Qeen ontspanning) Berlijn en Warschau melden in de kwestie Dantzig Craigie bij Arita. WOENSDAG 19 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Anti Svolsche propaganda dec tDuitscfie Maden nog even pet Qanziqec Vocposten: „Een wenschdroom der anderen" In Duitsehe politieke kringen te Berlijn bestrijdt men in beleefden doch nadrukkelijken vorm de opvatting, dat in het vraagstuk-Dantzig eenige ontspanning is gekomen. Men zegt, dat niets deze onderstelling rechtvaardigt en dat van Duitschland geen zwakkere houding verwacht kan worden. De anti-Poolsche propaganda in de Ber- lijnsche bladen is nog even fel. Met betrekking tot de in de Londensche en Parijsche ochtendbladen weer opduikende ge ruchten, volgens welke Duitschland bereid zou zijn over Dantzig te onderhandelen en de toon van de pers te Dantzig in de laatste weken ver anderd zou zijn, schrijft de „Dantziger Vorpos- ten": „Wij kunnen slechts vaststellen, dat wij, hoewel het getuigenis van het bui tenland ons onverschillig is, onze zoo genaamde verandering van stemming slechts kunnen accepteeren als een wenschdroom der anderen .Na het be zoek van den gouwleider aan den Führer is er voor de bevolking van Dantzig een aanleiding te meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven in het bereiken van het doel, daar de te Dant zig gevoerde politiek in volledige over eenstemming met de Duitsehe opvatting Reeds herhaaldelijk hebben wij de uit War schau afkomstige geruchten afgewezen, volgens welke een Poolsche compromisformule voor Dantzig en den cox-ridor ook maar de gei'ingste kans van slagen zou hebben. Wij verklaren ook nu weer, dat de door Polen met laatdunkendheid afgewezen voorstellen van den Führer voor een maal golden. De stemming van Berlijn tegen over Warschau is ijzig en zeker en het rijk kan op grond van het meerderheidsgevoel voorloo- pig getroost den groeienden grootheidswaan der Polen, die gekweekt wordt met Engelsche gifbacillen, als afwachtend toeschouwer gade slaan". Gezaghebbende Poolsche kringen te Warschau hebben met verwondering en verontwaardiging kennis genomen van zekere in het buitenland gepubliceerde berichten over den loop der Poolsch- Duitsche betrekkingen. Gezaghebbende Polen ontkennen categorisch: 1. Dat er politieke besprekingen zijn gehou den tusschen de ï-egeeringen van Polen en Duitschland over de regeling van tusschen de beide landen bestaande geschillen. 2. Dat de Poolsche regeering nimmer een re geling van de kwestie Dantzig zal kunnen aan vaarden, waarbij zij de vier punten zou prijs geven die de basis zijn en blijven van de hou ding van Polen nopens deze problemen. 3. Dat de Poolsche regeering alle feiten of nieuwe situaties, die zich plotseling in Dantzig zouden kunnen voordoen, zou kunnen aanvaar den, indien zij naar haar meening haar onafhan kelijkheid en vitale belagen zou aantasten, zonder op passende wijze te reageeren. Zij wijzen er op dat de oorsprong dezer be richten Rome en Berlijn er de juiste waar de aan doet toekomen. Militaire voorbereidingen nemen openlijk voortgang. WARSCHAU, (Havas). Uit Poolsche bron te Dantzig wordt gemeld, dat de militaire voorbereidselen daar stelselma tig worden voortgezet. Men werkt zelfs niet meer in het geheim. Zoo heeft men vandaag te Langfuhr oefenin gen met veldbatterijen van de Reichswehr ge houden. Verder zijn alle scholen op het ge bied van Dantzig gevorderd en door Heimwehr- troepen bezet. Er zijn maatregelen genomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanval. Op de heuvels van Biscauffs, bei-g en hagel zijn afweerbatterijen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweermitrailleurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn versterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schieven- horst zijn loopgraven aangelegd en in de dui nen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatrege