JMigate immigcatie dient êestceden- VRIJDAG 21 JU UI 1939 H A AR t EM'S DAG BEAD 5 in Palestina VIJANDSCHAP TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN ER DOOR VERERGERD TllacSaaaCd doel becaep op medeioeiMtuf dei Joden- De arbeidersafgevaardigde Tom Williams, heeft het Lagerhuisdebat over Palestina geopend. Hij oefende critiek op aangekondigde schorsing der immigratie, die, naar hij zeide. de hoop van tienduizenden over Europa verspreide menschen vernietigt. Williams zeide, dat Mc Donald zijn decreet moest opschorten en dat de Volkenbonds raad de bestudeering van het Britsche witboek moest uitstellen, tot het Lagerhuis gelegenheid zou hebben gehad het verslag van de mandaat commissie te bespreken. De liberale afgevaardigde, Mander, betoogde, dat men of het mandaat in zijn bestaanden vorm moet uitvoeren, of het zoo wijzigen, dat er een federale staat ontstaat met een gebied en een status, waarin de Joden zelf controle op hun immigratie op voldoende ruime schaal kunnen oefenen. Mac Donald. In zijn antwoord zeide Mac Donald de ver zekering te geven, dat de regeering, indien de Volkenbondsraad een besluit zou nemen, dat naar Engelsch oordeel een verandering van het mandaat zou meebrengen, niet tot wijziging zou overgaan, alvorens het Lagerhuis den toestand opnieuw zou hebben bestudeerd. De minister zeide verder, dat tus- schen 1 April en 24 April 1300 Joden in Palestina zijn gekomen. In het half jaar, begonnen op 1 April, zijn in totaal 10.350 immigranten binnengekomen, het grootste quotum gedurende drie jaar. Sinds 24 Mei zijn 3507 clandestine immi granten door de Engelsche patrouilles en vaartuigen aangehouden. 500 tot 1000 illegale immigranten zijn onopge merkt binnengekomen en thans bevin den zien 4000 menschen op schepen, die eveneens illegaal willen immigree- ren. Dit totaal van ongeveer 8000 doet het quotum van legale immigranten, dat wij voor het nieuwe half jaar op het oog hadden, wegvallen, aldus de minister. Ongeveer 40 pet. der illegalen zijn niet afkomstig uit groot Duitsch- land, maar uit Polen en Roemenië. Men raadt dezen menschen aan hun papieren over boord te werpen, zoodat zij, wanneer zij in Palestina aankomen, geen bewijzen hebben op grond waarvan wij zouden kunnen bewerken, dat zij weer in hun land van afkomst zouden worden opgenomen. Dezen houden een deel der Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa, die wij gaarne in Palestina zouden zien buiten dat land. Georganiseerde beweging. Men heeft hier duidelijk te doen met een georganiseerde beweging, die ten doel heeft de immigratiewetten te bre ken en de politiek van het Witboek te vernietigen. Dat is een toestand, waarin wij niet kunnen berusten. Het schenden der immigratiewetten schept een toestand in Palestina, die steeds ernstiger wordt. Het verwekt groote onrust onder de Arabische bevolking en de aanstichters willen de Britsche regeering verdacht maken door twijfel te wekken aan haar oprechtheid bij de tenuitvoerlegging van de politiek van het witboek. Eens temeer verbreidt zich een wan trouwen t.a.v. onze goede trouw, niet alleen onder de Palestijnsche Arabieren, maar ook in de aangrenzende landen. Dat kan slechts leiden tot een aanblazen van de vonken van het Arabi sche verzet tot vlammen, waarvan de gevolgen voor de Joodsche gemeenschap in Palestina minstens even ernstig zouden zijn als voor wien ook. Deze illegale immigratie maakt de bittere vijandschap tusschen de Arabieren en de Joden nog erger. De regeering verlangt oprecht terug te kunnen keeren tot de legale immigratie, wan neer zij de hulp kan krijgen van hen, die in deze zaak de'macht hebben om te helpen en verbe tering te brengen in dezen toestand, dan zal de regeering niet aarzelen een immigratie toe te laten tot het maximum, dat is vastgesteld bij het witboek. De