Haarlem's Dagblad £tUiisdeV>Ue& Uit den Raad. Dteeschhat Roeibootje overvaren. Jiaetfe en DiMeCtfe' Minder prettige afloop van gezellig avondje. 57e Jaargang No. 17209 tfitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DonHerdag 27 Juli 1939 Abonnementen per «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regelabonnementsturicven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. eiko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zomerzitting. Niet heel belangrijk, maar nogal geanimeerd. Straks, in September, zal de nieuwe vroedschap aantreden en een klei ne proloog van het nieuwe stuk wordt opge voerd: onderzoek van geloofsbrieven. Geluk kig zijn er geen bezwaren. De oude Raad geeft nog teekenen van opge wekt leven. Wel voelt hij zich een beetje be dreigd, want terwijl wij allemaal onder die Prinsenhoofsche zoldering bijeen zitten wordt onthuld, dat ook die eigenste zoldering te zwaar belast is met het surplus-aan-boeken dat de Stadsbibliotheek in haar huidige loca- liteiten bezit. Iedereen kijkt zoo tersluiks eens even omhoog. Gelukkig: nog geen scheuren in het plafond. Maar de zolders zullen doorzak ken als geen maatregelen worden genomen. Zoodat het surplus naar de kelders van de Vleeschhal moet verhuizen. Hier wordt de oude Raad ondernemend en wil weten wat nu de bestemming van de Vleeschhal-boven-de-kelders wel zal worden. Mr. Bijvoet toont zich geïnteresseerd in het plan, op deze plaats en ook in een ander dag blad met warmte aanbevolen, om er een mu seum met tijdelijke tentoonstellingen van te maken, er in elk geval een levende bestem ming aan te geven. Wethouder Reinalda's antwoord is bemoedi gend. B. en W. hopen erin te slagen de Vleeschhal een levende bestemming te geven. Of het gebouw zal worden gebruikt als mu seum voor moderne kunst of als verkoopruim-. te voor oude kunst of iets anders kan hij nog niet zeggen. Ik hoop dat hij aan die tijdelijke tentoonstellingen zal denken. Het museumbe- zoek in den lande is dalend. Iets levends dat wil vooral zeggen iets nieuws, iets anders, geen „statisch" museum, een bewegelijke in stelling met veel afwisseling en de noodige reclame. Die bewegelijkheid bekoorde mij juist zoo in het plan-Gussenhoven, toen ik daarover schreef. Dan is er een voorstel van de raadsleden mr. Drilsma, mr. Scheltema-Conradi en mr. van Dam om een school voor imbecielen te stichten in het gebouw Klein Heiligland nr. 12. Maar B. en W. hebben afwijzend geprae- adviseerd van wege de kosten en de plaats die zij niet geschikt achten. En mr. Drilsma is een beetje teleurgesteld over het college, want hij had na lang wachten een uitvoerig praeadvies verwacht en het is maar zoo kort, en de stukken ter toelichting ontbreken. Er ontstaat een welwillend debat over de vraag in hoeverre B. en W. principieel de stichting der school voorstaan en wenschen te bevor deren en tenslotte trekt mr. Drilsma zijn voor stel in, mede namens mevrouw Scheltema maar niet namens mr. van Dam, die ergens in den vreemde vacantie houdt en onbereik baar is gebleken. Als er zich een gelegenheid voordoet, zeggen B. en W. vagelijk, zijn zij be reid met een voorstel te komen. Ervaring met - mr. Drilsma moet hun geleerd hebben dat dit uitstel geen afstel kan zijn en dat hij zal vasthouden aan het onderwerp ook zijn geloofsbrief voor den nieuwen Raad is goed gekeurd gelijk de H. O. V.-terrier die hij is. Inmiddels heeft- de heer Klein Schiphorst zich ietwat boos gemaakt over een zinsnede in een voorstel tot verhooging van het crediet voor den bouw van een Sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne. Daar staat in dat uitvoering in werkverschaffing goedkooper is dan uitvoering door een aannemer. De heer Klein Schiphorst neemt dit niet. Of, om para doxaal te wezen: hij neemt het niet aan. Aan nemers maken de zaak niet duur. De wethouder kalmeert hem. Ook in aan nemerskringen bestaat verschil van meening over de vraag, of het wel goed gaat met het aannemen van werken in werkverschaffing. Het is moeilijk berekenen met ongeschoolde arbeiders. Het is riskant. Wethouder Reinalda wordt welsprekend over dit risico; hij voelt het mee als ware hij zelf aannemer. En de burgemeester haalt ten overvloede nog erva ringen uit