I Waar komt het vandaan Rubriek voor Vragen BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 12 JUL'I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER Het „Witte Kruis". Zal Badhoevedorp zich weer aansluiten? Spoedvergadering Kring Hoofddorp Dinsdagavond kwam de kring Hoofddorp van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis" in hotel De Beurs in spoedvergadering bijeen, waarbij af wezig waren de heer en dr. H. G. Bult, W. J. Wal pot, H. Koning, C. Linthout, P. Vorst en C. Over- beek. De burgemeester mr. A. Slob, excuseerde hun afwezigheid en nam het presidentschap waar. Het voornaamste punt van behandeling was de wijziging van de Statuten en van het Huishou delijk reglement. Deze Statuten zijn n.l. gewijzigd om de Vereeniging voor Wijkverpleging, die te Badhoevedorp is opgericht, weer tot de vereeni ging te brengen. Algemeen vond de vergadering de gewijzigde statuten een groote verbetering en meende dan ook de nieuwe wijzigingen in elk geval te moeten behouden. Door het Groene Kruis is het Witte Kruis ver zocht tot deelneming aan de inzameling van oud papier. De opbrengst daarvan komt ten goede aan het wijk ver plegings werk en wordt door het Groene Kruis verhoudingsgewijs uitbetaald aan het Witte Kruis in Noord-Holland, die het per centsgewijs over de resp. afdeelingen verdeelt. Dit punt zal nog nader worden onderzocht even als de propaganda, waarvoor o.a. verspreiding van brochures en huisbezoek waren aanbevolen. De rondvraag levert niets op. Vergadering afd. Haarlemmermeer De afdeeling Haarlemmermeer kwam daarna in vergadering bijeen onder presidium van burge meester mr. A. Slob. De voorzitter bracht dadelijk de wijziging der Statuten en van het Huishoudelijk reglement ter sprake. De verschillende kringen hebben de wij ziging reeds goedgekeurd, zoodat de afdeeling Haarlemmermeer in laatste instantie aan deze zijde haar goedkeuring dient uit te spreken, aldus de voorzitter. Onaangenaamheden zijn ontstaan tusschen de afdeeling en den kring Badhoevedorp, die hebben geleid tot een verwijdering met het gevolg dat een particuliere vereeniging voor wijkverpleging in het leven werd geroepen. Deze vereeniging ver zocht de gemeente om subsidie, waarop het ge meentebestuur reeds was een verzoek daartoe binnengekomen ging bemiddelen. De burgemeester achtte het n.l. juist, dat een voorstel geformuleerd moest en kon worden, dat moest leiden tot opheffing van het geschil, dat in hoofdzaak de zelfstandigheid betrof. De burgemeester was van meening, dat de krin gen inderdaad wel iets meer zelfstandigheid heb ben mochten; verder achtten B. en W. het niet on billijk, dat het gemeentebestuur, in verband met de hooge subsidie meer op de hoogte gehouden werd met den algemeenen gang van zaken door instelling van een gewijzigden bestuursvorm. De burgemeester heeft daartoe een nieuw con cept Statuten en Huishoudelijk Reglement ge maakt, döchTïèeft eersf"zijn licht opgestoken te Badhoevedorp. De vereeniging voor wijkverple ging moest er immers bereid toe gevonden wor den. Daarna zijn de volgende wijzigingen aange bracht. Art. 31. Bevoegdheid. De leden van de vereen, die wonen in een fk>épaald dorp, buurtschap en omgeving-jen als.groep tot een kring zijn ver- eenigd, kiezen uit hun midden een eigen bestuur (kringbestuur) van ten minste 5 leden. Het kringbestuur is verplicht in de maand September van elk,jaar ter goedkeuring bij het dagelijksch bestuur" in te leveren een begrooting voor in komsten