Avontuur In Venezuela De tinbaggermolen „Karimata" is van Kinderdijk vertrokken, om door de sleep boot „Roode Zee naar Indië te worden versleept. Voor de groote reis wordt alles aan boord goed vastgesjord Voorafgegaan door den Monzie Castle pijper wordt wildbraad, een Na de versterking der fundamenten van den Martinitoren te Groningen Qe laatste voorbereidingen voor de jaarlijksche .Kaagweek welke op de aeschenk van den eigenaar van Monzie in het kamp gebracht van de wordt de voet met zandsteen bekleed World Rover Moot in Schotland Kager plassen begonnen is Voor de bescherming der havenhoofden te IJmuiden wordt een nieuwe vinding in toepassing gebracht. In plaats van de vierkante beton blokken worden thans in elkaar grijpende betonnen zuilen geplaatst, waartoe het beton ter plaatse in groote canvas-zakken wordt gestort Aan een Limburgsche koffietafel zat Z. K. H. Prins Bernhard aan tijdens zijn bezoek, dat hij Donderdag bracht aan de Proefboerderij van den Limburgschen Lannd- en Tuinbouwbond te Roermond FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 7) De afwijzing was buitengewoon lastig. Roddy wist niet waarmee hij den consul eigenlijk beleedigd had en vroeg zich af of de consul hem niet beleedigd had. Hij veegde hulpeloos met zijn zakdoek over zijn verbluft transpireerend gezicht. Hij vroeg zich af of hij voer een samenzweerder niet een beetje weinig diplomatiek en een beetje erg mede deelzaam was geweest. In een hoek van de kamer zat in een tin nen kooi een groote groene papegaai, die Roddy al den heelen tijd met een scheeven kop en spottende kwaadaardige oogen had zitten aanstaren. En om zijn verwarring nog grooter te maken, begon het dier plotseling smalend te grinniken. Alsof hij inwendig stikte van het lachen proestte hij voor zich heen: „Polly, Polly". En toen voegde hij er op streng afkeurenden toon hij: „Je praat te veel!" Bij dien zijdelingschen aanval bloosde Roddy verontwaardigd. Hij voelde den wensch bij zich opkomen dat hij Peter mee genomen had om hem de goede signalen te geven Met zijn handen op zijn rug samengeklemd en zijn witten baard heen en weer schuddende liep dc consul de kamer op en neer. Dat is het dus! mompelde hij. Daarom ging hij weg uit Parijs. Daar komt de Restau- rador opeens vandaan. En natuurlijk, voegde hij er verontwaardigd bij, terwijl hij langs Roddy liep en hem de woorden over zijn schouder heen toebeet: Is daar het geld ook vandaan gekomen? Maar Roddy, die nu vrijwel buiten zichzelf was, riep heftig: Pas op, dat u me niet iets vertelt, waar u later spijt van zult heb ben! De consul stond plotseling stil. Zijn diepe, gewoonlijk zoo kalme oogen keken vol twij fel en opgewondenheid op zijn bezoeker neer. Ik geef u mijn woord, vervolgde Roddy norsch, dat ik absoluut niet weet waar u het over hebt. Wilt u me soms vertellen, vroeg de oude man woedend, dat u niet de zoon bent van Mr Forrester? Waarachtig ben ik zijn zoon, riep Roddy. Wilt u dan misschien ontkennen, ging de consul voort, dat Alvarez hem twee millioen dollar schuldig is. dat hij die zou binnen krij gen als Alvarez afgezet werd en dat een zeker iemand de concessie dan zou bekrachtigen en uw vader betalen zou voor de verbeteringen die hij al in de haven tot stand heeft ge bracht? Nietwaar? riep de consul triomfante lijk uit. En die vermiste kisten!, vervolgde hij, als om dadelijk van het behaalde voordeel gebruik te maken, wil ik u eens vertellen wat daar in zit? Patronen en geweren! Ont kent u dat soms? Roddy voelde eindelijk weer vasten grond. Natuurlijk ontken ik het. gaf hij ten ant woord, want er z ij n heelemaal geen kisten. Dat is alleen maar een uitvinding van mij om naar Curasao te gaan. En laat u mij nu j eens praten. De consul retireerde achter zijn bureau en keek Roddy streng en met duidelijk zichtba ren achterdocht aan, terwijl hij zijn verhaal deed. Tenslotte zei Roddy: We willen Generaal Rojas leven alleen redden, omdat hij oud is en stervend en om dat Peter en ik 's nachts niet kunnen slapen bij de gedachte dat hij daar in die vochtige cel zich ligt dood te hoesten op nog geen vierhonderd meter afstand van ons. Bij die woorden sloot de consul zijn oogen even; hij drukte zijn groote, gebruinde, sproe tige vingers nerveus tegen zijn lippen. Maar dadelijk daarna keek hij weer even streng als iemand die een kruisverhoor afneemt. Ga verder, zei hij bevelend. Als we soms iemand in zijn vaarwater zitten, vervolgde Roddy, dan is het bij onge luk; en als u zegt, dat vader nog twee millioen dollar moet hebben, vertelt u me dingen waar ik niets van af weet. Vader is niet erg mede deelzaam. Hij heeft me dikwijls gezegd, dat het eenige goede