ruimer, handel lui. prijzen iets lager. Bokken en geiten, gelijk vorige week, handel traag, prijzen lager, Veu lens; aanvoer groot, handel traag, prijzen la ger. zaten uit te blazen onder het genot van een frisschen dronk, kondigde het motorengeronk de komst aan van een der vliegbooten op de Engeland—Australië lijn. Weldra waren de bekende gekleurde aan het vliegtuig bevestig de lampen te onderscheiden, de watervlakte werd voor korten tijd in een fel licht ge plaatst, daarna werden alle lichten ook die van het hotel gedoofd en het watervlieg tuig kreeg gelegenheid te landen. Het hoog- opspattende water en het spoor van schuim zijn het dxiidelykste bewijs van de kracht, waarmede het vliegtuig de wateroppervlakte aanraakt. Korten tijd daarna komen de pas sagiers aan land. 't Was alles een interessant gezicht. Het moderne bedx-ijf van de luchthaven van Basra demonstreert zich ook in de verlich ting van het vliegveld, het radio-station, de uitstekende weerberichtendienst en het smaakvolle hotel, gelegen op de eerste verdie ping van het stationsgebouw. Irak kan met recht met dit hotel pronken en vooral wan neer men bedenkt, dat hotels met comfort naar Europeesche begrippen, verder niet be staan. Het restaurant, de cocktailbar, de smaakvolle wachtsalon, zij alle doen zien, dat geroutineerde koppen aan het werk zijn ge weest, menschen, die beseffen wat de reiziger verlangt. Maar hoe aangenaam een dergelijk onderdak ook voor de bemanning en de reizi gers is, van nog veel grooter belang zijn de maatregelen, welke daar getroffen zijn ten behoeve van het vliegverkeer zelf. Op enkele daarvan wexxl reeds de aandacht gevestigd. Maar ook aan de omgeving van het vliegveld werd veel zorg besteed. Een watertoren en een vliegmast, die te dicht bij het vliegveld ston den, werden afgebroken en verder weg weder opgebouwd. Men ging nog veel verder en achtte het noodzakelijk om een Arabisch dorp dat zich op eenigen afstand van het vliegter rein in de belangrijkste startrichting bevond te verplaatsen. Bovengrondsche telefoonlijnen welke moeilijkheden zouden kunnen opleve ren werden verwijderd. Alles bijeen genomen mag men zonder de minste overdrijving vast stellen dat ginds in Basra ixiets is nagelaten om het vliegwezen op de meest perfecte wijze te dienen. Dat daarbij het „safety first" sterk op den voorgrond is geschoven, is van het al lergrootste belang. Maar dat men daarnaast aan de passagiers een omgeving kan aanbie den, welke aan zeer hooge eischen voldoet, is voor een ieder aangenaam, die de Indië-route bereidt. Aan Basra zullen zij prettige herin neringen behouden. MOLLERUS. WIE REKENT koopt zijn kleeding tegen contant prijzen en toch vanaf ƒ1.p. week, bij De Kleeding Verkoop Centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 c, naast Slager s Verfhandel. TELEFOON 17273 (Adv. Ingez. Med.) MR. F. BRAAKMAN VOORZITTER RAAD VAN ARBEID TE ZWOLLE. Bij Kon. Besluit van 28 Jxxni is met ingang van 1 November 1939 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Th. H. Boelkens als voorzitter van den Raad van Arbeid te Zwolle, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten erx is met ingang van dien datum als zoo danig benoemd mr. F. Braakman te Over- veen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 13 JULI. Progr. 3: 8.00 Keulen. 10.50 Diversen. 11.05 Londen Regional, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keu len, 3.20 Luxemburg of diversen, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Radio PTT Nord,. 6.50 London Regional. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Keu len, 9.20 Fr. Brussel, 10.20 Ned. Brussel. 