Haarlem's Dagblad Jiegeetiagsoecktacing) wm cU. Coltft De nieuwe fhmstets k'kdïqd De werkloosheid te Haarlem. 57e Jaargang No. 17207 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in- 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 25 Juli 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25- franco per post f 3.55. losae nummer» 6 cent per ex. Advcrtentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. In de Tweede Kamer heeft hedenmiddag minister Colijn de volgende regeeringsverkla- ring afgelegd: Het kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig doenlijk na zijn optreden aan de Staten-Generaal mededeelïng te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de regeering bij de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker geworden drang naar cen tralisatie bij de bestuursvoering in de toe komst met klem moet worden tegengegaan. Veeleer zal voortaan het beleid er op gericht moeten zijn in wetgeving en bestuur aan de bestaande lagere publiekrechtelijke organen een zoo groot mogelijke taak over te laten of op te dragen. Voorstellen ter bevordering van dit voorne men zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der overheid en bij de tenuitvoerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet ver zuimd worde een ruim gebruik te maken van de krachten waarover het maatschappelijk leven nog in zoo ruime mate beschikt. Van onmiddellijk belang voor het regee- ringsbeleid zijn de navolgende vier onderwer pen: le. het financieel beleid van het rijk en 2e. de daarmee samenhangende sa neering van de gemeente-finan- ciën en herstel van de gemeente lijke zelfstandigheid in zeer vele gevallen. 3e. Bestrijding der werkloosheid. 4e. Versterking der maritieme defen sie van Nederlandsch Indië. Met de opsomming van deze 4 punten is niet bedoeld het aangeven van een rangorde. Alle vier genoemde onderwerpen zijn voor ons volksbestaan van diepgaande beteekenis, maar werken ook wederkeerig remmend of bevorderend op elkander in. Naarmate toch de financieele toestand van rijk en gemeenten gunstiger is, zijn de uitgaven voor verbetering van de defensie en voor de werkloosheidsbe strijding makkelijker te dragen; maar ook: naarmate de uitgaven voor deze twee voor zieningen hooger worden, wordt het bereiken van een budgetair evenwicht of het benade ren daarvan moeilijker. Daarom ligt het in het voornemen der re geering deze vier kardinale vraagstukken te bezien in hun onderlinge betrekking. Dit vooropgesteld wenscht de regeering: le. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar een zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuit gaven waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terugvalt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de zg. afhankelijke en noodlijdende gemeenten zoo veel mogelijk en op korten termijn hare zelf standigheid te hergeven. 3e. Met vermijding van aanzienlijke admi nistratieve uitgaven en van kapitaalsinvesta- ties van oneconomischen aard een krachtige politiek van werkloosheidsbestrijding te voe ren. Die bestrijding zal geheel beheerscht moeten worden door de gedachte de geleide lijke inschakeling der werkloozen in het nor male bedrijfsleven te bevorderen. Andere voor zieningen worden, voor zoover ze tijdelijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvullenden aard be schouwd. Tegen uitwassen bij de steunregeling die remmend werken op de begeerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan zullen ze dienen te verdwijnen. Ten einde den minister van Sociale Zaken gelegenheid te schenken zijn volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, nl. bestrijding der werkloosheid, zal de af- Vanmorgen tien uur begaf H. M. de Koningin zich van den Ruigenhoek naar het paleis Noordeinde, waar te elf uur de foeëediging plaats had van de nieuwe ministers. Reeds omstreeks half elf kwam dr. Colijn ten paleize aan. Klaarblijkelijk was hij aanwezig ten einde de nieuwe ministers aan H. M. de Koningin voor te stellen. De heeren mr. J. A. de Visser, C. van den Bussche, C. W. Bodenhausen, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, prof. dr. B. J. O. Schrieke en dr. ir. M. H. Damme kwamen vervolgens ten paleize aan. Prof. ir. I. P. de Vooys zag men niet binnengaan. deeling Volksgezondheid van zijn departe ment worden overgebracht naar dat van bin- nenlandsche zaken. 