£ondm piotesteevtr oHti-tBiUscfie actie De Engelsche Handelsluchtvaart slaat haar vleugels uit. De strubbelingen in 't verre Oosten krachtig tegen Démarche te Tokio „Hazardschip" n ALIO DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 HA'ARL'EM'S DAGBLAD Lagerhuis tof 3 October verdaagd Minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Tokio opdracht heeft gekregen opnieuw krachtig te protesteeren tegen de anti-Britsche agitatie in Noord-China. Op de vraag of de Britsche regeering in zoo nauw mogelijk contact met de regeeringen van Frankrijk en de Ver- eenigde Staten blijft, antwoordde Chamberlain bevestigend. Hij zeide dat het niet juist is, dat de regeering zou hebben toegestemd in uitlevering der vier Chineezen, die van moord be schuldigd worden. In deze aangelegen heid is nog geen besluit genomen. De minister antwoordde eveneens bevesti gend op de vraag, of hij zich er van bewust was dat ieder optreden, dat den schijn zou hebben China te dupeeren, een anti-Britsche agitatie in China tot werkelijkheid zou maken. Cham berlain zeide geen officieele bevesti ging te hebben van het bericht vol gens hetwelk twee Britsche vrouwen door de Japanners gedwongen zouden zijn zich van haar kleeding te ontdoen. Nadat Butler in het Lagerhuis verklaard had, dat bij de onderhandelingen te Tokio piet over de Chineesche valuta is gesproken, werd Chamberlain de vraag gesteld, of hij, met het oog op de alom verbreide berichten, volgens welke Engeland voornemens zou zijn de zilverreserve uit te leveren en den wettigen grondslag van den Chineeschen dollar te Tientsin niet langer te erkennen, kon mede- deelen, of er voorstellen in die richting ge daan waren. Chamberlain antwoordde: „In dezen tijd Ioopen overal geruchten over aller lei zaken. Men moet niet aannemen, dat al die geruchten juist zijn. Bij het laatste debat heb ik een verklaring over den toestand in China afgelegd, die een volledige uiteenzet ting van het standpunt der regeering inhield daaraan heb ik niets toe te voegen". Labour-amendemenf verworpen De oppositie had een amendement op de regeeringsmotie ingediend, dat beoogde het parlement, dat volgens het besluit van de regeering van 4 Augustus tot 3 October op reces zou gaan reeds op 21 Augustus weer bij een te doen roepen. Dit amendement is met 250 tegen 132 stemmen verwor pen. Chamberlain zeide bij de indiening der re geeringsmotie, dat het Huis er ten stelligste verzekerd van kan zijn, dat het land thans gereed is voor iederen noodtoestand. In ge val van nood zou het Huis echter vóór den vastgestelden datum bijeengeroepen kunnen worden. Bovendien herhaalde Chamberlain de onlangs door hem gegeven verzekering, dat indien de regeering een belangrijke afwijking zou overwegen van haar erkende politiek, het parlement in de gelegenheid gesteld zou worden zich daarover uit te spreken zonder op het einde van een reces te moeten wach ten. Greenwood voor Labour en Sinclair voor de liberalen bestreden beiden het voorstel der regeering op grond van de gevaren van den internationalen toestand. Greenwood zeide te vreezen, dat de regeering „den verkeerden kant opgaan" zou, wanneer het parlement eenmaal met vacantie was. Churchill, die zich bij de critiek der op positie aansloot, zeide dat Engeland veiliger is wanneer het Lagerhuis bijeen is, en de macht en de wil van het Huis de macht der regeering versterken. Hij zeide, dat Duitschland 2 millioen man onder de wapenen heeft en dat wanneer voor einde Augustus 'n nieuwe lichting opkomt er automatisch an derhalf millioen man bijkomen. Langs de geheele Poolsche grens van Dant- zig tot Krakau zijn aanzienlijke con centraties van Duitsche troepen en worden voorbereidingen gemaakt voor