Haarlems Dagblad Auto tegen boom gebotst De Goede Muziek. Een doode, twee levensgevaarlijk gewonden. Tour de France. Ochtendbeurs Amsterdam ■■I Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17200 üïtgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 17 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën s 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelahonncmentstnrieveu op aanvraag. Vraag en uanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Vanavond geeft het orkest van de H. O. V. met twee gemengde koren en elf solisten op nieuw de komische opera „Die Verkaufte Braut" van den Tsjechischen componist Sme- tana, in concertvorm. Ik geloof niet dat het noodig is daar nog eens een speciale aanbe veling voor te geven. De Gemeentelijke Con certzaal zal wel weer vol zijn. Zou het anders kunnen na het groote succes van de eerste opvoering, die het Haarlemsche publiek tot schier on-Hollandsche uitingen van geest drift bracht? Ik wilde dan ook meer in het algemeen de aandacht van den lezer vragen voor de H. O. V., die weer onmiskenbaar in een periode van groot succes gaat verkeeren. Dat dankt zij ongetwijfeld niet alleen aan den glimlach der Muze, die haar vaak deelachtig is geworden, maar ook aan de ongewisse lonkj es van Fortuna, want het publiek is grillig. Nochtans staat wel vast dat die lonk- jes het eerst het bestuur begunstigd hebben, toen het aan het slot van het winterseizoen- met-de-vele-proefdirigenten voor zijn keuze stond en tot de door weinigen verwachte op lossing kwam, Toon Verhey en Marinus Adam beiden tot eerste dirigenten te benoemen. De eerste drie concerten van het korte zomer seizoen hebben al bewezen dat dit een zeer ge lukkige greep is geweest. Men had hooge ver wachtingen van Verhey: hij heeft ze in zijn eerste twee concerten'al prachtig bewaarheid. Men had groot vertrouwen in Adam, gegrond op de ervaring met zijn optreden als tweede dirigent: hij heeft zich dat met de voortref felijke voorbereiding en uitvoering van Die Verkaufte Braut opnieuw tenvolle waardig getoond en er meteen mee bewezen dat in derdaad twee eerste dirigenten benoemd zijn. Weer heeft het geluk de H. O. V., die zoo veel misère heeft moeten doorstaan, dus ge diend bij de leiders-keuze. In Gerharz, in Van Beinum, in Schuurman heeft zij leiders beze ten die tot groote dingen in staat waren en dan ook hun erkenning vonden; de twee laatstgenoemden tenslotte door hun benoe ming tot dirigent bij de beide eerste orkesten des lands. Het is nu al duidelijk dat de tra ditie wordt voortgezet. En ditmaal gebeurt dat zonder de tijdelijke inzinking, waartoe de dirigenten-wisseling vroeger leidde. Het laat ste winterseizoen, na Schuurman's vertrek, was door de vele leiders wat onevenwichtig, misschien soms wat rommelig, maar het gaf vele mooie concerten en boeide het publiek, zoodat men van inzinking niet kon spreken. Die onevenwichtigheid is nu voorbij, en van de samenwerking der beide leiders wordt met des te meer reden het beste verwacht omdat zij menschen zijn, groot genoeg om eikaars succes en daarmee dat van de H. O. V. met vreugde té begroeten. In deze omstandigheden rijst de hoop dat de H.O.V. ook in financicelen zin betere tijden zal gaan 'beleven. In de laatste jaren is de be langstelling voor de volksconcerten op buiten gewoon verblijdende wijze gegroeid en ik her inner mij een jeugdconcert in den afgeloopen winter, waarbij Frits Schuurman nog eens als gastdirigent optrad, waarop de geestdrift van het duizendtal jeugdige luisteraars zoo groot en het „contact met de zaal" zoo onmisken baar was dat