Haarlem's Dagblad „JA geloof niet aan een oodoQ'" Franco: De Puzzle. Mexicaansche vijfling 1 Opruiming. Jiussische Ceziuy Qeefc aadecw kijk Het Belangrijkste PALMBEACH IO De maatregelen in Zuid-Tiro! 57e Jaargang No. 17198 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij! Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adxnin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 14 Juli 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand t 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per posl f3.55. losse nummers b cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op uunvruag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, eik* regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Nog steeds is het kabinets-raausel door de Heeren in Den Haag niet opgelost. Wel heeft het een stadium bereikt, waarin het den na- tionalen humor begint to prikkelen. Zoo is al de vraag gesteld, of men in Den Haag hoopte dat het buitenland het verschil tus- schen Kooien en Colijn niet merken zou men is daar niet sterk in Nederlandsche na men en een Amsterdammer moet in zijn beste Hoog-Haarlemmerdijksch verklaard hebben, dat Colèn en Koolèn precies hetzelfde was. Ook de hoofdstad zou het onderscheid dus niet hebben bemerkt. Intusschen heeft Koolèn het opgegeven en is Colèn weer aan bod, hetgeen Zijne Excel lentie heeft gevierd, als ik het zoo noemen mag, met een vrijen middag te Arnhem. „Ter compensatie van zijn vacantie", zegt de Tele graaf met de gevoeligheid, die dit blad zoo zeer kenmerkt. Maar ik geloof het niet, want men vergoedt geen volledige vacanties met één vrijen middag, al wordt die dan in Arnhem's schoone dreven doorgebracht. Ook had dr. Colijn zich dien middag wel kunnen veroorloven toen mr. Kooien aan het formee- ren was. Zoodat hij er blijkbaar een bijzon dere bedoeling mee heeft gehad. Of het Ne derlandsche volk of de Heeren in Den Haag moesten ervan onder den indruk komen. Aangezien het eerstgenoemde er niet veel van begrijpt zullen het de laatstgenoemden moe ten zijn. Hun is blijkbaar de gelegenheid ge boden, de zaak te overdenken en wellicht onderling overleg te plegen Er bestaan niet alleen diplomatieke" ongesteldheden. Ook di plomatieke vacantiedagen hebben vaak hun uitwerking doen gelden. Intusschen is de veronderstelling, dat Koo ien slechts als wegbereider voor Colijn optrad en hem een vernieuwde samenwerking der rechtsche partijen op een presenteerblaadje zou aanbieden, nog niet verwezenlijkt. Wel licht heeft de vorige formateur dit geprobeerd, maar er is nog geen bewijs dat hij is geslaagd, Men twijfelt er alweer aan. In afwachting be zitten wij nog steeds tien démissionnaire mi nisters, belast met de afdoening der loopende zaken. Dit klinkt als een licht karweitje en heeft de verwachting gewekt dat zij ons van ontstellende besluiten en ontwerpen zouden vrijwaren. Maar sinds zij démissionnair zijn, dat wil zeggen „in staat van ontslag", heeft professor Slotemaker de Bruine het Neder landsche onderwijs al opgeschrikt met de we- der-invoering van De Vries en te Winkel's n en minister van Boeyen het gansche volk met een wetsontwerp tot heffing van een radio belasting. Wie weet wat de overige acht minis ters nog in het schild voeren? Tot hen behooren de vier R.K. bewindslie den, van wie „uit hun kamp", zooals dat in politicis heet, getuigd is dat zij onafscheide lijk zijn. Slechts gevieren, slechts gezamenlijk zouden zij zich laten bestendigen. Wellicht beschouwen sommigen dat als „een nieuwe staatsrechtelijke figuur", een term die in deze vreemde tijden bij herhaling