een snellen opmarsch, aldus spre ker. Alleen al bij Breslau bevinden zich vijf .ivisies in mobilisatietoestand. De wegen door Tsjecho-Slowakije naar Polen worden door daartoe gedwongen Tsjecho-Slowaaksche arbeiders in een zoo goed mogelijken staat gebracht. Een groot aantal openbare ge bouwen en schelen is in groote deelen van Tsjecho-Slowakije althans in Bohemen in gereedheid gebracht voor de eventueele opneming van gewonden. Er is voorts een vreemde toestand in Tirol een zeer veel beteekenende toestand in zooverre deze 'n bewijs voor de bestaande spanning is, daar Hitier bereid is geweest iets te doen, dat hem zwaar moet zijn gevallen, doch dat geschied is, daar hij zeker wilde zijn van zijn Italiaansche bondgenooten. In zijn antwoord zeide Chamberlain, dat een stemmen tegen de regeering een motie van wantrouwen is. Naar aanleiding van een opmerking van den Labour-afgevaardigde Gordon Macdonald, die opmerkte dat men zeer bezorgd is over een overeenkomst met Rusland, zeide Chamberlain: Ik geloof, dat er in het officieele com muniqué van Moskou eenige waarschuwende woorden staan en met het cog daarop is het naar hun meening duidelijk, da thet niet ver standig zou zijn te optimistisch te zijn over een spoedige totstandkoming van een rege ling. Alle door Churchill aangevoerde argumen ten zijn gebaseerd op het ernstige karakter van den toestand. Er werden formidabele voorbereidingen getroffen. Millioenen mannen staan onder de wapenen en er zijn verhalen over de militairiseering van Dantzig enz. Al zijn argumenten waren gebaseerd op dat sombere beeld, dat er op moest wijzen, dat indien het parlement zou zitten het gevaar van deze voorbereidingen zou worden beperkt Een dergelijk argument zou onvermijdelijk tot de conclusie moeten leiden, dat het Huis heelemaal niet uiteen moet gaan. Toen de aanhangers der regeering tot stem men wilden laten overgaan, stonden verschei den leden op om het woord te nemen. Een aantal hunner o.a. eenige aanhangers der regeering, stelden voor, dat de minister president eenige concessies zou doen aan de oppositie ten behoeve van de nationale een heid. In zijn antwoord aan den conservatief Mac Millan gaf de minister-president nogmaals te kennen, dat het parlement zou worden teruggeroepen, indien een radicale wijziging in den toestand in Europa zou voox-komen. Het amendement van Labour werd vervol gens verworpen. hijscht de witte vlag. Onderhandeling per radio aanvankelijk afgeslagen. LOS ANGELES. 3 Augustus. De „Rex", waarop buiten de Amerikaan- sche territoriale wateren gelegenheid tot hazardspel werd gegeven, heeft zich Woensdag aan 250 gerechtelijke ambtenaren, die zich in motorbooten bevonden, „overgegeven". De 600 bezoekers hadden den nacht aan boord van de „Rex" doorge bracht. Aanvankelijk had men ge weigerd om via de radio te onderhan delen doch toen de motorbooten met de dienaren van de wet ligplaats had den gekozen tusschen de „Rex" en de kust, zoodat er voor de spelers geen mogelijkheid bestond naar huis terug- te keeren, heeft men de witte vlag geheschen. (United Press). Gemengde Roemeensch-Hongaar- sclie commissie wordt ingesteld. Een Hongaarsche regeeringsambte- naar heeft verklaard, dat Roeme nië het Hongaarsche voorstel tot aan wijzing van een gemengde militaire commissie voor het instellen van een onderzoek naar de grensincidenten bij Tecsoe heeft aanvaard. HQ,\6AARSCH- RCEMBEUSCH GR£\SaC/DEN7~ N r'T o V N q IS (SUB - karpathisch)^ jaS|na RUSLANDy SEVLUS -^waCHUST 'xj x Sinds Sub-Karpatisch Rusland, ook wel Roethenië genaamdbij het Hongaarsche rijk is gevoegd is de scheepvaart op de Boven- Theiss, gestaakt. (Zie deze grensrivier op het kaartje). Een nieuwe overeenkomst betreffende de