men ook in dit opzicht wel moest vaststellen: de belangstelling voor de goede orkestmuziek is in Haarlem sterk groeiende. Dat is natuurlijk het belangrijkste van alles voor de toekomst van de H.O.V. Volle zalen bij de volksconcerten en groote belang stelling voor de jeugdconcerten beteekenen dat het publiek dat van goede orkestmuziek wil gepieten zich tot een grooter deel van de be volking uitbreidt. Ik hoop en verwacht dat dit bij de aanmel ding van leden van het a.s. winterseizoen tot uiting zal komen. Er staat een prachtig win- terprogramma voor de deur, dit korte zomer seizoen geeft er de beste beloften en aanbe velingen voor die men wenschen kan en de prijzen zijn zoo laag dat talloozen zich de uit gave kunnen veroorloven en genieten van de eene of andere reeks concerten die voor hen even zoovele schoone avonden in den donke ren tijd des jaars zullen beteekenen. Laten zij, die nog aarzelen of zij het doen zullen, de proef maar eens nemen met een der zomer- concerten. De twijfel zal verdwijnen en ons orkest zal er trouwe aanhangers bij winnen. Er is weer een rijzend getij voor de H.O.V. R. P. Jonge man verwondt zijn vrouw ernstig. JONCELUI REDEN NA DANSAVOND EEN EINDJE OM. WESTWOUW, 17 Juli. In den af geloopen nacht is op het Zwaagein- derboekert, onder de gemeente West woud, een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreu ren is. Twee jongens werden levens gevaarlijk gewond en twee minder ernstig. Omstreeks één uur reed een personenauto met vijf jongens tusschen de twintig en dertig jaar, 'die naar een dansavond te Westwoud waren geweest en tot besluit nog een stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, op het Zwaageiruderboekert. Op deze plaats maakt de WEEKBERICHT Coöperatie Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond 74 ct. LAVENDELZEEP p. stukje 6 ct. LIMONADE per flesch 33 ct. SLAOLIE per flesch maatje 45 ct. LOLLIES per stuk 2 ct. PINDA'S per pond 10 ct. JAVARIJST met zilvervlies,., per pond 10 ct. Met dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) Huwelijksleven liet reeds lang te wenschen. Omsteeks half negen Zondagavond heeft in de tweede Egelantiersdwarsstraat een 22- jarige meubelmaker zijn vrouw, die ongeveer van denzelfden leeftijd is, met een mes een diepe steekwond toegebracht in het onder lichaam. Het was buren reeds geruimen tijd bekend dat er tusschen de beide jonge men schen oneenigheid heerschte. Dikwijls hadden zij ruzie en ook Zondagavond kwam het tot een woordentwist, die tenslotte zóó hoog liep, dat de man zijn echtgenoote met een mes te lijf ging met het reeds vermelde noodlottige ge volg. De buren, die reeds vermoedden, dat het deze keer niet bij een woordentwist was ge bleven, verschaften zich toegang tot de wo ning, waar zij de vrouw op den vloer zagen liggen en den man in nerveuzen toestand aan troffen. Zij verzochten hem mee te gaan naar het politiebureau Marnixstraat,. waaraan hij gewillig gevolg gaf. Na voorloopig yerhoor is hij aldaar ingesloten. De G.G.D. vervoerde de vróuw naar het Wilhelminagasthuis waar zij is opgenomen. Zwoegers in den Tour de France, Uit den vreemde bonne chance! Trappen," trappen, trappen, trappen, Uren zonder af te stappen, Naar je mededingers turen. Door de nauwste gaatjes sturen, Over asfalt, maar ook keien, Mulle wegen tusschenbeien, Steeds maar stampen op pedalen, Om ontsnapten in te halen, Band omleggen en soms plakken, Slippen en gevoelig smakken, Tobben tegen hooge bergen. Alles van de spieren vergen, Spieren, die door kou verstijven, Nopende tot achterblijven, Spieren, die door zon verbranden. Leidende