3.C.2iacut 7lededand heeft geen- maqinodmie, Wollen- en Dons Dekens Voor een prima Bril CRAMA Defensie betracht de uiterste zuinigheid Nader licht over de kabinetscrisis. maar deze is ook niet noodig!- VRIJDAG 21 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Nederlandsche industrie wordt, waar mogelijk, bij levering ingeschakeld. Alle krachten zijn ingespannen, niet alleen om de noodzakelijke gegevens zoo spoedig mogelijk ie verkrijgen, maar ook om daarna het wetsont werp met spoed in te dienen zoo zegt ministet Van Dijk in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake zijn nieuwe credietaan-; vrage van f 33 millioen voor de defensie. De minister spreekt vervolgens met klem te gen, dat hij bij de aanvragen voor bepaalde voor zieningen niet zelf de teugels in handen zou weten te houden en geen weerstand zou weten te bieden aan wenschen van militaire autoriteiten, wanneer die niet in overeenstemming zouaen zijn met den eisch van beperking tot het noodza kelijke. Er worden geen andere dan weloverwo gen voorstellen ingediend na persoonlijk onder zoek door den minister. Hij volgt bovendien geen andere gedragslijn dan die der uiterste zuinigheid. Op de goedkeuring van deze begrooting moest ten opzichte van eenige aanschaffingen en werk zaamheden worden vooruitgeloopen, o.a. het af bouwen van een tweedeelige hangar op het vlieg kamp „De Mok". De levering van 9 van de 19 vliegtuig-torpedo's kon nog in het productie program van de fabriek worden ingeschakeld, wanneer aanstonds een beslissing kon worden genomen. Evenmin kon worden uitgesteld de tij delijke uitbreiding van de logies-ruimte te Soes- terberg en de voorziening van de kazernefundee- ringen te Den Bosch. Uit het buitenland Bij de beantwoording van de vraag in hoe- verre de op de kapitaaldienst uitgetrokken be. dragen ten goede komen aan de Nederlandsche industrie, moet men rekening houden met hei feit, dat de leveranciers in het binnenland veelal bewerkte grondstoffen wellicht halffabrikaten of ook onderdeelen, uit het buitenland moeten be trekken. Dat geldt in het bijzonder voor den bouw van oorlogsschepen, maar ook voor ver schillende andere objecten (men denke b.v. aan vliegtuigmotoren Als regel geldt, dat alles wat door de Neder landsche industrie binnen toelaatbare termij nen kan worden geleverd en tegen redelijke prij zen, en dat voldoet aan de gestelde eischen, ook aan de Nederlandsche industrie wordt opgedra gen. Bij de voorzieningen inzake de maritieme wal- inrichtingen en de haven van Nieuwediep is slechts rekening gehouden met de vlootsterkte, die volgens de t hans in uitvoering zijnde plan nen hier te lande aanwezig zal zijn. Meer is ook niet noodig, omdat de in studie zijnde plannen voor vlootuitbreiding versterking beoogen van de marine in Indië. Voor havenverbetering is een pro-memorie- post in de memorie van toelichting genoemd, om dat dit in verband met de aangevraagde gelden voor het onderzoek te Delft noodig was. Het ligt in het voornemen, wanneer een aannemelijke op lossing van het vraagstuk wordt gevonden, nader een voorstel aan de Staten-Generaal voor te leggen. Behoefte aan het weer in dienst stellen van de werf te Hellevoetsluis bestaat thans nog niet, evenmin als aan het inrichten van Hellevoetsluis als vlootbasis. De minister ziet streng toe op de besteding van de gelden uit het buitengewoon crediet van f 100 millioen. Behoudens de uitgaven, die het onmiddellijk gevolg zijn van het verblijf in wer- kelijken dienst van de B. O. U. V.