AKKERTJES INTIM Gasprijs wordt verlaagd. H.D.*V ertellioi Voor het opnieuw bekleden' van bestaande lampekappen 99 ttEEIKLËTNE i/aat Jtuxe Vetkuut GARAGE RABO VRIJDAG.21 J U DI 1939 H A 'A'RCE M'S D 'K 'G B E A D 3 Raad Bloemendaal. Gemeenterekening heeft een batig saldo van f 182.000. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal op Donderdagmiddag, onder leiding van wethouder Prinsenberg. (De burgemeester is met verlof afwezig). Afwezig de heeren Cassee, Posthumus Meyes en Schulz. Grondaankoop. De Raad besluit, voor f 4 per M2. aan te koo- pen van S. Rinkema en H. S. Roosdorp te Bloe mendaal. een strook grond van 84 M2., dus voor f 336, ten einde deze strook aan het sportterrein toe te voegen. Subsidie „Bloembollen cultuur". Een subsidie van f 150 wordt toegekend aan de afd. Overveen-Bloemendaal der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur voor het houden van een tentoonstelling ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan der afdeeling. Overeenkomst wordt opgezegd. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van het feit, dat zij in beginsel hebben besloten, de wijk Vogelenzang met ingang van 15 September 1940 van electrische straatverlichting te doen voorzien, de met de gemeente Heemstede ge sloten overeenkomst inzake gaslevering zooda nig te wijzigen, dat daaruit alle bepalingen ver vallen betrekking hebbend op de straatverlich ting. Wordt goedgekeurd. Bijzondere werkverschaffing. De Raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W., voor werkloozen die niet in aanmer king komen voor een arbeidscontract en be zwaarlijk tewerkgesteld kunnen worden aan een object als b.v. de Zeeweg, werkzaamheden op de Gemeentewerf als werkverschaffingsob ject aan te wijzen. Onderzoek geloofs brieven. De geloofsbrieven van de nieuw ingekomen raadsleden worden door een commissie onder zocht en in orde bevonden. Boom wordt gerooid. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van J. Boes, om den olm, staande voor perceel Bloemendaalscheweg 164, te doen rooien. Jhr. Quarles van Ufford (lib.) zegt dat er naast den boom al een prachtige boom staat, de eene boom zal dus niet gemist worden. Bovendien zal de boom den bewoner van het perceel hinderen. Mits dus de heer Boes de kos ten draagt, kan de boom worden gerooid. De voorzitter zegt dat er al heel wat boomen aan den Bloemendaalscheweg gevallen zijn. Dit betreuren B. en W. De heer Noorman (S.D.) zou den boom liever behouden. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen, met 6 tegen 4 stemmen. De boom zal dus vallen. De Raad beslist dat de heer Boes de kosten zal moeten betalen. Sportterrein bij dc Prins Hendriklaan. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek, stellen B. en W. voor, het sporttefrein ten W. van de Prins Hendriklaan niet te verplaatsen. Baron Van Till (C.-H.) vraagt het stuk grond aan de Prins Hendriklaan tegenover de Waldeck Pyrmontlaan op te knappena De voorzitter zegt, dat het stuk bestemd is voor wegaanleg. Plantsoenaanleg is duur. Maar B. en W. willen overwegen het terrein wat op te knappen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Restitutie gevraagd. B. en W. stellen voor, afwijzend te beslissen op een adres van de heeren Rinkema en Roos dorp. houdende verzoek om restitutie van- een bedrag van door hen betaalde aanlegkosten voor wegenaanleg. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) vraagt of het gewoonte is, dat dergelijke bedragen wor den gerestituteerd. De heer R o h 1 i n g (R.