Sp&tiUt't JCoxt De Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen DONDERDAG 27 JU El "1939 HAAREEM'S D'A'GBE'AD 6 Wielrijden. 2)e Jmic de Jxcutce Sylvère Maes wint de zware 15e étappe. LAMBRICHTS 5e IN DE ALGEMEENE RANGSCHIKKING. Ernstige val van De Korver. wond. De gang was er toen uit, de moraal was even weg, hij kreeg achterstand; verscheidene renners vlogen hem voorbij. Wel herstelde hij zich nog, maar verder dan tot de 39e plaats te Briangon' bracht hij het niet, met meer dan een half uur achterstand op den winnaar. Lambrichts had ons bij het vertrek te Digne verteld, dat hij er zin in had. Maar in den be ginne hebben wij er weinig van gemerkt, want hij was een van de eersten, die moest lossen bij de beklimming van den Alios; hij had 40 se conden achterstand op de pashoogte; op den Col de Vars bedroeg zijn achterstand evenwel 5 minuten en op den Izouard was hij meer dan tien minuten achter. Maar deze verschillen wa ren relatief niet groot, want zijn andere con currenten hadden nog grooter achterstand ge kregen; zelfs Vietto en Archambaud had de Zuiderling voorbijgestreefd. Te Briangon verklaarde hij ons later lachend, dat het dalen toch veel beter was gegaan, dan in de Pyreneeën. Toen wij hem vroegen hoe dat kwam, ant woordde hij: „Ik had geen stofbril op, nu zag ik niets bij de snelle afdalingen; ik reed maar hard naar beneden en later bleek, dat het wel heel snel was gegaan. Maar Archambaud ben ik nu weer voorbij in de rangschikking, daar ben ik heel blij om en ik zal alles doen om mijn vijfde plaats te behouden". Albert van Schendel was uitstekend gegaan; op den Alios was hij 25 seconden achter, op den Vars 3 min. 11 sec., maar de Izouard had hem veel achterstand berokkend. Niettemin was zijn 22e plaats in de étappe met ruim 20 minu ten achterstand fraai te noemen. Hellemons had ook zijn aandeel in de pech: drie lekke banden in totaal twee daarvan op 100 Meter van elkaar. Anton van Schendel heeft goed mee kunnen komen, terwijl Dominicus, wat het klimmen be treft, niet meelemaal aan de verwachtingen heeft voldaan. Maar het voornaamste is, dat alle zes Neder landers de étappe hebben volbracht met in doorsnee behoorlijke prestaties, zoodat een goede hoop bestaat, dat dit zestal den Tour zal uitrijden, al.is de goede plaats in het landen- klassement waarschijnlijk verkeken. De uitslag luidt: 1 Sylvère Maes (België) 8 uur 24 min. 20 sec. 2 Gallien (Fr.) 8 uur 27 min. 43 sec. 3 Gianello (Fr.) 8 uur 30 imn. 46 sec. 12 Lambrichts 8 uur 39 min. 37 sec. 22 Albert van Schendel 8 uur 47 min. 07 sec. 34 Toon van Schendel 8 u. 54 min. 58 sec. 35 Dominicus 8 u. 57 min. 30 sec. 39 De Korver 8 u. 58 min. 24 sec. 45 Hellemons 9 uur 6 min. 34 sec. DE DERDE BERGRIT -HAUTE5 ALPES* iseetappe 26 juli 2i9km '■S^BRIANqiONy apvieux 'yj; GUILLESTREl^^ col de yaasjj'ts \\sri -\srpml BARCELONNETTFJl, IA col ojlllong COL VI ARS DIGNE if.*«>*zE* 9, 5 thorame chiteaubedch^ De algemeene rangschikking luidt: 1 Sylvère Maes 100 uur 51 min. 34 sec. 2 Vietto 101 uur 8 min. 46 sec. 3 Vissers 101 uur 13 min. 05 sec. 5 Lambrichts 101 uur 19 min. 06 sec. 16 Albert van Schendel 101 uur 43 min. 50 s. 29 Dominicus 102 uur 31 min. 59 sec. '31 De Korver 102 uur 36 min. 36 sec. 39 Anton van Schendel 102 uur 55 min. 42 sec 47 Hellemons 103 uur 41 min. 18 sec. Het landenklassement ziet er als volgt uit 1 België B 304 uur 7 min. 54 sec. 2 België A 304 uur 39 min. 21 sec. 3 Frankrijk 304 uur 40 min. 28 sec. 4 Noord-Oost Frankrijk 304 uur 41 min. 36 s. 5 Zuid-O.ost Frankrijk 305 uur 15 min. 01 s. 6 Luxemburg 305 uur 30 min. 12 sec. 7 Nederland 305 uur 34 min. 55 sec. 8 West-Frankrijk 308 uur 4 min. 17 sec. 9 Zwitserland 