len zouden ten doel hebben in geval van een conflict de Poolsche troepen tegen te houden, Stichting; voor emigratie van Duitsehe Joden, LONDEN, 18 Juli. Naar United Press te Londen verneemt heeft een groep van Ameri- kaansche en Engelsche Joden, onder goedkeu ring van het Evian-comité, een internationale stichting in het leven geroepen, die tot doel heeft een regelmatigen uittocht der Joden uit Duitschland te bevorderen. Het ministerie van Handel is om toestemming gevraagd de stichting als N.V. te mogen in schrijven onder den naam „The coordination foundation". Het tot stand komen van deze stichting is een der i-esultaten van de door Rublee en Peil namens de Evian-commissie met de Duitsehe regeering gevoerde onderhandelingen, die pa rallel gingen aan onderhandelingen met Jood- sche financiers te Londen en New-York. Duitschland stemde toe in de stichting te Ber lijn van een trust, die de ordelijke emigratie der Joden ter hand zou nemen, tegen gunsti ger voorwaarden dan op het oogenblik van kracht zijn, onder beding, dat de Evian-com missie of de Joodsche organisaties een organi satie zouden stichten, die den emigranten hulp zou verschaffen indien zij zich elders gingen vestigen. Het. tot stand komen der stichting, die geheel particulier is, zal waarschijnlijk bekend ge maakt worden op de bijeenkomst van Woensdag van het Evian-comité. In de laatste bijeenkomst der commissie werd de oprichting van zulk een organisatie in principe goedgekeurd. die zouden optreden tegen uit Oost-Pruisen op rukkende Duitsehe troepen. Bewering van „News Chronicle": „Een canard". Het bericht van de „News Chronicle", vol gens hetwelk Hitier er in zou hebben toege stemd zich te laten kiezen tot president van „den staat Dantzig", wordt in politieke kringen te Warschau beschouwd als een canard. In dezelfde kringen wordt verder verklaard, dat, onafhankelijk van den vorm, waarin Duitschland Dantzig zou willen inlijven, reeds het enkele feit van een dergelijke inlijving be schouwd zou worden als een ononduldbare schending van den bestaanden politieken en juridischen status en de juiste reactie zou uit lokken. Feest van de Duitsehe zeeliga. Uit Dantzig wordt gemeld, dat daar op 2 Augustus door de Duitsehe zeeliga een feestdag wordt georganiseerd onder leiding van den ge- pensionneerden vice-admiraal Von Rotha. „Te veel eten een vorm van hoogverraad." Dr. Wirz, lid van de nationaal-socialistische commissie voor de volksgezondheid, heeft cri- tiek geoefend op de „neiging van het geheele Duitsehe volk te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet". Hij zeide: „Elke Duitscher, die door onmatig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consump tie, brengt de behoorlijke voeding van het ge heele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de gezondheid, maar moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn". Joodsclie proteststaking. De Joodsche proteststaking in winkels en openbare gelegenheden te Jeruzalem is be gonnen in het geheele Joodsche deel van Pa lestina. Het gemeentebestuur van Tel Aviv en de Joodsche gemeente te Jeruzalem hebben den Joodschen bewoners verzocht de huizen niet te verlaten om mogelijke ongeregeldhe den te voorkomen. Door de straten van Jeru zalem rijden gepantserde auto's, terwijl te Tel Aviv de orde wordt gehandhaafd door 4.000 leden van de Joodsche burgerwacht. De tweede Britsche oefenvlucht boven Frankrijk. De tweede „raid" van de Britsche luchtmacht op Frankrijk zal dezer dagen geschieden. De Britsche bombardementsvliegtuigen zullen dan tot Marseille vliegen. Aan deze „raid" zal wor den deelgenomen door 120 tot 150 vliegtuigen, voornamelijk zware bommenwerpers, van de vliegvelden in de Midlands en Oost Engeland. De toestellen van het type Wellington en Hamp den kunnen een snelheid van 320 K.M. per uur halen en hebben een actie radius van 2240 