JA oitid Recepten DONDERDAG 27 JU EI 1939 HAAREEM'S DAGBLAD 10 E kwaliteit van haar spraakorgaan is van dien aard, dat men nooit behoeft te twijfelen, of zij er is. De hoeveel heid woorden, die over haar lippen vloeien, staat ongeveer tot die van het overige gezelschap als tien tot één. Zij houdt van menschen, want met haar eenzaamheid weet ze niets aan te vangen: ze heeft immers geen problemen, ze is af. „Je moet mij niet met Montessori aankomen" zegt ze met vaste en duidelijke stem, terwijl we tusschen twee sets op de tennisbaan wat uitrusten. „Ik zie het aan de kinderen van mijn zuster: er is geen huis mee te houden; alles mogen die maar doen. Ik houd van een normale opvoeding. Mijn Kitty gaat naar een doodgewone school." Is het lakschheld of gebrek aan critisch ver mogen, of misschien alleen maar de ervaring, dat debatteeren tot niets leidt, dat één van de aanwezigen alleen maar vraagt: „Is ze al op een voorbereidend klasje?" „Ze is er wel een poosje geweest" luidt het antwoord, „maar het beviel me niets. Er waren voort durend onaangenaamheden met de andere kinderen. Het is niets voor Kitty; nu houd ik haar maar thuis tot de groote school. Ik vind trouwens, dat de tegenwoordige moeders zich veel te veel aan hun plichten onttrekken." „Het zou toch wel kunnen zijn, dat het voor veel moeders een opoffering is, ze al zoo vroeg af te staan; misschien gelooven ze, dat het beter voor de kinderen is, met anderen in con tact te komen" waagt nu één van de dames tegen te werpen. „Ik geloof, dat het over 't algemeen gemakzucht is", verklaart de zelfbewuste; bovendien kunnen ze er nog ziek tes oploopen. Mijn Kitty heeft het gauw te pakken." „Een eenigst kind opvoeden is toch wel een heel moeilijke taak" merkt iemand op. „Dat ben ik volstrekt niet met je eens, aan één kind kun je je veel meer wijden. Wat ik zeggen wou, ik heb gisteren een bijzon der geslaagd diner bijgewoond. Daar was die Mevrouw N. ook, je weet wel, waarmee ik in dat comité zit. Een verbazend veelzijdig mensch. Je snapt eenvoudig niet, hoe ze 't klaar speelt met die vijf kinderen van haar en dan nog zooveel aan liefdadigheid te doen. Ze leest daarbij alle nieuwe boeken en gaat bovendien met haar man nog naar alle ten toonstellingen. Ze heeft onlangs bij zich aan huis een bazar gehouden, het heele huis lag natuurlijk overhoop. Haar man keek wel een beetje sip, toen ze daar vol enthousiasme over zat te vertellen. Trouwens, je krijgt wel den indruk, dat ze hem een beetje in de schaduw stelt. Ik zat aan 't andere eind van de tafel, maar haar stem hoorde je boven alles uit." „Zelfkennis is maar alles" dacht ik, het geen ik echter wijselijk binnen den wal van mijn tanden liet. „Onder het kopje koffie wou ze met me beginnen over de moderne psychologie", hernam de zelfbewuste. „Daar houdt ze zelfs cursussen over! Nu, jullie weten, dan ben je bij m ij aan het verkeerde adres. Ik moet er niets van hebben! Ik heb haar dat ook duidelijk te verstaan gegeven. Gelukkig zat ik juist naast dat zielige geschei den mevrouwtje D. Daar ben ik meteen osten tatief mee gaan praten. Als zoo'n gesprek je niet aanstaat, moet je maar dadelijk de knoop doorhakken en over iets anders beginnen. Je kon merken, dat het haar geweldig hinderde. Maar zoo iemand moet maar eens voelen, dat je niet gediend bent van al dien modernen onzin. Trouwens, ik vind, dat je er beter aan doet, je met zoo'n stakkerig menschje te be moeien." „Stakkerig?", vroeg één van de dames, „hé, ik vind, dat ze dien indruk heele- maal niet maakt! Ze schijnt er zich nogal flink doorheen te slaan; ik hoorde, dat ze weer met haar studie begonnen is." „Ja, daar ben ik het nu heelemaal niet mee eens! Met die twee kinderen moest ze haar handen al vol hebben. Ik heb haar dat ook gezegd. Ik vroeg