309 uur 13 min. 28 sec. Zuid-West Frankrijk heeft nog slechts twee renners in den koers. BILJARTEN JAARVERGADERING INT. BILJARTBOND. De jaarlijksche vergadering van den Int. Bil jartbond waarop o.a. ook opgemaakt wordt de lijst voor de wedstrijden om de Europeesche- en de Wereldkampioenschappen, zal dit jaar gehouden worden te Londen op 11 en 12 Aug. In de laatst gehouden algemeene vergadering heeft de Ned. Biljartbond als afgevaardigde aangewezen zijn voorzitter. Jhr. Dr. J. C. Mol- lerus. VOETBAL HET WESTERKERKTOURNOOI. Zooals wij reeds meldden, wordt dit jaar aan bovengenoemd tournooi deelgenomen door Spartaan. Hilversum. H. V. C. en Stormvogels. Op 13 Augustus speelt Stormvogels twee wedstrijden en wel om 12 uur tegen H.V.C. en om half 4 tegen Hilversum. De volgenden Zondag spelen de Vogels om kwart over één tegen Spartaan. 1öandelspwtt~ Engelsche roeibond is actief voor de O. S.Armstrong eereiid van de National Sporting Club Uit de geschiedenis van de Corinthians De fusie met de Casuals C. B. Fry, allround-sportsmanEngelsche beroepsvoetballers als soldaatHulde aan Lambrichts. Door Maas en Waal naar Wijchen. (Van een specialen medewerker) In den mist ging Woensdagmorgen de kilo meterlange stoet het land tusschen Maas en Waal in. De lucht was grijs, maar hier en daar lichtte het toch al door de wolken. Er was een mooie dag in het vooruitzicht, goede droge wegen lagen open en de stemming steeg aanmerkelijk. Uit de blikken van de wakkere deelnemers kon men reeds grooter optimisme opvangen. Reeds vroeg zongen er velen langs den weg en voor men nog via Groesbcekschenweg, Keizer Karelplein, Nassau- en Kronenburger singel de Hezelpoort bereikt had, was er al menig hoeraatje uit vele groepen opgegaan. Ook langs den weg vormden zich 's morgens vroeg reeds veel meer toeschouwers, dan Dinsdag en ook zij keken veel opgewekter. De wereldrecordhouder surf-riding is nog niet bekend en daarom besloot Jack Burrud eens een poging te wagen. Hoe hij zich daarop voorbereidde ziet U op bijgaande foto's. ESTAFETTE-LOOP OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het klinkt eigen aardig. maar het is niet zoo vreemd als U weet dat deze vier Engelsche athleten aan boord van de „Europa" hun bijzonder record willen vestigen. In de Engelsche roeiwereld is men thans druk bezig om betere resultaten te verkrij gen, dan op de Olympische Spelen van 1936, toen er eerst eenige weken vóór de wedstrijd- data een acht werd geformeerd, die natuur lijk verloor. Thans heeft de Amateur Rowing Associa tion een sub-commissie benoemd om een ploeg voor Helsinki samen te stellen. Diit be- teekent een volkomen breken met de oude traditie, want nog nimmer is men zoo vroeg met de voorbereiding begonnen. De clubs be noemen de leden van deze commissie, die uit vijf man zal bestaan. Er komt derhalve een gecombineerde En gelsche acht op de Olympische Spelen 1940 uit. Ook de National Sporting Club heeft met een traditie gebroken. In dit hoofdkwartier van de bokssport gold van oudsher de be paling, dat kleurlingen en negerboksers nooit als lid konden toetreden. De Amerikaansche neger Henri Armstrong, wereldkampioen in twee gewichtsklassen, die onlangs bij zijn bezoek aan Engeland een groote populariteit verwierf, kreeg ook eenuit- nocdiging om in de N.S.C. te komen en daar werd hem tijdens een diner het eere-lidmaat- schap aangeboden. Zooals men weet, is eenlgen tijd geleden een fusie tot stand gekomen tusschen de Corin thians en de Casuals. Eerstgenoemde vereeni- ging, die ook in ons land groote bekendheid geniet en hier meermalen wedstrijden heeft gespeeld, heeft in de 57 jaar van haar on afhankelijk bestaan voetbal-historie