^SSTStefadent, Vleeschhal krijgt bestemming het gebouw waardig DOND'ERDK'G 27 JU EI Ï939 HASREEM'S D'AGBE'A'D Houd» Uw kunstgebit zuiver en rein Nog geen imbecillenschool, kwestie echter niet van de baan Er is geen geld voor definitieve andere huisvesting der Stadsbibliotheek Openbare Werken en uitvoering in eigen beheer Gistermiddag twee uur kwam de gemeente raad van Haarlem in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwij k, burgemeester. Eervol ontslag wordt verleend aan den heer C. Pels, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Herstemming voorstel- Peper PUNT 2. J In herstemming komt de bekende motie van den heer Peper (comm.)waarin hij den Raad als zijn meening laat uitspreken, dat de reiniging van de gemeentelijke vuilnis emmers in zoodanige hoeveelheden dient te worden gegund, dat zonder een veelvuldig ge bruik van jeugdige werkkrachten, allen die er aan werkzaam zijn, een normaal weekloon kunnen verdienen en dat reeds bewezen dien sten niet verwaarloosd mogen worden. De heer Peper stelde voor te besluiten, B. en W. uit te noodigen, volgens zijn meening in de hiervoren genoemde zaak te handelen. Het voorstel werd verworpen met 16—15 stemmen. Het tweede voorstel verwierf slechts 13 stemmen. Tegen werden 18 stemmen uitge bracht. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) De nieuwe Raadsleden. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht. De heer Re in aid a brengt als voorzitter van één der beide commissies van onderzoek verslag' uit en deelt mede, dat in de stukken van één der gekozenen vermeld staat, dat hij geen openbare betrekking bekleedt. Volgens de commissie klopt dit niet met de werkelijkheid. Daar die betrekking echter niet van dien aard is, dat zij geacht moet worden te behooren tot die betrekkingen welke een zitting nemen als raadslid uitslui ten, heeft de commissie geen bezwaar ertegen de stukken in orde te verklaren. Soortgelijke opmerking als de heer Reinal- da maakt de heer Boes, de voorzitter der an dere commissie van onderzoek, ten aanzien van de geloofsbrieven van vier andere heeren. Ook voor hen geldt echter hetzelfde als door den heer Reinalda opgemerkt, zoodat ook deze commissie de stukken in orde heeft bevonden. Mcdedeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen is de rekening over 1938 en de begrooting voor 1940 van den Armenraad. De Ged. Oude Gracht. Ingekomen is een verzoekschrift van de be sturen der vereeniging Gedempte Oude Gracht- Boulevard en der R.K. Jongensschool voor U.L.O., Gedempte Oude Gracht 120, om de verbetering van de Gedempte Oude Gracht spoedig te voltooien. In verband met enkele opmerkingen van den heer Van Kessel (r.k.) wijst wethou der Reinalda (soc. dem.) erop, dat er geen sprake van is, dat de bewoners van de Ged. Oude Gracht de dupe worden van een geschil tusschen Ged. Staten en den raad, want het desbetreffende raadsbesluit is goedgekeurd. Er is een heele waschlijst van desiderata, doch men late de kleine kwesties aan B. en W. over. De heer v. d. Storm (vrije kiezers) vraagt, in verband met een verzoekschrift van het hoofdbestuur van den Bond van Patroons in de Grafische Vakken om in 't vervolg alle te Haarlem gevestigde drukkerijen voor het leve ren van het voor dc gemeente benoodigde drukwerk in aanmerking te doen komen, of alle drukwerk der gemeente door Haarlem- sche drukkers verzorgd wordt. Wethouder Reinalda wijst erop, dat vol gens raadsbesluit het drukwerk der gemeente door georganiseerde drukkers geleverd moet worden. Nu er door de verbindendverklaring der C. A. O. pariteit is gekomen tusschen ge organiseerde en ongeorganiseerde drukkers is er aanleiding de kwestie van het