gebezigd wordt, maar mij herinnert het eenvoudig aan de vier Heemskinderen. TJ weet dat die hun wonder lijke reis maakten op het ros Bayard, een paard dat met menschelijk verstand en bui tengewone kracht begaafd was. Zoodat ik voorzie dat als straks dr. Colijn met een kabi net voor den dag mocht komen, dat het on afscheidelijke viertal bevat, verscheidene po litieke teekenaars hem als Bayard zullen af beelden. Ik waarschuw ieder hunner maar vast: de anderen zullen ook op het idéé ko men. Wel bewijst het verloop van deze eenigszins zonderlinge crisis, die een volk met meer poli- tieken aanleg in spanning zou kunnen bren gen maar het onze niet, en waarvan wij de kern-moeilijkheden slechts kunnen raden maar niet officieel te hooren krijgen, dat de persoonlijke „noteering" van dr. Colijn nog altijd zeer hoog is. Men zou zelfs zeggen dat zij haar hoogste peil weer heeft bereikt. In hem wordt kennelijk nog steeds de aangewe zen ministex-president gezien, met verwijzing van alle andere gegadigden naar het tweede plan. En gezien de allervreemdste toestanden in het buitenland, waarbij vergeleken onze kabinetscrisis maar een klein puzzeltje is, zal men hopen dat hij slaagt. Hetzij dan parle mentair, extra-parlementair, zakelijk, op smalle of op breede basis.... R. P. De Nederlandsche koloniale romanprijsvraag. Momenteel geen vraagstuk ter wereld, dat niet langs vreed- zamen weg kan worden opgelost Spanje wijdt zich aan socialen opbouw Generaal Franco heeft een interview toege staan aan den directeur van het Portugeesche blad „Diario de Noticias', Augusto de Castro, welk interview in genoemd blad is gepubliceerd. Franco. Franco-heeft hierin-o.a. gezegd: „Het nieuwe Spaansche bewind is noch Ita- liaansch, noch Duitsch. Zeker zijn er in de organisatie van het huidige Duitsch- land ên in zijn ideologie 'vele instellin gen van het Spanje uit de zestiende eeuw te zien, doch ieder volk heeft zijn eigen noodzaken en traditie. Het nieuwe Spanje zal Spaansch zijn. En het zal in speciaal opzicht streven naar het onderdrukken van den klassenstrijd door de minder gefortuneerden te beschermen door het kapitaal te reglementeeren en een gezinsloon te scheppen, door het bouwen van goede woningen, het geven van leeningen aan gezinshoofden voor de opvoeding der kinderen e.d., de werk loosheid zal worden bestreden en reeds is een woning-instituut opgericht". De journalist merkt hierbij op, dat een dergelijk uitgebreid sociaal pro gramma een lange periode van alge- meenen vrede noodig maakte waarop Franco antwoordde: „Ik geloof niet aan een oorlog. Ik weiger aan een oor log te gelooverr. Ik zie op het oogen- blik geen enkel vraagstuk op de we reld, dat niet langs diplomatieken en vreedzamen weg kan worden opgelost. Is het de moeite waard, dat Europa gaat vechten om Dantzig?" De Castro vroeg vervolgens: „Indien een oor log, welke Spanje niet wenscht, uit zou bre ken, zonder Spanje of de Spaansche politiek te raken, zou Spanje dan neutraal blijven?" Franco antwoordde hierop zonder aarzelen: „Spanje is bezig met het werk van nationalen opbouw, waarvoor het vrede noodig heeft. En welk land zou kunnen gelooven dat het kan ontsnap pen aan strijd met algemeen karakter, indien het als militair hieraan ontkomt, dan toch niet economisch. In dit geval zal Spanje zooveel mogelijk pogen neu traal te blijven en zal het neturaal blij ven zoolang zijn gebied, zijn eer en zijn levensbelangen niet worden aange tast". Op de vraag van de Castro over het bezoek van graaf Ciano zeide Franco: Ciano brengt een tegenbezoek voor het bezoek van den Spaanschen