Haarlem's Dagblad Jlacseueit zwicfitr De Formateur Formeert. Haar der toekomst. Neutraliteitswet Schoolreisje had tragischen afloop Treinontsporing te Haarlem. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17202 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaveneu Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 19 Juli 1939 Abonnementen per wreek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Nog immer houdt formateur dr. H. Colijn zich bezig met het ontwerpen van een nieuwe regeering. De kabinetscrisis zet zich voort, maar zonder dat het Nederlandsche volk daarbij van bijzondere ontroering bdijk geeft. Laat staan: van opwinding. Het is ongetwij feld gehard tegen crises. Aan het Europeesche genre en het economische genre is het zoo ge wend geraakt, dat het zich slechts met moeite de tijden voor den geest kan halen, waarin die er niet waren. De kabinetscrisis neemt het blijkbaar op den koop toe. En zonder verwon dering leest het dat de Leidsche Katholieke professor Barge, die medicus is en specialist in de ontleedkunde, bij den formateur is ge roepen. Denkend aan zijn belastingbiljet acht de Nederlander de snijkamer geen ongelukkig symbool van het staatsbeleid onzer dagen niet alleen in zijn land en bepeinst wellicht grimmig dat alle ministers een eeredoctoraat in de anatomie mogen hebben. Zijnentwege gebeure het. Vooral die van Financiën heeft er recht op. Zou professor Barge voor dat de partement in aanmerking* komen? Neen, blijkbaar niet, want mr. Beyen van de Bank voor Internationale Betalingen is ook bij den formateur geweest. Nu, dan zal de professor een kans maken voor Onderwijs. Des Neder landers gedachten zwerven naar andere aan slagbiljetten, die van het schoolgeld voor zijn kinderen, en hij knikt instemmend. Ook hier is de snijkamer het ware symbool. Mr. Sluis, oud-procureur-generaal .te Leeu warden, zou natuurlijk voor Justitie bestemd zijn. De heer C. W. Bodenhausen, oud vice- president van den Raad van Indië, voor Kolo niën. Wat zijn er toch vele landgenooten die tot de verdienstelijke mannen gerekend kun nen worden, ofschoon zij geen „politieke rol" in 's lands historie hebben gespeeld. En die dus in aanmerking komen voor een der vele soorten van kabinetten, die niet als parlemen tair worden aangeduid! Extra-parlementair kabinet, zakenkabinet, Koninklijk kabinet, in termezzo-kabinet, en dan alles op een breede basis.... Die breede basis is het vooral, die koene ge dachten in het hoofd van menig Nederlander moet doen ontwaken. Als alle politieke rich tingen op extra-parlementaire en zakelijke wijze vereend moeten worden, waarom zou hij dan niet erbij kunnen wezen? Hij leunt beha- gelijk achterover en geeft zich over aan den schoonen drooan. Waarom eigenlijk niet? Extra-parlementair is hij zéker. Dat zijn wij bijna allen. En zakelijk! De zakelijkheid zit hem in het vaderlandsche bloed. Welk depar tement? Nu, er zijn er waarvoor je bepaalde kennis van zaken moet hebben, zooals Justitie, Koloniën, Waterstaat. Maar er zijn ook an dere. Binnenlandsche Zaken bijvoorbeeld. Er bestaat geen speciale studie of opleiding of zelfs omschrijving van het begrip Binnenland sche Zaken. Het is zeer ruim. Wat vereischt het? Natuurlijk een zakenman! Evenals trou wens Buiteniandsche Zaken! Die twee depar tementen vormen den aangewezen kern van een zakenkabinet. Is trouwens deskundigheid de hoogste en eerste eisch voor een minister? Neen. De hemel beware het vaderland voor een elftal van louter deskundigen. Flair, in zicht, menschenkennis, een vaste hand, een gladde tongdie worden bovenal vereischt. „En heb ik die soms niet?" denkt de Neder lander, behagelijk het kopje koffie savouree- rend dat zijn vrouw hem voorzet. „Waarom zou neef Piet, die zoo'n goeie positie in Den Haag heeft en Colijn persoonlijk kent, hem mijn naam niet eens kunnen noemen? Ik heb hem verleden jaar ook nog een dienst bewe zen. En het zou toch wel aardig zijn. Ook voor de toekomst