HET SPORTCESPREK Serenade aan gouden bruidspaar. De Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen V R TJ D A G 28 JUfjl 1939 HASRCEM'S D'AGBHAD S VAN DE WEEK De heer L. J. Sodderland over den crlcketwedstrUd M.C.C.— Nederland op Lord's. De heer L. J. Sodderland. met wien wij een onderhoud hadden over den komenden wed strijd tusschen de M.C.C. en „All Holland" op Lord's, behoeft bij onze lezers eigenlijk geen introductie. V^Fr H.C.C. en het Nederlamdsch elftal is hij ais bowler zoovele malen op den voorgrond getreden, dat hij als een der bekend ste sportsmen van ons land mag worden be schouwd. „Het is feitelijk een ongunstig moment", zei de heer Sodderland, „om over dit onderwerp te spreken, want het Nederlandschelftal heeft zoo juist een nederlaag geleden tegen de Eton Ramblers; volgens mij eén team, dat we en kele jaren geleden met ruim verschil zouden r hebben verslagen. Hier mede is dan direct ge zegd, dat cricket in Holland m.i. een moei lijken tijd doormaakt, wat ik te meer betreur, daar het er juist een paar jaar eerder zoo gunstig uitzag. 4Het bat ten is dit jaar over het algemeen vrij bedroe vend geweest en dat is vooral zoo jammer, om dat de groote match op Lord's in aantocht is. In enkele weken is door oefening geen bij- J. Sodderland. zondere vooruitgang meer te verwachten en men moet thans zijn hoop vestigen op het als nog in vorm komen van verscheidene vooraan staande batsmen. Dit blijft mogelijk, omdat de gelukkige omstandigheid zich voordoet, dat ne gen van de elf gekozen spelers voor de match tegen "de M.C.C. met de Flamingo's op tour gaan en een reeks wedstrijden in Engeland zullen spelen. Op deze wijze wennen zij behoorlijk aain de graswickets en het zou toch wel heel erg tegen moeten loopen, als zij bij al deze wedstrijden met de bat zouden falen. De be langrijke factor van zelfvertrouwen kan bij de meeste batsmen terugkeeren en daarmede is dan reeds zeer veel gewonnen. „Het is voor het Nederlandsch elftal een groote eer, op de historische Lord's Cricket Ground een tweedaagsché match tegen de M.C.C. te spelen; een ieder zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen om het zijne bij te dragen tot het verkrijgen van een behoorlijk resultaat. Onze tegenpartij zal een sterke combinatie in het veld brengen: naar mij ter oore kwam, zal de ook in ons land welbekende oud-captain van Engeland Percy Chapman de M.C.C. aanvoe ren. „Over de kansen van de match behoef ik waarlijk niet te spreken. Het eenige, waar ik op hoop, is, dat we een behoorlijke „show" ge ven met „keen" fielden, steady bowlen en «met concentratie bij het batten. Van een kundige leiding van onzen aanvoerder Van Manen kun nen we overtuigd zijn, „Hoewel het Nederlandsche cricket thans een inzinking doormaakt eensdeels een gevolg van het vertrek naar het buitenland van en kele goede spelers, zooals Glerum en Wim van den Bosch en voorts, doordat veelbelovende jongeren hun „belofte" niet inlosten, waaraan het gebrek aan goede coaches niet vreemd is zijn er ook lichtpunten. We behoeven daartoe slechts naar het aloude P.W. te kijken, wier aanvoerder Stroink alles in het werk heeft ge steld om door georganiseerde en