minister van Binnenlandsche. Za ken aan Rome. In verband met de gewoonte en de veelvuldigheid van dergelijke bezoeken, heeft dit geen groot inlernationaal belang. Van binnenlandsch standpunt gezien geeft evenwel dit bezoek het Spaansche volk gelegenheid zijn genegenheid te toonen voor onze Italiaansche broeders, die zoo edelmoedig en roemrijk aan onze zijde hebben gestreden". Tenslotte zeide Franco, dat de betrekkingen tusschen Portugal en Spanje worden geleid door beider geografische positie. Hij wenschte, dat deze betrekkingen steeds nauwer zouden wor den. Fransche dagbladpersoonlijkheden gecompromitteerd. In verband met buitenlandsche propaganda. Sommige Parijsche ochtendbladen hebben melding gemaakt van een zaak betreffende de veiligheid van den staat, waarbij twee per- sonlijkheden uit de dagbladwereld van Parijs gecompromitteerd zouden zijn en in arrest zouden zijn gesteld. De „Intransigeant" schrijft in dit verband: Men heeft namen uitgesproken, zekere dag bladen aangeduid, men heeft zelfs gesproken over bekentenissen, die zouden zijn afgelegd door beklaagden. Het bericht schijnt, volgens onze inlichtingen wel juist te zijn in de groote lijnen. Men weet echter, dat de wet van 1934 en het decreet van Maart 1939 iedere publicatie of andere indiscretie betreffende feiten aan gaande instructie onder leiding van den krijgsraad verbieden". Ten aanzien van de spionnage-affaire schrijft de „Figaro" het volgende: „Bij het onderzoek naar de buitenlandsche propaganda in Frankrijk, heeft de militaire justitie een persoon in staat van beschuldiging gesteld, die werkzaam was bij den commercieelen publi- citeitsdienst van ons blad. Deze persoon had niets uit te staan met de redactie, noch be kleedde hij een verantwoordelijke positie bij de leiding, noch oefende hij op eenigerlei an dere wijze invloed uit op ons blad. Verder toonde hij steeds een onberispelijke reserve in zijn houding". Journalist de gelukkige uadetf MEXICO, 14 Juli (A.N.P.) In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (staat Tabasco) de vrouw van een journalist, Polita Alvarado de Car- bonéllhet leven geschonken heeft aan een vijfling, t.ic. drie jongens en twee meisjes. Gemeld wordt voorts dat de kin deren het goed maken. Geen der inzendingen bekroond. 'sGRAVENHAGE 14 Juli. De uitgever J Philip Kruseman te 's Gravenrage schreef het vorige jaar een prijsvraag uit voor een Neder- landschen kolonialen roman, d.w.z. een roman, waarvan de handeling geheel of voor het grootste gedeelte moest spelen in Nederlandse!» Oost- of West Indië. Voor het beste manuscript werd een prijs van f750 beschikbaar gesteld. De jury bestond uit de heeren Johan Koning, Jan Prins en dr. P. H. Ritter Jr. Drie romans, die op een hooger niveau dan de overige inzendingen stonden, werden tenslotte voor een laatste keuring aangewezen. Hoewel de jury uiteindelijk toch niet tot het toekennen van den uitgeloofden prijs kon besluiten, meende zij toch aan het onder het motto „Indië vraagt jaren van ons en ons hart", ingezonden manuscript getiteld „Tusschen de poorten" het predicaat „aanbevolen voor uitgave" te mogen verleenen. Het woord is aan Op vijftien Juli gaat de tijd Der uitverkoopen weer beginnen, Het tafeltje is welbereid, De huisvrouw kan op koopjes zinnen. Het is haar liefste zomersport Om nu eens grondig te gaan kijken, Wat er al aangeboden wordt, Om dan met koopjes te gaan strijken. Wanneer ze iets ontdekt heeft, dat Z' in advertenties heeft gelezen, Dan gaat ze tijdig al op pad, Om toch maar niet te laat te wezen. Wie 't eerste komt, het eerste maalt, In dit