K.M. De vertrekdatum wordt geheim gehouden, om de waarde van de oefening te vergrooten. Men verwacht, da* in de komende maanden meer der gelijke oefeningen zullen worden gehouden. Duitsehe ambassadeur te Moskou naar Berlijn. De Duitsehe ambassadeur te Moskou von Schulenberg zal waarschijnlijk volgende week uit Moskou terugkeeren om Hitier verslag uit te brengen over de Engelsch-Russische onder handelingen en de mogelijkheden ter verbe tering van de Duitsch-Russische handelsbe trekkingen. Britsche oorlogsvliegtuigen neergestort. Vijf personen gedood. Bij Corby in Lincolnshire is een bombarde mentsvliegtuig gevallen. De vier inzittenden zijn omgekomen. Bij Cross Fell is een jacht- toestel neergestort, waarbij de bestuurder om het leven kwam. Duitscli rlouanestation te Triest. ROME, (Reuter.) Hoewel er geen sprake van is, dat Duitschland de controle van Triest zal overnemen, is een overeenkomst getroffen tusi schen Duitschland en Italië inzake den Duitschcn transito-handel door de haven van. Triest, welke zeer veel lijkt op een vrije zone. Duitschland heeft een minimum handel van anderhalf mil- lioen ton per jaar gegarandeerd, waartegen de Duitsehe spoorwegen enkele faciliteiten ge nieten. Te Triest zal een Duitsch douane station worden gevestigd. Italiaansche onderhandelingen met Zuid-Slavië. De Italiaansche regeering onderhandelt op het oogenblik met Zuid-Slavië over het verleenen van een crediet van 600 millioen dinar, bestemd voor het koopen van Italiaansche producten. Een gedeelte kan worden besteed voor het koopen van koopvaardijschepen in Italië. Duitsch spreken in het protectoraat. PRAAG, (Havas) De assistent van von Neu- rath, Herman Frank, heeft eenigen tijd geleden den Tsjechischen minister-president een ultima tum gesteld voor het afkondigen van het deci'eet, waarbij het tweetalig systeem wordt ingevoerd bij de autonome Tsjechische bestuurslichamen, Als uiterste datum had Frank 15 Juli gesteld, doch het decreet is nog niet gepubliceerd, uit vrees voor de gevolgen onder de bevolking. Om moeilijkheden te vermijden is minister-pi-esident Elias met vacantie gegaan. De Duitsehe pers wordt evenwel ongeduldig en de adjunct-burgemeester van Praag, de Duit scher Pfitjner, heeft gezegd, dat de Tsjechen niet moeten vergeten dat zij in het centrum van Duitschland liggen en dat het niet aangaat, dat het geheele Duitsehe transportwezen stuit op de woorden: „Ik versta geen Duitsch". De „Prager Zeitungsdienst" schrijft, dat in dien het Tsjechische volk zijn passieve houding wil bewaren, Duitschland zelf de noodige maat regelen zal nemen om op krachtige wijze de nog hangende vraagstukken op te lossen, o.a. het vraagstuk der taal. De waarnemend minister president Havelna, heeft door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk de politiek der nationale solidariteit te erken nen en een einde te maken aan de fluistercam pagne. Jordana naar Berlijn. Men verwacht, dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Jordana, in het najaar een bezoek aan Berlijn zal brengen. Britsche houding verzoeningsgezind. Geen pessimisme. TOKIO, 19 Juli (Domei). De afdeeling inlichtingen van het ministerie van buiten landsche zaken heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin verklaard wordt, dat een tweede onderhoud tusschen minister van bui tenlandsche zaken Arita en den Britschen am bassadeur Craigie vanochtend om negen uur in de ambtswoning van den minister van bui tenlandsche zaken heeft plaats gehad. Craigie zette de opvattingen van zijn regee ring uiteen ten aanzien van verscheiden kwes ties, welke den achtergrond vormen van den toestand te Tientsin. De minister van buiten landsche zaken heeft de meening der Japan- sche regeering volkomen duidelijk gemaakt. Het onderhoud heeft geduurd tot kwart over twaalf en zal om vier uur vanmiddag worden