1 BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 22 JUEl 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 13 UIT DE OMSTREKEN HILLECOM Botsing tusschen auto en motor fiets. Twee militairen gewond. Vrijdag had een aanrijding plaats op het gevaarlijke kruispunt Van den Endelaan-Mo- lenstraat. Een op de Van den Endelaan opeen motorrijtuig rijdende militair werd door een uit de richting Molenstraat komende auto aangereden waardoor hij een wonde boven het rechteroog opliep. Een op de duo zittende militair bekwam een hersenschudding en brak den rechter-onderarm. Op advies van dr. Wijkman. die met leden van de E.H.B.O. de eerste hulp verleende, werd de duorijder per ziekenauto naar de kazerne van den motordienst te Haarlem over gebracht. De motor was ernstig beschadigd. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt wegens het niet verleenen van voorrang aan het van rechts komend ver keer. GUNNING. De bouw van een dubbele landarbeiderswo ning aan den Parallelweg onder achitectuur van den heer W. Kuitens is opgedragen aan de firma LJ. Smit te Haarlem. PERSONALIA. Voor het examen-boekhouden der Vereeni- ging van Leeraren slaagden de heeren L. J. Brouwer, P. G. Out, A. Teeuw en C. J. Wilhel mus. Tevens slaagden voor het Mercurius-di- ploma boekhouden de heeren Brouwer en Wil helmus HAARLEMMERMEER Autobotsing bij viaduct over Lisserweg. Chauffeurs moeten niet den benedenweg kiezen. Vrijdagmorgen heeft bij het viaduct van den Rijksweg over den Lisserweg een autobotsing plaats gehad. Op den Rijksweg kwam uit de richting Den Haag een trailer aangereden be stuurd door den chauffeur C. Bij het kruispunt Lisserweg reed de chauf feur niet boven over het viaduct, maar nam den benedenweg. Op dit oogenblik naderde op den Lisserweg uit de richting Lisse een luxe auto bestuurd door den heer J. B. Een botsing kon niet uitblijven, daar de be stuurders elkaar te laat bemerkten. De wa gens kwamen met een hevigen slag in botsing. Van de luxe auto werd het voorgedeelte ge heel ingedrukt; de trailer had weinig schade. De beide chauffeurs werden licht gewond. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Herhaaldelijk komen op deze wijze ongeluk ken voor doordat chauffeurs van doorgaand verkeer, aniplaats van den weg over het viaduct, den benedenweg kiezen. Dat dit zeer gevaarlijk is, is deze week weer voor ide tweede maal bewezen. Ter plaatse staat toch duidelijk aangegeven welke de weg voor doorgaand verkeer is. EXAMENS. Geslaagd voor leerares Modevakschool mej. N. L. v. id. Linden te Burgerveen. Voor het M.T.S.-diploma slaagden de heeren Jac. Bakker (afd. vliegtuigbouwkunde) en G. Bus (afd. electro-techniek) te Nieuw-Vennep. Geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma A: Annie v. d. Eyk, Jan Kreeft, Cor Rood, G. Rood, W. Rotgans voor B. Frans Klaver, H. Schoo, W. Kok, voor H.B.S. te Haarlem; B. Avis, allen leerlingen der Openbare U.L.O. te Hoofddorp. ORANJE-FEESTEN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur der Oranjevereeniging, om te Hoofddorp, op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Augustus a.s. Oranje-feesten te organiseèren. Hoogstwaarschijnlijk zal op het programma een harddraverij voorkomen. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN E. II. B. O. Heden wordt te Nieuw-Vennep een voetbal wedstrijd gespeeld ten bate van de E. H. B. O., tusschen een E. H. B. O.-elftal en de vetera nen van de V. V. Nieuw-Vennep. VEREENIGING VOOR WIJKVERPLEGING. De vereeniging voor Wijkverpleging „Bad- hoevelorp" vergadert a.s. Donderdag, om de plannen inzake fusie met de vereeniging „Het Witte Kruis" aan de leden voor te leggen. ZANDVOORT NIEUWS VAN DE OPENBARE U.L.O.