^ASPIRIN Tom Lee en Mock Duck zullen voortleven. VACANTIE! Originaliteit. WEK UW LEVER-GAL OP Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 19 JU El 1939 HAAREE M'S DAGBLAD Maar de New-Yorksche China-Town zal verdwijnen. (Van onzen corresponden te New-York). Wanneer de heer Fiorello Laguardia zijn zin krijgt en dien krijgt de bezige burgemeester van New-York meer dan zijn tegenstanders lief is dan zal de New-Yorksche „Chinatown" binnen afzienbaren tijd verdwijnen en daarmede zal deze stad dan een harer gerenommeerde toeristen-trekpleisters kwijt raken. Oorspronke lijk bestond deze Chineezenbuurt uit een kleine wijk, waarvan Mott-street 'de hartader was. Maar gaandeweg, door toenemende immigratie en de spreekwoordelijke kinderzegen van de zonen en dochteren. van het Hemelsche Rijk breidde dit stadje in de stad zich uit. Wanneer u in New-York komt moet u er na tuurlijk wel even gaan kijken, doch ge moet op eenige teleurstelling voorbereid zijn. Het is aardig de winkels en winkeltjes te bekijken en het is eigenaardig omringd te zijn door uithang borden en opschriften waarvan wij geneigd zijn te gelooven dat geen ordentelijk mensch ze ontcijferen kan, het is pleizierig kennis te ma ken met echt-Chipeesche spijzen en dranken (voor zoover u dit in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag reeds niet gedaan hebt). Maar na een goed uur bent u er uitgekeken. De bouworde van New-York, die in haar recht hoekige symmetrie zoo practisch en zakelijk mogelijk is, doet ook aan eventueel-gewenschte Chineesche straatjes-romantiek afbreuk. En zoo is deze buurt wel eens aardig om voor een paar uur te bezoeken, maar dan gaat het al vervelen. Het is precies hetzelfde als met de negerstad Harlem, die zich in niets onderscheidt van een „blanke"' New-Yorksche volksbuurt en waar de eenige interessante, maar dan ook heel interessante punten de kerken en de dancings zijn. Een wonderlijke combinatie, maar dat is mijn schuld niet. De toeristen, en de sight seeing ..industrie" houden de belangstelling der vreemdelingen nog gaande en een bezoek aan de neger- en Chineezen-wijken staat op ieder programma, maar in werkelijkheid valt het tegen. Zelfs in New-York dat voor een gewel dig -groote stad heel weinig bezienswaardig heden bezit geldt dat, met alle respect voor den n ij veren en nauwgezetten Baedeker, de dingen die niet in Baedeker staan het interessantst 2ijn. Maar het is werkelijk geen misplaatst chauvinisme van mij wanneer ik zeg dat ons cud-Amsterdam veel en veel interessanter is dan dit geweldige Nieuw-Amsterdam. Tk be doel: Uit toeristenstandpunt. Iemand die hier heen komt om de problematiek van de Ver- eenigde Staten, hun cultuur, hun politiek te bekijken vindt een geweldig terrein. Iemand die de sfeer van deze enorme stad wil leeren kennen is misschien na een half jaar pas een klein eindje tot zijn doel genaderd. Maar de uiterlijke bezienswaardigheden zijn hier dun gezaaid, dunner dan in welke andere groote stad ter wereld ook. Dat kan ook bijna niet an ders, de jeugd van New-York in aanmerking genomen. Zooals heel veel Nederlanders nog nooit in Volendam en Marken zijn geweest en de meesten die er wèl geweest zijn van die vader- landsche schilderachtigheid slechts één maal genoten hebben, zoo komt ook de rechtgeaarde New-Yorker zelden of nooit in Chinatown. Dat komt slechts naar voren wanneer er in één van zijn talrijke visch- en vleeschrookerijen brand is uitgebroken, want dan is het meestal raak en de Nieuw-Amsterdammer is even ver zot op z'n brandje als de oud-Amsterdammer. En het komt dan nogal eens voor dat er raen- schenlevens te betreuren zijn, want hier heb ben de Chineezen hun Chineesche gezellige doch gevaarlijke gewoonte niet afgelegd om in groote veelvuldigheid samen te wonen. Laat ik liever zeggen: nog niet gehéél