De Heksenwaag te Oudewater. Bijgeloof in vroeger Eeuwen. Opcuimwtp £ux zfoilei Sleep VRIJDAG 14 JU EI 1935" HAA'REEM'S DAGBEAD 13 Een merkwaardig privilege. EVENALS het marktplein in de meeste Nederlandsche gemeenten is de markt te Oudewater, het stadje aan den IJsel in Zuid-Holland, een plek vol van historische herinneringen. Gebouwen met karakteristieke oude gevels getuigen van de glorie uit vroegere tijden. In het centrum van deze stad staat bijvoorbeeld het geboor tehuis van Jacobus Arminius, hoogleeraar in de theologie te Leiden, een der hoofdpersonen uit de godsdiensttwisten omstreeks 1610. En naast de voormalige woning van de beken de figuur uit de Vaderlandsche Geschiedenis, is aan den hoek van de Gasthuissteeg een andere beroemde bezienswaardigheid van Oudewater te zien: de stadswaag. Aan dit ge bouw, een eenvoudig, weinig indrukwekkend, architectonisch onbelangrijk huis ontleende de stad voorheen een geweldige reputatie. Heinde en verre, in vrijwel geheel Europa, was de stadswaag van Oudewater bekend. Zooals in iedere andere gemeente deed de waag ook hier dienst om het gewicht van vee en van koopmansgoederen vooral van kaas en van touwwerk, dat veel in de omstreken werd geproduceerd te bepalen. Hieraan ech ter ontleende de waag haar groote bekendheid tot ver over onze grenzen uiteraard niet. Neen, voor geheel andere „goederen" vervul de de stadswaag van Oudewater mede een taak. Eertijds werden hier heksen, d.w.z. menschen beschuldigd van tooverij, gewogen als onderdeel van de tegen deze persconen in gestelde gerechtelijke procedure. Aan een der gelijk privilege hadden de Hollandsche stad en de „heksenwaag" aldaar hun roem te dan ken. Heksenprocessen in de middeleeuwen. TIJDENS de middeleeuwen en zelfs nog honderden jaren later leidde het alge meen verspreide geloof aan heksen tot af schuwelijke excessen. Als „heksen" beschouw de men personen, meerendeels vrouwen, die met den duivel een verbond hadden gesloten en daardoor over bovenmenschelijke krachten konden beschikken. Allerlei rampen en ziek ten werden aan hun kwaadwillende machina ties toegeschreven: onbegrepen verschijnselen duidde men aan als „duivelswerk". En vreeselijk was het lot van het slachtof fer, dat door de bijgeloovige menigte of door het gerecht voor een toovenaar of heks was aangezien en voor het „duivelswerk" aanspra kelijk werd gesteld. Zelfs uitvinders, die niet werden begrepen, vonden soms den ondergang door het bijgeloof van hun tijdgenooten. Een typeerend voorbeeld van een zoodanig voorval willen wij mededeelen: In 1660 ver scheen in een Zwitsersch dorpje de eigenaar van een marionettentheater. Daar was een dergelijk spel nog nimmer tevoren vertoond. Het succes was „overweldigend": men schreef het geziene toe aan duivelsche invloeden, greep den eigenaar en bracht hem voor den rechter. Zijn verdediging baatte hem niet: hij werd wegéns tooverij veroordeeld en opge hangen! Een loos gerucht, een anonieme beschuldi ging waren voldoende om een gerechtelijk onderzoek wegens hekserij te openen. Degene, tegen wien een beschuldiging werd ingebracht was in de meeste gevallen onherroepelijk ver loren. Alle bijzonderheden tijdens het verhoor konden in zijn nadeel worden uitgelegd. Het verkrijgen van een bekentenis leverde niet de minste moeilijkheden: de pijnbank was toch een geoorloofd hulpmiddel. De apparatuur, te zien in de Gevangenpoort te 's-Gravenhage en ook elders in stedelijke musea of oudheids kamers, geeft wel een indruk van de toen ge bruikelijke „juridische" methodes. De proeven, die moesten aantoonen of de beschuldigde een heks was. brachten zelden redding. De meest bekende bewijsvoering was de „waterproef". De duimen van den be klaagde werden kruiselings aan diens groote teenen vastgebonden en in deze houding wierp men de „heks" in het water. Bleef zij drijven, dan was zij zeker een heks. Zonk zij echter, dan was zij misschien een heks en het onderzoek werd dan op andere wijze voort gezet. Een controlemiddel „ketelvang" ge naamd, waarbij de beschuldigde de hand in een ketel met kokend water moest steken was al evenmin geschikt om iemands onschuld aan te toonen. In bijna alle gevallen volgde dus een veroordeeling: de brandstapel was meestal de in aanmerking komende straf. Ter meerdere beveiliging van de maatschappij werden tevens voor alle zekerheid de familie leden van de „heks" gelijktijdig terechtge steld.... De „Weegproef". Slechts één proef was er, welke minder fu neste gevolgen kon hebben: de weegproef. Men veronderstelde namelijk, dat de heksen een geringer gewicht zouden hebben dan nor male menschen. Hoe zouden heksen anders door de lucht kunnen vliegen om samenkom sten bij te wonen, waarbij onder leiding van Satan in eigen persoon orgiën werden ge houden? Geheel onfeilbaar was ook de weegproef niet. De bezittingen van den veroordeelde wer den toch verbeurd verklaard en de rechters ontvangen een aandeel van de opbrengst. De eerlijke toepassing een noodzakelijk ver- eischte voor het slagen van de weegproef liet nogal 'te wenschen over. Maar niet in Oudewater! De magistraten en waagmeesters waren in deze stad volkomen betrouwbaar. Dientengevolge had de beklaagde daar altijd een gewicht, overeenkomende met zijn of haar lichaamsbouw. En een vrijspraak volgde. Terwijl de kronieken in binnen- en buiten land gewag maken van vele heksenproces sen gegrond op beschuldigingen, welke wij heden belachelijk zouden noemen, terwijl de annalen vol zijn met verhalen van wreede on- l derzoekingsméthodes en gruwelijke executies, vormt de „Heksenwaag van Oudewater" een oase van humaniteit en gerechtigheid, een lichtpunt in de donkere bladzijden uit de be schavingsgeschiedenis der menschheid. Niemand werd in Oudewater wegens tooverij verbrand, niemand gemarteld. HeHt officieele weegcertificaat, voorzien van het zegel der stad. werd in geheel Europa erkend en redde het leven van velen. Het getuigschrift, waar in het stadsbestuur van Oudewater verklaarde dat de houder „gewogen en niet te licht be vonden" was. vrijwaarde tegen verdere mo lestaties, maakte een einde aan alle vervol gingen en was een alleszins afdoende weerleg ging van de beschuldiging van tooverij. Geschiedenis van de Heksenwaag. Hoe had oudewater het recht verkregen om «heksen" te wegen? Het privüege wordt toege schreven aan Keizer Karei V. Hij woonde eens een heksenproces bij. waar de weegproef werd toegepast en de beklaagde een zeer licht ge wicht zou bezitten. Maar de keizer vertrouwde de zaak niet. Hij vernietigde het veroordee- lende vonnis en liet de weegproef herhalen, zoodat het gepleegde bedrog werd ontdekt. Deze gebeurtenissen, waarschijnlijk in Pols broek voorgevallen, waren voor Karei V aan leiding om uitsluitend aan Oudewater het weegrecht in heksenprocessen toe te staan. De reden voor de voorkeur van den keizer was het feit dat te Oudewater nog niemand wegens hekserij was verbrand, noch een be woner van de stad elders voor dit misdrijf had terecht gestaan. Het is heel jammer, dat de oorspronkelijke documenten niet bewaard zijn gebleven. In 1575 is Oudewater namelijk door de Spanjaarden belegerd; de stad werd in genomen, waarbij de troepen vrijwel de ge- heele bevolking uitmoordden. De gebouwen gingen in vlammen op en de archieven zijn toen verbrand. Uit een elders bewaard gebleven bevel van Karei V vernemen wij dat de keizer in 1547 bevel had gegeven om de gewichten van de stadswaag van Gouda over te brengen naar Oudewater, waar zij vergeleken moesten wor den met de gewichten van de waag aldaar. Het feit dat de waagmeesters van Oudewater gewichten uit een andere stad moesten „ijken", pleit wel voor hun goede reputatie. Tevens vinden wij bevestigd, dat de keizer een voorkeur voor Oudewater koesterde: het is waarschijnlijk dus dat Karei v het heksen- weegprivilege had uitgevaardigd. Het wegen van de heksen. Van de 16e tot het begin van de 18e eeuw kwamen er ^nenschen naar Oudewater, die verlangden gewogen te worden. Allen vertel den, dat zij