STOFZUIGERS AGENDA. De kampioenskansen. WÖEN5D'X'G 2 'AUGUSTUS 1939 HAARtEM'S ;D.AGBEAD 2 Dr. John Mott sprak voor de A3 ereldconferentie van Christen Jeugd. Er was op den voorlaatsten dag der wereld conferentie van Christen Jeugd een uitzonderlijk groote belangstelling. Ze was te danken aan de figuur van den spreker dr. John R. Mott, de „grand old man" van de Christelijk jonge man nen. studenten- en zendingsbeweging. De voor afgaande godsdienstoefening werd geleid door rev. E. Sambayya, van de kerk van Britsch-In- dië. Burma en Ceylon. De voorzitster van den dag, Madeleine Baro - bibliothecaresse van de-Fronsche school voor ar- chaeologie te Rome, leidde den spreker in.... door een inleiding overbodig te noemen. Een har telijk applaus getuigde van de instemming van het gehoor, dat wel zeer goed verstond, waarom juist aan dezen na 50-jarigen arbeid over, de gehecle wereld, nog altijd strijdbaren veteraan dit onderwerp „gezant van Christus wege" was toevertrouwd. Weinigen onder ons, zoo begon hij, zullen ver wachten eens gezant van hun land te worden, toch hebben wij allen hier in dezen allerzwaar- sten tijd gezanten van Christus te zijn. Met zulk een geweldige verantwoordelijkheid gaan wij straks van hier. Gezant van Christus zijn-is niet gemakkelijk, maar het is een vreugde en een glorie. De gedachten van dr. Mott werden verduide lijkt door vele korte beschrijvingen van figuren, uit wier leven blijkt, wat gezant Van Christus zijn inhoudt. Een aantrekkelijke gedachte van de confe rentieleiding was het. miss Ruth Rousr» Motts medestrijdster van lange jaren en nu nog voor zitster der wereld Y. W. C. H. te verzoeken, deze zitting te sluiten. Social evening in het Concertgebouw Weer was het Concertgebouw Dinsdagavond tot op de laatste plaats bezet, weer was de groole met vlaggen versierde zaal gevuld met 1300 jon gemannen en vrouwen uit alle deelen der wereld. Maar nu niet in aandachtige stilte, luisterende naar een toespraak van een hunner leiders, doch bijeen om tezamen feest te vieren en te genie ten van een amusementsprogramma, dat zij zelf verzorgden. Heden eindigt de wereldconferentie van de Christen Jeugd en dezen laatsten avond, waarop de afgevaardigden in de Nederlandsche hoofd stad waren vereenïgd, heerschte er een vroo- lijke, ongedwongen stemming in het Concert gebouw. Hongaren, Bulgaren, Zweden, Franschen, Bel gen, Engelschei Zwitsers, Slowaken, Chineezen Japanneezen, Bntsch-Indiërs, Russen (in bal lingschap), Amerikanen en nog verschillende andere natiën, kwamen achtereenvolgens op het podium, waar zij volksliederen zongen of ka rakteristieke dansen, uit de landen welke zij vertegenwoordigen, demonstreerden en het spreekt wel van zelf, dat het succes buitenge woon groot was en dat het congres zijn enthou siasme niet onder stoelen of banken stak. ACTIE TEGEN WINKELSLUITING OP ZATERDAGAVOND. Door den Ned. Bond van Handels en Kan toorbedienden wordt actie gevoerd voor win kelsluiting op Zaterdagavond. In verband hiermede heeft de Alg. Groninger Winkeliers- vereeniging besloten een tegenaevtie te voeren door de overtuigde tegenstanders eener slui ting 's aZterdagsavonds om 6 uur te verzame len door middel van een nauwgezetter enquête in de stad Groningen. Het resultaat dezer enquête zal bekend worden gemaakt en hoopt men aan de middenstanders in het geheele land ter voorbeeld te kunnen stellen, dat er onder middenstanders geen bereidheid be staat op aZterdagavond hun winkels om 6 uur te sluiten. Bloemstukken en palmtakken voor Erasmus. Vredesbetooging te Rotterdam. Een aantal ingezetenen van Rotterdam toonde Dinsdag zijn waarachtïgen vredeswil door bloemstukken en pabntakken neer te leggen bij het standbeeld van den onsterfelijken humanist Erasmus op de Groote Markt. Deze