afgelegd. Want het is een feit dat het jongere New-Yorksche Chineezendom zich richt naar de Amerikaan- sche levensgewoonten en dat het assimilatie proces in den smeltketel van de wereldstad zich in telkens versneld tempo voltrekt. De jonge Chineezen zijn meestal New-Yor kers van geboorte en zij hebben Amerikaan- sche scholen en zelfs ook xmiversiteiten be zocht. De ouderen, die langzamerhand de oud sten worden, zetten de moederlandsche leef wijzen nog voort en houden nog in stand wat er nog typisch is in hun wijk. Maar dat wordt natuurlijk steeds minder. Wanneer op wensch van burgemeester La guardia de Chineesche stad in de stad zal wor den „opgeruimd" zal er dus niet veel verloren zijn. Maar de herinnering aan wat eens was zal nog enkele tientallen jaren voortleven. Eén van die herinneringen, die trouwens nu al reeds herinnering is zal dan zijn: de veeten die een steeds-durenden heftigen en ernstigen strijd tusschen bepaalde groepen ten gèvolge hebben gehad. Die groepen hadden hun leiders, die als kleine vorsten gehoorzaamd worden, in den letterlijksten zin: tot in den dood. Leiders als Tom Lee. eens „de burgemeester van China Town" en Mock Duck, de leider van de Hip Sing Tongs, waagden zich niet alleen op straat. Zij waren altijd vergezeld van een stevig ge wapende lijfwacht. Tom Lee was eigenaar van verschillende restaurants en hij was de oifi- cieele leider van de dobbel-„business" in de buurt. Hij was een vreedzame oude heer met een lange vlassige sik en een prachtige staart en hij zag er uit als een eerbiedwaardige man darijn van de oude prenten. Mock Duck was daarentegen een echte boef. Hij had al eens wegens moord in het gevang gezeten. Beide mannen hadden hun volgelingen. Tom Lee had het meeste succes, want hij had altijd den schijn, aan den kant van recht, wet en orde te staan. Wanneer er een moord was begaan in Chi natown en er zijn series moorden begaan dan waren het altijd Tom Lee en zijn vrienden die het eerst bij de politie waren. Altijd weer zeiden zij dat een Hip Sing'er de moordenaar was. En de makkers van Hip Sing vertelden dan altijd dat zij natuurlijk weer valschelijk beschul digd waren en dat het absoluut zeker was dat' het een On Leon Tong-man was, die de bijl ge zwaaid had of de revolver afgevuurd met 't be kende akelige gevolg. Er is eens een echte moord- nacht geweest in het Oude Chineesche Theater. Die was nauwkeurig voorbereid: van de galerij klonk een snerpend fluitsignaal, er klonk een lange roffel van schoten en tusschen vele ge wonden lagen er zeven lijken op den vloer. De Hip Sing'ers werden door de politie opgepikt. Maar het was zoo ingewikkeld en moeilijk dat de politie het moest opgeven. Het is voor een blanke ook heel moeilijk Chineesche gezichten te identificeeren en uit elkaar te houden. Er is toen een periode van bloedwraak- oefeningen gevolgd. Iedere week bracht een stuk of wat moorden. Maar tenslotte is er een vre desverdrag geteekend en sindsdien is de misda digheid in Chinatown niet meer en niet minder dan de gemiddelde New-Yorksche criminaliteit. Maar het dobbelen is er nog altijd en dat zal er toolang zijn als Chinatown er is. Toch beteekent het veel minder dan vroeger, sinds Tom Lee tot zijn hemelsche vaderen is verzameld. En ook Mock Duck is niet meer. Zooals gezegd: „Sightseers" gaan nog altijd naar de New-Yorksche Chineezenbuurt en zij luisteren met open monden naar de sterke ver halen der gidsen, die er vlot op los liegen. Maar vele van deze gidsen-verhalen zijn zoo fantas tisch en zoo leugenachtig dat ze een soort ver dienste hebben. Tot voor eenige jaren floreerde er, alléén door de toeristen, een prachtig-grieze- lig opium-hol waarin ge, héél geheimzinnig en „alleen omdat u het bent" even een steelsche blik mocht werpen a raison voor tien dollar. Dat was de zaak van een pienteren