Haarlem's Dagblad Militaire missie naar Moskou De Erfpachtkwestie van't rapport Hernieuwd offensief in China Ook Jhr. de Geer en Mr. Joekes bij H.M. de Koningin Voordeelig jaar Het Belangrijkste §7e Jaargang No. 17213 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Foatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 1 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p, maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poel f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntsiaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Jtoeede deei Aan integriteit Ambtenaren van P.W. wordt niet getwijfeld aetscheneii- De Amsterdamsclie Raadscommissie van Onderzoek in zake erfpacht heeft het vervolg van haar rapport van 15 Juni j.I. aan den gemeenteraad aangeboden. Ten aanzien van de integriteit van de ambtenaren in het onderzoek der commissie betrokken, is zij, op grond van alle door haar onderzochte gevallen, van oordeel dat de ambtenaren van den dienst der Publieke Werken, in het onderzoek betrokken, bij hun werkzaamheden en hande lingen niet anders beoogd hebben, dan het gemeentebelang te dienen en dat geenerlei twijfel gewettigd is aan de integriteit van deze ambtenaren. Bij de commissie zijn nog 19 verschillende klachten van bouwers ontvangen over het niet-toewijzen van grond. Naar het oordeel der commissie zullen deze klachten wel altijd blijven bestaan, zoolang de drang tot bouwen te groot is in verhouding tot den beschikbaren bouwrijpen grond. De commissie is bovendien van meening, dat wethouder De Miranda voorzichtiger liad moeten zijn. De heeren Crucq, Dingemans en Ter Haar gaan bij enkele gevallen verder en vinden dat het beleid van den wethouder bij de afgifte van de 1000 woningen in Bosch en Lommer in elk opzicht is af te keuren. Ten aanzien van de integriteit van de ambtenaren van het grondbedrijf hebben ook de klachten geen twijfel bij de commissie gewekt. Vervolgens behandelt het rapport den brief van wethouder De Miranda aan de S.-D. raadsfractie en verschillende ingekomen klachten. (Voor een overzicht van enkele afzonderlijke gevallen zie men pag. 3.) der Japanners Bombardement op Tsjoenking Verontrustende berichten uit Mandsjoekwo SJANGHAI, Nadat door de groote overstroomingen de militaire operaties gedurende verscheiden weken onder broken waren, zijn deze thans weer opnieuw ingezet langs het front aan den Peking-Hankau spoorweg. Ook Tsjang Kai Sjek's hoofdstad is weer het doelwit geweest van Japansche luchtaan vallen. Volgens Chineesche berichten hebben 18 Japansche vliegtuigen Tsjoengking gebom bardeerd. In het midden der stad ontstonden verscheidene groote branden. De Chineesche gevechtsvliegtuigen, die onmiddellijk opste gen, slaagden erin den vijand te verdrijven. Ook de zuidelijke oever van de Jangtse, waar voornamelijk Amerikaansche bezittingexx zijxi gevestigd, werd getroffen. Uit Peking komen alarmeerende be richten uit Mandsjoekwo binnen. Vol gens deze berichten is een algemeene uittocht uit Mandsjoekwo begonnen, daar men blijkbaar van meening is dat het tusschen Japan en Sovjet Rusland tot oorlog komt. Talrijke welgestelde Chineezen uit Mand sjoekwo zijn reeds te Peiping aangekomen. Dagelijks komen nieuwe treinen met vluch telingen in de Noord-Chineesche steden bin nen. (United Press). „Persattaché" van koning Zogoe gearresteerd. OSLO. 1 Augustus. (Havas). De politie heeft den onlangs aangekomen Deen Ernst gearresteerd, die zich uitgaf voor persattaché van koning Zoegoe, die het tegen hem uitge vaardigde bevel tot uitwijzing zou