van de kinderen. Goede aanbe velingvader is minister geweest. En het hoeft niet eens lang te durennou ja, inter mezzo-kabinet. Malle naam. Het heele leven is een intermezzo, ieder ministerschap is een heel kort intermezzoDaar trek ik me bij voorbaat niets van aanWie was dat ook weer?oh ja, tante Tinedie na m'n eindexamen tegen vader zei: „De jongen wordt nog eens minister, Hendrik!"Nou ja, da's natuurlijk kinderachtig van me, wat wist dat goeie ouwe mensch ervan? Toch zou het aardig wezen" Zoo droomt die Nederlander verder. En straks schrijft zijn vrouw aan haar oude schoolvriendin, die zoo invloedrijk getrouwd is en aan wie ze eigenlijk in jaren niet ge schreven heeft: „Het zou toch zoo leuk zijn jullie weer eens te zien. En stél je voor: wij hebben laatst gehoord dat Henk's naam in Den Haag genoemd zou zijn in verband met die nieuwe regeering. Hij lacht erom en wil er niet van hooren. Hij is altijd zoo bescheiden geweest, weet je nog wel? Maar allerlei men- schen die wij kennen vinden het heel begrij pelijk. Hebben jullie er soms ook al van ge hoord?" Misschien zijn er wel duizenden Nederlan ders in wier gedachten dezer dagen het mi nisterschap rondhuppelt. Het is waarschijn lijk. En wellicht zijn er velen bij die hun va- cantiereis voorloopig maar wat uitgesteld heb ben, want je kunt toch maar nooit weten, en het zou toch al te gek wezen als het huis ge sloten was als de brief van Colijn kwam. Of zou hij een telegram sturen? Denkelijk. De kranten hebben zoo aangedrongen op een snelle oplossing van de crisis In menig verdienstelijk Nederlanders- gemoed moet in deze dagen hoopvolle ver- (Te San Francisco houden thans 5000 schoonheidsspecialis ten hun congreswaar beslist zal worden over de haarmode voor dames in 1940). Vereerde dames, hebt u het gelezen? Er wordt vergaderd over 't groote punt, Hoe wel uw haar het volgend jaar zal wezen, Iets dat gij nu nog niet bevroeden kunt. In San Francisco worden nieuwe plannen, Voor weer een nieuwen haarstijl uitgebroed, De wijze ..broeders" zijn vijfduizend mannen, Het resultaat wordt ongetwijfeld goed. Hun eigen haren toonen alle stijlen, Een kuif, een scheiding in kaarsrechte lijn, Gekruld, gegolfd, geplakt, of zelfs bijwijlen Slechts negatief, als haar alleen maar schijn. Zij tobben niet over een eigen mode, Zij richten zich er zelf gedwee maar naar, Hoe 't door hun haar natuurlijk wordt geboden, En vraagt u 't mij dan zeg 'k: gelukkig maar. Al wordt door hen over uw toekomstharen, Dus over u en zonder u beslist, Elk hunner is, dat durf ik te verklaren, Toch eigenlijk je reinste altruïst. Het volgend jaar houdt vee! voor u verborgen. Uw haardracht hoort daar ook voorloopig toe, Zij brengt vijfduizend mannen zware zorgen, Voor 't antwoord op het brandend vraagstuk: hoe? O dames, wil dien mannen aandacht schenken, Hun antwoord is voorwaar geen kleinigheid, Vijfduizend die, vergaderd, aan u denken, Wat voor u „hoofd"zaak uitmaakt, toegewijd. P. GASUS. wachting leven. Helaas kan Colijn er maar tien uitnoodigen, buiten zichzelf. En professor ge, mr. Sluis, mr. Beyen, meneer Boden hausen zijn er al geweest. Maar wie weet misschien hebben ze bedankt. Of tenminste: een paar van hen. Er zijn menschen die voor zooiets bedanken. Ofschoon niet veel Zoudt u dat verwaand vinden van die dui zenden Nederlanders? Waarom? Napoleon heeft gezegd: „De een, minister geworden, had een eenvoudig koetsier moeten zijn en de ander, koetsier gebleven, verdiende minis ter te zijn". Nu dan! En Bismarck heeft verklaard: „Gij moet niet gelooven dat men, doordat men minister wordt, terstond wijzer en verstandiger wordt dan anderen". En de Fransche schrijver Louis Latzarus: „Is het noodig een groot man te wezen om een groot minister te zijn? Volstrekt niet. Het is voldoende in groote gebeurtenissen gemengd te worden en geluk te hebben. Want een goede politiek wordt alleen beoordeeld naar haar resultaten". Zoo gezien zijn al die droomende Nederlan ders dus