moment om te vertellen wat je van plant bent te doen, is, als je het ge daan hebt. Dus als de regeering van Vene zuela twee millioen dollar schuldig is aan de Forrester Construction Company, zou vader dat waarschijnlijk 't allerlaatste aan mij ver tellen. Al wat ik weet is dat hij me twintig dollar in de week geeft om boeien neer te zet ten. Maar buiten m'n werkuren kan ik doen waar ik zin in heb en mijn vriend en ik heb ben er nu zin in Generaal Rojas uit de ge vangenis te halen. Roddy stond op. genoeglijk glimlachende. Dus als u me niet bij Senora Rojas wilt introduceeren, besloot hij. zal ik dat zelf moeten doen. Het een driftig gebaar beduidde de consul hem, dat hij moest blijven zitten. Zijn ma nier van doen wees erop dat kapitein Cod- man niet zeker wist of hij Roddy moest geloo- ven of niet en dat hij in twijfel bang was óf te weinig óf te veel te zeggen. Je bent geweldig gewiekst, zei de oude man boos, óf je bent ongelooflijk stom. Of.... ging hij voort met steeds toenemende veront waardiging, óf ze hebben je gestuurd om te zien wat ze aan mij hebben, of je weet niets en stuurt met stommiteiten de anderen in de war. Maar hoe 't ook zij, ik wil niets met je te maken hebben. Ik wasch mijn handen in on schuld. Goeie morgen. Toen voegde hij er bij als om zich te veront schuldigen: Bovendien praat u te veel. Roddy voelde zich diep gegriefd en ant woordde ook op boozen toon: Ja, dat vindt uw papegaai ook. Misschien hebt u het alle twee mis. Toen Roddy al boven aan de trap was, die naar de straat voerde en op het punt stond te verdwijnen, riep de consul hem terug en volgde hem tot in de hal, Voor u weggaat, zei de oude man fluis terend en op emstigen toon, moet ik u mijn verhouding tot de familie Rojas goed duide lijk te maken. Toen ik consul was in Porto Ca- bello, was Generaal Rojas de beste vriend, dien ik daar maakte. Sinds ik hier ben heb ik het voorrecht gehad zijn vrouw af en toe van dienst te kunnen zijn. Zijn dochters zijn zoo aardig tegen me. of ik hun grootvader was. Niemand ter wereld zou Generaal Rojas zoo graag vrij willen zien als ik. (De stem van kapitein Codman trilde, zijn gelaat trok even. in pijnlijke, diepe voren). Niemand, betuigde hij, kan zoo vurig wenschen hem van dienst tezijnals ik, maar ik waarschuw je dat je als je op deze manier voortgaat. Generaal Rojas' dood op je geweten zult hebben. Luister naar mijn raad en ga terug naar Porto Cabello en hou je buiten de politiek. Of, wat nog beter is: ga naar huis. Je bent nog te jong om de menschen in Venezuela te begrijpen en als je hier blijft zul je heel wat menschen last be zorgen. Je vaderenfin, heel wat men schen. En onheilspellend voegde hij er bij alsof hy hiermee een laatst beroep op Roddy's gezond verstand wilde doen: En die lui in Vene zuela houden er een gemeene manier op na om met messen te steken. Loop heen, flapte Roddy oneerbiedig uit. Terwijl hij de donkere trap afstormde en de zonbeschenen straat opliep, hoorde hij hoe de stem van de papegaai hem spottend en triomfantelijk allerlei scheldwoorden nariep. De consul ging langzaam terug naar zijn bureau. Hij liet zich in zijn stoel neervallen, verborg zijn gezicht in zijn groote knokige handen en liet zijn hoofd op tafel rusten. Een zonnestraal drong door de gesloten luiken en deed zijn wit haar als zilver glanzen. Een poos lang konk er geen geluid behalve het gekrabbel van de papegaai tegen de tra lies van zijn kooi en het gestadige gedruppel uit zijn waterbakje, toen klonk zacht de ern stige, stem van den ouden man. Zijn woorden klonken dwaas, maar zijn hart scheen vervuld te zijn van medelijden. Wat zijn plan was, was 't mijne ook. Maar de weg is duister." Buiten het consulaat vond Roddy zijn gids op hem staan wachten en om alle aanleiding te ontnemen aan den achterdocht van dezen man, gaf hij hem een telegram voor Mc. Kil- drick. Het luidde: „Geen spoor van de kisten, kunnen met de volgende boot komen, ik blijf wachten". Hij ging weer terug naar den agent van de stoomvaartlijn en vertelde hem dat hij dacht dat de kisten in New-York waren achterge bleven en dat hij in Willemstad zou blijven tot de aankomst van de eerstvolgende boot, over drie dagen. tWord' vervolgd.) Voor de verdere restauratie van den Martinitoren te Groningen is wederom een bedrag van drie honderduizend gulden beschikbaar gesteld In de crypte van de St. Servaeskerk te Maastricht bezichtigde Z. K. H. Prins Bernhard tijdens zijn bezoekaan de Limburgsche hoofd stad de steenen graven der Frankische vois'en uit de 6e eeuw. Naast den Prins de Deken van Maastricht, de Hoogeer w. Heer J. Ingendael

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14