hebben overtreden en ixx Denemarken reeds wegens •plichting zou zijn veroordeeld. Japanners beginnen thans ook anti-Amerikaansche actie. Extra-politiemaatregelen voor de Ameri kaansche ambassade te Tokio. TOKIO, 1 Augustus. Bij wijze van voor zorgsmaatregel zijn extra-politieposten ge- iplaats voor het gebouw vaxi de Amerikaan sche ambassade. De eerste anti-Amerikaansche affiches zijn inmiddels in de straten van Tokio ver schenen. De opschriften luiden: „Engeland. Amerika en Rxxsland zijn onze gezamenlijke vijanden". De „Osaka Mainichi" beweert intusschen dat de opzegging van het verdrag de Japan sche burgers in de Ver. Staten treft. De Ver. Staten zullen de loyaliteit verliezen van de meer dan 150.000 Japanners in de Ver. Staten (namelijk op de Hawaii-eilanden)(United Press) GEVAARLIJKE „AARDIGHEID' VAN JONGENS. Met steen naar een trein geworpen DAME DOOR GLASSPLINTER AAN HET OOG GEWOND. Toen de trein van 4 uur 34 Maandagmiddag te Zand voort amveerde, bleef een dame in een tweede-klaswagon zitten, hoewel zij wist, dat het eindpunt was bei"eikt. Op haar ver zoek verscheen de stationschef, die zich moest overtuigen, dat de dame geen onge stoorde reis naar Zandvoort had gemaakt. Tusschen Overveen en de badplaats was een steen naar den trein geworpen, met het gevolg, dat de glassplinters in het rond vlogen tot zelfs aan de overzijde van het compartiment. Vermoedelijk hebben kwajongens, die zich langs de spoorbaan ophielden, .een steen ge- woi-pen in de richting van den uit Haarlem komenden trein. Nadat de reizigster den chef had laten zien, wat er was gebeurd, verliet zij den trein om zich onder geneeskundige be handeling te stellen, daar zij vermoedelijk een glassplinter in het oog had gekregen. Er wor den pogingen in het werk gesteld den dader op te sporen. Zomexsgmpt&om Ja, dit is ook een onloochenbaar zomersymptoom. Telkenj are in Augus tusde boombladeren mogen dan alweer docor ware herfststormen, voor tijdig neerdwarrelenhet ixieuwe be lastingplaatje bewijst dat het volzomer is. Maar het is geen zomersymptoom, dat met warm gejuich wordt begroet. Veeleer met ijzige gelatenheid. Een zomersymptoom met een wintersche entvangst Onderhandelingen nemen waarschijnlijk nog deze week een aanvang van Engeland en Frankrijk In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren mede gedeeld, dat waarschijnlijk nog deze week Britsche en Fransche vertegenwoordigers naar Moskou zullen worden gezonden voor het houden van militaire besprekingen. Bovendien zullen de politieke besprekingen worden voortgezet teneinde zoo spoedig mogelijk tot een politiek accoord te komen. (Men zie voor het uitvoerige verslag van de Lagerhuiszitting pag. 5). Engelsche pers optimistisch. LONDEN, 1 Aug. (Reuter). De aankondiging door Chamberlain van een militaire missie naar Moskou wordt door de bladen algemeen uitge legd als een aanwijzing, dat reeds een aanzienlijke mate van overeen stemming bestaat en de vooruitzich ten op eexx pact gunstiger worden ge acht, terwijl de verklaringexx van den premier inzake Tokio gerxxststellend geacht worden. De „Times" is van meening, dat het ac coord met Fi-ankrijk inzake het openen van militaire besprekingen met Moskou niet an ders dan een hoopgevend teeken voor het wel slagen der politieke onderhandelingen kan zijn: immers kunnen xiauwelijks plannen voor een gemeenschappelijke stxategie worden ontworpen met een land, dat xxiet waarschijn lijk een bondgenoot is. En er zijn thans dui delijke bewijzen die elk land. dat agressie ve bedoelingen mocht hebben, kan overwe gen van