Theiss toas hangend tusschen Roemenië en Hongarije. Op het kaartje is met een pijl aangegeven, daar waar de Roemeensche gretis begint en de Theis een scheiding maakt tusschen dit land en Hongarije; hier hebben de Hongaren ge probeerd het verboden gedeelte van de Theiss te bevaren, hetgeen tot schietpartijen heeft geleid. Een tweede incident heeft zich afgespeeld bij den bruggenwacht van Tecso; de Roemenen richtten een batterij op het dorp Tecso. Het kaartje geeft de grens tusschen Roe menië en Hongarije weer, daar waar zich de jongste incidenten hébben voorgedaan. Begin van den wereldoorlog herdacht. BERLIJN, 2 Augustus. Wegens de 25ste herdenking van het uitbreken van den we reldoorlog hebben de opperbevelhebbers van het landleger, van de luchtmacht en van de marine dagorders uitgevaai'digd. In den dagorder van den opperbevelhebber van het landleger, generaal Von Brauchitsch, wordt het volgende gezegd: „Opnieuw trach ten dezelfde krachten, die ons toen tot den verdedigingsoorlog gedwongen hebben Duitschland te omsingelen. Wij willen den vrede. Wanneer ons echter een nieuwe strijd zou worden opgedwongen. zal het leger met dezelfde hechtheid, bereidwilligheid en dap perheid als in 1914 strijden voor Duitschland's levensrechten en opnieuw de superioriteit van den Duitschen soldaat aantoonen. Om twee redenen hebben wij tegenover 1914 een be slissend overwicht gekregen. De ervaringen na 1918 hebben ons geleerd wat het betee- kent overgeleverd te zijn aan de willekeur van met haat vervulde vijanden. De Führer heeft ons een duidelijk politiek doel gesteld, waaiwoor wij strijden, en de eenheid der po litieke en militaire leiding waarborgen ons dat de weermacht van ons tachtig millioenenvolk in zulk een strijd volkomen gebruikt zal wor den". De dagorder van den opperbevelhebber der luchtmacht, maarschalk Goering, luidt o.a. als volgt: „Ik heb de laatste jaren mijn best gedaan, onze luchtmacht tot de grootste en machtigste ter wereld te maken. Geboren uit den geest der Duitsche vliegers van den we reldoorlog, trouw aan het denkbeeld van onzen Führer en opperbevelhebber, staat thans de Duitsche luchtmacht gereed elk bevel van den Führer bliksemsnel en met niet vermoe de aanvalskracht uit te voeren". De dagorder van den opperbevelhebber der oorlogsmarine, groot-admiraal Rader, luidt o.a. als volgt: „Aan de pas versterkte Duit sche oorlogsmarine is een groote taak gesteld. Wij zullen als de plicht ons roept, opkomen voor de grootte en macht van het rijk, trouw aan onze eer en gedachtig aan den held- haftigen strijd en dood van onze vaders en broeders. Wij hebben een rotsvast vertrou- ken in de leiding van het rijk, en gelooven vast aan de toekomst van ons vaderland". (D.N.B.) PRCERAMMA VRIJDAG 4 AUGUSTUS HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.— VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten) 10 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Viool en piano. 11.10 Declamatie 11.30 Gramofoonmu ziek (ca. 12.15 Berichten) 12.30 AVRO-Amuse- mentsorkest (1.00—1.05 Interview) 1.15 Bi-am Kwist's „South Sea-Serenaders" en „The Hol- landia Three" 2.— Disco-causerie 2.45 Disco-va riété 3.30 AVRO-Dance Band 4.Gramofoon muziek 5.Voor de kinderen 5.30 Esmeralda en gramofoonmuziek 6.28 Berichten 6.30 Cause rie „De kunst van het weven" 6.506.55 Gra mofoonmuziek 7.V AR A-Kalender 7.05 Cy clus „Reizen en Trekken". 7,23 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Een woord van Luther „Fe- rien haben ist auch Religion". I. Ruimte. 8.Ca' rillonbespeling 8.30 Cyclus „Protestantsche reli gieuze poëzie. 