eigenlijk juist erg bescheiden.... R. P. Stempeling van nieuwe rijwiel plaatjes. wordt thans niet herzien. Ten bate van onvolwaardige arbeidskrachten. De animo om de rijwielbelastingplaatjes te verzekeren tegen diefstal en verlies door stem peling met naam en adres van den eigenaar, blijkt van jaar tot jaar te groeien. Duizenden werkgevers en leiders van personeelen stellen hun menschen in de gelegenheid op collectieve lijsten zich voor de stempeling op te geven. En al een paar weken is men overal in den lande in allerlei officieele gebouwen bezig dit werk te verrichten. Deze vóórstempeling moet in elk geval vóór 21 Juli klaar zijn, want dan begint de groote verkoop der plaatjes op de postkanto ren en dan begint dus ook de openbare stempe ling. Dan gaan de machines de straat op in de onmiddellijke nabijheid der postkantoren om het den koopers van plaatjes gemakkelijk te maken hun plaatjes even te laten ponsen. Trouwens de A. V. O. mag ook zelf rijwielplaatjes verkoo- pen en levert dan een gestempeld plaatje af. Dat geeft gemak voor de koopers. Stempelgelegenheden worden dit jaar o.a. ge opend in Haarlem en Beverwijk. „Jnoloed tot behoud, oan den wiede oevuvakf" WASHINGTON, 19 Juli. President Roosevelt en Huil hebben hun hardnek kige pogingen om gedurende deze Con greszitting de neutraliteitswetherzie- ning in behandeling te nemen, opgege ven, nadat zij den toestand hadden be sproken met de republikeinsche en de mocratische leider van den Senaat. Op het Witte Huis werd de conferentie ge houden. Aanwezig wai-en president Roosevelt, Garner, Hull, Barkley, de leider der democraten in den Senaat, Pittmann, Mc. Nary, Austin en Borah, republikeinsche senatoren. Na afloop der conferentie werd de volgende verklaring voorgelezen: De president en de secretaris van staat hebben hun standpunt gehandhaafd, dat een in gebreke blijven van den senaat de wet in behandeling te nemen de lei ding der Vereenigde Staten bij het aan wenden van haar invloed voor de zaak van het behoud van den vrede tusschen de andere naties in geval zich tusschen nu en Januari a.s. een nieuwe crisis in Europa zou voordoen, zou verzwakken. De secretaris voor persaangelegenhe den heeft nadrukkelijk bevestigend ge antwoord op de vraag van een verslag gever, of hij uit het verklaarde moest opmaken, dat in deze Congreszitting geen verdere pogingen zullen worden ondernomen om de neutraliteitswetten te herzien. Tijdens de bijeenkomst werd niet gesproken over een datum, waarop het Congres zal worden verdaagd. Deze conferentie heeft drie uren geduurd. Senator Barkley heeft gezegd, dat de meeste der aanwezige senatoren van meening waren, dat in deze zitting van den senaat niet kon wor den overgegaan tot een behandeling van de neu traliteitswet en dat de meerderheid in den se naat daar zoo over denkt. Monary (rep. van Oregon) was het er mee eens dat de meeste senatoren voor een behandeling zouden zijn aan het begin van de volgende zitting. WASHINGTON, 19 Juli (Reuter-A.NP.) President Roosevelt heeft langdurig en man haftig geargumenteerd om den senatoren tot zijn standpunt te brengen, aldus verneemt de correspondent van Reuter te Washington. De president en Huil verklaarden nadrukkelijk, dat in Europa gevaar voor oorlog bestaat. Huil verklaarde dat zijn meening gegrond is op zeer betrouwbare be richten van diplomatieke vertegen woordigers van de Vereenigde Staten in Europa. De onmiddellijke reactie in welingelichte kringen te Washington was dat Roosevelt ge durende zijn zomerreis door de Westelijke staten het geval aan het volk zal voorleg gen. Tezelfder tijd is men van meening, dat de republikeinsche oppositie er bezorgd" over is, dat. men het zal doen voorkomen alsof zij voor isolement is. Dit zou den democraten in staat kunnen stellen in 1940 bij de verkiezingen van de buiteniandsche politiek een programmapunt te maken. Daarom gelooft men, dat de repu blikeinen zullen trachten de kwestie der neutraliteit bij den