drukwerk te bestudeeren. Het resultaat van die studie van B. en W. zal voor de raadsleden ter inzage worden gelegd. Op dit moment is de toestand zóó. dat het drukwerk vrijwel geheel door Haarlemsche ondernemingen wordt geleverd. In handen van B. en W. wordt om prae- advies gesteld een verzoekschrift van het Be stuur der Vereeniging Christelijke Opleidings school voor Gymnasiaal- en Middelbaar On derwijs en Inrichting voor M. U. L. O. om be schikbaarstelling van gelden voor uitbreiding van de school aan de Dreef 20. Goedgekeurd worden de volgende, voorstel len: Voorstel tot goedkeuring van de balansen enz over 1938 van de Woningbouwvereeniging ..Huis ter Cleeff" en van de Coöperatieve Wo> ningvereeniging „Onder Dak". Voorstel om de gemeente garant te laten stellen voor een geldleening van de woning stichting „Ons Huis". Voorstel tot wijziging van de gemeente rekening dienst 1937 en vaststelling van de eerste suppletoire begrooting dienst 1939. Voorstel tot vaststelling van de tweede suppletoire begrooting dienst 1939. Voorstel tot verkoop van grond aan: a. Oudaenstraat (N.V. Vondelkwartier); b. Marsstraat (A. P. Winnubst). Voorstel tot het verleenen van een voor schot van f 375 op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere school voor woonwagenkinderen. Voorstel tot verhooging van het crediet voor den verbouw van het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht 16 (R-K. Jongensschool) en daarvoor een crediet van f 2200 beschikbaar te stellen. Aanschaffing van munt meters. Voorstel om te besluiten, de credieten voor muntgasmeters en leidingen voor muntgas- verbruikers te verhoogen met resp. f 17.000 en f 6000 en alzoo te brengen op resp. f 52.000 e» f 24.000. Verbrceden Gasthuispoort. B. en W. stellen vcor. aan regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis machtiging te verleenen tot het doen verbreeden van de Gasthuispoort en het doen maken van een transformatiestation, waarvan de kosten ge raamd worden op f 7.500, te betalen uit eigen middelen. B. en W. vragen om voor de aanschaffing van een ééntons gesloten bestelwagen en een personen-auto, ten behoeve van Centraal Vervoer, ter beschikking te stellen een be drag van f 4095. Het bedrag wordt ter beschikking van B. en W. gesteld. Een aantal verzoeken om ontheffing van schoolgeld werden ingewilligd. St. Theresiaschool. Voorstel tot het verleenen van medewerking tot uitbreiding van de bijzondere lagere school (St. Theresiaschool), Kleine Houtweg 24 en daarvoor een bedrag van f 22.914 beschikbaar te stellen. De heer Weustink (r.k.) is het niet eens met het aanhangsel, dat aan dit voorstel is verbonden, dat B. en W. n.l. het gebouwen complex eventueel voor het geheele bedrag der verbouwingskosten hypothecair willen ver binden. Spr. vraagt of het doenlijk is een hypothe cair verband te leggen, hetwelk na vijftig jaar verdwenen is. Naar zijn oordeel is het niet noodig. Wie zal immers lokalen willen koopen, die ingesloten liggen. Wil de gemeente meer zekerheid hebben, dan kan bepaald worden, dat de Montessorischool niet mag worden vervreemd en alleen voor onderwijs geven mag worden gebruikt. Het is niet noodzakelijk hy pothecair verband te leggen. Spr. vreest zelfs, dat een raadsbesluit als thans wordt voorge steld niet door hoogere instanties zal worden goedgekeurd. De heer Wolzak (a.r.) wijst erop, dat in het raadsbesluit niets staat van een hypo theek. De heer Weustink behoeft dus niet on gerust te zijn. Er wordt alleen in de toelich ting op het voorstel gesproken van een over wegen of het noodig en mogelijk is het gebou wencomplex hypothecair te verbinden. De eigenaardige positie is, dat op een fröbelschool, welke