-onderdeelen, mogen aanschaffingen enz., alleen geschieden na vooraf verkregene machtiging van den minister van Defensie. Wat het aantal dienstplichtigen betreft, dat uit elk der provinciën ander de wapenen is ge roepen, zijn naar verhouding meer dienstplichti gen opgeroepen uit de grensprovinciën dan uit het binnenland. Het derde nieuwe vliegveld buiten de vesting Holland. De voor het eigenlijke vliegveld te Bergen noo- dige terreinen zijn aangekocht en als vliegveld ingericht. De bouw van zes hangars naderen de voltooiing. Voor den bouw van magazijnen wor den gronden aangekocht. Er is overeenstemming met de eigenaren bereikt. Omtrent den aankoop van het terrein, noodig voor den bouw van een kazernement, radiostation enz. worden onder handelingen gevoerd. Een plan voor den bouw van een kazernement is nagenoeg gereed. Voor het vliegveld te Valkenburg, zoo vervolgt hij, is het meerendeel der perceelen aange kocht. Met één eigenaar kan gèen overeenstem ming wordt bereikt. Zijn perceelen moeten worden onteigend. Het terrein zal in het begin van het volgende jaar voor de helft gereed en in bruikbaren dienst zijn, zoodat het dan in gebruik kan worden genomen. De voorbereidingen van den bouw van vijf hangars bevindt zich in een zoodanig gevorderd stadium, dat binnenkort tot Een fietstocht door 't land Purol geneest doorzitten en zonnebrand. (Adv. Ingez. Medj Bliksem zette boerderij in lichterlaaie. BERGUM, 20 Juli. Tijdens een kort on weer sloeg gisteravond de bliksem in de boer derij van den heer R. Hoekstra te Suameer De boerderij was in een oogenblik een vlam menzee. De motorspuit uit Bergum, die spoe dig ter plaatse was, kon echter wegens gebrek aan water geen dienst doen. Tenslotte gelukte het met twee slangen op de waterleiding een gedeelte van het woonhuis te behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. De toestand van den Gouverneur- Generaal. BATAVIA, 20 Juli (Aneta/A.N.P. - Naar Aneta verneemt zal het nog eenigen tijd du ren alvorens de gouverneur generaal het da- gelijksch beleid van zaken zal kunnen hervat ten. Z.E. lijdt aan een lichte blaasontsteking, die door rust moet genezen. aanbesteding kan worden overgegaan. Een plan voor den bouw van een kazernement nadert zijn voltooiing. Het was oorspronkelijk de bedoeling als der de militair luchtvaartterrein aan te koopen het vliegveld Waalhaven. Daarvan moest om de be kende redenen worden afgezien. Zonder gunstig resultaat is toen gezocht naar een ander ge schikt terrein binnen de vesting Holland. Thans zijn stappen gedaan om op een gunstig gelegen terrein buiten de vesting Holland een militair vliegveld in te richten. STERK VERLAAGDE PRIJZEN Barteljorisstraat 39-41 (Adv. ingez. Med.) Valsche bankbiljetten vervaardigd Aantal personen te Apeldoorn gearresteerd. Te Apeldoorn is een aantal personen ge arresteerd in verband met de vervaardiging en (of) uitgifte van valsche bankbiljetten voor namelijk van f 10. De omloop van deze bankbiljetten zou reeds vèr strekkende afmetingen hebben aangeno men. In het belang van het onderzoek kon de politie nog geen nadere inlichtingen ver strekken. Te Apeldoorn en ook in andere plaatsen zijn reeds verschillende valsche bankbiljetten van f 10 ontdekt. De bankinstellingen zijn gewaarschuwd. Burgemeester van München ontvangt hooge Nederlandsche onderscheiding. Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den Nederlandschen gezant te Berlijn, Jhr. Mr. A. M. van Haersma de With, te München, heeft de Nederlandsche consul-generaal te München, de heer F. Dyserinck, in het hotel „Die vier Jahres- zeiten" een receptie georganiseerd, waar o.a. rijkssladhouder Ritter von Epp. burgemeester Fiehler en ministerial-director Schulumprecht namens den minister-president, waren versche nen. Na de begroetingswoorden van den con sul deelde de gezant mede, dat Koningin Wilhel- mina burgemeester Fiehler heeft benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Fiehler dankte voor deze on derscheiding. Hij wees hierbij op de langdu rige goede betrekkingen tusschen München en Nederland. Hij verklaarde te hopen, dat deze betrekkingen in de toekomst nog zullen worden verbeterd en uitgebreid. Haring uit de markt. Regeering weer bereid tot crediet- verstrekking. Naar het „Hlbld." verneemt heeft de regee ring zich bereid verklaard ook voor dit jaar wederom een crediet beschikbaar te stellen om haring tegen vastgestelde prijzen uit de markt te nemen en voor gezamenlijke rekening op te slaan. Deze regeling zal, behoudens enkele wijzi gingen, gelijk zijn aan de credietregeling van 1938. Belanghebbenden i.e. de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, achten het van groote beteekenis, dat de credietrege ling dit jaar eerder in werking zal treden dan in 1938. Een sterk terugloopen der haringprij- zen kan daardoor worden voorkomen. INSTITUUT VOOR KUNSTNIJVERHEIDS ONDERWIJS TE AMSTERDAM. Architect M. Stam tot directeur benoemd. Het bestuur voor kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam heeft, na goedkeuring van de ingezonden voordracht door den minister van onderwijs benoemd tot directeur van het instituut den architect M. Stam. DUITSCHE AMBASSADEUR BIJ DALADIER. Minister-president Daladier heeft den Duit- schen ambassadeur ontvangen. BROS ALS BESCHUIT IQ) volle melk chocolade (Adv. ingez Med.) Van algemeen ombuigen der Werkloosheids- politiek zou geen sprake zou. HET BEMALINGSWERK NABIJ VOLLENHOVE. VOLLENHOVE 20 Juli. De eerste sluisput van de drie. waarin de gemalen zullen worden gebouwd om den Noordoost polder droog te pompen, ligt thans droog. Daar er zich geen moeilijkheden met het grondwater hebben voorgedaan, is het bema- lingswerk voorspoedig verloopen. Binnenkort zal met den bouw van het eerste gemaal de beide andere komen bij Urk en De Lemmer wor den begonnen. Sfreven naar betere verdeeling van het totale steunbedrag. Afsnijding van uitwassen. Uitgaande van de Chr.-Hist. Unie en de Vereeniging van Chr.-Hist. leden van ge meentebesturen is Donderdagavond in het conferentie oord van den Z. S. R. te Lunteren de zestiende zomerconferentie geopend. De voorzitter der conferentie, de heer J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 's-Gra- venhage, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en sprak verder een inleidend woord. Hierop heeft de voorzitter de Chr.-Hist. Unie; jhr. mr. D. J. de Geer, een bespreking gehouden over den uitslag der Statenverkie zing van dit jaar. De uitslag van 19 April zeïde spreker heeft aan onze unie levendige voldoening ge bracht. Het groote feit was, dat de inzinking van 1937 volkomen overwonnen bleek. Gelijk hebben gekregen zij, die destijds meenden, dat de teruggang niet te wijten was aan pro paganda voor en tegen bepaalde economi sche denkbeelden, op dat punt is nog niet zoo heel veel veranderd maar aan de bij zondere constellatie van dit jaar. Met tal van cijfers wees spreker er op. hoe het uiteenvallen der protestantsche groepen en het dientengevolge verloren gaan van vele protestantsche stemmen, den invloed der r.K. verhoogt. Voornamelijk tengevolge van het optreden van hen, die het hardst tegen Rome waarschuwen. De kabinetscrisis. Afstappende van den jongsten stembusstrijd wilde spreker nog een kort woord zeggen over het heden. Hij vindt daartoe aanleiding in de kabinets crisis. Er zit in die crisis en vooral in het gerucht dat daaromheen gegaan is, iets onwezenlijks. De S.D.A.P.. die twee jaar lang beweerd heeft dat tegen de werkloosheid nagenoeg niets gedaan wordt en dat het kabinet de kracht mist om de werkloosheid „frisch en moedig" aan te pakken, schaart zich nu achter de R.