regeering zal natuurlijk haar best doen de illegale immigratie tegen te gaan. Zij bestu deert de mogelijkheden tot het nemen van maatregelen in de landen waar de emigranten scheep gaan, alsook den toestand in Palestina zelf. Zij overweegt meer doeltreffende maat regelen dan het straffen van de kapiteins van de schepen, welke illegale immigranten aanvoe ren en het aanhouden van deze schepen. „Ik verberg niet voor dit Huis, aldus zeide de minister verder „dat zij, die de grootste controle kunnen uitoefenen op de onwettige immigratie, de Joodsche leiders en het Joodsche volk zelf zijn. Indien zij het wenschen. dan zouden zij inderdaad de onwettige immigratie aanmerkelijk kunnen be perken en wij vragen derhalve hun medewerking in deze". Wie zijn de schuldigen? De minister merkte verder op, dat de labour- afgevaardigde Williams heeft gevraagd of de vertegenwoordigers van het Joodsche agent schap in Palestina verantwoordelijk zijn voor deze georganiseerde onwettigheid. Mac Donald antwoordde hierop, dat hij niet zoover wil gaan. Men weet evenwel, dat er andere Joodsche autoriteiten zijn behalve het Joodsch agentschap en er zijn vele afdeelingen in het Joodsch agentschap en daarbuiten. Hoewel het Joodsch agentschap zelf niet verantwoordelijk kan wor den gesteld voor het organiseeren van de on wettige immigratie, heeft het dit wel aange moedigd in sommige verklaringen, welke het heeft gepubliceerd en de Brtisehe regeering doet een beroep op de Joodsche autoriteiten en het Joodsche volk hieraan een einde te maken. Minister Mac Donald zeide verder, dat het Britsche volk de beste vriend is van het Jood sche volk en hij herinnerde eraan, dat alleen het Britsche volk heeft geholpen een nationaal tehuis in Palestina te vestigen en de immigratie van 300.000 Joden heeft vergemakkelijkt. Alleen het Britsche volk heeft dit nationaal tehuis verdedigd, de kosten hiervan zijn be streden door de Britsche belastingbetalers, ter wijl Britsche soldaten hun leven ervoor hebben gelaten. Tenslotte deed Mac Donald een beroep op het Joodsche volk om met de Britsche regeering samen te werken en haar te steunen. De politiek van de Britsche regeering overeenkomstig het witboek is eerlijk ten aanzien van Joden en Arabieren, overeenkomstg de beloften en een eerlijke politiek is alleen de politiek welke zal worden voortgezet, ten spijt van alle moeilijk heden en de regeering zal trachten haar belofte aan beide volken te houden. Britsch-Japansche besprekingen gaan in de richting van een overeenkomst. TOKIO, 21 Juli (Reuter). Volgens het vanochtend na het onderhoud var den Britschen ambassadeur Craigie met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Arita uitgegeven communiqué is daarbij eenige voort gang gemaakt in de richting van een overeenkomst. De besprekingen zijn verdaagd tot morgen. Het Japansche telegraaf agentschap Domei meldt: Na het onderhoud dat Arita hedenmorgen gehad heeft met den Britschen ambassadeur, heeft hij zich begeven naar de officieele resi dentie van den eersten minister, Hiranoema, die den minister van Buitenlandsche Zaken in zijn particuliere kabinet ontving. Arita bracht hem verslag uit over het resul taat van zijn onderhoud met Sir Robert Craigie. TOKIO 21 Juli (Havas-A. N. P.). Spreken de over de jongste verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis, waarin de Britsche premier zeide, dat Groot Brittannië zijn buitenlandsche politiek niet zal laten beïnvloeden door een bui tenlandsche mogendheid, zeide Harada, de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken in een persconferentie dat Japan geenszins de bedoeling heeft Groot Brit tannië te verplichten zijn politiek ten aanzien van China te wijzigen. Hij erkende de wettig heid van den sedert verscheiden eeuwen door Groot Brittannië in China