- SCHOOL. Aan de openbare U.L.O. school A, aan den Hoogeweg, hoofd de heer A. J. v. d. Waals, werden bevorderd van de le naar de tweede klasse: Irma Bisenberger, Ans Bonset, Coba Boom, Wim Duiker, Henne Hennis. Pim Hen nis, Alfred Herrebrugh, Joops Hoolhorst, Tilly Kerremans, Henk Koning. Barend Lether. Aafje Paap. Mieke de Roos, Theo Scherf, Maup Bohemen, Mies Diemer, Antje Kalff, Janni Keur, Annie van Knotsenburg, Henri Lansdorp. Gre- tha Paap, Geertje Schaap, Dina Visser, Bob van der Vliet, Gerrit van Vugt. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Truus Beus, Lili Braun, Tony Dhooge, Nora van Essen, Dolf Langewis. Ab Menist, Jaap Moscoviter, Theo Rekkers, Jan de Roode. Bep van der Sloot, Judith Swaab, Annie Weber. Louw Weber, Ningo Boddé. Stientje Dees. Tim Huizing, Anton Paap, Kees Schaap, Leuni Slagveld, Nol Vedder, Joop Veltkamp, Miep West, Gerda van der Wolde. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Bob Agsteribbe, Gerard Allebes, Jan Beekman, Martha Citroen. Corrie Dees, Coen Dekker, George Duiker, Herman Hogen Eseh, Sonja de Jong, Engel Kun, Rita Metz, Cornells Mulder, Leen Schuiten, Herman Slagveld, Mia Slieker, Joost Triebels. Adriaan Weeda, Leen van der Werff. Geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma B: Ad. van Noort. Eddy Jacobs. Het M.U.L.O.-diploma A behaalden: Ankie Burry, Henk van den Bos, Kay Daan, Puck van Schuilenburg. De examens duren voort. Toegelaten tot de 4e klasse van het Kennemer Lyceum: Frits Poots, tot de Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem: Henk van den Bos. Voor den nieuwen cursus hebben zich tot lieden aangemeld 43 leerlingen. Het vermoeden is gewettigd, dat dit getal nog grooter zal wor den, waardoor dit jaar een record aantal nieuwe „inschrijvers" zal worden geboekt. SCHAPEN OP DE SPOORBAAN. Vrijdagavond ongeveer 7 uur ontdekte het personeel van het spoorwegstation alhier een groep schapen, die tusschen de rails op de spoor baan wandelden. Daar er in Zandvoort geen andere schapen worden gehouden, dan die op het voetbal-terrein van de voetbalvereen. Zand voort, lag het voor de hand, dat deze de om rastering hadden verbroken en een wandeling waren gaan maken op het gevaarlijke terrein der spoorwegen. Onmiddellijk werd de politie van het geval in kennis gesteld, die op haar beurt den eige naar op de hoogte stelde. Nog voor de eerstvol gende trein binnen kwam. waren de schapen weer van de baan verdween en veilig binnen de omrastering van het voetbalveld gebracht. OEFENING ROODE KRUIS. Door de afd. Zandvoort van het Ned Roode Kruis, werd Donderdagavond op het emplace ment der Ned. Spoorwegen een oefening ge houden in het laden van gewonden in spoorweg wagons. De oefening, die uitstekend slaagde, stond onder leiding van den sergeant-ploeg- commandant De Koster uit Haarlem. GROOT KABOUTERBAL. Heden Zaterdagavond wordt in de café-dan cingzaal van het Noorderbad, die geheel her schapen is in het rijk van Sneeuwwitje een groot kabouterbal georganiseerd, dat tot 4 uur duurt. Voor de bezoekers uit Haarlem zal er zeer laat gelegenheid zijn per bus huiswaarts te keeren. ORANJEVREUGD. Alhier is gevormd het comité „Oranjevreugd" dat zich ten doel stelt vreugde te brengen in de gezinnen van behoeftige Zandvoortsche kraam vrouwen ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. Geldelijke bijdragen (maar ook babygoed in welken vorm ook) worden gaarne aangenomen. Alles kan bezorgd worden bij een der dames van onderstaand