Dantzig en Gdingen OUVREUSES M" E, Badmeisje DAGMEISJE H. W. Vrolijk TE HUUR Gevraagd te Haarlem CRAMA WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 HAAEL'EM'S DAGBLAD Siet Duitsche aaideet aitec het Oost-tuw ces He vraagstuk Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: pET terzijdestelling van de dagelijk- sc-he tendentieuze berichten over allerlei kibbelarijen en hatelijkhe den over en weer, vermelden we lie ver ter toelichting op de Dantziger kwestie het zakelijk inzicht van een Berlijjjpchen eco noom over dit vraagstuk. Versailles, dat Dantzig tot vrije stad ver klaarde, bestemde zijn haven tot in- en cx- portplaats van Polen en Polen beloofde Dant zig een groote toekomst. Maar, nadat Polen een paar jaar van de Dantziger haven had gebruik gemaakt, stichtte het zijn havenstad Gdingen, 14 kilometer ten westen van Dant zig. Het visschersdorp Gdingen, dat 230 in woners telde, werd uitgebreid tot Polen's na tionale haven aan de Oostzee. Alles wat in Dantzig bestond en Polen kon gebruiken en volgens Versailles ook moest gebruiken, werd in Gdingen nieuw opgebouwd. In den moeras grond werd een haven gegraven. Buiten den Weichselmond met zijn natuurlijke haven, waaraan Dantzig ontstond, had het Corridor- gebied geen andere rivieruitmonding. Met groote energie stampten de Polen een haven stad als 't ware uit den grond. In korten tijd verrezen geweldige blokken betongebouwen, lange rijen pakhuizen en magazijnen. Spoor wegen werden aangelegd, die Gdingen direct verbonden met het Poolsche industriegebied in Boven-Silezië. En nu liet Polen daar het meeste van zijn invoer van overzee ontsche pen, ondanks het bevel van den Hoogen Com missaris in naam van Versailles „to make full use of the port of Dantzig". Alleen zijn kolen voerde Polen over Dantzig uit en het impor teerde over deze haven ertsen en allerlei ruwe grondstoffen, waarvan Dantzig weinig voor deel had. De opslag va4 kolen en ertsen in de Dant ziger haven was verviervoudigd, maar alles ging de kantoren der Dantziger kooplieden voorbij en het voortreffelijk gemoderniseerd overladings-systeem maakte bijna alle men- schelijke kracht overbodig, waardoor voor de Dantziger havenarbeiders geen loonend werk overbleef. Dantzig kwam in nood door de con currentie van Gdingen. Terwijl achter Gdingen Polen met zijn heele staatsmacht staat, moet Dantzig steunen op het particu lier initiatief van kooplieden en reeders. In 1930 eischte Dantzig weer vergeefs uitvoering van het statuut van Versailles, dat Polen voorschrijft in vollen omvang gebruik te ma ken van de Dantziger haven. De nationaal-socialisten, die in Juni 1933 in Dantzig aan het bewind waren gekomen, knoopten direct met de Polen onderhande lingen aan, waarvan het resultaat was dat Polen zicht verplichtte Dantzig en Gdingen gelijkelijk te doen deèlen in het in- en uit- voerverkeer van Polen met inachtneming van kwantiteit en kwaliteit der waren. Dit wordt hier nu daarom zoo'n grootmoe dige tegemoetkoming van deDantziger nationaal socialisten gevonden, omdat Dant zig, volgens Versailles van Polen een volledig gebruikmaken vgn zijn haven kon verlangen, zonder rekening te houden met Gdingen! Nu klaagt Dantzig, dat Polen weer zijn woord niet houdt. Het liet Dantzig den opslag van massa-producten en grondstoffen, waaraan niets kon verdiend worden en-voerde kost bare waren en stukgoederen in over Gdingen, waar de magazijnen overvol zijn, terwijl ze in Dantzig leeg staan. De waarde van den opslag in Dantzig is gedaald naar verhouding van het cijfer 177 in 1928 tot 60 in 1938, in Gdingen is ze in die jaren gestegen van 46 tot 140, en Poolsche firmas verdringen Dantziger cargadoors en expediteuren. Hieruit wordt nu in Duitsch- land de gevolgtrekking gemaakt, dat Polen Dantzig volstrekt niet noodig heeft en het dus aan Duitschland zonder bezwaren moest overlaten. Gdingen kan inderdaad volkomen aan de behoefte van Polen voldoen maai de Corridor! de weg, die op geneutraliseerd Duitsch gebied Polen met de Oostzee verbindt, een voor Polen steeds bedreigd stuk grond gebied, dat een heele Duitsche provincie scheidt van het Rijk, zooals bijv. een 20 kilo meter breede tot corridor verklaarde strook grond in Limburg van België naar Duitsch land, Zuid-Limburg zou scheiden van ons land