Uact^ en IBS SMipenS-fiOp, m ALBERT HEIJN Hl SHAG run EEK1CMTEN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD De GROOTE REVUE met IN REMBRANDT nog slechts 2 DAGEN EXAMENS Hoogduitsche taal (Lager Onderwijs Voor het examen in de Hoogduitsche taal (lager onderwijs) te 's Gravenhage, is ge slaagd mej. S. Helllnga te Haarlem. Hoogduitsche taal (Middelbaar onderwijs a) Geslaagd: de heer J. J. J. Waldenmaier, Haarlem. Notarieel. Geslaagd voor deel 2: K, J. Damstra, Haar lem. INTERNATIONAAL VERBAND VOOR REDD INGS WEZEN. Tijdens het vijfde In tenia tionaal Congres voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongeluk ken van 23 tot 28 Juli gehouden te Zürioh en St. Moritz is opgericht: ..International Ver band ftil* Rettungsschwimmen an Küsten und Bmnemgewassern". Het initiatief van de op richting is uitgegaan van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Voorloopig zijn aangesloten: Denemarken. Duitschland, Ne derland, Noorwegen en Zwitserland. Tot voor zitter is genoemd de heer H. W. E. Struve te Boskoop, bestuurslid van den Ned. Bond en tot vice-voorzitter dr. Rudolf Bucher, voorzit ter van den Zwitserschen Reddinghond te Ba sel. Het oprichtingsprotocol is geteekend op 28 Juli 1939. GEHEELONTH. HENGELAARS VER EENIGING D. O. V. Bovengenoemde vereeniging heeft met leden en donateurs haar jaarlykschen boottocht ge houden. 's Morgens zeven uur vertrok het ge zelschap van de Melkbrug; de tocht ging naar Weesp en Dienien. Op de terugreis werd een rondreis door de Amsterdamsche grachten ge maakt. Via Halfweg en Vijfhuizen kwam men 's avonds zeven uur ten zeerste voldaan in Haarlem terug. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM Bezoek en uitleening in Juli 1939. I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 1777 personen (v.j. 1956), t.w. 1534 mannen en 143 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4258 personen (v.j. 4803), t.w. 3947 mannen en 311 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6035 personen (v.j. 6759) t.w. 5581 mannen en 454 vrouwen Uitgeleend werden 7142 boeken (v.j. 7194). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 806 personen (v.j. 779) t.w. 634 mannen en 122 vrouwen. Uitgeleend werden 2968 boeken (v.j. 2786). III. Hoofdbibliotheek en Filiaal werden te za- men bezocht door 6841 personen (v.j. 7538), t.w. 6265 mannen en 576 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 10110 boe ken (v.j. 9980). ZOMERFEEST VAN „ZONDER WERKEN NIETS". A.s. Zaterdag en Zondag 5 en 6 Augustus houdt de Volkstuinvereniging „Zonder wer ken niets" te Haarlem, haar jaarlijksch zomer feest. KAIVIPEERVEREENIGING „HELIOS". Het programma voor het strandfeest op Zon dag 6 Augustus luidt als volgt: de kleuters ver zamelen zich achter de tamboers. 10.0012.00 uur: Muziek accocrdeonband „Helios". 10.3012.00 uur: Voetbalwedstrijd „Helios" Haarlemsche combinatie. 10.3012.00 uur: Zwemwedstrijden onder leiding van de „Z.R.B." Na de pauze: lo.OO16.30 uur: Kinderspelen leeftijd 6 tot 14 jaar. 13.0015.30 uur: Zandbouwwedstrijd leeftijd 6 tot 14 jaar. 13.5015.30 uur: Muziek Accordeonband „Helios". 16.4517.35 uur: Veteranen Voetbalwed strijd. 18.uur: uitreiking der prijzen. 18.0030.uur: Muziek Accordeonband „Helios". 21.30 uur; Kampvuur. Ter inleiding is er Zaterdagnamiddag vijf uur een demonstratie van de Zandvoortsche Reddingsbrigade. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 3 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progir. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen, 10.20 Radio PTT Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keu len. 3.20 Diversen. 4.20 Keulen. 6.35 Fr. Brus sel, 7.20 Ned. Brussel. 7.50 London Regional. 8.20 Keulen. 8.35 Londen Regional. 9.20 Fr. Brussel, 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Radio PTT Nord. 10.05 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwicht. 9.05 Motala of Diversen, 10.20 Boedapest of Diversen. 10.30 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Internationaal cabaret. 1. Tante Saar, August de Laat. 2. Mexican yodel, Harry Torrani. 3. Ieh hab' dich geliebt, Mimi Torna. 4. J'ai laissé mon coeur, Lucienne Boyer. 5. Var I Alperna, Duo Ja. 6. Mauna Loa, Kanui en Lula. 7. Marietje van Pietje, Bob Scholte. 8. Vous êtes jolie, Charles Trenet. 9. Wir Ziehen durch die Heimat, Hum. Melodios. 10. What good am "I without you, Layton and Johnstone 11. Hup, twee, drie, August de Laat. 12. My swiss miss, Harry Torrani. 13. Ein Schiff fahrt nach Shanghai, Mimi Toma. 14. Parle moi d'aute chose, Lucienne Boyer. 15. Alpklattravalsen, Duo Ja. 16. My little grass shack, Kanui en Lula. 17. Mar gare tha, Bob Scholte. 18. BoumCharles Trenet. 19. Uns geht's immer fabelhaft, Hum. Melodios. 20. I'm wearing out my heart for you, Layton and Johnstone. 8.0012.00 Diversen. Aardbeien Nieuwe oogst. p. groot blik Kersen, zonder pit ff. Nieuwe oogst, p. groot blik Capertjes, Crosse JZ m Blackwell d. flacon Goudsche Meikaas Iets fijns, per pond Zaansche Koeken de bekende, per bus JmdÉk Delicata Koffie pondsblik75ct.V2pondsblik 1 I Voordeeligste Kruideniersbedrijf Nederland FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem is in staat van faillissement verklaard: H. G. Dubbeling, chauffeur-monteur te IJmuiden-Oost, Platanenstraat 5, curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys. Rechter-commissaris Mr. C. G. Bijleveld. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: M. C. Meijer, kruidenier, wonende te Haar lem, Potgieterstraat 70, curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. H. Janse, advertentie-colporteur, wonende te Haarlem, Leidschevaart 24 boven, curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Geëindigd door homologatie van het accoord zijn de faillissementen van: N.V. Rubberol Exploitatie Maatschappij, te Bloemendaal, Denneweg 5, curator Mr. L. M. I. L. v. Taalingen Dols. C. F. Lucas, schilder, wonende te Haarlem, curator Mr. C. L. VisSanders. M. Segaar, rijwielhandelaar, wonende te Zaandam, curator Mr. K. v. Giffen. Mej. M. C. Koning, kantoorbediende, wonen de te Haarlem, curator Mr. A. Beets. C. H. Koning, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, curator Mr. A. Beets. Mevr. de Wed. C. KoningHessels, zonder beroep, wonende te Haarlem, curator Mr. A. Beets. Geëindigd door homologatie van het accoord is de verleende surséance van betaling van: P. M. ter Wee, vertegenwoordiger, wonende te Zaandam, bewindvoerder Mr. H. M. C. Dek- huyzen. Geëindigd, wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst zijn de faillissementen van: W. Th. Hoedeman, te IJmuiden, curtator Mr. W. N. Felhoen Kraal. G. J. C. Hoff, koopman thans wonende te Amsterdam, curator Mr. L. M. I. L. v. Taalingen Dols. (Adv. Ingez. MedJ NED. BOND TOT HET REDDEN VAN D REN KELIN GEN. De droeve maandlijst In het tijdvak van 28 Juni tot 28 Juli 1938 verdronken in ons land: 27 jongens beneden 16 jaar, 6 meisjes idem, 23 mannen en 3 vrouwen, in totaal 59 dooden. Ons waterrijke land eischt vele slachtoffers. Van het getal 59 kwamen 3 jongens, 3 man nen en 1 vrouw om