Zoo brak de wereldoorlog uit. uitstagen ls de Haadmmt m$eetaddi%} H' VRIJDAG 28 JUKI 1939 HASREEM'S D'AGBEXD De noodlottige gevolgen van den moord te Serajewo. DE MOBILISATIE VAN HET NEDERLANDSCHE LEGER. De manschappen begeven zich naar de gereedstaande treinen. De spannende zomer van 1914 r ET is Juli 1914. Ruim een week is het geleden, dat de schoten van Gavrilo Princip in Serajewo vielen. Ruim een week geleden, dat geheel Europa werd opgeschrikt door de tijding van den ontzet- tenden moord. Wat is er in die week gebeurd'? Nauwelijks iets van beteekenis. Men heeft de slachtoffers ter aarde besteld op beschamende wijze, omdat de Weensche hofetiquette niet toestond aan een morganatische echtgenoote dezelfde eer te bewijzen als aan een „eben- bürtige". Er zijn in Serajewo relletjes geweest en 't is merkwaardig, dat de volkswoede zich daarbij niet keerde tegen de Oostenrijkers, maar tegen de Serven, de stamgenooten van het volk. Er zijn strenge ordemaatregelen ge nomen in Bosnië-Herzegowina. De moorde naars zijn aan langdurige verhooren onder worpen. Maar reeds thans schrijven de bladen nauwelijks meer over den afschuwelijken moord. Vaag verwacht men, dat de Oosten- rijksche regeering zich tot de Servische zal wenden in verband met het feit, dat de moordenaar en zijn medesamenzweerders Serven waren. En vermoedelijk handelden op instructies uit Belgrado. Wellicht zal er een nota worden gezonden. Daarmede zal de af faire geëindigd zijn, om langzaam aan ver geten te raken. DE EERSTE COMPLICATIE. Zoo verwacht men. En misschien zou het ook wel zoo gegaan zijn, als zich geen com plicaties hadden voorgedaan. In Oostenrijk hunkeren invloedrijke figuren naar een af rekening met het gehate Servië. Men weet, dat Servië pas twee Balkanoorlogen achter den rug heeft. Het kan dus niet sterk zijn. Het zal bereid zijn om strenge Oostenrijksche eischen in te willigen, het zal genoodzaakt kunnen worden om het hoofd te buigen voor de oude Donau-monarchie. En weigert het zulks, dan zal men het op de knieën kunnen krijgen met het veel sterkere Oostenrijksch- Hongaarsche leger.... f Wijlen koning Albert van België. Zoo sterk voelde men zich in officieelen •kring, dat men zich geen rekenschap meer gaf van de innerlijke zwakte van de Donau- monarchie, dat men zelfs hoe langer hoe min der aandacht schonk aan de vele bondgenoot schappen, die tal van Europeesche staten aan elkander bonden en ons werelddeel in vijan dige kampen verdeelden. Men begon de moge lijkheid te verwaarloozen, dat Servië wel eens zou kunnen weigeren te buigen en krasse Oostenrijksch-Hongaarsche wenschen in te willigen, dat het het hoofd in den nek zou werpen en zich verzetten. Wat zou er gebeu ren, als Servië steun zocht bij de bevriende naties? Weenen vroeg het zich ternauwer nood af. Was men te Weenen niet op de hoogte van de Europeesche vijandschappen? Kende men den naijver tusschen Rusland en Duitschland, tusschen Rusland en Oostenrijk niet? Had men nimmer gehoord van Fransche revanche- gedachten jegens Duitschland, van hechte Britsche vriendschap met Parijs? HET NOODLOTTIGE ULTIMATUM. De Oostenrijksche regeering overweegt, welke stappen zij tegen Servië zal ondernemen. Men heeft den keizer en zijn naaste omgeving weten te overtuigen, dat als Weenen niet zeer krachtig optreedt tegen Belgrado, het prestige van de Donaumonarchie een harden slag zal krijgen. Frans Jozef zoekt contact met Keizer Wilhelm, zijn bondgenoot. Wellicht is daarbij melding gemaakt van de plannen der oorlogs- zuchtigen in Weenen. In geen geval echter heeft de Duitsche keizer toen deze plannen in de hand gewerkt. Hij heeft den raad gegeven Servische kwestie af te doen als een locale aangelegenheid. Desondanks neemt Weenen een noodlottig besluit: het besluit om een ultimatum te zen den aan Belgrado, waaraan binnen acht en veertig uur "gevolg zal moeten worden gege- Wijlen aartshertog Franz Ferdinand, wiens vermoording te Serajewo aanleiding werd tot den wereldoorlog. geen crisis uit te lokken en de Oostenrijksch- ven. Dit geschiedt op 15 Juli. Aan het einde van den op dien dag gehouden ministerraad wordt overeengekomen spoedig opnieuw te vergaderen, ten einde den tekst van het ul timatum op te stellen. Er schuilt ergens een lek in de officieele Weensche kringen. Of de spionnagedienst van Engeland moet