en uitgaven van gebruik en onderhoud van het wijkgebouw, onderhoud en aanvulling van den inventaris der magazijnen en van de werkzaamheden voor wijkverpleging. Het is be last met het dag. beheer en toezicht en bevoegd van in de begrooting opgenomen posten maxi maal uit te geven een zoodanig bedrag als daarop werd toegestaan. Art. 9. Samenstelling. Het Centraal bestuur be staat uit 13 personen. Twaalf leden worden aan gewezen, doordat elk kringbestuur twee perso nen benoemt. Het dertiende lid kiezen de le den uit een voordracht, op te maken door het ge meentebestuur. Vier leden vormen daaruit het dagelijksch bestuur, waaronder het 13e lid; zij verdeelen de functies van le en 2e voorzitter, penningmeester en secretaris. Alle leden worden benoemd voor drie jaar, elk jaar treden er vier af, onder wie een lid van het dag. bestuur. Door het dertiende lid van het Centraal bestuur (tevens dag. bestuur) heeft het gemeentebestuur eenigen invloed. Art. 14. Het dag. bestuur wordt ter zijde ge staan door een boekhouder-administrateur. Art. 21. Het Centraal bestuur wordt ter zijde gestaan door twee commissies van bijstand: 1. de commissie van-toezicht op het financieel beheer van de vereeniging en de kringbesturen en ter bevordering. ..van een goede propaganda; 2. de commissie van toezicht op beheer en onderhoud van de wijkgebouwen. den inventaris van maga zijnen en op den arbeid van de zusters. Beide kommissies bestaan uit zes leden, zooveel mogelijk uit elke kring één lid en brengen in de maand Januari schriftelijk verslag uit van hun bevindingen. Art. 16. Honderd contribueerende leden uit een kring brengen op de ledenevergadering één stem uit. Iedere kring mag dus zooveel stemmen uit brengen als hij honderden leden of gedeelten daarvan telt. Art. 32. Bij wijze van overgang zal de nieuwe samenstelling van het Centraal bestuur eerst in werking treden op 1 Januari 1940. De volgende week zal de vereeniging voor wijkverpleging 't laatste woord hebben om te be slissen of zal worden overgegaan tot liquidatie der Vereeniging en aansluiting bij de vereeniging „Het Witte Kruis". ZANDVOORT Zandvoortsche jeugd deed verkeersexainen. Reeds vele jaren wordt op de U.L.O.- en de lagere scholen verkeersonderwijs, als onder deel van het aardrijkskunde-onderwijs gege ven. Dit jaar werd voor de eerste maal hier aan een verkeersexamen verbonden. Dit exa men bestond uit een theoretisch- en een practisch gedeelte. Het theoretisch gedeelte werd onder toezicht van een Inspecteur van Politie schriftelijk afgenomen in de klasse-lo kalen. Het practische gedeelte werd afgeno men op Plan Noord, waar een bepaald par cours moest worden gereden met inachtne ming van a'.le verkeersregelen. De Commissaris van Politie woonde dit examen bij. Ook de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Van de Weyer en de wet houder van Onderwijs, de heer Van der Moolen, volgden met belangstelling de ver richtingen van de candidaten. 's Avonds 5 uur had de uitreiking van de di ploma's en de verkeersspeldjes plaats in het gymnastieklokaal van school D. Toen alle geëxamineerden zich hier verza meld hadden werden zij toegesproken door wethouder van der Moolen. Nadat de kinderen nog een tractatie had den gekregen ging de inspecteur van politie, de heer Van IJzendoorn over tot de uitreiking van de keurige diploma's en de speldjes. VELSEN De heer G. Heijkoop bedankt voor zijn benoeming als raadslid. Zijn opvolger is de heer A. J. van Kleef. A. J. VAN KLEEF. De heer G. Heykoop, die bij de laatst ge houden gemeenteraadsverkiezingen voor onze gemeente wederom een zetel voor de Oud- Katholieke kiesvereeniging kreeg toegewezen heeft hiervoor bedankt. Zijn opvolger op de O. K.