dtooui aan cve.% viaed dei ueigeet achüqett J-s de 2iawdemmex vexqeztachtiy? H JD.*V ertellini DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Relaas van zonderlinge menschen en dingen „Volgende halte graag conducteur." Maar. heeft U niets „Meneer, ik kom mijn paraplu halen." Magazijnmeester Buma kijkt op en informeert vriendelijk nader „In welke tram heeft U 't ding vergeten mevrouw?" „Gunst, dat weet ik niet precies meer, maar de conducteur heeft gezegd dat ie hier is". „Welke conducteur, mevrouw?" „Die met zoo'n groote snor". Ongeveer zoo vervoegen zich alle dagen aan het loket van het N. Z. H. T. M.-magazijn op het Soendaplein vele vergeetachtige Haarlemmers, en meneer Buma moet maar wijs kunnen uit de verstrekte gegevens, en uit de honderden verge ten voorwerpen, die genummerd, geboekt en op geborgen zijn, precies het bedoelde weten op te pikken. Het is nu eenmaal de hebbelijkheid van ver geetachtige menschen dat ze niet precies weten wanneer en waar ze iets vergeten, ja, ja, dat kun je zoo hebben, 't is maar gezegd om aan te too- nen dat meneer Buma vaak voor een zware taak staat. De opgewektheid, waarmee hij van zijn er varingen weet te vertellen, bewijst echter dat hij het leed, hem door de vergeetachtigen aange daan, spoedig vergeten is. Eens kwam een heer de paraplu halen, die zijn vrouw in de tram had laten staan. „Als ik 't ding zie zal ik 't wel herkennen" was het eenige wat hij nader wist te vertellen. „Meneer, dat bestaat niet!" kwam er bij Buma hartgrondig uit. En wie dit plaatje van den voorraad vergeten paraplu's ziet: begrijpt dat de magazijnmeester er zelfs een rijksdaalder om durfde verwedden dat de me- neer-van-de-vergeetachtige-mevrouw er niet in zou slagen 't ding in deze „uitgebreide sortee ring" te herkennen. Door haar echtgenoot erop af te sturen kwam de mevrouw (om in den paraplustijl te blijven) van den regen in de drup, en pas toen ze er zelf bij verscheen kwam zonneschijn na regen en de paraplu weerom. Men sture derhalve geen echtgenooten om vergeten paraplu's want zij hebben er de handen vol mee en komen toch met leege handen thuis. Van de hoeden, die hoofdloos zijn, kunnen heele torens gebouwd worden. Om de enorme vergeetachtigheid ten aanzien van mantels maar met den mantel der liefde te bedekken! Er zijn echter ook eenzamen onder de vergeten voor werpen. Zoo vertellen eenige pannetjes U dat de huisvrouw met goede bedoelingen met het kliekje voor haar man in de tram onderweg is geweest, doch in haar eentje de route loopend vervolgd heeft, 't Pannetje bleef liever rijden. Hoe of 't thuis afliep? „U kunt geen voorwerp zoo gek opnoemen of 't is hier bij", vertelt de heer Buma ons. En als we de collectie eens bekijken gelooven we hem onvoorwaardelijk. Huishoudelijke artike len, boeken, kousen, blouses, tasschen, heele koffers met inhoud, ceinturen, bijouterieën, een hoorn des overvloeds der vergeetachtigen, U kunt voor de aardigheid de foto er eens op nazien. Er zijn gewone vergeetachtigen, doch er zijn ook super-vergeetachtigen, U mag het gelooven of niet, maar de heer Buma staat ervoor in dat het wel gebeurt dat menschen een bericht krij gen dat ze iets vergeten hebben en het kunnen afhalen (als het voorwerp een naam en.adres draagt wordt de eigenaar altijd verwittigd) en dat er niemand op komt dagen. Blijkbaar is men vergeten dat men iets vergeten heeft! De annalen van het trammagazijn vermelden een heerschap, dat zich niet meldde voor een beurs met den inhoud van f 14,20. Nog een zon derling geval: Verleden jaar kwam een meneer zijn wandelstok halen. Toen hij twee dubbel tjes voor de administratiekosten moest betalen (dit geld komt ten goede aan het ziekenfonds) bemerkte hij dat ie z'n beurs vergeten had. Hij zou wel weerom komen doch men zag hem nimmer meer. Vergeetachtigheid-van-waarlijk-groot-formaat