11.20 Boedapest. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio PTT, Nord 10.05 Luxemburg. 10.35 Droitwich, 1.20 Londen Regional, 3.35 Droitwich, 7.50 London Regional. 8.20 Droitwich. Zangavond 1. Rien qu'xxn chant d'amour, Tino Rossi. 2. One day when we were young. Miliza Korjxxs. 3. Kamei-adschaftslied, Wiener Sanger Kn. 4. Stratte Bajazzo. Jussi Björling. 5. Kann denn Liebe Siinde sein, Zarah Leander. 6. Bell Song uit Lakrné v. Delibes, Lilly Pons 7. On treasixre Island, Bing Crosby. 8. Herz du kennst meine Sehnsucht, Martha Eggerth. 9. Nazaxreth, Richard Crooks. 10. Song of songs, Alfred Piccaver. 11. Mia Piccolina, Tino Rossi. 12. There'll come a time, Miliza Horjus. 13. Von meinen Bergen muss ich scheiden, Wiener Sanger Knaben. 14. RigoLetto-La Donrxa a mobile, Jussi Björling. 15. Von der Puszta will ich traiimen, Zarah Leander. 16. Take me back my boots and saddle, Bing Crosby. 17. Ein neues Leben fangt an, M. Eggerth. 18. The Rosary, Richaxd Crooks. 19. Trees, Alfred Piccaver. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. De vervoersopbrengst was gedurende Juni 1939 259.927, in 1938 over dezelfde maand 277.605. huidziekte behooren afdoende behandeld komon zo telkens terug, Hoe longer de wordt, des te moeilijker wordt het Daarom dient U in zoo'n geval naar den im In het algemeen de icuk te verlichten, n Foster's Zalf. Ze is antlsen- gebrulke men mot,s „,lt tlsch en geeft onmiddellijk verlichting. Foster 's Zalf is verkrljgb. a'f 1.26 Der gr. doos. tube f 1.—kleine doos (Adv. Ingez. Med.) Eert hachelijk avontuur ET gebeurde in een land, waar de geesel van den oorlog diepe wonden sloeg, hoewel er overeenkomstig de gewoonte der modernste beschaving geen officieele oorlogsverklaring aan de ge vechten voorafgegaan was. Eexx nadere aan duiding dient hier om bepaalde redenen ach terwege te blijven en om diezelfde redenen worden hier ook geen plaatsnamen genoemd en zijn de namen van de personen, die een rol speelden in het avontuur, dat ik hier wil schetsen, gefingeerd. Als journalist was ik door mijn krant naar een gebied gezonden, waar de gastvrijheid op dat moment een onbekende deugd was. Men wantrouwde er zelfs zijn beste vx*ienden en durfde zich bijna niet meer in het openbaar te uiten, uit vrees, dat de een of andere spion wat zou opvangen en dat uit het gehoorde ver keerde conclusies getrokken zouden worden. Niemand gevoelde zich veilig. En daarbij kwam nog, dat af en toe vijandelijke vliegtuigen het gebied uitkozen om de werking van bommen te beproeven. Ik moest den plaatselijken toe stand bestudeeren en er over berichten, ten minste voor zoover de cexxsuur dat toeliet en de berichtgeving niet op andere wijze ver stoord werd. Enfin, wat ik vertellen wou is, dat ik een kamer had weten te krijgen in een particu liere woning. Daar gaf ik de voorkeur aan, boven het verblijf in een hotel. De ondervin ding had me in dit opzicht geleerd. Het toeval wilde, dat een collega er juist eender over dacht en in dezelfde woning een onderkomen had gezocht een dag of vier voor ik er kwam. Hij zei Amerikaan te zijn en voor een combi natie van kranten te werken. Al spoedig bleek me, dat de man zich geenszins collegiaal ge droeg en mijn gezelschap scheen te mijden. Met geen woord gewaagde hij ooit van hetgeen hij had uitgevoerd als hij er op uit geweest was. Soms bleef hij een dag en een nacht weg. Natuxirlijk mfoxmeerde ik wel eens, wat hij dan toch deed, want het was er de tijd niet naar om er in den donker op eigen houtje op uit te trekken. Gewerkt, wat anders, luidde zijn axxt- woord dan en uit den toon viel voldoende op