de Corridor zal Polen nooit vrijwillig opgeven en het kan dit ook bezwaarlijk. SaHtziq's histoxie J N het oude schoone Dantzig, dat zoo Duitsch is als Hamburg. Bremen en Lübeck? Als bloeiende hoofdstad van Boven-Pommeren stelde het zich in 995 in woelige dagen onder bescherming van een Poolschen hertog. Na een reeks veroveringen en heroveringen door Denen, Polen, Pruisen en ridders van Duit sche orden kwam het in 1294 door erfenis aan Polen. Bij een volgenden strijd om Dant zig tusschen Pruisen en Polen, werden de Prui sen met hulp van de Duitsche O^lenridders verdreven. Maar toen Polen de overeengeko men vergoeding voor deze hulp niet kon be talen, namen de ridders de stad in bezit. Na een nieuwe reeks twisten wendde Dantzig zich van de Duitsche Ordenridders af en stel de zich weer onder de hoede van Polen, In 1454 koos Dantzig den Poolschen koning Casi- mir IV tot beschermheer. Door een beschik king van dezen vorst het Privilegium Casi- miranum werd Dantzig tot „vrije stad" verklaard. Toen Pruisen, Rusland en Oosten rijk het verzwakte Polen onder zich verdeel den. kwam Dantzig bij Pruisen en in 1919 ver klaarde de Volkenbond het opnieuw tot vrije stad en tot haven van Polen. Dantzig is door Duitschers gesticht, opgebouwd en tot bloei gebracht, er wonen, zooals de eeuwen door, nog steeds bijna uitsluitend Duitschers. Polen meent echter rechten te kunnen laten gelden op de schoone stad, omdat het zich in den loop der eeuwen zoo dikwijls had gesteld on der Poolsche hoede en er zich altijd wel bij had bevonden. „Strijd om Dantzig" is dus volstrekt niet nieuw. De pers is er in deze dagen vol van. Hij woedt vooral in de buitenlandsche pers tot misnoegen van Duitschland en Dantzig zoo zeer dat Forster, de leider der Dantziger nationaal-socialisten. een officiëele verklaring heeft gepubliceerd, waarin hij zegt, dat, nu de buitenlandsche pers blijkbaar geen ander probleem kan vinden, om 't Duitschland moei lijk te maken, de Dantziger kwestie wordt aangewend. Forster zegt dat, in tegenstelling met berichten over verwarde toestanden en onrust in Dantzig, er orde heerscht en rust, maar ook de wil „paraat te zijn". Als er ver zet is tegen de verklaring van Dantzig tot vrije stad, los van het Rijk, dan treft Versailles de schuld, dat de nieuwe Poolsche Republiek voordeelen wilde verschaffen, door een stuk uit het Duitsche volkslichaam te nemen en tot zelfstandigheid te veroordeelen, wat hij politiek onrecht noemt en een daad, wars van elke verstandige gedachte. Had men des tijds zegt Forster ook voor Dantzig het gepropageerde zelfbestemmingsrecht laten gelden, dan zou de „onzinnige Vrijstaat" niet zijn ontstaan en Engeland en Frankrijk zou den nu niet zoo in zorgen zijn over Dantzig en de journalisten der wereldpers konden zich bezig houden met groote wereldvraagstukken in plaats van met de Dantziger kwestie. Forster moet toch weten dat Engeland en Frankrijk meer bezorgd zijn over Polen dan over Dantzig. (corr.). De twintig jaar oude leuze in Dantzig „te rug naar het Rijk" is altijd levendig geweest. Onder den economischen druk der laatste dagen is ze actueeler dan ooit. Forster zegt dat de Duitschers in alle gevallen zoo recht vaardig zouden zijn, Engeland toe te stemmen als het hier een Engelsche stad met Engel- sche bevolking betrof, die onrechtmatig van Engeland was afgescheiden zulk een stad weer binnen zijn grenzen op te nemen. Hij vraagt of Engeland eerder bereid is honderd duizenden mensehen op het slagveld te brengen dan 400.000 Duitschers hun recht te geven. Volgens Hitler's woorden zou Polen in een Dantzig, dat "in het Rijk is opgenomen, alle economische rechten hebben, die het noodig heeft. Hij ontkent dat een Duitsche leger macht naar Dar\tzig is gekomen. Wel heeft Dantzig „naar zijn bescheiden krachten" maatregelen genomen om een Poolschen over val af te kunnen weren. Forster waarschuwt Polen voor een gewelddaad. Polen en de heele wereld moeten weten dat er genoeg moedige mannen in Dantzig zijn die vastbesloten zijn hun „Heimat" tot den laatsten bloeddruppel te verdedigen. Tenslotte zegt hij dat de natio naal socialistische partij als leidster der Dant ziger bevolking en als hoedster van hare be langen met. haar - samen den weg gaat, dien zij als juist heeft erkend en dat in deze 400.000 van het Rijk gescheiden volksgenöoten het geloof onwrikbaar is, dat Hitler ze in het moe derland zal terugbrengen. 