BRINKMANN Versteening van mensch en dier. VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Ongelooflijke toestanden te Baarle-Nassau. Aankoop aan Attis WOENSDAG 19 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 7, Zullen ook de natuurlijke kleuren kunnen behouden worden IEDER onzer kent wel de gekleurde papier- maché of gipsen modellen van doorsneden of organen van het menschelijk lichaam of van dieren zooals die op de scholen bij het onderwijs in de natuurlijke historie gebruikt worden. En allen hebben wij hetzij op school, hetzij in het een of andere museum opgezette dieren gezien: vogels, die eigenlijk niet veel meer zijn dan een met stroo volgestopte gevederde huid; en eertijds bij hun leven zoo lenige en slanke roofdieren, die een hobbelig, houterig en dwaas voorkomen gekregen hebben. Nu zwijgen we nog maar van de bekende met alcohol gevulde stopflesschen, waarin reptielen anatomische preparaten, e.d. een onwezenlijk, grauw beeld geven van wat ze eigenlijk behoor den te zijn. Professor Francesco Spirito, directeur van de Obstetrische en Gynaecologische Kliniek der Universiteit van Siena. Al deze dingen vormen een droef schouwspel van de vergankelijkheid des levens, een schouw spel, dat geheel in strijd is met de bruischende energie, welke het leven in werkelijkheid pleegt uit te stralen. Bij dat alles vergeleken geeft een marmeren of gipsen spierenbeeld van het menschelijk lichaam al heeft ook dat iets macabers veel meer de natuurlijke dynamiek, die den le venden mensch bezielt, weer. Hetgeen zeggen wil, indien de anatomische preparaten daarin stevig tot een soort marmer verhard en in hun natuurlijke kleuren bewaard zouden kunnen worden. Vandaar dat reeds van oudsher verschillende onderzoekers gezocht hebben naar een afdoende methode voor het versteenen van menschen- en (dierenlijken en van gedeelten daarvan. Dit versteenen heeft niets te maken met het tegen ontbinding vrijwaren van lijken door mummificeering of door balsemen. Want deze laatste methoden, zooals deze reeds op meer of minder volmaakte wijzen werden toegepast door de oude Ethiopiërs, Scythen, Grieken, Romei nen en Egyptenaren, en zooals men ze tegen woordig in bijzondere gevallen nog aanwendt, hadden en hebben slechts hetzij een godsdien stige, hetzij een piëteitstaak te vervullen. Bij mummificatie, hetgeen een conserveerings methode deels door inwerking van bepaalde stoffen deels door uitdroging is, gaan 'de inwendige organen verloren en vindt, mede door het uitdrogen der weefsels, zulk een gewichtsverlies plaats, dat de mummie van een volwassen man slechts 6 tot 8 kilo weegt. Het balsemen van lijken, dat ten doel heeft het lichaam van den doode zoo lang mogelijk in den- zelfden staat te houden, geschiedt op geheel andere wijze; doch ook hierbij wordt het ge conserveerde lichaam practisch veelal ongeschikt gemaakt voor wetenschappelijke studie- en on derwijsdoeleinden. Versteening daarentegen is het de dichtheid van steen geven aan een organisch lichaam. Hierbij wordt alle vocht, dat in de tusschenruim- ten van het lichaam voorkomt, vervangen door minerale stoffen, zoodat het organische lichaam door ontwatering en mineraliseering geheel te gen ontbinding gevrijwaard is. Een man, die het in het versteenen van li chamen ver gebracht heeft, was de Noord-Ita liaan Girolamo Segato (17921836), die tal rijke thans nog in verschillende anatomische musea bewaarde versteeningen van mensche- lijke en dierlijke organen nagelaten heeft. Zelfs bestaat er thans nog een door Segato vervaar digd tafeltje, waarvan het blad gevormd wordt door een mozaiek van 214 verschillende door hem versteende preparaten! Girolamo Segato, die zeer arm was, bood het geheim zijner versteeningsmethode den groot hertog van Toscane, te koop aan teneinde zijn schulden te kunnen betalen; maar de groother tog voelde