in de plaats van hun inwoning ten onrechte beschuldigd waren van tooverij en gevaar liepen veroordeeld te worden, in dien zij geen weegcertificaat konden toonen. Hoewel de magistraten bij voorbaat niet kon den twijfelen aan het resultaat, gaven zij steeds toestemming tot het verrichten van de weging. Eerst moesten de kosten worden voldaan. De Leges te betalen bij die geenen die in der Stede Waach uit beschuldiging van Too- very gewoogen worden" bedroegen zes en een halve gulden. Van deze som ontvingen de schepenen f 1 en 16 stuivers, de secretaris f 2 en 18 stuivers, terwijl aan den stadsbode, den waagmeester en de gemeentevroedvrouw van Oudewater twaalf stuivers werden ter hand gesteld. Het mag eenige bevreemding wekken op de rekening van de onkosten een post voor de vroedvrouw aan te treffen. Voor haar was echter een taak bij de weegprocedure weg gelegd: zij moest de vrouwelijke weegcandi- daten visiteeren, om na te gaan of zij soms gewichten onder hun kleeren hadden verbor gen. Bij mannelijke „patiënten" werd dit on derzoek door den stadsbode verricht. Na de controle namen de beschuldigden, enkel gekleed in hun hemd, plaats op ..de ba lance in de waage der stede Oudewater". In tegenwoordigheid van den dienstdoenden ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur en van getuigen stelde de beëedigde waagmees ter het juiste gewicht vast. Van de gebeurte- nisse werd een uitvoerig proces-verbaal opge maakt en in de „registers van de Judicieele en Dagelijksche Acten der Stede Oudewater" ingeschreven. De eerste naam welke in de registers voor komt is die van Maria Konings uit Munster, gewogen den 24sten Februari 1644, en een gewicht hebbende van 134 ponden. Nog oude re documenten, die ongetwijfeld hebben be staan, zijn bij den brand van 1575 verloren gegaan. Het weegcertificaat. De secretaris van de stad vervaardigde een afschrift van de acten, voorzag het van het zegel van Oudewater en verstrekte dit aan de gewogenen. „Wy Burgemeesteren, Sche penen en Raden der Stede Oudewater in Hol- landt, doen kondt ende certificeeren eenen yegelyken mits dezen, ten verzoeke van Ma ria Konings, oudt, zoo sy seydt, omtrent zes en twintig jaren, dochter vanzoo begon het plechtige getuigschrift. Dan volgde een signalement: voornoemde Maria Ko nings had bijvoorbeeld een kleine schoonheids- fout, een wrat aan de rechterzijde van haar kin! De autoriteit, op wiens verzoek de weging geschiedde, werd eveneens vermeld, evenals de namen van de schepenen, de aanwezige notabelen, den waagmeester en de vroed vrouw. Jannetje Barents zoo heette deze laatste beambte legde de verklaring af dat de gemelde Maria Konings tot hare onder-kleeren ontkleedt, ende de schoe nen uyt-getogen niet van eenig zwaerte of gewichte bij haar was hebbende" Tenslotte volgde de eigenlijke uitspraak, die de be schuldiging wegens hekserij moest weerleg gen: ende dat hun Comparanten en allen evidentelijken gebleken is, dat de voor noemde Maria Konings, alleenlijk gekleedt en onderzogt zijnde als voren, was wegende honderd vier en dertig ponden zoodanige op rechte Wichte als men ordinairis in de voor- screven Wage is gebruykende, zulks dat wij mede bij deze certificeeren dat dezelve Wichte met de naturelijke proportie hares lichaams wel is accordeerende". Hier volgt de slotalinea van het weegcer tificaat: „Ende alzoo de voorscheven Maria Konings aen ons verzogt openen brieven van certificatie van de voorgenoemde Ver- claringe, haar daar mede te dienen in tijdt en wijlen, daer ende haar zulks noodig en te raden wesen zal. ende men gehouden is de waerheydt te getuygen, in zonderheyd daar toe verzogt zynde: Zoo hebben Wy haer 't zelve verzoek niet kunnen nog willen wey- geren, zonder bedrog: des 't oirconde hebben wy dezer Stede Zegel hier onder aengehan- gen ende by onzen Secretaris doen onder- teykenen. In den Jare onzes Heeren ende Zaligmakers Duyzent Zes hondert Vier ende Veertig, op den XXIIIJ February". Buitenlandsche belangstelling. Wanneer