9.Gramofoonmuziek 9.30 Radio- tooneel 9.45 Orgelspel en zang 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwij ding. 11.Fantasia 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Berichten 12.15 KRO- Orkest (opn.) 2.Orgelconcert en gramofoon muziek. 3.Gram.muz. 3.15 KRO-Melodisten en solist (opn.) 4.Gi-amofoonmuziek. 5.15 John Kristel en zijn Troubadours. 6.Land- en tuin- bouwcauserie 6.20 KRO-orkest (opn.) (ca. 6.30 Ber.) 7.Berichten 7.15 Causerie „Rondom de arbeidsbemiddeling" 7.35 Gramofoonmuziek 8. Berichten ANP 8.15 John Kristel en zijn Trouba dours. 8.50 Het Zwitsersch Jodeltrio Schwestern Wildhaber 9.John Kristel en zijn Troubadours 9.20 Het Zwitsersch Jodeltrio Schwestern Wild haber. 9.30 De Haarlemsche Orkestvereeniging 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn Hongaarsch orkest 11.0012.00 Gramofoonmu ziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gramofoonmuziek 11.35 Het Bern. Gold stein trio. 12.05 Orgelconcert 12.35 Harry Leaders' Band en solisten 1.20 „Empire Exchange", cause rieën. 1.35 Het BBC-Northern-Ireland-orkest en soliste. 2.35 Uit Stockholm: Sune Waldimir's or kest. 3.20 Gramofoonmuziek 3.35 Reportage (opn.) 4.10 Het BBC-Northern-Ireland-orkest en James Moody's dansorkest 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Uit Bayreuth: Gedeelte van de opera „Der fliegende Hollander" 6.20 Berichten 6.50 Week end-praatje. 7.Parlementair overzicht 7.15 Zang. 7.40 Orgelspel 8.10 Herdenking van het uitbreken van de Wereldoorlog 9.20 Berichten 9.50 Piano-voordracht 10.20 Eddie Carroll's or kest, „The Radio Revellers" en solisten. 11. Jack Harri en zijn Band, en solisten 11.50 Gra mofoonmuziek 12.1512.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuz. 12.30 Zang 1.10, 1.45, 2.30 en 3.30 Gramofoonmuz. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht 4.05 en 4.45 Gramofoonmuziek 5.25 Piano, zang en viool 6.35 Zang 6.50, 7.20 en 8.25 Gramofoonmuziek 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 11.05 Gramofoonmuziek 11.20 12.50 Nachtconcert en soliste. KEULEN, 456 1VL 6.50 Gramofoonmuziek 7.35 en 8.509.50 Her mann Hagesteldt's orkest. 12.20 Omroepkleinor- kest. 2.30—3.20 Populair concert 4.20 Omroep orkest en -koor, en solist 6.20 Vliegeniersorkest. Oskar Joost's orkest, Berlijns accordeon-orkest en reportages 8.35 Leo Eysoldt's orkest 9.30 Hans Bund's orkest 11.00—12.20 Otto Fricke's orkest en soliste. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 Pianovoordracht 5.50 en 6.20 Gramofoonmuz. 6.40 Zang 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek 8.20 en 9.20 And ré Feleman's orkest. 10.3011.20 Omroep- symphonieorkest (opn.) BRUSSEL 484 M. 12.20 Max Alexys' orkest 12.50 Gramofoonmu ziek 1.30 Vervolg orkestconcert 1.502.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 7.05 Cellovoordracht 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Herdenking van de oorlogsverklaring 8.50 Symphonieconcert en so list. 10.3011.29 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest 9.20 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.35 Reportage 10.50 Piano voordracht 11.05 Berichten 11.20—12.20 Het Omroeporkest Ruim verhoogde subsidie voor 1939. Groote vliegtuigen zijn in aanbouw. Uitbreiding van het Europeesche net. w\ E Engelsche luchtvaart voelt zich JJ tot eenzelfde vooraanstaande plaats in het wereldverkeer ge roepen als de Britsche zeevaarders zich in den loop der eeuwen veroverd héb ben. Welnu men moet constateer en, dat er dan nog veel werk te verzetten is, alvorens men dit imperiale ideaal in het derde element, verwezenlijkt kan noemen. Dit komt wel het meest overtuigend tot uiting in de begrooting voor de Britsche civiele luchtvaart, die voor 1939 een bedrag van 4.787.000 vermeldt tegen 1.861.000 in het vorige jaar. Van dit laatste bedrag