daar niets voor, en zoo stierf Segato op 44-jarigen leeftijd zonder zijn geheim bekend gemaakt te hebben. Tevergeefs heeft men na dien getracht zijn conserveeringsmethode door versteening te reconstrueeren aan de hand van de in Segato's boedel gevonden flesschen met allerlei vloeistoffen; doch men is daar nimmer in geslaagd. Sega tos preparaten hebben echter inderdaad de hardheid van steen niet gekregen, doch veel meer die van hoorn, terwijl schilfer tjes, welke van zijn thans nog voorhanden ver steeningen loslaten, tusschen de vingers tot poe der gewreven kunnen worden. Na Segato zijn er nog verschillende medici ge weest, vooral in Italië, die een afdoende verstee ningsmethode beweerden gevonden te hebben Wel de bekendste hunner was de arts Efisio Marini, (18221900), van wiens verstecningen van anatomische preparaten er thans nog te Pa rijs in de musea Orfila en Dupuytren bewaard worden, terwijl de rest zich in het anatomische museum van Napels bevindt. Het was deze Efisio Marini, die in 1862 ge durende den slag bij Aspromonte bloed uit Ga ribaldi's beenwond opving, dit versteende en er een medaillon van liet maken, hetwelk hij den vrijheidsheld later toezond! Maar zoowel Efisio Marini als de anderen, van wie gezegd wordt., dat zij in staat waren men- schelijke en dierlijke organen te versteenen, hebben allen hun geheim mee in het graf ge- lomen. Aan professor Francesco Spiritodirec teur van de Obstetrische en Gynaecolo gische Kliniek der Universiteit te Siena is het gelukt inenschelijke en dierlijke organen te versteenen op zoodanige wijze, dat zij de hardheid van marmer verkrijgen. Onlangs nu heeft professor Francesco Spirito, directeur der Obsetetrlsche en Gynaecologische Kliniek der Universiteit van Siena voor een uit gelezen gezelschap van geleerden de mededee- ling gedaan, dat het hem gelukt is een methode te vinden voor het versteenen van menschelijke en dierlijke organen, waarbij deze door onder dompeling in bepaalde scheikundige stoffen de hardheid van marmer verkrijgen. Hoezeer de aldus verkregen preparaten inder daad die hardheid bezitten, bewees hij door er een op den grond te laten stuiten, waarbij de als doornen uitstekende dunne gedeelten van het orgaan niet afbraken. Een ander overgelegd preparaat was door een steenhouwer uitgeboord, zoodat te constateeren viel dat de versteening zich ook in het inwendige in dezelfde mate vol trokken had. Dat de aldus verkregen preparaten zoowel voor studie- en onderwijs- als voor doeumen- feeringsdoeleinden uitermate geschikt zijn be wijst het feit, dat de oorspronkelijke vorm der organen nauwkeurig behouden is gebleven, ter wijl ook him microscopische structuur ongewij zigd bleef. Zeer merkwaardig is verder nog aan profes sor Spirito's ontdekking, dat het versteenings- proces omkeerbaar is, d.w.z. dat de preparaten na opnieuw gedemineraliieerd te zijn we derom hun vroegere weekheid en daarmede hun oorspronkelijken staat aannemen, waardoor ze weer aan het ontleedmes onderworpen kunnen worden. Zoo toonde professor Spirito zijn toe hoorders door den microscoop een tweetal pre paraten van een eertijds versteende long. Aanvankelijk blijkt de geleerde versteeningen verkregen te hebben, die zwartachtig van kleur waren. Door zijn methode steeds te verbeteren, slaagde hij er in preparaten te maken, welke zoo wit als marmer waren; doch aangezien het vooral bij het onderwijs dikwijls noodzakelijk kan zijn, dat het preparaat geheel en al de oor spronkelijke kleuren nauwkeurig weergeeft, is hij nog steeds bezig zijn methode zoodanig te vervolmaken dat ook in dit opzicht de gewensch- te resultaten ten volle bereikt kunnen worden. Hij schijnt hierin reeds zoover gevorderd te zijn, dat eerlang versteeningen in volkomen natuur getrouwe kleuren verkregen worden. Zoodra dit resultaat bereikt is zal professor Spirito zijn