demonstra tie was georganiseerd door een daartoe speciaal in het leven geroepen comité ter herdenking van den eersten Augustus 1914. Een groot aantal bloemstukken sierde den voet van het standbeeld, sympathie werd be tuigd door de Ancient order of Foresters, ver- eeniging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap; vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredesbond, Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, Algemeene Nederlandsche Vredes Actie, Vereeniging „Kerk en Vrede", vereeniging voor Volkenbond en Vrede, Arbeiders Jeugd Centrale, Christen Democratische Unie, Wereld Vrouwen Comité, Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, Jongeren Vredes Actie en den Humanitairen Idealistischen Radio Omroep. Des middags omstreeks drie uur vond bij het standbeeld een korte plechtigheid plaats, waarbij allereerst het woord werd gevoerd door den heer J. A. van Sijn namens het comité ter her denking van den eersten Augustus 1914. Hierna citeerde spr. een gedeelte uit Erasmus' „Oorlog". Vervolgens declameerde mevr. A. Endenburg het gedicht „Ik wou van Garmt Stuiveling. Deze eenvoudige, doch indrukwekkende bij eenkomst werd met een kort woord van den heer van Sijn gesloten. Heden WOENSDAG 2 AUGUSTUS Luxor Theater: Jeanette Macdonald in „Hel Meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur Verder van 102 uur doorloopende voorstellin gen van „Ons Prinsesje loopt....", opgeno men door Z. K. H. Prins Bernhard. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en één meisje" met Deanne Durbin, 2.30, 7 en 9.15 uur In het voorprogramma het filmpje van Prinses Beatrix. Verder van 101 uur 50 minuten pro gramma, o.a. ook het filmpje van Prinses Beatrix Rembrandt Theater: Snip en Snap in dp nieuwe revue: ,,'n Beetje van dit en 'n beetje van dat", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogram ma het filmpje „Ons Prinsesje loopt Palace Familie Cinema: „D'r op of d'r onder" en „De reddende engel" 2 en 3.15 uur. Verder van 11 tot 6 u. doorloopend één uurs programma met o.a. »,Ons Prinsesje loopt". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behaive Vrijdags) van 35 en 79 uur DONDERDAG 3 AUGUSTUS Groote Kerk Orgelbespeling van 3 tot 4 uui Bioscoopvoorstellingen. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 7—9 uur. Voor de buiteulandsche reis. Hoeveel „rookwaren" mag men meenemen. Een tevreden rooker is geen onruststoker, dat is de wandspreuk, die men in vrijwel ieder huis boven het pijpenrek kan aantreffen. Maar elke tevreden rooker kan een geducht onruststoker worden, wanneer hij zonder in voerrechten te betalen meer tabak, sigaren of sigaretten in een ander land tracht in te voeren dan de wet toelaat. Want de controle aan de grens is in den regel vrij streng en hét is zaak zich aan de geldende regels te houden. Wie als man met zijn vrouw en twee volwas sen zoons b.v. naar België trekt, mag per per soon 10 sigaren, of 50 gram tabak, of 25 sigaret ten invoeren, dat is in totaal 30 sigaren, plus 25 sigaretten, of 150 gram tabak plus 25 siga retten, of 100 sgaretten. Hoewel er voor andere landen weer andere regels gelden die wij hieronder laten volgen is men overal ver plicht den douanebeambte ongevraagd aan gifte te doen van den voorraad, dien men bij zich heeft. België (Luxemburg) 10 sigaren of 25 sigaret ten of 50 gram tabak; Bulgarije 15 sigaren of 50 sigaretten of 50 gram tabak; Denemarken 10 sigaren of 25 sigaretten of 50 gram tabak; Duitschland 10 sigaren of 25 sigaretten of 50 gram tabak; Engeland 25 sigaren of 50 sigaret ten of 50 gram tabak; Estland 50 sigaren of 100 sigaretten of 200 gram tabak; Finland 25 siga ren of 100 sigaretten of 200 gram tabak; Frank rijk 10 sigaren of 20 sigaretten of 40 gram tabak; Italië 