voortreffelijk hebben gewerkt. In ieder geval is men te Londen reeds den 16en Juli volkomen op de hoogte van de Oos tenrijksche voornemens en daar men den ernst hiervan volkomen inziet, brengt de Britsche regeering haar bondgenooten Rusland en Frankrijk ijlings op de hoogte van hetgeen te gebeuren staat. Codetelegrammen vliegen door Europa. De president van Frankrijk Poincaré en de Fran sche premier Viviani vertoeven in Sint Peters burg. Van 19 tot 23 Juli. Aller oogen richten zich'op Rusland. En inderdaad: in Weenen en Sint Petersburg vallen de eerste beslissingen. TEGENSTRIJDIGHEDEN. Inmiddels naderen de beslissingen.' Nog voor Oostenrijk een definitieven vorm aan zijn ultimatum heeft gegeven, ontwikkelen de Rus sische diplomaten in Belgrado een koortsach tige activiteit. Zij trachten de Servische re geering ervan te overtuigen, dat het niet noodig zal zijn om toe te geven aan krasse Oostenrijksche eischen, zoo die gesteld worden. Als Servië deze eischen afwijst, zal Rusland steun verleenen. Rusland kiest dus partij. Ook Weenen neemt zijn besluit. Het stelt zijn ultimatum op. Het wordt op den 21sten Juli, om zes uur in den avond te Belgrado overhandigd. MERKWAARDIGE REACTIE. Als een loopend vuurtje verbreidt zich deze tijding over Europa. Eensklaps schrikt men op en staat men voor het feit, dat de moord op Serajewo ernstige gevolgen zal hebben. De reactie? Zij is merkwaardig. Iedereen beseft eens klaps dat de crisis, die reeds zoo vaak in Europa gedreigd heeft, nu« uitgebroken is Geen sterveling, die niet inziet, dat het nu op buigen of breken afgaat. Maar men vreest een oorlog niet. Het tegendeel is waar. In alle Europeesche hoofdsteden dat wil zeggen behalve die der neutrale, buiten, ieder bond genootschap gebleven staten laait een oorlogszuchtige stemming op. Men begint eensklaps met elkander te spreken over den komenden oorlog, terwijl er nauwelijks een halve week nog slechts ongeloovig over de mogelijkheid van een gewapend conflict werd gedacht. Het is of men plotseling allerwege genoeg heeft van de vaak bijna ondraaglijke spanning, die sedert jaren over dit wereld deel hangt.Men kan bijna zeggen dat de volken van Europa aan het einde van Juli dank baar waren, dat het tot een beslissing zou komen, dat aan de spanning, naar men geloofde, definitief een einde zou worden gemaakt. In Parijs sprak men over een snel len opmarsch naar Berlijn, in Berlijn juichte men „Nach Paris!" in Weenen hunkerde men naar afrekening met Servië. Het vreed zame Europa van zooeven was als bij too- verslag veranderd in een brandhaard, waar in het vuur reeds smeulde en óp het punt istond hoog op te laaien... DE STEEN BEGINT TE ROLLEN. De lawine der gebeurtenissen begint te ollen. Nauwelijks is het Oostenrijksche ulti matum te Belgrado overhandigd, of de Duit sche regeering richt zich tot de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland met het voorstel om Oostenrijk en Servië het conflict alleen te laten uitvechten. Deze stem wordt nauwelijks gehoord. Bijna tege lijkertijd wordt van Russische zijde ver klaard, dat men geen Oostenrijksche actie tegen Servië zal dulden. Te Parijs merkt men op, dat Frankrijk zijn Russischen bondgenoot niet in den steek zal laten, als Petersburg voor Belgrado op de bres springt. In Oostenrijk, in Servië, in Rusland en Frankrijk en eveneens in Duitschland wor den de eerste militaire maatregelen geno menDe oorlogszuchtige stemming stijgt in Europa en menschen met een juist in zicht in de dingen vragen zich af, wat nog in staat is om een oorlog te voorkomen. Eén ding was er vermoedelijk nog ge weest. Als Engeland toen verklaard had, zich buiten een oorlog te zullen houden, misschien dat dan de andere staten zich van verdere daden hadden onthouden. Britsche bemid deling ware wellicht op 25 Juli nog mogelijk geweest. Zij bleef uit. De Britsche regeering aarzelde, nam geen besluit, besloot tot af wachten. En toen dit eenmaal gebleken was, kon niets den loop der dingen meer veran deren. DE VONK IN HET KRUITVAT. In den avond van den 25sten Juli kondigde Rusland zijn gedeeltelijke mobilisatie aan voor het geval Oostenrijk tot geweld jegens Servië zou besluiten. Reeds in den middag van denzelfden dag had Servië gemobili seerd. Nauwelijks was het bericht van de Russische maatregelen bekend, of ook Oos tenrijk