methode van versteening van dier lijke organen door de simpele onderdompeling in bepaalde vloeistoffen publiceeren. Reeds heeft hij alle gegevens omtrent het tot nu toe door hem in dit opzicht bereikte onder zegel in be waring gegeven aan de R. Accademia dei Lincei te Rome, opdat indien hem iets overkomen mocht zijn methode niet, zooals dat met die zijner voorgangers het geval was, voor de menschheid verloren gaat. Waar hij echter zich zelf de opgave gesteld heeft zijn systeem eerst tot in de allernauwkeurigste weergave der na tuurlijke kleuren te vervolmaken heeft hij voor- loopig nog geen mededeeling gedaan over alle details zijner methode. Hij verklaart echter, dat van het oogenblik af waarop hij, wat thans nog zijn geheim is, we reldkundig zal hebben gemaakt, iedere leek in staat zal zijn met weinig moeite dierlijke orga nen te versteenen en ze aldus te conserveeren. Zoo eenvoudig moeten de bij dat proces te ver richten handelingen zijn. De door professor Spirito met huid en haar versteende dierenlichamen o.a. van Guinee- sche biggetjes toonen aan 'dat ook de oogen versteenen en daarbij hun natuurlijke kleuren behouden, waardoor deze conserveeringsmethode nog des te verkieslijker wordt boven die van het opzetten. Want bij opgezette dieren is men genoodzaakt in de oogkassen glazen oogen aan te brengen, hetgeen aan de natuurlijke weer gave van het dier groote afbx-euk doet. Het is niet zoozeer de gynaecoloog Spirito ge weest, die er zich toe gedreven gevoelde het probleem der z.g. pietrificatie van organen tot een oplossing te brengen, doch veel meer de paedagoog, die tevens in hem woont, de leer meester der thans opgroeiende generatie van toekomstige medici. Want als leermeester der jongeren besefte hij, hoezeer de wetenschap gediend zou zijn met een eenvoudige en economische wijze van ver duurzaming van anatomische preparaten, bij welke oorspronkelijke vorm. structuur, volumen en kleuren onveranderd blijven, en bovendien de hanteerbaarheid vergemakkelijkt en het ri sico van beschadiging tot een minimum beperkt wordt. Of eerlang in de diverse laboratoria en mu sea der geheele wereld een radicale opruiming zal worden gedaan onder de opgezette dieren, ouderwetsche met formaline behandelde anato mische preparaten en stopflesschen met allerlei organische zaken op sterk water? We zullen het antwoord daarop weten, wanneer professor Spi rito zijn geheim geopenbaard en tot gemeen goed der menschheid gemaakt heeft. C SMEDESTR. 22 ARACE EBR. H. H. 1939 MODELLEN TELEF. 11025 VERZEKERDE WAGENS (Adv. Ingez. Ued.l PROVINCIALE STATEN. door Amsterdam de provincie. en Bijdrage voor aanleg spoorwegtunnel te Velsen. In de Dinsdagmiddag voortgezette zomerzit- ting der Provinciale Staten van Noord-Holland is met 57 tegen 10 stemmen goedgekeurd de voordracht van Ged. Staten, om voor f 283.000 deel te nemen in den aankoop van de terreinen en gebouwen van het Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Bij de behandeling van deze voordracht dron gen vele leden aan op provinciale medezeggen schap in het bestuur van Artis, opdat de instel ling beter geëxploiteerd kan worden, o.a. door verlaging der toegangsprijzen, zoodat zij door breedere lagen der bevolking bezocht zal kun nen worden. Een der tegenstanders van de voordracht, de heer Lu den (C. H.) voelde er niets voor, aan een z.i. stervende instelling nieuwe leven in te blazen. De stedelingen trekken tegenwoordig naar buiten en daarom zal een eventueele mo derniseering van Artis toch niet helpen. Er zou echter volgens spreker iets te zeggen zijn voor verplaatsing van Artis naar het Amsterdamsche Boschplan. De heer Vermeulen (A.R.) bestreed de opvatting, dat de provincie een groot offer brengt, daar zij mede-eigenares wordt van een terrein, dat een grootere waarde vertegenwoor digt, dan waarvoor het thans gekocht wordt. De