Ilia tasschm! OVER DE GRENZEN. Dames koopt JAC. GILEIN (Geen Cl Zonnestralen in den val THEECEREMONIE IN JAPAN. H MENU VAN DE WEEK Recepten DONDERDAG 3 AUGUSTUS '1939 HAARLEM'S DAGBLAD' 9 Onze vrienden zijn met hun gezin naar Zwitserland, ze zijn per auto gegaan, ze heb- k?.n 7^* blikken van elk tien liter benzine bij zich en mijn vriend zal zorgen dat iede- ren avond zijn auto met gevulde benzinetank in de garage komt te staan. Dat verhaal wordt ons gedaan als we zelf ae landsgrenzen al een aardig eindje achter ons hebben, en onze allereerste ge dachte is, als we ons eigen kamertje met vier menschen en een propvolle kofferberg plaats rondkijken: waar laten ze die blikken dan! r Het Wijkt dat de kofferruimte daaraan wordt,opgeofferd; ik vind het maar gevaar lijk, zégt de man aan het stuur, al die 'blikken met; benzine in je auto. Wat doen ze nu met hun bagage, oppert een ander; het blijkt dat die per trein wordt verzonden. Stel u dus voor, deze menschen zijn alleen ingesteld op het redden van wat men dan „het veege lij 1'" noemt, desnoods midden in de nacht, vandaar de constant gevulde ben zinetank. Dit zijn geen praatjes: een ander nam 10 blikken van tien liter elk mee een derde liet in de kofferruimte een reserve-benzinetank bouwen, alles om ons land te kunnen be reiken, als er eens iets gebeurde in ons won derlijke werelddeel, want inderdaad kan een kind begrijpen dat benzine niet of tenminste uiterst moeilijk te krijgen is in zoo'n situatie, zelfs niet tegen grof geld. Een mensch gaat gemeenlijk een vacantie- reis maken voor zijn genoegen, daar is ieder het toch wel over eens. Maar hoe en waar het genoegen is te vinden in een reis waarbij men doorloopend op de schopstoel zit, ais er eens iets gebeuren gaat, is toch wel een raadsel achtig iets. Stel u voer, het gezin heeft een mooien tocht gemaakt, genoten van zonnig weer en een prachtige omgeving. Men komt opgewekt thuis, waarop pa, de vroolijke, aankondigt: ik laat eerst nog even de benzine bijvullen mischien zegt hij er wel bij: want het zou kunnen zijn dat we over een uur al hals over kop weg moeten, maar in ieder geval denkt hij het en moeder doet dit cok. Noemt u zoo'n vacantie een genoegen, waarbij ieder uurtje rust een bittere nasmaak heeft, en waarbij elk vermeend alarm een schok van schrik door ons heen doet gaan? Zulke menschen zijn rondweg bang en zij deden veel verstandiger als zij hun vacantie binnen de grenzen van ons land doorbrach ten, dan waren zij rustig uit en konden ge nieten. Zijn de menschen dan zóó geweldig gealar meerd zult u zeggen. Zoo erg is het heusch niet, maar velen praten zichzelf en anderen bang en dan kom je tot zulke angst-uitingen, die maar één uit werking hebben: je vacantie bederven. Nu komt er een gelukje bij: de meneer die trouw iedere avond zijn .benzinetank wilde laten vullen, doet dit één keer en daarna ver geet hij het gelukkig en hij geniet volop van zijn vacantie. De blikken benzine worden op de heen reis opgebruikt; onze benzine is nu eenmaal altijd nog iets gcedkooper dan die in het buitenland en de garagehouder in den vreem de krijgt straks de blikken cadeau, waarna de familie weer met de bagage verder reist. Of het plan van al die voorzorgen heeft alleen maar bestaan, en in de praktijk is het niet eens tot uitvoering gekomen; men wil im mers genieten en dat is onmogelijk wanneer men tegelijkertijd rekening houdt met deze ontzettendste aller mogelijkheden: „oor log". Wie dat niet kan, blijve in eigen land, een vacantiereis in een gespannen angst-toestand is geen vacantie maar een straf! E. E. P. LEERARBEID: GEZELLIG EN PRACTISCH. Een toom voor Baby is gemakke lijk te maken. bij den vakman DAT IS UW VOORDEEL! Thans alleen lyEDERWARENFABRIEK .lirn.un l0 B A éF* I I H*® S Al ANtbANu 4o (Adv. Ingez. Med.) Goedkoop en toch smakelijk. In een Hollandsche huishouding wordt da gelijks groente gegeten. Zit men 's winters en in het voorjaar wel eens met de moeilijk