comité: Mevr. W. L. v. Alphen. Brederodestraat 77, mevr. S. Attema. Buitenver blijf. Brederodestraat 125. mej. E. Bakels, Kerk straat 31, mevr. A. Cense. Zandvoortschelaan 44. mej. H. Dekker, Groote Krocht 28, mevr. M. Frank, Dr. Metzgerstraat 82, mevr. C. Gerke, Hoogeweg 6 mevr. F. I. De Greve, De Witt- straat 1, mevr. G. Keur, Van Ostadestraat 22, mevr. J. Koning, Bakkerstraat 2. mevr. P. v. d. Mije, Marnixstraat 10, mevr. Ph. Reijinga, Wilhelminaweg 17, mevr. C. Siegers, Wester parkstraat 11. mevr. D. Tromp, Poststraat 1, mevr. M. v. d. Veld, Kruisstraat 5, mevr. P. v. d. Vloed, Wilhelminaweg 15 en mevr. A. v. d. Waals, Oosterparkstraat 32. SPECIALE KINDERVOORSTELLING IN GROOT BADHUIS Na de vele attracties, die Zandvoort en spe ciaal Hotel Groot Badhuis aan de vacantie- gangers biedt, heeft de directie van Hotel Groot Badhuis gemeend ook iets voor de kin deren te moeten arrangeeren en daarom zal er op Woensdagmiddag 26 Juli een kinder voorstelling gegeven worden in de Groote Palmzaal van Hotel Groot Badhuis. Deze kindervoorstelling zal gegeven worden door het bekende ensemble Lotte en Alex Wins. Lotte en Alex Wins brengen o.m. een oud- Hollandsche poppenkast, (poppenspel „Leve deKVacantie"). In het-wonderland van den toovenaar (de kinderen goochelen zelf mee). De wonderdaden van het kleine Chineesje (een grappig tooneelstukje met zang en dans'» Het vrije half uurtje (ieder kind mag zelf iets ten beste geven, een liedje zingen, een raadseltje opgeven, een dansje doen of een stukje op de piano spelen). Kortom, dit half uurtje is voor de kinderen. Er zullen twee fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld (een voor een meisje en een voor een jongen) en nog vele troostprijzen voor hen die zich het best hebben geweerd. Zoo biedt het programma veel en gezellig kinderamusement dat een prettige afleiding in hun vacantie zal zijn. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 14 tot en met 20 Juli 1939. Geboren: Tiny Froukina, dochter van L. Kalk en J. A. Bouma, Oranjestraat 16. Ondertrouwd: P. C. v. Kooten en J. E. A. van de Pijpekamp. Zandvoortschelaan 40: C. Koper en H. F. Frank, Willemstraat 3. Gehuwd: M. Bakker en L. M. Lammers, Haarlemmerstraat 39: C. Priem en G. Vink, Spoorbuurt straat 11a. Overleden: C. A. Pijsel, wed. van H. A. K W. A. Hahmann, oud 71 jaren. HALFWEG E. H. B. O. Alhier werden examens afgenomen voor het Eenheidsdiploma E. H. B. O. Van de 17 candidaten moest 1 worden afgewezen, terwijl 3 candidaten herexamen zullen moeten doen. De 13 geslaagden zijn: de dames A. P. Klaver, W. Boïng en M. Boïng en de heer B. Botte lier van Halfweg en van Zwanenburg: de da mes M. C. Alberda. G. P. van Beekum,, K. Boer en A van Delden, alsmede de heeren J. E. Amama, J. van Delden, J. M. G. Hartkoorn A. E. Noorderbroek en D. Verhulst. HALFWEGSCHE ZWEMVEREENIGING EN REDDINGSBRIGADE. Onder groote belangstelling hadden in de Bad en Zweminrichting te Halfweg de zwemproeven plaats voor het verkrijgen van een zwemdiploma. De examencommissie kon na afloop aan 24 zwemsters en zwemmers het diploma uitreiken, nadat allen de volgende afstanden hadden ge zwommen: 50 M. gekleed zwemmen, 100 M. schoolslag en 50 M. rugslag. Bij de uitreiking der diploma's bracht do voorzitter, dokter Kuipers, hulde aan den instruc teur van het bad, den heer P. Vuyst, voor de wijze, waarop hij de lessen geeft; daarna sprak hij nog een apart woord tot mevr. K., die gelijk met haar zoontje het diploma verwierf, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het bestuur in de toe komst nog aan velen dit