Amsterdamsche wethouder van financiën de heer Rustige (C.H.) was erkentelijk jegens de Ged. Staten, omdat zij Artis willen helpen. Hij kon echter de voordracht niet steunen, omdat de aankoop van Artis voor Amsterdam een zeer zware financieele last beteekent, waar nog bij komt, dat de participanten nu ook de exploita tietekorten zullen moeten dragen. Amsterdam zal waarschijnlijk als gevolg van het besluit tot aankoop van Artis allerlei sociale voorzieningen moeten beperken. De heer Polak (S. D. A. P.), die de voor dracht verdedigde, verklaarde wel eenige bezwa ren te hebben tegen medezeggenschap in het Ar- tis-bestuur. De wijze van exploitatie van den dierentuin is meer een Amsterdamsch, dan een provinciaal belang. Nu de meerderheid der Sta tenleden echter daartoe den wensch te kennen heeft gegeven, zullen Ged. Staten de wensche- lijkheid overwegen, om een gedelegeerde der provincie zitting tee doen nemen in het bestuur. Formeel, zei spreker, wordt aan de provincie mo menteel niet meer gevraagd dan f 283.000, maar op de griffie is reeds een verzoek binnengeko men om een provinciale bijdrage in de exploi tatie van Artis. Wie daarom thans vóór de voor dracht stemt, zal zich vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat verdere financieele bemoei ingen der provincie met Artis niet te ontgaan zijn. Spreker hoopte echter, dat de moeilijke tij den van thans niet eeuwig zullen voortduren. Ged. Staten zien zelfs den tijd komen, dat Am sterdam weer financieel vrij zal zijn en zij ver trouwen, dat ook de hulp aan Artis slechts van tijdelijken aard zal behoeven te zijn. Hierna volgde de stemming met het reeds ver melde resultaat. Een ander belangrijk agenda-punt was het voorstel van Ged. Staten om een provinciale bij drage van 5 5/9 procent te verleenen voor den aanleg van een spoorwegtunnel onder het noord zeekanaal te Velsen. De bouwkosten zijn volgens een voorloopige becijfering geraamd op tien mil- lioen gulden. Deze voordracht werd zonder stemming goed gekeurd. Voorts werden Ged. Staten gemachtigd, geld- leeningen aan te gaan tot een maximum bedrag van tien millioen gulden, ter financiering van de uitvoering van het provinciaal wegenplan. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 20 Juli 1939, des namiddags van 34 u., door den heer George Robert. Programma: 1. Preludium, Fuga en Ciaccona, Joh. Pachelbel 2. Was Gott tut, das ist wohlgetan, J. P. Kellner 3. Dorische Toccata, J. S. Bach. 4. O Mensch, bewein' dein' Sünde gross, J. S. Bach. 5. Pastoral Sonate, Joh. Rheinberger. 6. Choral III, H. Andriessen. AANBESTEDING. Bij de op 18 Juli gehouden openbare aanbe steding van bestek no. 77 N.S., betreffende het maken van eenige verzonken- sporen in het ge bouw voor „kleine herstellingen" te Haarlem, waren ingekomen 22 biljetten. Hoogste inschrij ver was J. G. Steensma te Lemmer voor f 13.700 laagste inschrijver E. de Bruin te Hoogland voor f 10.277. De raming bedroeg f 13.850. (Nadruk verboden). Bekend econoom overleden. LAKE PLACID (New York) 19 Juli Profes sor Edwin Robert Anderson Seligman. de be kende Amerikaansche econoom, is op 78-jari gen leeftijd overleden. „De Hooi»" weer naar zee. Hospitaal-kerkschip heeft sterkere motoren gekregen. Geruimen tijd hebben onze visschers op de Noordzee het hun zoo bekende hospitaalkerk schip „De Hoop" moeten missen. Nu echter vaart het zegen-brengende, sierlijk gebouwde vaartuig weer op de Noordzee, thans niet meer als zeilschip met een lichte motor, maar voorzien van een sterke 200 P.K. Dieselmotor, waardoor de vaarsnelheid niet onbelangrijk is vermeer derd en het werk van naastenliefde op de wijde watervlakte zoo intensief mogelijk verricht kan worden. Alvorens het gerestaureerde scheepje Dinsdag uit Amsterdam naar zee vertrok, verzamelden zich aan boord een groot aantal belangstellenden, die de