heid, welke soort men koopen zal, 's zomers is er keus genoeg. Groente in het algemeen genomen heeft niet veel voedingswaarde uitgedrukt in een hoog percentage voedingsstoffen. Ze bevat weinig koolhydraten, weinig eiwitten en vetten. Zeer belangrijk is groente echter voor onze voeding door de zouten en vitaminen die ze bevat, door de aanwezigheid van eelstof, die de spijsvertering aanzet en een gunstige wer king heeft op het gebit en ibovendien door de aangename afwisseling die ze in ons dage- lijksch menu kan aanbrengen. Kalkzouten en phosphorzuur komen voor in wortelen, kool raap, koolsoorten, erwten en boonen. Bladgroente, vooral spinazie en ook worte len, bieten en tomaten zijn rijk aan ijzer. Vitaminen C komen voor in tomaten, kool, spinazie en andere bladgroente. Het eelstof,gehalte van de groente is afhan kelijk van de soort en van den ouderdom. Oude groente bevat veel eelstof, spinazie, bloemkool, jonge worteltjes weinig. Deze re kent men dus tot de.lich(verteerbare soorten. Koolsoorten bevatten veel eelstof, zijn dus moeilijk verteerbaar. Groente kan gaar gekookt en rauw gebruikt worden. Bij het koken gaan er verschillende zouten en vitaminen verloren. Om dit verlies zoo gering mogelijk te maken, moet men de groente opzetten cnet zoo weinig mogelijk kokend water en tijdens het koken het deksel op de pan houden. Langer koken dan noodig is, of eenige malen verhitten is af te raden. Rauwe groente moet fijn verdeeld worden. Kauwen alleen is niet voldoende om rauwe groente zóó fijn te verdeelen, dat de spijsver teringssappen ze goed kunnen omzetten. De meeste soorten moeten geraspt of gemalen worden, zoodat de celwandjes gebroken worden. Bij het gebruik van rauwe groente moet er bovendien extra gelet worden op het schoon maken en wasschen, daar we de desinfectee- rende werking van het koken missen. Rauwe groente •wordt meestal aangemaakt met een slasausje van olie. aziin of citroensap, wat mosterd, peper en zout. Het is aan te raden om dit sausje minstens een uur van te voren met de groente te vermengen, daar de smaak er dan beter intrekt. Als ons kleintje te ondernemend begint te worden en daarbij kans loopt uit den wagen te tuimelen, moet het tot zijn groot ongenoegen aan banden gelegd worden. De kleine man op onze foto is heelemaal met zijn kluisters verzoend, hij vindt de witte dierfiguurtjes, die zoo frisch op het roode leer afsteken, erg mooi en rinkelt graag met de nikkelen belletjes. Als hij gaat loopen maken we er een lange riem aan. Ook grootere kleuters zullen graag een dergelijk toom bezitten om paardje te spelen. U moet vooral stevig leer nemen, rund- of geitenleer, zoo noodig gevoerd. Kunstleer of z.g. plantaardig leer is vooral uit den booze, het zou het voortdurend rukken niet uithou den en ongelukken kunnen dan niet uitblijven. We namen een mooi oranje-rood geitenleer, de dierenfiguurtjes werden uit niet te dun'leer, bijv. saffiaan, geknipt, het naaisel is naturel leertouw of visschersgaren. We werken met de revolvertang, waarin een ponsje met opening, 1 m.M. Ti hebt noodig: a. stuk bovenleer 19x8 c.M., met een iets kleiner stuk stevig Voeringleer; b. 2 riempjes over de schouders 20x1.5 c.M.; c. 2 riemen aan den zijkant 30x2.5 c.M.; d. 2 riempjes aan den achterkant, l'6xl.5 c.M., waaraan de riempjes b.woerden, be vestigd; e. 2 riempjes aan den achterkant, bevesti gen, als d. Voorts: 1 groote gesp, 4 kleine gespjes met passanten, 2 ronde ringen met musketons en 2 kleine halfronde gespjes, eenige belletjes. Duizelt het U een beetje? Welnu, het lijkt erger dan het is. Al deze dingen zitten precies zoo aan de koop-riemen, alleen met dit ver schil, dat daar de groote gesp meestal mid den voor zit, terwijl wij deze van achteren maken. Daar U deze spulletjes aanschaft in een zaak van leder en fournituren, waar ze dergelijke riemen ook klaar verkoopen, kunt U makkelijk aanwijzen, wat U noodig heeft, ik had het-tenminste in vijf minuten