3oelscfi~&uUscAe ovec~ emstehUHÏHQ ucu} Huufetifft MEN heeft hier volstrekt nog niét de hoop opgegeven toch nog weer met Polen tot een overeenkomst te geraken en herinnert graag aan de ministerieele redevoeringen op het banket in Warschau, waarheen nog geen half jaar geleden von Ribbentrop met groot gevolg was gekomen om er als gast van minister Beek het eerste lustrum te vieren van het Duitsch-Poolsche verdrag. Beiden spraken van „de historische daad van Adolf Hitler en Josef Pilsoedski. die zoo vérstrek kende gevolgen had voor het welzijn der groo te buurstaten!" Beek noemde de overeenkomst de kortste en eenvoudigste van alle interna tionale verdragen, die ooit gesloten zijn en zei woordelijk tot von Ribbentrop „Herr Reichsminister, om het feit. dat wij vandaag na 5 jaren met u op denzelfden grondslag on derhandelen. kunnen ons vele regeeringen der wereld benijden". Von Ribbentrop antwoordde dat de overeenkomst van niet te onderschat ten beteekenis was voor de hartelijke betrek kingen tusschen de buurstaten Polen en Duitschland op de basis van wederkeerige achting en juist begrip voor de rechtmatige belangen der beide landen. En hij zeide zich te verheugen, bij dit lustrum te kunnen spre ken van groeiende standvastigheid en verdie ping der goede verhouding. Dat was in de laatste dagen van Januari 1939. H. L. VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke beulende abonné van dit blad ia. aoolan* zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongeralletL op de volgende voorwaarden: Artikel 1. Als verzekerden worden beachouwd alle per week, per maand en^of per kwartaal betalende 2eabonneerden, die aan de volgende vereiachten a. gedurende minstena twee weken (in het geval van maand- en kwarual- abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b, den I8en verjaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog niet bereikt hebben: e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het gevaar voor onge vallen vcrgrootca en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, nla in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan do uitsluitende en rechtstrcckaoho oorzaak van een-.lichamelijk lettel (waaronder ook te waler geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan hel hewüs geleverd worde dat zulks door van builen of toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallonde binnen de grenzen van de voorwaarden) de cenige en recbtatreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand. boven den enkel of den pols. of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid ia ontstaan, nog in leven is: 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recbtatreeksche oorzaak ia van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval; 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekache oorzaak ia van de amputatie van één hond of één voet boven den pols of enkel, of van het onlieratel- bnor gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), oen en onder binnen 10 dagen na den datum van liet ongeval. Indic a het ongeluk tvoüende binnen da grenzen von de voorwaarden) c :n rechtstreekache oorzaak is van do amputatie binnen tien dagen r het ongeval: van beide leden n100 GULDEN ago-60 GULDEN mvinger 15 GULDEN 50 GULDEN a wijsvinger25 GULDEN aanderen vinger 5 GULDEN van een pols..15 GULDEN van een enkel 1 5 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea vnn artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op bet hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen. tezamen nooit meer dan f 2000.kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als onderszins. dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichaamsdeclen geeft geen aanspraak op uitkeering. terwijl vóór bet ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeclen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verliet van meerdere vingen van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dal voor bet verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien ver stande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- °f onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de eeht- genoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zclvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagon nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en hel persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ton genoogo dor Directie van dit bind Artikel 5, Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn, indien do gevolgen bij nrt. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbescliiktlicid van den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatio of door uitputting alt gevolg daarvan (tenzij die operatic noodzakelijk was wegens letsel, wnartegen verzekerd Is): e. door oeue bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood verbaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, o! terwijl de verzekerde ooder den invloed van over prikkeling of sommmbulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voot zich zeiven a. door zellverminlong, zeil moord ol poging daartoe, hetzi) willekeurig ot niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; L in duel. of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of hij vlieg- of luchtvaarttocllten dan wel bij pleizierreizen buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden. of aan boord van een schip hetzij op binnenwiteren. hetzij buitengaats: g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, ol aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandxhen oor log f bilinenlandsche onlusten. voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ol door ges ol gassen verstikken van den ver zekerde. wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel "bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoese van de Directie van dit blad hel bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij bet ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging lot redding van perionen of lot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering zal raken of zicb buiten Europa mocht begeven (behnlve indien hij van cene Europeesclie haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit blad te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen, of de Directie van dil.blad.de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal Vervallen en krachteloos worden. Van do verzekering zijn..uitdrukkelijk ujtgeslolcn: allen,die zich met de be- raiding, het'verwerken of proofhemingeri met buskruit.schietkatoen, nitro- glycerine, dynamiet, nsplitn, acctylcengns of andere liclit-ontplofbare of licht stoffen bezig houden of daarbij desbewust i Evenmi.. Zeevisscliers, zee zijn, in afwijking yi boord verzekerd, tci bij overlijden kan vi 'erkers acrobaten, circusriidera enden van beroep en personen van den Loodsdirnst het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan het ongeval den dood tengevolge beeft. Op uitkeering hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien Het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dst het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zoo hebben moeten ziin uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen en aanspraak maken op uitkeering, ral in bet geheel voor alle getroffenen teza men nimmer meer dan maximaal f 2000.worden uitgekeerd, te vcrdeclen naar evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door ben geleden letsel. Gedurende den termijn, waann de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den Verzekerde mocht treffen. Artikel 0. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten m allo gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk •e!>rill-i-ik gemeld worden nan de Directie van dit blad, en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal gcenerlci uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den go- troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genera- .iundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken i te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den troffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéisebt n worden en dit blad beeft eveneens vrijheid om zoodanige genera- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewih hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tIM zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodehjken afloop moet hiervan aan