weder-ingebruikstelling, welke met eenige plechtigheid gebeurde, bijwoonden. Onder hen bevonden zich o.m. de comman dant der maritieme middelen te Amsterdam, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, de havenmeester van Amsterdam, de heer B. de Vries, de oud-havenmeester, de heer W. N. van de Pol, de inspecteur der scheepvaart, de heer C. A. G. van der Boom en verder vele autoritei ten op kerkelijk gebied. Zij verzamelden zich aan dek, waar zij werden toegesproken door den voorzitter van de Neder- landsche Vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit „hospitaalkerkschip", de gep. vice-admiraal H. Th. de Rooy. De wenschen zoo zeide hij door ver schillende predikanten en geneesheeren, die aan ons werk deelnamen, herhaaldelijk geuit om het scheepje meer vaarsnelheid te geven, heeft de vereeniging doen overwegen, hoe zij aan dit verlangen zou kunnen voldoen. Men zou natuurlijk een nieuw schip kunnen bouwen, doch de geldmiddelen lieten niet toe zoover te gaan. Zoo kwam de vereeniging tot het plan den mo tor te vervangen door een van grootere kracht. Met dit doel voor oogen wendde zij zich tot professor E. Vossnack, hoogleeraar aan de tech nische hoogeschool te Delft, die zich bereid ver klaarde het bestuur met zijn groote kennis en ervaring ter zijde te staan. Na een onderzoek aan boord, adviseerde hij een motor van 200 P.K. in het schip te plaatsen. Aangezien de nieuwe motor door zijn grootere kracht meer ruimte noodig heeft, was het noodig het voorschot van de motorkamer naar voren te verplaatsen, waar door het verblijf van de hutten van dokter en dominee benedendeks onbewoonbaar werden. Ze moesten daarom aan dek worden gebouwd en zoo ontstond de opbouw aan dek, welke weer ten gevolge had, dat het zeiltuig zou moeten ver vallen. Zoo is het scheepje een motorjacht ge worden. Voor een vereeniging, die in hoofdzaak door vrijwillige bijdragen wordt in stand gehouden, is de financieele zijde van een plan van verbe tering een zeer belangrijke, vooral als er een bedrag van omstreeks f40.000 mede is gemoeid zoo ging spr. verder. Gelukkig ondervond de vereeniging van verschillende kanten hulp. Voor al wilde spr. dankbaar herinneren aan het feit, dat de regeering besloot het jaarljjksche sub sidie te verhoogen. Spr. richtte zich vervolgens tot de bemanning, die hij gelukwenschte met haar gerestaureerde schip. Aan het slot van zijn toespraak heesch spr. de vlag van de vereeniging aan de achterste mast. Hij sprak daarbij uit de woorden, die de vis schers gebruiken, wanneer zij de vleet schieten, „op hoop van zegen". Ds. Luteyn uit Nijkerk leidde vervolgens een korten kerkdienst, waarna de genoodigden het verbouwde vaartuig bezichtigden. Om half 12 is het gepavoiseerde schip naar zee vertrokken. Proefboringen naar delfstoffen. Een collectie van dooi professor Francesco Spirito versteende en aldus met behoud van hun normale aanziengrootte en structuur gecotis er veerde dieren en anatomische prepa raten. Links boven een met huid en haar versteend Guineesch biggetje, waarvan ook de oogen den normalen vorm en de normale kleur behouden hebben. Nabij de Duitsche grens. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van het feit, dat over groote uitgestrekte ge bieden nabij de Duitsche grens in mindere of meerdere mate delfstoffen in den bodem zou den zitten en dat bij de bevoegde instanties stappen werden gedaan om de vereischte proefboringen te mogen verrichten. Hiervoor is thans de ministerieele vergun ning verleend en wel aan den heer H. J. Wie- gers, architect te Harbrinkhoek, gemeente Tubbergen, onder voorwaarde dat de boringen geschieden in overleg met den inspecteur-ge neraal der mijnen en met inachtneming van de eventueel daarvoor te geven voorschriften. In verband met bovenstaande ministerieele vergunning hebben wij ons tot den heer Wie gers gewend