bij elkaar'. Verliest U dus vooral den moed nietl Werkwijze: We leggen het witte leer onder het dier- patroontje en prikken de omtrek door met een scherp mesje, waarna we het uitknippen. Evenzoo maken we een tweede hond, die den anderen kant uitkijkt. Natuurlijk behoeft U zich niet aan ons voorbeeld te houden, U kunt zelf Uw fantasie laten werken of beesten uit een'of ander lievelingsprentenboek nemen. Met de tang knipt U de oogjes er in, plakt de beestjes met rubberlijm op het bovenleer en stikt ze, na even te hebben laten drogen, met de machine dicht langs den kant. De riempjes b. en de riemen c. worden aan een uiteinde wat uitgedund en aan den achter kant op het voorstuk geplakt, dat we met groote gaten van de tang uitgekarteld heb ben. Vervolgens plakken we er voering tegen, brengen gaatjes van 1 m.M. aan voor het touwnaaisel, waarmee de riem c. (om het mid del) ook versierd wordt. Deze nemen we zoo ruim, dat we hem later gemakkelijk wat ver lengen kunnen. De groote gesp komt midden op baby's rug. De rechterriempjes d. vormen lussen, die over de breede riem heen en weer kunnen schuiven; als baby grooter wordt blijft ons toom goed passen. De gespjes, die hieraan ge maakt worden, moeten tamelijk hoog op de schoudertjes zitten, zoodat baby er niet op ligt. De riempjes b. worden van gaatjes voor zien en b. en d. worden nu aan elkaar gegespt. Nu rest ons alleen nog de bevestiging aan den kinderwagen te maken. Aan den wagen zit altijd een riem met een passant aan weers zijden. Hieraan maken we de riempjes e., die aan den eenen kant een gesp en aan den an deren kant gaatjes hebben. We sluiten deze riemen tot een lus, waaraan het halfronde rin getje zit. Deze riempjes blijven aan den wagen zitten. Aan de breede riem komen opzij de groote ringen en hieraan haken we de mus ketons. Tenslotte bevestigen we de bellen. «- KLH NC CdTf> 'jfHccHTMQ ner Tüui HELFT ACHT*E AANZJCHT -WVJK*T0N i ware. Grootte MARGOT VAN CAPELLE— VAN BUUREN. De zon is een geweldige kracht, vooral in de woestijn, waar men heel vaak met zijn bloote hand het zand niet kan aanraken, anders zou die hand verschroeien. Reeds lang hebben de menschen allerlei pogingen gedaan om de zon nestralen voor hun eigen doeleinden te gebrui ken. Als we maar zoo redeneeren deze men schen alle zonne-energie, die in de woestij nen aanwezig is konden opvangen, wat een enorme krachtbron zou dan tot onze beschikking staan! Kunnen we dan de zonnestralen niet opvan gen?» Ja zeker: een glazen kist, een broeibak, waarin augurken en radijsjes rijpen, dat is al een val voor de zon. Het glas laat bijna alle stralen door, maar laat ze niet zoo gemakkelijk weer wegvloeien. De warme stralen blijven erin. Dit is dan ook de reden, waarom men in een broeibak augurken kan kweeken, ook al zijn de straten met sneeuw bedekt. Om nu te zorgen, dat in die val niet alleen die stralen komen, die er al uit zichzelf invallen, maar ook die, welke anders voorbij zouden glij den, moet men een spiegel aanbrengen, waarmee men „de zonnestralen in die val trekt". Op die manier kan de mensch de zonnestralen vangen. De zon verwarmt het zand in de woestijn tot een hitte van 80 graden, maar we kunnen met spie gels een temperatuur verkrijgen, die twee of drie keer zoo hoog is. Als men dit eenmaal heeft bereikt laat men de zon water in een stoomketel verwarmen. Zonder eenige brandstof zonder één kilogram kolen te gebruiken, verkrijgt men op deze wijze stoom voor de machines. Zijn er nu al zulke zonnehaarden en zonne- stations? Ja, in Egypte bij Cairo werkt zulk een zonne- station met 50 paardekracht. Dit station bevloeit 200 hektaren van een katoenplantage. Ook in Tunis en in Algiers kunnen we eenige van dfe zonnestations vinden. En in de oliebedrijven van Tselkarsk in Rusland zijn zonne-machines, waarmee men het zoute zeewater in zoet water doet veranderen.