deskundig ge leide oefeningen net cricket in Enschedé, dat enkele jaren geleden achteruit ging en zelfs verloren dreigde te gaan, op een hooger plan te brengen. Dit is uitstekend gelukt: in het eer ste seizoen na de promotie naar de eerste klasse heeft P.W. thans een elftal, dat' „werkelijk cricket" speelt en momenteel op de eerste plaats van de ranglijst staat. „We hebben in ons land in vroeger jaren bril- lante cricketers gehad; namen als Posthuma. Feith, Rincker, Coops, Hisgen, Schroder e.a. zal niemand vergeten. Maar de groote algemeene vooruitgang in het spelpeil is toch gekomen na den oorlog. De Engelsche geïnterneerden heb ben er veel toe bijgedragen om dit peil te ver- hoogen en daarna is het hoofdzakelijk het werk van de Flamingo's geweest om door behoud van het contact met de Engelschen, op die wijze ons cricket vooruit te brengen. Dit werk is van on schatbare beteekenis; de namen der oprichters vatn deze touringclub dienen met gulden letters in onze cricketgeschiedenis te worden geschre ven. „Eén Engelsche tour heeft volgens mij meer waarde dan een jaar competitie-cricket, te meer, omdat de tour-wedstrijden gespeeld worden in de juiste cricket-sfeer. Dit is een zeer belang rijk punt, waaraan niet genoeg aandacht kan worden besteed. De Hollander, hoe sportief ook, is over het algemeen niet „cricket-minded" en ik zou dan ook vooral niet willen adviseeren, om te trachten het spel zoo snel mogelijk ge forceerd populair te maken om op die wijze door grootere deelneming een telleren strijd te krijgen. „De schoone taak, die voor het N.C.B.-bestuur is weggelegd, zie ik meer als een energiek, maar toch voorzichtig verder bouwen op de be staande constellatie. Immers er is veel voor noodig om goede spelers te kweeken, maar nog meer om het begrip „cricket" ingang te doen vinden. Het is beter een kleine kern van be oefenaren te hebben, die het goede naar buiten uitdragen, dan een massa, die een spel zou spe len, dat met cricket alleen den naam gemeen zou hebben. „In Engeland kent men ten volle de beteeke nis van cricket voor het maatschappelijk leven. Het is te hopen, dat het in ons land nog ook eens zoo ver zal mogen komen". HENGELEN HET ROZENPRIEEL. De jeugdafdeeling van de Speeltuinvereeni- ging „Rozenprieel" organiseerde een witvisch- wedstryd in de Leidschevaart onder leiding van de heeren Steyn, Van der Aar en Hartman. De uitslag was: 1 F. Halderman. 2 H. Nieuwenhuizen, 3 B. Nieuwenhuizen. 4 P. Hartman. 5 C. Vaals, 6 Th. van Steyn, 7 P. Steenken. 8 Mever. 9 H. van Strien. in De Rhee, 11 Pauw, 12 Ubing. 13 Lu nenburg, 14 J. van Bruggen, 15 Burghaut, 16 Van Dijk. WIELRTJDEN ACHILLES. Bovengenoemde vereenlglng hield een trai- ningsrit voor A en B-klassers over 50 K.M. De uitslag was: 1. Slebellng 17 p.; 2. Stet 14 p.; 3. Banken 14 p.; 4. Schrama 11 p.; 5. Koppen 2 p. De c-kla&sers en Juniores reden 25 K.M. 1. Markensteijn 9 p.; 2. Van Rooden 7 p.; 3 d'Haene 7 p.; 4. v. d Zijden 5 p. Vrijdagavond trainmgsrit; vertrek 7 uur Zomervaart. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: Eerste klasse: A.F.C.Haarlem 1 Blauw Wit 1Seagulls Tweede klasse: KinheimE.D.O. 2 CatchersSchoten 1 Quick 1—Blauw Wit 2 ZeeburgiaH.H.C. 2 R.C.H. 1—Ajax 2 Derde klasse: E.D.O. 3—E.H.S. 1 Zondag: Eerste klasse: Ajax 1—E.DO. 1 H.H.C. 1—V.V.G.A. 1 Derde klasse: E.D.O. 5—E.H.S. 2 R.C.H. 3Spaarnevogels 1 T.H.B. 1Hercules. Van de Haarlemsche eerste klassers speelt dus alleen H.H.C. thuis. De tegenpartij is V.V. G.A.. die op 't oogenblik één plaats lager op de ranglijst staat maar ook één wedstrijd min der gespeeld heeft. Veel zal afhangen van het feit welk negen tal het meest van de vacanties te lijden heeft. Als H.H.C. niet sterker opkomt dan onlangs te gen Haarlem is de kans op een overwinning verkeken. Zoo erg zal het echter wel niet zijn want in elk geval is Pijnakker weer terug. De wedstrijd wordt gespeeld op het Gem. Sportterrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan en vangt aan om kwart over twee. Haarlem trekt Zaterdag en E D.O. Zondag naar Amsterdam. En al heeft Blauw Wit nu van A.F.C. verloren, we gelooven toch niet dat Haarlem ook zoo dom zal zijn. De zwarten heb ben nog steeds een goede kans op de tweede plaats (de eerste is natuurlijk voor de Seagulls) en zullen die toch gaarne behouden. E.D.O. zal het tegen Ajax wat moeilijker hebben, maar gezien de groote overwinning in Haarlem, zullen ook de punten van dezen wed strijd wel in het bezit van E.D.O. komen. Haarlem speelt Zaterdagmiddag om half vier en E.D.O. Zondagmiddag om twee uur. R.C.H. zal wel niet veel moeite hebben met Ajax 2 (Zaterdagmiddag vier uur) maar nieuws gierig zijn naar wat H.H.C. 2 met Zeeburgia doen zal. Een overwinning der H.H.C.-reservers zou R.C.H. zeer ten goede komen, maar veel kans is er niet op. 't Is voor de Racing de laat ste kans want als Zeeburgia wint, of ook maar gelijk speelt, is dit negental kampioen van klasse 2B. In het geval dat Zeeburgia verliest en R.C.H. wint, eindigen beide negentallen met eenzelfde aantal punten. In de tweede klasse A houden Quick en Scho ten een nek aan nek race. Beide negentallen hebben tien wedstrijden gespeeld, waarvan elk negen gewonnen en een verloren. Voor elk resten dus nog twee wedstrijden. Schoten moet nog uit tegen Catchers en E.D.O. 2. Quick nog thuis tegen Blauw Wit 2 en E.D.O. 2. Theore tisch hebben de E.D.O.-reserves zelf ook nog een kans op de eerste plaats, maar practisch zullen zij zoover wel niet komen. Naar onze meening zal Schoten zich niet door de Catchers laten overmeesteren. En waar ook de Blauw Wit-reserves wel niet van Quick zullen kunnen winnen, zullen beide negentallen nog wel een week gelijk blijven staan. E.D.O. 2 zal Zaterdag nog wel een stap om hoog doen door van Kinheim te winnen. Deze wedstrijd wordt Zaterdagmiddag in het Noor der Sportpark gespeeld en vangt aan om 3 uur. AFGEWEZEN PROTEST. Het door Schoten ingediende protest inzake den wedstrijd Quick 1Schoten 1 is door de protestcommissie, bestaande uit D. Beets, L. Sok en I. Notebaard afgewezen. De uitslag blijft dus 1914 voor Quick. HAARLEM NAAR ANTWERPEN. Zondag brengt Haarlem 1, vergezeld door een aantal supporters, een bezoek aan Antwerpen om daar den jaarlijkschen wedstrijd tegen de- General Motor Baseball Club te spelen. Door den heer Caluwe Sr. is voor dezen wed strijd een prijs uitgeloofd, die na driemaal ge wonnen te zijn, eigendom van de winnende vereeniging wordt. DE EERSTE KAMPIOENEN. De eerste kampioenen van dit seizoen zijn bekend. Het zijn: Kruisster 1 van de Amster- damsche derde klasse A en D.W.V. van de Am- sterdamsche derde klasse B. DAMMEN HAARL. R.