heeft de Haarlemsche tram ook gekend. Doch dat is al wat langer geleden. Een vreemdeling op doorrreis liet zoowaar een paar heele koffers staan met een waarde van f 1000. Hem werd hiervan bericht gezonden, doch nadat drie jaar verloopen waren was hij nog niet opgedaagd. Al het vergetene wordt nadat het 't. anderhalf jaar bewaard is, verkocht. De opbrengst komt ten goede aan het Ziekenfonds van het perso neel van de N. Z. H. T. M., zoodat het vergeten na verloop van tijd in een goede daad ver keert. Zeer vele dingen worden nooit terug ge haald. De hoorn der overvloeds, die u hierbij ziet, stort alleen voorwerpen voor uw waar schijnlijk verbaasde oogen uit, die anderhalf jaar lang vergeten zijn en derhalve vergeten blijven. De oogst van dit jaar is apart, keurig op een groote wandstellage, gerangschikt. Het lijkt wel een pakhuis; geen winkel kan bogen op een dergelijke verscheidenheid. Een getrouw verslaggever spaart zichzelf niet. Het bezoek aan het magazijn van de N. Z. H. T. M. had het volgende slot. „Dag meneer Buma". „Dag meneer-van-de-krant". De deur sloeg achter hem dicht. Doch vloog even later weer open. „Meneer, meneer" riep Buma verschrikt. „U heeft uw hoed vergeten" zei hij. v. H. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 4 AUGUSTUS Progr. I Hilversum II.» Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.Keulen, 10.20 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 London Reg. 3.50 Pauze 3.55 Radio PTT Nord 4.20 Keulen 6.20 Droitwich 6.50 Parijs Radio 7.05 Fr. Brussel 7.20 Ned. Brussel 7.35 Fr. Brussel 7.50 Keulen 8.35 Parijs Radio 8.50 Fr. Brussel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fr. Brussel 11.20 Parijs Radio. Progr. IV: 8.Ned. Brussel 9.20 Radio PTT Nord 9.50 Diversen 10.35 London Reg. 12.35 Droitwich 1.20 London Reg., 1.35 Droitwich 6.20 London Reg. 7.40 Droitwich Progr. V; 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Muzikale Beroepen" 1. The mannequin's Parade, Alexanders Ac cordeon Orkest. 2. Een goeie zeeman, Bob Scholte. 3. Sailor Beware, Bing Crosby. 4. The Gondoliers, Reginald Dixon. 5. Dichter en Boer, Philh. Ork. Berlijn. 6. Die Perlenfischer, Costa Milona. 7. Der Vogelhandier, Sopr.-tenor-orkest. 8. Tiroler Holzbackerbuab'n, Acc. Melodiker. 9. Hojo, hojo, matrozen die zijn eenmaal zoo, Bob Scholte. 10. Die Schmiede im Walde, Dajos Bela. 11. Aufzug der Stadtwache, Esemble P. Palla 12. Choir Boy, Joe Petersen 13. A sailor's adventures, Int. Novelty Orch. 14. The London Fire Brigade, Billy Cotton. 15. Shoe Shine Boy, Nat. Gonella 16. Pullman Porter Sam, The Krakajax. 17. So you left me for the leader of a swing- band, The Six Swingers. 8.0012.00 Diversen. (Adv. Ingez. Med.) P. T. T.-dienst op den Nationalen Feestdag. Op den dag, volgende op dien van de ge boorte van een Koninklijken Prins of een Ko ninklijke Prinses, dan wel op Maandag, indien de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, zullen de kantoren voor den postdienst niet later zijn opengesteld dan tot 12 uur. Tot dat tijdstip worden alle onderdeelen van den Postdienst behandeld. Wat den Girodienst betreft, zullen zoowel girostortingen worden aangenomen als^hèques worden uitbetaald.. Op het Centrale Giro kantoor worden de girostortingen evenwel eerst gelijk met die van den volgenden dag in behandeling genomen. De stortingen met spoedbehandeling worden echter behandeld, voor zoover deze vóór 11 uur ten girokantore aanwezig zijn. Op dien dag vervalt de derde briefpostbe stelling te Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede. De 2e bestelling te Santpoort, Bennebroek, Spaarndam en Vogelenzang zal worden ver vroegd en in de namiddaguren worden uitge voerd. Voor de busrechthouders blijft de gelegenheid tot afhalen der correspondentie bestaan als op werkdagen, zoowel ten hoofdkantore, als aan het