mobiliseerde ten deele. Om zes uur des avonds van den 25sten Juli had Servië het Oostenrijksche ultimatum beantwoord: Belgrado deed belangrijke concessies, maar Weenen verklaarde zich niet voldaan Hals over kop begaf zich de Duitsche Kei zer naar Berlijn, in alle hoofdsteden heerschte hoogspanning. Rusland zette zijn oorlogs toebereidselen voort. En nu mengde voor het eerst Duitschland zich in het de bat: Berlijn deelde op 26 Juli aan Rusland mede, dat als deze staat besloot tot volledige mobilisatie, Duitschland denzelfden maatre gel zou nemen. Tegelijkertijd richtte Wilhelm II zich tot Londen om Petersburg tot gema tigdheid te bewegen, doch Londen stelde slechts voor, dat de groote mogendheden in conferentie bijeen zouden komen om over de moeilijkheden te beraadslagen. Engeland maakte intusschen zijn vloot gereed. Duitschland consigneerde eveneens zijn sche pen. Frankrijk riep lichtingen onder de wa penenZoo nadert de 27sten Juli. Nog eenmaal doet dien dag Duitschland een poging om den vrede te bewaren. Wil helm II wendt zich tot Koning George van Engeland en den Tsaar. Hij wenscht een minnelijke schikking. Ook tot Weenen wendt hij zich met hetzelfde doel. Maar Wee nen is niet meer te remmen. Het laat zich door niets meer tegen houden. En dan, op 28 Juli, precies een maand na den moord te Serajewo, komt het einde. Het einde van den vrede. Als Servië verdere concessies geweigerd heeft, verklaart Oos tenrijk aan Belgrado den oorlog. De eerste kanonschoten bulderen. De strijd begint. Enkele dagen later zal Europa in vlam staan Een vriendelijke pensiongast. Het was een ongeveer 25-jarige jongeman, gekleed in de uniform van officier der koop vaardij, die zich dezer dagen vervoegde bij een pensionhouder te Delft. Hij deelde mede, dat hij aan de Technische Hoogeschool zijn studie moest voltooien en daarom wilde hij een kamer huren. De pensionhouder, zelf een oud-zeeman, was zeer in zijn schik met den nieuwen gast, die, zooals hij zelf verklaarde, een nette en aardige man leek. De nieuwe gast bracht een nacht in het pension door en ging daarna naar Rotterdam, om, zooals hij zeide, zijn koffers te halen en dan vijf andere studenten mee te brengen, die ook in het pension hun intrek wilden nemen. De „student-zee-officier" keerde echter niet terug en toen de pensionhouder een on derzoek instelde, bleek, dat een bedrag van 250 gulden uit zijn woning was verdwenen. De politie, die van het gebeurde in kennis werd gesteld, heeft den man te Nijmegen aan gehouden en hem naar Delft overgebracht. Hij bleek een bekend oplichter en dief te zijn, wonende te Leiden. Enkele weken geleden hébben wij den 28sten Juni 1914 in de herinnering terug geroepen, den dag, waarop de schoten van Gavrilo Princip een einde maakten aan het leven van den Oostenrijksch- Hongaarschen troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand en diens echtgenoote. precies een maand ligt er tusschen dezen datum en het uitbreken van den wereld oorlog. In een tweetal artikelen schetsen wij deze maand van spanning en het uit breken van den wereldoorlog. Het eer ste artikel vindt de lezer hiernaast. (Adv. Ingez. Med.) maar.... heeff U J niets vergeten Er was eens een Haarlemmer die een verre reis ondernam om ergens een speciaal recept te halen. Toen hij weer met den trein in Haarlem terug kwam, vergat hij het recept in de coupé. En zoo zijn er meer! In het jaar 1938 werden op het Haarlemsche station 2628 vergeten voorwerpen aangegeven, dat lis dus gemiddeld 7 stuks per dag. In dit jaar zijn we van 1 Januari af al aan de 1429 toe! Maar cijfers zullen u, vooral in deze zo mermaanden, vermoeien, en 't is aardiger u wat te vertellen van eenige „sterke gevallen" van vergeetachtigheid, die zich in den loop der tijden op Haarlem's station gemanifesteerd hebben. In de annalen van dé Haarlemsche stationsge schiedenis leeft de herinnering voort aan een meneer, die een portefeuille in den trein liet liggen met eenige duizenden guldens bankbiljet ten er in. Zijn adres was er gelukkig inge schreven, en den volgenden morgen belde de spoorwegambtenaar den heer op. Deze lag nog te slapen, en toen hij uit zijn zoete droomen werd gewekt, bleek hij nog heelemaal niets te weten van een verloren portefeuille Een andere Richard zag er niet tegen op een koffer met effecten ter waarde van duizenden