uitgeoefenden invloed. Hij voegde daar evenwel aan toe: het probleem van het Verre Oosten heeft zich in den loop der laatste jaren snel ontwikkeld en Japan moet er dus op aandringen, dat Engeland vrijwillig de nieuwe werkelijkheid erkent en dus zijn buiten landsche politiek daarbij aanpast. Egpte gaat een vloot bouwen. Bestaande uit 36 eenheden. De Egyptische regeering heeft beslo ten een begin te maken met het oprich ten van een Egyptische vloot, waarmede een bedrag gemoeid is van 3.500.000 pond sterling en dat twee jaar zal duren. Het eerste deel van het programma omvat den bouw van een kruiser, vier mijnenvegers en zes torpedobooten. Inschrijvingen zijn opengesteld voor door de Britsche admiraliteit erkende scheepsbouwers en voor scheepsbouwers in Egypte, welke inschrijvingen door den minister raad zullen worden bestudeerd In November van het afgeloopen jaar keurde de Egyptische regeering een crediet goed ten bedrage van 1.023.000 pond sterling voor het maken van een begin met de oprichting van een Egyptische vloot. De Egyptische vloot zal be staan uit 36 eenheden, n.l. lichte kruisers, mij- nenleggers, mijnenvegers en onderzeebooten. Naar gezegd wordt, zullen deze schepen teza men met de kustverdediging in staat zijn Egypte te verdedigen tegen een aanval uit zee, indien de Engelsche vloot elders vertoeft. Een groot aan tal Egyptische zee-officieren heeft reeds in En geland een opleiding ontvangen. Overwogen wordt te Alexandrië een marine krijgsschool op te richten, waarin deze officieren alls instruc teurs zouden kuknnen optreden. PRINS PAUL IN ENGELAND. LONDEN, 20 Juli (Reuter-A.N.P.) Prins- regent Paul heeft vandaag in Downingstreet in intiemen kring met minister-president Chamberlain het noenmaal gebruikt. De prins en zijn gemalin zullen het week einde bij den hertog en de herteeïn van Kent logeeren. Italiaanscli vliegtuig verongelukt. Vier dooden. Een Italiaansch militair vliegtuig is door on bekende oorzaak in de nabijheid van Jesi in de provincie Ancona neergestort. De vier inzitten den kwamen om het leven. Het Joodsche vluchtelingen vraagstuk. Engelsche en Amerikaansche steun. LONDEN, 21 Juli. (Havas). Minister Sir Samuel Hoare heeft het woord gevoerd in de Intergouvernementeele Commissie inzake het vluchtelingenvraagstuk. Hij verklaarde, dat het probleem der vluchtelingen een kwestie van weken is. Hij voegde daaraan toe:: Wij zijn bereid alle mogelijke faciliteiten te bieden binnen de grenzen van het rijk en mits andere regeeringen zich ook inspanningen zullen ge troosten. zijn wij bereid verder te gaan en de mogelijkheid onder oogen te zien van een financieele bijdrage. Tijdens de voltallige vergadering van de intergouvernementeele commissie voor de vluchtelingen van gistermorgen heeft de Amerikaansche gedelegeerde Myron Taylor een verklaring afgelegd, waarin hij een re organisatie van het permanente bureau be pleitte. Hij gaf te kennen, dat de Vereenigde Staten bereid zijn een officieele bijdrage te leveren in de kosten van het bureau. De com missie nam tenslotte een resolutie aan. welke de werkzaamheden der zitting resumeert en die o.m. hulde brengt aan de krachtsinspan ning „van de aan Duitschland grenzende landen" zooals Frankrijk en Nederland bij de hulpverleening aan vluchtelingen. Naar volgens United Press te Washington verluidt, zou Roosevelt besloten zijn om zich persoonlijk te belasten met het Internationale programma dat ten doel heeft om meer dan 600.000 Joodsche en andere politieke refugees uit Duitschland een tehuis te bezorgen. Hij zou verlangen om een oplossing te vinden voor de grootste massa-emigratie in de moderne geschiedenis, waarom hii de vertegenwoor digers van 32 naties heeft uitgenoodigd om hem in September te ontmoeten teneinde een definitieve regeling te bereiken. Het internationale