bij baden (d.w.z. de zwem kunst niet voldoende machtig; zij gingen in te diep of stroomend water), waaronder nog een jongen is genoteerd, die aan toevallen leed. In de overeenkomstige maand 1938 bedroeg het aantal verdrinkingsgevallen53. Het aan tal kinderen, beneden 6 jaar, dat verdronk be draagt 20, n.l. 14 jongens en 6 meisjes. We her halen de waarschuwing: Ouders, past beter op uw kleuters. In het zelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden: 36 jongens, beneden 16 jaar, 13 meisjes idem, 19 mannen en 9 vrouwen te zamen 77 gered; bovendien werden gered of wisten zich veilig te stellen bij 17 auto's die te water reden in die 4 weken, niet minder dan 78 menschen en kinderen. In totaal dus gered 155. Het aantal geredden is verheugend hoog. Van het getal 77 werden 19 jongens, 6 meis jes, 4 mannen en 3 vrouwen zwemmend gered, te zamen 32. 2 Jongens, 5 mannen en 1 vrouw wisten zich zwemmend te redden. Door de zwemkunst dus goed machtig te zijn en door de zwemmende redders bleven niet minder dan 40 levens in Juli behouden. Met handreiking werden op het droge gebracht 15, met boot hulp 17. met 'n reddingshaak 2, ook 2 met een boothaak en nog 1 met een dreg, te zamen 77. In de overeenkomstige maand 1938, bedroeg het aantal geredden in totaal 103, nu 155. Er reden in Juli 17 auto's te water, met meer of minder ernstige gevolgen; 11 gevallen van auto's in slooten, zijn niet ingeschreven. H»D." V ertelling Systeem. door HANS DE LA RIVE BOX. ET is nog niet zoo lang geleden, dat ik voor zaken in het Métropole-hotel lo geerde. Voor zaken van mijn firma wel te verstaan, zoodat ik niet de minste bezwaren maakte tegen de twintig gulden voor logies met ontbijt, die per etmaal werd bere kend. En het was in de zeer fraaie hall van dit deftige en peperdure hotel, dat ik plotse ling een schoolvriend van de Utrechtsche H. B. S. tegen het lijf liep. Wouter van Duinen, eer tijds algemeen bekend als „Gok-Woutertje". De ontmoeting veroorzaakte nogal deining, We hadden elkaar in geen achttien jaar gezien en omdat mannen zelden met elkaar corres- pondeeren, was hij mij en ik hem nagenoeg vergeten. We besloten in zijn weelderige kamer, die op de Theems uitkeek, een glas whiskey te gaan drinken om elkaar te vertellen wat er van ons in de maatschappij geworden was. „Gok-Woutertje" had zijn bijnaam te dan ken aan zijn zucht om te wedden en te gok ken. Reeds als eerste-klas H.B.S.'er zat het gokken hem in het bloed. Uiteraard veroor zaakte die gevaarlijke liefhebberij hem in dien tijd vele standjes en onaangenaamheden, waar ik een roman over zou kunnen schrijven. Het verwonderde mij dan ook niet toen hij me glimlachend vertelde, dat hij zijn tegenwoor dige millioenen met een door hem gehandhaafd goksysteem bijeen had gegaard. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was verklapte hij, dat hij zeer vermogend was en zijn rijkdom feitelijk niet precies kon schatten. „Ze hebben me altijd uitgelachen om dat systeem", zei hij peinzend, „maar ik ben mijn eigen weg gegaan en toen mijn systeem hier in Holland niet lukte, ben ik den grooten ha ring vijver overgestoken. Ik kwam zonder cent in de States en nu, na vijftien jaar, ben ik mil- lionnair". „Het is geweldig!" kon ik niet nalaten te zeggen. „En het systeem houd je natuurlijk angstvallig geheim?" „Dat systeem heb ik niet meer noodig", lach te hij. „Ik gok niet meer, zelfs niet op de beurs. Mijn liefhebberijen zijn paardenrennen en schilderijen. Ik wil je, als oud schoolmakker, mijn systeem gerust verklappen. Zooals ge woonlijk