- In Kaplanbek bij Tasjkent werken zonnekookketels. Dit alles is zeer voordeelig 'en goedkoop en nog steeds worden nieuwe mogelijkheden ont dekt om de zonnekracht ten behoeve van den mensch te gebruiken. Heilige ernst voor Japanners en „artistiekellngen", maar voor een gewoon menschVertraagde film met spinaziesoep. EB je een échte theeceremonie bijge woond, in Japan? O, wat buitenge woon interessant!" jubelt de menigte. Maar voor een gewoon mensch, die niet aangestoken is door een snobistische vreugde om alles wat „oud", „traditioneel" (en buitenissig!) is, is een Japansche theeceremonie eenvoudig een corvée. Een dame, die kersversch uit Japan was aan gekomen, vertelde er ons ly;t volgende van: „Een theeceremonie, m'n lieve menschen, dat is welbeschouwd eigenlijk niets anders dan thee zetten met den secondenwijzer in de hand. En deze thee moet heel plechtig ook met den secondenwijzer erbij gedronken worden. 't Verschil tusschen een gewone gezellig- Hollandsche theevisite en een Japansche „cere monie" waarvoor ik in Japan's oude hoofd stad nog een klinkende rijksdaalder heb moeten betalen om ze te mogen bijwonen is het volgende: Bij ons in Europa duurt het ongeveer 10 seconden om kokend water op een schepje theebladen te gieten. Dat laat men 't geheel een paar minuten trekken, en de thee is klaar. Dezelfde handeling duurt bij de Japansche thee ceremonie ik heb op m'n horloge gekeken! precies 24 minuten en de „thee", die men te drinken krijgt, ziet eruit en smaakt ook als giftig groene, dikke spinaziesoep!" „Hé toe, vertelt u er nogeens iets meer van!" „Goed," zei deze nuchtere Hollandsche. „Maar ik kan 't niet helpen, dat ik er niet van onder den indruk ben gekomen en er dus geen enthousiaste of zelfs mystieke beschrijving van kan geven. Ik zal jullie in korte woorden vertel len, wat er allemaal gebeurde: Maar eerst een kleine opmerking vooraf. De gewone Japanner zet en drinkt zijn thee precies zooals wij 't gewend zijn en ik ken heel wat Japansche vrouwen, die de spot drijven met de „thee-ceremonie", die tegenwoordig voor de vreemdelingen voor veel geld wordt „vertoond',. Want Japan is tegenwoordig ook een echt toe- ristenland en natuurlijk willen al die duizenden Europeanen iets „écht Japansch" beleven. Anders komen ze niet meer in Japan! Maar nu ter zake: Een Hollandsche rijksdaal der moet worden geofferd als toegangsbewijs voor de thee-ceremonie, die iederen dag vier maal in het beroemde Miako Odori-theater in een speciaal daarvoor ingerichte kamer wordt ge houden. In vergelijking met de gewone tooneel- en filmvoorstelingen in Japan is dit abnormaal duur. En toch zijn de „ceremoniën" altijd uit verkocht en ook heel veel Japansche dames van het aesthetische, artistieke en exentrieke soort nemen eraan deel en volgen alle gebeurte nissen met bijna devote aandacht. Hieruit maak ik, nuchter kind van de kille, Noorder stranden, dan ook op, dat er toch iets bijzonders in deze thee-aanstellerij moet liggen alleenik begreep niet precies, wat! We treden binnen in een groote kamer, be legd met dure matten, waarin verscheidene rijen keurige gelakte stoeltjes staan met voor ieder een klein gelakt tafeltje. Verder is er een groote lage tafel met een brandende kaars, een theedoos en verschillende andere raadselachtige ingrediënten. Stil en eerbiedig, op kousevoeten, komen de toeschouwers de kamer binnen en nemen plaats. Er heerscht een plechtig zwijgen. Opeens ruischt met een licht geluidje een deur van zijdepapier open en met huppelend lichte rhythmische looppasjes trippelen vier kleine, krijtwit geschminkte meisjes in N goudbrokaat binnen. Gezichtjes als Liliputtertjes met volwas sen trekken Hebben deze miniatuurvrouwtjes van 'stellig nog geen acht jaar. Ze dragen majo- licaschalen in de hand, die ze met een diepe buiging neerzetten voor de eerste vier gasten en huppelen dan weer weg. En telkens en telkens komen deze meisjes weer binnenhuppelen, tot iedere gast zijn of haar schaaltje heeft, waarin een roze. ronde rijstkoek ligt, gevuld met zoete boonenpastei. En