4e. Bij de indiening der begrooting in Sep tember a.s. mededeeling te doen van haar voor nemens met betrekking tot de versterking der maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië. De verschillende denkbeelden dienaangaande worden door een technische commissie op hun militaire beteekenis en op de financieele gevol gen onderzocht. Naast deze vier centrale vraagstukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het kabinet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor ouden van dagen in overweging nemen terwijl het mede onmiddellijk aandacht zal schenken aan een partieele verbetering der leerlingen- ;chaal c.q. verbetering van de regeling voor de kweekelingen met acte. Het kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de mede werking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden, die het op zijn weg ondervinden zal, talrijk en groot zullen zijn. Nochtans heeft het zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn daar door, in de'gegeven omstandigheden, 's lands belang te dienen, daarbij wetend dat de uit komst ligt bij Hem, die óók over het lot van landen en volken beschikt. Na de regeeringsverklaring werd de verga dering verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. Nieuwe massa-vlucht van Britsche vliegtuigen over Frankrijk. LONDEN, 25 Juli (Reuter). Vandaag, op den dertigsten verjaardag van Bleriot's vlucht over het Kanaal, vindt de grootste oefenvlucht van Britsche militaire vlieg tuigen over Frankrijk plaats, welke leidt over Parijs, Lyon, het zuidelijk deel van de Golf van Biscaje, en de Golf du Lion. De eerste groep, bestaande uit 60 Blenheim bom menwerpers, die tusschen half acht en kwart over acht de kustlijn passeerde, maakt een vlucht van 800 mijl. Bij het passeeren van de Fransche kust en overal op haar reis boven Frankrijk worden de machines opge vangen door Fransche gevechtsvliegtuigen. De tweede groep van 50 bommenwerpers passeerde de kust tuschen half negen en 9 uur Zij zullen ongeveer 900 mijl afleggen. Er zul len nog meer vluchten volgen. GESLAAGD. BLOEMENDAAL Dinsdag. Voor het Mulo-examen slaagde in Haar lem Tine Beusekamp en Lyda van der Leeuw, beiden leerlingen van de Chr. Mulo school alhier. Daarmee zijn van de 20 candidaten dezer school alle 20 geslaagd en wel 4 voor diploma B en 16 voor diploma A. Twee candidaten slaagden dit jaar tevens voor het toelatingsexamen van de 4de klas der Handels H.B.S., terwijl enkele andere werden toegelaten tot de 3de klas van het Chr. Lyceum, een tot de 3de klas der R.H.B.S. te Velsen. NIEUWE ENGELSCHE AMBASSADEUR TE BRUSSEL. De koning van Engeland heeft de benoe ming bekrachtigd van Sir Lancelot Oliphant, plaatsvervangend onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, tot ambassadeur te Brussel en gezant te Luxemburg, als opvol ger van Sir Robert Clive. Forster over de positie van Dantzig. „Voorbereid op eventueelen Poolschen aanval." Gouwleider Forster publiceert in den „Völki- scher Beobachter" een artikel, waarin men te Berlijn een definitieve verklaring ten aanzien van den internationalen toestand uit Duitschen mond ziet. Forster zegt o.a., dat de buitenlandsche pers zich op de laaghartigstc wijze van leugens be dient en dat de bewering, dat in Dantzig een chaos heerscht, in ieder opzicht onjuist is. In Dantzig bestaat de wil tot bereid zijn, en er heerschen orde en rust. Om de nieuw-opgerichte republiek Polen tegen ieder politiek recht in voordeelen te verschaffen, heeft men in strijd met het gezonde verstand een klein deel uit het Duitsche volkslichaam gescheurd en veroordeeld tot een „zelfstandigheid", die nooit een zelfstan digheid geweest is. Als men in 1919 het zelfbe schikkingsrecht der volken ook op Dantzig had toegepast, zou er nooit een „zinlooze vrijstaat" ontstaan zijn. De wensch van Dantzig, tot het Jluitsche rijk terug te keeren, is even oud als de vrije stad zelf. Ogetwijfeld zouden ook de En- gelschen en Franschen alles in het werk stellen om een gebied, dat door menschen van hun na tionaliteit bewoond zou worden, terug te krijgen en ook zij zouden zich niet bekommeren om de tegenwerpingen van andere staatslieden en jour nalisten. Wij Duitschers, aldus Forster. zouden in ieder geval zoo rechtvaardig zijn het goed te keuren, dat een stad, die een zuiver Engelsche bevolking zou hebben en wederrechtelijk van het Engelsche rijk zou zijn losgescheurd, tot En geland terugkeerde. Het getuigt van een on verantwoordelijkheid zonder weerga, als men, vooral van Engeland uit, Polen tracht