-K.) vindt de op deze zaak betrekking hebbende verordening niet dui delijk genoeg, al hebben in dit geval juridisch de aanvragers ongelijk. De voorzitter merkt op dat in zulke ge vallen de exploitant de kosten draagt. Boven dien hebben B, en W. nog advies ingewonnen van den rechtskundigen adviseur der gemeente, die meent dat adressanten niets te vorderen hebben. Zij hebben eerst de betrokken regeling aanvaard. Maar B. en W. zijn bereid, met de op. merking van den heer Rohling rekening te hou den en een nadere interpretatie van het betref fende artikel in de verordening onder het oog te zien. Wethouder Ouwehand (C.-H.) vormend de minderheid in B. en W., zegt dat als indertijd een onbillijkheid is begaan, deze moet worden hersteld. Over het voorstel van B. en W. staken de stemmen. E-' moet dus in de volgende vergade ring weer over gestemd worden. Ten opziohte van de Cearalaan zullen B. en W. nog nader overleggen f 3500 voor feestviering. B. en W. stellen voor, hun een crediet van f 3000 te vorleenen voor de feestviering bij de te verwachten geboorte van een Prins of Prinses en daarvan f 2000 uit te keeren aan het Cen traal Comité, dat f 2500 heeft gevraagd. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) de heer van Riessen (A.-R.) willen f 2500 aan het Comité geven en het crediet met f 500 verhoogen. Aldus wordt besloten. f 55.141 voor bijzondere doeleinden. De Raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. f 55 141 (zijnde het bedrag waarmede de winsten op gasbedrijf en waterleiding de ge raamde winsten te boven gaan), te reserveeren en te storten ln het fonds voor bijzondere doel einden. Verlaging gasprijs. B. en W. stellen voor, over te gaan tot verla ging van den gasprijs (voor kleine verbruikers 1 cent per M3., voor grootere verbruikers een lager vastrechtbedrag). Baron Va n Till (C.-H.) is hier niet bepaald tegen, maar vindt het voorstel te incidenteel. Is de bedoeling het gasgebruik te stimuleeren, dan heeft spr. geen bezwaar. Maar is het „zoo maar 'n idee", dan wel. Is de vrees gewettigd, dat de begrooting door aanneming van dit voor stel in de war zou komen? De voorzitter deelt mede, dat de Com missie voor de Bedrijven het voorstel heeft ge daan. om het gasgebruik te stimuleeren. Vrees dat de begrooting in de war zal komen hoeft niet te bestaan. Zoo juist is bekend geworden, dat de gemeenterekening een verblijdend batig saldo vertoont van f 182.000. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Noorman (S.D.) betreurt het dat het voorstel zoo laat is gekomen. Het had al met Januari gekund. Spr. heeft al lang op gasprijs- verlaging aangedrongen. Dank aan raadsleden. De voorzitter brengt dank aan de leden, die niet meer in den Raad zullen terugkeeren, in 't bijzonder aan den heer van Riessen, die jaar zitting in den Raad heeft gehad De heer Van Riessen dankt voor de aan gename samenwerking en den goeden geest in den Raad. De heer Lanson (S.D.) sluit zich hierbij aan. Leerlingen uit Velsen. De heer Noorman (S.D.) betreurt het bij de rondvraag, dat B. en W. besloten hebben, geen leerlingen uit Velsen meer tot de Born- waterschool toe te laten. Dit is onaangenaam oor de ouders en bovendien bestaat er kans. dat de betrokken leerlingen naar een bijzon dere school te Bloemendaal zullen gaan. Als er een klas moet worden gesplitst om de Velsen- sche leerlingen, kan er voor een jaar een leer kracht bij komen, Laten B. en W. hun besluit tot September opschorten. Jhr. Quarles van Ufford (Lib. is het met den heer Noorman eens. Indertijd heeft men heel anders geoordeeld toen het ging om 47 Haarlemsche leerlingen (van de 52!). Laten B. en W. hun besluit herzien. Wethouder Ouwehand (C.H.) wijst er op, dat Velsen indertijd geen overeenkomst met Bloemendaal heeft willen treffen over de Vel- sensche leerlingen te Bloemendaal. Als Velsen niet zorgt voor voldoende openbaar onderwijs, moet Bloemendaal dan (voor 7 kinderen!) klas sen gaan splitsen? Het zal f 2400 kosten en dat is niet verantwoord. Bijzondere scholen kun- n die kinderen opnemen, maar dat kost Bloemendaal niets. Jhr. Quarles van Ufford (Lib.) meent, dat er toch op den duur splitsing van klassen zal komen. De heer Noorman (S.