diploma zal kunnen uitreiken tot meerdere veiligheid in ons water land. BEVERWIJK Weer een botsing in de Vondellaan. Ook nu liep het goed at. De gevaarlijke en onoverzichtelijke xia» sing van de Vondellaan en de Akerendam- laan is Vrijdagmiddag wederom het too- neel geweest van een hevige botsing tusschen twee personenauto's Het ongeval vertoonde veel overeenkomst met dat. wat op Zaterdag voor Pinksteren op dezelfde plaats gebeurde. Toen werd een auto aangereden en in het voortuintje van de villa „Vredenhof" gedepo neerd. De automobilist kwam er zonder letsel af. Ook de autobestuurders, die bij het jongste ongeval betrokken waren bleven vrijwel on gedeerd. hoewel de aangereden wagen omver werd geworpen. Deze auto. afkomstig uit Gel derland en bestuurd door een vertegenwoor diger, kwam uit de Akerendamlaan en had recht van voorrang ten opzichte van het ver keer uit de Vondellaan. De bestuurder van een auto, die in de richting van den Velserweg reed verzuimde voorrang te verleenen, wel licht omdat de wegkruising moeilijk waar neembaar is en ook niet door waarschuwings borden is aangeduid. Krachtig remmen mocht niet meer baten en met een harden slag reden de auto's op el kander in. Een der wagens, een gloed nieuwe Chevrolet, werd in de flank gegrepen en kantelde op de rechterzijde. De bestuurder van deze auto bracht eenige benauwde oogenblikken in de cabine door. Gelukkig waren spoedig menschen aanwezig om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij had slechts enkele onbeteekenende snij- wonden opgeloopen. Ook de inzittenden van de tweede bij dit ongeval betrokken auto, af komstig uit Overijssel bekwamen geen letsel. De auto's waren zeer ernstig beschadigd. De nieuwe Chevrolet was vooral aan de zijkan ten zwaar gehavend. De andere auto werd aan de voorzijde ingedrukt. Beide wagens werden naar de garage De Vries vervoerd. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag bij dit ongeval. Het opruimingswerk werd door een groote menigte gadegeslagen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. j. L. Peperkamp, en D. J. de Ruiter. Toek. adres: Alkm. weg 329. A. A. Balk, en J. B. Mulder. Toek. adres Pa- tersweg 35. J. H. Vessies en G. Nijman. Toek. adres Nar cissen weg 81. Getrouwd: W. Kloosterman en A. P. Hoog land; C. J. Vrendenberg en N. Jansen; M. C. Kramer en C. A. Bleeker. Geboorten: D. Sluijter—Stravers, Alkm. weg 344, d. J. Vellema—Wernke, Meerstraat 27, z., J. W. Nuijen—Schroder, Creutzb.l. 22a, d.,' P. M. GoedhartZonneveld, Iepenl. 6; z. Overleden: B. E. Bakker, oud 18 jaar, wo nende te Haarlemmermeer, overl. Relweg 51. J. M. Rijs, oud 65 jaar( wed. van A. Stet, al hier, Hofdijkstraat 8. Het aantal ingeschreven werkloozen. Bij den Gemeentelijken Dienst der Werk loosheidsverzekering én Arbeidsbemiddeling waren aan het einde dezer week in totaal 577 werkzoekenden ingeschreven, waarvan 62 in werkverschaffing tegen 560, waarvan even eens 62 in werkverschaffing aan het einde der vorige week. Beverwijk telde 542 (526) werkzoekenden, waarvan 50 (50) in werkverschaffing. Voor Heemskerk waren deze cijfers resp. 35 (34) en 12 (12). IJMUIDEN BESOMMINGEN. Loggers: KW 31 f 620, KW 134 f 380, KW 84 f 300.—. MARKTBERICHT Tarbot f 1.090.74 per kg. Tong f 1.40—1.80 per kg. Griet f 20—29 per 50 kg. Groote schol f 27 idem. Middel schol f 19.50 idem. Zetschol f 17.5016 idem. Kleinschol f 13.504.90 idem. Bot f 6.50—2.30 idem. Schar f 4.102.80 idem. Groote gul f 5.304.80 idem. Wijting f 2.30—1.10 idem. Pietermannen f 17.5016 idem. Kabeljauw f 28 per 125 kg. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Delft IJM 17. Vangst: 775 kl. kisten haring, 590 gr. kisten haring, 20 m. diversen. Ewald IJM 48. Vangst: 850 m. haring, 50 m. diversen. Dirkje RO 53. Vangst: 400 m. haring, 25 m. diversen. Adelante IJM 19. Vangst: 160 m. schelvisch, ïlO m. braadschelvlsch, 60 m. kabeljauw en gul, 50 m. radio, 25 m. wijting, 25 m. schol en tarbot, 30 m. kl, schol, 10 m. varia, 200 m. ma kreel. Totaal 670 manden benevens 100 stuks stijve kabeljauw. SANTPOORT DE HARDDRAVERIJ. Naar we vernemen, is het thans definitief, dat de harddraverij op 31 Augustus op den Ha- gelingerweg en niet, zooals tot dusver op de Harddraverslaan wordt gehouden. VELSEN EX AMEN-NIEUWS Voor het (M.> U.L.O. diploma A slaagden: Annie Rikkert, Aukje Stollinga. Henk Saager. allen te Santpoort. Nel Schelling, Velsen-N. en Piet v. Donselaar. IJmuiden en voor diploma B: Mies Koks, IJmuiden-Oost en Jan Schol- tens te Santpoort, allen leerlingen van de Openbare UI.O. school. Tiberiusplein Burgerlijke Stand. Bevallen: G. K. PorteStellingwerfsz„ Noor- ierlaan 26 Velsen (N.) S. FranksWurms d.. Oosterduinplein, 74 IJmuiden, C. M. Loogman Spil, d., Ogelwightstraat 24, Velsen (N.). F. Mei- nenmaKoen., Ruijterstraat 67 IJmuiden-O. E D. Deijlvan Zuilen, d., Duinlustparkweg 56. Santpoort: A. van den BoogaardPronk, d., Ken- nemerlaan 159, IJmuiden; A. Snel—Smit. z.. Tusschenbeeksweg 36, IJmuiden-O. Overleden: Klaas Dekker, echtg. v. Gr. Kolle. 29 j., Kortenaerstr. 30 IJm.-O. Henricus S. Fiege. wedr. v. F. Vermaas, 82 j., Stationsweg 28, Vel sen. Joanna M. Heesters, echtg. v. P. v. Amers foort, 64 j„ Kerkelinkl. 55, Santpoort. Frank Blaauw, echtg. v. J. C. Ooms, 45 j„ Driehuizer- kerkweg 126 Velsen: Ludovicus Th. M. Snelders ongehuwd 60 j.. Beverwijk. Harmen Kruger wedr. v. E. G. Swieserijn, 71 j., J. P. Coenstraat 141 IJm.. Willem Bakhuizen, echtg. v. M. P. Becker, 75 j., Hoofdstraat 6, Santpoort. (Is reeds in een deel eene' vorige oplage opgenomen.) De Fransche marine breidt zich uit De Fransche minister van Marine heeft be vel gegeven tot het op stapel zetten van twee kruisers en zes duikbooten. UURPROGRAMMA IN CINEMA PALACE. In Cinema Palace wordt nu van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uur een uurprogramma ge geven. met de film van Prinses Beatrix, komi sche films, journaal enz. Hiermede zijn nu de matinées vervallen. DE HAARLEMSCHE HULPBANK BESTAAT 90 JA AR. De geschiedenis van de Bank. EEN EN ANDER UIT HET BEDRIJF. Bovengenoemde instelling is werkzaam ten bate van kleine middenstanders, die een eigen nering of bedrijf hebben, ook wel genoemd: zelf standigen. Door het ter leen verstrekken van handelsgeld tegen lage rente wordt getracht genoemde cate gorie zakenmenschen een bestaan te verzekeren en tegelijkertijd daarmede den strijd tegen den woeker te bevorderen. De Bank is gevestigd te Haarlem en verstrekt gelden aan inwoners van gemeenten gelegen in het rechtsgebied van de Haarlemsche Rechtbank. De Bank is werkzaam sedert het jaar 1849 en be staat derhalve thans negentig jaar. Vermoedelijk is Haarlem de tweede gemeente geweest, waar een hulpbank gevestigd werd, want uit het resolutieboek blijkt, dat inlichtingen waren ingewonnen bij de hulpbank te Middel burg. De stoot tot oprichten van deze soort van cre- dietinstellingen werd gegeven door een geschritt, in het licht gegeven in het Fransch na 1845 en daarna vertaald in het Hollandsch. In het archief der Bank berust een brochure van omstreeks 1847. De titel is: Beknopt verslag over de Hulpbanken of Vereenigingen tot het geven van voorschotten in IERLAND naar het Fransch van