men de naamlijst raadpleegt van de personen die te Oudewater werden gewogen, is het opvallend hoe groot het contigent vreemdelingen is. Dit verschijn sel kan gemakkelijk worden verklaard: in ons land zijn de tijden der heksenvervolgingen en veroordeelingen bijzonder vroeg geëindigd De laatste voltrekking van een doodvonnis wegens tooverij vond in Nederland in 1597 plaats. Toen werden in Utrecht twee mannen die bekenden in de gedaante van katten te hebben gedanst en schapen te hebben gebeten nadat zij zich in wolven hadden veranderd, wegens deze „zeer schrickelycke en abriomi- nabele Zaecken" ter dood veroordeeld en ge vierendeeld. Na 1610 kwamen er in Nederland in 't ge heel geen heksenprocessen meer voor, hoewel het bijgeloof blééf voortbestaan en nog velen door het volk als heksen werden aangewezen, lastig gevallen en soms gelyncht. Ook na 1610 maakten daarom beschuldigden gaarne van de ..Heksenwaag" gebruik om hun onscha delijkheid aan te toonen. De buitenlandsche weegcandidaten waren vooral uit Keulen. Munster. Padeborn en an dere Duitsche plaatsen afkomstig. In 1688 lie ten zich drie soldaten uit Duitschland, be trokken in een heksen-affaire, te Oudewater wegen. Maar ook uit veel verder verwijderde landen kwamen er personen, verdacht van tooverij. Zelfs uit Szeged in Hongarije, de stad die behalve door haar paprika in de Hongaar- sche volkssagen een reputatie geniet als cen trum van hekserij, reisden in 1728 een groep van niet minder dan dertien personen naar Holland, bij rechterlijk vonnis tot de weeg proef in Oudewater verwezen. De laatste weging vond den 21sten Juni 1729 plaats. Nog altijd, zelfs in de 18e eeuw. werd de weging met dezelfde omslachtigheid en met inachtneming van alle gebruikelijke controlemaatregelen en vormelijkheden ver richt, ten einde aan een echtpaar, Klaas Ariensz. van den Dool en Neeltje Ariensz. Kersbergen, respectievelijk 122 en 110 pond, een certificaat te verstrekken, „dat de ge wichte met de natuurlijke proportie des li chaams van de requiranten beyde zeer wel is accordeerende bevonden". En nadien werd het waaggebouw weer uit sluitend gebruikt voor koopmansartikelen. Van tijd tot tijd werd het recht van wegen in het openbaar door het stadsbestuur verpacht. Tenslotte kon ook deze dienst worden opge heven. Het gebouw van de stadswaag, waar eertijds aanvragers tegen betaling van f 6.50 het plechtige document verkregen, dat hun van een dreigend doodvonnis verloste, was overbodig geworden. Slechts als historische herinnering heeft het eenvoudige huis. met het jaartal 1595 op den gevel, aan de markt van de Hollandsche stad Oudewater, nog waarde als een gedenkteeken aan het eenige veilige toevluchtsoord in ge heel Europa, waar beschuldigden van hekserij redding konden vinden. CAROL SUGAR. (Amateursrecht voorbehouden; nadruk ver boden). JÏIODE HUI?' UJOOEnUJEO 94 TEL. 15716 (Adv. Ingez. Med.) Provinciaal Electriciteitsbcdrijf. De eerste supplctoire begrooting. Een commissie uit Prov. Staten behandelde de voordracht van Ged. Staten btreffende de eerste suppl. begrooting Prov. Electriciteits- bedrijf voor 1939. De voordracht gaf aanleiding tot enkele op merkingen. Sommige leden vonden de toelich ting tot het aangevraagde crediet voor uit breidingswerken vrij sober; de Staten worden niet ingelicht omtrent de concrete bestem ming. Gevraagd werd of het niet beter zou zijn de gemeenten, waar het normale accres in belangrijke mate werd overschreden, te noemen, en min of meer gedetailleerd aan te geven, waar de werken zullen worden uitge voerd. Ook zou men gaarne vernemen of het aangevraagde crediet alleen bestemd is ter aanvulling van een uitgeput crediet. vroeger voor buitengewone uitgaven uitgetrokken. Het aanwezige lid van Ged. Staten gaf een uitvoerige toelichting op de wijzen, waarop aan de toenemende vraag naar electrische energie als regel wordt voldaan. Gewoonlijk kan vol staan ^worden met het incidenteel versterken der laagspanningsnetten en het bijplaatsen van