tot achterstanden. Spieren, die door koorts verslappen, Dwingende om af te stappen, Doodlijke vermoeidheidsvlagen, Kramp in beenen en in magen, Af en toe een stormwind tegen, Felle zon of stroomen regen, In de nattigheid of hitte, Op het harde zadel zitten, Door een prachtig landschap rijden, Zonder het een blik te wijden, Zoo is 't in den Tour de France, Met zijn zeer bescheiden kansen. Op uiteindelijke glorie, Van één man, in de victorie, Voor de andren Fransche franken, Aan hun energie te danken, 'k Wil het graag een ander gunnen, En ik zou het ook niet kunnen, Maar ik zal ook nooit begeeren, Zulk een kracht „toer" te presteeren. Trappen, trappen, trappen, trappen, Hulde hun die 'm dat lappen. weg een kleine bocht. De wagen, die bestuurd werd door A. Schouten uit Blokker, reed hier met een groote vaart tegen een boom. De bot sing was zóó hevig, dat de wagen door den zwaren slag een geheele omwenteling maakte. Opgeschrikt door angstig geschreeuw en ge kerm vond een voorbijganger de slachtoffers, van wie de meesten er zeer ernstig aan toe waren. In allerijl werden de plaatselijke auto riteiten gewaarschuwd en werd geestelijke- en geneeskundige hup ingeroepen. Toen de gewonden uit het autowrak waren 'bevrijd, bleek, dat P. Jong uit de Bangert reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel en N. Laan uit Westwoud waren zeer ernstig gewond en hadden een schedelbasis- fractuur. Ook de twee andere inzitten den, de chauffeur A. Schouten uit Blok ker en N. Buisman uit Hoogkarspel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffelijk overschot en de gewonden naar het St. Jans-Ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. De toestand van Schouten is bevredigend, evenals die van Buis man. De wagen, een huurauto, werd volkomen vernield. Luchtbescherming in Noord- Holland. Samenwerking tot stand gebracht. In aansluiting aan het vroegere ten aanzien van andere deelen der provincie gepleegd over leg, hebben dezer dagen besprekingen plaats ge had met de autoriteiten van ruim 75 gemeenten in het midden en oostën van Noord-Holland. De burgemeesters hebben daarbij toegezegd zorg te zullen dragen, alle materiaal, dat noodig werd geacht, zonder verwijl aan te Schaffen. De be sprekingen hebben plaats gehad in de gemeenten Zaandam, Alkmaar, Medemblik, Hoorn en Pur- m erend. Met het oog op de intercommunale samenwer king heeft de Commissaris der Koningin zeven kringen gevormd, terwijl de burgemeesters van Haarlem, Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Zaan dam, Purmerend en Hilversum zijn uitgenoodigd de leiding van de voor deze regeling noodige be- sprekingen te nemen. Aan het moeilijke vraagstuk van de verzorging der gewonden zal daarbij bijzondere aandacht worden gewijd. J. G. Martin, f In den ouderdom van 72 jaar is Zondag over leden de heer J. G. Martin, rustend dansleeraar. Deze tijding zal in vele kringen niet zonder ontroering worden vernomen. De heer Martin toch was een bekend Haarlemmer: hij was de oudste van de vier gebroeders Martin, die eerst als dansleerar£n onder hun vader, den popu- lairen „ouden heer Martin" werkzaam waren en na diens dood gezamenlijk zelfstandig de Dans- academie in de Schagchelstraat leidden. Hoevelen hebben niet van „Johan Martin" dansles gehad, niet alleen te Haarlem, maar ook in Amsterdam en andere plaatsen, waar de heeren Martin de danskunst onderwijzen. In de laatste jaren oefende de heer Martin het vak niet meer uit. Indertijd had hij als commis saris zitting in het bestuur van de Ned. Vereen, tot bevordering dei* danskunst. In vroeger