hervat Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de Britsche ambassadeur Craigie een verzoeningsgezinde hou ding heeft betoond tijdens het onder houd, dat hij vanochtend heeft gehad met minister Arita. hoewel hij duide lijk sprak van een in Groot Brittannië bestaande wrevel. Gezien de verzoe ningsgezinde houding, door Craigie betoond, wordt verder vernomen dat er geen aanleiding bestaat voor pessi misme over de vooruitzichten der be sprekingen te Tokio. Gebruik makende van de pauze bij zijn be sprekingen met minister Arita heeft ambas sadeur Craigie een onderhoud gehad met den Britschen consul te Tientsin, majoor Herbert. De toestand te Tientsin. De Britsche consul-generaal te Tientsin, Jamieson, heeft bij den Japanschen consul- generaal, Tasjiro. een officieele klacht inge diend naar aanleiding van vertraging in den melkaanvoer naar de Britsche concessie. De klacht werd ingediend tijdens een onderhoud, dat vijf minuten duurde Chineesche oorlogsberichten. Het Chineesche Persbureau meldt, dat de Chineesche troepen de stad Tsjautsjau aan den spoorweg naar Swatau stormenderhand genomen hebben. De Chineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de Han in Hoepeh. Zij hebben de stad Tsjinkiang, op 140 Kilometer van ltsjang, genomen. Het Fransch-Japansche conflict geregeld. Het conflict tusschen den onder Japansche controle staanden gemeenteraad van Harkau en de autoriteiten van de Fransche nederzet ting inzake de incidenten, welke zich hebben voorgedaan tijdens de herdenking van het uit breken van de vijandelijkheden in China op 7 Juli, is langs vriendschappelijken weg ge regeld. De blokkade aan de kust van Foekien wordt verscherpt. De Japansche marine heeft besloten de blok kade aan de kust van Foekien te verscherpen. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevelhebber der Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft door tusschenkomst van den Japan schen consul-generaal, Yoshiskl Mioera, aan de buitenlandsche consuls en de douane-auto riteiten laten weten, dat de Japansche vloot- eenheden nieuwe operaties zullen beginnen in de havens van Santoea en Loyoean (provincie Foekien) en Sjasjengmoet, de Noordelijkste haven van Foekien. onderscheidenlijk op 21 Juli om 8 uur 's ochtends en op 22 Juli om twee uur 's middags. De admiraal heeft er op aangedrongen dat de oorlogsschepen en koopvaarders van derde mogendheden en buitenlanders de plaatsen voor den aangegeven tijd zullen ontruimen. De Japanners nemen geen verantwoordelijkheid op zich voor schepen van derde mogendheden welke aan het verzoek geen gevolg zullen geven. Spear nog niet voor den krijgsraad. De Japansche woordvoerder te Tokio heeft ontkend, dat de Britsche militaire attaché bij de Chineesche regeering. Spear. reeds voor den krijgsraad terecht heeft gestaan zooals was gemeld. Hij voegde hieraan toe. dat de Japan sche regeering erkende, dat Spear een militair attaché was en derhalve een zekere diploma tieke functie vervulde, doch het is thans zaak uit te maken, of hij zijn diplomatieke plichten en voorrechten heeft geschonden. De Japan sche woordvoerder verklaarde, dat indien men tot de conclusie zou komen, dat Sr>ear iets tegen het Japansche leger heeft gedaan, het moeilijk zal zijn de diplomatieke functie te erkennen. Tenslotte zeide de woordvoerder te hopen, dat een Britsch officieel persoon het proces zal bijwonen. Generaal Ironside te Warschau. Besprekingen met Poolschen generalen staf. Generaal Ironside heeft gisteren met maar schalk Smigly gedineerd. Naar te Warschau vernomen wordt is het doel an het bezoek van genraal Ironside besprekin gen te voeren niet den Poolschen generalen staf, teneinde op de hoogte te worden gesteld met de plannen van dezen staf en deze plannen in overeenstemming te brengen met de plannen van de generale staven van Engeland en Frankrijk. Generaal Ironside zal vandaag bezoeken bren