postgebouw aan de Baljuwslaan. De 2e pakketpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. Welke buslichtingen zullen vervallen kan eerst worden vastgesteld, nadat bekend is, op welken dag de dienstbeperking zal plaats vin den en zal bekend worden gemaakt in de wachtkamers der post- en bijkantoren en postagentschappen. Voor 'den Telegraaf- en Telefoondienst zijn de kantoren opengesteld als op gewone werk dagen, behalve de stadsbijkantoren: Schoter- weg en Tempeliersstraat, alsmede de post agentschappen met Telegraaf/Telefoonstation, welke voor den Telegraaf- en telefoondienst te 12 uur worden gesloten. Het Hoofd van het Telefoondistrict brengt mede ter kennis, dat de telefoonbureelen voor administratieve werkzaamheden eveneens om 12 uur zijn gesloten. Wielrijder door auto aangerieden. De chauffeur reed door. Woensdagmiddag kwart over drie fietste de 29-jarige K., wonende te Heemstede, uit de Korte Rozenstraat in de richting van het station. Uit die richting naderde met flinke snelheid een personenauto, die eerst in het midden van de Rozenstraat en toen in schuine richting naar de Korte Rozenstraat reed. De wielrijder werd door den linker voorkant van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt Hij kreeg een wond aan den linkerslaap. Na door een dokter en leden van den Ongevallen- dienst behandeld te zijn, werd hij per zieken auto naar het St. Elisabeths Gasthuis ver voerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Er bestaat geen levensgevaar. De fiets werd totaal vernield. Voorbijgangers riepen den bestuurder aan cm te stoppen, maar deze reed door. Het nummer van zijn auto werd echter opgeno men. Hij schijnt echter van iemand een waar schuwing te hebben gekregen, want later in den middag heeft hij zich aan het Politie bureau vervoegd, evenals een vrouw, die naast hem in de auto had gezeten. Beiden verklaar den, dat zij op bovengenoemd tijdstip wel ter plaatse met een auto hadden gereden, maar dat zij niets van een aanrijding hadden gemerkt. De politie, die de auto in beslag heeft ge nomen, zet het onderzoek naar de schuldvraag voort. Gezonde voeten met Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Pak van 1 K.G. a 20 cent, voldoende voor 3 d 4 voetbaden. N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. (Adv. Ingez. Med.) Toch Inspiratie. Loom hing John Verkerk in een stoel op de galerij van zijn bungalow. Het was een druilerige Zondag en daarbij broeiend heet, zoo'n dag, dat men niet beter doet dan maar wat rond te hangen in een stoel. Vervelend, nu moest hij nog een verhaal schrijven, maar hoe hij zijn hersens ook pijnigde, de inspiratie wilde maar niet komen Hij had zich verbonden elke week een verhaal voor zijn blad te schrijven en morgen moest hij de kopij uiterlijk inleveren. Jarenlang zat hij nu al in de tropen, maar hij kon goed tegen het klimaat en had zich ook zeer goed kunnen schikken naar de gewoonten van het land; feitelijk verlangde hij er in het ge heel niet naar weer naar Holland te gaan. Hè, wat was het anders warm vandaag! Echt een middag om zoo maar een beetje te zitten soezen! Maar dat kon hij zich toch niet permitteeren, hij moest immers een ver haal schrijven! Maar wat was dat? Hoorde hij daar iets in de verte? Het was een angstaanjagend ge luid, nog heel ver weg, maar John, die nu al jarenlang in de rimboe zat, wist wat het te beteekenen had. Steeds nader kwam het, nu eens scheen het van links, dan weer van rechts te komen. Af en toe werd het afgewisseld door angstige kreten. Roerloos zat John in zijn leunstoel, verlamd door schrik en ook te loom om op te staan. Wekenlang werd de buurt al onveilig ge maakt door een tijger, die zich meester maak te van het vee en veel schade berokkende. Nu beloerde hij zeker weer de een of andere prooi; het geluid kwam steeds nader en zwol nu aan