de Di- -ctie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat bet ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van rtn of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, il elke nonspmak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvruge-formnlter tot uitkeering, en ingeval van over lijden. van de doodsacte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven bet eigendom van dit blad. De kosten der gcéischte verklaringen komen ten laste van dengene e de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd njn, zullen be- albaar zijn ten kantore van dit blad. slechts na ontvangst van een door dc(n) rechthebbenden) geteekende guitantie. terwijl de verzekering bij uitbetaling bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen, een som. die verschuldigd is, zal interest betaxid worden, ook met in gevallen, waarin dis inden volgens de wet verschuldigd zou ziin. terwijl de verplichting tot uitbetaling van «nig bedrag ophoudt, i Artikel Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanden, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn ean de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogsto ressort en zullen elk baar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. liet ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, van de eebtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ton gevolge Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of onderszins daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonno in den zin dezes verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevollcngsboekhouding. Stbl. 1936 No. 542, beboerende bei de Wet op egitten). tenzij voordat bel ongeval plaats greep, een ander lid of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is i schriftelijk verzoek san de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde liet recht hebben deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad rijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslangs ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600. Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Verlies van hand. voet of oog f400.Duim of Bij spoor- of tramongeval etc. worden de uitkeeringen: b'j overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000.— Door deze publicatie zij* die vroege*, gepubliceerde verzekeringsvoor waarden vervallen* <Juffccuut, (wteeit 71 even...?» ENKELE jaren geleden was het nog mo gelijk, dat men in vaeantietijd de krant gedurende een week of veertien da gen niet inkeek. In komkommertijd was er immers geen zóó bélangrijk nieuws als dat van de heerlijke vrije dagen! Nu, nu er geen komkommertijd meer is, nu de staatslieden óf geen vacantie nemen, óf maar een paar dagen vrijaf nemen, waarbij ze elk oogenblik bereikbaar zijn om naar him werk te worden teruggeroepen, nu kan men de krant geen week meer missen. Dientengevolge stroomen bij de administra tie de adres-veranderingen binnen, staat de telefoon niet stil: „Juffrouw, kunt u mijn krant naar 't Joppe bij Gorsel sturen „Juffrouw, noteert u even, dat ik van 5 Augustus tot: 11 Augusts m'n krant in Gee- serbrug wil ontvangen „Juffrouw, ik ben vandaag weer thuis" Tientallen en tientallen adresverande ringen komen in zomertijd dagelijks Pij onze expeditie binnenVan al die adressen wordt een stencil gemaakt (ponsmachine rechts op de fotowelk stencil moet worden afgeslagen op een adresbandje (adresseermacliine links). Is de opgave tijdig binnenge komen en duidelijk geiveest, dan zal er geen enkele vertraging in de be zorging zijn en ontvangt men tijdig de krant waar men wil. Zomersymptoom, dat de expeditie van ons blad het in dagen, dat ieder, die daartoe in de gelegenheid is, het werk in den steek laat, het extra-druk heeft. Elke post brengt nieuwe stapels brieven en briefkaarten met verzoeken om de krant naar een ander adres te zenden, of naar een heele reeks andere adressen. En tegen den tijd, dat de krant voor verzending gereed is, moeten al die wijzigingen ook zijn verwerkt, omdat er anders stagnatie ontstaat, waardoor men de krant niet op tijd ontvangt. Er moet heel wat uitgezocht worden vóór alles in orde is. Vooral in die gevallen, waarin dé opgave onduidelijk is, doordat men er niet aan heeft gedacht het vaste adres te ver