den Heer DE BOUTEVILLE door Mr. W. H. SURINGAR JUNIOR, Advocaat te Amsterdam. Vrij uitvoerig worden doel en werkwijze der Iersche hulpbanken verhaald. Het begin van het beknopt verslag luidt aldus: „In den jare 1845", dus schrijft de heer Debouteville van Rouen, „deed een der leden der hoofdcommissie over de banken van voorschot in Ierland, Ch. Piesse Esq., een reize op het vaste land, ook met het weldadige doel om andere natiën bekend te maken met de credietgevende instellingen te zijnent, sedert verscheidene jaren gevestigd, tot groot voordeel van de hulpbehoevende doch werkzame klassen en inzonderheid van den handwerkman en kleinen grondeigenaar of landman". Het Departement Haarlem der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft in een vergadering van 2 Februari 1849 deze zaak ter hand genomen; bij monde van Mr. A. A. Del- court van Crimpen werd boven aangehaalde brochure ter kennis der aanwezigen gebracht en de wenschelijkheid betoogd ook voor ons va derland doch nu in het bijzonder voor Haarlem en omstreken, de mogelijkheid na te gaan tot oprichting van zoodanige instelling. Den 2en Maart werd een commissie benoemd, gevormd door de heeren Mr. A. A. Delcourt van Crim- pen, Mr. G. de Vries Azn., Jhr. G. F. van Tets en J. H. Dyserinck. Mei 1849 werd een circu laire verzonden om uit te noodigen tot deelne ming in het kapitaal; de inschrijvingen waren van 50 gulden. President en secretaris van het Departement Mr. N. J. A. Travaglino en K. Kaan ondertee kenden mede dit geschrift Begin October bleek er te zijn ingeschreven voor 4300 gulden: het bedrag werd voldoende geacht om daarmede de bank op te richten. Het eerste bestuur. Het eerste bestuur werd 27 October 1849 be noemd. Behalve de leden der commissie werden daarin opgenomen de heeren J. van Wester- kappel, Mr. N. J. A. Travaglino en A. C. Kru- seman. Met de benoeming van het eerste bestuur mag de Hulpbank als gevestigd beschouwd worden. De eerste vergadering van het bestuur werd gehouden 8 November 1849. 's avonds te 6 uur in het Oudemannenhuis. Men wendde zich tot de Landsregeering om vrijheid van zegel te krijgen van alle stukken ten behoeve van de Bank. Op het request werd gunstig beschikt. Verder wendde men zich tot de Stedelijke Regeering om gebruik te mogen maken van de Kamer der Schoolcommissie in het Pand. Men verkreeg de beschikking over die kamer eiken Maandag van 12 tot 3 uur. Bestuursvergaderingen werden aanvankelijk gehouden in het Gouvernementsgebouw, in de kamer van Jhr. Van Tets. Den 24en December 1849 had de eerste zitting plaats voor het in ontvangst nemen van cre- dietaanvragen; 38 gegadigden meldden zich aan. Aan twaalf hunner werd een leening toe gekend tot een totaal bedrag van 770 gulden. Toen het publiek begreep, dat alleen voor een winstbelovend doel geleend werd, en geen ar menzorg bedoeld was, daalde het getal der aanvragen snel; een tijd lang was het getal der wekelijksche aanvragers slechts twee' Van meet af werd het bestuur door een bode bijgestaan, die aanvankelijk een jaarlijksche toelage kreeg van 24 gulden, doch zijn verschot ten ontving hiï terug! Na een half jaar was aan 38 personen 2600 gulden uitgeleend. De bank beschikte toen over een kapitaal van 4350 gulden, doch had daarvoor niet ten volle emplooi; gelukkig kon men 2500 gulden uitzet ten tegen rentevergoeding van 2y2 pet.! Hoewel het bedrijf aanvankelijk eigenlijk vrij onaanzienlijk was. mocht men zich toch verheu gen in belangstelling van elders. Wij lezen, dat uit Amsterdam een afgevaardigde kwam om zich op de hoogte te stellen van de