Professor Coudriaan rl/Hot zij mi dp 100.000 dedeu DONDERDAG 27 TUE I 1939 HAARCEM'S DA'GBEAD Radio-apparaten voor politie en brandweer. Vele gemeenten schaffen ze aan. GEBOUW „HET BLAUWE KRUIS". Verioachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Helder tot licht of half bewolkt, droog, warm weer. Zwakke wind aanvankelijk veranderlijk, later uit Westelijke rich tingen en iets toenemend. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden 60 F. De depressie in het Oosten is uit het waar nemingsgebied verdwenen, doch beheerscht het weer nog in Oost-Duitschland en Polen. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye breidde zich over Frankrijk en het Westelijk deel van Centraal-Europa uit. In de Alpen is de bewolking nog zwaar doch begint het weer beter te worden. In de om geving van de Noordzee is het weer opge klaard en zijn de onweersdepressies alle op gelost. In Ierland doet een naderende Oceaan depressie haar invloed gelden. Te Valentia viel 19 mm regen en tot in de Iersche Zee krompen de winden naar Zuid en nam de be wolking toe. In Frankrijk is het mooi wind stil weer. De tegenstelling tusschen het koele weer in Centraal-Europa en het warme zomer weer in het Oostzeegebied in Scandinavië is nog aanwezig. De hoogste ochtendtempera- turen komen voor op den Poolcirkel. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KELP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 1.42 uur; n.m. 14.12 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht- 14141. Politie: 11850. Brandweer: 15333. spreekt met Nurks. Op den dag van de Hildebrandt- herdenking in Haarlem zal zooals men weet, een delegatie van de Hilddbrandt optocht naar Amsterdam gaan om daar de Spoorwegtentoonstelling te bezichtigen. Onder de figuren uit de Camera Obscura zal zich ook de heer Nurks, personifieering van den criti- schen zin der Nederlanders bij uitne mendheid, bevinden. Pofessor Goudriaan directeur der Nederlandsche Spoorwe gen, zal de delegatie in Amsterdam ontvangen, en inzonderheid het woord richten tot den heer Nurks. Hij zal zijn dankbaarheid jegens den - heer Nurks betuigen voor het feit dat deze als vertegenwoordiger van alle Neder landsche criticasters gedurende de 100 jaren van het bestaan der Spoor wegen van zijn belangstelling heeft blijk gegeven. Verdachte ziet niet af van getuigenverhoor. Behandeling van juwcelendiefstal moest worden geschorst. PROV. WATERLEIDING BEDRIJF. Groote uitbreiding in 1938 ORDEELIG SALDO DER EXPLOITATIE n het verslag van het Prov. Waterleidingbe- if van Noord-Holland over het boekjaar 1938 t de directeur o.a. het volgende: Iet jaar 1938 is het jaar geweest van groote jreidingen waarmede het voorzieningsgebied i het bedrijf zich tot zijn voorloopig wijdst ikbare grenzen heeft uitgebreid. Het berei- i van dit stadium viel samen met het gereed- nen van de groote uitbreiding, die, mede ik zij de medewerking van het Rijk, aan het lingsnet in de Wieringermeer kon worden gevoegd. Die uitbreiding omvat, met inbe dt van 43 K.M., die in 1937 was gelegd, doch n nog niet in exploitatie kon worden geno- n, 183 K.M. hoofdleiding. Het hoofdleidings van het P.W.N. is door deze en andere in 8 tot stand gekomen uitbreidingen op 2.457 J. gebracht, een lengte die in een enkel ge- welhaast het dubbele, doch in alle overige allen meer dan hét dubbele bedraagt van de -lengte der grootste bedrijven hier te lande. Iet aantal aansluitingen vermeerderde