-K. DAMBOND. Voor de eerste klas bekerwedstrijden werden gespeeld: J. LucasL. E. v. Schie 20 C. HeesakkersG. Eising 02 De stand luidt thans: 1 G. Eising 3 2 10 5 2 J. Lucas 3 12 0 4 3 C. Heesakkers 3 1113 4 L. E. v. Schie 3 0 0 3 0 A.s. Maandag wordt de 4de ronde gespeeld; het programma luidt: J. LucasG. Eising en L. E. v. SchieC. Heesakkers. WATERPOLO. HET HORTHY-BEKERTOURNOOI. Er zal bij het wereldpolotournooi, dat Zater dag te Doetinchem begint, een noviteit worden toegepast wat de tijdopneming betreft. Tot dusver bediende de tijdopnemer zich van een z.g. stopwatch en hij gaf door middel van een fluitsignaal het einde van de beide speelhelften aan. Uiteraard waren de spelers tijdens het spel niet op de hoogte, hoe lang er nog gespeeld moest worden. In Doetinchem echter zal men zich bedienen van een groote, electrische klok, die voor iedereen zichtbaar is. De tijdopnemer zal deze door het indrukken van een contact bij elke overtreding kunnen stopzetten. Is een speelhelft verstreken, dan zal er automatisch een sirene in werking treden. De Hongaren zullen hedenavond reeds in Doetinchem aankomen en de Italianen arrivee- ren Vrij dagavond. POSTDUIVEN „DE REISDUIF". Uitslag van Oudenbosch: Th. A. Heemsber- gen 1 9 19 40. J. Th. Bakker 2 39 50, J. C. Kroon 3 18 20 34, J. H. Knetemann 4 5 13 14 16 27 28 47 51, J. Philipo 6 32, N. Wezenbeek 7 38 44 47. S. Kroon 8 11 15 21 36 37, H. Gras 10 12 22, P. A. Blommaert 17, W. Jansen 23 35 52. J. Rompa 24 25, C. Th. Verdonk 26 31 46 J. J. Hart 29, C. Elsedoom 30, J. J. de Bie 41 54, A. Vergers 42, J. Schuiling 43, E. Spook 45 48 53. J. T. Scherf 49. Eerst getoonde duif 12.16.29; laatste 1.21.18. Lqs 9 jiur 40 min. Afstand 90 K.M. Uitslag van Vierzon, afstand 600 K.M. Los 8 uur. W. Jansen 1 8, Th. A. Heinsbergen 2 4 6 22 J. J. Hart 3; J. F. Scherf 5 9; P. v. Andel 7 17 J. Rompa 10. C. Th. Verdonk 11 21, J. H. Bak ker 12; C. Elsdoorn 13; H. Gras 14; P. Kroon 15 16 19; N. Wezenbeek 18; A. Vergers 23; P. A. Blommaert 24. Eerste duif 4 uur 3 min. 8 sec.; laatste duif 9 uur 5 min. COLUMBA. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van St. Kathelijn Waver: 1 20 30 36 41 44 45 K. Koster; 2 9 10 H. J. Handgraaf; 3 7 11 12 22 48 49 P. J. Kok; 4 13 14 17 21 24 28 32 35 37 41 Ruigrok v. d. Werve; 5 6 26 J. H. Bendel; 8 23 W. v. d. Blom; 15 37 47 A. Laiimmerse; 16 18 H. Bauwens; 19 27 29 C. van 't Ende; 25 42 43 J. Pieke; 31 C. Alders; 33 J. Roodselaar; 34 46 H. Roodselaar; 34 46 H. Everts; 38 A. Zegwaart; 40 A. in 't Veld; 46 50 A. Boogaard. Eerst getoonde duif 1-56-8. Laatst getoonde duif 2-37-12. DE SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Lage Zwaluwe, 76.830 K.M. J. H. Somers 1 2 3 8 20 26 30 36. J. de Vendt 4 21. J. van Duyn Jr. 5 24 27, C. van Rijn 6, J. Staphorst 7 10 11 16 17 34. J. Keysper 9 12 14 29 32, C. de Waard 13 15, P. Kersten 18 19. J. de Goede 22. M. Boterbloem 23, L. ten Berge 