werkwijze der Bank. Met name wordt genoemd de heer Teding van Berkhout uit Arnhem en iemand uit Dordrecht, beiden met hetzelfde doel. De Bank was opgericht onder toezicht van het Haarlemsche Departement van Nijverheid voor een proeftijd van vijf jaar. Daarna zou de Bank geliquideerd worden en zou aan de deelnemers een jaar na afloop der vijf proefjaren kapitaal en eventueel overschot pond pondsgewijze uit gekeerd worden. Uit het resolutieboek van de Bank blijkt niet van het resultaat der uitkee- ringen, doch wel, dat onmiddellijk na beëindi ging der vijf proefjaren de Bank is voortgezet, als onafhanklijke instelling; slechts enkele in schrijvers vroegen terugbetaling van het door dezen gestorte kapitaal: nieuwe inschrijvers na men deel. Gedurende het 5e jaar werden 136 leeningen verstrekt, tezamen ruim 10 mille. Het maximum per leening, met één borg was toen van 100 gulden reeds op 200 gulden gebracht Op de oude grondslagen. Op de grondslagen in 1849 gelegd wordt nog steeds voortgebouwd. Het geld wordt uitgeleend tegen een rente van 4 pet., doch verlangd wordt dat de wekelijksche terugbetaling stipt moet geschieden. Het maximum der leening, welke nu ver strekt wordt met één borg is 300 gulden, ter wijl met twee borgen tot 500 gulden geleend kan worden. In een jaar tijds moet geleend geld in veertig wekelijksche termijnen terug betaald worden. Voor leeningen komen in aanmerking zij. die eenige nering of bedrijf hebben: hiertoe wordt ook gerekend het pensionbedrijf: bovendien wordt geld toegestaan voor studiedoeleinden van kinderen. De instelling is geheel neutraal en vraag niet naar religie van de leeners Ingezetenen van alle gemeenten in het gebied der Haarlemsche Rechtbank komen in aanmerking. Aan ongeveer 700 leeners werd in een jaar 150.000 gulden uitgeleend. Het oospronkelijk doel der oprichters: de menschen te behoeden tegen woekerpraktijken en hen door goedkoop geld in staat te stellen in hun levensonderhoud te voorzien, wordt nog steeds nagestreefd. Nog steeds houdt het bestuur des Maandag middags zitting tot het verrichten der vele werkzaamheden, verbonden aan controle en administratie. De Bank zetelt nu reeds vele ja ren in het gebouw der Haarl. Jongemannen- vereenlging, in de Lange Margarethastraat en staat gaarne ieder te woord, die voorlichting noodig hebben mocht, omtrent de juiste voor waarden voor het aangaan eener leening. Aan luchtbescherming moeten allen meewerken. Het demonstratiehuis toont hoe dit kan. Luchtbescherming is zelfbescherming. Dat is het motto waarvan iedereen, die aan de lucht bescherming meewerkt, doordrongen moet zijn. Bij een luchtaanval moet Iedereen de noodige maatregelen getroffen hebben om zich en zijn huisgenooten te beschermen. Daardoor wordt tegelijk ook het algemeen belang gediend, want bij een eventueel verzuim laat men ook anderen groot gevaar loopen. Duidelijk blijkt dit bij de verduisteringsproeven. Indien er maar enkelen niet meewerken gaat het effect van de geheele verduistering teloor. Daarom is het zoo nood zakelijk dat men weet hoe men op een goed- koope en toch doeltreffende manier zijn woning kan „verduisteren". Dat is wettelijk verplicht. De burgemeester van Haarlem heeft bovendien een algemeenen gedragsregel voor de burgerij vastgesteld en naar aanleiding daarvan heeft de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging voor luchtbescherming tezamen met den Overheidsdienst der luchtbescherming een demonstratiehuis ingericht in perceel Groote Houtstraat 47. Daar kan men we wezen er gisteren reeds op alle maatregelen in oogen- schouw nemen, die