-lijst is de heer A. J. van Kleef, die, hoewel pas sinds Augustus 1937 alhier woonachtig, in Velsen geen on bekende meer is. De heer Van Kleef werd 6 Maart 1894 te Culemborg geboren, bezocht de lagere school om zijn studies voort te zetten aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten en de Middel baar Technische School voor Bouwkunde te 's Gravenhage. Daarna was hij vele jaren in het bouwbedrijf werkzaam. Toen men er in de Oud-Katholieke Kerk over dacht, een eigen arbeiders-vakorganisatie te stichten werd de heer Van Kleef, door het Oud-Katholiek Episcopaat aangezocht, voor- bereidinger hiertoe te maken. In 1936, met de oprichting van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen, werd hij tot secretaris penningmeester gekozen. Ook in andere kerkelijke vereenigingen is de heer Van Kleef geen onbekende en vooral in zijn jongere jaren heeft ons nieuwe ge meenteraadslid veel voor de Oud-Katholieke jeugd gedaan. O.a. was, hij éénvan „de .op richters =van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katholieken-in- Nederland. Burgerlijke Stand. Bevallen: G. J. van Reeuwij'kGoes z., Trompstraat 96, IJmuiden; H. GeerlofsPost d., Smidt van Gelderstraat 33 Velsen-N. A. F. DijkmanOp den Kelder z., Rijksweg 332, Santpoort; L. van Leeuwen--van der Steen z., Cornelis Drebbelstraat 20 IJmuiden; C. WinkelaarHolkamp z„ Kanaalkade 68 Vel- sen-N.; A. E. J. Kuijpers—Muller d., Geel- vinckstraat 21 Velsen-N., J. M. van Schagen Tromp z., Hyacinthenstraat 12 Santpoort. J. W. CramerPlantinga z„ Willemsbeekweg 47 IJmuiden. E. Bakker—Vervat d.. Ahornstraat 19 IJmuiden. Overleden: A. Starreveld 50 j., echtgenoot van M. Buisman, Wijk aan Zeeërweg 2, IJmui den. De aanstaande blijde gebeurtenis. Oproeping aan zangeressen en zangers. De heer J. P. Weyburg verzoekt ons namens het Centraal Oranjecomité plaatsing van het volgende: De gezamenlijke Oranjevereenigingen uit alle deelen der gemeente, vereenigd in het Centraal Oranjecomité hebben besloten, op den nationalen feestdag, die hopelijk om streeks midden Augustus a.s. zal kunnen wor den gevierd, behalve eventueele plaatselijke festiviteiten een onderdeel gemeenschappelijk te verzorgen en wel een gezamenlijke uitvoe ring van een aantal zangnummers door alle zangvereenigingen uit deze gemeente. Het vorige jaar is bij de kinderaubade ge bleken, dat het Park Velserbeek o.a. door zijn omlijsting en het bladerdak, daarvoor bij uit stek geschikt is. Nagenoeg alle zangvereenigingen hebben hare medewerking reeds toegezegd. Omdat de tijd van voorbereiden kort is, is reeds aanstonds met de repetities begonnen. Deze worden onder leiding van den heer Grin gehouden op de Maandag- en Dinsdagavonden in school E, Eksterlaan, IJmuiden-Oost, daar toe door het gemeentebestuur afgestaan. De eerste repetitie werd reeds goed bezocht. Voor het slagen van de uitvoering is het van groot belang, dat de leden van alle zang vereenigingen, dubbelkwartetten enz., zooveel mogelijk deze repetities bezoeken. Het kan zijn, dat enkele vereenigingen aan het oog van het comité ontsnapt zijn. Vandaar deze opwekking. VOGELENZANG AUTO DOOR EEN IJZEREN HEK GEREDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is tusschen 12 en 1 uur een auto die van de rich ting Noordwijk kwam en waarin twee perso nen waren gezeten, nl. de heer G. uit Velsen en Van K. uit IJmuiden op den Vogelenzang- schen weg in de bocht bij café Ariëns door een ijzeren hek gereden, dat geheel werd vernield. Daarna is de auto nog 15 Meter in het bollen land gereden eer ze tot stilstand kwam. Hoogstwaarschijnlijk heeft de bestuurder met zeer groote snelheid gereden; wonder boven wonder kwamen de inzittenden er betrekkelijk goed af. De auto was totaal vernield en moest worden weggesleept. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS 325 Bloemendaal IJM. 71 f 2200 465 Adelante IJM. 19 f 2980 450 Petten IJM. 49 f 2790 485 Prinses Beatrix IJM. 117 f 2590 300 Cornelis IJM. 15 f 2440 450 Haarlem IJM 9 f 2890 460 Flamingo IJM. 25 f 2550 Loggers: KW 74 f 1540, KW 175 f 670. KW 155 f 500, SCH 121 f 1150, SCH 118 f 1350. Kotter: E 15 f 820. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Caroline IJM 26, vangst 50 manden schel- visch, 95 manden braadschelvisch, 50 manden radio, 90 manden makreel, 40 manden plat- visch, 15 manden varia, 40 manden wijting, 50 manden gul. Totaal 430 manden, benevens 145 stuks stijve kabeljauw.. Ewald IJM 48, vangst: 250 kleine kistjes ha ring, 26 manden haring, 40 manden diversen, Voor de Vrijdagmarkt; Knikker IJM 4, vangst- 250 manden diversen", "benevens 200 st. stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 11 Juli 1939 (A.N.P.). Tarbot 5540 ct. per kg. Tong 160100 ct. per kg. Heibot 98 ct. per kg. Griet f 17.50 per 50 kg. Middel schol f 26—23 idem. Zetschol f 2015.50 idem. Kleinschol f 178.50 idem. Bot f 17.508.50 idem. Schar f 83.10 idem. Tongschar f 2317 idem. 4 Poontjes f 4.701.70 idem. Groote schelvisch f 2012 idem. Middel schelvisch f 17.50—9.60 idem. Kleinmiddel schelvisch f 11.506 idem. Kleine schelvisch f 7.805.20 idem. Groote gul f 11—7.50 idem. Kleine gul f 7.603.80 idem. Wijting f 4.202.70 idem. Makreel f 125 idem. Versche haring f 9.50—7.30 idem. Middel heek f 32 per 125 kg. Kleinmiddel heek f 13.50 per 50 kg. Kleine heek f 8.50—7.50 per 50 kg. Kabeljauw f 5423 per 125 kg. Vleet f 8.871.80 per stuk. Leng f 1.350.55 per stuk. Koolvisch f 0.83—0.63 per stuk Kikvorsch voorkomt on- eenigheid tusschen geliefden De kikker, die natuurlijk de gedachten aan water wekt, werd beschouwd als het heilige symbool van Venus, de godin der liefde, die zooals men weet geboren was uit het schuim van de zee. Vandaar dat aan kleine, uit amber gesneden beeldjes van kikkers, door geliefden gedragen, de krachl werd toegekend, standvastigheid in de liefde te bevorderen en kwesties tusschen geliefden te voorkomen. Siraatroover. De straatroo.- ver wordt in het Engelsch .footpad" genoemd. Dit woord is afgeleid van „path" (pad) en ..foot" (voet), om aan te duiden, dat zij te voet het pad on veilig maken. BEVERWIJK Twee jonge levens gered. Hoe noodig het verkeersonderwijs is Slechts aan de tegenwoordigheid van geest van de betrokken atuobestuurders en aan den goeden staat, waarin de remmen van hun auto's verkeerden, hadden twee jongens gistermiddag hun leven te danken. Eerst stak een zesjarig jongetje zonder uit te kijken ter hoogte van de Zeestraat de Breestraat over. Plotseling werden de wandelaars opgeschrikt door hevig gegier van remmen. Een automobilist, komende uit de richting Alkmaar zag den iongen op korten af stand in zijn rijbaan verschijnen. Hij deed het eenig mogelijke, zoo sterk mo gelijk remmen. Hij slaagde er daardoor in het leven van den