toenemend vertrouwen tusschen de Britsche, Fransche en Russische regee ringen. „De Daily Telegraph" schrijft: Na Cham berlain's verklaring kan er geen redelijke grond zijn voor scepticisme ten aanzien van de vastberadenheid der regeering, door te gaan met een politiek, welke de laatste vier maanden vele malen is verkondigd.De toon van zijn verklaringen inzake het Verre Oosten was geruststellend en kan veel bijdragen tot het wegnemen van mogelijke bezorgdheid ten aanzien van de eenigszins onbepaalde be woordingen van de formule van Tokio. „Waakzaamheid blijft geboden." PARIJS. 1 Axxgustus (Havas). De pers verheugt zich over de verklaringen van VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN. gemeenteveldwachter In een klein Fransch dorp leest de het mobilisatiebevel voor. Chamberlain, die aantoonen dat een accoord nabij is. Naar de „Petit Parisien" betoogt, was de al gemeene atmosfeer van het Lagerhuisdebat van gisteren in overeenstemming met de kal meering, die zich sedert eenigen tijd ixx het internationale leven heeft geopenbaard. Daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat deze wind stilte door eexx plotselingen storm zal worden gevolgd, blijft uiterste waakzaamheid geboden in deze vacantieperiode, die steeds vooraf is gegaan aan kwade gebeurtenissen. De „Figaro" wijst op de beteekenis van de militaire besprekixxgen: de handteekeningen op het papier, de zegels op het perkament zijn niet voldoeixde opdat de strijdkrachten, muni tie, wapexis of welke voorraden ook, op het ge- wenschte oogenblik en in den gewenschten zin ter plaatse zijn. Onnoodig eraan te her inneren, dat aan de praetische besprekingen het probleem ten grondslag ligt, hoe de ver bindingen der Sovjet Unie over het noorden met het westen verzekex-d kunnen worden. De „Epoque" meent: de anti-Duitsche coa litie is gesmeed. Het tijdperk van de vreed zame inlijvingen, van de zegevierende in tochten in zonder oorlog overwonnen steden is thans wel gesloten. Thans moet Hitier alle risico's nemen. Hij moet het leven van zijn land en zijn regime op het spel zetten, zonder xxog te sprekexx vaxx zijn eigen lot. „Door Rusland gedecreteerde marschroute", BERLIJN, 1 Augustus (DNB.) De „Deutsche Allgemeine Zeitixng" schrijft in verband met het zenden van een Mritsche militaire missie naar Moskou nog voor de tot standkoming van een politiek accoord, dat Engeland zich in het belang van zijn omsin- gelingspolitiek. zijn marschroute laat voor schrijven, ofschoon de Engelsche bezwaren tegen de door de Sovjet verlangde politieke formule op zichzelf zeer krachtig zijn. Want Chamberlain zelf heeft te verstaan gegeven, dat de Sovjet-formule vaxx den indirecten aanval de onafhankelijkheid der kleixxe staten rechtstreeks bedreigt. Dit is, aldus het blad, lijnrecht in strijd met de motieven, die offi cieel steeds weer voor de Britsche garaxxtie- politiek. die toch de kleine staten moet be schermen gegeven zijn. Chamberlain, zoo vervolgt het blad, heeft gezegd, dat hij geen kwestie wist, die niet door vreedzame bespreking kon en zou worden opgelost. Wij zien alleen niet. welke bijdrage de rede van Chamberlain voor zulk een vreedzame regeling der hangende kwesties heeft geleverd. Want, hoewel deze rede spreekt van de overtuiging, dat deze kwesties vreed zaam geregel^ kunnen woi'den, is zij toch niet nader ingegaan op de veel belangrijker kwestie dat deze vraagstukkexx opgelost moeten wor den. De „Berliner Börsenzeitung" keert zich in het bijzonder tegen de uitlatingen van Cham berlain over Dantzig en de houding van