comité dat een jaar ge leden op Roosevelt's voorstel gevormd werd. heeft tot nu toe een tehuis voor 150.000 van de 600.000 refugees gevonden. Hiervan werden ongeveer 33.000 in de Vereenigde Staten toe gelaten. hetgeen 6000 boven de vastgestelde auota is. Ondertusschen is het voorstel om in de komende twee jaar 20.000 kinderen var refugees hier binnen te laten, onmogelijk gemaakt, althans voor het oogenblik daar er weinig kans bestaat dat dit voorstel tot wet verheven wordt, voordat het congres op reces gaat. Antisemitisme in het Protectoraat neemt toe. Het antisemitisme in Bohemen en Moravië neemt toe. De kappers van Pilsen hebben be sloten voor hun Joodsche klanten aparte stoe len en instrumenten te reserveeren. Te Olomuc heeft een groep fascisten in uniform een aantal Joden uit de gemeentelijke badinrichting gejaagd én in badcostuum door de straten der stad ge dreven. Het antisemistisme schijnt voor een deel het gevolg te zijn van het feit, dat de Joden sedert de stichting van 't protectoraat geweigerd heb ben Tsjechisch te spreken en zich alleen van Duitsch bedienden, in de hoop op deze wijze re presailles van de Duitsche autoriteiten te voor komen. King Hall behoeft brief zendingen niet te staken. King Hall heeft het gerucht tegengesproken, als zou de Britsche regeering hem op aandrin gen van haar ambassadeur te Berlijn verzocht hebben het zenden van „brieven" naar Duitsch land te staken. Poolsche douanebeambte neergeschoten. Door Dantzigschen collega. Verschillende lezingen over het gebeurde. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Een Dantzigsche douanebeambte bemerkte gisteren in de buurt van het grensstation Postelau op een ronde een Poolsche beambte, door wien hij werd aangevallen. De Dantzig sche douanier werd gedwongen van zijn wa pen gebruik te maken en heeft in noodweer den Poolschen beambte neergeschoten. Het gebeurde heeft zich volgens de lezing van het Duitsche Nieuwsbureau als volgt toe gedragen De Dantzigsche beambte heeft op zijn ronde in de richting van het grensstation Postelau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poolsch grondgebied uit zonder voorafgaande sommatie zijn geweer aanlegde op den Dant zigschen beambte. De Dantzigsche douanier werd daardoor ge dwongen zijnerijds van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer op den Pool schen beambte geschoten. Direct begaf hij zich naar den blijkbaar gewonden Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogenblik naderden twee andere Poolsche grensbeamb ten, waarop de Dantzigsche beambte om ver dere botsingen te verhinderen, zich terugtrok en direct melding van het voorval maakte. Van het incident geeft Havas evenwel de volgende lezing: Om tien uur overschreden bij Trzionski. een Poolschen douanepost gelegen op 30 M van de grens bij Tozew, een Dantzigsche douaneambtenaar en twee nationaal-socialis- ten de grens, drongen op Poolsch gebied door en doodden met een revolverschot den grens wachter Witold, die trachtte hen te arrestee ren. De moordenaars vluchtten naar Dant- zigsch gebied. De Poolsche autoriteiten hebben een onder zoek geopend. Om 13 uur meldde zich een ver tegenwoordiger van den Dantzigschen Senaat aan bij het Poolsche commissariaat-generaal, waar hij verontschuldiging der Dantzigsche autoriteiten aanbood. De Dantzigsche mid dagbladen trachtten het incident als van ge ringe beteekenis voor te stellen. Zij schrijven, dat de grenswachter slechts gewond werd. Minister Beek bespreekt het ineident. Minister Beek heeft met den minister-presi dent het incident aan de grens van Dantzig be sproken. Vermoedelijk zal het incident nog met maarschalk Smigly Rydz besproken worden, al vorens een beslissing genomen zal worden. In offitieele Poolsche kringen wordt het incident zeer ernstig geacht en men veronderstelt, dat