6 sigaren of 20 sigaretten of 50 gram tabak; Noorwegen een kleine hoeveelheid, wordt ter plaatse beoordeeld; Zweden 10 sigaren of 50 sigaretten of 50 gram tabak; Zwitserland 20 siga ren of 100 sigaretten of 100 gram tabak. Tenslotte zij nog vermeld, dat het geen ver schil maakt van welk land uit men deze hoeveel heden invoert. Bij terugkeer in Nederland mag men een aangebroken doos van 50 sigaren of 100 sigaret ten of 250 gram tabak medenemen. Aldus de Persdienst van de Nederlandsche Reisvereeniging. Minister Van Dijk op inspectie. De minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk heelt een inspectietocht gemaakt in ge zelschap van luitenant-kolonel Dijxhcorn, hoofd van de 2e afdeeling B van het depar tement van defensie en van zijn adjudant kapitein mr. KruLs. Des ochtends bezichtigde minister Van Dijk de in aanleg zijnde nieuwe vliegvelden te Valkenburg (Zuid-Holland) en te Katwijk en in den namiddag twee luchtdoelbatterijen en een paar secties zoeklichten in den luchtver dedigingskring Amsterdam. Stedelijk Museum te Amsterdam krijgt schilderijen van prof. Roland Holst. Mevr. de wed. Roland HolstVan der Schalk heeft aan Amsterdam ten behoeve van het Stedelijk Museum ten geschenke aangeboden een aantal schilderijen, aquarellen, teekenixi- gen, enz., uit de nalatenschap van haar echt genoot prof. R. N. Roland Holst, in leven hoog-, leeraar-directeur van de Rijks Academie van Beeldende Kunsten. B. en W. van Amsterdam stellen voor deze schenking onder betuiging van bijzondere er kentelijkheid jegens de schenkster, te aan vaarden. Het Zuiderziekeiiliuis te Rotterdam geopend. Bij de opening van het Zuider-Zieken huis te Rotterdam was een groot aantal be langstellenden, autoriteiten en medici tegen woordig. Wethouder R. J. Dijk heette alle aanwezigen namens het gemeentebestuur van harte wel kom en releveerde de langdurige voorbereidin gen voor dit ziekenhuis, die ruim tien jaar in beslag hebben genomen. De plannen zijn ten slotte herhaaldelijk gewijzigd en de datum van ingebruikneming is steeds uitgesteld, maar het Zuider-Ziekenhuis is klaar gekomen. Spr. dankte allen, die aan deze totstandko ming hebben medegewerkt en vooral den me- dischen adviseur, dr. H. Burgerhout, die steeds zijn voornaamste krachten voor dit ziekenhuis heeft gegeven. Ten slotte gaf spr. den gemeen telijke opdracht, waarbij dr. S. A. Westra benoemd werd tot geneesheer-directeur aan dr. Westra over. Deze dankte het gemeentebestuur voor de prachtige inrichting, en sprak de hoop uit, dat het personeel zijn taak zal vervullen tot ge noegen van het gemeentebestuur. Ten slotte voerde dr. C. van den Berg, direc teur-generaal voor de volksgezondheid het woord, die namens den minister de gemeente Rotterdam gelukwenschte met deze nieuwe aanwinst op het gebied van het ziekenhuis wezen. Butler's medecleelingeii over de onderhandelingen te Moskou. Houding der Sovjetregeering verdraaid, constateert Tass. Het Russische pex-sagentschap Tass meldt: Volgens persberichten heeft Butler, de Britsche parlementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een Maandag in het parlement afgelegde verklaring gezegd, dat de Britsche regeering met den grootsten spoed voortgaat de bestaande verschillen van opvatting tusschen Sovjet Rusland en Groot Brittannië uit den weg te ruimen en dat de voornaamste vraag is geweest of de onafhan kelijkheid der Baltische staten zou moeten worden aangetast. „Ik ben het er mee eens", aldus Butler, dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaamste reden is voor het rekken der onderhandelingen. Tass is gemachtig te vexklaren. dat indien Butler werkelijk het bovenstaande heeft ge zegd. hij de houding der Sovjet-regeering heeft verdraaid. In werkelijkheid is het ver schil van opvatting niet of de onafhanke lijkheid van de Baltische staten al dan niet zal worden aangetast, daar beide partijen deze onafhankelijkheid wenschen te waarborgen, doch dat geen achterdeurtje moet worden opgelaten in de formule van „indirecte agressie" voor aanvallers die de onafhanke lijkheid van de Baltische staten zouden willen aantasten. Een der redenen voor het rekken der on derhandelingen is dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agressor openlaat. 