voedingspunten. Toen echter de vraag zoo sterk toenam, als den laatsten tijd het ge val was, kon met het vroeger gevolgde tempo niet worden volstaan, en bleek dit middel op ruimer schaal te moeten worden toegepast en is tevens uitbreiding van het hoogspannings net in overweging genomen. Het PE.N. heeft voor de eigen laagspan- ningsgebieden een urgentie-plan ontworpen, dat de instemming van den Raad van Toe zicht verkreeg en. na machtiging van Ged. Staten, thans wordt uitgevoerd. Uitdrukkelijk verklaarde het lid van Ged. Staten, dat het aangevraagde crediet alleen strekt tot reguleering van het bedrag van f 632.760 (inmiddels tot f 665.000 geklommen), dat ten bate van buitengewone verzwarings werkzaamheden (urgentiewerken) voorloopig uit de per 1 Januari 1939 beschikbare posten voor normale uitbreidingswerken en „onvoor zien" is gefinancierd. Het restant van het be drag van f 875.000 is mede voor in 1939 te fi nancieren extra-uitbreidingen. Wordt dit crediet verleend, dan is verdere uitvoering van normale uitbreidingswerken in 1939 mogelijk en blijft tevens voor de tweede helft van 1939 nog voldoende over van den post „onvoorzien". De Commissie geeft unaniem in overweging de voordracht aan te nemen. De Spoorwegen en de dienstplicht. De directie der Nederlandsche Spoorwegen verzoekt ons mede te deelen, dat tot haar leed wezen in een advertentie voor nieuw personeel de voorwaarde is opgenomen: „Vrijgesteld van militairen dienst of eerste oefening vervuld hebbende". Deze beperking strekt geenszins tot haar be doelingen. Verplichting tot militairen dienst is in geen enkel opzicht een beletsel om bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst te kun nen treden. WIELRIJDER TE WATER. Een jongen van veertien jaar deed bij de politie aangifte, dat hij Donderdagnamiddag, fietsende langs de Houtvaart, werd aangereden door een bestelauto, waardoor hij met zijn fiets In het water terecht kwam. Hij wist zichzelf zwemmende te redden. De autobestuurder was doorgereden, maar de jongen heeft het nummer an de auto kunnen noteeren. De politie stelt een nader onderzoek in. VRAAGT UW AANDACHT VOOR EEN INTERESSANTE PRIJSVRAAG Laat deze gunstige gelegenheid niet voorbijgaan I Lux Toilet Zeep, de moderne schoonheidszeep, speciaal bereid voor de verzorging van hel gelaat, geelt U kans op een fraai horloge. Al wal U te doen heelt is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraag, postbus No. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil. indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en briefwisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzen dingen worden ons eigendom on kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt ITS.V8-0250A (Adv. Ingez. Med.; Instandhouden van duinen en duingronden. Ged. Staten op de bres voor het natuur schoon. Over de door Ged. Staten voorgestelde wij ziging van de Verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de pro vincie, voerden verschillende leden in de be trokken commissie het woord. Hoewel allen het eens waren over de urgentie van maat regelen tot bescherming van het natuurschoon van de duinen, gaf de wijze, waarop Ged. Staten voorstellen het beoogde doel te berei ken, aanleiding tot het tot uiting brengen van verschillende bedenkingen. Zoo vroeg een lid, of door de voorgestelde wijziging van artikel 14, waarin een absoluut verbod om in de duinen en duingrond afgravingen of ver gravingen te doen, is neergelegd, het eigen domsrecht niet te zeer in het gedrang zou komen. Het was zoo meende dit lid niet ondienstig de vraag te stellen, welke houding Ged. Staten zullen aannemen tegenover af gravingen, welke beoogen cultuurgronden te scheppen. Een ander lid vroeg, of niet gevreesd moest worden, dat ten behoeve van groote objecten niet over voldoende zandvoorraden meer zou kunnen worden beschikt. Een ander lid duchtte moeilijkheden voor gemeentebesturen, diezelf een verordening op de bescherming van het natuurschoon bezitten, wanneer zij na