haar, of ze nu beslist vond, dat dat stu- aeeren meer waard was, dan huishouden en kinderen opvoeden. Die studeerende vrouwen verbeelden zich meestal, dat zij alleen maar echt werken, en dat huiselijke bezigheden voor de snipperuurtjes zijn. Als ik 's morgens thuis ben, heb ik geen oogenblik rust: dan weer is 't een leverancier, dan moet je het menu be spreken, dan weer een telefoontje; 't is zoo weer tijd voor de koffie!" „Geloof je niet, dat een massa van die dingen ook gauwer kunnen gebeuren, als het moet?" Zonder op die vraag te reageeren, vervolgt de zelfbe wuste: „Zie je, ik heb natuurlijk erg te doen met dat vrouwtje, maar ik vind het gewoon bespottelijk, dat ze niet bij haar moeder is gebleven. Nu slooft ze zich af en ze zou een gemakkelijk leven kunnen hebben, 't Is ten slotte volgens mij niets dan eerzucht, om dien titel te halen." „Ik kan me toch heel goed voorstellen, dat je behoefte hebt, je er boven uit te werken, wanneer je zoo'n kiap gekregen hebt" werpt iemand tegen, en vervolgt: „Een vrouw zonder man heeft eigenlijk geen plaats meer in de maatschappij. Zoo iets kan j ij je niet indenken. Als je goed getrouwd bent en je man heeft een behoorlijke positie, dan zit je vanzelf overal in. Een getrouwde vrouw be seft bijna nooit, dat al die kennissen en al die gezelligheid haar eigenlijk maar in de schoot worden geworpen, alleen om het feit, dat ze de vrouw van haar man is. Maar een weduwe of een gescheiden vrouw staat gewoon buiten de maatschappij. Ik kan me best begrijpen, dat dat vrouwtje door eigen kracht opnieuw een plaats onder de zon probeert te veroveren!" Vol spanning kijken allen van de één naar de ander; wat zal op deze hartstochtelijke apologie de repliek zijn? Dan volgt het on veranderlijke: „Dat ben ik heelemaal niet met je eens, er bestaat ook altijd nog zoo iets als berusting. Nu ja, de één krijgt het ook wat beter dan de ander. Dat zal ook trouwens wel van je eigen persoonlijkheid afhangen. Ik ge loof, dat iedereen krijgt, wat hem toekomt. Wat mij betreft, ik vind het leven best." „Als dat dan zoo is, zullen we dan maar weer gaan spelen?" wordt er voorgesteld. ,3est". antwoordt de zelfbewuste, zal ik beginnen met serveeren?" M. B. Gebreide tennisrok Als we ons op een guren dag naar de tennis baan moeten begeven en rillen bij de gedachte aan onze witte jurk, zal een gebreid wit wollen rokje ons een welkom kleedingstuk zijn. We hebben noodig 400 Gr. witte wol en pen nen no. 4. Voorpand. Hiervoor zetten we op 172 st. en breien de eerste pen als volgt: 32 averecht, 3 st. recht, 12 st. averecht, herhalen van tot er 35 st. over zijn 3 st. recht, 32 st. averecht. Op de volgen de pen worden de rechten averecht en de averechten recht gebreid. Na 17 toeren breien we van de 12e st. de eerste 2 st. tezamen. De 7 plooien zijn dan dus 1 st. smaller geworden. Na weer 17 toeren breien we van de 11 st. de laatste 2 tezamen. Zoo breien we door, tot het voorpand 25 c.m. lang is. Dan minderen we de zijkanten om de 10 toeren aan weers kanten 1 st. af. Is de plooi nog 3 st. breed, dan breien we verder tot de rok de vereischte lengte heeft. We kanten losjes af. Achterpand. Hiervoor zetten we 151 st. op, breien 29 st. averecht en vervolgens als bij het voorpand, gevolgd door 29 st. averecht. In het achter pand komen maar 6 plooien. Het afminderen van het achterpand is gelijk aan dat van het voorpand. Opmaak. De zijkanten worden op de machine aan elkaar gestikt en de rok wordt flink geperst onder een vochtigen doek. In de taille stikken we een biesje zij en rijgen er een breed elastiek door. Sp. Th. KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. Keurige broekspijpen houdt u steeds, indien u aan de pantalons van uw man of zoon aan den binnenkant van de zoom een knoop naait, overtrokken