het eigendom is van een aparte ver eeniging, drie lokalen voor l.o. worden ge bouwd. Daardoor ontstaan bijzondere moei lijkheden, waaraan volgens spr. alleen is te ontkomen wanneer op het schoolgebouw hypo thecaire zekerheid wordt geplaatst. Spr. vraagt of medegedeeld kan worden, of inderdaad hy^ potheek in dit geval kan worden genomen. Wethouder Boes (v.d.) wijst erop, dat als de school ooit verkocht wordt, eerst de door de gemeente gedane uitgaven voor dit school gebouw moeten worden terugbetaald. Spr. zelf is daarom van oordeel, dat de noodzake lijkheid van een hypotheek niet bestaat. De zinsnede is in de toelichting alleen ge bracht uit beleefdheid voor de commissie van bijstand. Het bestuur is niet tegen het leggen van hypothecair verband. Het voorstel wordt z.h^t. door den raad aangenomen. Sporthaven Di. B. Spaarne Bij raadsbesluit van 27 Juli 1938 werd ter beschikking van B. en W. gesteld een bedrag van f 126.850, voor de uitvoering in werkver schaffing van den aanleg van een sport haven bij het Noorder Spaarne en de Jan Gijzenvaart, en van een speelterrein al daar. Volgens een later opgemaakte gespecifi ceerde raming van kosten zouden deze be dragen f 124.000. Deze bedragen waren ge baseerd op uitvoering in eigen beheer. De Minister acht het echter noodzakelijk, dat het werk wordt aanbesteed. Hierdoor zal de ra ming echter f 12.000 hooger moeten worden gesteld voor winst en risico aannemer en bij komende kosten. De raming bedraagt der halve f 124.000 plus f 12.000 of f 136.000. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor het beschikbaar gesteld bedrag van f 126.850 te verhoogen met f 9.150. De heer Westerveld (s.dherinnert eraan, dat onlangs de kweekelingen met acte moesten worden uitgeschakeld en nu moeten weer werkkrachten ingeschakeld worden. Welke motieven heeft de minister hiervoor? Met de kweekelingen beteekende de eisch van den minister schade voor het onderwijs, nu is het schade voor de gemeentekas. De heer Castricum (r.k.) is van oordeel, dat het inschakelen van een aannemer geen verloren géld is. Het mede laten werken van een aannemer is normaal. Daarom juicht spr. de houding van den minister toe. Hij is er ook niet zoo van overtuigd, dat gewoon normaal werk duurder is dan uitvoering van werk in werkverschaffing. Hij vreest eerder nog het tegendeel. Hij blijft, als vroeger, van mee ning, dat het werk niet in werkverschaffing moet worden uitgevoerd en zal daarom tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Reinalda kan de vraag van den heer Westerveld begrijpen. De redeneering van den heer Castricum kan spr. niet volgen. De heer Klein Schiphorst (r.k.) wijst erop, dat in het raadsstuk staat, dat uitvoe ring van werk in werkverschaffing goedkooper is dan bij uitvoering door een aannemer. Spr. ergert zich aan de zinsnede in de toelichting dat de minister het noodzakelijk aa®. dat het werk wordt aanbesteed. Van het aoor B. en W. genoemde bedrag van f 10.000 moet f 4.000 afgetrokken worden, welke f 4 000 als onvoorziene uitgaven in het bestek zijn ge noemd. Daardoor blijft er maar een bedrag van f 6.000 over. Aannemers maken de zaak niet duur. Spr. citeert enkele uitlatingen, welke uitvoering van eigen beheer duur noemen. Bij Openbare Werken te Haarlem zijn enkele krachten, die voortdurend naar uitvoering in eigen beheer drijven. Wethouder Reinalda legt er den nadruk op, dat in de gemeente Haarlem alle normale werken en alle werken uitgevoerd met subsidie van het Werkfonds aanbesteed worden. Deze werken verschillen echter geheel van karakter van werken in werkverschaffing. Bij 't aan de orde zijnde voorstel gaat het over een werk, waarbij de aannemer