-K.. die zeggen, dat de zegenrijke en vruchtbare politiek, tot dusver gevolgd, door den premier en zijn medestanders plotse ling onderbroken wordt. Ware het kabinet on gestoord doorgegaan, dan ware de critiek le vendig gebleven Nu verlangt de S.D.A.P. te rug naai de vleeschpotten van een werk- loosheidspolitiek. die zij als armzalig en be krompen veroordeeld heeft. Dit is het eerste onwezenlijke. Het tweede is. dat ten onrechte de voor stelling gewekt wordt, alsof de meerderheid van het kabinet een principieele wending heeft gemaakt en de werkloosheidsbestrij ding minder forsch wil voeren dan tevoren. Misschien heeft de stijl van sommige com muniqués daartoe aanleiding gegeven. Het opstellen van communiqués is niet de sterkste kant van dit kabinet. Van een ombui gen van de algemeene lijn der werkloosheids bestrijding is echter geen sprake, en nog veel minder van een opoffering der werkloos heids bestrijding aan de defensie. Het spreekt vanzelf, dat ieder kabinet op dit oogenblik zijn primordiale taak vindt in drie vraag stukken: de defensie, de werkloosheid en de financiën. Geen van deze drie vraagstukken mag aan een ander worden opgeofferd. Dit was de overtuiging ook van het demissionaire kabinet, evenals het die zal moeten zijn van het kabinet dat komen zal, hoe dit ook zal zijn samengesteld. De premier en zijn mede standers wilden slechts bepaalde uitwassen in de werkloosheidsbestrijding afsnijden. Zij wil den het geld beter plaatsen dan onder het tie ren van die uitwassen mogelijk was. Ook had den zij ingezien, dat het ontwerp inzake de jeugdwerkloosheid mank ging aan de fout. dat veel geld aan den strijkstok bleef han gen, d.w.z. niet dienstig werd aan het belang, waarom net te doen is, maar aan allerlei ad ministratie en organisatie, waarom het niet te doen is. Maar dit was ook in de Kamer reeds ingezien, onder de verst uiteenloopende par- ook zeker geen meerderheid gekregen heb- tijen en het ontwerp zou in dezen vorm dan ben. Als men de bladen gelooven mag, zou er de laatste dagen nog sprake geweest zijn van een overbrugging van het geschil. In menig opzicht zou dit toe te juichen zijn geweest. Want de werkloosheid is een te ernstig kwaad, en vercischt te zeer een onbevangen gemeen schappelijk overleg omtrent de mid delen van bestrijding, dan dat zij tot een poli tiek ezelskinnebakken mag worden gemaakt. Anderzijds zou overbrugging op dit oogenblik wel scherp de vraag hebben doen rijzen, waarom dit beraad niet vier weken vroeger is gehouden. Wij zullen de samenstelling van het nieuwe kabinet moeten afwachten. In elk geval zul len wij het naar zijn daden beoordeelen. Het ligt in de lijn van onze beginselen, dat wij het met warmte zullen steunen in alles, waar in door zijn beleid naar onze overtuiging 's lands belang gediend wordt. Te hopen is het dat 't de goede ontwerpen van het afgetreden kabinet te denken valt o.a. aan het echt- scheidingsontwerp e a. zal handhaven Ook onder het nieuwe kabinet zullen wij vasthouden aan wat de norm moet zijn voor de overheid. ..onverschillig" zooals ons pro gram zegt „welke de personen zijn die tij delijk met eenige staatsbediening zijn be last" De minder goede ontwerpen, die er ook zijn. zullen wij. bij handhaving, uiteraard be strijden. evenzeer als wij dit gedaan zouden hebben indien de situatie ongewijzigd geble ven ware. De overweging, dat onze steun nu meer noodig zal zijn, zal ons daarvan niet mogen terughouden. Al§ volgende spreker voerde dr. S. Roze- mond. directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te