geval dan te beschouwen Als: wie de beste koopjes haalt. En dat 's de groote sport voor vrouwen, 't Is iets dat zij speciaal goed kan, Haar echtgenoot zal 't nimmer leeren, Maar er is reden voor den man. Het in haar hooglijk te waardeeren. Wanneer ze eindlijk heeft gekocht, Kan zij met vreugde overwegen: Precies gevonden, wat ik zocht En 't op een koopje toegekregen. De zomeropruiming heerscht weer, Voor beide zijden wil ik hopen, Dat zij ook weder dezen keer. In opgeruimdheid zal verloopen. P. GASUS. van de gevechten aan de grens Mongolië- Mandsjoekwo op de gebeurtenissen Het hoofdkwartier van het Sovjet-Mongoolsche leger in de Mongoolsche volksrepubliek, bericht, dat tusschen de Sovjet-Mongoolsche troepen en de Mandsjoekwo-Japansche troepen gevechten zijn geleverd tusschen 6 en 12 Juli in de omge ving van Nomonhan en ten oosten van de Khalkhingol-rivier. Op 5 Juli werden de Mand sjoekwo-Japansche troepen teruggedreven van het gebied van de Mongoolsche volksrepubliek. Op 8 Juli kregen cle aanvallende troepen ver sterking uit Mandsjoekwo, bestaande uit talrijke tanks, zware artillerie en vliegtuigen en weder om werd de grens van de Mongoolsche volksre publiek geschonden. Van 8 tot 12 Juli werden verscheidene gevechten geleverd en ten oosten van de Khalkhingol-rivier raakten de tegen standers in handgemeen. De Sovjet-Mongoolsche troepen, gesteund door de luchtmacht, hebben alle aanvallen van de Mandsjoekwo-Japansche troepen afgeslagen. In de gevechten van 6 tot 12 Juli hebben de Mandsjoekwo-Japansche troepen ongeveer 2000 man verloren aan gesneuvelden en meer dan 3500 aan gewonden. De Sovjet-Mongoolsche troepen hebben 254 gevangenen gemaakt, terwijl vier ka nonnen, vier tanks, 15 pantserwagens en zeven tig mitrailleurs, alsmede andere wapens werden buitgemaakt. Ook werden belangrijke documen ten, zooals legerbevelen, gevonden, waaruit bleek dat dit nieuwe Japansche avontuur nauwkeurig was voorbereid. Aan den strijd namen twee di visies Japansche infanterie, een gemotoriseerde brigade, ongeveer 100 tanks met een regiment gemotoriseerde infanterie, een regiment zware veldartillerie en zes of zeven gemengde Mand sjoekwo-Japansche cavalerie-regimenten deel. De Sovjet-Mongoolsche troepen verloren in den strijd 293 dooden en 653 gewonden. Ook de luchtmacht nam aan beide zijden ern stig aan de gevechten deel. De Mandsjoekwo-Ja pansche luchtmacht verloor 61 toestellen in den tijd van 6 tot 12 Juli. Twaalf vliegers werden ge vangen genomen, de meesten van hen zijn zwaar gewond. In deze periode verloor de Sov jet-Mongoolsche luchtmacht 11 toestellen. Tusschen 28 Mei en 12 Juli werden in totaal 199 Japansche vliegtuigen neergehaald, terwijl de Sovjet-Mongoolsche luchtmacht in dezen tijd 52 toestellen verloor. Craigie confereert morgen met Arita. Het begin der Britsch-Japansclie besprekingen. TOKIO, 14 Juli. (Reuter-A.N.P.) De woord voerder van het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur Craigie is uitgenoodigd om morgenochtend Arita te ontmoeten. Het doel dezer ontmoeting, die in Avita's wo ning plaats vindt, zal zijn, inleidende officieele besprekingen te voeren over den toestand te Tientsin. De wrijving houdt 3an. Uit China komen opnieuw berichten binnen over wrijving tusschen Japanners en Britten. Uit Tientsin wordt gemeld, dat een Britsch stoomschip zich zou hebben gemengd in de Ja pansche inspectie van de scheepvaart op de Pai-rivier toen het twee Chineezen oppikte, die van een geheimzinnige jonk waren gedoken, Japansche ambtenaren deze jong nader den. Het verluidt, dat de Japanners bij de plaat selijke Britsche diplomatieke ambtenaren krach tig zullen protesteeren, daar gezien is. dat de zeelieden de Chineezen bij hun ontsnapping hebben geholpen. De anli-Brilsche stemming te Tientsin is toe genomen. 