in 8 van 102.062 tot 104.763 (dus met 2.701 isluitingen, zijnde 2.6 pet., tegenover 1.7 pet. 1937). De afgeleverde hoeveelheid water ;g van 14.632.854 M3. tot 15.774.677 M3. en n dus toe met 1.141.823 M3. zijnde 7.8 pet. enover 6.2 pet. in 1937. De opbrengst van het sverde water gaf een vermeerdering te zien i f 2,309.279,99 tot f 2.408.960,18 en steeg dus t f 99.680.19, zijnde 4.3 pet., tegenover 2.6 in 1937. Er mag dus een veelszins verheu- de toeneming worden geconstateerd, al mag irbij niet uit het oog verloren worden, dat ie ongunstige verhouding, die er reeds sedert aantal jaren bestaat tusschen de toeneming i de wateropbrengst en die van de afgele- de hoeveelheid water, nog geen keer ten de kwam. Niet onmogelijk is echter, dat de atregelen, genomen om in deze verhouding betering te brengen, eerst met eenige na- ig tot het doel zullen leiden. Twee factoren >ben het streven van het Bedrijf ten deze [unstig beïnvloed, nl. het droge voorjaar en strege vorst in December van het verslag- r. 'ooral in laatstgenoemde periode, waarin kbaar vele verbruikers zich hebben schuldig naakt aan de zoo laakbare en veelal niet is tot het doel leidende handeling om de kra- i te laten openstaan teneinde bevreizing van binnenleiding te voorkomen, heeft het Be- jf zich ten zeerste moeten inspannen? om de tervoorziening naar den eisch te laten func- meeren en is het er in een enkel geval zij ook slechts gedurende enkele uren niet geslaagd de watervoorziening normaal gaan- te houden. )e onderzoekingen en proeven omtrent de ming en zuivering van IJselmeerwater wer- voortgezet. /leer en meer is de wenschelijkheid naar vo- gekomen om de waterwinplaats te Bergen, te zwaar belast was door haar taak om in de loefte der afcjeeling Noord te voorzien, in de vulling dier taak te ondersteunen en daartoe meer zuidelijk gelegen Provinciale duinge- den in te schakelen. Aangezien door het Pro- ciaal Bestuur aan de Provinciale Staten in- tijd bij den aankoop daarvan de toezegging s gedaan/dat eerst in de laatste plaats het nterrein Egmond in aanmerking zou worden iracht, is voor verdere waterwinning de ize gevallen op het westelijk en middenge- lte van het terrein Bakkum-Noord. De noo- e credieten zijn gevraagd en inmiddels ge- gen om ter plaatse belangrijke uitbreidings- rken uit te voeren, bestaande uit drie secun- re pompstations met elk 20 waterwinnings ten en bijbehoorende zuig- en persleidih- Wateronttrekkinfi: aan den bodem. hebben wij U in drie korte flitsen laten lezen. Hoe zou U handelen, Indien U de 100.000 won? Ook maar raak koopen? Of gaat U het zorgvuldig beleggen? Be denk echter, dat U eerst in het bezit moet zijn van één of meer briefjes. Zonder briefje geen kans. Stel derhalve niet uit, wat U heden doen kunt. DE H. A. C. O.-TREKKING BEGINT REEDS A.S. MAANDAG. Komt zelf Uw nummertje uitzoeken of bel nr. 13370 even op en het briefje wordt terstond bezorgd. Let op het geluksadres VAN HALEM'S HOEFIJZERKANTOOR SCHOTERWEG 3, tegenover Fr. Halstheater. A (Adv. Ingez. MedJ Auto-ongeluk met wonderlijk goeden afloop. Wagen totaal vernield, inzittenden liepen slechts enkele ontvellingen op. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur werd de politie te Overveen telefonisch gewaarschuwd, dat c.p de Spoorlaan nabij den Zeeweg een ern stig auto-ongeluk was gebeurd. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij wel een zwaar beschadigde auto, doch zij kon geen der inzittenden meer ontdekken. Bij on derzoek bleek haar, dat de auto, welke een groote snelheid moet hebben gehad, uit de richting Zandvoort was gekomen. De auto had eerst een granieten lantaarnpaal omver gereden, had vervolgens de ijzerdraadafraste ring om den tuin van mevrouw Hilarius ver nield, was tegen een vierkanten pilaster, welke aan den inrijweg der villa stond, gebotst, zoo dat deze afbrak, sloeg van den tweeden pilas ter het bovenstuk af om door de afrastering heen eindelijk op het trottoir tot stilstand te komen. Verder bleek de politie, dat in de auto twee personen gezeten hadden, de heeren A. H. B. uit Haarlem en E. J. M. H. uit Heemstede. Zij verklaarden met ongever 60 K.M. snelheid te hebben gereden en niet tijdig genoeg de bocht hebben kunnen nemen. Zelf waren ze bij het ongeluk, wonderlijk genoeg slechts met gescheurde kleeding en enkele ontvellin gen afgekomen. De auto is door de politie in beslag gentv men. Alleen de kap van den auto is in tact gebleven, het overige is totaal vernield. Verkiezingen op Malta. Succes voor de nieuwe constitutie. De eerste keer, dat sedert ruim vijf jaar ver kiezingen op Malta gehouden zijn, heeft een suc ces opgeleverd ten aanzien van de nieuwe con stitutie, die in Februari j.l. is afgekondigd. De pogingen tot een nationalistschen boycot slaag den er niet in 35.000 van de 47.000 ingeschreven kiezers van stemmen te weerhouden. De verkie zingen gingen over den terugkeer van de 10 le den van den nieuwen raad der regeering. Het totaal aantal stemmen voor de vijf leden die een anti-nationalistische meerderheid toonen, be droeg 10.000 tegen 6000 voor de nationalisten. De stemmen voor de andere vijf leden zijn nog niet geteld. KANOSPORT NEDERLAND—DLTTSCHLAND. Op 30 Juli organiseert de Kanovereeniging ..De Geuzen" op de Voorzaan te Zaandam de jaarlijksche internationale ontmoeting op kano sportgebied tusschen de nationale ploegen van Nederland en Duitschland. De Voorzaan is een ideaal water voor een dergelijken wedstrijd; doordat die hier over een afstand van 1000 Me ter volkomen recht is, kan voor de kortebaans kanopagaaiwedstrijden, welke immer onder 1000 M. blijven, een baan uitgezet worden, welke alleen door de Amsterdamsche Bosch- baan wordt overtroffen. Nergens minder dan 100 Meter zijnde, kunnen zonder bezwaar 12 booten tegelijk starten, hetgeen van veel belang is voor de nationale pagaaiwedstrijden, welke eveneens op 30 Juli worden gehouden. Het is een schitterend gezicht, wanneer 12 uiterst snelle race-kano's den strijd met elkaar aanbin den, een ongekende actie gaat hiervan uit. Sinds lang is het geen kindersport meer. Als men het verfijnde bootmateriaal ziet, wat vol gens vastomlijnde plannen, die aan de practijk zijn getoest en als men de pagaaitechniek in de verschillende klassen gadeslaat, zal men ook gauw van gedachten veranderen. Dat onze kanovaarders ook internationaal goed kunnen medekomen, bewijst wel het re sultaat op de Olympische Spelen in 1936, daar met een betrekkelijk kleine ploeg nochtans be slag werd gelegd op 3 derde prijzen. Onze vierpersoons ploeg bestaat uit J. Kraaier, J. Vrolijk. J. Stadt. en W. v. d. Kroft. Kraaier en Vrolijk zitten reeds bij elkaar in de 4-persoons ploeg van ..De Geuzen", dus zijn goed op elkaar ingesteld. Stadt van ,.Quo Vadis" is een van onze kanovaarders met den besten stijl; daar hij zich echter nooit als eerste weet te plaatsen, valt hij nooit op. Reeds 7 jaar is