met de zelfde stof. De pantalon schuurt dan niet bij het loopen tegen de schoenen. Oude vilthoeden behoeven nooit te worden weggegooid! We kunnen er een keurig handtaschje uit maken. Eerst maakt u het vilt nat, daarna strijkt u er met een heete bout overheen tot het ge heel plat is. Knip er dan twee rechthoekige stukken uit van 25 cM. lang en 16 cM. breed. Knip ook een reep van 50 cM. lengte en 5 cM. breedte. Naai deze aan de beide kanten van 25 cM. vast om den bodem en de opstaande kan ten te vormen. Van boven laat u een opening, waartegen u een treksluiting naait. Naai uw initialen in metaal in een hoekje van de tasch. Een dergelijk tasch je komt u niet duur en is ijzersterk! Pittige kruiderij Een oud Fransch recept voor het bereiden van een „geurtje" bij uw vleesch- en visch- gerechten moge hier volgen: Neem 5 of 6 knoflookbolletjes, steek in ieder een kruidna gel, doe er twee laurierbladen bij en een des sertlepel suiker. Brengt dit alles aan de kook in een flesch witte azijn en laat het tot op de helft inkoken. Filtreer het vocht zeer zorg vuldig en giet het in een flesch. Deze essence kan. indien de wijze goed is en u deze flesch stevig gesloten houdt, langer dan een jaar worden bewaard. Gebruik er 5 a 6 droppels van om aan uw visch- en vleeschgerechten een extra pittige .geur" te geven. EEN AARDIG OUD GEBRUIK. In het Fransche dorpje Bois-Jeröme wordt een alleraardigst oud gebruik nu reeds bijna een eeuw gehandhaafd. In 1826 stierf daar de goedige, romantische priester Pierre Seyer du Grand-Val op 81- jarigen leeftijd en hij bepaalde in zijn testa ment, dat ieder jaar 250 francs moesten wor den uitgekeerd aan het degelijkste meisje van de gemeente. 250 francs was in dien tijd een heele som en een aardige bruidsschat. Dit is nu niet meer het geval, maar toch is „la ro- sière", het degelijkste meisje, dat door den gemeenteraad van Bois-Jeröme wordt geko zen, erg blij met deze onderscheiding. Zij wordt, geheel in 't wit gekleed, door den bur gemeester naar de feestzaal geleid, waar haar de „bruidsschat" wordt overhandigd. Ze wordt zeer bejubeld en bemusiceerd door het plaatselijk muziekcorps en wanneer ze bin nen 't jaar trouwt wordt haar door den ge meenteraad een bruidsjapon aangeboden. Wat een kostelijk brokje romantiek in onzen wei nig romantischen tijd! hebben van allen die iets te maken hebben met de berechting van misdadigers. De uitgaaf werd verzorgd door de N.V. Dek ker en Van de Vegt te Nijmegen. Nieuwe uitgaven der A.N.V.V. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te 's-Gravenhage liet een nieuwe voor verspreiding in Zuid-Afrika bestemde pro. paganda-brochure verschijnen, getiteld „Gaan Holland sien". Dit werkje bevat een vlotte en uitvoerige beschrijving van ons land en van alles wat vooral voor een Zuid-Afrikaan inte ressant kan zijn. Het aantrekkelijke en goed geïllustreerde werkje wordt ingeleid door een voorwoord van Dr. H. D. van Broekhuizen, bui tengewoon gezant van de Unie van Zuid- Afrika. De A.N.V.V. gaf voorts een herdruk uit van het voor Brazilië en Portugal bestemde propa- ganda-boekje „Holanda". Aardig werkje voor jonge moeders - zooals deze dame - Gemakkelijk, aangenaam, Zonder gevaarlijk dieet. Vermoeiende oefeningen of Schadelijke medicijnen. „Ik ben lm. 55 lang. Voor ik Wex begon te nemen was mijn gewicht 132 pond - nu weeg ik 102 pond. Mijn omvang van buste, taille en heupen ia verminderd. Ik hield geen dieet en maakte ook geen oefeningen. Ik heb bemerkt dat mijn glas Wex iederen morgen mijn bloed zuivert van al het overtollig zuur. Mijn gezondheid is vooruitgegaan en mijn teint is frisch en gezond.'' Mej. A. W. Ook ET kunt een slank, aantrekkelijk figuur krijgen op dezelfde, prettige, gemakkelijke en veilige manier. Wex is een