te maken, dat het mij niets aanging wat hij uitvoerde. Hij, Trembley, zal ik hem maar noemen zijn werkelijken naam ben ik trouwens nooit te weten gekomen; hij hield er meer dan een op na ging dus zijn eigen weg exx ik den mijnen. Veel kon ik niet uitrichten, want of schoon ik genoeg te weten kwam, dat voor de lezers interessant zou zijn, kon ik maar weinig versturen, hoezeer ik mijn best ook deed. Het kan een journalist ook wel eens tegenloopen. Op een middag vroeg ik Trembley, of hij erg veel moeite met de berichtgeving had en toen hy ontkennend antwoordde, verzocht ik hem mij den collegialen dienst te bewijzen en my in te lichten over de wijze, waarop ik mün copie geschikt zou kunnen verzenden. Ieder moet hier "zijn eigen boontjes maar doppen, gaf hij daarop vriendelijk te kennen. Ik kookte natuuriyk en dacht: wacht maar ventje. Jou krijg ik wel eens weer! De eene dienst is den anderen waard. Ik had toen geen flauw idee, dat hij zoo spoedig hun hulp noo- dig had. En al had ik daar eenig vermoeden Copyright P. I B. Bo» 6 Copenhogen Toen de kerk was uitgegaan, stapte de oude vrouw in haar koets, li eens de oude soldaat, die vlak bij stond: „Kijk eens, wat een mooie Kareo tilde haar voet al op, om in te stappen. Maar daar zei op- j dansschoentjes!" En ja, toen kon Karen niet nalaten, eens even een paar danspasjes te probeeren En nu gebeurde er iets wonderlijks, dat zij niet voor mogelijk had gehouden. Toen zij eenmaal begonnen was, hielden haar voeten achter haar aan, om haar te pakken te krijgen. niet meer op met dansen; het was alsof de schoentjes macht over haar hadden. Zij danste om de kerk heen, en de koetsier holde Hij had er heel wat moeite mee. eer hjj haar eindelijk in het rijtuig II dansen en schopten de goede oude vrouw, dat het haar pijn deed. kon tillen Maar de voeten konden niet stilzitten: ze bleven dóór- Eerst toen het haar gelukt was, de schoentje© uit te trekken, kregen haar voeten weer rust (Wordt vervolgd). bederft Het beste humeur l Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, noch in .hun bijzondere samenstel ling, nóch in hun gemakke- lijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk:Uwgarantie! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) van gehad, dan zou ik nog niet gedacht heb ben, dat ik hem de hulp. die hij van me vroeg, ook verleenen zou, ook al was hetgeen hij ver langde heel wat meer, dan ik ooit van hem ge vraagd had. Maar je doet al wat voor een medemensch, die in nood verkeert. En dat was met Trembley het geval. Op een avond had ik een razende kiespijn. Velen, die dit lezen zullen weten, wat dat zeggen wil. Wetend, dat Trembley op zyn kamer was ik had hem binnen zien gaan en niet gehoord, dat hy was vertrokken besloot ik hem te vragen of hy me misschien ook kon helpen aan een pijnstillende poeder, 'k Liep zyn kamer binnen. Trembley zat op den rand van zyn bed en hy schrok van mijn komst zoo, dat ik me haastte myn excuus te maken, om dat ik zonder kloppen was binnengekomen. Trembley had gebogen gezeten over een cas sette met juweelen. Ik heb daar wel geen ver stand van, dat wil zeggen, ik ben geen expert in die dingen, maar ik kon toch wel zien, dat myn collega daar een waar vermogen in zijn handen had. Wat moet je? vroeg hy ruw. Ik kon aan zyn geheele doen en laten merken, dat hy zeer opgewonden was. Ik zei waarvoor ik kwam. Hy had geen poeder. Was de deur niet gesloten? vroeg hy me achterdochtig aanziende. Hoe zou ik anders binnengekomen zijn? antwoordde ik, wel wat in myn wiek gescho ten door het wantrouwen, dat uit zijn vraag sprak. En ik voegde er aan toe: Je kunt anders niet