25 33, H. Kors 28, Jac. v. Duyn 31, J. Ducroo 35. Wedvlucht van Oudenbosch, 80,4 K.M. J. Keijsper 1 3 4 5, M. Boterbloem 2 6 8 9 21, Jac. v. Duyn 7 20 23 26 27, P. Kersten 10, J. Staphorst 11 12 16, G. Koster 13, J. H. Somers 14 15 17 18 19 29. C. v. Rijn 22 25, J. v. Duijn Jr. 24, J. de Vendt 28. VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Adspiranten- jubileumwedstrijden te Beverwijk. We herinneren er aan, dat Zaterdag te Beverwijk de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Haarl. Voetbalbond worden voortgezet. Te vier uur wordt in het Gemeentelijk Sportpark 'te Beverwijk begonnen met de adspiranten-jubileumwedstrijden. Het programma luidt: A. Stormvogels aKennemerland a. B. Haarlem aZeemeeuwen a. C. Verliezer AVerliezer B. D. Winnaar AWinnaar B. De winnaar van dit toumooi komt in het bezit van den Adopiranten-Wissplbeker, uit geloofd door de Directie van Haarlem's Dag blad, die door den Directeur-Hoofdredacteur, den heer R. Peereboom, aan het winnende elftal zal worden uitgereikt. Haarlemsch ElftalFeijenoord. Voor den wedstrijd, die door het Haarlemsch Elftal te 6 uur tegen Feijenoord zal worden gespeeld, zal Feijenoord met het elftal uit komen, waarmede in de competitie zal worden gespeeld. De elftallen worden als volgt opgesteld: Feijenoord: Van Male, De Groot, Van der Heijde, Paauwe, Kuppen, De Vroet, Zaanen, Vrauwdeunt, Vente, Van Heel, Linssen. Haarlemsch Elftal: Ninaber, Smit, Van der Hulst, Woudenberg, De Winter, Van der Wal, Schijvenaar, Gerrits, K. Haak, K. Zandstra, Michel. Deze wedstrijd zal worden geleld door den heer G. W. H. de Korte. Wielrijden. 2)e Jmlc de Jmnce Anton van Schendel wint het derde gedeelte der 16e étappe. Uit Annecy (van een specialen A.NP.-ver- slaggever): Niet ten onrechte kan men zeggen, dat het zwaarste leed thans geleden is, want de renners hebben de beide, verschrikkelijk zware Alpen-étappes afgelegd. Het is voor iedereen duidelijk, dat de bergen de beslissing zouden brengen, vooral omdat er geen coureur was, die in de z.g. zwakke étappes zulk een grooten voorsprong had weten te verkrijgen, dat hij voor zijn concurrenten onbereikbaar was. Welnu, de beslissing is gevallen: Sylvère Maes bemachtigde Woensdag de gele leiders trui en hij verdedigde zijn trotsch bezit in de bijna onmenschelijke étappe, welke Donder dag moest worden afgelegd. De toch reeds uitgeputte renners moesten 's morgens in alle vroegte den Col du Galibier beklimmen. Rillend van koude, van slaperig heid stond het groepje coureurs te vier uur aan den start te Briancon. Zij hadden ook nu twee reuzen te bedwingen: den Col du Galibier en den Col de l'Iserand. Daar, waar krachtige motoren dienst wei gerden, waar wandelaars uitgeput dronken aan een helderen bergbeek, waar stoutmoedige toeristen op de fiets wanhopig naar boven staarden, omdat de afstand zoo groot was daar waren vijftig renners gedwongen door te zetten tegen den ruwen, onbeheerschten wil der natuur. Dat wat gewone menschen nooit zullen doen, is een plicht voor de ren ners, wanneer zij er ten minste naar verlan gen den Tour geheel uit te rijden. De aanblik van dit zwoegen tart iedere be schrijving; er blijft alleen de