onvoorzichtigen knaap, die nota- bene nog wel onder toezicht van zijn vader was, te redden. Weliswaar werd de jongen nog even geraakt, maar hij liep geen verwondingen op. Wel een ijsco, om van den schrik te. beko men. Op het kruispunt Breestraat Stationsplein, juist op een spitsuur, joeg een jongen van twaalf jaar de voorbijgangers de stuipen op het lijf door zonder blikken of blozen op zijn fiets den rijweg over te.steken, vlak voor een auto, die op den voorrangsweg reed. Ook hier bleef de autobestuurder meester over de critieke situatie. De fiets kreeg een tik en de jongen maakte een tuimeling. Hij krabbelde terstond overeind, greep zijn fiets en vervolgde zijn weg, alsof er niets gebeurd was, daarbij den goed bedoelden, maar slecht besteden wenk van een meneer „om den automobilist liever eerst maar eens te bedanken", volkomen negeerend. Maar er was in ieder geval een jong leven gespaard. Ook in Beverwijk zullen de verkeerslessen veel nut afwerpen, want dagelijks blijkt hoe hoogst noodzakelijk dit onderdeel van de op voeding van de jeugd is. Om van de verkeers- fouten van de volwassenen dan nog maar niet te spreken! SANTPOORT VERKEERSONGEVAL. Op den Rijksweg nabij den Biezenweg is gis termiddag een vrachtauto met aanhangwa gen vermoedelijk door het springen van een voorband tegen een boom gereden. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De ca bine werd ernstig beschadigd. JAARVERGADERING. Heden houdt de R.K.S.V. „Santpoort" haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". Behalve de jaarverslagen van de daarvoor in aanmerking komende functionna rissen vermeldt de agenda o.m. bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren P. Handgraaf, H. Spanjaard, W. v. d. Heyde en-Chr. Molenkamp, die echter allen herkies baar zijn. Voorts moeten een elftal-, terrein en juniorencommissie benoemd worden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage .opgenomen.) WIELRIJDEN DE TOUR DE FRANCE. E. MAES WINT DEN TIJDRIT. VIRE, 11 Juli. (Van een specialen A.N.P.- verslaggever). De tijdrit van vandaag, de eerste helft van de tweede étappe leidde van Caën naar Vire over 63.5 K.M. Deze tijdrit is gewonnen door R. Maes. die in den schitterenden tijd van 1 uur 40 min. 13 sec. eerste werd. Nederland had weer reden tot juichen, want Lambrichts werd tweede met 24 seconden verschil op Maes. Door de resultaten in den tijdrit is Maes eer ste in de algemeene rangschikking geworden, met een totaaltijd van 8 uur 1 min. 10 sec., ter wijl Lambrichts de tweede plaats bezet met een totaaltijd van 8 uur 2 min. 34 sec. De uitslagen van den tijdrit luiden: Caën—Vire 63.5 K.M. 1. R. Maes (Belg. A-ploeg) 1 u. 40 min. 13 sec. 2. Lambrichts (Nederland) 1 u. 40 min. 37 sec. 3. Litschï (Zw.) 1 u. 41 min. 31 sec. 4. F. Vervaecke (Belg. A) 1 u. 41 min. 37 sec 5. Vontenay (Fr. West) 1 u. 42 min. 0.6 sec. 6. Yvan Marie (Fr. West) 1 u. 42 min. 0.6 sec. 7. S. Maes (Belg. A) 1 u. 42 min. 24 sec. 8. Thiétard (Fr. Noord Oost) 1 u. 42 min. 26 s. 9. Didier (Luxemburg) 1 u. 42 min. 45 sec. 10. Storme (Belg. A) 1 u. 42 min. 50 sec. 11. Gallien (Fr. Noord Oost) 1 u. 43 min. 13 sec. 12. Janimet (Fr.) 1 u. 43 min. 18 sec. 15. Albert van Schendel. 27. Syen. 44. Gommers. 52. De Korver 55. T. van Schendel. 57. Hellemons. 