op te hit sen onder geen omstandigheden toe te geven. Men is dus te Londen eerder bereid honderddui zenden menschen naar het slagveld te voeren dan vierhonderdduizend Duitschers hun natuur lijk recht te geven. De Polen hebben met de afwijzing van Hitiers aanbod bij voorbaat bewezen, dat zij Dantzig ten slotte willen bezitten. Niemand kan ons kwalijk nemen, dat wij in Dantzig met onze bescheiden krachten en mid delen de voorwaarden scheppen voor het afslaan van een Poolschen overval. Wij weten niet, of niet op zekeren dag een of andere Poolsche generaal zooals te Wilna in 1922 het plan krijgt een overval op Dant zig te ondernemen, de stad te vernietigen of te veroveren. Wij nationaal socialisten scheppen ons voor dergelijke gevallen betere voorwaarden. De verantwoordelijke mannen zullen zich door geen dreigementen of persophitsing uit het buitenland uit hun rust laten brengen. Wij hebben een zeer duidelijk parool, dat een naam omvat: Adolf Hitler. Het is ons onwrikbaar geloof, dat Adolf Hitler ook deze 490.000 van het rijk gescheiden volks- genooten tot het moederland terug zal brengen en daarmede opnieuw een onrecht van het ver drag van Versailles uit de wereld zal helpen.' Hittegolf teistert Griekenland. Reeds vier personen door zonnesteek gedood. ATHENE, 25 Juli (D.N.B.) Tengevolge van de groote hitte in geheel Griekenland zijn vier menschen door een zonnesteek om het le ven gekomen. In verscheidene steden steeg de temperatuur tot 44 graden C. in de schaduw. De O 19 naar Indië vertrokken. H.Ms. O. 19, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse K. van Dongen is heden morgen van Den Helder vertrokken ter aan vaarding van de reis naar Indië. Italiaansche landbouw lijdt groote schade door hevigen regenval. TREVISO, 25 Juli. Hevige regens en over stroomingen hebben aan den landbouw in Ita lië enorme schade berokkend. Men spreekt van 15 millioen lire. De oogst van 10.000 Hectaren zou verwoest zijn. Vooral de streken Volpago, Santa Lucia. Conegliano en Sussegano werden zwaar getroffen. (United Press). Na de hoofdstad des lands kwam Haarlem aan de beurt. De Nederlandsche Spoorwegen openden hun tweede Bureau voor Reisinlichtingen in Haarlem's Station. Burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, verrichtte de opening. Na de officiëele plechtigheid liet de burgemeester (rechts op de foto), die binnenkort met vacantie gaat, zich als eerste omtrent de reismogelijkheden inlichten. V. 1. n. r.: Baron C. R. T. Krayenhoff. voorzitter van de A. N. V. V., de heeren F. Boonst ra en Berden is van Berlekom. Hoofdinspecteur van het Vervoer te Amsterdam. J. W. C. Wolterbeek, die bij de opening van het kantoor het woord voerde namens de Spoorwegen, Boot. inspecteur, Burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. A. Vos. vervoersweger en Dick Schiferli, Pers en Publiciteits-chef der Spoorwegen. LUCHTBESCHERMINGSDIENST HAARLEM. Het Rijk levert brandspuiten af. DEMONSTRATIES MET BRANDBLUSCII- EN BRANDWERENDE MIDDELEN. Naar wjj vernemen zal het Rijk heden aan de gemeente Haarlem acht draagbare, tevens rijdbare brandspuiten afleveren. Het betreft hier de langverwachte spuiten, welke voor de wijkbrandweerploegen bestemd zijn. Welis waar is dit aantal nog niet voldoende im mers Haarlem heeft voor zijn 19 wijken even- zooveel spuiten noodig doch het begin is er; wij zullen hopen, dat de resteerende brand spuiten spoedig zullen volgen. De vrijwilligers voor de brandweerploegen, die tot nu toe, wegens gebrek aan materiaal, niet practisch konden optreden, kunnen dus nu ook daadwerkelijk aan den gang gaan. Het ligt voorts in het voornemen van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, om deze wijkspuiten te doen demonstreeren in samenwerking met de brandweer op een on bebouwd terrein aan de Jan Haringstraat (achter de zwemschool Kleverlaan) en wel op Zaterdag 29 Juli a.s., des namiddags half drié. Tegelijkertijd worden blokbrandweerspui- ten. emmerspuiten e. a. gedemonstreerd, ter wijl tevens brandwerende middelen ten toon worden gesteld en beproefd. Tot dit doel worden zelfs eenige brandjes gesticht. Ten slotte zullen de uitwerking en bestrijding van brandbommen op verschillende materialen worden gedemonstreerd. De commandant van de Brandweer, de heer C. J. v. d. Broek, zal via een luidsprekers installatie de demonstraties toelichten. Het woord is aart..., La Bruyère: Het is gemakkelijker een hoogen vost te verwerven dan er zich