hij een goede tweede te noemen en dit jaar is hij er wel heel goed in, daar hij de nummers één wel heel dicht op de hielen zit. Van der Kroft van de Haarlemsche Kano vereeniging is de vierde man; van hem kan het zelfde gezegd worden als Van Stadt. Hij vaart uitstekend, alleen is zijn routine nog niet zoo groot als die van Stadt. Bij zijn streven om een eerste plaats te bezetten stuit hij echter altijd op Vrolijk en Kraaier. De geheele vierpersoons ploeg bestaat uit individueele trekkers en in de weken dat zij nu samen getraind hebben, hebben zij getoond een goed geheel te kunnen vormen. Wij hopen, dat ons optimisme gegrond zal zijn en dat wij den wisselprijs beshikbaar ge steld door de stad Essen, een jaar in ons eigen land kunnen houden. Een Nederlandsche over winning zal ons een moreelen steun geven, wan neer het volgende jaar in Helsinki om de hoog ste sporteer gestreden zal worden. Het belooft op de Voorzaan een dag van goe de watersport te worden; het is te hopen, dat het publiek wat meer belangstelling voor deze bij uitstek nationale sport zal toonen, welke dit heusch wel waard is! Verschillende gemeenten in ons land heb ben voorbereidingen getroffen, dat zij nog in den loop van dit jaar in het bezit, zullen ko- mer, van radio zend- en ontvangtoestellen, welke aan allerlei gemeentediensten dienst baar kunnen worden gemaakt. Zoo zijn er bijv. in Amsterdam plannen ge reed. waardoor de politie-auto's en politle- vaartuigen en verschillende brandweervoertui gen in den naaste toekomst met een ontvang toestel gullen worden uitgerust. Het centraal zendstation zal op het Hoofdbureau worden ondergebracht. Dat men hiertoe thans over kan gaan is te danken aan uitgebreide onderzoekingen van radiotechnici, welke ertoe hebben geleid, dat in de laboratoria van P.T.T. een systeem is gevonden, dat zeer geschikt is om in drukke steden verbindingen tusschen den zender en de ontvang toestellen in auto's tot stand te brengen. Het systeem kan de politie en brandweer, zooals begrijpelijk is goede diensten bewij zen, doch ook de luchtbescherming kan er groot voordeel van hebben. Een deskundige, die wij vroegen of hij ook voor Haarlem aanschaffing van een dergelijk zendstation met de daarbij behoorenae, ont vangtoestellen wenschelijk achtte, wees ons erop, dat Haarlem reeds een groot aantal po- litiemelders bezit. Tevens heeft men in de po litieposthuizen een uitstekend middel tot con tact. DE MULO-EXAMENS. Maandag slaagden te Haarlem voor het B.- diploma: A. J. Verschoor en J. Spaans, bei den te IJmuiden; C. J. Kalis, R. C. W. M. de Vries, A. Wehnes. A. Wiggers en F. Wil- lemse, allen te Haarlem. Voor het A-diploma: H. M. Sabelis en G. C. L. Bander, beiden te Santpoort; J. Laan te Velsen; M. L. Michels te Driehuis; J. van der Zwan, M. Vis, S. Schuller, A. van der Baan, J. Bakker. C. de Boer en W. de Bruyn, allen te IJmuiden; A. J. Krom, H. B. van Dorsten. Th. J. Muller Massis. C. P. Kraay, T. Romeijn en E. C. J. C. van de Pol, allen te Haarlem; J. C. Cornelissen te Halfweg; J. J. Kruijer, te Ardenhout en J. Tichelaar te Zwanenburg. (Adv. Ingez. Med.) Kolonel Koe terug naar Polen. Eenige onderhandelaars blijven nog in Londen. Kolonel Koe, de leider van de Poolsche eco nomische delegatie, is gisteren van Londen ver trokken om naar Warschau terug te keeren. De leden der Poolsche delegatie blijven nog te Lon den om de bijzonderheden te regelen van het crediet ten bedrage van 8 