Leiden het woord over „Demorali satie in verband met armoede en werkloos heid". Met betonnen kazemat ten, met prikkeldraad en met „vreedzame" schaapskooien bereikt men ook ontzaglijk veel! (Van onzen specialen verslaggever). Neen, een Maginot- of Siegfriedlinie bezit ons land niet, kan het ook niet aanleggen, om dat de kosten en de bezetting van dergelijke muren van staal en beton onoplosbare problemen zouden vormen. De legerleiding heeft dus an dere middelen te baat moeten nemen, heeft zich er op moeten toeleggen gebruik te maken van de natuurlijke gesteldheid van het grondgebied langs onze landsgrenzen. Laat ons ronduit er kennen, dat zij daarin op uitnemende wijze ge slaagd is! Wij dat wil zeggen ons leger hebben niet de beschikking over onderaardsche forten, die ware steden zijn. De versterking van onze grenzen is op heel wat eenvoudiger leest geschoeid. Desondanks is er zeer veel bereikt en loopt ons land geen kans plotseling vijandelijke pantserwagens op zijn wegen te zien voortrazen. Gebruik makend van "net feit. dat alleen langs de gebaande wegen een inval kan plaats heb ben, is er in de laatste maanden door de grens troepen enorm hard gewerkt aan de afsluiting van deze wegen. Versperringen van beton, waarachter de gecamoufleerde kazematten zijn opgetrokken, gecombineerd met venijnig uit ziend prikkeldraad en ijzeren staven, zijn thans in de plaats gekomen voor de semi-permanente opstellingen, welke in April van dit jaar ge maakt waren. Op enkele honderden meters van de grens, daar waar de wegen loopen, zijn deze versperringen in den grond verankerd. Het is hun taak om bij een inval een snelle nadering te beletten. De versperring wordt bij 't eerste alarm gesloten, en onmiddellijk daarop van één of meer zijden onder vuur genomen. Dat zal de invallers nopen om zware artillerie aan te laten rukken. Want alleen daardoor zal het mogelijk zijn, dergelijke wegafsluitingen op te ruimen. Dit zal tijd kosten, net zooals het tijd zal kosten om het vuur uit de meer naar achteren gelegen opstellingen tot zwijgen te brengen. Niemand zal nu reeds kunnen zeggen, hoe lang de grens- bataillons hun posten zullen kunnen bezetten, als het tot een overschrijding van onze grenzen komt. Maar een halve dag, één dag of tweemaal 24 uur respijt beteekenen in zoo'n geval voor 't achterland ontzaggelijk veel. Zij, 'die reeds eerder kennis genomen hebben van de wijze, waarop het Nederlandsche leger aan onze kust en onze landgrenzen zijn taak ver richt. hebben terecht reden om zich te verba zen. Goed drie maanden geleden is een aanvang gemaakt met de beveliging van onze grenzen. Nog is men daarmede niet geheel gereed ge komen. Nog wordt er op verschillende plaatsen de laatste hand gelegd aan de punten, Van waaruit de versperringen met een regen van bommen en mitrailleur-kogels tegen een nade ring beschermd kunnen worden. Op die plaat sen weerklinken de slagen van hamers op hout. Daar is men koortsachtig in de weer om zoo gauw mogelijk gereed te zijn. Over enkele da gen zal men daar één of meerdere houten ge bouwtjes zien, met luiken van donkerbruin ge verfd gaas. Een argelooze wandelaar loopt daar aan voorbij. Achter het gaas ziet hij niet den dreigenden loop van een kanon. Onder het hout vermoedt hij evenmin de aanwezigheid van dikke lagen beton, grond- of zandzakken. En op andere plaatsen zal diezelfde argelooze wande laar met genoegen kijken naar een schilderach tige schaapskooi, zonder te beseffen, dat daar binnen een kanon staat of een mitrailleur. Hij ziet langs het water het houten gebouwtje, hij ziet een houten hek. Meer niet. Dat achter het hek een loopgraaf is gegraven