tot een akelig gebrul en het scheen wel of het, woedende dier regelrecht op John's bungalow kwam afstormen. Er was zelfs geen twijfel mogelijk. En nog steeds zat John aan zijn stoel genageld. De tijger maakte jacht op een hulpeloos reetje, dat vergeefsche pogin gen deed aan de klauwen van het roofdier te ontkomen. En toen, juist op het moment dat de tijger vlakbij zijn woning was, schrok John met een kreet wakker en bemerkte, dat er in heel den omtrek geen tijger te bespeuren was! De geheele tijger jacht was slechts een akelige droom geweest. Door de warmte was hij in slaap gesukkeld en de verhalen, die de laat ste week over den tijger de rondte hadden ge daan, hadden zoo op zijn verbeelding gewerkt, dat hij ervan droomde. Maar, John Verkerk had dit avontuur zoo duidelijk beleefd, dat hij nu kopij 'te over had om zijn verhaal te schrijven en het werd het beste en meest spannende verhaal, dat hij ooit schreef! B. A. 37 37. En den volgenden morgen zagen al de arme kinder tjes een zakje bij hun bed hangen, dat door Roetje en Dribbeltje was gebracht. Er heerschte groote verwarring over die geheimzinnige schatten en niemand wist te vertellen waar ze vandaan kwamen. „Misschien zijn er kaboutermannetjes in huis geweest," zeiden de menschen tot elkaar en hoe ze ook zochten, ze vonden nergens een spoor, waar die zakjes vandaan kwamen. 38. Al heel gauw echter zou het raadsel opgelost worden, want er was iets heel verschrikkelijks gebeurd. Dien nacht, dat Roetje en Dribbeltje overal een zakje hadden gebracht, en ze naar huis wilden gaan, stond het heele huis in brand. Dat kwam natuurlijk omdat die petroleum lamp omgevallen was. Ze ijlden het brandende huis binnen en zochten de onderaardsche gang. Boven hun hoofd hoorden ze het knetteren van de brandende balken en hèt hulpgeschreeuw van de menschen, die door den rook wakker werden. 39. De brandweer werd gehaald en begon het vuur te blusschen. Heel den nacht hadden de brandweermannen werk en eerst toen het licht werd was het vuur gebluscht. Roetje en Dribbeltje luisterden in de onderaardsche gang alles af en toen ze meenden dat niemand meer op de plaats was, waar het huis had gestaan, staken ze hun hoofd boven den grond en zagen niets dan een paar muren, die nog waren overgebleven. Dat vonden ze een verschrikkelijke gewaarwording. Groote tranen van be rouw liepen over hun gezicht en toen ze iets in de buurt hoorden, wilden ze gauw weer in het gat kruinea. 40. Maar dat zat hun niet glad, want een veldwachter die op straat op post stond, had de jongens gezien. „Kom jullie er eens uit!" zei de agent, en natuurlijk moesten Reetje en Dribbeltje gehoorzamen. Ze moesten den agent zeggen wat ze daar uitvoerden en toen ze dat niet deden ging de agent zelf eens in het gat kijken. Maar spoedig was hij er weer uit, want de groote kat en de muizen kwamen op den agent af en deze vond het vreemde dieren- 41. Roetje en Dribbeltje waren blij, dat de dieren hen kwamen helpen. En het fijnste was nog, dat de kat den tooverkettlng aan Roetje gaf. „Die kan nog wel eens te pas komen," bromde de kat en toen de agent den ketting wilde afnemen, kwamen de muizen en de poes direct tusschen hem en Roetje in staan. „Dat zal ik je wel afleeren," zei de agent kwaad, „komen jullie allemaal maar eens mee naar den commissaris." 42. De heele stoet liep achter den agent aan. Het was een raar gezicht, die groote dieren over straat te zien loopen. De menschen, die nog nooit zulke groote muizen hadden gezien, bleven op een afstand staan kijken.. En de muizen, die in langen tijd niet meer in de stad hadden geleefd, piepten van plezier toen ze al die mooie winkels zagen. Maar de agent vond dat allesbehalve prettig, want het leek wel of ze op trompetjes bliezen, zoo'n geluid brachten ze voort.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6