millioen pd. st, dat de Britsche regeering aan Polen gegarandeerd heeft voor den aankoop van defensiemateriaal in En geland. Zooals Simon in het Lagerhuis heeft verklaard, is het niet mogelijk gebleken, ten aanzien van de vorgestelde extra-leening van 5 millioen pd. st. nog tijdig genoeg tot overeenstemming te komen, opdat de noodige wetgeving nog voor het zomer reces door de beide huizen zouden kunnen wor den behandeld. De Duilsclie vliegtuigen bij de Iersclie kust. Geen bewijs voor schending der territoriale grenzen. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Duitsche vliegtuigen boven de Britsche oostkust waren gezien, wordt op het Britsche ministerie van luchtvaart vernomen, dat een buitenlandschc militaire luchtmacht, van tijd tot tijd oefenvluchten boven de Noordzee on derneemt. zooals ook de Engelsche luchtmacht doet en dat de toestellen tot binnen gezichts afstand van de kust naderen. Er zijn echter geen bewijzen dat deze vliegtuigen de Britsche territoriale grenzen Inderdaad hebben ge schonden. MELKWAGEN AANGEREDEN Woensdagmiddag vier uur kwam op den Rijksstraatweg nabij de Pijnboomstraat een drie- wieiige motor-melkwagen van „Nutricia" in bot sing met een vrachtauto. De melkwagen sloeg onderstboven; de bestuur der, die er achterover uitviel, bleek ongedeerd te zijn. Van de lading van den melkwagen werd een gedeelte der gevulde flesschen over de straat ge slingerd en vernield. WIELRIJDER GEVALLEN. Op den weg langs het Spaarne. nabij de Spaarnhovenstraat, had Woensdag een wiel rijder, de heer Pdie een zwaar pak op zijn rug droeg, het ongeluk met zijn fiets te vallen. Hij werd aan een been gewond; slechts met moete kon hij zijn woning bereiken, alwaar zijn toestand zich nogal bevredigend liet aan zien. Later kwam daarin echter een minder gunstige wending, zoodat de hulp werd in geroepen van een dokter, die overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. W oensdagavond voor vergaderingen gesloten. De afdeeling Haarlem van de Ned. Chr. Ge- heelonth. Vereeniging heeft Woensdagavond haar laatste maandelijksche ledenvergadering het gebouw „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt gehouden. Die vergadering droeg uit den aard der zaak een weemoedig karakter, want sinds 27 September 1909 kreeg deze afdee ling het gebouw in eigendom. Zooals onze lezers weten is het aangekocht door C. J. van den Broek's Ijzerhandel» die er een magazijn in vestigt. De vergadering van Woensdagavond werd ge presideerd door den heer E. L. de Boer, die er aan herinnerde, dat dit de laatste maal was dat de afdeeling in deze oude vertrouwde omgeving vergaderde en die wel kon begrijpen, dat dit vooral de oud-strijders met weemoed zou ver vullen. De heer J. Nieuwstraten hield een cau serie over het onderwerp: „Practische reclassee- ring". Het salon-orkest van de afdeeling verleen de zijn medewerking. Nader vernemen wij, dat de N. C. G. O. V. nog geen andere vergadergelegenheid bezit. Het ligt in het voornemen, als het kan in het centrum van de stad, een nieuw eigen gebouw, maar dan van kleiner formaat, te stichten, be stemd voor de vergadering en propaganda-bij- eenkomsten van deze organisatie en voor haar onderafdeelingen „De Schakel" (jongelieden van 1423 jaar) en »,De Hoop der Toekomst" (voor kinderen). Ook andere drankbestrijdende ver- eenigingen zullen hier een lokaal kunnen huren. Maar hoe het ook zij, onze stad heeft voorloo pig weer een gelegenheid