herinnering aan een prestatie, tot welke men menschen niet in staat zou achten. Deze rit bestond uit drie gedeelten. De be klimming van den Galibier was de inleiding. Een ijskoude Alpenwind gierde over de cols en het was onmogelijk zich daartegen ook maar eenlgszins te beschermen. De snelle af daling bracht de koude tot het toppunt; vol komen verkleumd kwamen de vijftig dapperen te Bonneval aan. HET VIERDE BERGTRAJECT HAUTES SAVOIE' 27JULI 294KM 16* ETAPPE ^CONTROLE PLAATSEN I WEDSTRIJD T H HORLOGE Een kort moment van rust, tijdens welke de oogen van enkele renners vaak naar boven dwaalden, naar den Col de l'Izerand, den hoogsten pasweg van Europa, van 2770 meter; één voor één moesten zij ook dien reus be klimmen, verloren tusschen velden van eeuwige sneeuw, welke hier en daar geruimd was om den weg vrij te maken. Een tijdrace over 64,5 K.M. wachtte. Het horloge tikte op onbarmhartige wijze. Sylvère Maes was de sterkste man. De derde acte van dit drama speelde op den weg tusschen Bourg-Saint-Maurice en Annecy over een afstand van 103.5 K.M. Voor de Nederlandsche équipe had het drama echter een blij einde. Te Annecy kwam onze landgenoot Anton van Schendel als eer ste over de eindstreep. Hij won het derde ge deelte van de zware étappe, omdat hij op tijd was weggeloopen uit de groep renners, die meenden zich tot ln Annecy toe rustig te kun nen houden. Hoe anders kwam dit uit, want op 20 K.M. voor het einde namen Van Schen del en de Luxemburger Pierre Clemens een voorsprong. Het peloton volgde niet, omdat het er geen belang bil had. Zoo vloog de Hollander voort over de fraaie wegen langs het meer van Annecy, waar dui zenden den strijd volgden. Niet minder succesvol reed Hellemons, die. gedwongen door Albert van Schendel. even eens kans zag om op zijn beurt zich van de hoofdgroep los te maken. Hij arriveerde lachend als achtste in Annecy. Met Lambrichts is het Donderdag minder naar wensch gegaan. Het spreekt van zelf. dat wij hem graag op de vijfde plaats gehand haafd zouden zien, doch er zijn coureurs, die door hun groote "ou&ine hem van zijn plaats hebben verdrongen. Dominicus was 's morgens zoo verkleumd van de Alpenkoude, dat zijn handen het stuur niet konden omvatten. Geen wonder, dat hij met grooten achter stand te Bonneval arriveerde. De Korver ls over zijn inzinking van een paar dagen ge leden heen; hij weert zich thans als moest hij nog aan den Tour beginnen In het algemeen- en in het landenklasse- ment zijn natuurlijk wijzigingen gekomen. Lambrichts verhuisde van de vijfde naar de negende plaats Albert van Schendel staat weer als veertiende geklasseerd. De Korver won twee plaatsen, Dominicus viel van de 29e naar de 40e plaats terug, terwijl Hellemons zich op de 47e plaats handhaafde. De algemeene rangschikking luidt: 1. Sylvère Maes 111 uur 44 min. 55 sec. 2. Vietto 112 uur 11 min. 55 sec. 9.Lambrichts 112 uur 31 min. 45 sec. 14. Albert van Schendel 112 u. 47 min. 57 sec. 29. De Korver 113 uur 54 min. 25 sec. 39. Toon van Schendel 114 u. 27 min- 32 sec. 40. Dominicus 114 uur 28 min. 38 sec. 47. Hellemons 115 uur 19 min. 29 sec. Het landenklassement luidt thans: 1. België B 337 uur 19 min. 8 sec. 