de inwerkingtreding van de provinciale verordening voor het feit kwamen te staan, dat het belang van het natuurschoon afge wogen moest worden tegen andere gewich tige belangen. Als voorbeeld noemde dit lid de gemeente Beverwijk, die in onderhandeling is over de uitbreiding van industrieterrein ten koste van een stuk natuurschoon. Het lid van Ged. Staten zeide, dat de ge varen niet denkbeeldig waren: gevaren, die wezen in de richting van vernietiging van het mooie duinlandschap. Gedeputeerde Staten hebben het als hun plicht beschouwd deze dreiging af te wenden. Het viel niet te ont kennen, dat deze en dergelijke maatregelen ter bescherming van een algemeen belang na- deelen oproepen voor belanghebbenden. Of dit offer mag worden gevraagd moesten de Staten der Provincie beoordeelen. Ged. Staten zouden er steeds op bedacht zijn. het natuurschoon te behouden met zoo gering mogelijke aan tasting der eigendomsrechten. Wie zijn de eigenaren? De Staten mochten er wel aan denken, dat de Provincie zelf een der grootste eigenaren is: 4000 H.A. van welhaast het mooiste duingebied behooren haar toe. Om het natuurschoon toegankelijk te maken, heeft zij 29 K.M. zandweg aangelegd. Zeer groote panden ten noorden van Schoorl en voorts de duinen op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling behooren het Rijk toe. Vervolgens zijn er een aantal particuliere eigenaren van groote panden, die, wanneer zij de neiging mochten hebben uit winstbejag de duinen af te graven, de nieuwe verrdening op hun weg zouden vinden. Ten slotte worden genoemd de vele kleine eigenaren van stukjes grond, die allicht hun akkertjes eens zouden willen vex- grooten. Ged. Staten zouden hun aanvragen om ontheffing zoo willen beoordeelen, dat hun niets in den weg wordt gelegd, wanneer zij het natuurschoon niet aanranden en neer zij het natuurschoon niet aanranden en, wanneer zij voldoen aan de gestelde voor waarden, bv. ten aanzien van het wegwerpen van het afgegraven zand. Verliooging provinciaal subsidie voor kinderlivgiëne. De aanstaande blijde gebeurtenis. Feestelijkheden te Haarlem. De Vereeniging Koninginnedag heeft in haar vergadering van 13 Juli besloten om de spon tane feestvreugde, welke ongetwijfeld op den dag der Blijde Gebeurtenis zal heerschen te ver- hoogen door verschillende feestelijkheden. Zoo zal op de Groote Markt en andere plei nen de bevolking in de gelegenheid worden ge steld om te dansen en zal bengaalsch vuur wor den ontstoken. Clowns en muizkanten zullen op wagens door de stad trekken en voorstellingen geven en eveneens zullen de noodige muziek corpsen rondwandelingen maken. Des avonds zullen op verschillende plaatsen vreugdevuren worden ontstoken. Indien een Nationale feestdag wordt gehou den, dan zal in het centrum van de stad een grootsche fakkelstoet worden georganiseerd, ook in Haarlem Noord zal dan een lichtstoet •orden gevormd. In Oost zal een boerenbruiloft gehouden worden met rondgang der familie in sjeezen en Jan Pleiziers. Na de inzegening van het huwelijk volgt een gemeenschappelijke koffiemaaltijd en 's middags een receptie, waar ieder een cadeau kan aanbieden bestaande uit levensmiddelen en kleeding voor de armen in, dat stadsdeel. Commissie uit Prov. Staten er voor. Het eerst aan het woord zijnde lid der Com missie uit Prov. Staten die de voordracht van Ged. Staten behandelde betreffende verhoo ging van het provinciaal subsidie voor kinder - hygiëne verheugde zich over de uitbreiding van het werk der Commissie voor de kinder- hygiëne. die door dit hoogere subsidie tot stand zal kunnen komen. Volgens de toelich ting zullen de inrichtingskosten van 30 nieuwe consultatie-bureaux voor zuigelingen 2000 kosten, terwijl bij de recapitulatie van het aangevraagde bedrag slechts 1000 voorkomt. Vanwaar dit verschil? Verder vroeg dit lid naar wat men van plan is te doen voor de prae-natale zorg, waar geen gelden voor zijn aangevraagd en wees hij er op, dat dit geheele verhoogde subsidie ten goede komt aan