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Regenbuien met kans op onweer. Tijde lijk opklarend, weinig verandering in temperatuur, meest matige Westelijke tot Zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 67 F. 60 F. 62 F. Het gebied van hoogen luchtdxnik bij de Azoren hield onveranderd stand. Een uitlooper hiervan strekt zich uit over Frankrijk en Zuid-Duitschland. In deze omgeving heerscht over het alge meen windstilte of is de 'wind zwak en veran derlijk. De lucht is er zwaarbewolkt tot be trokken, terwijl de temperatuur hier over het algemeen steeg. Over de Britsche eilanden is de luchtdruk gisteren aanmerkelijk gestegen. Een front, dat gisterenmorgen over Ierland lag, bracht hier en daar nogal wat regen en plaatselijk onweer (Bristol had 16 mm.). Dit front be reikte hedenmorgen vroeg onze kust en pas seerde ons land, hetgeen gepaard ging met regen en in het Noorden ook met onweer. De IJslandsche depressie trok in Zuidooste lijke richting en vulde daax'bij wat op. Zij doet vanmorgen de luchtdruk in Ierland en Schot land dalen, terwijl het daar ook al regent. De depressie, welke gisteren in het Noorden van de Bothnische Golf was gelegen, is in Noordoostelijke richting weggetrokken en daarbij flink opgevuld, zij bracht hier nog zwaren neerslag met onweer (te Sodankylae 3 mm en te Haparanda gistex*en overdag 13 mm.). BAROMETERSTAND: Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 5.30 uur; n.m. 17.48 uur. Strand berijdbaar van 10.30—15.30 uur. Un 1938 werden 47.068 GROENTJES in HAARLEM'S DAGBLAD geplaatst. Beter bewijs hoe goed deze rubriek is, is niet te leveren. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Voor den Nederlandschen gulden was de stemming op de Amsterdamsche wisselmarkt hedenmorgen omgeslagen. De buitenlandsche deviezen liepen zonder uitzondering naar be neden en kwamen beneden de prijzen van gisteren te liggen. Op politiek gebied waren geen factoren voorhanden, die bijzondere stroomingen koixden veroorzaken. Omtrent de oox-zaken van de verbeterde stemming voor den gulden liepen de meeningen uiteen, maar in ieder geval bestond er aanbod van buiten landsche valuta's, die klaarblijkelijk verband hielden met particuliere tx'ansacties. De devie zenmarkt te Amsterdam is nog altijd zeer gevoelig zoodat er niet veel behoeft te gebeu ren om betrekkelijk groote verschuivingen te voorschijn te roepen, de krapheid van de markt speelt hierbij natuurlijk ook een rol. De Britsche ponden werden bij de opening ver nomen tegen 8.80 doch reeds spoedig daarna werd gehandeld tegen omstreeks 8,79, waar na wederom een kleine verbetering kon wor den waargenomen en de koers bleef schom- belen in de omgeving van 8,79 3/8. De Ame- rikaansche dollars werden ingezet op circa 1.88 1/16. maar konden niet lang daarna meer dan 1.87 13/16 bedingen. Fransche francs liepen achteruit van 4.98 3/8 tot 4.97 3 8 a 4.97 5/8: Belga's bewogen zich tusschen 31.89 en 31.93, Zwitsersche francs tusschen 42,39 en 42.43. Duitsche marken golden 75.45 a 75.50. De Scandinavische deviezen werdexx algemeen la ger geadviseerd. Voor Oslo 44.10, Kopenhagen 39.20. Stockholm 45.23. Tegelijk met de daling der vreemde munteenheden liep ook de goud prijs texmg. Baren werden in de open markt verhandeld tegen omstreeks f 