aanvang der volgende zit ting te regelen, waarbij vrij zal moeten worden gestemd. Tussclicntijdsche bijeenroeping van het Congres. President Roosevelt heeft volgens de „New- York Herald Tribune" in de op het Witte Huis gehouden buitengewone conferentie van repu blikeinsche en democratische senatoren plechtig gewaarschuwd voor de gevaren van den toestand in Europa. De president verklaarde dat de toestand in Europa veel gevaarlijker is dan algemeen wordt vermoed en dat Hitler iederen dag, week In Engeland zijn dezer dagen een groot aantal jongelieden voor den militairen dienst opgekomen. Roosevelt. of maand een oorlog zou kunnen uitlokken, aldus het blad. De president heeft gewezen op de noodzaak de neutraliteitswet spoedig in behandeling te nemen en te amendeeren en hem grooter gezag toe te kennen bij de lei ding der buiteniandsche aangelegenheden. Indien het congres in zijn haast naar huis te kunnen gaan in de volgende paar weken zijn zitting verdagen zou zonder de kwestie der neutralteit volledig onder oogen te hebben gezien, dan loopt het 't risico in den zomer voor een speciale zitting naar Washington te worden teruggeroepen, indien in Europa oor log zou uitbreken, aldus zou de president heb ben gezegd. Als eerste getuige tot ondersteuning van zijn stelling kon president Roosevelt volgens de Herald Tribune refereeren aan Davis, den ambassadeur der Vereenigde Staten in Bel gië, daarvoor in Rusland, die aan president Roosevelt uit de eerste hand inlichtingen heeft gegeven over den Europeeschen toe stand. De ontploffing op het Japansehe schip. Alle opvarenden op vier na gered. SAN FRANCISCO (Reuter). Thans wordt vernomen dat de „Tidewater Associated" 209 van de 212 passagiers en de geheele beman ning van de „Bokuyo Maru" aan boord heeft genomen. Men vreest, dat de drie overige pas sagiers verdronken zijn. Eén lid der bemanning is omgekomen. Het radiostation Otsjisji op het eiland Hok kaido deelt mede, dat de „Bokuyo Maru" ge heel verloren is. SERENADE. Donderdagavond 8 uur brengt de Haarl. Harmonie-muziekverceniging „Apollo" een se renade aan het echtpaar van Gog, van Loo- straat 6. in verband met het 30-jarig huwe lijksfeest. van,dat echtpaar en het langdurig lidmaatschap van den heer van Gog van „Apollo" Jongen om het leven gekomen. Op den rijksweg tusschen de Klomp en Ede heeft zich Dinsdagmiddag om streeks half vijf een ernstig verkeers ongeluk voorgedaan, waarbij een twaalf jarige jongen het leven verloor en een kameraadje van denzelfden leeftijd een arm brak. Een vrachtauto, welke geladen was met groenten, wilde een autobus, met schoolkinderen uit Nijmegen passeeren. De auto's schampten elkaar even, waar na de vrachtauto dadelijk doorreed. In de autobus waren de gevolgen echter ernstig. In het midden van de bus bevond zich de 12-jarige H. H. uit Nijmegen, die een hoofdwonde opliep, welke van dien aard was, dat hij op weg naar het Julian a-ziekenhuis te Ede overleed. Een even oude jongen, die naast hem was gezeten, brak een arm en werd naar de ouderlijke woning te Nijmegen overgebracht. De commissaris van politie te Ede verzoekt in verband met dit ongeluk bekend te worden gemaakt met den bestuurder van de vrachtauto en even- tueele getuigen. Het woord is aan Petit-Senn: De icaarheid omtrent onze verdienste ligt tusschen het geen men er ons uit beleefd heid over zegt en wat wij er uit bescheidenheid over zeg gen. Gevangenisstraf geëisclit tegen twee politieagenten. UTRECHT, 19 Juli. Het geschiedde in Utrecht, dat 2 jeugdige politie-agenten In den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Juli op de fiets gezeten op surveillance uit waren, speciaal om toezicht te houden op leegstaande wonin gen. In de Jan van Scorelstraat stopte een D.K.W.