op te handhaven. Weer een vermindering. Het aantal werklcoeen te Haar lem bedraagt thans 4341, dat is weer 65 minder dan de vorige week. (In de overeenkomstige week van 1938 ging het aantal met 4 omhoog). Het getal 4341 beteekent een gun stig verschil van 689 met 1938 in dezelfde periode en een gunstig ver schil met 1937 van 874. Het werkloosheidscijfer van 1932 is thans bijna op één na be naderd 3. LUCHTVAARTDAG IN BOEKAREST. Koning Carol van Roemenië inspecteert een afdeeling van de burgerlijke luchtvaart. Nieuwe moeilijkheden voor buitenlandsche concessies in China. Japanners sluiten delta af. HONGKONG, 25 Juli. Direct na de Britsch- Japansche overeenkomst betreffende de hou ding van Engeland in het Verre Oosten berei den de Japanners een nieuwen zwaren slag voor tegen de buitenlandsche concessies in China. Volgens mededeelingen van de Japansche autoriteiten in Kanton wordt met ingang van heden de reusachtige Delta van de Parelrivier officieel „voor ongeveer veertien" dagen afge sloten. Men veronderstelt, dat daardoor een blokkade begint voor het eiland Sjamin waarop zich de buitenlandsche concessies van Kanton bevin den. De buitenlandsche oorlogsschepen worden echter niet door deze maatregelen getroffen. Tegelijkertijd deelen de Japanners mede, dat zij van plan zijn voortaan alle personen, die het eiland Sjamin verlaten (om zich naar het te genoverliggende Kanton, naar het overige vas teland van China of Hongkong te begeven) aan een nauwkeurige visitatie te onderwerpen zoo als dat thans bij de Britsche concessie te Tientsin geschiedt. De Japansche patrouillebooten oefenen een uiterste scherpe controle uit op de Chineesche rivierscheepvaart. Talrijke vrachtjonken wor den door de Japanners aangehouden hetgeen zich vooral manifesteert in een tekort aan le vensmiddelen te Hongkong. De prijzen daarvan stijgen dan ook voortdurend. (United Press). Spanje en de mogendheden. Generaal Aranda voorstander van herstel der betrekkingen met Engeland en Frankrijk. De leider van de Spaansche militaire missie naar Duitschland, generaal Aranda, heeft een interview toegestaan aan het Portugeesche' blad ..Dario de Lisboa" waarin hij o.a. heeft gezegd een voorstander te zijn tot het herstel van de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland, Frankrijk, Zwitserland en België en buiten de vriendschap, welke het met de totalitaire staten bindt, moet het ook betrekkingen aanknoopen met de overige mogendheden. Hij zeide verder, dat Franco hem vóór zijn vertrek naar Duitschland heeft gezegd vóór alles handelsbetrekkingen aan te knoopen en op poli tiek gebied geen overeenkomst te behandelen, welke Spanje van zijn vrijheid van handelen op internationaal gebied zou berooven. Blokkade van Tientsin blijft voorloopig gehandhaafd. Totdat overeenkomst van Tokio uitgevoerd is. TIENTSIN, 25 Juli. het Japansche leger dat dc blokkade zal Britsche autoriteiten dat zij van plan zijn Tokio in zijn geheel het geheele dispuut De woordvoerder van heeft bekend gemaakt, voortduren totdat de concrete bewijzen geven om de overeenkomst van uit te voeren en totdat geregeld zal zijn. (United r HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Weer een vermindering der werkloosheid te Haarlem. 1 Zaterdag a.s. zullen demonstraties worden ge geven met de spuiten, welke het rijk in verband met de luchtbescherming aan de gemeenten verstrekt. 2 BINNENLAND. De nieuwe ministers zijn vanmorgen door II.M. de Koningin beëedigd. 1 Minister Colijn heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer de regeeringsverklaring afgelegd. 1 II. M. de Koningin heeft een boodschap ge richt tot de Wereldconferentie van Chris- tenjeugd te Amsterdam. 3 Het aantal faillissementen neemt af. 3 BUITENLAND. Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis ver klaard dat de Iersche terroristen door buitenlandsche organisaties gesteund wor den. 2 Chamberlain heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de Engelsche regccring niet voorge steld heeft Duitschland een leening te ver strekken. 5 In het Lagerhuis heeft Chamberlain nader mededeelingen gedaan over de overeen komst met Japan. 5 ARTIKELEN, enz. Van onzen Londenschen correspondent: Ste phen King-Hall en zijn brieven. 5 H. D. Vertelling: „De tip" door Jaap Hoogstra. M. G. Koper-Botje: Hollanders in den vreemde H K. dc Jong: Het concert der H. O. V. onder leiding van Nico Verhoeff. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1