2103, gouden tientjes werden afgedaan tegen circa f 13.02 met de gebruikelijke marges voor koopers en verkoopers. Op de termijnmarkt vielen weinig mutaties op te merken. De niet-officieele effectenhandel was heden morgen zeer stil. Voor de meeste fondsen wa ren slechts advieskoersen beschikbaax-. De locale foxxdsen waren lusteloos en meerendeels iets lager. Ook voor de Amerikaansche fond sen bestond een ongeanimeerde tendens. MEJ. GALJAARD JUBILEERT. Heden herdenkt mej. M. C. Galjaard den dag, waarop zij 35 jaar in dienst is van de familie de Favauge aan de Leeuweriklaan 6 te Aerdenhout. Mej. Galjaard ontving van de familie een geschenk en voorts vele bloemstukken, brieven en telegrammen. Het werd dxxs in alle opzich ten een dag vol vreugde. ER WAS EEN MAN AAN DE DEUR GEWEEST Een bewoonster van de Begastraat deed aangifte van de vermissing vaxx een porte- nxonnaie ïxiet f 50, die zij even had neerge legd in de vestibule van haar woning. Even te voren was er een nxan aan de deur ge weest. Naar aanleiding van die aangifte heeft de politie gearresteerd een 4C-jarigen varens gezel en een 59-jarigen los werkman, beiden te Haarlem De varensgezel had f 8 bij zich en de los werkman werd in het bezit gevonden van de verdwenen portemonnaie, waarin de politie aanleiding vond, beiden in bewaring te' stel len. Chamberlain als vogelkenner. Belangrijke waarnemingen van den Premier in St. James Park. Onze Londensche correspondent schi'ijft ons: E NKELE jaren geleden heeft Neville Chamberlain eens in de Times mede- deeling gedaan over zijn waarnemingen van vo gels in den tuin van Downing Street no. 11. Het was toen nog no. 11 want hij bewoonde toenter tijd dat nummer, als Kanselier van de Schat kist. Het was een levendig verhaal over het be drog van een ekster, die voorgaf een merel te zijn door zich schuil te houden en het geluid van een merel na te bootsen. Inmiddels zijn de waarnemingen van den Brit- schen Premier op dit gebied veel verder gegaan, naar blijkt uit de verhandelingen van een orni thologisch, genootschap. Zijn waai-nemingen, aan vankelijk beperkt tot de tuinen van Downing Street, strekken zich nu uit tot het gansche St. James' Park. Als er gelegenheid is verlaat hij onopgemerkt zijn domein door een achterpoortje in den tuin dat toegang geeft tot het park. Dai vergeet hij de on-Engelsche opvatting van af spraken, die in zekere hoofdsteden van Europa heei-scht, dan zet hij Tientsin en zelfs Mr. Chur chill uit het hoofd om te zien wat de vogels doen en hoe zij vliegen, uit- welke richting de kraaien komen, of de reiger op daagt en wanneer, hoe de vinken zich gedragen. Dan wordt Mr. Chamberlain vermist in Dow ning Street 10; en alleen de vrouw des huizes, die haar man en zijn gewoonten kent, weet waar zij hem zou kunnen vinden. Geen paraplu verge zelt den Premier op zijn wandelingen door het park, zóó vroeg in den ochtend dat de dag nog niet al het nachtelijk duister onder de boomen heeft verdreven. Zijn gevederde vrienden moch ten er eens een minder vreedzaam ding in zien dan het is. Dank zij Mr. Chamberlain's vroege uitstapjes en zijn belangstelling voor het vogelenheir weet dat genootschap nu veel meer van het reizen en trekken van valken en ki-aaien in de Londensche lucht dan voorheen. Het weet dat er een soort geregelde luchtdienst door kx-aaien woi-dt onder houden tusschen de pai'ken van het West End en een vogeleiland in een groot watei'bekken bij Epping Forest in het noordoosten van de stad. Hij heeft zeldzame bezoekers ontdekt in de lucht van Londen en ze herkend als een vin- kensoort, die in het barre jaargetij koers nam naar Noorwegen, waar ze welbekende gasten zijn. Het genootschap voor vogelkundif dat Mr. Chamberlain met zijn waarnemingen bijstaat, heeft vex'scheidene officieele