niet zijn eigen menschen kan gebruiken, doch werklieden toegewezen krijgt door de Arbeidsbeurs. Ook in aannemerskringen bestaat verschil van meening over de vraag of het wel goed gaat met het aannemen van werken in werk verschaffing. Want het is riskant te werken met niet geschoolde arbeiders. De regeering en de gemeente hebben de neiging bepaalde werkverschaffingswerken aan te besteden. Bij die werken moet een post „winst voor den aannemer" worden opgenomen. Als 't voor de aannemers bijna niet mogelijk is in te schrij ven, worden de werken in eigen beheer uit gevoerd. Dat is het geval met het werk aan het Zuider Buiten Spaarne. Voor den aan nemer moet 10 pet. winst worden berekend bij dit werk. Bij andere werken is dat per centage anders, omdat bij die werken de be rekeningen veel zuiverder kunnen zijn. Bij het onderhavige voorstel wordt geheel gegaan in de richting, welke de heer Klein Schiphorst wenscht, n.l. inschakeling van den aannemer. De voorzitter wijst erop tijdens zijn burgemeesterschap te Zwolle een soortgelijke kwestie te hebben meegemaakt. Aanvankelijk wilden negen gemeenten samenwerken om een bepaald werk in eigen beheer uit te voe ren. De regeering kwam ook daar echter met den eisch, dat het werk moest worden aan besteed. Het gevolg was, dat het ingenieurs bureau, dat de begrooting ""oor het werk had gemaakt, een nieuwe begrooting moest op zetten. Die nieuwe begroeting verschilde veel meer met de oude dan nu de nieuwe be grooting van B. en W. van Haarlem voor de werken aan de Sporthaven enz. verschilt met de oude. Op de vraag, welke spr. in het door hem zooeven genoemde geval aan de leiding van het betreffende ingenieursbureau stelle, werd hem geantwoord, dat men i.u niet al leen met ondernemerswinst moest rekening houden, maar ook nog met velschillende kwesties. De voorzitter zegt dit geval te heb ben verteld, opdat de raadsleden de conclusie kunnen trekken, dat het nu in behandeling zijnde voorstel geen specifiek Haarlemsch verschijnsel is. Het is volkomen normaal, dat bij het inschakelen van een aannemer bij het uitvoeren van werken in werkverschaffing de begrooting een hooger eindbedrag gaat vertoonen. De heer Klein Schiphorst zegt zich gestooten te hebben aan de reeds hierboven vermelde zinsnede. Daaruit trekt hij de con clusie, dat den aannemers het cachet meet worden opgelegd, dat zij duurder zijn. Het is de bedoeling uitvoering van het werk in eigen beheer door te drijven. Spr. heeft dat drijven niet alleen in Haarlem bemerkt, maar ook elders in het land Velen streven ernaar de aannemers geheel uit te schakelen, opdat na verloop van tijd alle werk geheel in eigen be heer kan worden uitgevoerd. De voorzitter kan in de betrokken zin snede van den minister alleen de verklaring en de ruggegraat van het voorstel zien. Spr. kan er echter niets grievends in vinden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s.t. aangenomen met de stem van den heer Castricum tegen. Betere berging van boeken der Stadsbibliotheek. Voor het aanbrengen van boekenrekken en electrische verlichting in den kelder van de (Adv. ingez. Aled.) Anny Ondra en Max Schmeling in vacantiesternming. voormalige Vleeschhal en het maken van een boekenkast met hekje in de gang langs de raadzaal aan het Prinsenhof, vragen B. en W. een bedrag van f 3353. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vreest dat de raad het voorstel zal moeten goedkeuren, dcch dit crediet zal door andere gevolgd moe ten worden. Hoe lang zal men aan dit crediet genoeg hebben? Een elegante oplossing heeft men niet gevonden. Spr. heeft in verband daarmede een motie gereed gemaakt, waar in hij B. en W. uitnoodigt tijdig met voorstellen te komen om het geheele probleem op te lossen. Spr. heeft zich beperkt tot de Stadsbiblio theek en Leeszaal, maar 't „Huis te Zaanen" lijdt aan dezelfde kwaal. De heer Klein (R.K.) had gaarne een voor stel gezien over wat B. en W. met de Vleesch hal in zijn geheel willen doen. De heer Bijvoet (R.K.i vraagt of dit voorstel niet prejudicieert op wat met de Vleeschhal zal gebeuren. Kunnen B. en W. mededeeling doen over de bestemming, welke aan de Vleeschhal zal worden gegeven? In Haarlem's Dagblad en in de Nieuwe Haarl. Crt. zijn belangrijke artikelen over de toekomstige bestemming van de Vleeschhal opgenomen. Spr. stelt tenslotte de vraag of er eenige mo gelijkheid bestaat dat de overwegingen van B. en W. ten aanzien van de Vleeschhal gaan in de richting, welke in die artikelen werd voorgestaan. De heer Visser (C.H.) ziet geen groot bezwaar erin, dat de kelders van de Vleesch hal worden gebruikt voor boekenbergplaats. Spr. vraagt of de groote vertrekken van de Vleeschhal niet als museum kunnen wor den ingericht. De heer Wolzak (A.R.) vraagt of de muur in de gang bij de raadszaal niet vochtig is, zoodat de boeken er schade van ondervinden. Wet houder Rein a 1 d a zegt, dat B. en W. op de hoogte zijn van de verschillende wen- schen, welke ten aanzien van de Vleeschhal in de pers zijn uitgesproken. B. en W. hopen erin te slagen de Vleeschhal te maken tot een levend deel van de Groote Markt en hopen het gebouw een bestemming te geven, het gebouw waardig. Of de Vleeschhal als tentoonstellings ruimte zal worden ingericht of dat het ge bouw zal worden gebruikt als verkoopruimte voor kunstwerken of iets anders is nog niet bekend. B. en W. zullen zich echter vóór het nemen van een besluit laten voorlichten o.m. door den directeur van het Frans Halsmuseum. Er is niets op tegen de kelder als bergplaats voor boeken aan te wijzen, omdat die ruimte daarvoor uitstekend geschikt is Wat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek betreft, door den financieelen toestand van Haarlem zal er de eerste jaren geen defini tieve verandering kunnen komen. Haarlem heeft een openbare gebouwencommissie, die plannen voor de toekomst moet maken. Deze commissie heeft een plan voor een centraal gebouw, waarin verschillende gemeentedien sten o.m. de Stadsbibliotheek, zullen worden ondergebracht. Spr. raadt den heer Noordhoff aan zijn voorstel in te trekken. De heer Noordhoff kan zich over de plannen van B. en W. verheugen, maar zijn met den door B. en W. voorgestelden tijdelijken maatregel de gevaren bezworen, zoo vraagt hij. Als het gevaar van overbelasting nu voor- loopig van de baan is kan spr. zijn voorstel intrekken. De heer Rein a 1 d a zegt, dat bij aanne ming van het voorstel van B. en W. van overbelasting geen sprake meer is. De heer Noordhoff trekt zijn voorstel Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aangenomen. Rechtstoestand onderwijzers bij het L. O B. en W. stellen voor vast te stellen een ver ordening, houdende regeling van den rechts toestand van het onderwijzend personeel, ver bonden aan de gemeentelijke scholen voor La ger onderwijs. De heer Peper stelt voor het voorstel aan te houden. Spr. meent, dat aan de organisa ties een ander stuk is gezonden dan de raadsleden hebben gekregen, wethouder Boes zegt dat de organisaties een ontwerp hebben ontvangen. Spr. zou deze, kwestie, welke hij heeft voorbereid, graag zelf als zaak thans te behandelen. De heer Drilsma acht uitstel niet nood zakelijk. Spr. wil liever het voorstel niet in de laatste zitting van dezen raad behandelen. Ook de Voorzitter verklaart huiverig te zijn voor uitstel. De heer Drilsma handhaaft zijn oor spronkelijk