-D.) zegt dat Velsen er financieel heel anders voor staat dan Bloe mendaal. Daarom kon indertijd geen overeen komst worden gemaakt. De heer Rohling (R.-K.) zou het betreu ren als de Velsensche kinderen, die nu eenmaal op de Bornwaterschool zijn. er weer af moesten. De heer Ouwehand (C.-H.) wil tenslotte voor één jaar de kinderen nog op de Bornwa terschool laten. Dan kan men tegen het volgend jaar September de zaak nog eens onder de oogen zien. naar niet verdwijnen wil. willen, zegt U Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond enelk draagt het "AKKER"-merk. daar dus vooral op! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.j Besloten zitting. Op verzoek van den heer van Riessen gaat de Raad hierna in besloten zitting. Hamers tukken. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangenomen de voorstellen betreffende: grondaankoop hoek Stationsplein en aan de Ign. Bispincklaan, overneming ge deelte Ernst Casimirlaan, opheffing onbewoon baarverklaring pand Vogelenzangscheweg 3a, verzoek van de Hockeyclub om ontheffing van de voorwaarden voor een localiteit om vergun ning te kunnen krijgen, overeenkomst met Prov. Ziekenhuis inzake wederkeerige hulpverleening voor watervoorziening in geval van stoornis of stagnatie, vaststelling van verschillende supple- toire begrootingen. Ontheffing bebouwingsvoorschriften. Ontheffing bepalingen der bebouwingsvoor schriften gevraagd door: Mr. J. Bierens de- Haan, Bloemendaal voor het bouwen van een garage c.a. bij perceel Koe pellaan 10; b. Ir. W. Mensert, Bloemendaal voor het bou wen van een dubbel woonhuis met twee vrijstaande garages aan de Arnoldlaan; Ir. F. J. L. Ghijsels, Overveen voor het ver- grooten en verbouwen van een garage tot atelier bij perceel Ter Hoffsteedeweg 34; d. C. C. van Beaumont voor het bouwen van drie woonhuizen met twee aangebouwde gara ges aan de Willem de Zwijgerlaan; e. B. H. van Calsem, Aerdenhout voor het verbouwen der keuken van en het bouwen van een garage aan perceel Zandvoorterweg 82; f. G. J. Evers, Bloemendaal voor het verbou wen van perceel Jozef Israëlsweg 5; g. J. Vooren, Overveen voor het bouwen van een garage bij perceel Waldeck Pyrmontlaan 8. B. en W. stelden voor, de sub a, c, d, e, f, en g gevraagde dispensaties te verleenen en afwijzend te beschikken op de sub. b gevraagde dispensa tie omdat het oprichten van een dubbelwoonhuis niet in overeenstemmink zou zijn met het karak ter der omgeving ter plaatse. Verder werd nog dispensatie verleend aan: a. H. Polak, Overveen voor het bouwen van een garage bij perceel, Militairenweg 5; b. J. Menet, Bloemendaal voor het bouwen van een blok van 3 woonhuizen aan den Duinweg. EXAMENS Hoofdakte. Haarlem 20 Juli. Geëxamineerd 2 vrl. en 4 mnl. candidaten. Geslaagd: Mej M. W. de Groot, Alkmaar en de heeren G. v d. Berg, Santpoort en P. Pais, Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 22 Juli 1939. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Radio P. T. T. Nord 10.20; Fransch Brussel 12.20; Ned. Brussel 12.50: Keulen 2.20; Parijs Radio 3.50; Keulen 4.20: Parijs Radio 5.50; Ned. Brussel 6.05; Fransch Brussel 7.35; London Regional 7.50; Keulen 8.30; Ned. Brussel 9.20; Keulen 11.00. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Radio P. T. T Nord 9.20; Luxemburg 9.50; London Regional 10.35; Parijs Radio 1.05; Londen Regional 2.20 Fransch Brussel 3.00; "London Regional 3.20 Droitwich 5.20; Fransch Brussel 6.35; Droitwich 7.05; Keulen 8.20; Droitwich 8.30; London Re gional 9.50; Droitwich 10.05. Progr. V. 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoc-nplatenconcert. Verzoekprogramma 8.0012.00 Diversen. KRUISSTRAAT 42 - TEL. 10311 Prijsopgave en bespreking ten Uwen huize HAARLEM'S LAMPEN SPECIAALZAAK "v - M DE Copyright P. I, 8. Bom 6 Copenhogen Het mei9je hurkte op een beschut plekje neer. Haar voetjes trok n want dan zou haar vader haar slaan, omdat ze niets verkocht had, ze hoog op, maar die bleven even koud. Naar huis durfde ze niet, en dus ook geen geld meebracht. Niemand had haar ook maar een cent gegeven. Trouwens thuis was het ook al koud, want zij had een hokje, vlak onder het dak. De wind blies er door, hoewel de gaten met stroo en lappen zoo goed mogelgk dicht gestopt waren. Haar handjes waren haast dood van de koude. Hè. één enkel zwavelstokje aan steken, wat zou dètt lekker zjjn. Als ze er maar één uit durfde trekken en tegen den muur afstrijken, dan kon ze haar vingers warmen. Zjj trok er één uit, streek het langs den muur... fiju/er. Even spatte en vonkte het, toen brandde het met een warm, helder vlammetje, dat een gezellig lichtje werd, toen zij er haar handje om heen hield. Het was een wonderlijk lichtje, want het ver kleumde meisje dacht plotseling, dat ze bij een kachel zat, eer. mooie en groote kachel, waarin een groot vuur brandde, dat haar heerlijk verwarmde. (Wordt vervolgd). En toen bukte ik door Ben Korsten. Alleen een koude tochtstroom kwam met den dokter naar binnen. „Tot mijn spijt, jonge vriend", begon hij, niet onvriendelijk, „moet ik je zeggen, dat zuster van Zuilen niet te spreken is omdat U begrijpt het niet, viel ik hem in de rede, dit is niet zoo maar 'n bezoek. Het beteekent voor mij veel meer. Alles hangt er vanaf. Mijn leven, toekomst. Het klinkt vreemd, dat geef ik toe. Eén week. in mijn vacantie, heb ik haar slechts gezien en tochU moet me goed begrijpen, dokter. U hebt in Uw leven bereikt wilt U toch uw medemenschen helpen. En U een sanatorium. Uw weg is gebaand. De mijne nog niet. Geef me een kans. Laat U voor één keer deze inbreuk op de regels toe. Tenslotte wilt U toch den medemenschen helpen. En U als arts weet nog beter dan ik, dat de meeste menscher. meer onder een geestelijk dan een lichamelijk lijden gebukt gaan. Je ontmoet zoo zelden een mensch, die je iets meer dan sym pathiek is Ach, staan de zaken zoo, zei de dokter en hij schoof zijn bril met een ruk op zijn voorhoofd. „Zóó staan de zaken en dus „En dus zal ik je iets vertellen. Je zegt, dat ik mijn levensdoel bereikt heb. Dat hèb ik ook, Maar langs een anderen weg dan jij denkt. Dertig jaar geleden was ik in Italië. Mijn studie was net achter den rug. Ik was jong en vol idealen, precies als jij. Je kent Italië? Dan weet je hoe het klimaat je daar kan pakken. De stra lende zon, het blauwe water, de azuren lucht. Het werkte op me als. champagne. In die stem ming zag ik haar voor het eerst. Ze had al de charmes die Italiaansche signorita's van twintig kunnen hebben en dat waren er te veel voor een jongen Hollander met vacantie. Door een toeval maakten we kennis. Wandelingen door het bosch waarbij we verrast werden door onweer en een schuilplaats zochten in kleine, vriende lijke ostaria's; dansen op het terras