Polen een ernstige waarschuwing zal zenden en zal wijzen op de ernstige gevolgen, welke een herhaling zou hebben. VLIEGRAMP IN ZWITSERLAND. Passagiersvliegtuig neergestort. ZES INZITTENDEN OMGEKOMEN. Gistermiddag is bij Constanz een passagiers vliegtuig van de „Swiss Air", dat op de lijn Zu richWeenen vloog, neergestort. De bestuurder, de radio-telegrafist, een employé der luchtvaart maatschappij en drie passagiers kwamen om het leven. Omtrent het ongeluk wordt nader vernomen, dat even voor de Zwitsersche grens de linker motor weigerde, terwijl het toestel zich op 40 Meter hoogte bevond. De piloot poogde een noodlanding te maken op het vliegveld van Constanz, doch slaagde hierin niet en bij den Rijn sloeg het toestel tegen den grond. De piloot is kapitein Walter Ackermann. Hij was sedert Maart 1927 in dienst van de Swissair en was sedert 1937 „luchtmillionnair" Hij was 36 jaar oud. Handelsovereenkomst tusschen Duitschland cn Roemenië. Roemenië en Duitschland hebben een proto col oftderteekend, waarbij een uitgebreid pro gramma tot verbetering van den Roemeenschen landbouw is opgesteld. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Duitsch-Roemeensche overeenkomst tot ver betering van den Roemeenschen landbouw ge baseerd is op de volgende drie grondbeginselen: Ten eerste: Verbetering van de kwaliteit en kwantiteit van den Roemeenschen oogst alsmede van de melkproducten. Ten tweede: Organisatie van den landbouw door groepeering van de producten in regionale opslagplaatsen. Ten derde: stabilisatie van den uitvoer door toepassing van vastgestelde prijzen voor groote kwantiteiten producten, welke door Duitschland worden gekocht en door een systeem van ver vroegde betalingen aan de boeren. Het protcol behelst verder een aantal bij voegsels inzake het kweeken van oliehoudende planten, wijnstokken, het produceeren van melk en eieren. Als tegenprestatie voor het koopen van land- bouw-producten en melk zal Duitschland Roe menië groote hoeveelheden materieel leveren voor de melkindustrie, het opslaan van wijn en gedistilleerd, e.d. Studenten halen den oogst binnen. De oproep van den Duitschen rijksstudenten leider heeft tot gevolg gehad, dat meer dan 45.000 manlijke en vrouwelijke studenten zich hebben opgegeven voor hulp bij den oogst cn naar het oosten van het land zijn vertrokken. Deze 45.000 maken bijna 58 pet. van alle Duitsche studenten uit. Het Hoogcrhuis 4 Augustus op reces. De eerste lord der admiraliteit Stanhope, heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat dit op 4 Augustus op reces zóu gaan. Hij voegde hieraan toe, dat de agenda buitengewoon belast is en dat behalve de wetten betref fende den landbouw, de coöperatieven van onroerende goederen, wellicht nog de wet zal moeten behandeld worden betreffen de de Poolsche leeningen, wanneer intuschen het Engelsch-Poolsch accoord nog tot stand komt. Luchtbeschermingsoefeningen in Duitschland. Van 1 tot 3 Augustus zullen in het Noord westen van Duitschland uitgebreide luchtbe schermingsoefeningen gehouden worden. Het „Reichsgesetzblatt" meldt dat van 31 Juli te middernacht tot 3 Augustus te 24 uur niet mag worden gevlogen boven het gebied, dat begrensd wordt door de volgende lijn: Noordzeekust, Weser, Hannover, Munden. Warburg 30 k.m. ten noordoosten van Kessel, 50 k.m. ten zuidwesten van Munster. Hiranoema wil versterking van Antikominternpact. De Japansche eerste minister, Hiranoema, heeft een redevoering uitgesproken in de ope ningsvergadering van de commissie voor Chi- neesche zaken, die vorig jaar is georganiseerd en welker verbindingsbureaux gevestigd zijn op de sleutelpunten in China. Hiranoema liet zich in deze rede geestdrif tig uit ten gunste van een versterking van het antikominternpact. Sprekende over den internationalen toe stand, de