gen aan den chef van den Poolschen generalen staf Stachiewicz, en aan den minister van mi litaire aangelegenheden generaal Pasprzyckï. Hij zal zich vervolgens naar den minister van buitenlandsche zaken, Beek, begeven. De pers: „Twee geallieerde mogendheden". De Poolsche pers wijdt tal van artikelen aan het bezoek van generaal Ironside aan Polen. De „Kurjer Poranny" schrijft: Bij de feitelijke verwezenlijking van de Poolsch-Engelsche poli tieke overeenkomst speelt militaire samenwer king een essentieele rol. Deze samenwerking moet worden beschouwd als een samenwerking van twee geallieerde mogendheden. Het bezoek van den generaal aan Warschau draagt niet het karakter van een beleefdheidsbe zoek, doch het heeft een zeer concreet doel. waar mede de pers zich niet heeft bezig te houden en de resultaten van het bezoek van den Britschen generaal zullen van groot belang zijn. Reeds thans kan men betoogen, dat Parijs, Londen en Warschau militaire strijdkrachten voorbehouden, welke zegenrijk iedere agressie zullen kunnen weerstaan. Dit feit zal een beslissenden invloed hebben op de ontwikkeling van de politieke situatie in Europa. Anti-semitisme in de V. S. De Neue Zürcher Zeitung publiceert een serie belangwekkende artikelen omtrent; „De Joden in de Ver. Staten". Het politieke anti semietisme zoo schrijft het blad is met alle tradities van het Amerikaansche leven in tegenspraak. Pas in de allerlaatste jaren komt het meer tot uiting. Zijn oorsprong moet worden gezocht in Europa. Zijn ijve rigste propagandisten zijn Duitsehe nat.-so- cialisten. die daarbij sedert ongeveer een jaar door Italiaansche fascisten worden onder steund. Door hun inspiratie hebben rechtsche kringen van Amerikanen de anti-semietische leuzen overgenomen, in het bijzonder de Katholieke radio-priester Coughlin. Bovendien bestaat er een groot aantal kleinere organisaties onder door zichzelf aan gewezen „leiders" die een soort van fascisme verbinden met een heftige agitatie tot „red ding" van Amerika van de „Joden en com munisten". In de afgeloopen maanden geloofden eenige van deze groepjes eindelijk een geschikten lei der te hebben gevonden in den persoon van den gepensionneerden generaal George van Horn Moseley, die beweerde een fantastisch complot tot de Joodsch-communistische ver overing van Washington te hebben ontdekt. Het verhoor van den generaal voor de parle mentaire onderzoekingscommissie heeft het plan bekend en daarmede voldoende belache- lenk gemaakt. Overigens beteekent het Communisme in Amerika geen gevaar; het aantal der aanhangers wordt op 100.000 ge schat. Gearresteerde Zwitsers vrijgelaten. Drie Zwitsersche burgers, die onlangs in Italië gearresteerd waren, zijn thans in vrij heid gesteld en te Lugano aangekomen. De vroegere commissaris van politie te Lugano, Albisetti, die op 15 Juni in hechtenis werd ge nomen, is echter niet vrijgelaten. De Bloembollen. Veilingnieuws. Dinsdag was het voor de Hillegomsche vei ling een bijzondere dag. Niet alleen dat de eer ste droge veiling zou worden gehouden in dit seizoen, doch ook omdat tevens voortaan met ..de Klok" zou worden geveild en de verbouwde kantoren in gebruik werden genomen. De belang stelling was dan ook zeer groot. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer P. N. Jonkheer, op het feit, dat de nieuwe methode wei'd ingevoerd ten gerieve der koopers. Nu in 1938 de omzet boven het millioen gulden was gestegen, meenden het bestuur en commis sarissen dat deze uitgave verantwoord was. Mede in het belang van koopers, verkoopers en perso neel was de moderniseering der gebouwen. De oud-voorzitter, de heer J. B. Meskers, was verheugd over deze groote verandering, waarvan de noodzakelijkheid reeds lang gevoeld werd. Hulde bracht hij aan den heer Tesselaar, die 11 jaren het ambt van afslager trouw bekleedde. Hierna voerden nog het woord de heeren