absoluut- niet-Chineeschen meneer, Chuck Connors en de opiumschuivers waren tabakrookende huurlin gen van Chuck. Men kon ook het lokaal zien waar ,,'s nachts de eerste standen van New-York kwamen opium-schuiven". Daar mocht men al leen maar komen als de clïëntèle er niet was en daarom kostte dat „maar" vijf dollar. Dat was ook een spul van Connors Het schilderachtige en typische van China- Town is al sedert jaren verdwenen. Net zoo goed als de bohémien-buurt Greenwich Vil'large geen bohémien-buurt meer is, maar een wijk tot ex ploitatie van welwillende en goedgeloovige pro vincialen. Maar de politie heeft het niet altijd zoo schilderachtig gevonden. En nu nog, na vijf tien jaar, zou hoofdcommissaris Valentine er een lief ding voor over hebben om te weten te ko men, wie Elsie Siegel op zoo'n afschuwelijke wijze vermoord heeft. Het meisje is doodgemar teld met helsche werktuigen, maar de Chinee sche moordenaar is nooit gevonden. Fiorello Laguardia zal wel spoedig één van zijn talrijke idealen verwezenlijkt zien. Oprui ming en verdwijning van Chinatown. En over plaatsing van de altijd-glimlachende geeltjes naar gloednieuwe woningen. Dat is een onder deel van één van de burgemeesterlijke program punten: al die oude boel weg. Vorige maand heeft er een verhuizing plaats gehad van een groot aantal krotbewoners. Hun „slums" waren mensch-onteerend en nóg mensch-onteerender was, dat die óók op het sightseeing-program stonden. Zij zijn nu in een nieuwe,frissche woon wijk gekomen, die door Fiorello persoonlijk met een van hem bekend hartig woord in gebruik is gesteld. Wanneer dit Chinatown-ïdeaal werkelijkheid geworden is zal er veel gewonnen en weinig verloren zijn. Maar de dagen van Tom Lee en Mock Duck zullen nog blijven voortleven in de romantiseerende herinnering. Kinderen speelden met vuur. Auto verbrand; vier perceelen kregen schade. Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht stond voor een cabaret in de Warmoesstraat te Amsterdam een auto, waarvan de benzinetank lekte, welke met zestig liter van deze brand bare vloeistof was gevuld. Het duurde niet zoo heel lang of er lag een plasje benzine op straat, Dit plasje trok de aandacht van een aantal ver tegenwoordigers van de Amsterdamsche straat jeugd. Dra was een soort fakkel vervaardigd en de vlam ging in de benzine. Deze vlam werd spoedig erg groot en de onbezonnen jeugd nam toen maar ijlings het hazenpad. De benzine brandde en de auto brandde lus tig mee, zoo fier en frank, dat de deur en de pui van perceel no. 70 gedeeltelijk verbrandden en die van perceel 72, waarvoor de auto stond blakerden. Aan de overzijde van de straat spron gen "door de hitten eenige ruiten van de per ceelen nos. 75 en 77. Al deze schade wordt niet door verzekering gedekt. De brandweer zorgde, dat het vuur niet verder om zich heen greep. De eigenaar van de uitgebrande auto kon het wrak op den steiger achter het politiebu reau aan de Warmoesstraat terugvinden. 'ar DENKT AAN (Adv. Ingez. Med.) Uitstel invoering rijtijdenbesluit gevraagd. In verband met de aangekondigde invoering van het rijtijdenbesluit op 13 Augustus a.s. heb ben de voorzitters van de drie landelijke bonden, B. B. N. A. N. B. B. B. E. T. O., zich tele grafisch tot de betrokken ministers gewend met het verzoek, hoewel erkennend de sociale be- teekenis van dit besluit, de invoering hiervan uit te stellen totdat op eeniger wijze de spoor wegen gebonden zullen zijn aan vaste tarieven. Zij wijzen erop dat bij de reeds zware lasten op de vrachtauto, de spoorweg-concurrentie, door middel van onderbiedïngstarieven, hard werkende particuliere vervoerders op de rand van een afgrond hebben gebracht en toevoeging van een nieuwe bedrijfslast door invoering van het rijtijdenbesluit bij handhaving van deze spoorweg-concurrentie, toename van de werk loosheid beteekent. ONDERZOEK NAAR WONINGTOESTANDEN- IN DE PROVINCIE DRENTE. De Centrale Vereeniging voor den Opbouw van Drente heeft, in verband met het feit, dat de wijze, waarop een groot deel van de bevol king in deze provincie gehuisvest is, veel te wenschen overlaat, besloten een onderzoek in te stellen: 1. naar het aantal een kamerwoningen, krot ten, keeten, woonschepen, woonwagens en dub bele woningen, in de provincie Drente. 