van het hotel in maanlicht. Je ként het recept. Binnen een week waren we verloofd. Zij was de dochter van een rijken Italiaanschen grootgrondbezitter. Over twee jaar zou ik haar komen halen. In dien tijd had ik een goed deel van mijn car rière wel gemaakt, zoo dacht ik. Ik werkte hard, heel hard. Eerst schreef ze om de week. Daarna om de veertien dagen en toen kwam nog vrij plotseling het bericht, dat ze de verloving ver brak en ging trouwen met een rijken landgenoot. Ik geloof met een markies. Mijn wereld brak in stukken. Ik gaf mijn betrekking in het zieken huis op, reisde naar Italië en Kreeg haar niet te spreken, vulde ik met spanning aan. „En we trouwden, vervolgde de dokter kalm. Ze liet den edelman schieten en nam mij. „Nou ziet U wel", riep ik triomfantelijk, „daar hebt U uw carrière aan te danken. En nu mis gunt U mij „Twee jaar waren wij getrouwd voordat ze naar haar edelman terug vluchtte. In dien tijd had ik vijf betrekkingen gehad. Steeds kon ze in een voor haar vreemde omgeving niet wen nen. Het huwelijk was een marteling. We begre pen elkaar niet en er was geen zonnige vacan- tie-stemming om elk misverstand te overbrug gen. Nadat ze weg was heb ik me met al mijn energie op mijn werk geworpen en nu heb ik dan bereikt wat ik volgens jou bereiken wilde. Maar vraag niet hoe! En praat me ook niet over vacantie-liefde!" „Alles goed en wel, dokter," zei ik manmoe dig, „maar ik zou toch wel graag zuster van Zui len even spreken." „Och ja, dat vergat ik je tee zeggen," begon de dokter weer en hij keek strak naar mijn schoe nen alsof die hem irriteerden, zuster van Zuilen heeft het ziekenhuis verlaten. Ze gaat trouwen geloof ik. „Maar dat is onmogelijk, dokter, dat kan niet waar zijn." Mijn hersens werkten koortsachtig, het was of er iets in me knapte. „Het beste is dus maar; dat je gaat," zei de dokter weer, „en pas op dat je geen ongeluk krijgt, de veter van je schoen is los." „O dank U," zei ik zachtjes en een beetje ver bluft. En toen bukte ik (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Medj RIJKSPOSTSPAARBANK IN 1938. Aan het verslag van de Rijkspostspaarbank over 1938 zijn de volgende cijfers ontleend. In 1938 bedroeg het aantal inleggingen 2.996.283 tegen 2.788.038 in 1937. terwijl het be drag dier ingleggingen was f 262.589.322.59 tegen f 217.987.675.77 in het voorafgaande jaar. De inleggingen vermeerderen dus in aantal cnet 208.245 en in bedrag met f 44.601.646.82. Terugbetaald werd in 2.008.433 posten f202.850.309.82 of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbetaling van boekjes f 202.536.297.61 tegen in 1937 in 1.881.437 posten f 175.455.892.81, ver meerdering dus in aantal 126.996 en in bedrag f 27.080.404.80. MAMTI «t* EEIHUÏIN MARKTBERICHT BARNEVELD. (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude kippen 4090. Idem per kilo 28—34. Oude hanen 4060. Jonge hanen 3040, Idem per kilo 3037. N.H. Blauwen per kilo 5257, Jonge hennen 401.10, Duiven per paar 3040, Tamme eenden 1025, Ganzen 701.20. Kalkoenen per kilo 4055, Tamme konijnen 601.00. Wilde konijnen 2085, Piepkuikens 515. Aanvoer 485.00. Handel zeer kalm. Eiermarkt. Witte eieren f 3.60 tot f 4. Gemengde eieren f 3.65 tot f 4. Bruine eieren f 3.80 tot f 4.30, Eendeneieren f 2.85 tot f 2.95. Aanvoer 2.784.000. Handel kalm. Zeugen f 45 tot f 75. Dr. Zeugen f 70 tot f 95. Schrammen f 18 tot f 28. Biggen f 16 tot f 21. Zware Varkens 24 tot 25 ct. per pond. Zouters 25 tot 28 ets. per pond. Vette kalve ren 28 tot 35 ets per pond. Nuchtere kalve ren f 4 tot f 6. Handel redeljk.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6