heerlijke, mousseerende drank, bestaande uit druivensapderivaten. Het neemt overtollig vet weg en geeft U tegelijkertijd nieuwe gezondheid en energie. Neem twee theelepels in een half glas water.'s morgens direct bij liet opstaan. Wex is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis- handige, apart verpakte hoeveelheden, een ~\doos van 6 stuks voor 10 cent, of groote flesch voor F 1.20. Rhythme in het Rliönrad. NIEUWE UITGAVEN Misdaad en Pers. Dr. K. W. P. Klaassen, een rechtbankverslag gever, heeft (voor de Criminologische Studiën) een werk geschreven over Misdaad en Pers. Hij behandelt dit onderwerp zeer uitvoerig, waarbij hij niet alleen het licht laat vallen op het be lang van de rechtspraak en van de verdachten, maar ook op het belang van de maatschappij en van de courant. Ter verkrijging van mate riaal heeft hij een uitgebreide enquête gehou den onder officieren van justitie, rechters, ad vocaten, gevangenisdirecteuren en reclasseer- ders. De schrijver toont zich een tegenstander van sensatie in de pers en omschrijft hoe naar zijn inzicht misdrijven moeten worden behandeld. Hij pleit er voor in het algemeen geen namen van verdachten in rechtbankverslagen op te ne men (een stelsel dat reeds lang door ons is ingevoerd red. H.D.) omdat zoo'n publicatie soms een beletsel kan zijn voor een veroor deelde om zich te herstellen in de maatschappij. Dr. N. Muller schreef voor het boek een voor- woond, waarin hij er op wijst, dat er geen ern stige symptomen van ongezondheid in het criti- sche deel van de persfunctie in Nederland is. Ongetwijfeld zal deze studie de belangstelling (Adv. Ingez. Medj Zondag: Gekookte ham. worteltjes en dop erwten, aardappelen, maizenapudding met bessen en frambozenvla. Maandag: Baklappen, stoof sla, aardappelen, rijst met krenten. Dinsdag: Prinsesseboonen, gebakken aard appelen, gebakken spek, gort in karnemelk. Woensdag: Rijst met tomaten en kaas, hangop met beschuit. Donderdag: Gehakt, bloemkool, aardappe len, meloen. Vrijdag: Bloemkoolsoep met kaas, sla, eieren aardappelen, botersaus. Zaterdag: Vermicellisoep met gehakt van blokjes, drie in de pan. Zullen deze zonnige zomerbeelden spoedig werkelijkheid worden....,? Op verzoek deze week een doopjurkje.. Onze rubriek „oud en nieuw" valt zeer in den smaak. Voortdurend bereiken ons vragen om modelletjes voor dit en dat. Zoo vroeg ons ook een lezeres om het model voor een doop jurkje, maardat schattige kleedingstukje kan moeilijk uit een oude japon van moeder worden gemaakt! Of. liever gezegd, 't zou wel kunnen, maar geen moeder zal er de voorkeur aan geven. We geven dus onze doopjurk gloednieuw. Het voor- en achterrokje wordt even wijd geknipt en ingerimpeld aan het lijfje gezet. Aan den rugkant van het lijfje wordt 2 a 3 cM. aangeknipt voor de sluiting, die uit druk kers bestaat. De kantjes op voorpand en rokje stikt men er eerst op en later knipt men de stof eronder vandaan. Het mouwtje rimpelt men aan den onderkant in en zet het op een smal manchetje, dat ongeveer 10 c.M. wijd is. Het laatst zet men een ingerimpeld kantje langs het halsje. Hoofdschotel, berekend voor 4 personen, be staande uit: prinsesseboonen, rauw gebakken aardappelen, spek en rijst, gort in karnemelk. Benoodigdheden: 1 k.g. prinsesseboonen, 2 k.g. aardappelen, 3 ons vet spek, l'/2 L. karne melk, 1 y2 ons rijst, l ons stroop of suiker, zout enz. Bereiding: De boonen afhalen, breken, was- schen en gaar koken in weinig water met zout (pl.m. 1 uur). Ze afgieten op het vergiet. De aardappelen schillen, in stukken snijden en 1/2 uur in water met zout zetten. Ze af drogen of goed uit laten lekken. Het kleingesneden spek uithakken en op de boonen leggen. Samen goed warm hou den. De aardappelen voorzichtig in het heete vet laten glijden en met de deksel