groeiende onrust en den steeds meer om zich heen grijpenden bewapeningswedloop legde Hiranoema den nadruk op de noodza kelijkheid van het nemen van ruime maatre gelen tot bescherming van de nationale vei ligheid en de Oost-Aziatische stabiliteit. Ja pan wenscht een krachtige samenwerking met die buitenlandsche mogendheden, die begrip hebben voor den nieuwen toestand in Oost- Azië en goeden wil en vriendschap jegens Ja pan toonen. Vooral gevoelt Japan geestdrift voor een versterking van het anti-komintern- pact. In het overige deel van zijn rede sprak Hira noema over de bedoelingen van Japan in het Verre Oosten, die niet uitgaan naar een on der den voet loopen der belangen van derde mogendheden, voorts over de z.g.n. nieuwe orde en over de noodzakelijke samenwerking tusschen Japan, Mandsjoekwo en China. De Britsch-Poolsche onder handelingen. Binnenkort teekening van overeenkomst verwacht. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt. dat de Britsch-Poolsche onderhandelin gen zoozeer gevorderd zijn. dat binnenkort de teekening van een overeenkomst verwacht kan worden. Die overeenkomst zal inhouden, dat een Brit sche leening van 8 inillioen pond door Polen ge bruikt zal worden voor den aankoop van wapens en grondstoffen in Engeland. Een leening van 5 millioen pond blijft ter vrije beschikking van de Poolsche regeering, met eenige kleine voor behouden, die niet als belemmeringen zouden worden beschouwd. De Fransche regeering zal verder een leening van 600 millioen frank toe staan voor den aankoop van oorlogsmateriaal. Von Brauchitsch aan liet woord. Generaal von Brauchitsch heeft te Tannen- berg een redevoering uitgesproken, waarin hij krachtig de beweerde Poolsche eischen betref fende Oost Pruisisch gebied verwierp. Wij zoeken geen conflict, aldus de generaal, maar wij vreezen het nog minder. Alle rechten, die men beweert te hebben op dit oude gebied vormen een dwaling, welke een soldaat niet met woorden weerlegt. Csaky op de bres voor de Duitsche vriendschap. In een verklaring, afgelegd tegenover een vertegenwoordiger van het Hongaarsche tele- graafagentschap, heeft Csaky o.m. gezegd: ,,Ik zal van alle wettige middelen tot onder drukking gebruik maken jegens een iegelijk, die twijfel wekt aan de eerlijkheid van onze buitenlandsche politiek door op onverant woordelijke en onvoorzichtige wijze te trach ten de betrekkingen van goede vriendschap met Duitschland te verstoren". Csaky ver duidelijkte dit als volgt: „De laatste weken heeft men in Hongarije pogingen opgemerkt om de openbare meening in anti-Duitschen zin te beïnvloeden. De onbekende inspiratoren trachten te bewijzen, dat Duitschland jegens Hongarije geen oprechte bedoelingen heeft en dat Duitschland in een nieuwen oorlog het onderspit zou delven". «Gsaky verklaarde voorts, dat hij deze dubbelzinnige pogingen veroordeelt en categorisch verwerpt. Een nieuwe Dalai Lama gekozen. Naar het Chineesche persbureau meldt is thans een vijfjarige jongen gekozen om over Tibet te regeeren en den dertienden Dalai Lama, die vijf jaar geleden stierf, op te vol gen. De veertiende Dalai Lama. de reïncar natie van der dertienden, is uit Kokonor naar lhasa vertrokken in gezelschap van een spe- cialen commissaris dér Chineesche regeering en vertegenwoordigers van Tibet. De regee ring heeft 100.000 Joean beschikbaar gesteld ter bestrijding van de reiskosten. De nieuwe Dalai Lama is geboren bij Taerssoe, een der bedevaartplaatsen 25 k.m. ten zuidwesten van Kokonor. De correspon dent van het Chineesche persbureau, die voor het vertrek een onderhoud met den jeugdi gen heerscher heeft gehad, vertelt, dat de Dalai Lama doordringende oogen heeft en zich kalm en waardig gedraagt. Te lhasa zal hij zijn verdere opleiding ge nieten. PROGRAMMA ZATERDAG 22 JULI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Handschrift kunde". 