jaren stond de heer Martin bekend als een uitmuntend schermer. Hij behaalde vele prijzen en is zelfs internationaal kampioen op den degen geweest. Het woord is aan Lichtenberg Zeiljacht door onweersbui overvallen. Schipper verdronken. Zondagmiddag te ongeveer half twee is voor de haven van Nijkerk een zeiljacht uit Amster dam, bemand met vijf personen, door een on weersbui overvallen. De schipper, de onge veer 55-jarige heer Nijdam uit Amsterdam, wilde het zeil neerlaten. Hierbij sloeg hij plot seling, vermoedelijk tengevolge van een ruk wind overboord, en verdronk. Ook in de kringen van dc Haarlemsche vrij willige brandweer zal men den heer Martin zeer missen. Het is nog maar eenige jaren geleden, dat Joh. Martin onder groote belangstelling zijn 50-jarig jubileum bij de Brandweer vierde. Hij was toen ondercommandant. Gedurende een halve eeuw was hij een enthousiast lid van de Haarlemsche Brandweer, die steeds op hem kon rekenen. In den laatsten tijd had hij zich ook uit dit werk, dat hem zoo hef was, terugge' trokken. Vele jaren was de heer Martin ook lid van het Hoofdbestuur van „Koninginnedag", welke func tie hij tot zijn overlijden vervulde. De teraardebestelling is vastgesteld op Woens dag 19 Juli, te 12 uur, op de Alg. Efegraafplaats aan de Kleverlaan. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 301 Unilever 127 Beth. Steel 42 1/8—3/8 Republic Steel 11 7/8 Anaconda 19 3/8y WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie, zonder iets te beschadigen. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. Ingez. Med.) De Engelsche briefschrijver laat weer van zich hooren. BERLIJN (D.N.B.) - King Hall heeft weder om een schrijven gezonden aan Duitsche par ticulieren, waarin hij spreekt over den drei genden oorlog en er op wijst, dat de groote rede van Halifax in de Duitsche pers niet is gepu bliceerd, voorts het vermoeden uit, dat Hitier verkeerde adviezen krijgt, en zegt, dat een oorlog zal uitbreken, wanneer Dantzig in het Duitsche rijk wordt opgenomen. Tevens be spreekt King Hall in dezen brief de kwestie der Zuïd-Tirolers. Hij schrijft verder, dat de bui- tenlandsche politiek van het nat. soc. regime gewijzigd moet worden en dat de Duitsche lei ders zich werkelijk bereid moeten toonen tot samenwerking in vrede om een beter wereld tijdperk tot stand te brengen. Tenslotte schrijft hij nog over de onderdrukking der Tsjechen en over de Joden. De Deutsche dienst levert hierop een fel commentaar, waarin o.m. gezegd wordt: In Duitschland kennen wij geen angst voor oor log. Op de passage betreffende de niet publi catie van de rede van Halifax antwoordt de Duitsche dienst met er op te wijzen, dat het commentaar van Göbbels op den eersten brief van King Hall in de Engelsche pers niet is ge publiceerd. „Wij laten ons in ieder geval niet onder den indruk brengen van dreigementen met de kracht van de Engelsche vloot en het Engelsche luchtwapen, maar verwijzen slechts naar onze eigen militaire kracht". In plaats van te spreken over verandering van de bui- tenlandsche nat. soc. politiek, moest King Hall Halifax liever overhalen zijn inmenging in dingen die hem niets aangaan, na te laten en zich liever te bepalen tot de pacificatie van zijn eigen Britsche wereldrijk. Voorts insinueert de Duitsche dienst, dat King Hall geld krijgt van Joodsehe zijde. Het is een gulden regel dat men de menschen niet naar hun meeningen moet bcoordeelen, maar naar dat gene, wat die meeningen van hen maken. Het onweer van Zondagavond. Een hevige regenval. Zondagavond ontlastte zich boven onze stad en haar omgeving bij