Zwolle op om aan te toonen dat het hier geen specifiek-Haarlemsche kwestie is. Het vroede zomerstormpje luwt. Verder kleingoed, want de verordening „houdende regeling" van den rechtstoestand van de onderwijzers bij het L.O. wordt aange houden tot de laatste zitting van den ouden Raad, tot het scheiden van de markt, op 30 Augustus. Daar vraagt de heer Peper om, en eerst pogen de voorzitter en de nestor en mr Drilsma hem allen van zijn verlangen af te brengen, maar dan mompelt de waarnemende secretaris het reddende woord: er zal voor 30 Augustus niet veel meer op de agenda komen, Dit is een zomersche gedachte en het ein digt met vredig gepraat over de gewijzigde overeenkomst voor de radio-distributie, waar in zoo ongeveer staat dat de vergunningen eindigen op een datum in 1952 of zoo lang ervoor of erna als in verband met bepaalde omstandigheden noodig zal blijken. Volgens mij eindigen alle tijdelijke vergunningen ter wereld in 1952 of ervoor of erna. Maar er zijn ook nog usances betreffende contracten en daar moeten we allemaal eerbied voor hebben. Ik dus ook. R. P. wordt levend deel der Groote Markt. In de Haarlemsche raadsvergadering heeft wethouder M. A. Reinalda Woensdagmiddag op ragen uit den Raad betreffende de toekomstige bestemming van de Vleeschhal gezegd, dat het de bedoeling is de Vleeschhal te bestemmen tot een levend deel van de Groote Markt. Met des kundigen zal overleg worden gepleegd om dit mooie oude gebouw te maken tot een belangrijk element in het cultureele leven van Haarlem. Groot aantal Tsjechische arbeiders naar Duitsche gebieden. O.a. naar Silezië en het Ruhrgebied. Het „Petit Journal" meldt uit Praag, dat met de medewerking van vertegenwoordigers van het leger en de. Gestapo een plan is opgesteld voor deportatie op groote schaal van de Tsjechische mannen. Men heeft een voorloopig cijfer vast gesteld van 1.750.000 valide mannen. Het blad voegt hieraan de volgende bijzonderheden toe: Terstond na de algemeene mobilisatie moet de eerste zone, Pilsen, Moravisch Ostrawa en het steenkolengebied van Silezië, 750.000 man le veren. De andere vier zones een millioen gedu- •ende de twee volgende weken. 500.000 Tsjechen zullen in de steenkolenmijnen in het Ruhrge bied worden gebruikt# 250.000 voor wegwerken en 200.000 in het landbouwgebied van Silezië. Reeds thans worden, al naar gelang van de be hoeften van Duitschland duizenden Tsjechische arbeiders in ploegen uitgevoerd en te werk ge steld bij ondernemingen, die hen gebruiken, zon der dat zij het recht hebben, zich te verplaatsen. Vereenigde Staten zeggen handelsverdrag met Japan op. Belangrijk besluit buiten Senaats commissie genomen. Gevolgen kunnen zeer verstrekkend zijn. WASHINGTON, 27 Juli. De regeering der Vereenigde Staten heeft de Japansche regeering formeel ervan in kennis gesteld, dat zij den wensch koestert het handels- en vriendschapsverdrag met Japan van 1911 op te zeggen. Daarmede heeft de regeering langs de Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heen, een beslissing getroffen, die door genoemde commmissie nog gisteren voor onbepaalden tijd was uitgesteld. Staatssecretaris Huil motiveerde dezen maat regel der regeering met te zeggen dat de Ver eenigde Staten in de laatste jaren de Ameri- kaansche handelsverdragen met andere mo gendheden herzien om mogelijkerwijze veran deringen daarin aan te brengen die tot ver betering daarvan leiden. De Vereenigde Staten zijn er van over- dat het genoemde verdrag met Japan be palingen insluit die verandering noodzakelijk maken om aan de eischen van de Ameri- kaansche belangen te voldoen. Daarom heeft de Amerikaansche regeering haar wensch om genoemd verdrag te doen ein digen. kenbaar gemaakt. Ook het aan het handelsverdrag toegevoegde protocol is opge zegd. Dit beteekent dat dit laatste en het ver drag na 6 maanden gerekend van den datum van opzegging af niet meer van kracht zijn. Een van de voornaamste bepalingen van het Japansche-Amerikaansche handelsverdrag die betrekking heeft óp de Japansch-Chinee- sohe crisis vergt van geen der beide landen restricties op den in- en uitvoer over en weer van geen enkel artikel waarop ook naar andere landen geen beperkingen bestaan.. Het in trekken van deze