voor het houden van vergaderingen verloren. Ons werd er aan herinnerd, dat op het ge bouw „Het Blauwe Kruis" een servituut rust; na de ontruiming mogen er in vijftien jaar geen al coholhoudende dranken worden verkocht en dat er in die periode ook geen vergaderingen mogen worden gehouden. Ook het bureau van den heer W. P. J. Overmeer verplaatst. De heer W. P. J. Overmeer, landelijk secreta ris van de Algemeene Reclasseeringscommïssie der N. C. G. O. V., die gedurende vijftien jaar zijn werkzaamheden in het gebouw „Het Blauwe Kruis" verricht, is ook genoodzaakt te vertrek ken. Morgen wordt zijn bureau ontruimd en ver plaatst naar den overkant van de Oude Groen markt 11, waar het met ingang van 1 Augustus geopend wordt. R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. Van de eerste naar de tweede klasse voor Opl. N.a. (lingerie- en costuumnaaien) Staats- acte: M. Bakx, W. Hauber, Zr. Mechtildus, C. Spie renburg, L. Spigt. Van de tweede klasse Vooropleiding naar de eerste klasse Opl. N.a.: G. Eerdenburg, S. Eysink, L. Hauber, D. Laarveld, W. Maarse, A. Schellings, M. Vlaar- kamp. Niet bevorderd 1. Van de eerste klasse Vooropleiding naar de tweede klasse Opl. N.a.: C. Kooiman, N. Meyrann, M. Saulenn, L. Roorda, N. Voorheveld, M. Wolff! Opleiding „Huishoudkundige". Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: A. Bertholée, Gr. Bottelier, M. Burghard, H. Captein, A. Fonville. M. Giebels, Tr. Grapper- haus, C. v. d. Helm, M. Jager, J. Klijn, G. Lee naars, J. Schlaghecke v.w. wegens ziekte, J. Tol. C. Vissers. B. Westerwoudt. Afgewezen geen. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Bevor derd van de eerste naar de tweede klasse: R. v. d. Bogaard, W. Budding, C. Couzijn, C. Delhez, J. de Groot, J. Heemskerk, J. van Kim- menade, Tr. van Leeuwen, N. v. d. Linden, L. Murk, D. Reckmann, R. Rijkernberg, A. Straat hof. A. Teeuwen v. w. Afgewezen 1. Opleiding Costuumklas. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse C. Boots, N. Christoffels, A. Kamp, T. de Korte, J. Nupoort, R. Redeker, B. Rustenbur ger, A. Rijs, A. Schipper. M. Umans. R. Vo gels, R. Westenburger. Afgewezen geen. Voorbereidende klassen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: A) A. Blaas v.w., J. de Boer, Gr. Fenger v.w., B. de Geus, T. Goulooze, T. Heesterbeek, R. van Kipshagen, A Koster. A. Lijnzaad, A- Nijssen, N. Pennekamp. A. Rohling. A. Schoon- derbeek. A. Turkenburg, A. v. d. Veldt, C. van Velthoven, L. Vreenegoor, T. Warmendam, J. van Weel. B) S. Aalsma, A. Bank, v.w. C. Bartels. L. Bi'.aars, A. Bouman, T. Braspenning, Gr. Dee- lissen. v.w. A. Karremans, A. van Ketel, W. de Korte. v.w. B. Kuyper, Tr. van Meurs, A. v. d. Plas. N. v. d. Putten, v.w. St. Smolenaars, v.w. J. Steman. Tr. Ruyters, T. Vreenegoor, v.w. N. Winnubst. K. de Wit. C.i M. Boots. T. Klomp, A. Koelemij, A. van Leuven. S. de Liefde, W. van Looy, Gr. Lucas, A. Martin. Th. Meyer. M. Moonen, T. Orth, K. v d. Putten, N. Somer, I. Steentjes. N. Vogels, G. de Wit. Het getuigschrift voor de twee-jarige voor bereidende klasse werd behaald door de vol gende leerlingen: A. Balthus. M. Barnhoom, H. Beekelaar, J. Beljaards. J. Boerrigter, B. Bom, J. van Brug ge. M. Christiaans, M. Dekker, M. Dijkzeul, M. Geerlings. I. Goossens. T. de Haan, M. Hand- graaf. M. Holdorp, J. Hulsebosch. J. Janbroers, B. der Kinderen, C. v. d. Klashorst. M. Kop