2. Naar de oorzaken van het feit, dat de wet telijke voorzieningen op het gebied van de volkshuisvesting in niet voldoende mate in Drente kunnen worden benut, en in aansluiting hieraan: 3. naar de maatregelen, welke bij eventueel gebleken lancunes in de wettelijke bepalingen gebleken rancunes in de wettelijke bepalingen getroffen zullen moeten worden, om tot een afdoende verbetering van de volkshuisvesting ten plattelande te geraken. Zeventig; jaar officier. De oud-leger-commandant gep. luit.-gene- raai W. Boetje herdacht Dinsdag den dag. dat hij 70 jaar geleden in het Kon. Ned. Indische leger als officier zijn intrede heeft gedaan. Deze dag is niet ongemerkt voorbijgegaan. Van velen ontving generaal Boetje persoon lijke. telegrafische of schriftelijke geluk- wenschen. Onder de telegrammen waren er van den minister van koloniën en van de 'commissie van het algemeen militair bureau. NEDERLANDSCH VERBOND VAN- VAK VEREENIGING EN. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen deelt mede het volgende program van actie te hebben samengesteld, voor de verwezen lijking waarvan men in den eerstkomenden tijd een krachtige actie wil voeren: 1. Krachtige bestrijding van de werkloosheid. 2. Verkorting van den werktijd. 3. Ordening van het bedrijfsleven. 4. Betere zorg voor ouden van dagen. 5. Wettelijke vacantie met behoud van loon. 6. Beter lager-, vak- en handelsonderwijs. Luchtnet der K. L. M. weer in vollen omvang hersteld. Sinds de maand April van dit jaar, toen de onzekere politieke toestand de K.L.M. dwong haar dienstregeling eenigszins te beperken bestonden er nog steeds eenige afwijkingen van de aanvankelijk vastgestelde zomer dienstregeling. Dit zal met ingang van a.s. Maandag, 24 Juli. nagenoeg worden beëindigd; dan wordt de derde dagelijksche dienst op Berlijn, n.l. de mlddagdienst AmsterdamHannover-Berlijn heropend. ,Met van Zwolle „O, ben jij 't Hans. Wat wou je? Een schuit? Hier aanleggen?" „Dus heb je een boot, de Merenpondok, die je graag achter ons huis in de vaart wou aan leggen?" „Natuurlijk, dat is best. En wan neer zien we het schip hier? Nog voor van avond? Uitstekend. Saluut, hoor!" Bliksem treft dertienjarig meisje. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat zich Maandagavond omstreeks half zes boven de buurtschap Wiene (Ambt-Delden) ont lastte, sloeg de bliksem met een geweldigen knal, die ver in den omtrek te hooren was, in de woning van den heer H. Groothuis te Wiene. waar men juist aan tafel zat te eten. Een dertienjarig dochtertje, Marietje, werd door den bliksem getroffen, sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De con sternatie in het gezin, dat twaalf kinderen telt die allen thuis waren, was bijzonder groot. De ouders, die brand vreesden, vluchtten met de kinderen naar buiten. De vader nam het getroffen meisje op zijn arm mee. Gelukkig ontstond er geen brand. Dr. van der Laan uit Delden, die gewaar schuwd werd, was spoedig ter plaatse, De toestand van het meisje dat later weer bij kennis kwam, is naar omstandigheden rede lijk wel. Het dak van het huis en vooral de schoor steen zijn vrij ernstig beschadigd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Film van Prinses Beatrix komt in de bioscopen. Prins Bernhard heeft goedgvonden de door Z.K.H. vervaardigde film van Prinses Beatrix in alle Nederlandsche bioscopen te doen ver- toonen. De