en dat daarin een groot aantal soldaten met hun geweren kunnen staan, kan hij niet vermoeden. Gecamoufleerd tot het uiterste.... Dat is de indruk van iedereen, die toestemming krijgt om vrij rond te loopen op de plaatsen, waar militai ren aan den arbeid zijn of geweest zijn. Daarnaast is er voor gezorgd, dat onder alle bruggen, welke in het grensgebied bijna zonder uitzondering aan de verkeerde zijde open gaan ladingen dynamiet zijn aangebracht. Eén druk op den knop en deze bruggen vliegen in de lucht, hetgeen de invallers wederom eeni gen tijd zal ophouden En de afsluitdijk? Menigeen zal zich vermoedelijk wel eens af gevraagd hebben of de maatregelen, genomen ter beveiliging van onze grenzen en onze kust, zich ook uitstrekken tot den 30 K.M. langen Af sluitdijk, welke de provincies Noord-Holland en Friesland verbindt. Zij kunnen gerust zijn! Ook daar zijn de gecamoufleerde kazematten aange bracht. En nog wel in dier voege, dat deze dijk stellig tot de best verdedigde stellingen gere kend mag worden. Over een "groote uitgestrekt heid bevinden zich hier de bolwerken, van waar uit een onophoudelijk vuur gegeven kan wor den. Zonder bepaald op te vallen liggen de ka zematten half in den grond, 't Modernste ge schut staat er in opgesteld. En de betonnen pantsering is van een dusdanige kwaliteit, dat een beschieting met kanonnen van 15 c.M. of een luchtbombardement met projectielen van 100 en 150 K G. daaraan weinig afbreuk kun nen doen. Het Nederlandsche leger beschikt hier over een verdedigingscentrum, dat niet alleen vrijwel niet te naderen is, maar dat zelfs on neembaar genoemd kan worden. Een langdurig bombardement? 't Zal de bezetting weinig scha de doen, temeer omdat in één der kazematten een hospitaaltje is ondergebracht, waar zelfs noodoperaties verricht kunnen worden. Een be- WETTELIJKE REGELING VAN PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIE GEVRAAGD. De petitionnementsactie ter verkrijging van wettelijk geregelde prijzen voor schoenrepara ties, op touw gezet door de Economische Schoenmakers Roerstraat 27 te Amsterdam, heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Vooral in de groote steden van ons land hebben de schoenmakers zich door het plaat sen van hun handteekening op de petitie- lijsten in meerderheid uitgesproken voor vast stelling door den minister van Economische Zaken van minimumprijzen voor schoenrepa raties. Men acht een dergelijke ministrieele regeling mogelijk op grond van de wet op de ondernemers-overeenkomsten. VOETJE DOOR GRASMACHINE AFGESNEDEN. Terwijl de landbouwer G. W. ten Have te Vaassen, met een grasmachine nabij zijn woning aan het maaien was, is het tweejarig zoontje in een onbewaakt oogenblik voor het mes van de machine geloopen, met het gevolg, dat een dei- voetjes van het kind werd afgesneden. schieting met kanonnen van zwaarder kaliber dan 15 c.M.? Dan zal de vijand eerst maar eens moeten uitzoeken waar in Nederland de grond van voldoende stevigheid is, om dergelijke bat terijen zonder verzakkingen in stelling te bren gen. Enzal de vijand die zware artillerie in het geweer willen brengen? Ziedaar de meening van de deskundigen, die het noemen van den Afsluitdijk in dit geval toestaan, omdat het bijna onmogelijk is van de verdediging hiervan melding te maken, zonder den lezer te doen beseffen, waarover het gaat. Overigens behoeft de laatste zich daarover geen zorgen te maken. De dijk, welke de Zuiderzee tot een binnenmeer heeft gemaakt, is niet ver geten. (Nadruk verboden). Werkplaatschef door ontslagen koelie vermoord. SEMARANG, 20 Juli (Aneta). Vanmor gen heeft een koelie een aanslag gepleegd op den chef van de werkplaats