pen, A. Kuyck. L. Kuypers. A. Lubken, PI. v. d. Meer. A. Metselaar, C. Nelis, J. Neyenhuïs, T. Oldenburg. J. Prins, T. Sallé. N. Scholten, L. Stellbrink, L. Turkenburg. M. Vleeskens, L. de Vos, C. v. d Weegh. A. Wiggers. Afgewezen 2. Namiddagcursus Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Tr. Bakker, D. Bult. T. van Eex*den. J. de C.raaff. R. van Heerden. M Hetem. R. van Kuieren v.w. wegens ziekte. M. Kuiper. C. de Kwant, L. Stoellnga, W. Swart. M. Wessels, A. Weyerd, N. Weyers, M. Winnubst. Afgewezen 1. BENNEBROEK KOSTBAARHEDEN GESTOLEN. Er is ingebroken in een perceel aan de Bennebroekerdreef. De daders hebben zich toegang verschaft door openbreking van de achterdeur met een breekijzer. Er werden kostbaarheden ontvremd tot een gezamenlijke waarde van f 300; o.a. 2 Daarlen coKiers. 2 gouden ringen, 1 zilveren ring met steen en een zilveren armband. De politie is de daders op het spoor. Op den dag van de inbraak hebben zich •wee mannen op verdachte wijze in de na bijheid van het perceel, waar is ingebroken opgehouden. De politie beschikt over een goed signalement. In den nacht van 9 op 10 Mei j.l. plunderde 'n inbreker de etalage van den juwelierswinkel van den heer J. W. M. Litsenburg in de Eerste Constantijn Huygensstraat te Amsterdam. 's Morgens tegen vijf uur waarschuwde een politieagent den eigenaar van de zaak, die bo ven den winkel woont, dat de winkelruit, was vernield. Het linkerbenedengedeelte van de groote spiegelruit was ingedrukt, zoodat er een opening van ongeveer een halve meter in het vierkant was ontstaan. Door dit gat had de dief zijn slag geslagen. Toevallig had de win kelier in dit gedeelte van de etalage op twee plateaux zijn kostbaarste stukken uitgestald. Wat niet direct gegrepen kon worden had de inbreker met een zgn. pikhaak naar zich toe geharkt. Het bleek, dat een vakman aan het werk was geweest: de ruit was met zeep be smeerd, en beplakt met grauw papier. De stuk ken lagen deels op het trottoir en waren deels in de etalage gevallen. Met een gummihamer had hij de ruit verbrijzeld. Toen de juwelier inventaris had opgemaakt, kwam hij tot de minder aangename conclusie, dat er voor hon derden guldens gestólen was. De politie boekte spoedig succes, reeds den- zeilden avond arresteerde zij den vermoede- lijken dader. De man een 53-jarige los-werk- man, die reeds herhaaldelijk, o.a. in de Be- geer-zaak is veroordeeld, stond voor de va- cantiekamer van de rechtbank terecht, gepre sideerd door mr. P. F. Swagerman, verdacht van diefstal met braak. „Geen sprake van. dat ik me hieraan schul dig heb gemaakt" zeide de man, die enkele jaren geleden een straf van vier jaar heeft uitgezeten. „Ik beken altijd als ik iets gedaan heb, ik weet maar al te goed dat ontkennen niets helpt, als je schuldig bent". „Dan zullen we de getuigen maar eens hoo- ren", antwoordde de president nuchterweg. Een getuige, een juffrouw waarmede verd. zeer bevriend was. had bezwareVude verkla ringen voor de politie afgelegd. Doch ter zit ting was zij niet verschenen wegens ziekte. President: We zullen dan maar van haar getuigenis afzien, en haar verklaringen voor de politie afgelegd, voorlezen. De verdachte, die van het wetboek van strafvordering het een cn ander afweet, zeide dat hij daar geen bezwaar tegen had mits de verklaringen van zijn vriendin hem niet be zwaarden. Tegen de politie had zij gezegd, dat verd. op 9 Mei, 's avonds om 11 uur dc woning had verlaten. Pas in den vroegen ochtend was hij in een uitstekende