Nederlandsche Bioscoop Bond, die zijn bemiddeling hierbij verleent, heeft van al zijn leden die deze film zullen vertoonen gevorderd paald bedrag vor dez vertooning gevorderd hetwelk ter beschikking van Prins Bernhard zal worden gesteld. Zooals men weet heeft Z.K.H. bepaald, dat dit bedrag zal worden bestemd voor de ont spanning van militairen aan de grenzen en in de nieuwe garnizoenen. NEDERLANDSCHE PADVINDSTERSGILDE NAAR DE MEISJES-JAMBOREE. Maandag 24 Juli a.s. vertrekt een contingent Nederlandsche padvindsters naar de Meisjes- Jamboree (Pax Ting) in Hongarije. Het bestaat uit ruim 100 deelneemsters en staat onder lei ding van de hoofdcommissaresse, mevrouw E. de Koning-Uden Marsman. Het contingent komt Zondag 23 Juli des na middags te 12 uur aan in Nijmegen, marcheert dan naar de Jeugdherberg, alwaar de verschil lende demonstraties zullen worden uitgevoerd. Maandag 24 Juli vertrek uit Nijmegen tc 11.05 naar Arnhem waar te 12.27 de sneltrein naar Boedapest zal worden genomen. Amilda-crëme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 cent. (Adv. Ingez. Med.) Charles Despiau, van wien in de Amsterdam sche expositie „Rondom Rodin" een der omvang rijkste groepen is opgenomen, werd omstreeks 1903 door dien grootmeester der beeldbouw kunst ontdekt en heeft voor dezen tot op den huidigen daag (Despiau is intusschen vijf en zestig jaar geworden) een onverflauwde ver- eering aan den dag gelegd. Het geheel ver schillende karakter van het werk van den zooveel jongeren kunstenaar kon dat niet in den weg staan; de waardeering bleef tot Rodin's dood in 1917 wederzijdsch, zooals dat bij werkelijk groote artisten weliswaar behoort, doch niet altijd het geval is. Vergeleken bij Rodin, wiens plastieke ideeën-rijkdom even overweldigend is als de geniale wijze, waarop hij aan die ideeën hun als natuurlijk opgroeiende vormen verschaft, is Despiau de eenvoudig landelijke dichter van het menschbeeld. die minder verrast door grootsche compositie, dan wel boeit door een bijna naïeven eerbied voor de intimiteiten van een gelaat, voor de zachte wendingen van een lichaamslijn. Daarbij een technische ver fijning aan den dag legt die voor die van Rodin niet onder doet, al is zijn arbeidsveld beperkter uit eigen inzicht en voorkeur. Met al deze eigenschappen begiftigd, kon Despiau dan ook de zeer belangrijke plaats als por trettist onder de beeldhouwers van zijn generatie toebedeeld krijgen. Een enkele kop is hem meestentijds voldoende om zich geheel Sn argelooze zuiverheid te geven en hij staat daardoor even ver van de dikwijls wata luid ruchtig klinkende romantische werkelijk heid van een Rodin. als van de bedwongen zinnelijkheid van een Maillol, die evenals hij van het geniaal improviseerende, de onrust soms van Rodin, afscheid nam na dien invloed te hebben verwerkt.. Despiau is in zijn arbeid een mensch van onaangetaste zuiverheid. Daarom is de vroe- gcr eens gemaakte vergeliikin- met de ge schilderde portretten door Cc.rot wel aanvaard baar. Er is inderdaad tusschen die twee kunstenaars een parallel te trekken die met beider nobele houding tegenover leven en kunst te verdedigen is. De portretbuste van het jonge meisje uit de Landes, die hierbij is afgebeeld, geeft van die candeur in onze taal mischien het best weer te geven door: kinderlijke onbevangen heid van Despiau's kunst, een zeer vol doenden indruk. De bezoeker der Amsterdam sche tentoonstelling zal dien nog bij andere versterkt vinden, ook bij de enkele naakten, die hierheen gezonden werden. Monumentale wjrke;. van grooteren omvang heeft Despiau naar ik meen weinig gemaakt. Voor zijn geboorteplaats maakte hij na den oorlog een doodermonument waarvan ik onlangs repro ducties zag. Een in steen gehakt figuur, een treurend, boersch vrouwtje in cape-mantel, links van de marmeren plaat, met de