van de firma de Vries Robbé Lindeteves, den heer J. H. B. Wieche. -De dader, zekere Kasmoe, was in dienst van een aannemer, en was vanmor gen ontslagen. Hij wachtte den heer Wieche op voor het kantoor van Lindeteves, waar deze per fiets passeerde. Met een Grasmes bracht hij den heer Wieche een ernstige ve— wending tce aan het dijbeen, waarvan de slagader werd doorgeslagen. Het bloedverlies van het slachtoffer was zeer zwaar. De dader bleef na dei aanslag staan, terwijl zijn slacht offer hevig bloedend op den grond lag. Zon der moeite kon hij gearresteerd worden. De heer Wieche. wiens gezin in Europa ver toeft, was voornemens binnenkort met verlof te gaan. Kort na zijn aankomst in de C. B. Z. is de heer Wieche aan de verwondingen overleden. „IK KOM VAN DE POLITIE." De minister van Justitie brengt in het al gemeen politieblad het navolgende onder de aandacht van de hoofden van plaatselijke politie: Het komt voor, dat personen, die in dienst zijn van een particulier recherchebureau, zich bij het instellen van een onderzoek hetzij bij de politie, hetzij bij particulieren legitimeeren door vertooning van een of ander bewijs, waarop zij worden aangeduid met de hoeda nigheid van „rechercheur". Het zal duidelijk zijn, dat. voor zooveel de uitwerking op het publiek betreft, vertoon van een dergelijk stuk op één lijn staat met de misleidende bewering: „Ik kom van de politie". Het publiek, dat veelal in dit opzicht te goe der trouw is, komt daardoor in den waan te verkeeren. dat het te doen heeft met een po- litie-ambtenaar en verstrekt aan den particu lieren rechercheur de verzochte inlichtingen. Hoewel ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen, dat dergelijke personen als parti culieren moeten worden beschouwd en iedere politiebevoegdheid missen, evenals iedere aan spraak op voorlichting of medewerking van de zijde der politie of van het publiek. van eerste klas materiaal, in onze zoo oekende nauwkeurige uitvoering van het nieuwste model en daarbij tegen buiten gewoon billijken prijs, daarvoor moet U zijn bij VAK-OPTICIEN met diploma Vakschool voor Opticiens KLEINE HOUTSTRAAT 7 Men lette op het juiste adres ZAAK MET GROOTE PORTIEK (Adv. ingez. Med.) Kerkontvanger te Amstenrade verduisterde duizenden. Het vredige landelijke mijndorpje Amsten rade is op ongewone wijze in opspraak gebracht, door een ongewone verduistering van een be langrijke geldsom, ten nadeele van de R.K. kerk gepleegd door den gemeente-secretaris. Sedert jaren genoot deze functionaris het vertrouwen van de geestelijkheid, kerkbestuur en bevolking, terwijl hij bestuurslid was van verscheidene maatschappelijke vereenigingen. Allerlei geruchten begonnen toen de ronde te doen, die tenslotte er toe hebben geleid, dat hij van zijn nevenfunctie als kerkontvanger werd ontheven. Ruim een jaar heeft het kerkbestuur deze functie reeds toevertrouwd aan den heer Jongen, onder wiens ontvangerschap in opdracht van het kerkbestuur een minutieus onderzoek is ingesteld naar het door zijn voorganger ge voerde beleid in deze vertrouwenspositie. Spoedig bleek, dat deze op grove wijze misbruik had gemaakt van 't in hem gestelde vertrouwen. Om het onderzoek niet te bemoeilijken, is alt eerst volledig beëindigd, ten einde de justitie van voldongen feiten op de hoogte te kunnen stellen. In verband hiermede is de verdachte door de marechaussee van Hoensbroek gearresteerd en aldaar in de kazerne opgesloten. Men mocht ons omtrent de grootte van de ver duistering geen inlichtingen verschaffen, maar wel kon men ons verzekeren, dat de som zeec belangrijk is en in de duizenden loopt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5