waarnemers, wier namen een jaar geleden voor het eerst in de Ver handelingen bekend werden gemaakt. De Pre mier schreef aan een van die waarnemer-s over hetgeen hij in den loop van eenige jaren in de lucht en de boomen van St. James' Park had ont dekt. En daaruit is een geregelde briefwisseling tusschen den officieelen waarnemer en zijn on- officieelen helper voortgekomen. Als de Premier het niet zoo druk had met ander werk dan zou het ornithologisch genootschap hem zeker graag een officieele aanstelling geven. Want men weet er dat de Premier van Engeland slechts een vo gel behoeft te zien om hem te hex-kennen. AUTOBOTSING. Hedenmiddag omstreeks 12 uur zag de be stuurder van een luxe-auto zich nabij de Ken- nemerbrug alhier genoodzaakt plotseling te stoppen voor een voor hem uit rijdenden wiel rijder, die.;een andere .richting wilde „inslaan zonder een teeken te geven. Het gevolg was dat de chauffeur van een andere achterop komende personenauto niet tijdig meer kon stoppen en z'xx wagen met een flinke vaart tegen de andere auto opvloog. Beide auto's wei'den deerlijk gehavend; de achterste zelfs zoodanig, dat hij met een kraanwagen moest worden weggesleept. De bestuurders kwamen er beiden vrijwel on- gedeex-d af. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Vrijdag 4 Augustus a.s. zal de heer J. Jonk man, A. L. Dyserinckstraat 1. den dag her denken. waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma G. Honing en Zoon, brand- stoffenhandel alhier. NIET OP HET VERKEER GELET. Dinsdagmiddag te kwart voor 3 uur stapte de 82-jarige voetganger W. J. volgens zijn eigen verklaring zonder op het verkeer te let ten van het trottoir bij de schutting, die het werk aan de nieuwe bxnxg aan den Schoter singel, tegenover den Verspronckweg, omgeeft, om den weg over te steken. Daarbij werd hij aangereden door een fietser, zoodat hij viel en een dijbeen brak. Voorbijgangers droegen het slachtoffer bij een dokter binnen, vanwaar hij naar de Maria Stichting werd vexwoerd. De politie verzoekt den onbekend gebleven wielrijder en eventueele andere getuigen, zich aan te melden aan het Politiebureau, Smede- straat, ten einde inlichtingen te verstrekken. ZANDVOORT EEN BRUINVISCH AANGESPOELD Hedeximorgen lag aan het Zandvoortsche sti'and ter hoogte van den watertoren een aangespoelde bruinvisch die natuurlijk veel belangstellenden trok. Het dier is ongeveer 1V2 m. lang en merk waardig is de torpedo-achtige vorm van het lichaam met den verticalen staart. Vele badgasten gaven deze visch, niet ge heel ten onrechte, dexx naam dolfijn, omdat de bruinvisch tot dezelfde familie behoort, n.l. tot de tandwalvisschen. Het dier was waarschijnlijk niet lang ge leden gestorven, daar het nog bloedde. POSTDUIVEN DE REISDUIF. Uitslag van de wedvlucht van Breda, af stand 90 K.M. Los 8.55 uur. Eerste prijswinnen de vogel 10.03.12; laatste 10.14.05. De uitslag was: C. Th. Verdonk 1 8 9 11 27 28 32 41 51, N. Wezenbeek 2 4 7 18. H. J. Phi- lippo 3 45 47. C. Elsendoorn 5 6, J. Th. Bakker 10 24 30 20, H. J. Kneteman 12 26 36 42 49. J C. Kroon 13 25 31 35. E. C. J. Spook 14 17 23 29. J. T. Schuiling 15 16 38 39. J. F. Scherf 19 40. J. Th. Heinsbergen 21 34, H Gras 22. A. Ver gers 34. P. Kroon 37 46 50, J. J. de Bie 44, P. v. Andel 48, J. J. Hart 52. WANDELSPORT HAARL. W. S. V. „DE VIERDAAGSCHE". Aan de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen heeft bovengenoemde wandelsport- vereeniging met groot succes deel genomen, veertien leden hebben resp. 30. 