noodig zijn bij een lucht aanval. En dat zijn er heel wat. Laten we er echter direct aan toevoegen: met eenvoudig materiaal en zonder noemenswaardige kosten kan men al zeer veel bereiken. In tegenwoordig heid van den waarnemend hoofdcommissaris van politie, den heer M. Woud, heeft inspecteur K. Rijpma ons op deskundige wijze van voor lichting gediend bij een rondgang door het huis. De practische manier waarop een lichtsluis is gemaakt zal zeker de aandacht trekken en na volging vinden. Op hoeveel verschillende manieren men ramen kan afschermen wordt duidelijk gedemonstreerd. Oude gordijnen, kranten, zwart papier, karton, triplex men heeft een keuze uit verschillende materialen. Ook een volledig schuilvertrek is ingericht en voldoet natuurlijk aan de eischen waaraan het moet voldoen. Het is dus: gasvrlj, instortingsvrij, scherfvrij en brandvrij. De ramen zijn beveiligd tegen gas. Hiervoor kan men krantenpapier, stijfsel, leukoplast, isolatieband, klei of' stopverf ge bruiken. Dit wordt aan den binnenkant op de kleren en naden geplakt. Tegen scherfgevaar worden aan den buiten kant van de ramen luiken of zandzakken ge plaatst. Voor ontsmetting van personen, die la ter binnenkomen gebruikt men chloorkalk en een flitspuit met een oplossing van zwavellever- en natronloog om de gassen te neutraliseeren. Tegen het instortingsgevaar moeten stutten wor den aangebracht. Men moet dit echter niet zelf gaan doen doch vrage eerst advies aan Bouw en Woningtoezicht. Dit advies wordt gratis ge geven. Als gereedschap kan het best dienen: bij len, houweelen, schoppen enz. Verder dient men te zorgen voor een bak met zand, een emmer met water en andere dingen, die voor zichzelf spreken. Op de zolderverdieping wordt een brandwacht geposteerd. Deze moet met een kookpan op het hoofd en een natte doek voor het gezicht, men kan natuurlijk ook een helm en een gasmasker nemen, trachten de inge slagen brandbommen onschadelijk te maken. Daarvoor heeft hij bij zich een schop met een lange steel en asbest scherm, een hark, een bak met zand en een emmer met water of een em merspuit en tuinslang. Zoo toegerust zal hij allereerst trachten met zand de eerste gevolgen van den brandbom te bestrijden om daarna den bom voorzichtig met een schop in een emmer met zand te deponeeren. Daarvoor heeft hij natuurlijk veel materiaal noodig. Men kan dat op den zolder in het de monstratiehuis allemaal zeer overzichtelijk zien. Met nadruk moet er op gewezen worden dat de zelfbescherming tegen brandgevaar de voor naamste taak bij een luchtaanval dient te zijn. Daaraan bestede men dus alle aandacht. Verder is er nog een demonstratiezaal waar materialen te zien zijn, die bij de luchtbescher ming van pas komen. Er is dus in het demon stratiehuis veel te zien en te leeren. Enhet is ieder's belang van deze gele genheid dan ook gebruik te maken. Zoowel moeder als baby eenieten een deskundige verpleging in onze inrichting. Rustige en prettige omgeving. Kraaminrichting „BEATRIX" ZIJIWEG 198 TELEFOON 17200 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM. 21 Juli 1939. Ondertrouwd: 21 Juli: L. J. J. Sikkink en S. Fischer, J. Mathot en T. F. Cramer. Bevallen: 18 Juli: M. C. van Kessel—Lamboo z., 19 Juli: F. J. Warmerdam—Fahrenkamp d.. C. E Rol—Diesbergen z.. 20 Juli: J. A M. Stuurman—Wehnes d„ T. Hessling—Koene d.. W van der Klugt—van Poorten d.. 21 Juli: p! A. Klaster—van Raamsdonk d Overleden: 19 Juli: C. M.. 4 j d. van T. Lemstra, Kamperlaan; 20 Juli: S. E. Steijas— Reinen 69 j., Verspronckweg

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7