Tes selaar en Angevaare, eerstgenoemde dankte voor de-waardeerende woorden, laatstgenoemde sprak als nieuwe leider der verkoopingen. Vele bloemstukken werden het bestuur aange boden. Nadat vei-verschingen waren rondgediend werd een aanvang gemaakt met de eerste veiling. Niettegenstaande de zeer gedrukte stemming in den handel had de verkoop een vlot verloop, zoo dat het grootste gedeelte van den aanvoer ver kocht kon worden. BIJZONDERE LEERSTOEL IN DE VONDELSTUDIE Staatsblad no. 1369 bevat het Kon. Besluit van 27 Juni 1939, tot aanwijzing overeenkomstig ar tikel 170 der hoogei'-onderwijswet van de Von delstichting, gevestigd te Amsterdam als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzonde ren leerstoel te vestigen in de Vondelstudie. „Verdachte" autonummers worden genoteerd. Men beperkt zich echter niet tot een bepaalde groep der bevolking. Op vragen van den heer Van Vessem be treffende het noteeren van autonummers en het als „verdacht" opgeven daarvan aan de mi- litaire grensbewaking heeft de heer Van Dijk, minister van Defensie geantwoord: 1. Nummers van auto's, waarvan de inzitten den ongewone belangstelling aan den dag leg gen voor ten behoeve van onze landsverdedi ging genomen maatregelen, worden genoteerd en doorgegeven aan de daarvoor in aanmerking komende posten. Deze auto's worden dan in het belang van 's lands veiligheid bijzonder in het oog gehouden. Na informatie is de mi nister gebleken dat ook het nummer van ae auto van het lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, den heer Maarsingh, werd geno teerd en doorgegeven. Bedoelde maatregel wordt niet uitsluitend dan wel in het bijzonder ten aanzien van leden der N.S.B. toegepast. Het noteeren en doorge ven van autonummers is niet in strijd met ecnig recht. De meer dan normale belangstelling voor onze verdedigingswerken, welke een inwoner van Dwingeloo aan den dag legde en diens rela ties met vaak in het buitenland vertoevende personen zijn aanleiding geweest het nummer van diens auto te noteeren en door te geven. Op 25 April jl., omstreeks 23 uur stopte deze auto nabij een brug over een der kanalen in het Oosten des lands. Bedoelde inwoner uit Dwingeloo begaf zich naar de ,brug en vroeg inlichtingen omtrent de springlading. Hierin vond de sergeant, die ter plaatse het bevel voerde, aanleiding hem voor den brigadecom mandant der koninklijke marechaussee te Em- men te geleiden. Daartoe gelastte hij den in woner uit Dwingeloo in de auto plaats te ne men. Van bedreiging met revolvers door mili tairen is niet gebleken. Op weg naar Emrnen slipte de auto, welke door bedoelden sergeant werd bestuurd. Het onderzoek inzake het ongeval met de auto, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt, alsmede de ondervraging in verband met de verdenking van spionnage, vorderden eenigen tijd, waarna de verdachte werd vrijgelaten en volgens zijn eigen verklaring naar een familie lid werd gebracht om wegens het ontbreken van zijn vervoermiddel aldaar (d.i. te Emmen) te kunnen overnachten. Bedoelde inwoner van Dwingeloo heeft 28 April jl. een verzoek om schadevergoeding ingediend. Op 3 Mei d.a.v. is hem kennis gegeven, dat zijn verzoek in behan deling is genomen. Op 20 Juni d.a.v. is hem een bedrag aangeboden, gelijk aan de getaxeer de handelswaarde van de auto. Op 6 Juli d.a.v. heeft hij zich andermaal met een verzoekschrift tot den minister gewend. Dit verzoekschrift, waarin adressant mededeelt, dat het gedane aanbod niet wordt aanvaard, is nog in behan deling. De minister is niet van mecning, dat het ge schetste optreden ontoelaatbaar zou zijn; inte gendeel. Van eenig bijzonder optreden tegen een deel der Nederlandsche staatsburgers is geen sprake; immers het richt zich alleen tegen per sonen, die door hun gedragingen daartoe aan leiding hebben gegeven. Hij js niet bereid de order betreffende het noteeren en doorgeven van „verdachte" hei-stel: betreffende het notee ren en doorgeven van nummers van „verdach te" auto's in te trekken. PROGRAMMA DONDERDAG 20 JULI. HILVERSUM 1. 