is het natuurlijk het ei van Colum bus Ik keek hem in spanning aan. „Gok-Wou tertje" was nooit een opschepper geweest en ik was overtuigd, dat hij inderdaad zeer rijk moest zijn. Hij was niet van het soort mannen dat zonder te blozen de meest fantastische verzinsels opdischt. „Luister", zei hij vriendelijk, „zooals je weet heb ik altijd van de opwinding van het gok ken gehouden. Ik ben begonnen met loten te koopen van geleend geld, maar ik kocht alleen en uitsluitend loten die in de eerste plaats op een 4 eindigden, in de tweede plaats uit 4 cijfers bestonden en tenslotte met een 4 of een veelvoud van 4 begonnen. Met dit systeem oogstte ik wisselend succes en omdat ik zeer zuinig leefde en niet van het systeem afweek hoefde ik niet te werken om in mijn onderhoud te voorzien. Na het eerste jaar in Amerika had ik 200 dollar overgespaard. Met dat geld gokte ik verder. Ik „zat" soms in vijf of zes loterijen tegelijk. Na vijf jaar was mijn kapitaal verdubbeld, na zeven jaar bezat ik bijna 600 dollar. Hoewel ik af en toe een dik prijsje trok, gingen de hoofdprijzen echter steeds mijn neus voorbij. Na acht jaar was mijn vermogen ruim 700 dollar en weer een jaar later bezat ik er 800". „Met andere woorden, je had negen jaar ewerkt en in die negen jaar 800 dollar over- Bij den barbier Is 't geen plezier Voor iemand van mijn rookkracht, Want je begrijp' Da'k naar mijn pijp En naar Ibis ook smacht. VOORDE PIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) d^/ct«3..l „PreciesNa tien jaar slonk mijn kapi taaltje tot 400 dollar, maar twee jaar later was het weer 800 dollar. Na Ik keek hem verbaasd aan. „Maar wat deed je dan in je vrijen tijd, Wouter?" Hij glimlachte. „In mijn vrijen tijd tenniste ik en ging ik met aardige meisjes uit", antwoordde hij. „En na dertien jaar?" „Na die dertien jaar scheen he>t dat mijn systeem mij in den steek zou laten. Ik verloor alles. Maar een clubvriend leende me 100 dol lar en met dat geld verdiende ik er 200. Toen ik veertien jaar in Amerika was leerde ik een man kennen, die ook van een gokje hield. Dat was dus verleden jaar. Hij heette Nicholls. Op zekeren dag gingen we in zijn auto een tochtje maken. Hij botste tegen een boom en ik belandde in een ziekenhuis. Daar wedde ik met den dokter, dat ik binnen twee weken weer zou kunnen loopen. Ik verloor de wed denschap. maar de dokter stelde me aan zijn familie voor en zoo kwam ik in relatie met een jonge dame, die Trenton heette. Je hebt na tuurlijk wel eens van dien naam gehoord?" „Trenton? Trenton „Ik vertelde haar van mijn systeem. We konden het best met elkaar vinden en mijn laatste dollars besteedde ik voor bloemen voor haar. Toen we officieus verloofd waren vroeg ik haar 100 dollar te leen om weer een gokje te wagen, overtuigd, dat mijn systeem me vroeg of laat rijk zou maken. Ik vergat je te zeggen, dat May Trenton de dochter was van Herbert Trenton, den scheermesjesmagnaat. Herbert Trenton is eenige keeren milliardair. Maar May hield niet van gokken en toen ik mijn keel schor praatte om haar uit te leggen dat mijn systeem beslist goed was, stelde ze me voor een keuze. Ik zou de 100 dollar krijgen om door te gok ken, maar dan zou ze de verloving verbre ken, óf.... ik moest haar beloven nooit meer een kansje te wagen en in dat geval zouden we binnen de maand trouwen". „En wat deed je, Wouter?" „Ik vroeg haar de 100 dollar te leen!" „Hè....?" schrok ik van zoo'n sensationeel antwoord. Hij glimlachte en nipte aan zijn glas. „Ja", vervolgde hij, „maar ik had die^lOO dollar natuurlijk noodig om een ring en een cadeautje voor haar te koopen!" (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). 