40 en 55 K.M geloopen; allen volbrachten de marschen, na melijk voor den 7en keer P. Wikke, voor den 5en keer H. F. Kooten, voor den 4en keer mej. R. Oosterbaan en J. Krom, voor den 3en keer P. Veldhuysen en K. Krom, voor den 2cn keer mej. A. Nijssen, voor den len keer J. Cornet, B. v. d. Weijden, G. Bunt, W. Baars, J. Wesseling, mej. W. v. Drongelen, mej. R. Olydam. CRICKET Kan Rood en Wit voor de 12e maal den titel behalen Rood en Wit heeft altijd nog een heel be- hoorlij ke kans op het kampioenschap. Het is te hopen, dat dit lukt, want daarmee zou het dozijn volgemaakt zijn. Zij heeft reeds elf maal den titel behaald, namelijk in 1893, 1894, 1898, 1900, 1901, 1902, 1906, 1907, 1911, 1913 en 1915. In 1900 en 1906 moest Rood en Wit de eer deelen met H.C.C., die in deze beide seizoenen evenveel punten had behaald. Een beslissings wedstrijd werd toen niet gespeeld. De strijd ging trouwens steeds tussc'hen deze beide oude clubs, wat uit het volgende blijkt: 1891 Amstel's Cricket stoixd toen bo- Club. aan) 1892 Amstel's Cricket 1915 Rood en Wit. Club. 1916 H.C.C. 1893 Rood en Wit. 1917 1894 1918 P. of W. (Engel- 1895 H.C.C. sche geïnter- 1896 Amstel's C. C. neerden in 1897 Ajax (Leiden). Den Haag). 1898 Rood en Wit. 1919 H.C.C. 1899 H.C.C. 1920 1900 H.C.C. en Rood 1921 en Wit. 1922 1901 Rood en Wit. 1923 1902 - 1924 V.R.A. 1903 H.C.C. 1925 H.C.C. 1904 Volharding i926 H c c j ea 1905 Amstel s C.C. H C C EL 1906 Rood en Wit. 1927 H.C.C I. 1907 1928 H!C!C! n 1908 Volharding. 1929 1909 Amstel's C.C. 1930 1910 H.C.C. 1931 H.C"C. I 1911 Rood en Wit. 1932 H.C.C. n en 1912 H.C.C. V O C 1913 Rood en Wit. 1933 h.c!c. I. 1914 (competitie ge- 1934 staakt wegens 1935 Hc?c n. uitbreken van 1936 H c c L 1. den oorlog,Am- I937 y.R.A. stel's C. C. 1933 Hermes-D.V.S. Sinds 1915 is dus het kampioenschap niet aan de Spanjaardslaan terug gekomen. Hoe staan nu de kansen? De stand van de bovenste helft der rang lijst is nu als volgt: d d 1 0 0 0 0 0 h' -1 «4 2 S d 0 i M c a g' 3 l! bC w bn bi i» 11 8 0 1 2 10 6 0 2 2 9 6 0 1 2 10 5 0 2 3 9 5 0 1 3 p. w. H. C. C. 1 Rood en Wit V. V. V. Hermes-DVS Als men op ncu «agespeexcte wedstrij den let, dan hebben Rood en Wit en het lei dende p. w. evenveel verliespunten; H. C. C. I ze^s n°g een verliespunt ïxxéér. V- v- v-> die in het begin de leiding had, kan met haar acht verliespunten eigenlijk niet eens meer in aanmerking komen. De strijd om den titel zal dus wel tusschen de bovenste drie clubs gaan. Ongetwijfeld zal Rood en wit er alles op zetten, om deze fraaie kans te grijpen. Haar programma luidt nog: Thuis tegen V.RA, V.O.C. en Haarlem. U 11 tegen Hermes-D.V.S. A.s. Zondag wordt aan de Spanjaardslaan de verregende wedstrijd Rood en Wit-VR A ge speeld; als Van Baasbank c.s. dien óók win nen, dan komen ze een heel eind in de goede richting. De uitwedstrijd in Schiedam zal natuurlijk wel het zwaarst blijken te zijn, maar de drie ontmoetingen op eigen terrein kunnen nog wel de noodige punten opleveren. En dande mogelijkheid op een drie- punts overwinning bestaat immers óók nog! ATHLETIEK De vergissing der jury te Rotterdam. Van Beveren kampioen van Nederland 100 M. W. van Beveren. Bij den voorzitter van de Koninklijke Ne derlandsche Athletiek Unie, den heer A. J. G. Strengholt, is een brief binnen gekomen, waarin het 1 urylid van aankomst bij de be slissing van het Nederlandsch kampioenschap 100 M. hardloopen verklaart, dat hij zich Zon dag te Rotterdam, lettende op de foto's van de eindstreep der 100 meter finale, moet heb ben vergist, zoodat de athleet W. van Beveren als eerste dient te worden gerangschikt. Het betrokken jurylid heeft zijn veront schuldigingen aangeboden voor het gemaakte abuis. De door Profilti, Den Haag, ter be schikking van de K. N. A. u. gestelde films van de 100 Meter finale hebben ten over vloede de juistheid van den herzienen uitslag volkomen bevestigd. Hiermede is dus officieel W. van Beveren 100 meter kampioen van Nederland 1939.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2