guldens te laten staan. Dit zijn de vergeetachtigen-met-groote-al- lure. Doch daarnaast treffen we in het verge- ten-voorwerpenboek ook een portemonnaie aan, waarachter aangeteekend is: inhoud VA cent. Vergeters van roerend goed komen niet zoo vaak voor. Eens moest in Haarlem een hond uit den trein gezet worden, die blijkbaar zijn baas „ontschoten'' was. Merkwaardig is het dat dikwijls een een- Keizer Wilhelm met Von Moltke te paard tijdens de inspectie der Duitsche troepen zame schoen in den trein wordt achtergelaten, nooit een paar, Heeft de eigenaar of eigenares zich in de coupé van den kwelgeest willen be vrijden en bij 't uitstappen vergeten er an te slippen. Of misschien in de drukte verloren? 't Mystrie van den eenzamen schoen is zoo één, twee, drie niet op te lossen. Daar valt ons oog op een „belangrijk geval". Een bewoner van Heemstede was bang voor die ven en haalde derhalve zijn kistje met juweelen uit Amsterdam, stapte in Haarlem uit, en ver gat 't kistje in den trein! Het kistje lag in grauw papier gewikkeld ergens in de coupé met f 30.000 aan edelsteenen. En meneer was nog wel bang voor dieven! Wel een treffende illustra tie van het spreekwoord, dat het middel vaak erger is dan de kwaal! Pas toen de eigenaar per auto in Heemstede was aangekomen bemerkte hij zijn „vergeetachtigheid". Gelukkig kon het pakje in Delft onderschept worden. Een majoor of een ander militair die zijn sabel vergeet, be hoort niet tot de uitzonderingen. Jassen, hoeden, handschoenen en paraplu's stroomen als het ware het hokje, waar gevonden voorwerpen aange geven moeten worden, binnen. Een vergeten gouden horloge is echter ook geen zeldzaamheid. En wat te zeggen van de volgende vergeten voorwerpen, die we nog even aan de vergetel heid der spoorwegannalen ontfutselen? Een pakje met drie olieboller* een roede van Zwarte Piet (op Sinterklaasavond!) een slappe boord (waar schijnlijk op een warme dag vergeten!) een paar f ietsbuitenbanden, twee accu's, een pakje inhoudende een boterham en een zwembroek, sigarenkoker met zegge 10 sigaren, een pakje brood met paling. Onlangs werd deze serie aan gevuld door een damestasch inhoudende 'n zakje koekjes, stukken Leidsche kaas, een fleschje odeur en een vergrootglas. Mevrouw had zeker gewinkeld. Wat zal ze thuis op haar neus ge keken hebben! Ja, de straf komt na de vergeet achtigheid. In Augustus verwachten de Spoor wegen weer een „boom-tijd" wat de vergeten voorwerpen betreft. Want dan is het vacantie al wat de klok slaat. En vergeten de menschen een heeleboel meer dan alleen hun zorgen Kindje verdronken te Utrecht. Het was met een schepnetje aan het visschen. Op enkele tietallen meters afstand van het drukste verkeerspunt te Utrecht, de Ca- tharijnebrug is Donderdagmiddag het der tienjarig zoontje van de familie Koch te Utrecht, dat op de kade met een schepnetje zat te visschen, te water geraakt en ver dronken. Vriendjes waarschuwden de politie, die na een uur het ontzielde lichaampje met een dreg ophaalde. Geneeskundige hulp mocht hier niet meer baten. Het lijkje werd over gebracht naar het hoofdbureau van politie. Ontheffing Winkelsluitingswet bij blijde gebeurtenis. Naar wij vernemen heeft de minister van Economische Zaken in verband met de viering van de te verwachten geboorte van een koninklijken prins of van een ko ninklijke prinses burgemeester en wethou ders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. ERNSTIGE AANRIJDING TE OVERSCHIE. Op de kruising van den rijksweg 's-Graven- hage—Rotterdam en den Rotterdamschen Rijweg is Donderdagmiddag een ernstige aan rijding voorgevallen. Twee jongens, die van den Rotterdamschen. Rijweg kwamen, naderden den voorrangsweg op het oogenblik, dat uit de richting 's-Gra- venhage een vrachtauto in snelle vaart kwam aangereden. De jongen, die de auto zag, waar schuwde zijn makker, dat hij niet veilig kon oversteken, doch deze, de 13-jarige N. F. Nie- land uit de Wandeloordstraat te Rotterdam, stak toch over. De auto greep den knaap en smakte hem tegen den weg. Hij liep inwen dige kneuzingen en een gebroken rechterbeen op en werd in levensgevaarlijken toestand, na door dr. Roest Crollius te zijn behandeld, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Zijn rijwiel werd totaal vernield.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11