ïüaawiee J-HÜma s Schuiiloopgraven te Heemstede. Wfiï-i^tETNE, MËtSJE MET1 DE ZWAVELSTOKKEN MAANDAG 24 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '4 B. en W. willen er zes laten aanleggen. In navolging van vele andere plaat sen in ons land zal Heemstede waar schijnlijk binnen afzienbarên tijd ook in het. bezit zijn van een aantal schuiiloopgraven. Iï. en W. van Heem stede hebben nl. bij den raad een voor stel tot den aanleg van openbare schuiiloopgraven ingediend, welk voorstel in de raadsvergade ring van a.s. Vrijdag in behan deling zal komen. B. en W van Heemstede achten den aanleg van schuiiloopgraven een goed object om werkloozen op te leiden tot betonwerkers, zoo dat deze omscholing bruikbaar gemaakt kan worden aan de luchtbescherming. Hun voor stel aan den radd strekt tot het aanleggen van zes loopgraven in verschillende deelen der gemeente. Het Ls nog niet met zekerheid te zeggen waar de loopgraven zullen komen. In ieder geval komen zij op drukke punten, daar zij natuurlijk bedoeld zijn voor het publiek op straat. Men zal bij wijze van proef beginnen loopgraven te maken op het Wipperplein en in de Javalaan. Waarschijnlijk komen zij ook op nader te bepalen plaatsen van den Heerenwe; en de Hecmsteedsche Dreef. B. en W deelen voorts aan den Raad mede, dat het crediet van f 10.000, voor kosten inzake luchtbescherming verleend 6 Januari 1939 niet toereikend is. De bedragen geraamd voor aanschaffing van twee z.g.n. baby-brandspuiten blijken niet voldoende te zijn om daarvoor best ma teriaal te kunnen aankoopen. De aanschaf fingsprijs bedraagt nl. pl.m. f 1200 meer dan begroot was. Voorts wordt het noodig geacht extra slangenmateriaal met verloopstukken en kopelstukken aan te koopen, waarmede een bedrag van f 500 gemoeid is. In totaal zal derhalve voor brandbluschmiddelen een be drag van rond f 1700.meer noodig zijn dan geraamd was. Ook de kosten verbonden aan het aanbren gen van alarmeeringstoestellen zullen de daar voor geraamde bedragen overtreffen. De aanschafnngskosten van de sirenes blijken reeds f 1300 te zullen vorderen, terwijl voor het aanbrengen der sirenes met inbegrip van alle benoodigde toevoerleidingen, apparaten e.d. wordt begroot een bedrag van x 1900. In totaal zullen de alarmeeringskosten een bedrag van f 3200 vorderen, terwijl aanvan kelijk daarvoor werd geraamd f 1000, zoo dat meer noodig zal zijn een bedrag van f 2200. De aanschaffing van nog 150 gasmaskers voor hen die worden opgeleid bij den ordon- nansendienst. hulppolitie enz., vordert een bedrag van f 1125, te verhoogen met f 200 voor aankoop van 400 bussen voor opberging van de gasmaskers. Alles te zamen genomen zal derhalve méér noodig zijn f 1700 plus f 2200 plus f 1325 is f 5225. In het geheel vragen B. en W. dus een nader crediet van f 9225. De kosten voor het betonwerk worden ge raamd op f 4000. In dit bedrag zijn niet op genomen de kosten van omscholing, noch die van eventueele vergoeding, toegekend aan ar beiders, die het werk verrichten. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTR A- F OP DINSDAG 25 JULI 1939. Progr. III: Keulen 8.—. Radio P.T.T. Nord 10.20. Droitwich 11.20, Ned. Brussel 12.50, Keulen 2.20, London Regional 3.20, Pauze 4.15- 4.20. Keulen 4.20, Ned^Brussel 5.20, Fr. Brussel 6.50. Ned. Brussel 7.20. London Regional 7.50 Keulen 820. Parijs Radio 8.30, Keulen 8.50, Ned. Brussel 10.20, Keulen pl.m. 11. Progr. IV: Ned. Brussel 8 Radio P.T.T. 9 20 Luxemburg pl.m. 10.05. London Regional 10.35, Droitwich 1.05 London Regional 1/" Droitwich 3.20. London Regional 4.50. Parijs Radio 5.20, Droitwich pl.m. 6.05, Parijs Radio 6.50, Droitwich 7.05. Straatsburg of Diversen 9.50. Droitwich pl.m 10.10. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma. 1. Cossack Dance v. Tschaikowsky, Willem Mengelberg. 2. Zlgeunerlieder v. Brahms. Madrigal Singers. 3. Adagio uit Sonate Pathétique, Louis Zimmermann. 4. Slavische Dansen 1 en 2 Staatsoperaorkest Berlijn. 