gemaakt. De club heeft niet alleen hard aan de ver breiding van het spel gewerkt, maar tevens de beste tradities van de sport naar alle be schaafde landen uitgedragen. De Corinthians zijn de personificatie van het amateurisme in den zuiversten vorm; niet het amateurisme, dat we heden ten dage kei...en, maar dat, waarvan Chambers in zijn beroemde encyclopedie de volgende definitie gaf: „Een amateur is iemand, die zich zoo diep mogelijk in 'n bepaalde studie verdiept, alleen maar omdat hij het prettig vindt". De club dankte haar ontstaan aan het feit, dat het Engelsche nationale elftal in de periode van 1872 tot 1882 zesmaal van Schot land verloor. De toenmalige secretaris van de Football Association zag in, dat deze neder lagen tot oorzaak hadden, dat de Engelsche spelers elkaar slechts in internationale wed strijden ontmoetten, terwijl de Schotten ge regeld samen in matches uitkwamen. Om dit bezwaar te ondervangen vroeg Mr. Jackson aan alle vooraanstaande amateurs, of ze er iets voor voelden om op geregelde tijden sa men wedstrijden te spelen. Uit dit initiatief werd in 1882 de club ge boren en reeds in het eerste jaar werden 20 matches gespeeld. Toen werd ook 't regle ment vastgesteld, dat tot nu toe van kracht is gebleven. De club werd beperkt tot 50 leden, die geen contributie of entréegeld behoefden te betalen, terwijl niet aan competitie en ibekertournoolen werd deelgenomen. Later werd dit artikel gewijzigd en schreven de Corinthians voor de F. A.-Cup in. Theoretisch kan iedereen lid worden, maar in feite beperkte men de invitaties tot „public schoolboys" en universiteitsstudenten. In 1884 legde de club de basis voor haar goede reputatie. Zij sloeg toen Blackburn Ro vers, het sterkste elftal van dien tijd, met 81; niet minder dan negen spelers van het Engelsche elftal, dat dat jaar met 51 van Wales won waren Corinthians; de twee ande ren kwamen uit Blackburn Rovers. In 1897 werd een begin gemaakt met de buitenlandsche reizen, die de cluib naar alle deelen van de wereld zouden brengen en in 1906 werd ons land voor het eerst bezocht. Op achtereenvolgende dagen werd H.V.V. met 51 en het Nederlandsch elftal met 21 ver slagen. Een tweede bezoek werd in 1922 ge bracht; dit leverde overwinningen op tegen Be Quick (52» en de Nederlandsche Stu denten (5—31, doch van onze Zwaluwen werd met 1—0 verloren. Een jaar later kwamen de Corithians voor de laatste maal naar ons land en toen werd mot 2—0 op do Zwaluwen revanche genomen, doch togen het Rotterdamsch XI werd met 21 de nederlaag geleden. Vele beroemde sportsmen zijn lid van de Corinthians geweest, o.a. de allrounüer C. B. Fry. Deze speelde cricket vo^r Engeland en Sussex, was langen tijd houder van het wereld record verspringen met 7.10 Meter, speelde rugby voor Blackheath en de Barbarians, was voetbal-internationaal en roeide driemaal in den jaarlijkschen wedstrijd Oxford-Cam bridge. Nu nog bewijst hij aan de sport als een uitstekend sportjournalist goede diensten. De combinatie Corinthians-Casuals heeft onlangs voor het eerst sedert de fusie offici eel van zich laten hooren; zij heeft de Foot ball Association om een leening van 3000 pond sterling gevraagd en de financieele com missie van de F.A. heeft op dit verzoek gunstig beslist. De combinatie werd daardoor in staat gesteld, grond aan te koopen om er een home op te stichten, dat bij het begin van het komende seizoen gereed moet zijn. De dienstplicht in Engeland veroorzaakt den jeugdigen professional-voetballers groote moeilijkheden; daarom heeft de secretaris van de Players' Union, den vakbond, James Fay, zich in. verbinding gesteld met de auto riteiten om een oplossing te vinden. Naar