dan krijgen we nog een tan denstoker en een fraai bedrukt papieren ser vetje. Een lange pauze, waarin zacht en eer biedig gefluisterd wordt. De spanning stijgt Weer ruischt de papieren deur open en op den drempel verschijnt een lange, slanke vrouw in zwartzijden ceremoniekleed. Ze blijft een oogen- blik onbewegelijk staan, begroet de gasten met een zegenend gebaar, buigt zeer diep en verdwijnt weer. Wederom een lange pauze. Mogen we nu de rijstkoeken opeten? Ik werp tersluiks een blik op mijn buurvrouw, een rasechte Japansche. Maar neen, op haar gelaat spiegelt zich niets dan devote verzonken- heidafwachting van een wonder gebeuren. En ja, daar gaat het gebeuren: langzaam en plechtig ruischt de deur weer open en de tliee- bereidster in haar zwartceremonickleed, komt weer binnen. Ze zweelt door de kamer en zinkt ontzaglijk langzaam en plechtig voor de thee tafel op den grond-. De bereiding van de „hoog vereerde thee" begint. In ademlooze spanning kijken de menschen de ihee-bereidster op de vingers, als was ze een tooverkunstenares, van wier plechtige hande lingen ze geen enkel onderdeeltje willen missen. En toch gaat alles zóó uiterst langzaam in z'n werk, dat 't heusch niet zoo moeilijk te volgen is! Alle bewegingen vertoonen het tempo van een oneindig vertraagde film. Als ik m'n horloge niet bij.me had gehad, zou ik hebben gedacht, dat ik het slachtoffer van een hallucinatie was geworden, maar zóó gaat het: om een thee lepeltje of een ander voorwerpje op te nemen, heeft.de priesteres alleen al 30 tot 40 seconden noodig. 't Lijkt precies of ze in trance-toestand verkeert en alle bewegingen Volkomen willoos verricht. Een star, kalkwit geschminkt gezicht, als op een oude Japansche prent, ziellooze, ma chinale, onwaarschijnlijk langzame bewegingen.. Geleerde menschen. die dikke boeken over de theeceremonie hebben geschreven, toonen daar in aan, dat iedere handgreep, iedere beweging 1 een bijzondere beteekenis heeft. Nu, dat zal wel zoo zijn, maar ik verveel me gruwelijk. Eindelijk neemt de theebereidster een mooie roodzijden doek van de tafel en begint hiermee al het theegereiik had bijna prozaïsch ge zegd: af te vegen. Neen, 't is slechts een veder licht, symbolisch afstoffen, zooiets als niet al te ijverige dienstmeisjes doen als mevrouw vér uit de buurt is. En daarna wordt het theepoeder ja, 't is werkelijk fijngestampte groene thee! met een heel langste] ige precieuze lepel zeer precieus in een schaal geschud, of laat ik liever zeggen: gevleid. Want 't gaat met de alleruiterste behoedzaamheid, minstens alsof één milligram teveel onherroepelijk den dood van een patiënt zou veroorzaken. En dan wordt precies even plechtig het kokende water erop gegoten, waarop de theebereidster dan eindelijk en ten laatste een fijne eierklopper van bamboe neemt en de thee begint te kloppen. Nu ziet ze er heusch uit als een donkergroene, dikke spinaziesoep, met room erop. De plechtige handeling is ge ëindigd en de toeschouwers verademen Maar 't is nog lang niet uit. Thans komt nog het belangrijkste deel van de theeceremonie. Een tweede bereidster, precies eender gekleed als de eerste, treedt binnen, buigt zich diep ter aarde voor de hoogvereerde theeschaal, neemt deze in beide handen enplaatst ze tot mijn grooten schrik met een nog diepere buiging op mijn laktafeltje (ik zit namelijk vooraan rechts). De eer, die mij daar te beurt valt, vermag ik echter eerst in zijn vollen omvang te waardee- ren, als op 't zelfde moment de papieren deur weer openruischt en de vier Lilliputtertjes bin nen komen trippelen en dezelfde soort thee schalen voor de andere gasten neerzetten. Maar deze schalen zijn in het bijkeukentje naast deze schoone kamer door een aantal kellnerinnen werd vlugger en heelemaal niet plechtig, als 't ware aan den loopenden band, gevuld, zooals ik zelf door een spleetje van de deur constateer. Anders had het ook- zeker minstens een week geduurd, voordat iedere