melden. Of omdat men eenvoudig opgeeft ons blad in Valkenburg van hedenavond af te willen ontvangen zonder eenige nadere aan duiding. Of omdat men den naam van een plaatsje opgeeft, waarvan er in ons land vier of vijf bestaan, terwijl er niet aan gedacht is er bij te melden in welke provincie men voor eenigen tijd zijn tenten heeft opgeslagen. Of omdat de opgave vrijwel niet te ontcijferen is. Of omdat men den naam van een dorpje opgeeft, zonder erbij te vermelden ln welke provincie van welk land het ligt. Desniettemin gaan de kranten de deur uit, vandaag in Haarlem, morgen naar Chemnitz, vandaag in Heemstede, morgen naar Zwart sluis, vandaag in Bloemendaal, morgen naar Londen, of naar Zalk, of naar Schiermonnikoog of naar Oslo, of naar Garnwerdersluis. In deze dagen werkt de expeditie onder extra-hoogspanning, zit in aardrijkskundige woordenboeken te snuffelen en buigt zich over atlassen. Met slechts dat ééne doel: te zorgen dat de abonné zijn krant op tijd en op de juiste plaats ontvangt. Haar werk wordt ver gemakkelijkt als: le. het vaste adres wordt opgegeven; 2e. het nieuwe adres volledig wordt ver meld; 3e. de opgave tijdig, d.w.z. zoo mogelijk eenige dagen vóór men met vacantie gaat, wordt ingestuurd; 4e. de opgave den begin- en einddatum van het veranderde adres meldt; 5e. overbodige mededeelingen achterwege blijven; 6e. de bezorger van het tijdelijk afwezig zijn op de hoogte wordt gesteld. Op die manier veraangenaamt men ook de eigen vacantie, want bij verstrekking van een goede opgave loopt men zelfs niet de ge ringste kans één dag Haarlem's Dagblad te moeten missen. Want dat volgt u trouw, naar de Drentsche hei, naar de Zwitsersche bergen, naar de Noorsohe fjorden, naar de Bretonsche vis- schersdorpjes, naar het Parthenon Dit zomersymptoom moest veel krachtiger zijn dan het nu is en vooral de staatslieden moesten zich eens reallseeren, dat het in dezen tijd van het jaar veel prettiger is te lezen van het leven op Mars dan van leven in Mars. En de expedities van alle kranten in de wereld staan gereed hun een exemplaar van hun blad naar hun vacantie-adres te zenden. Haarlem's Dagblad zal een der eerste zijn. TWEEDE-MEISJE gevraagd tegen 1 Sept. of vroe ger. Aanmelden Kennemerweg 8 Bloemendaal, tel. K 560 no. 730. Wed., P.G., met 13-J. dochter, biedt gez. TEHUIS aan voor Heer, m.b. 1., b. b. h. h., tegen Oct., in besch. mil. Br. no. 2013 bur. van dit blad gevr., niet onder 17 jaar. Aanm. Stoop's Bad, Overveen. Gevraagd voor direct van 8 tot 12 uur. Loon 3.50 per week. Zondags vrij. Mevr. Roos, Spoorzichtlaan 15 (bij viaduct Leidschevaart). NET MEISJE gevr. van 8—4 uur, Zon- en feestdagen vrij. Loon 5— p. w. p. 15 Aug. Kleverparkweg 125. Terstond gevraagd nette MEISJES voor den mangel. J. A. H. CLOUS, Brouwersvaart 134. Geeft Uw Te Koop ol Te Huur zijnde huizen op bij: Makelaar-Taxateur N.B.M. Heussensstraat 16 Tel. 23693 - Haarlem Wordt te huur gevraagd een be trouwbare MOTORBOOT middelgroot, open of dicht, van 5-22 Aug. Adres: TUSENIUS Kanaalstraat 240, IJmuiden. op netten stand bij dame alleen twee ineenloopende kamers met keuken, gemeubeld of ongemeu- beld. Gas, electra en stroomend water. Huur 20 per maand. Br. no. 2016 bur. van dit blad door echtpaar met dochter 2 Gem. Kamers en suite met tuin, zonnig gelegen en met gebr. van keuken of le étage met balcon en waranda. Netten stand, 25 a 35 p. mnd. Br. m. voll. inl. D. G. 913 Ricardo's Adv. Bur. Amsterdam Dame vr. rust. ONG. KAMER m. of z. pens. Br. met prijsopg. no. 2017 bur. van dit blad GEVRAAGD te HAARLEM FLINKE VERKOOPSTER in CORSETTEN-, KOUSEN-, TRICOTAGEZAAK. Aanb. met opg van vorige betrekkingen, referenties, leeftijd en verlangd salaris onder nr. 2015 aan het Bureau van dit Blad. FRANS HALS THEATER vraagt Zich aan te melden van 1012 uur v.m. WASSCHERIJ „DE VLIJT", Amsterdamsche Vaart 194 vraagt een STRIJKSTER voor 2 3 dagen per week en NETTE MEISJES. VERSCHENEN: NEVEDA-BREIBOEK 66 Patronen f DURABLE- BREIBOEK No. 8 83 Patronen Prijs van 1 71 «i, beide uitgaven: 2 Grootste sorteering Neveda-, Durable- Everlasting- en andere breigarens. Voor winkeliers fabrieksprijs! Het Oude Wol Adres sinds 1875. KLEINE HOUTSTRAAT 7 CRONJéSTRAAT 43 BLOEMENDAALSCHE WEG 1Q|

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3