5. Concert in G Majeur Yehudi Menuhin. 6. Romance, Louis Zimmermann. 7. Wir treden zum Beten, Stuttgarter Liederkranz 8. Sonate nr. 42 in A Major, Y. en H. Menuhin. 9. Caprlcio Italiën, Staatsoperaorkest Berlijn 10 Die Himmel riihmen, Berl. Liedertafel. 11. Perpetuum Mobile v. Strauss. Willem Mengelberg. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeerlngen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000. overlijden f 400 verlies van een hand. voet of oog f 200, beide leden van een duim 1100. één lid van een duim t 50. alle leden van een wijsvinger 60 één of twee leden van een wijsvinger f25. alle leden van een anderen vinger 15. één of twee leden van een anderen vinger 5, arm- of beenbreuk t 30. enkelbreuk f 15 pols breuk f 15 Alles Indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar. Schoolgebouw aan den Kleine Houtweg moet verbouwd worden. B. en W. van Haarlem willen verzoek om 3 leslokalen bij te bouwen inwilligen. Het bestuur der St. Theresiaschool te Haar lem heeft in een op 6 Mei j.l. ingekomen adres verzocht om medewerking overeenkomstig art. 72 der Lageronderwijswet 1920 voor de uitbrei ding van het schoolgebouw aan den Kleine Houtweg 24, zulks met het oog op de toeneming van het aantal leerlingen van zijn bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs. De bedoeling is op de bestaande Fröbel- en Montessorischool 3 leslokalen te doen bouwen en eenige veranderingen in de bestaande lagere school aan te brengen, een en ander met inbegrip van de aanschaffing van de noodige meubelen én leermiddelen. De kosten van de gevraagde uitbreiding worden door adressant geraamd op, 22.913.12. Hoewel naar de meening van B. en W. van Haarlem de kosten van den bouw van de 3 leslokalen op de aan het bestuur in eigen dom toebehoorende Fröbel- en Montessori school ingeval van vervreemding (o.a. ver koop) tot een bepaald gedeelte op adressant in de eerste plaats kunnen worden verhaald, overwegen zij of het nog noodig en mogelijk is voor meerdere zekerheid het gebouwencomplex eventueel voor het geheele bedrag der ver- bouwingskosten hypothecair te verbinden. B. en W. stellen zich voor hierover bij de beoor deeling van de uit te voeren plannen met het schoolbestuur in overleg te treden. Zij meenen, dat door inwilliging van het verzoek de normale eischen aan het geven van Jager onderwijs te stellen, niet zullen worden overschreden, op grond waarvan zij den raad voorstellen de gevraagde medewer king te verleenen. Fietser door vrachtauto overreden, en gedood. Zaterdag is aan den Geestersingel, nabij het Gerechtsgebouw te Alkmaar, de 70-jarige fiet ser Wortel, die zich uit een zijweg op den voor- ringsweg wilde begeven, door een vrachtauto aangeraden en gedood. Van totteren bevrijd Mijn dochter is zeer gelukkig Uw cursus te hebben gevolgd zij gevoelt zich als van een knellenden band te zijn bevrijd en heeft weer nieuwen levensmoed ge kregen. J. D.. oud-hoofd eener Christ. School. Als oud-leerling van den Heer Schön- feld verklaar ik hiermede gaarne, dat ik na 2 jaar nog even zoogoed spreek als aan het einde van den cursus. Moge deze verklaring voor velen, die aan een blijvend succes zouden twijfelen, een geruststelling zijn. Ik blijf den heer Schönfeld steeds dankbaar. C. K., Dordrecht. en zeg nogmaals mijn hartelij- ken dank, dat U mijn zoon Leo zoo goed hebt leeren praten Ikhad het nooit kunnen denken. H. v. B., Delft. Het Instituut „Demosthenes". Leider M. Schönfeld, houdt thans een Cursus te Haarlem Parklaan 7. Inlichtingen 101 uur en 37 uur. De inschrijving wordt gesloten op 26 Juli 1939. Afdoende hulp op elkeh leeftijd. Iedere leerling wordt afzonder lijk onderwezen. (Adv. ingez. Med.) Deniissioniiaire Kabinet voor het laatst hijeen. Hedenochtend half elf is in het departement van Justitie de laatste ministerraad gehouden van het demissionnaire kabinet. H. M. de Koningin naar Het Loo. H.M. de Koningin is Zaterdagmiddag om streeks vier uur op