op de pan pl.m. 10 minuten laten staan. Daarna de dek sel er af nemen en de aardappelen bakken. Rijst en karnemelk. Benoodigdheden lVz L. karnemelk, lJ/2 ons rijst, 4 d.L. water, 1 ons suiker. Bereiding: Het water aan de kook brengen met het zout. De gewasschen rijst toevoegen en op het vuur of in de hooikist gaar laten worden. De karnemelk toevoegen en al roe rende weer aan de kook brengen. Nog pl.m. 20 minuten zachtjes laten koken tot ze gebon den is. Maaltijd voor 3 personen van rijst met to maten en kaas, hangop met beschuit. Benoodigdheden: 1 1/2 pond rijst, 1 1/2 kg. tomaten, 1/2 pond uien, 80 gr. boter of vet, 3 ons jonge kaas 20+, zout, peper, 2 1/2 L. karnemelk, 4 beschuiten, suiker. Bereiding. De gesnipperde uien in de boter lichtbruin bakken. De 'geschilde) in stukken gesneden tomaten even meebakken, dan rijst, zout en 1 3/4 L. water toevoegen en alles sa men gaar kooken (3/4 uur). Tenslotte de in blokjes gesneden kaas erdoor roeren. Voor de hangop de karnemelk in een uit- gespoelden doek gieten, dien men in een ver giet gelegd heeft. Het vergiet zet men in een kom of pan. Na eenigen tijd schept men het dikke van de karnemelk, dat zich tegen den doek afgezet heeft, met een lepel eraf, en her haalt dit tot al het vocht door den doek heen geloopen is. De hangop roert men goed door elkaar, en dient ze op met suiker en beschuit. GOEDKOOP EN TOCH SMAKELIJK. Zuinigheidswenken voor de keuken. Kleinigheden, waarop men letten moet, bij het klaar maken van de maaltijden, zoodat ~as en levensmiddelen bespaard worden. 1 Maak de groente goed. maar zuinig schoon en laat ze niet lang in water staan, waardoor verschillende zouten verloren gaan. 2 Schil aardappelen, peren en appelen dun, of kook ze nu en dan met de schil, waardoor de voedingsstoffen behouden blijven. 3. Braad het vleesch niet te gaar, zoodat het erg slinkt en mén een klein stukje vleesch op tafel brengen moet. 4 Laat bouillon en soep heel zacht koken in een goed sluitende pan, zoodat er weinig vocht verdampt, en er geen geur verloren tat. 5 Begin niet te vroeg met het koken, pro beer op tijd klaar te zijn. Het warm houden van spijzen kost extra gas, de spijzen gaan aanzetten, zoodat er verlies ontstaat. 6 Gebruik weinig water bij het koken van aardappelen en de meeste groente, in geen ge val meer dan noodig is. Het aan de kook brengen van 1 1/2 L. water kost pl.m. 3/4 cent. Kan het voedsel met b.v. i/4 L. water gaar worden, dan kost dit weer minder, en op den duur scheelt dit toch op de gasrekening. Ver der gooit men met het te véél aan kookwater belangrijke zouten door den gootsteen. Laat men het water op de groente verkoken, dan blijven deze behouden. 7 Leg wanneer het kan 2 pannen op elkaar, b.v. rijst of pap die warm moet blijven op de aardappelpan. 8 Draai het gas, zoodra het gerecht kookt, op den spaarbrander. Een groote gasvlam gebruikt gemiddeld 4 cent gas per uur, de vlam van den spaarbrander 1/2 cent. Bo vendien heeft men meer kans van aanbran den van de spijzen op een groote vlam, daar het water, dat meestal het aanbranden voor komen moet, vlug verdampt. 9. Week gedroogde vruchten en peulvruch ten minstens 24 uur. wat zeker de helft van den kooktijd, dus gebruik van brandstof, zal schelen. 10. Kook visch in weinig water of stoof ze gaar in boter. 11. Gebruik nu en dan rauwe groente voor stamppot, b.v. andijvie ,sla, lof. Men heeft veel minder groente noodig en alle voedingsstoffen blijven behouden. 12. Voorkom overkoken en aanbranden, door op te letten of de spijzen niet te hard koken. Onder het koken mag er geen stoom onder de deksel uitkomen. 13. Gebruik goede pannen, voor het koken op gas platte en breede. De vlam mag nooit grooter zijn dan de bodem, van de pan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8