62. Dominicus. DE BEVOLKING VAN NOORD-HOLLAND. De bevolking van Noord-Holland bestond op 1 Januari 1938 uit 807.612 mannen en 838.646 vrouwen, totaal 1.646.258. In den loop van het jaar 1938 namen deze aantallen toe tot resp. 818.071, 848.297 en 1.666.368, zoodat de ver meerdering omvatte 10.469 mannen en 9.651 vrouwen, totaal 20.110. Geboren werden 15.371 jongens en 14.320 meisjes, totaal 29.691 Het provinciale geboorte cijfer over 1938 bedroeg dus 18.per duizend. Er overleden 6.930 mannen en 6.976 vrouwen, totaal 13.906, zoodat het sterftecijfer 8.4 per duizend beliep. Het geboorte-overschot bestond uit 8.441 mannen en 7.344 vrouwen, totaal 15.785. Er wer den dus minder meisjes geboren dan jongens, terwijl méér vrouwen dan mannen overleden. In de 126 gemeenten van de provincie ves tigden zich in totaal 47.340 mannen en 55.554 vrouwen, terwijl vertrokken 45.322 mannen en 53.247 vrouwen, zoodat er een gezamenlijk ves tigingsoverschot bleef van 2.018 mannen en 2.307 vrouwen totaal 4.325. Het vrouwen-overschot in Noord-Holland nam af van 31.034 tot 30.226. Het verhoudings- cijfer daalde daardoor van 1038 tot 1036 vrou wen tegenover 1000 mannen. Wat de afzonderlijke gemeenten betreft, ble ken er drie te zijn, die in plaats van een ge boorte-overschot een sterfte-overschot hadden, -1. Beets, Bloemendaal en Broek in Waterland. één gemeente, nl. Jisp, waren geboorte en overlijden in evenwicht. De meeste gemeenten, nl. 81 van de 126 had den een vertrek-overschot terwijl in één plaats, nL Hoogwoud, vestiging en vertrek met elkan der in evenwicht waren. Onder de gemeenten met een vertrek-overschot waren er 63 met minder dan vijfduizend zielen en 16 met een zielental tusschen vijfduizend en tienduizend. Voorts Haarlemmermeer, dat wel een hooger inwonertal heeft, maar niettemin een platte landsgemeente is. Voor plattelandsgemeenten is een vertrek-overschot normaal als uitvloeisel van „de trek naar de steden". Aandacht ver dient het echter dat in 1938 ook Amsterdam een vertrek-overschot had, nl. van 627. Onder de 44 gemeenten met een vestigings overschot nam Nieuwer-Amstel de eerste plaats in. Hier overtrof de vestiging het vertrek met 1 447. Dan volgt Haarlem met 1000 en Hilver sum met 930. Een beteekenend vestigings-over- schot hadden voorts nog: Alkmaar met 358, Bloemendaal met 460, Bussum met 364 en Den Helder met 428. In 28 gemeenten van Noord-Holland wonen thans meer vrouwen dan mannen. Dit zijn voornamelijk de steden en de forensengemeen ten, waar groote arbeidsgelegenheid bestaat in de vrouwelijke beroepen. (Verpleegsters, win kelbedienden, dienstmeisjes e.d.) Zes gemeenten in de provincie tellen minder dan 500 inwoners. De kleinste is Katwoude met een zielental van slechts 235. Verder Beets, Kwa- dijk, Oudendijk, Vlieland en Warder met een inwonertal tusschen vier- en vijfhonderd. Der tien gemeenten behooren tot de rubriek van vijfhonderd tot duizend inwoners, 27 gemeenten hebben tusschen duizend en tweeduizend inwo ners, 43 vallen in de rubriek van twee tot vijf duizend zielen, 22 in die van vijf tot tiendui zend en 5 gemeenten hebben tusschen de tien en twintig duizend inwoners. Een zevental gemeenten heeft voorts een aantal inwoners tusschen 20.090 en 50.000 terwijl alleen Hilversum in de rubriek van 50 tot 100.000 valt en Haarlem en Amsterdam behooren tot de groep van méér dan honderdduizend zielen. In deze beide steden woont 55 pet., dus meer dan de hellt van de geheele provinciale bevolking. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antzcoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: In mijn pereboom zitten grijs-blauwe luizen: vooral in de uiteinden der takken is het een opeenhooj^ng van luizen. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Het zijn bladluizen. Bespuiten met phytophiline. Verkrijgbaar bij een hande laar ln tuinbouwartikelen. Ook een aftreksel van tabak, zeepsop on een scheut spiritus helpt heel goed. Eenigo koeren herhalen. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Kan een Dultsche, die eenlge we ken met vacantie in Holland wil doorbrengen, geld over de grens krijgen ?- 2. Zoo ja: op welke manier? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Alleen met toestemming der bevoegde Dult sche devlezonlnstanties. VRAAG: Op hoeveel kostgeld heeft een dag meisje recht? ANTWOORD: 0.75 per dag. Wij nemen aan dat zij alle 3 maaltijden kreeg. VRAAG: Kan men een vergunning of Verlof voor alcoholische dranken op naam krijgen als men binnen vijf jaar geverbaliseerd ls voor dronkenschap? ANTWOORD: Het is niet waarschijnlijk, dat ze zal worden verleend. VRAAG: 1. Heeft een meisje dat- al 4 Jaar in dezelfde betrekking is van 's morgens half 9 tot 's avonds half S recht op vacantie? 2. Zoo Ja, hoelang? En op hoeveel kostgeld heeft zij recht? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Zie onder 1. Als zij het krijgt, bedraagt het kostgeld 0.60 per dag. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak Ik een witten regenmantel schoon? (buitenkant linnen, binnenkant hard gumm). ANTWOORD: Glad op een tafel leggen en met een zachten schuier en sterk zeepsop afborstelen. Daarna met lauw water tweemaal naspoelen en eenmaal in koud water. Op een kleerenhanger buiten, maar uit de zon. ophangen om te drogen. VRAAG: Hoe reinig ik een witte bontkraag? ANTWOORD: In zuivere waschhenzine waarin een handvol talk is gedaan wasschen en kne den. daarna tusschen doeken goed droog klop pen. Buiten ophangen om te drogen. Daarna met een dun riet kloppen. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe krijg ik een Inktvlek uit een rose linnen japon? Melk en citroen hielpen niet. ANTWOORD: Met heet water weken en goed afborstelen. Zoo droog mogelijk kloppen en daarna met citroensap druppelen. Eventueel na een uur weer met citroensap, tot de vlek ver dwenen is. Met koud water nasponsen. VRAAG: Kan ik rabarbermoes inmaken ln jampotjes zonder te sterlliseeren en zonder sui ker? ANTWOORD: Wij kennen geen ander recept dan met suiker. Maar als u de suiker er eerst bij voegt nadat het moes bekoeld ls kan do hoeveel heid suiker kleiner zijn om denzelfden smaak te bereiken. VRAAG: Kunnen tulnboonon ook anders wor den ingemaakt dan door wecken? ANTWOORD: U kunt de tulnboonon ln hot zout inmaken. Dop de boonen en laat ln dien tijd flesschen met tamelijk wijden hals uitko ken. Vul de flesschen tot aan den hals afwisse lend met boonen en zout, zoodat op elke 3 d.l. gedopte boonen 1 d.l. zout genomen wordt. Vul de flesschen aan met zooveel gekookt koud water dat de boonen flink onder staan, sluit de fles schen met de schoongemaakte uitgekookte kur ken en dompel dan het boveneinde tweemaal in de lak voor de goede afsluiting. Haarlem 11 Juli. Bevallen 7 Juli: M G. Tuijp—Konijn, d.; 8 Juli: A. J. J. H. van den BergJansen, z. en d.; J. Giliam—van der Hoef z.; 9 Juli: J. M. Veenings—Droog, d.; H. Terstal—Gorgol, 11 Juli: M M. HendriksStumpel. d. Overleden 9 Juli: T. Tuinman. 72 j.. Gast- huistvest: A. E. Heijdanus, 80 j., Kruisweg; 10 Juli: C. Heemskerk. 91 j.. Paul Kruger- straat: H. Broxterman, 50 j., Maerten van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7