het paleis Het Loo aan gekomen. PROV. ELECTRICITEITS- BEDRIJVEN. Nieuw afzetgebied gevonden. EXPLOITATIEOVERSCHOT VAN ƒ469.708. In het verslag van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noord-Hol land over het boekjaar 1938 zegt de directeur o.a. het volgende: Door de Centrale Velsen werden 206.955.315 K.W.U. aan *t net afgegeven, terwijl 48.571.068 K.W.U. werden Ingekocht, tezamen 255.526.382 K.W.U.hetgeen tegenover 1937 een vermeer dering beteekent van 6.5 pCt. De normale hoogste bedrijfsbelasting in de Centrale Vel sen was 46.090 K.W. tegen 42.000 K.W. in 1937 de grootste belasting van den gezamenlijken afzet, dus inclusief dien, ingekocht van Am sterdam, steeg van ongeveer 53.000 K.W. in 1937 tot ongeveer 60.000 in 1938. Door de gemeentelijke bedrijven werden 31.229,743 K.W.U, afgenomen; door de gebie den van rechtstreeksche levering 41.820.950 K.W.U.; de stroomafneming in de nog over gebleven gemeentelijke bedrijven nam met 7 pCt toe, die in de gebieden van rechtstreek sche levering met 14.7 pCt.; gezamenlijk be droeg de vooruitgang 11.6 pCt. Door de grootindustrie in en buiten de Zaanstreek werden resp. 16.367 700 en 40.367.091 K.W.U. afgenomen; tezamen 56.734.791 K.W.U.; het verbruik in de Zaan streek liep iets achteruit, dat buiten de Zaan streek nam met 16.2 pCt. toe. Met 22 nieuwe grootverbruikers werd een stroomTeveringscontract afgesloten. Wij vonden een nieuw afzetgebied van stroom, n.l. voor het koelen van kool. Twee koolboctcn werden van een nieuw electrisch gedreven koelinstal latie voorzien. Het laat zich aanzien, dat meer installaties zullen volgen. Het distributiebedrijf liep goed. De opgetre den storingen gaven geen noemenswaardig oponthoud in de stroomlevering. Ten behoeve van de verdere elektrificatie van de Wieringermeer werd 120 KM. kabel gelegd; in totaal zal noodig zijn circa 225 K.M voor circa 450 aansluitingen. In den loop van het jaar hebben de Ge meenten Schagen, Akersloot en Beve-wijk be- zoudt U Mijnheer een groter pleizier doen? is als CADEAU niet te versmaden. Door onze ruimte zijn wij in staat een zeer grote collectie te exposeren. Haarlem's speciaalzaak in LAMPEN en KRONEN Kruisstr 4«: ei 03 Copyright P. I. B. Bok 6 Copenhagen Weer stak zij een zwavelstok aan. O, nu zat zij onder den mooisten Kerstboom, welke zij ooit gezien had. Hij was nog grooter en mooier dan de boom, die zij een jaar geleden had zien staan bjj een rijken koopman, toen zij door de ramen van diens huis haa gekeken. Duizenden lichtjes brandden tusschen de groene takken en mooie, gekleurde prentjes, zooals zij ze wel eens in boekwinkels 1 gezien, keken op haar neer. ''-vi; üyj Ze strekte de beide handjes omhoog daar ging het zwavelstokje II Eén der sterren viel en trok een lichtende streep in de lucht uit. Hooger, steeds hooger gingen de lichtjes uit den Kerstboom, „Nu gaat er iemand dood", zei het meisje. Dat wist zij van haai totdat zij zag dat het de heldere sterren aan den hemel waren. grootmoeder, de eenige, die van haar gehouden had, want die zei altijd: „Als er een ster valt, gaat een ziel omhoog". Opnieuw streek ze een zwavelstok af. Weer brandde deze, ver lichtte de heele omgeving. Wat was dat? Wie stond daar duidelijk herkenbaar in 't schijnsel? „Grootmoeder", riep het meisje uit en nog eens en nog eens: „Grootmoeder, grootmoeder." (Wordt vervolgd). Gezonde voeten met Badzo. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. B AD ZO-voet bad en openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BADZO-voetbaden zijn een weldaad voor hen, die last hebben van: vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten wintervoeten eeltvorming en likdoorns. Eén pak BADZO (a 20 cent) is voldoende voor 3 ct 4 voetbaden. [Zoor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 45 ct. (Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten.) Gezonde voeten met N.V. KON NED ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. (Adv. Ingez. Med.) sloten haar electriciteitsbedrijf aan de Provin cie over te dragen. Van 1 Januari 1939 wordt in 93 gemeenten direct stroom aan huis gele verd (de voormalige Gemeente Wijk aan Zee en Duin is hierbij opgenomen onder de Ge* meente Beverwijk). Het aantal gemeenten, daP den stroom engros ontvangt, bedraagt nog 22. In den loop van het jaar eindigde het stroom- leveringscon tract met de Gemeenten Bergen en Uitgeest, zoodat aan het einde van het jaar aan 8 gemeenten, nJ. de vorengenoemde en Andijk, Egmond aan Zee, Limmen, Naarden, Hilversum en Alkmaar, stroom engros wordt doorgeleverd op verzoek der Regeering in af wachting van een te nemen beslissing inzake de rechtstreeksche stroomlevering door het P. E. N. Het voor onze verbruikers tegen vergoeding van 20 cent per maand beschikbaar gestelde incasseerapparaat blijkt in een behoefte te voorzien; in 1938 nam het aantal dezer ge plaatste apparaten toe met 1.748 stuks. De resultaten der voortgezette maatregelen ter stimuleering van het kleinbedrijf zijn te vredenstellend, gezien de vermeerdering van het verbruik in de direct voorziene gebieden in een jaar tijds van ongeveer 15 pCt. Het aantal electrische heetwaterreservoirs bedroeg einde December 1938 3.843 bij een toe neming in dit jaar van 595 stuks. Het aantal door onze bemiddeling in gebruik genomen koelkasten bedroeg 347. De Vereeniging „Steunfonds voor Personeel der Provinciale Bedrijven" verleende dit jaar aan 49 leden rentelooze voorschotten tot een totaal bedrag van f 4.227.gaf aan 22 leden giften tot een gezamenlijk bedrag van f 1.308. en verstrekte in 62 gevallen steun in zieken huiskosten tot een bedrag van f 4077.50. Zij deed hiermede wederom zeer goed werk voor ons personeel. Financieele resultaten. Evenals het vorige jaar hebben ook thans wederom vele factoren zoowel gunstige als ongunstige de financieele resultaten be ïnvloed. Tot eerstgenoemde categorie kunnen gere kend worden de circa 7 pCt. grootere kWh- verkoop, de rentebesparing zoowel door de conversie in het begin van het verslagjaar van vrijwel de geheele leenïngschuld als door de regelmatige aflossing daarop, de herziening van het tarief, waartegen de voor het Gooi benoodigde stroom van Amsterdam wordt in gekocht enz. De invloed hiervan stelde het Bedrijf niet alleen in staat om de gevolgen van de ongun stige factoren op te vangen waarvan o.m. genoemd mogen worden: de verlaging per 1 Januari 1938 van de meterhuren voor de klein verbruikers en van de straatverlichtingstarie- ven. de stijging van de kolenprijzen, waarvoor bij de directe stroomlevering aan huis voors hands geen verhooging van stroomprijzen plaats vindt, de verhooging van de afschrijving op de gebouwen der Centrale in verband met een noodzakelijk geoordeelde verkorting van den geschatten levensduur dier werken doch, mede gezien de in het stroomleverings- bedrijf bereikte resultaten, werd er aanleiding in gevonden om met ingang van 1' Januari 1939 het vastrechttarief een verlaging te doen ondergaan. Tenslotte kan met voldoening geconstateerd worden, dat de Winst- en Verliesrekening per saldo nog een exploitatie-overschot aanwijst van f 469.708 74, welk bedrag is toegevoegd aan de Reserve voor extra-afschrijvingen en vernieuwingen, ten einde deze na de ont trekking daaraan in het vorig verslagjaar van een bedras van f 169.658.45 wederom zoo snel mogelijk aan te vullen. Een krachtige versterking van der-» reserve is noodzakelijk geacht, teneinde daai ver, me de zoo noodig in geval van ernstige bedrijfs schaden. te kunnen beschikken. EXAMENS. Hoofdakte. Haarlem, 22 Juli Geëxamineerd 8 candidaten, 2 (vrl.) en 6 mnl.). Geslaagd: Mej M Hendriks (Den Helder) en de heeren M. T. Jansen. Haarlem en P. Klijnsma Purmerend. Diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnas tiek en Massage Ferste gedeelte: Geslaagd de heeren P. J. J. Kremers, Bloa- tnendaal en H. Nathan, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6