2.000 employés van den spoorweg van Peiping naar Sjanghai Kwan hebben in het Peia Ningpark vergaderd en een anti-Britsche organisatie opgericht. HEDEN20 PAGINA'S BINNENLAND. Pag. 12 Hayes Hij dient zijn partij het best die het vaderland het best dient. HFT SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN BARTELJORISSTR. 7 VANAF 15 IULI TOT 15 AUGUSTUS KORTING OP ALLE ARTIKELEN (Adv. Ingez. Med.) „Het gaat er om den terugkeer van Duitschers te regelen Zaterdag a.s. zullen de Britsch-Japansche besprekingen naar aanleiding van de blokkade van Tientsin, en met als dieperen achtergrond de geheele Engelsch- Japansche verhouding in het Oosten, een aanvang nemen. Hier is een actueele foto uit Tientsin Chineesche kooplieden passeeren de Japansche controle van de geblokkeerde Britsche concessie. De Pers over de opdracht aan dr. Colijn. BUITENLAND. Generaal Franco zegt niet aan oorlog te ge looven. Door Duitsche burgers werd een stroom van brieven ontvangen, waarin het Engelsclie standpunt wordt uiteengezet. Het D.N.B. ziet hierin een actie van den Fritschen propagandadienst. In Engeland zijn 12.000 vlootreservist°n op geroepen. De totale uitgaven voor de Britsche defensie zullen in feite 730 mlllioen pond sterling beloopen. 7 Hitler heeft den gouwleider van Dantzig. Förster, ontvangen. 7 SPORT. Goede prestaties der Nederlanders in de vierde étappe der Tour de France. 11 Van Vliet «int de Groote Prijs van Amster dam. 11 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Puzzle. 1 Mr. E. Elias: Over adverteeren, kampeeren. en vacantiehouden. 3 De macht van het kleine. 3 H. D. Vertelling: Onbewaakte overweg. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Werkstakingen en uitsluitingen 12 Carol Sugar: De heksenwaag te Oudewater. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 17 BERLIJN. 14 Juli Het Duitsche Nieuws bureau keert zich tegen een artikel in de „Temps", waarvan, naar het verklaart, de be doeling is een wig te drijven in de betrek kingen tusschen Duitschland en Italië. In dit artikel over de politiek van Italië stort de „Temps", volgens het D. N. B„ een vloed van leugens over de Duitsch-Italiaansche betrek kingen uit, die ten scherpste als bronnen- vergiftiging van de ergste soort gebrand merkt moeten worden. Als zoodanig noemt het bureau het bericht over Duitsche troe penbewegingen op Italiaansch grondgebied, over een tijdelijk afstaan van de haven van Triëst aan Duitschland, over het plaatsen van de Italiaansche strijdkrachten onder de Duit sche militaire leiding en over een eisch tot terugroeping van Grandi als ambassadeur te Londen, hetgeen alles als leugens gekenmerkt wordt. Ook beticht het D N. B. de „Temps" ervan, dat het blad „de vrijwillige terugkeer van Duitsche volksgenooten (uit Zuid Tirol) tot voorwerp maakt van zijn stelselmatige hetze tegen de Duitsch-Italiaanschc verhouding", waarbij het eraan herinnert, dat indertijd uit de Duitsche gebieden van Polen 1,7 millioen Duitschers en uit den Elzas eveneens ver scheidene honderdduizenden Duitschers uit- gewer-°n zijn. Bij de maatregelen in Zuid-Tirol, zoo wordt betoogd, gaat het slechts hierom dat de reeds langen tijd aan den gang zijnde ongeorganiseerde te rugkeer van Duitschers thans in we derzij dsch overleg georganiseerd en volgens een bepaald plan geregeld wordt

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1