standpunt. De heer De Braai dringt er op aan de zaak hans te behandelen. De Voorzitter zegt dat naar de mee ning van den secretaris de raadsagenda van 30 Augustus niet overvoerd zal zijn, weshalve hij zich nu met aanhouding kan vereenigen. Daarop wordt tot aanhouding besloten. Achtergevelrooilijnen. Voorstel tot vaststelling van achtergevel rooilijnen voor bouwblokken tusschen Brou wersvaart, Leidsehevaart, Oranjestraat en spoorbaan. De heer Klein (R.K.) vraagt of B. en W. niet een geruststellende verklaring kunnen af leggen, dat door het aannemen van dit voor stel van B. en W. niemand benadeeld wordt, omdat verschillende menschen in de Leid- schebuurt voor benadeeling door dit voor stel bevreesd zijn. Wethouder Reinalda zegt, dat de hoofd inhoud van dit voorstel is te beletten, dat door bebouwing van binnenplaatsen aan nu bestaande gebouwen licht en lucht zal worden ontnomen. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat, wanneer b.v. een keuken afbrandt, door welke keuken nu de rooilijn loopt, deze niet herbouwd zal mogen worden. Afzonderlijke school voor imbecillen. Aan de orde komt het in Februari j.l. inge diende voorstel van de raadsleden Mr. Drilsma (S.D.AP.), Mr. Van Dam (V.D.) en Mevr, Mr. Scheltema-C onradi (lib.) waarin B. en W. werden uitgenoodigd een voorstel in te dienen om het gebouw aan het Klein Heiligland No. 12 te bestemmen voor de stichting van een afzonderlijke school voor imbecillen. De meerderheid van B. en W. is in beginsel niet bereid, het gevraagde voorstel in te dienen omdat de verbouwing zeer veel zou kesten en toch geen bevredigend resultaat zou opleveren. Mr. Drilsma (S.D.A.P.) had een uitvoerig ontnomen. Men behoeft dus niet bevreesd te gedocumenteerd praeadvies van B. en W. ver wacht omdat B. en W. geruimen tijd over dit voorstel hebben gestudeerd. Door 't korte prae advies is spr. nu zeer teleurgesteld. Hij had graag gezien, dat de motiveer ingen voor het oordeel van B. en W. aan den raad waren bekend gemaakt. Nu is spr. niet overtuigd door het prae-advies. Als B. en W. verklaren, dat de kosten zeer hoog zijn, hadden zij die kosten toch kunnen noemen. Dan had de raad ook zijn oordeel kunnen geven over het crite rium hoog. B. en W. zeggen in de toelichting op hun voorstel, dat er een imbecillenschool moet ko men, doch dat zij nu nog niet weten op welke plaats deze moet komen. Haarlem is één van de eerste gemeenten geweest waar een bezinkingsklasse is gevormd. Het zou mooi geweest zijn als Haarlem ook vooraan was geweest bij het stichten van een imbecillen school. Andere gemeenten zijn daarbij Haar lem evenwel voor geweest. Het is te wenschen, daar de kwestie der imbecillenschool reeds lang loopende is, dat de diligentie van B. en W. niet te langen tijd loopt. De heer Wolzak heeft uit wat B. en W. aan den raad hebben meegedeeld niet de conclusie kunnen trekken, dat B. en W. voor stichting van een imbecillenschool zijn. En van het oordeel van den raad staat nog niets vast. Voorzoover spr. bekend is, is deze zaak niet in de commissie van bijstand van onder wijszaken ter sprake gekomen. De heer Weustink verschilt ten aanzien van deze laatste opmerking met den heer Wolzak van meening. Op de school van B.L.O. voor Katholieken bestaat er scheiding tus schen imbecillen en de andere deze school bezoekende kinderen. Voor een' dergelijke schcol voelt spr. veel. De heer Visser vraagt inlichtingen over de plannen en inzichten van B. en W. Wethouder Boes zegt, dat B. en W. een imbecillenschool willen stichten, maar de kos ten mogen niet te hoog zijn. De kosten voor bouw van zulk een school aan het Klem Hei ligland zijn zeer hoog, hooger dan voor den bouw voor