met de vraag, hoe hij zich voor stelt de boringen naar ijzererts te verrichten of te doen verrichten. Hij deelde ons op deze vraag mede, dat hij in verbinding staat met eenige ingenieurs in Nederland, die hem in eerste instantie met behulp van de noodige instrumenten terzijde zullen staan, opdat over de onmetelijke uitgestrektheid van bouw landen, weidegronden en bosch niet op elke plaats behoeft te worden geboord, maar en kel en uitsluitend op die plaatsen, welke dooi de instrumenten worden aangewezen. Dit voorkomt moeite, kosten en tijd. Het ligt in mijn bedoeling aldus de heer Wiegers binnen eenige weken, vermoede lijk in Augustus, met de werkzaamheden te beginnen". .Hebt u van de eigenaren, aldus vroegen wij hem. al vergunning voor de boringen?'-" Daarop antwoorde hij bevestigend. De eigenaren hebben bereids toezeggingen gedaan voor het onderzoek „Hebt u den Indruk, dat er groote hoeveel heden delfstoffen op die plaats zitten?" „Ongetwijfeld zullen er hoeveelheden delf stoffen, ijzererts en andere nuttige bestand- deelen in den bodem zitten. Reeds wees een proef met magneten uit, dat er wel degelijk ijzererts in den bodem zit. Monsters zijn op de laboratoria onderzocht, terwijl is aange toond. dat wij te maken hebben met deugdelijk ijzererts. U vraagt mij de hoeveelheden: dat weet niemand. Maar dat er groote uitgestrekt heden kunnen zijn met ijzererts is niet on mogelijk. In Duitschland. vlak over de grens, tijn reeds lang geleden behoorlijke hoeveel heden gevonden en de grond, waarop geboord is, grenst aan de terreinen, waarop wij nu :aan werken." Vervolgens vroegen wij den heer Wiegers of hij er voor het gewest en de gemeente iets in zag waarop hij zeide dat het vanzelf sprak, dat indien er voldoende hoeveelheden voor exploitatie in den bodem aanwezig zijn, hier wel degelijk een terrein voor werkverruiming en bestrijding der werkloosheid aanwezig zou kunnen zijn. Typlius-patiënten niet geïsoleerd. Dezer dagen zijn te Baarle-Nnssau twee ge vallen van typhus geconstateerd. Het eerste ge val deed zich op 6 Juli bij den landbouwer-ca féhouder A. F. Hervgers voor. Daar er in Baar le-Nassau geen Nederlandsche arts is gevestigd, werd de hulp ingeroepen van dr. Gommers uit het Belgische dorp Hoogstraten. Deze constateerde typhus, doch schijnt geen enkelen maatregel om den patiënt te isoleeren, te hebben genomen. De man werd zonder dat eenige ontsmetting plaats had, door zijn huisge- nooten thuis verpleegd. Het gevolg was, dat Zondag 9 Juli de 24-jarige zoon eveneens door de ziekte bleek te zijn aan getast. Ook toen werd nog geen enkele maatre gel voor isolatie of ontsmetting genomen, terwijl evenmin aan het gemeentebestuur van Baarle- Nassau van de besmettelijke ziekte werd ken nisgegeven. Het café bleef gewoon open en de boeren uit de omgeving bleven er hun borreltje en hun glaasje bier drinken, waarbij zij bediend wer den door huisgenooten, die regelmatig met de typhus-patiënten in contact stonden. Ook de melk van het bij het café behoorende boeren bedrijf werd normaal als consumptiemelk aan de melkfabriek afgeleverd. Inmiddels verergerde de toestand van den vader dusdanig, dat dr. Gommers Donderdag j.L overbrenging naar het ziekenhuis te Turn hout noodzakelijk achtte. Daar weigerde men echter den tyhus-patiënt op te nemen, zoodat deze teruggebracht werd naar Hoogstraten, waar men hem na veel gepraat in de barak van het gasthuis opnam. De eveneens aan typhus lijdende zoon bleef echter thuis tot ook zijn toestand dermate ver ergerde, dat hij Zondag jl. eveneens naar het gasthuis te Hoogstraten moest worden overge bracht. Bij dit vervoer hielp een andere zoon, de 27-jarige Leo Herygers, die bij een boer te Baarle-Nassau als inwonend knecht werkzaam is. Deze zoon werd Maandagmorgen ziek en werd daarop door zijn patroon ijlings naar huis ge zonden. Ook bij hem