- auto langs het trottoir. De bestuurder, een be woner van het perceel, waarvoor gestopt was, informeerde bij de beide agenten of zij er be zwaar tegen hadden, dat de wagen daar gepar keerd bleef. Het was nu reeds drie uur in den nacht en het lag in de bedoeling van den eige naar den volgenden morgen vroeg te starten, zoodat het verkeer er geen hinder van zou on dervinden. De autobezitter ging daarna in zijn. woning. De agenten zetten de fietsen langs den kant van den weg en liepen terug naar de auto. Zij duwden den wagen naar een zijstraat, waar de motor werd gestart en zij maakten een ritje in de omgeving. Na een tiental minuten keerden zij terug naar het punt van uitgang, waar hun een minder aangename ontvangst wachtte van de zijde van den eigenaar van de auto, die inmiddels had ontdekt, dat zijn wagen verdwenen was en de politie had gewaarschuwd. De beide agenten hadden zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden we gens diefstal van olie en benzine. Zij erkenden de ten laste gelegde feiten, waar na zij ernstig onder handen werden genomen door den president, die de handelwijze van deze agenten in functie hoogst onverantwoordelijk noemde. „Het is heel erg", zeide de president, „wat jullie gedaan hebben is iets. dat hier her haaldelijk streng wordt gestraft. Op deze wijze is een smet geworpen op het Utrechtsche poli tiecorps, dat in den lande een uitstekenden naam heeft weten te verwerven". De Officier van Justitie was niet minder fel in zijn requisitoir, waarbij hij bovendien nog nadruk legde op het feit, dat men getracht heeft door vervalsching van het rapport dit geval te verzwijgen tegenover de superieuren. Gezien de feiten, achtte spr. het niet verantwoord zich te bepalen tot het eischen van een geldboete en hU vorderde een gevangenisstraf van drie weken. Door ontijdig omhalen van een wissel. Op het westelijk spoorwegemplacement te Haarlem liep Dinsdagavond kwart over zes een rangeerdeel, bestaande uit twee rijtuigen, ten gevolge van het ontijdig omhalen van een wissel uit de rails. Elk der rijtuigen kwam met een as buiten de spoorstaven te staan. Op dat uur was deze ontsporing zeer storend, doch door krachtdadig ingrijpen van het spoor wegpersoneel werd de vertraging spoedig be langrijk beperkt. Doordat de bedieningsmeca- niek van den wissel, waarop de rijtuigen wa ren ontspoord, defect was geraakt, was ook het mechanisch bedienen van de overige wissels niet mogelijk, zoodat deze met handkracht be diend en de treinen het station in- en uitge- loodst moesten worden. In de richting Velsen werd de sneltrein, die vier minuten over elk heel uur vertrekken, tot stoptrein gemaakt, waardoor de stoptreinen, welke zeven minuten over elk heel uur ver trekken, konden vervallen. Dit was noodig om tot Santpoort over enkel spoor te kunnen rijden. In de richtingen Zandvoort en Leiden werd al spoedig normaal gereden. Te kwart voor tien had men de ontspoorde rijtuigen weer in de rails, waarna onmiddellijk werd begonnen met de inspectie van de baan. Persoonlijke ongelukken hadden niet i' HEDEN 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Te Haarlem is Dinsdagavond een trein ont spoord. 1 Een nieuw Teyler-proces; de vordering werd afgewezen. 6 BUITENLAND. Roosevelt zet wijziging van de neutraliteits wet niet door. 1 De Amerikaansche neutraliteitswetherziening zal niet in de huidige zitting van het Con gres worden behandeld. 5 In Duitschc politieke kringen wordt de op vatting bestreden als zou inzake de kwes tie Dantzig ontspanning zijn ingetreden. 5 Twee Brilsche oorlogsvliegtuigen zijn neer gestort: 5 personen kwamen om het leven 5 De Japansehe minister Arita heeft wederom een onderhoud met den Britschen ambas sadeur Craigie. 5 SPORT. De achtste étappe in de Tour de France is zeer zwaar. g ARTIKELEN, ent Van onzen correspondent te New York: Tom Lee cn Mock Duck zullen verdwijnen. 3 J. H. de Bols: Kunst In Haarlem en daar buiten. 3 J. J. P. Originaliteit. 3 v. II.: Jong loeren jongleeren. 4 II. D. Vertelling: Standbeeld. 4 H. H.: Verstrening van mensch en dier 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on p

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1