32. De slang bracht hen in een vertrek, waar allerlei kostbare dingen lagen, zoo maar op een hoop gegooid. Prachtige ringen met echte diamanten lagen voor het grijpen. „Ik wensch jullie veel plezier," zei de slang. „Ik heb nog wat andere dingen te doen." En met een sierlijke zwaai wipte ze naar den uitgang, de twee jongens alleen latend. 35. „Ik heb een idee," zei Dribbeltje. „Laten we allemaal kleine zakjes maken met één ring, één gouden ring en één groote diamant er in. En 's nachts gaan we die stilletjes bij onze vriendjes in huis leggen." Dat vond Roetje nog zoo dom niet, dan waren die arme jongetjes ineens rijk. Ze begonnen direct zakjes te vullen en ze zetten er op, voor wie zoo'n bundeltje bestemd was. 33. Al heel gauw hadden de jongens hun zakken vol ge laden en zichzelf behangen met al die prachtige sieraden. Ze hingen zich ieder een gouden ketting om, staken hun mutsen, schoenen en pakjes vol met prachtige spelden, en keken elkaar vol bewondering aan 36. Vol ongeduld wachtten ze tot de nacht kwam en toen slopen ze naar den uitgang van het onderaardsch paleis. Nu kwam het moeilijkste van alles, want ze moesten, om bij de menschen te kunnen komen, door het huis waar ze den schoorsteen hadden moeten vegen. Op hun teentjes kropen ze door de gang. maar ze konden niet voorkomen, dat ze een kastje omver liepen, waar een brandende petroleumlamp op stond. Het kleine, geheimzinnige mannetje, dat hun den weg gewezen had, zat daar te waken. De Jongens deden net of het hun schuld niet wa* en liepen zoo hard ze konden de straat op. (Adv. Ingez. Med.) 31. Roetje en Dribbeltje kwamen ook voorbij het slangen huis. Wat zaten daar een groote, dikke slangen. EÉet was maar goed, dat ze in een glazen hok zaten, anders had den de bengels er voor geen geld langs durven gaan. Het duurde niet lang of ze zagen in de verte reeds waar ze moesten zijn. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 94.000 K.G. Handel matig. Hoog ste prijs f 17. Kleine Boeren f6f18. Volvette flf23. Boter 2047 1,241,30 per K.G. Runderen, totaal 709 stuks. Vette koeien 300 6470 per K.G. Gelde koeien 200 110180 per stuk. Melk koeien 140 180260 per stuk. Stieren 95 4253 per K.G. Paarden 2 (geen handel). Vette kalveren 156 60—80 per K.G. Nuchtere kalveren voor de fok 389 1117 per stuk, voor de slacht 410 per stuk. Vette varkens voor de slacht 258 4852 per K.G. Magere varkens 72 2431 per stuk. Biggen 349 13—17 per stuk. Schapen 757 1225 per stuk. Bokken 37 310 per stuk. Lammeren 561 58 per stuk. Kipeieren 3,30 3,60 per 100 st. Eendeieren 2,75 per 100 st. Piep kuikens 7100 5560 per K.G. Oude kippen en hanen 4600 3026 per K.G. Konijnen 2 20 1,50 per stuk. Eenden 1200 515 per stuk. COöP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 45.000 Eendeieren 2,953,10. Aanvoer Kippeneieren 60.000 f 3,35f 3,90. MARKTBERICHT VLAARDINGEN. (Haring.) Maatjesharing groen f 14.40—f 17 per kantje Maatjesharing jong f 11.20—f 15.50 per kantje. Maatjesharing Zuid f 13.14—f 15 per kantje. 34. „We zullen alles gaan verkoopen," stelde Roetje voor. „En als we dan veel geld hebben, gaan we een klein kasteel koopen en hoeven voortaan niets meer te doen." „En als dan de goudsmid vraagt waar je dit alles vandaan hebt. wat zeg je dan?" vroeg Dribbeltje. Ja, daar had Roetje nog niet, aan gedacht. Daar stonden ze nu. Wat hadden ze nu aan al die kostbaarheden?

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6