constateerde dr. Gommers typhus, doch hij achtte het nog niet noodig hem naar het gasthuis te laten overbrengen, zoodat deze jon geman thans weer thuis verpleegd wordt, zon der eenige isolatie of ontsmettingsmiddel, Bo vendien bleek, dat een derde zoon, J. C. Hery gers, de momenteel te Breda onder de wapenen is, Zondag den geheelen dag met verlof is thuis geweest, en nog meegeholpen heeft zijn aan ty phus lijdenden broer te verplegen. Niettemin is deze jongeman Zondagavond zon der eenige ontsmetting in de Chassé-kazerne te Breda teruggekeerd. De militaire autoriteiten kregen van een en ander eerst kennis toen de jongeman Maandagavond plotseling naar huis werd ontboden omdat zijn vader en broeder ster vende waren. Onmiddellijk zijn daarop Dinsdag morgen maatregelen genomen. Maandagavond laat is de Belgische geneesheer uit Hoogstraten naar Baarle-Nassau gekomen om de boeren in de omgeving van het besmette gezin tegen typhus in te spuiten, daarbij mede- deelende, dat hij geruimen tijd op serum had moeten wachten, aangezien dit uit Leuven moest komen. Eerst toen bemerkten de boeren in de om geving het groote gevaar. Daarna pas werd aan den burgemeester van Baarle-Nassau van de ziekte kennisgegeven, doch Dinsdagmorgen was nog geen kenteeken aan de woning aangebracht, zoodat 't café normaal geopend bleef en de melk weer naar de melkfabriek werd gebracht. Ook is nog niets gedaan voor isolatie van den typhus- patiënt, die nog thuis wordt verpleegd, noch voor het tegengaan van contact van de huisge nooten der patiënten met personen uit de omge ving. Ontsmettingsmiddelen zijn nog steeds niet verstrekt. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 18 Juli 1939. De nalatenschap van J. Kleyntjes, gewoond hebbende te Haarlem, Aelbertsbergstraat 9 en aldaar op 31 December 1938 overleden; Curator Mr. Silvain Groen te Haarlem. M. Hoogenboom, handelende onder den naam ..Garage Modern", garagehouder, wonende te Haarlem, Koudenhorn 40; Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Hoofddorp, ge meente Haarlemmermeer. H. Jar.se, handelsagent, wonende te Haarlem, Leidschevaart 24 boven; Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. M. C. Meijer, kruidenier, wonende te Haarlem, Potgieterstraat 70; Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. J. H. Hoendermis, banketbakker, wonende te Zaandam, Stadhuisplein 17; Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: B. W. de Graaff Jr., winkelier in bedden, wo nende te Haarlem, destijds Gen. Cronjéstraat 63; Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. J. A. Windt, radiotechnicus, wonende te Haar lem, Spaarnwouderstraat 63; Curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. EXAMENS Examen Hoofdakte. Haarlem 18 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd de dames: C. M. Smiers te Wage- ningen; C. M. C. Veltman te Oudorp; A. A. A. Grégoire te Haarlem: D. C. Sehagen te Bergen N. H. en de heer D. G. Hagoort te Zaandam. Handelscorrespondentie. De heeren J. A. Hanseier en G. Teders Jr. te Haarlem zijn geslaagd voor het examen F.ngel- sche handelscorrespondentie van de Vereen, van Leeraren in de Handelscorrespondentie. R.K. Mulo-examen. De in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heem stede gehouden R.K. Mulo-examens op Dmsdag 18 Juli hadden het volgende resultaat. Geëxamineerd 28 candidaten voor diploma A. Geslaagd 2(1, afgewezen 8. De geslaagden zijn: P. Lujjten, P. Strover, H. v. Tongeren. P. Stavenuiter, E. v. Schendel, C Schroote, allen te Haarlem, P. Alkcmade, j" Burghout, A. Tallaux en G. Hoogeveen, allen te Leiden, H. Roozen, E. Tummers, J. Janus, A de Kok en P. Reith, allen te Heemstede, G. Kieft te Zoeterwoude, G. Schrijen te Haarlem mermeer, J. v. d. Valk en P. Verduin te Bloemen- daal en J. v. Lierop te Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11