2.20 VARA-orkest. 3.00 Reportage. 3.30 Vervolg concert. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Esmeralda. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA- Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radio journaal. 7.30—8.00 Causerie „Langs steden en dorpen". 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Be richten A. N. P.. VARA-Varia. 8.20 VARA- orkest. 8.45 Esmeralda. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 VARA-orkest. 9.45 Radiotooneel. 10.00 Orgelspel en zang. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie"en toch ben ik van mee ning, dat...." 10.45 Esmeralda. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzcnding. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 „The Continental Six". 1.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 1.15 Berichten). 1.30 „The Continental Six". 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. (4.304.45 Gramofoonmuziek.) 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berich ten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie „Het Rassenvraagstuk". 7.35 Aetueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededee- lingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Cau serie „Het onvergankelijke Rijk" (met gramo foonmuziek). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.45 Reportage. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.50 Reportage. 1.05 Gra mofoonmuziek. 1.40 Reportage. 1.55 Zang. 2.20 Causerie „Dogs on holiday". 2.35 Reportages. 6.20 Berichten. 6.50 Causerie „The way of bats". 7.05 BBC-orkest. 7.50 Gevarieerd programma. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie „Dominion Commentary". 10.05 Het BBC-Theater-orkest m.m.v. solisten. 11.00 liet Grosvenor House dansorkest en solisten. 11.50 Dansmuziek (gr.pl.). 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 9.00; 9.30; 10.30 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.05 en 1.45 Jane Evrard's orkest m.m.v. solisten. 2.05 en 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.25 Gramofoon muziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Zang 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Zang. 5.50 en 6.55 Gra mofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Willi Libiszowski's orkest. 8.50 Schupo-orkesL 12.20 Het Omroep- amusementsorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Gevarieerd programma. 6.05 Viool en piano. 6.20 Radiotooneel met muziek. 7.30 Volksmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Hermann Hagestedt's orkest en het pianoduo FaszbenderMaueL. 12.303.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Los Com- paneros-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Mu zikale causerie (met gramofoonmuziek). 3.25 en 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Pianovoordracht. 6.05 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Accor- deonmuziek en gramofoonmuziek. 7.45 Gramo foonmuziek. 8.20 Populair concert. 9.20 Sym- phonie-concert m. m. v. solist. 11.0012.20 Gramof oonm uziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Omroep- dansorkest. 1.50 en 2.20 Gramofoonumuziek. 2.35 Pianovoordracht. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Vioolvoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.35 Het Omroepdansorkest. 6.35 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.50 Gala-concert m.m.v. solist en gra mofoonmuziek. 11.0012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.35 Hans Bund's orkest (opn.). 8.50 Het ver sterkte Otto Dobrindt-orkest en solisten (opn.). 10.20 Berichten. 10.35 Reportage.- 10.50 Piano voordracht. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Nacht concert.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9