tusschenpoozen hevige onweders, die gepaard gingen met een zwaren regenval, zoodat eenige straten blank stonden, (zooals Zaterdagmiddag trouwens ook al kor ten tijd het geval was geweest) waardoar het autoverkeer hier en daar eenige stagnatie on dervond. Gelukkig duurde deze overlast slechts kort en de afd. Rioleering van Openbare Wer ken heeft geen bijzondere maatregelen behoe ven te treffen. Het electrisch licht ondervond in Haarlem omgeving geen storing. Bij Medemblik sloeg de bliksem in een voedingsleiding, waar door kortsluiting ontstond. Dit gaf echter al leen korten tijd storing ten Noorden van de lijn Aikmaar-Hoorn. In onze omgeving merkte men hiervan niets anders dan het minder worden van de lichtsterkte gedurende een zeer kort oogenblik. Naar wij nader vernamen, werd in de Dr. Leijdsstraat een der op het dak van een huis geplaatste marmerstukken door den bliksem getroffen en geheel doormidden gespleten. Een paar huizen verder sloeg in het voorvertrek, waar de familie gezeten was. de bliksem in een lamp, die vernield werd. De bewoners kwamen er ongedeerd af. In beide gevallen werd geen brand veroor zaakt. Te Bloemendaal. De zware stortbui Zondagavond in Bloemen daal, heeft eenigen hinder veroorzaakt. Op de Ernst Casimirlaan ontstond een diepe kuil in het voetpad, op den Iloogen Duin- en Daalsche weg, hoek Lonbar Petrilaan, waren vermoede lijk door verstopping der roosters de wegen ge heel onbegaanbaar. Van een en ander werd aan Publieke Werken kennis gegeven. De betoogingen tegen kardinaal Innitzer. De Osservatore Romano maakt voor den eer sten keer melding van onlangs te Könings- brunn (beneden Oostenrijk) tegen Kardinaal Innitzer gehouden betoogingen. Het blad ver klaart dat reeds in den nacht van 1 op 2 Juli met steenen was gegooid naar een pastorie waar de kardinaal een bezoek had gebracht. Den volgenden middag omstreeks vier uur, na afloop van een godsdienstige plechtigheid in de kerk van Königsbrunn hebben ongeveer 30 jongelieden den kardinaal aangevallen en met rotte eieren bekogeld. Een der aanvallers pakte den kardinaal zelfs bij den schouder, doch priesters kwamen krachtig tusschenbei- den en slaagden er in den kardinaal te ont zetten, die de pastorie kon bereiken. Pas tegen zeven uur 's avonds, aldus de Osservatore, kwam de politie om den persoon van den kar dinaal te bewaken. De incidenten hebben he vige verontwaardiging gewekt bij de bevolking. II usschen vele onzekerheden van dezen tijd, vormt een GROENTJE in HAARLEM'S DAGBLAD een oase van zekerheid. Zekerheid van succes. HEDEN: 12 PAGINA'S Minister Steenberghe voert namens de regcering het woord tijdens de overdracht van het ms „Oranje" In het midden Z K. H. Prins Bernhard, die de officieele proefvaart medemaakte. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Samenwerking inzake luchtbescherming in Noord-Holland tot stand gekomen. 1 Ds. R. H. Oldeman te Santpoort is beroepen tot voorganger der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem. 2 BINNENLAND. De „Oranje" officieel overgedragen. 3 BUITENLAND. De boeren in Zuid-Tirol verklaren niet vrij willig weg te trekken. 9 De besprekingen tusschen Arila en Craigie zün begonnen. 9 Drie schepen met Joodsehe vluchtelingen zwalken voor de Palcstijnsche kust. 9 SPORT. Bij de Nederlandschc rocikampioenschap- pen zijn enkele goede ploegen naar voren gekomen. 5 ARTIKELEN, enz, R. P.: De goede Muziek. j K. de Jong: Opera-concert. n G. J. Kalt: Muziekconcours te Aalsmeer. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen 0D O

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1