een normale zes-klassige lagere school. Spr. schat de kosten op circa 80.000. Dat is volgens B. en W. te hoog. Er is ook een oplossing gezocht bij de school op het Prinsen Bolwerk, doch daarvan heeft men ook moeten afzien. Toen is gezocht in het Ripperdapark, doch tevergeefs. De inspecteur vair het L.O. kan zich met den bouw aan het Klein Heiligland vereenigen, doch, zooals ge zegd, de kosten achten B. en W. te hoog. Als er zich een gelegenheid voordoet, zijn B. en W. bereid met een voorstel te komen. Volgens den toestand op het oogenblik zijn er in Haarlem circa 40 kinderen die voor het irnbe- cillen-onderwijs in aanmerking komen. De voorzitter zegt, dat deze kwestie herhaaldelijk in de vergadering van B. en W. ter sprake is gekomen. De wenschelijkheid van het stichten der school moet echter ge- toest worden aan de kosten. Daar de plaats op het Klein Heiligland ook niet alles bood wat B. en W. wenschten, hebben B. en W. daarvan afgezien. De raad dient bij deze kwestie voorts nog te bedenken, dat de school in het centrum der stad moet komen. De heer Drilsma verklaart, dat hij graag iets van de zorg van B. en W. te zien zou hebben gekregen. Het gansche imbecellen-onderwijs moet apart gesteld'worden, los van het onderwijs aan zwakzinnigen. Spr. kan zich niet indenken, dat B. en W. geen enkele andere plaats dan op het Klein Heiligland weten, daar zij dan de kwestie zouden loslaten. Het voorstel van den heer Drilsma c.s. wordt ingetrokken. Voorstel tot verlenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaar de woningen. De heer Westerveld vraagt de uiterste aandacht van het college van B. en W. voor deze zaak, opdat de bewoners dezer panden een goede huisvesting krijgen. Wethouder Reinalda zegt, dat dit vraagstuk de volle aandacht van B. en W. heeft en dat er naar wordt gestreefd woningen voor deze menschen te krijgen. Radio-distributie Voorstel tot wijziging der overeenkomst inzake aanleg en exploitatie van een radio distributie-inrichting. De heer Westerveld mist in het voorstel van B. en W. een overzicht van de financieele gevolgen van dit voorstel voor de gemeente. Op de begrooiing voor 1939 is f 12.000 aan ontvang sten uit de radiodistributie geraamd. Er zijn nu 6000 aangeslotenen bij de radio-distributie en als het voorstel van B. en W. wordt aanvaard dan zal de gemeente van hen f 9000 ontvangen. Er moeten dus 2009 nieuwe aansluitingen komen om weer het bedrag van f 12.000 te bereiken. Spr. stelt voor in het ontwerpbesluit een zin snede in te lasschen, waardoor aangeknoopt wordt aan een op 14 Dec. 1935 genomen raads besluit De heer B ij vo e t stelt voor omtrent de ver gunning te bepalen, dat zij eindigt op den datum lot welken zij door de regeering tot na 1947 wordt verlengd. De heer Peper is van oordeel dat B. en W. zich willen vastleggen op een eeuwigdurende particuliere radiodistributie-exploitatie. Dit acht spr. niet goed. Hij wil de mogelijkheid voor ge meentelijke exploitatie openen. Wethouder Boes neemt het amendement van den heer Westerveld over. Spr. ziet momenteel geen enkele reden te bepalen, dat de gemeente te gelegenertijd tot gemeentelijke exploitatie der radiodistributie over moet gaan. De radio- distributie in Haarlem is beter dan in vele andere plaatsen. De heer Peper trekt zijn amendement in. Het voorstel wordt tenslotte z.h.st. aangenomen Benoemingen. Mej. D. Geldof wordt benoemd tot tijde lijk leerares in de wis- en natuurkunde aan de H.B.S. a met 5 j. c. Tot onderwijzeres aan de School voor voor bereidend lager onderwijs No. 4 (Corn, van Noordestraat 15) wordt benoemd mej. G. C. van Riet Paap te Haarlem. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11