Polen, die de Britsche premier flink en van wijs staatsmansbeleid getuigende noemde. Daar door en door de verwijzing naar Engeland's garantiebeloften, wordt Polen volgeixs het blad tot steeds nieuwe exessen aangemoe digd. „Wij kunnen", aldus dé .Börsenzeitung", „hierin slechts een bevestiging zien, dat men te Londeix ook de laatste moreele bezwaren over boord geworpen heeft, om de omsinge lingsmanoeuvre te redden, welker karakter Chamberlain zelf gisteren in het Lagerhuis onthulde, toen hij een vergelijking trok tus- Het woord is aan Churchill Een grap is iets zeer ernstigs. schen de besprekingen met Moskou en de en tentebesprekingen van voor den oorlog. De meening te Rome. ROME, 1 Augustus (Stefani). Commen taar leverend op de gisteren door Chamber lain ixx het Lagerhuis uitgesproken rede, schrijft de „Popoio di Roma", dat de rede niets bijzonders en niets nieuws bevat en dat zij door de Liberalen en de Labour is uitge lokt om verkiezingsredenen voor de binnen- landsche politiek. Voorts wordt het vreemd genoemd, dat de militaire missies var. Fraxxk- rijk en Eixgeland naar Moskou vertrekken, zonder dat een politiek accoord gesloten is. Rusland verlangt een sterk vredesfront. MOSKOU. 1 Augustus. Chamberlain's verklaring viel samen met den 25sten verjaar dag van Rusland's intrede in den wereld oorlog. Naar aanleiding daarvan hebben de ..Prav- da" en de „Izvestia" in hun hoofdartikelen den nadruk gelegd op het verlangen naar een sterk vredesfi-ont. Zoo schrijft de „Pravda" o.a.: „Het Sovjet volk weet dat de druk van de fascistische agressie door een actief front van vi'eedzame regeeringen tegengehouden zou kunnen wor den, zij zijn bex-eid om aan de organisatie van een werkelijk vredesfront deel te nemen. Slechts een vastberaden onoverwinnelijke macht kan de aanvaller weerhouden". 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. H.M. de Koningin heeft hedenochtend op den Ruigenhoek ontvangen om half elf jhr. mr. D. J. de Geer, voor zitter van de Christ. Hist. Tweede Ka merfractie, en om half twaalf nxr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrijz. Dein. fractie. der Amerikaansche posterijen NEW-YORK (A.N.P.) De posterijen der Vereenigde Staten hebben in het fiscale jaar dat zoojuist is geëindigd, een surplus opgeleverd van ruim 10 millioen dollar op een totaal aan inkomsten van 745.093.350 dollar. Postmaster-general Farley heeft verklaard, dat hij hierin een aanwijzing ziet voor de verbetering van den algemeenen economischen toe stand. De postale omzet ivas het vorige jaar ruim 17 millioen dollar lager. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Het aantal leegstaande woningen te Haarlem. Een zeer geringe stiiging. 2 Omzet op den IJmuidenschen Rijksvischaf- slag stijgt. 3 BINNENLAND. Het tweede deel van het Amsterdamsehe erf pachtrapport is verschenen. 1 en 3 Motorboot door stoomboot overvaren; opva renden met veel moeite gered. 3 BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis aange kondigd dat de militaire besprekingen met Rusland waarschijnlijk nog deze week zul len beginnen. 5 Een Tsjechisch blad heeft openlijk tegen „verduitsching" van het protectoraat ge protesteerd. 5 SPORT. Henri Dcsgrange over de Nederlandsche deel nemers aan de Tour de France. 6 De start van de IJmuidcn-Solent race. 6 ARTIKELEN, enz. K. de Jong: Concert der H. O. V. II. D. Vertelling: Samson's baard. Van een bijzonderen medewerker: Italië» Cyprus en het Suczkanaal. J. S. Visser: Uit de geschiedenis van Oud- Santpoort. De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1