namen der niet-teruggekeerden, in de modeleering zoo strak en eenvoudig mogelijk, is deson danks zóó expressief van diepe smart en zwijgend berusten, dat alleen een kunstenaar die reeds in den eenvoudigsten vorm zijn hart kan leggen, in staat is zoo'n beeld te maken Voor zoover men uit zijn arbeid een kunste naar in zijn aard kan leeren kennen, moet Despiau zulk een mensch zijn. Despiau's geboorteplaats is Mont de Mar- san. Het is opmerkelijk dat de meeste groote beeldhouwers van het moderne Frankrijk weer uit 's lands Zuiden komen. De dertien jaar oudere Maillol werd geboren en woont nog steeds te Banyuls-sur Mer (1861). de reeds gestorven Joseph Bernard (18861931) van wien in Amsterdam slechts drie werken te zien zijn. doch die tot de belangrijkste artis- tpr der latere generatie behoord heeft, kwam uit Vienne aan de Rhöhne, waar zijn vader steenhouwer was. Het is mogelijk dat voora1 het Zuiden van Frankrijk, dat nog vol is van resten der klassieke plastiek en architectuur daardoor een naar het klassieke terugwijzen- den invloed op zijn landszonen die kunste naars werden, heeft uitgeoefend Bij Bernard was dat zeer zeker het geval. Het oude Vienne waar behalve de Kathedraal, nog de tempels van Augustus en Livius te vinden waren, een zuil voor Ccnstantïjn en een toren voor Philips den Tweeden stonden, bood den longen Bernard ruimschoots gelegenheid ziel* met, beeldvormen bezig te houden. Als kim' kon hii bovendien reeds bii zijn vader hame en beitel hanteeren en na zijn akademie-jarer te Lyon en te Parijs met een zeker heimwe aan dien primitieven arbeid terug denken. En zoo heeft ook Maillol veel aan de oud- Grieksche beelden te danken. Tegenover de betrekkelijke ongebondenheid van den door allen vereerden Rodin komen zij die zooeven genoemd zijn, in reactie. Hun vereering wordt niet aangetast, doch zij willen Iets anders; grooter gebondenheid, meer vastheid in den vorm. Noch naar een duf akademisme stre ven zij. noch begeeren zij in Rodin's onge breidelde vrijheden door te gaan. Alleen sterke persoonlijkheden als Maillol, Despiau en Ben-- konden zich dien weg kiezen, juist omdat ze persoonlijkheden waren. Naast Despiau lijkt Maillol veel zinnelijker van aanleg; de mollige rondingen van Maillol's figuren kent Desüiau bijna niet. terwijl Ber nard van hen drieën misschien de eelzijdigst geörienteerde geweest zou zijn, wiens werk wel sterk aan oud-Grieksche figuren kon doen denken, om soms daarentegen het stempel van den eigen t.iid en de relaties met de con fraters te vertoonen. Prachtige werkers, alle drie. die „rondom Rodin" zich kunnen hand haven. J. H DE BOIS. Wim van Zwolle, oud 33 jaar, woonde met zijn vrouw en twee kinderen ln een fraai huis, welks tuin achter op een va^t uit kwam. Deze vaart was door zijn vriendTHans van Assen voorbestemd om met zijn nieuwe boot ver sierd te worden. Inderdaad lag nog voor den avond de boot achter den tuin. Die avond zelf was een fraaie zomeravond en dus zat de familie v. Zwolle op het terras achter het huis. En daar begon het. „Vader, wat een raren naam heeft die boot van oom Hans. Wat is een pondok?" „Ik weet het heusch niet, hoor." En hiermee dacht Wim dat het leed geleden was. Wat evenwel een vergissing bleek, want nauwelijks waren ae klanken van de stem des jongsten zoons weggestorven, of langs het paadje aan den overkant kwamen twee men- schen voorbij. „Vader, kijk es. Vader!" „Ja, moeder, wat is er?" „Kijk 'es daar. Die boot heet Merenpondok." „O ja." Vagelijk glimlachend keek Wim naar het ichtpaar en verdiepte zich toen weer in zijn boek. „Pappa, kijk dat schip daar es!" „Wat is daarmee?" „Dat heet Merenpondok. Wat is een pondok?" „Ik weet het niet." „Weet je niet wat een pondok is?" „Nee. Dat zei ik toch?" „O." Lichtelijk ontstemd keek Wim op z'n boek. „Hé, Kees, zie je dat?" „Wat