de provincieplaatsen, doch niet b.v. aan Amster dam. Deze stad heeft door financieele moei lijkheden o.a. de schooltandheelkunde geheel moeten afschaffen; terwijl de Provincie nu 5000 wil uittrekken voor tandheelkundige voorzorg bij kleuters, ontbreekt deze voorzorg m Amsterdam. Zou Amsterdam hiervoor, in dien dit nieuw werd opgezet, ook subsidie kunnen krygen? Wat denkt men in de pro vincie te doen aan de tandheelkunde voor de lagere-school-kinderen? Wanneer deze ver waarloosd wordt, gaat het voordeel van de kleuterzorg op dit gebied verloren. Een ander lid meende uit de toelichting op te maken, dat de uitbreiding van het aantal consultatie-bureaux voor zuigelingen eerst in 1941 zal beginnen, daar het verhoogde sub sidie in 1940 geheel gebruikt moet worden voor de grootere vergoeding aan de huisartsen. Kan deze verbetering niet ook geleidelijk ge schieden, evenals de andere onderdeelen der uitbreiding? Weer een ander lid bepleitte, het provinciale geld ook ten goede te doen komen aan die gemeenten, die zelf iets op dit gebied ondernemen. Nog een ander had critiek op het feit, dat Ged. Staten dit voorstel o.a. ver dedigen met het motief, dat hierdoor „be sparing op de kosten-van geneeskundige ver zorging van volwassenen wordt verkregen". Het aanwezige lid van Ged. Staten, de op merkingen der diverse leden uitvoerig be antwoordende, zeide, wat dit laatste betreft, dat deze factor ten slotte alleen is genoemd om minder ideëel ingestelden te overtuigen. Ook zij, die zouden meenen, dat te veel geld aan deze sociale voorzorg wordt besteed, dienen te bedenken, dat dit in de toekomst geld spaart. Inderdaad krijgen de groote gemeenten minder, dit is echter te verklaren uit den opzet van dit werk. Het is altijd de bedoeling geweest, dat de Provincie zou zorgen voor het platteland, dat met zijn tal van kleine ge meenten niet te vergelijken is met groote steden, die er toch in de meeste gevallen beter aan toe zijn. Zoo is b.v. het geneeskundig schooltoezicht in de steden goed; op het platteland ontbreekt nog haast alles; dit werk moet de Provincie daar stimuleeren. Indien de steden provinciaal subsidie moeten krijgen voor dergelijk werk, komt dit regelrecht ten nadeele van het platteland. Voor de groote steden zou de bijdrage der Provincie een subsidie in de huishouding worden, waarmee niets nieuws werd geschapen. De 1000, die noodig zijn voor de inrichting der nieuwe zuigelingen-bureaux boven het aangevraagde bedrag, worden geput uit een nog bestaand fonds. De vergoeding voor de huisartsen is dringend noodzakelijk, daar dit bedrag al herhaaldelijk verlaagd is; 100 gemiddeld is zeker niet te hoog voor een 14- daagsch zittingsuur. Na nog eenige discussies werd het algemeen gewenscht geacht, Ged. Staten uit te noodigen, aan de Commissie voor kinderhygiëne te ver zoeken, de kwestie van de tandheelkundige hulp bij de Kleuterccnsultatiebureaux nog eens nader te bekijken en hiervoor eerst een plan op te maken. Waar de aangevraagde be dragen voor de normale uitbreiding van het werk der kinderhygiëne noodig zijn. adviseert de commissie niettemin de voordracht in haar geheel aan te nemen GEVONDEN VOORWERPEN. Armband. De Koek, Jan Haringstraat 20; boek, Jansen, Spionkopstraat 18; doos inh. passer, De Stoel. Roosveldstraat 16: dekentje, damesjasje, Bureau van Politic. Smedestraat: fototoestel in étui. Zegveld, Lange Boogaardstraat 36 zw., ge reedschap (auto). Bor, Vergierde weg 125: zak mes. Jansonius. Spaamhovenstraat 26: kinder mantel. Hoogerbeets, Mr. Joostenlaan 26; porte monnaie met inhoud. Verkamman, Rhijngeester straatweg 56, Oegstgeest: portemonnaie. Chris- itaans. Pijnboomstraat 31; idem, Westerman, Herculesslraat 17; portemonnaie met inhoud, Sabelis, Ursulastraat 12 rd., idem, Krnnen. Lan ge Veerstraat 20; idem, v. d. Vlerk, Krelagestr. 9; schroevendraaier, Valks, Emmakade 18; da- mestaschje, Jansen, Spaarne 29; vulpenhouder, Scherpenberg, Ruijdaelweg 5, Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15