gast, zijn thee had! Ik grijp dus vlug en vroolijk naar mijn schaal en wil juist beginnen te drinken, als m'n oogen over het auditorium zweven en ik haar ijlings weer neerzet. De Japansche dames en wij Europeanen kijken haar deemoedig de kunst af drinken als volgt haar hoogvereerde thee: Ze draaien eerst de schaal eenige keeren om en om, leggen daarna plechtig de beide handen met uitgestrekte vingers aan weerszijden tegen dc* schaal, brengen ze aan den mond en drinken heel langzaam genietend het dikke schuimende bittere, spinaziegroene vocht. Vervolgens wordt de schaal nog enkele malen langzaam in de hand om en om gedraaid, en uitvoerig bewonderd. En tenslotte wordt het rijstkoekje op zijn schaaltje in het servetje gewikkeld. Eenige oogenblikken plechtstatig zwijgen en dan staan allen geruischloos op en verlaten lang zaam op kousenvoeten de zaal. En als de menschen buiten staan, kijken ze met extatische gezichten elkander aan en gaan zwijgend uiteen, diep onder den indruk. Ik ben waarschijnlijk de eenige, die bij mezelf heel in stilte durft te denken: poppekast!" be sluit onze nuchtere Noorderlinge. „Ja, Kipling heeft gelijk gehad: Oost is Oost en West is West en nooit zullen deze twee elkander ontmoeten!" HABTJÊ ZO MSB OF HABTJE WINTER Altijd is Jiaan's utol utelAom Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstraat 129 (Adv. Ingez. Med.) Zondag. Bouillon in koppen. Kalfstong. Tomaten gevuld met spercieboonen. Vruchtensla. Maandag. Gebakken spek Capucijners. Gestoofde aardappelen Karnemelkvla. Dinsdag. Andijvie Gehakt Andijvie Aardappelen Hangop Woensdag. Saucijsjes. Bloemkool met kaassaus Aardaippelen. Gevulde meloen Donderdag. Spiegeleieren Spinazie Aardappelen. Flensjes Vrijdag. Gebakken vischfilets Komkommersla Aardaippelen. Rijst met pruimen. Zaterdag. Kalfslappen Worteltjes Aardappelen. Vruchten. Tomaten gevuld met spercieboonen. Wasch de tomaten. Snijd er een kapje at en hol ze voorzichtig uit met een theelepel. Haal de boonen dubbel af, breek ze in stukjes van 2 cM. en kook ze op gewone ma nier gaar. Vul de tomaten met de spercieboonen, giet wat van de zure eiersaus, die bij de kalfstong gepresenteerd wordt, in ieder bakje, leg er een stukje boter bovenop en 'warm de tomaten op een vuurvast bord in den oven. Schik ze bij het opdoen om de kalfstong heen. Gebakken spek met capucijners en karne- melksla. 2V2 ons rookspek 4 pond capucijners 2 K.G. aardappelen 1 L. karnemelk 1 ons rozijnen ons suiker Maizena, zout Bereiding: De capucijners doppen, was schen en gaar koken in ruim water met wat zout. Het spek klein snijden en vlug bakken. De aardappelen koken. De capucijners met een deel van het spekvet stoven. Voor de vla: de maizena (5 afgestreken lepels) aanmengen met de koude karnemelk. Op een zacht vuur, al roerende aan de kook brengen en er bij kleine beetjes tegelijk de rest van de melk bij gieten. De gewasschen rozijnen toevoegen en 5 minuten mee laten koken (steeds roerende). De suiker er door roeren en de vla koud laten worden. Smakelijke limonade van citroen of sinaasappel kunt u bereiden door eerst de vruchten goed uit te persen en daarna de suikerklontjes waarmee u de limo nade gaat verzoeten, zoolang over de schil te wrijven, tot- het klontje geheel gekleurd en geurig is. De smaak van uw limonade wordt veel beter en deze manier van doen is tevens extra voordeelig. Oude aardappels die u in den kelder vergeten hebt, zoodat er scheuten aan zijn gekomen, behoeft u nooit weg te gooien. Droog ze in den oven en rasp ze dan zeer fijn. Met dit eigengemaakte aardappelmeel, dat u nog altijd een tijdje in de zon kunt leggen om het door en door droog te krijgen, kunnen uw sausjes worden gebonden. Broodkorsten zijn nuttige dingen Droog ze goed door en door in den oven rasp ze en u hebt prachtig paneerm-°l! Ook kunt u van oud brood lek kere wentelteefjes maken. De kinderen zijn er dol op!

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7