dan?" „Dat bootje daar. Hebben die kerels „Meren pondok" op geschilderd!" „Verdraaid gek. Enfin, moeten de lui ten slotte zelf weten!" Nijdig keek Wim van z'n boek op. „Hiero, jongee, kijk es wat 'n lekkere schuit." „Ja, hee. Heet dat Merenpondok?" „Ja, hoe kennen ze 't bedenken." „Nou, kan mijn wat schelen." Venijnig keek Wim nu van z'n boek op en i,Jk weet niet hoe het met jullie zit, maar ik blijf niet langer buiten zitten. Dat einde- looze gezeur over dien naam verveelt me." Twee weken later. Weer een mooie avond. Weer de familie buiten in luie stoelen. .Merkwaardig, Ten Hoven, de naam van die boot hier." „Wat dan? O, Merenpondok. Ja, typisch." Een krachtterm van Wim volgde en dreigend keek hij naar de volgende passeerenden. ,Ja, en daar hebben ze toen geprobeerd tegen op te treden. Met weinig succes overi gens. Hé, kijk daar eens. Die boot daar heet Merenpondok!" „Merenpondok? Hoe komen ze daar in 's hemelsnaam aan." Maar dit was alles. Wim sprong op, riep: „Nou zal ik eens met wat meer succes op treden!" en rende naar de telefoon. „Ja, Hans, ben jij dat?" „Luister eens. Die boot van jou kan hier onmogelijk blijven lig gen. Het spijt me erg voor jou. maar 't kan niet. Kom 'm maar zoo gauw mogelijk halen, t Spijt me, dat ik je misschien in een lastige positie breng, maar er is niets aan te doen. Tot straks!" En twintig minuten lang was Wim immuun voor alle opmerkingen. Toen kwam Hans en haalde vrij verontwaardigd zijn boot weg. na nog eenige felle woorden met Wim gewisseld te hebben, die er op neerkwamen dat die niets voor een vriend over had en dat hij zich nu wel blauw zou moeten betalen aan liggeld. Toen vertrok hij en Wim legde zich eens extra gemakkelijk in zijn tuinstoel, maakte ongekend beminnelijke opmerkingen tegen zijn huisgenootenenfin, er was een prachtstemming. Met voldoening keek hij naar twee men- schen, die aan kwamen loopen en zei tot de familie: „Wees eens even stil. Voor het eerst in twee- en-een-halve week zal hier nou iemand voorbïjloopen zonder het over de Meren pondok te hebben." En iedereen luisterde. „En toen. zegt Marie, ze had een nicht ge had en die d'r manHéé, vader, kijk, nou es!" „Ja?" „De Merenpondok is weg!" Dr. Hendrik P. N. Muller gehuldigd. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. In een der zalen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is Dinsdagmiddag Dr. Hendrik P. N Muller, oud-gezant te Boekarest en te Praag gehuldigd in verband met het bereiken van den 80-jarigen leeftijd op 2 April j.l. Aangezien dr. Muller zich op dat tijdstip in het buitenland bevond, moest de huldiging tot later datum worden uitgesteld. Namens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door mr D. Fock, die zeide. dat in breeden kring de behoefte was gevoeld om te doen blijken" van aller vriendschappelijke gevoelens en groote waardeering jegens het werk dat door dr. Muller is gedaan. Wie over Hendrik Muller spreekt, denkt in de eerste plaats aan den Zuid-Arikaner. die ten tijde van president Steyn consul-generaal van den Oranje Vrijstaat was. Zijn publicaties bewezen dat hij een diepgaande studie van de inter nationale toestanden maakte Uit dien hoofde werd hij opgenomen in het corps diploma tique. Het comité, aldus mr. Fock. heeft zijn waar deering door een daad willen laten blijken en daartoe de keuze laten vallen op een borst beeld. een copie van hetgeeen het vorige jaar door dr. van Broekhulzen in het universiteits gebouw te Bloemfontein is onthuld, vervaar digd door de Haagsche beeldhouwers mej. Rueb en dat zal worden geplaatst in het Rijksmuseum van Volkenkunde, waaraan dr. Muller ook zijn verzamelingen ethnografica en zoölogica schonk. Nadat nog eenige sprekers het woord had den gevoerd, spr. dr. Muller een dankwocard»

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5