1875 en 414,4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten. 8.17 Gramo- foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Gramofoonmuziek. 10.50 Declamatie. 11.10 Om roeporkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 Haagsch Harmonie-orkest. I.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.15 Zang en pianobegeleiding. 2.35 Pianovoor dracht. 3.00 De Palladians. 4 00 Voor zieken en bhuiszittenden. 4.30 AVRO-Musette-cn- semble en soliste (opn.). 5.00 Voor de jeugd. 5.30 AVRO - Am usem en tsorke s t en soliste. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Cabaretpro gramma. 7.40 Causerie „Het leven van Kenial Atatürk". 8.00 Berichten ANP. radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Vervolg concert. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dance-Band. II.00 Beridhten ANP, hierna tot 12.00 De Twi light Serenaders (opn.) HILVERSUM 11, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek torn 8.15 Be richten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest (1.00 I.15 Gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Berichten, hierna Fnesche uitzending. 7.00 Berichten. 7.15 Boek bespreking. 7.45—7.55 Gr. muziek. 8.00 Berich ten ANP. herhaling SOS-Berichten. 8.15 Pa- trimonium's Muziekvereeniging en gramofoon muziek. 9.00 Causerie „De eeredienst in den tijd van het Nieuwe Testament". 9.30 NCRV- orkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Ensemble „Molto Cantabile" (10.45 II.00 Gymnastiekles). 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 Ba. 11.05 Zang en piano. 11.50 Orgelspel. 12.10 Viool en piano. 12.20 Marine-staf muziek en soliste. 1.20 Zang. 1.35 Dansmuziek (gr. pl.) 2.05 Het Grand Hotel Llandudno-kwintet. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.103.30 Declamatie. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en soliste. 5.05 Gramofoonmuziek 5.20 Zang. 5.40 Het Serge Krish-Septet. 6.20 Berichten. 6.45 Cau serie voor knutselaars. 7.00 Pianovoordracht. 7.25 BBC-Zangers. 7.50 Orgelspel. 8.20 Geva rieerd programma. 9.05 Het Lucky Dip-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Het Blech strijkkwartet. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 Johnny Rosen en zijn orkest. 11.40 Gramo foonmuziek. 12.1512.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 9.35—10.00 en 12.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 en 1.45 Visciano-orkest. 2.35 en 3.35 Zang. 5.25 Het Andolfi-kwartet en soliste. 6.05 Radiotooneel. 7.20 en 8.25 Gramofoonmu ziek. 8.5012.05 Relais. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Dresdener klein orkest. 8.50 Omroepdansorkest. 10.20 Volks- liederenconcert. 12.20 Omroepdansarkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest. 6.55 Zang. 8.35 Omroepkleinorkest en solisten. 9.20 Ra diotooneel met muziek. 11.00 Zang. 11.20 Mi litair orkest en Otto Frlcke's orkest. 12.30— 3.20 Omroepdansorkest en Silezisch gouworkest (opn.) BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.05 Cabaretpro gramma 1.30 Gramofoonmuizek. 1.50 Cabaret programma. 2.052.20 5.20, 6.50. 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Om- roepsymphonie-orkest en soliste. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdans orkest. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg dansmuziek. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35, 7.35 en 8.20 Gramo foonmuziek. 9.20 Concert m.m.v. soliste. 11.00 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Omroeporkest (9.20—9.40 Natuurkundige causerie). 10.20 Berichten 10.40 Reptortage. 10.50 Klarinet en piano. 11.2012.20 Omroep dansorkest.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9