stemming teruggekomen: „Ik heb een goeden slag geslagen, kijk maar eens hier". Verd. had haar toen een kerncol lectie sieraden laten zien. Zij wist echter niet waar verd. had ingebroken. Deze verklaring las de griffier voor Verdachte: „Geen woord van waar, er deugt niets van en laat ze dat nu maar eens onder eede komen verklaren. Dat gaat hier zoo maar niet", besloot verd. Er zat voor de rechtbank niets anders op, dan de behandeling te schorsen en de juffrouw dan opnieuw te dagvaarden. Getroost ging verdachte naar het huis van bewaring terug. Nadat was gebleken, dat op grond van de conclusie waartoe de Commissie Wateronttrek king aan den Bodem bij het haar door. den Mi nister opgedragen onderzoek naar den invloed van de wateronttrekking door het pompstation van het P.W.N. te Bennebroek op de omgeving, heeft gemeend te moeten komen, de Hinder wetvergunning niet zou kunnen worden ver leend, is een nieuwe aanvrage ingezonden, strekkende tot het verkrijgen eener vergunning, waarbij de wateronttrekking slechts gedurende de zomermaanden, waarin de bollencultures niet geschaad zouden kunnen worden voort gang zou hebben. Het resultaat is geweest, dat de bedoeling, om ter plaatse, zij het slechts een korten tijd van het jaar, water te winnen, is verijdeld. Aan de verguning is nl. de voorwaar de verbonden, dat door middel van de inrichting geen grondwater aan den bodem zal worden onttrokken. Uit deze beslissing is bij vernieu wing gebleken, dat de Hinderwet een zeer wei nig deugdelijk middel is, om een veelzijdig en moeilijk vraagstuk als de waterontterkking te regelen en dat hier een impasse is ontstaan, welke dringend voorziening vordert. In het antwoord, hetwelk de Minister van Sociale Zaken in December op hem gestelde vragen heeft gegeven, is medegedeeld, dat de vraag, of met betrekking tot het vraagstuk van de wateronttrekking aan den bodem andere maatregelen gewenscht zijn, een punt van nader onderzoek vormt. In 1938 werd totaal geleverd 15.774.677 M3. water tegen in 1937 14.632.854 M3. Ultimo 1938 waren 100.578 perceelen aange sloten (vorig jaar 98.243). Bovendien waren op 31 December nog 4.185 (v. j. 3.819) niet-aan- sluitplichtige perceelen aangesloten, waarvan 867 woningen en 3.318 uitsluitend tot bedrijf ingerichte perceelen (v. j. respectievelijk 578 en 3.241). Het totaal aantal aansluitingen steeg der halve van 102.062 (op 31 December 1937) tot 104.763 (op 31 December 1938) dus met 2.701. De lengtel van het hoofdleidingsnet bedroeg op 31 December 1938 in totaal 2.457.104 M. De aankoop van watermeters bedroeg 2200 stuks. Financleele resultaten. De winst- en verliesrekening over 1938 toont aan, dat aan de reserve voor pensioenen weer f 15.000 werd toegevoegd. Behalve de gewone bedrijfslasten konden rente en afschrijving worden opgebracht. f 244,852.05 werd aangewend voor extra af schrijvingen op verschillende activa en f 147.814,59 voor afschrijving van zegclkosten op obligation. De opbrengst wegens waterverkoop was f 2.408.960,18. In het afgeloopen jaar werd een bedrag van f 449.708.05 aan de Reserve voor bijzondere af schrijvingen onttrokken welk bedrag is aange wend voor afschrijving op disagio, geleden op door conversie vervallen leeningen, voor zoo ver zulks niet uit het bedrijfsoverschot kon plaats hebben. Het voordeelig saldo der exploitatie, na af trek van de zegelkosten, bedraagt f 259.852,05.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2