werd in 1938 200.000 voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen besteed voor welk doel in dit jaar 500.000 zijn uitgetrokken. Resultaten van deze subsidie mogen o.a. blij ken uit de eerste geslaagde proefvluchten van het nieuwe „Flamingo"-vliegtuig van de De Havilland-fabrieken. Dit tweemotorig vliegtuig dat in 1938 ontwikkeld werd. zal dit jaar reeds voor seriebouw in aanmerking komen. Voorts is men druk doende met het ontwerp en den bouw van „stratosfeer"-vliegtuigen, voor luchtverkeer op groote hoogten. Einde 1938 werden door het lucht vaartministerie twee geheel metalen viermotorige landvliegtuigen ruim 19000 kg. wegende besteld bij de Fairey-fabrieken. Thans is een con tract afgesloten voor nog twaalf van deze vliegtuigen. Deze machines zullen op de eerste plaats bestemd zijn voor de luchtlijnen tusschen de Europee sche hoofdsteden. Zij zullen dertig per sonen kunnen vervoeren met een reis- snelheid van ongeveer 370 km. De maximumsnelheid bedraagt 440 km. Het vliegbereik zal tusschen 805 en 2700 km varieeren al naar gelang aan nuttige lading zal worden meegeno men. Dit Fairey-vliegtuig wordt met een overdruk-cabine uitgerust, zoodat zonder ongerief voor de passagiers ook tusschen 3000 en 5000 m. hoogte kan worden gevlogen. Wat het landings gestel betreft wordt de moderne con structie met het neus wiel toegepast. De drie landingswielen zijn intrekbaar. Waarschijnlijk zullen vier Bristol Taurus motoren van 1000 pk elk wor den ingebouwd. Een opvallend nieuwtje van deze Fairey-constructie type F.C.-l, is de aanwezigheid van zgn. hulpvleugels welke om den start te vergemakkelij ken en een veilige lage landingssnel heid te verzekeren, dit vliegtuig tij delijk in een tweedekker veranderen met een overvloedig liftvermogen. Ook bij de Shoi't-fabrieken, de wereld bekende constructeurs van vliegbooten, zijn orders geplaatst voor drie landvliegtuigen met groote actieradius, die ieder volbeladen onge veer 31 ton zullen wegen. Zij zijn bestemd voor passagiers- en postvervoer over den Noord en Zuidatlantischen Oceaan en voor het ver snellen van het tempo op reeds bestaande groote luchtlijnen, door deze in grootere etappes te vliegen. Twee van deze groote Short-vliegtuigen zijn ontwoi-pen voor luchtverkeer op 3000 m. hoog te, waarbij 18 passagiers en 1360 kg post of andere vracht met een kruissnelheid van 400 km kunnen vervoerd worden. Het derde nieuwe landvliegtuig is bestemd voor vluchten op hoogten van 6000 tot 7000 m„ dus in de sub- stratosfeer. Daarbij zal een snelheid van 430 km kunnen worden behaald. Vier Hercules 14 cyl. motoren, die tezamen 6000 pk leveren, zullen in ieder der drie Short-vliegtuigen wor den ingebouwd. De werelddeelen verbonden. Volgens het nieuwe programma worden alle vijf werelddeelen door het Britsche luchtver keer verbonden. Door de oprichting van een nieuwe Maatschappij, bekend als de „Tasman Empire Airways Ltd", zullen regelmatige Iucht- diensten tusschen Australië en Nieuw Zeeland worden mogelijk gemaakt. Drie belangrijke concerns zijn met de nieuwe maatschappij ge- associeerd: Imperial Airways. Qantas Empire Airways (van Australië) en Union Airways (van Nieuw Zeeland). Aanvankelijk zal twee maal in de week in beide richtingen tusschen Australië en Nieuw Zeeland worden gevlogen. Zoodra het luchtverkeer op dit traject echter toeneemt zal tot een dienst drie maal per week worden overgegaan. De diensten van de Trans-Tasman Mij. zul len worden geopend zoodra de grondorganisa- tie gereed is. De eerste van de drie vliegbooten die voor deze luchtlijn bestemd zijn is reeds te Rochester van stapel geloopen. In hoofdzaak gelijk aan het standaardtype van de Short- Empire vliegbooten is dit „Trans-Tasman"- materieel zoodanig versterkt, dat de totale lading tot 20500 kg kan worden opgevoerd waarbij voldoende brandstof kan worden mee genomen, om het traject Sydney-Auckland, een afstand van 2140 km, non-stop af te leg gen. Voorts is men bezig met de ontwikkeling van een centrale luchtlijn voor landvliegtuigen tusschen Oost- en Zuid-Afrika, in samen werking met de „South African Airways". De bestaande luchtlijnen, die de Goudkust en Nigeria te Khartoum met de hoofdlijn van Imperial Airways over Afrika, verbinden zul len gehandhaafd blijven. Een geregelde dienst tusschen Bathurst (Gambia) en Lagos (Ni geria) wordt in overweging genomen. Bathurst heeft als luchtbasis ongetwijfeld een groote toekomst, daar ook de Engelschen voor hun Zuidatlantische luchtlijn van daar uit den sprong naar Zuid-Amerika zullen ondernemen. Wat het Noord-Atlantische traject betreft landvliegtuigen. Zoolang de besprekingen met heeft Engeland plannen met vliegbooten en de Amerikaansche regeering nog geen gun stiger resultaten hebben opgeleverd, zal Im perial Airways haar luchtlijn over den Noord- Atlantischen Oceaan op Canada moeten rich ten. Van Montreal zal dan een verdere lucht vel-binding met New-York mogelijk zijn. Binnen kort zal iedere week in beide richtingen tus schen Engeland en Canada gevlogen worden, waarvoor men vier „Short S. 30" zeevliegtui gen ter beschikking heeft. Deze Oceaanvluch- ten zullen worden voorafgegaan door een aan tal proefvluchten over langen afstand rond om Engeland en naar het Middellandsche Zee gebied en terug. Doordat deze vliegbooten van een speciale installatie zijn voorzien, kan in de lucht 1000 gallon brandstof worden bijge vuld. waardoor het vliegbereik belangrijk wordt vergroot. Als tankvliegtuigen zullen „Handley Page Harrow" tweemotorïge bom- vliegtuigen worden gebruikt, die speciaal tot dit doel zijn ingericht. Drie van deze vliegtui gen worden gestationneerd bij de vliegboot- basis te Foynes op de Shannon rivier. Het Mayo-experiment. dat in het vorige jaar geen bevredigende resultaten opleverde, zal men dit jaar herhalen met landsvliegtuigen. Een Ensign landvliegtuig van de Armstrong Whitworth fabrieken zal speciaal worden in gericht om een klein postvliegtuig voor den start de lucht te kunnen indragen. Dit post vliegtuig bevindt zich momenteel nog in aan bouw. Ook voor de eilanden in West-Indië heeft Engeland plannen voor den aanleg van lucht lijnen. Het „civiele luchtvaart departement" van het Britsche luchtvaartministerie heeft een deskundige ter plaatse een onderzoek laten instellen, waarvan de resultaten binnen kort zullen worden bekend gemaakt. In het Verre Oosten zijn onderhandelingen aangeknoopt met China. Een luchtdienst zal worden geëxploiteerd tusschen Burma en China. Tot dat doel heeft men een proefvlucht tusschen Burma en Yunnanfu voorbereid. Zoo gauw mogelijk zal dit belangrijke Chineesche centrum worden verbonden met één der hoofd lijnen van het Engelsche luchtnet te Rangoon of Akyab (Bengalen). De voorbereidende vluchten op deze route worden met een Arm strong Whitworth Atalanta" machine onder nomen. Dit zijn viermotorige eendekkers die reeds sedert 1933 luchtdiensten in Britsch- Indië onderhouden. Deze vliegtuigen die spe ciaal voor de ti-open ontworpen werden, kun nen 15 tot 17 passagiers en een driekoppige bemanning vervoeren. Ook voor de luchtverbindingen tusschen Engeland en het Europeesche continent heeft men uitbreidingsplannen voor den zomerdienst. De dienst tusschen Londen en Budapest zal weer worden heropend. Dag- en nachtdiensten naar Berlijn met doorverbinding naar War schau worden in overweging genomen. Boven dien zal een nieuwe lijn naar Marseille worden geëxploiteerd. De