2. Frankrijk 337 uur 47 min. 43 sec. 3. België A 338 uur 0 min. 51 sec. 4. Luxemburg 338 uur 23 min. 30 sec. 5. Noordoost-Frankrijk 338 u. 37 min. 54 sec. 6. Zuidoost-Frankrijk 338 u. 46 min. 44 sec. 7. Nederland 339 uur 14 min. 7 sec. 8. West-Frankrijk 342 uur 50 min. 38 sec. 9. Zwitserland 343 uur 35 min. 8 sec. Reeds eerder hebben we gemeld, hoe groot de belangstelling (vooral van de bewoners der Parklaan) was voor het gouden huwelijksfeest van den heer en mevrouw A. Vermeer, die ook gedurende een halve eeuw een groentezaak aan de Parklaan gedreven hebben. Ook Donderdag avond werd veel belangstelling getoond voor de serenade, die de Muzïekvereeniging „Arti et Religioni" aan het gouden paar bracht. Rechts de heer en mevrouw Vermeer met hun fami lieleden. WATERPOLO BESLISSINGSWEDSTRIJD A.D.Z.—H.Z. en P.C. De Waterpolocommissle van den K.N.Z.B heeft dezen wedstrijd bepaald op Donderdag 10 Augustus, des avonds acht uur. ln de zwem vijvers „Groenendaal" te Heemstede. Wandelspcvtf Op den derden dag slechts acht uitvallers. Zware wandeling op betonweg. (Van een specialen medewerker.) De tweede dag heeft als crisisdag veel min der slachtoffers gemaakt, dan wij in het verleden wel eens hebben geteld. Men zegt, dat wandelaars zonder voldoende routine, die zich voor het eerst aan den marsch wagen, op den tweeden dag struikelen. Er waren dit jaar, vooral onder de burgers, veel nieuwelingen en dan te kunnen con- stateeren, dat er Woensdag slechts 19 deel nemers op de bijna 4000 zijn uitgevallen, dan mag er toch gezegd worden, dat er kra nig gemarcheerd is. Donderdagochtend konden 3752 N.B.L.O- 'ers voor de derde maal op het appèl ver schijnen. Natuurlijk zijn er wel eenige thuis gebleven, maar in ieder geval zijn er nog 3745 menschen aan den wandel. En ditmaal was het doel Arnhem, dat eerst sinds eenige jaren in het program is opgenomen. De weg NijmegenArnhem is niet de meest ideale voor de wandelsport, maar toch lijkt die ons nog beter, dan het vroegere parcours door het lage land om de Waal aan den voet van den Hoenderberg in de Ooy. De weg is altijd droog, het verkeer wordt, dank zij po litie en gemeentelijke autoriteiten zooveel mogelijk vastgelegd om aan de wandelaars vrij baan te geven. Doch de harde weg, het beton dat niet meegeeft, maar terug stoot, dat is hier de groote kwelling, vooral voor den vermoeiden wandelaar, die op den terugweg naar huis is. Sommigen verdringen elkaar in de enge ruimte van dezen grooten verkeers weg en wie wilde kon als het ware op zijn nevenganger steunen, zóó dicht liepen ze vaak op elkaar. Toch zit er aan dezen marsch een goede kant, nl. dat de wandelaar zich leert aan passen ook aan moeilijker omstandigheden, dan waaronder hij gewoonlijk zijn gezonde sport beoefent. Men moest waardeering hebben voor wat de bewoners van Eist en Arnhem ook ditmaal weer gedaan hebben voor de wandelaars. In Eist werd druk gevlagd en het gemeente bestuur bood den wandelaars een concert aan ln een der fraaie tuinen langs den weg. Ook Arnhem, waarover men zich wel e«ns beklaagd had, dat er zoo weinig intense be langstelling voor de Vierdaagsche werd ge toond, kwam dit jaar op bijzondere wijze voor den