verluidt, zal een regeling worden ge troffen, die aan de bezwaren zooveel mogelijk tegemoet komt. Onder het opschrift „Bravo Lambrichts" schrijft een Fransch sportblad over den kra- nigen Limburgschen Tour de France-rijder het volgende: .Lam brichts, de jonge Hol lander, is te zamen met Ritserveldt en Didier de revelatie van den tour. Hij heeft sedert het ver trek uit Parijs schitte rend gereden, zoowel in de ritten tegen het hor loge als in de gewone étappes en ook zijn eind sprint-kwaliteiten zijn niet onopgemerkt voor bij gegaan. Met groote belangstelling zullen zijn prestaties in het tweede gedeelte van den tour lambrichts. worden Tijdens den wedstrijd van de Eton Ramblers te Laren heeft iemand den wicketkeeper Wood, den zoon van Lord Halifax gevraagd of hij ook wist, of er al dan niet oorlog zou komen. Zonder een spier van zijn gezicht te ver trekken, antwoordde de Engelsche cricketer: „Ik heb geen verstand van politiek en mijn vader nog veel minder". Het was een lange stoet, die zich voortbe woog over den Weurtschenweg naar het Land van "Maas en Waal over de Heemstrabaan. Het viel ons op, dat er ditmaal in de dorpen ten Westen van Druten veel minder gevlagd werd, dan het vorig jaar. Het leek wel of de regen stemming van Dinsdag thans nog over Maas en Waal lag. Ook de nieuwsgierigen waren minder in tal, de wandelaars trokken zich daar echter weinig van aan; zij genoten van de gunstige temperatuur voor een fikschen marsch. Reeds spoedig waren de meeste deelnemers, die de 30 en 40 K.M. loopen, afgeslagen naar De Steeg op weg naar Wychen, waar tegen negen uur de vlugsten aankwamen. De 50 en 55'ers zetten rechtstreeks koers over Winssen, Deesd, langs Afferden naar Druten, waar omstreeks 8 uur de snelsten de kom van het dorp gepasseerd waren en als 55'ers rond om Wychen heen naar Puyflyk marcheerden. Het was hier goed in de stille natuur; men genoot van de rust, die over dit land van weide en akkers lag. Even voorbij Puyflyk ontmoetten de 50'ers en 55'ers elkander weder, om samen over de schilderachtige wegen van Horssen, Berg- haren, Hemen en Leur naar Wychen op te In deze laatstgenoemde dorpen werd druk ker gevlagd, dan in Druten; hier was de reactie van de toeschouwers ook veel leven diger. Een enthousiaste ontvangst valt den deel nemers jaarlijks in Wychen ten deel. De bur- gerlijke autoriteiten hadden in een prachtige samenwerking met de leiding van de Kon. Marechaussees en de Rijksveldwacht voor een uitstekende regeling gezorgd. Van alle kanten komen belangstellenden naar het midden punt, de markt van Wychen samengestroomd: daar doorheen beweegt zich van het Westen uit een lange slang van wandelaars, die Wychen als het ware komen bezetten. Vooral na tienen, toen de uitstekende kapel van de Koninklijke Marine onder Leistikow op het muziekpodium had plaatsgenomen en de pittigste marschen speelde, werd de stemmin; steeds vroolijker. Hier was weer iets te waardeeren van de Vierdagenvreugde, welke de menschen voor eenige uren boven de zorgen van den dag stelt. Alle zitjes voor de cafés, welke als in een on afgebroken kring rondom de Markt liggen, waren spoedig bezet. Het middentei'rein bleef slechts open, waar soms vroolijke groepen een dansje maakten op de muziek van de mari niers. Dan bleek het, dat er nog pit zat in de jonge dames en in de heeren, die er al 30 K.M. op hadden zitten, maar die nog frisch genoeg waren om een step uit te voeren. Tot 12 uur duurde de groote drukte in Wychen, waarna de deelnemers over den Teersdijk en den Stadsdijk en dwars door het Stadspark „De Goffert" naar Nijmegen trok ken. Hier was de belangstelling, nu het weer zoozeer verbeterd was, zeer groot. Duizenden