voorzichtig genoeg zyn, als je zulke schat ten in je bezit hebt. Er is in deze ty den nog wel aan te komen, als je den weg maar weet, gaf hy me daarop te kennen, me met een vx*eenxden blik aan- kykend. Juweelen zyn voor velen nu een ge- vaarlyk bezit. Myn kiespijn zorgde er voor, dat ik de con versatie niet voortzette en naar mym kamer terugging. Waar ik ook aan dacht, aan de juweelen van Trembley zeker niet. Éindelijk viel ik in slaap. Het zal zoo ongeveer drie uur in den morgen geweest zijn, toen een gebons op myn deur me wekte. Haastig schoot ik in myn kleeren, denkend, dat er een luchtbom bardement te wachten was. Ik opende de deur. Trembley kwam om zoo te zeggen de kamer biixnen rollen. De man was vreesdijk ontdaan, hy was kennelyk doodsbang. Je moet me helpen, begon hy. Zeker aan een poeiertje of met het ver zenden van copy, zei ik sarcastisch. Maak geen grappen, smeekte hy toen. Het gaat om mijn leven. Het huis wordt be waakt. Door soldaten. Ik ben een spion. Ze zyn er achter gekomen. Help me. Hoe zou ik kunnen? vroeg ik, myn best doende de juiste beteekenis van zyn bekente nis na'te gaan. Ik heb papieren. Verberg ze in uw kamer. Hier in uw bed. Meteen had hy een bundel onder de dekens geduwd. Er staaxx namen op van medeplichtigen. Als men de papieren vindt, zyn al die menschen ongelukkig." Leen my uw pas. Misschien, dat ik dan een kans heb om te ontkomen. En uw juweelen? Die neem ik mee. Ze kunnen me van nut zyn. Maar waarom verbrandt u die bezwarende papieren niet, vroeg ik verwonderd. Voor hy kon antwoorden, hoorden we hevig op de buitendeur kloppen. Trembley greep myn pas, die ik inmiddels te voorschijn had gehaald, zonder direct de bedoeling te hebben, die aan hem te geven. Een oogenblik later was ik alleen. Beneden hoorde ik stemmen. Iemand zei: In orde. Zware voetstappen naderden mijn kamer. Soldaten traden binnen, onder bevel van een officier. Wat heeft dit te beteekenen? informeer de ik. Onderzoek de kamer, was het tot de sol daten gerichte bevel als antwoord op myn vraag. Spoedig had men den bundel onder de dekens van mijn bed gevonden en geopend. Juweelen en nog eens juweelen! Ik was te ver baasd om iets te zeggen, tot de officier de op merking maakte, dat ze eindelyk hun manne tje te pakken hadden. Ik begrijp niet, stamelde ik. Hy zei, dat hij een spion was en ze mee wou nemen Wie zei dat? vroeg de officier. Wel, Trembley, een Amerikaansch journa list, die hier in huis een kamer heeft even als ik. Trembley, ja, zoo noemde hy zich hier gaf de officier te kennen. Journalist, ha! Een misdadiger van internationale bekendheid. Een inbreker, die er hier zyn werk van maakte tydens bombardementen kunstschatten uit musea en dergelijke te rooven. Ik begon de zaak te verklaren, voor zoover me dat mogelijk was. En gelukkig schonk de officier geloof aan mijn woorden, hoewel ik my niet meer door myn pas kon legimiteeren. Haastig gaf hij bevelen. De soldaten verdwe nen. Onder bewaking van twee hunner bleef ik achter. De zon was reeds hoog aan den hemel ge klommen. voor ik precies te weten kwam in welk gevaar ik me bevonden had. Het was myn geluk, dat Trembley gevonden was, zij het dan ook dat hy er zyn leven by ingescho ten had. Myn pas werd op hem bevonden. Zoo ontkwam ik aan een executie, want met men schen als Trembley maakte men in de ge geven omstandigheden korte metten. W. GASCOGNE. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Met ingang van heden worden tot 4 Sep tember a.s. alle oefeningen, behalve de schiet oefeningen op Maandagavond en Zaterdag middag stopgezet.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6