dag. Niet alleen gaf de kapel van de Kon. Marine onder leiding van Leisti- kow een concert in het plantsoen op het Velperplein, maar ook had men ditmaal ln den tuin achter Musis" een bijzonder rust oord en een ververschingsplaats voor de deelnemers ingericht. En dat werd zeer ge waardeerd, vooral door hen, die de 50 en 55 geloopen hadden in het prachtige, heuvel achtige terrein van den Schelmschen-Dee- lenschen- en den Sypendaalschenweg. Arnhem heeft mooier wandelwegen, dan in de omgeving van Nijmegen te vinden zijn. En dat feit verzoette voor vele wandelaars het zuur van den harden betonweg. In Arnhem werd niet alleen van de zijde van de burgerij, maar ook door de autoritei ten belangstelling getoond. Vooral op het Velperplein voor „Musis", waar de officials zich verzameld hadden, heerschte een vroo- lijke drukte; hier werden de deelnemers vaak hartelijk toegejuicht. Het weer hield zich best en verhoogde het succes van den derden dag, dat een glorieus einde vond in den blijden intocht in Nijme gen, over de Waalbrug. De derde dag is zeer vlot verloopen; de lei ding heeft opnieuw getoond, volkomen voor haar taak berekend te zijn. Natuurlijk plukken daar de deelnemers ook de voordee- len van en in weerwil van de vele verkeers moeilijkheden op den weg NijmegenArn hem konden ook daar de wandelaars allen een vlot parcours maken. Velen kwamen zoodoende reeds vroeg binnen en zij, die liever nog wat van de natuur genoten, kon den een lange rustpauze nemen zonder on gerust te zijn, straks voor onoverkomelijke moeilijkheden te staan. Het aantal uitvallers was op den derden dag bijzonder klein. nl. slechts 8 zoodat er met de dertien welke 's morgens niet ver trokken waren, totaal 21 uitvallers zijn. Er konden dus heden Vrijdag-ochtend 3731 deelnemers voor den laatsten marsch aantreden. De belangstelling was Donderdag weer allerwegen zeer sympathiek, ook van over- heidszijde. Zoo stonden in Arnhem de bur gemeester en vele raadsleden, het bestuur van V.V.V., de garnizoenscommandant Ge neraal Sillevis, enz. in de eerste rijen; de commandant van het Veldleger, Generaal Van Voorst tot Voorst, sloeg de route langs den weg gade. Heden werd Z.K.H. Prins Bemhard in de Maasvallei verwacht, om het parcours tus schen Grave, Cuyk, Gennep en Nijmegen gade te slaan. WIELRIJDEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1939 TE MILAAN. De sport-com missie van de Nederlandsche Wielren-Unie heeft besloten, de volgende wiel renners af te vaardigen naar het jaarlijksch toumooi om do wereldtitels, welke dit jaar te Milaan worden verreden van 26 Augustus tot en met 3 September a.s. Amateurs-sprint: J. Derksen, Zwolle; P. W. II. Smits, Tegelen en J. Pronk, Heilo. Professionals-sprint: A. van Vliet, Woerden, en J. J. v. d. Vijver, Roosendaal. Professionals 5000 M. pour-suite: D. Klink, Wieringen (Den Oever). Amateurs voor den wegwedstrijd: J. Engel, Amsterdam en C. de Groot, Amsterdam. Professionals voor wegwedstrijd: J. J. Dem- menie. Rotterdam. Professionals 100 K.M. achter groote moto ten: C. Wals. Tilburg. Begeleiding: Chef d'équipe: B. Swaag da Beer en trainer: G. Schilling.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10