zaten langs de hoofdwegen de N.B.L.O.'ers op te wachten. Zoo was het alles bij elkaar een schitterend geslaagde dag. Woensdagmorgen waren er elf deelnemers thuisgebleven, zoodat er 3777 wandelaars door Maasden Waai gegaan waren. Het moreel was Woensdag stukken beter, dank zij het gun stige weder, dan op den eersten dag. Woensdag waren er 19 uitvallers. ER ZIJN PAARDEN EN PAARDEN en deze trekpaarden zullen zeker hun collega's, die zonder wagens mogen rennen, van ganscher harte benijden. Sylvère Maes. Uit Briangoi): (Van een specialen A.N.P.-ver- slaggever). Scherp staken de drie ruggen der Fransche Alpen, welke op de étappe van Digne naar Briangon moesten worden beklommen, d'Allos, De Vars en d'Izouard, af tegen den hel blauwen hemel. Fel blakerde de zon de kleine men schen, die zich verstouten op hun fiets naar boven te klimmen, langzaam, kruipend als vliegjes tegen de hellingen, tusschen de stof wolken opwerpende volgauto's in. Meedoogen- loos teisterde het noodlot de renners bij de kilo meters lange afdalingen, waar menig bandje knapte op de met scherpe keisteenen of fijn kiezel bestrooide smalle serpentinewegen. Driemaal moesten de renners naar boven, tot 2250 Meter toe, waar de sneeuw aan den kant van het pad lag, driemaal vlogen de be- klimmers der bergen in duizelingwekkende vaart naar beneden, waarbij hoogteverschillen van 800 Meter als normaal werden beschouwd. Het is een onmenschelijk zware rit geweest; alle omstandigheden werkten daartoe mede: de groote afstand van 220 K.M., de beklimming van drie toppen van meer dan 2000 Meter, met de daarop volgende zeer steile afdalingen, de groote hitte en de zich in zeer slechten toestand bevindende wegen. Toch is dit gevecht van kracht en moraal eer lijk geweest, tot de laatste kilometers toe; na dezen monsterkamp is Sylvère Macs als over- winnaar naar voren gekomen. Tweemaal was hij met Vissers en Ritserveldt het eerst op de pashoogte, op den Alios en den Vars, maar bij het klimmen naar den laatsten berg, d'Izouard, heeft de stoere Vlaming, na een inzinking bij de afdaling van den Vars te heb ben gehad, de tanden op elkaar gezet. Voort vloog hij en als eerste bereikte hij nu de Izouard-pashoogte met bijna drie minuten voor sprong op Gallien; 5j4 min. verschil met Gia nello, en bijna 7 minuten voorsprong op Vis sers, den held van de Pyreneeën. Toen lag Vietto bijna een kwartier achter en was het gevecht om de leiderspositie beslist. Want in de afdaling naar Briangon wist Syl vère Maes zijn voorsprong niet alleen te behou- den, doch hij wist er zelfs nog seconden aan toe te voegen, zoodat hij onder stormachtige toe juichingen als winnaar in het oude vesting stadje aankwam. Zeer veel zouden wij kunnen schrijven over de Nederlanders. Natuurlijk, pech hebben ook zij gehad, maar De Korver is wel het meest ge handicapt geweest. Vijf lekke banden zijn al zwaar genoeg, maar een val in de afdaling van den Vars heeft hem zooveel nadeel berokkend, dat zijn groote kans op een zeer goede plaats te Briangon, verkeken was. De Korver klom schitterend den Alios op; hij passeerde met Albert van Schendel met slechts 25 seconden achterstand op Vissers het hoogte punt. De Korver heeft zijn groote capaciteiten vertoond bij de beklimming van den tweeden reus, den Vars: daar kwam hij als vijfde door, tezamen met Mallet op slechts 50 seconden op Visser, Ritserveldt en Sylvère Maes. Bloedend werd De Korver, die veel meer ge presteerd heeft in dezen Tour, dan ooit van hem verwacht werd, bij de levensgevaarlijke afdaling van den Vars door een val in het losse grint aan het dijbeen en de beide armen ge

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10