bepaling zou den Vereenigde Staten den weg openen voor een embargo op vitale goederen voor den Chineeschen oor log. (United Press) Britsch-Japansclie besprekingen verloopen naar wensch. Overeenstemming op de voornaamste punten. TOKIO, 27 Juli (Reuter)Na de ver dere besprekingen op de Britsch-Japansche rondetafelconferentie is, zoo meldt Domei, op de voornaamste onder behandeling zijnde punten overeenstemming bereikt. Eenig verschil van meening bestaat nog over het voorgestelde ontslag van het anti- Japansche personeel van den gemeenteraad van Tientsin en over de uitlevering der vier mannen die beschuldigd worden van moord op een douane- ambtenaar. HERINNERINCEN AAN DEN ZOMER VAN 1914 De run op de Nederlandsclie Bank te Amsterdam kort na de mobilisatie. LATHYRUS „PROFESSOR GOUDRIAAN" Aan de nieuwe Lathyrus variëteit no. 84, welke op de speciale Lathyrustentoonstelling te Baarn werd ingezonden door de N.V.T.I. ..Enchantress" v.h. H. Carlée, Haarlem en be kroond werd de Zilveren Medaille van de Ned. Lathyrus Vereen., voor de beste nieuwigheid Voor 1940, zal de naam worden gegeven van „Prof. Goudiriaan". Tragisch ongeluk te Voorschoten. door groenteschuit Twee broers uit Utrecht verdronken. Woensdagavond omstreeks zeven uur is in het Galgewater nabij de Vink onder Voorschoten een roei boot, waarin een kapelaan en vier jongens uit Utrecht waren gezeten, overvaren door een passeereude schuit. Kapelaan Middelkoop en de dertien jarige Frits van Galen werden door den schipper gered. De twaalfjarige H. van den Oudenrijn kon zich zwem mende in veiligheid stellen. De broers Jos. en Wim Jongerius, resp. 11 en 13 jaar oud, zakten in de diepte weg. Eén van hen werd uit het water ge haald. De doktoren Van der Stoel en Kerkhof pasten op hem gedurende anderhalf uur kunstmatige ademha ling toe, doch de levensgeesten waren geweken. Naar den anderen broer werd om half negen nog gedregd. Kapelaan Middelkoop werd ter ob servatie naar het St. Elisabeth's Gast huis te Leiden overgebracht. De twee geredde jongens keerden, na van dro ge kleeren te zijn voorzien, huis waarts. Burgemeester Berkhout van Voor schoten stelde zich persoonlijk van het droevig ongeluk op de hoogte en leidde het onderzoek. De kapelaan was met twintig misdienaars uit Utrecht per tourwagen een uitstapje gaan maken. Bij de speelplaats „De Vink" te Voor schoten had het gezelschap zich uitstekend vermaakt en tenslotte besloot de kapelaan nog met een viertal jongens te gaan roeien. Door een groentenschuit is het wankele roei bootje toen overvaren met het vermelde ver schrikkelijke gevolg. Begrijpelijkerwijs was de deernis allerwege zeer groot Vandaag hébben we een verrassing voor het jonge volkje! Twee nieuwe vriendjes zijn de kranten kolommen binnengestapt: Roetje en Dribbeltje. Zij beleven allerhande avon turen in een onderaardsch paleis, en, jongens en meisjes, jullie kunnen hun avonturen heélemaal volgen. Want er toorden plaatjes van afgedrukt en daarbij staat met eenige woorden wat precies met Roetje en Dribbeltje gebeurt. Van daag kunnen jullie met je nieuwe vriendjes kennismaken. Kijk maar op pagina 4. HEDEN: 14 PAGINA'S. Het aanvoeren van materiaal voor de slaapplaatsen der gemobiliseerde Nederlandsche soldaten. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Haarlemsche Vleeschhal zal tot een le vend deel van de Groote Markt worden ge maakt. 1 en 7 Voorloopig komt er geen imbecillcnschool te Haarlem. 7 De berging van boeken van de Stadsbiblio theek en Leeszaal wordt verbeterd. 7 Bfj den Heemsteedschen raad is een voorstel ingediend om het aantal wethouders aldaar van 2 op 3 te brengen. BINNENLAND. Te Voorschoten zijn twee personen verdron ken, die in hun roeibootje overvaren werden. 1 Het nieuwe kabinet gereserveerd in de Tweede Kamer ontvangen. Twee broertjes zijn te Slochteren spelende te water geraakt en verdronken. 3 De vierduizendste wegwijzer van den A. N. W. B. wordt morgen onthuld. BUITENLAND. Een tijdbom heeft in het Londensche King's Cross Station groote verwoesting aange richt. Twee personen werden gedood, 14 gewond. 5 Vier Spaansche generaals verschillen van meening met Franco. 5 Chamberlain zal de volgende week een ver klaring over de onderhandelingen te Mos kou afleggen. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Uit den Raad. 1 R. P.: Louis de Vries. 1 Zomersymptomen. 3 J. H. de Bois: Ambroise Vollard. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Ed gar Wallace en Guy Fawkes in het Lager huis. 3 J. B. Schuil over het tooneelspel Afreke ning" door Helge Krog. 4 Van onzen Brusselschen correspondent: Ne- derlandsch-Belgische betrekkingen. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 11 Het woord is aan. Lichtenberg Het komt er niet op aan of de zon in de landen eens vorsten niet ondergaat, maar het komt er ivel op aan wat zij tijdens haar loop in deze staten te zien krijgt. Al vijf maanden is Louis de Vries nu buiten actie. Ernstig ziek geweest. Zoo maar plotse ling ziek geworden, heelemaal onverwachts. Daar is hij nog welsprekend verbaasd over: in woorden, mimiek en gebaar welsprekend verbaasd. Maar nu is hij herstellende. Het gaat wel langzaam, maar het is onmisken baar. Ik heb mij ervan overtuigd door hem op te zoeken in hötel-pension Iepenhove te Bloemendaal, waar hij met zijn vrouw ver toeft, die zoo goed voor hem zorgt en vertelt van hun zorgen, die kenmerkend des tooneel- spelers zijn, of moet ik zeggen: des tooneels, want heeft het ooit weelde gekend? Maar waar hij tegelijk vertelt van de wereld die zoo mooi is al gebeuren er zooveel treurige dingen, Louis de Vries. en van de zoovele lieve menschen die je har telijkheid betoonen ook als de tegenslag komt. „Zie je, er zijn toch altijd zulke menschen, ook in deze tijden". Die gedachte komt telkens weer tot uiting: de wereld en de menschen zijn en blijven Louis de Vries dierbaar. Hij haalt herinneringen op, zij zijn talloos en van vele perioden in zijn loopbaan, zij spe len in veie landen als even zoovele scènes op een groot en wisselend levenstooneel. En zij worden allemaal kleurig en sprankelend als hij ze in flonkerende mengeling opdiept uit een geheugen, dat geen détail verloren schijnt te hebben. Zijn oog tintelt; telkens schiet hij in den lach bij dè gedachte aan een onver wacht gebeuren, een grappig incidentje, een plotselinge ontmoeting. Ja, hij is v/el weer geladen met vitaliteit. En je bent blij dat te kunnen waarnemen als je hem zoo lang gekend hebt en vooral zelf die blijvende herinneringen hebt aan zooveel stukken, waarin hij je niet slechts boeide maar wist te ontroeren. Trouwens, al had ik hem alleen maar gezien als Abraham Sender Lehmannhoe lang is dat nu geleden? ergens ver in mijn jeugd.dan zou ik daar voor nu nog dankbaar zijn, en blij wezen dat de kunstenaar dezen slag te boven komt en nog steeds weet te boeien en soms te ontroe ren zelfs in zoo'n gesprek in een hotelkamer, ver van het voetlicht en de schmink en al de ingewikkelde paraphernalia van het vak. Hij houdt van Bloemendaal. Het is mooi. En de menschen zijn er vriendelijk voor hem. En heb je die prachtige karpers en goud- visschen in den vijver gezien? Ga eens mee kijkenIk moet geduld hebben, zegt de dokter. Moeilijk hè? Al vijf maanden ....iets voor mij: Vijf maanden! Ik doe hier niet veel, maar ik verveel me niet. En het komt wel allemaal terecht Dit is een man met veel zorgen, die pas een zwaren tegenslag heeft gehad, maar er gaan een weldadige vitaliteit en menschenliefde van hem uit, die je verkwikt en opgewekt van zoo'n „ziekenbezoek" doen weerkeeren. R. P. Man bewusteloos geslagen en van zijn geld beroofd. Een inwoner van Amstelveen heeft bij de politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij Dinsdag nacht op de Prinsengracht door een hem on bekend persoon bewusteloos is geslagen en be roofd van tachtig gulden. Hij was in gezelschap van een vrouw uit ge weest. Na afloop van den gezelligen avond had een man hem opgewacht en hem zonder eenige aanleiding een klap op zijn hoofd ge geven, tengevolge waarvan hij eenige oogen- blikken het bewustzijn had verloren. Toen. hij weer bij kwam was zijn eerste reactie om naar zijn binnenzak te tasten. Inderdaad bleek zijn geld verdwenen. Reeds Woensdag heeft de politie een man en de vrouw met wie de Amstelvener uit is geweest aangehouden en op het bureau als verdacht van berooving en medeplichtigheid daaraan ingesloten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1