bestaande diensten op Frankrijk, Zwitserland. Duitschland en Scan dinavië zullen gehandhaafd blijven. Door het inzetten van nieuw materieel zullen alle Euro peesche diensten echter belangrijk kunnen woi-den versneld. En naar dit laatste zal menige Brit waarlijk met verlangen uitzien. DOMYN KELLER. Internationale Conferentie van Padvinders te Edinburgh. Een boodschap van Baden Powell. Woensdagmorgen vertrokken de 4000 deel nemers aan de Wereld-Rover-Moot van Monzie Castle naar Edinburgh, waar zij gedurende drie dagen de gasten van het gemeentebestuur zijn. In den middag kwam in Rainey Wall de Inter nationale Conferentie bijeen onder presidium van Prins Gustaaf Adolf van Zweden. Zes en twintig landen hebben afgevaardigden gezon den: Nederland werd vertegenwoordiged door de heeren A. Oosterlee, hoofdcommissaris der Ver- eeniging „De Nederlandsche Padvinders", dr. A. Ramselaar, hoofdverkennersgeestelijke der vereeniging „de Katholieke Verkenners", en ir. P. Telder, hoofdkwartierscommissaris voor Voor trekkers. Nadat de voorzitter der Schotsche Padvinders- vereeniging. Lord Rowallan, de deelnemers welkom had geheeten hield Prins Gustaaf Adolf de openingsrede. Hij herinnerde er aan, dat dit de eerste internationale conferentie is waarbij de Chief Scout, Lord Baden Powell of Gilwell, ontbreekt en stelde voor hem in Kenya, waar hij om gezondheidsredenen verblijft, een telegram met hartelijke wenschen voor een spoedig her stel te zenden. Hij herdacht verder Hubert Martin, de in dit jaar overleden International Commissioner, waarbij alle gedelegeerden op zijn verzoek zich van hun zetels verhieven. Ver volgens las hij een boodschap van Baden Powell voor, waarin de Chief er op wees, dat 't „moei lijk is om een oude hond nieuwe kunstjes te leeren" en dat de toekomst van de wereld in de handen ligt van hen, die nu nog jongens zijn. Hoe meer padvinders er in de wereld komen, des te verzekerder wordt de vrede. Namens de Egyptische delegatie las Moham med Khaled Hassanein Bey een boodschap van Koning Faroek voor, die de Conferentie zijn hartelijke groeten zond en zijn groote waardee ring voor de Padvindersbeweging uitsprak. Hierna bracht de directeur van het Interna tionaal Bureau zijn rapport uit, waaruit bleek dat het aantal padvinders sinds 1937 met een half millioen is toegenomen. De Zwitsers rap porteerden over het padvinderschalet te Kan- dersteg. Behandeld werd een voorstel van Frankrijk om de padvindersbeweging ook voor ouderen toegankelijk te maken. Tenslotte diende Polen een voorstel in om een Internationaal Padvinders persagentschap te stichten. Des avonds werden de deelnemers door de gemeente Edinburgh in de City Chambers ont vangen, waar de Lord Provost hen toesprak en Prins Gustaaf Adolf antwoordde. Tot elf uur bleef men hier bijeen, terwijl een orkest muziek ten gehoore bracht en Mr. Philip Malcolm Schotsche liederen zong. Zoon van wijlen Taft dingt naar liet Amerikaansche presidentschap Candidaat van de republikeinsche partij. Een commissie van de Amerikaansche re publikeinsche partij heeft stappen gedaan bij senator Robert Taft, een zoon van den vroe- geren president om zijn goedkeuring te krij gen teneinde hem candidaat te stellen bij de verkiezingen voor het presidentschap in 1940. Naar verluidt heeft Taft toegestemd. Labour wint een zetel bij tusschentijdsclie verkiezing. Nationale conservatief in Wales verslagen. De Labourcandidaat Jaokson is gekozen bij de tusschentijdsche parlementsverkiezing te Brecon in Wales. Jackson behaalde 20.689 stemmen tegen de nationale conservatieve candidaat Hanning Philips 18.043. Labour heeft hiermede een zetel op de conservatieven gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9