waarschuwing) aan Japan Wie wordt President der Ver. Staten? Nog een van Chamberlain Ernstige gasontploffing te Londen. CoiMM ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 „Engeland zou zijn vloot kunnen zenden" In antwoord op een vraag van Noel Baker (Arbeiders-oppositie) die het debat over bui tenlandsche zaken opende, heeft Chamberlain gisteren op den laatsten dag der zittings periode vóór het zomerrerès in het Lager huis verklaard: Ik tracht niet de krachtige bezwaren der regeering tegen vele der inci denten, waarbij de Japanners de laatste maanden in het Verre Oosten betrokken wa ren te verkleinen. Ik zou willen, dat het Huis bedenkt, dat de toestand voor dit land bij zonder moeilijk is (applaus). Ik behoef nau welijks te wijzen op het fundamenteele ver schil tusschen de Vereenigde Staten en hun van Europa afgezonderde ligging en dit land. Zelfs nu er Engelschen in China door de Japanners beleedigd en gekwetst zijn, moe ten wij bedenken, dat er grenzen zijn aan het geen wij op het oogenblik kunnen doen om ons volk aldaar te helpen. Op het oogenblik hebben wij in het Verre Oosten geen vloot, die sterker is dan de Japansche. Wij hebben zulk een vloot hier. Onder bepaalde omstandighe den zouden wij het noodig kunnen vinden, de vloot derwaarts te zenden. Ik hoop, dat niemand zal denken, dat het daarom geheel buitengesloten is, dat zich zulk een omstandigheid voordoet. Ik bedoel dit niet als een bedreiging, doch slechts als een waarschuwing. Tegelijkertijd, zoo vervolgde Chamberlain, zouden wij veel liever de geschillen met de Japanners regelen door bespreking en on derhandeling, mits wij dit kunnen doen, zon der datgene op te offeren, wat wij fundamen teele overwegingen en pricipes achten, dan door bedreiging met geweld. Zelfs als wij morgen zouden besluiten, tot het uiterste te gaan, zouden wij toch vele der weerlooze menschen in China niet kunnen beschermen. Wij mogen hen, als wij het kunnen vermijden geen grooter gevaar laten loopen, dan waarin zij thans verkeeren. Ten aanzien van de tusschen Craigie en Arita te Tokio overeengekomen formule zeide spreker, dat hieruit niet moet worden opgemaakt dat de Brit- sche politiek is gewijzigd, daar dit niet het geval is, in elk geval zoo voeg de Chamberlain eraan toe, heeft deze formule ons in staat gesteld, een zeer dreigenden toestand te Tientsin te bespreken en ten aanzien van een deel der moeilijkheden ziet het er naar uit, alsof wij niet veel moeite zullen hebben om met de Japanners tot over eenstemming te komen. Ik zeg dit met opzet, omdat, ofschoon het geen gebi-uik is, op één punt tot een ac- coord te komen, als men omtrent de andere geen overeenstemming kan bereiken, omdat een accoord als een geheel moet worden beschouwd, er in elk geval uit blijkt, dat zij, die de onderhandelingen te Tokio voeren, geenszins zoo extreem of onredelijk zijn als vele Japanners in China zelf ons bleken te zijn. Ten aanzien van de kwestie der politie controle te Tientsin, vervolgde Chamber lain, kan ik slechts zeggen, dat bij de be sprekingen te Tokio niet is uitgegaan van gemeenschappelijke politiecontrole, doch hier van, dat de controle in handen zal blijven van den gemeenteraad of zijn beambten. Wat betreft de kwestie van de uitlevering der vier mannen, die door de Japanners wor den gezocht, is het Britsche standpunt steeds geweest, dat wij deze mannen niet kunnen uit leveren, tenzij wij de bewijzen hebben, dat zij inderdaad medeplichtig zijn aan den moord op dr. Tsjeng. De Japanners hebben thans bewijsmateriaal geleverd, dat onderzocht wordt. Als het resultaat van het onderzoek door de wettige autoriteiten hun schuld uit wijst, zouden wij geen recht hebben, anders te handelen dan hen uit te leveren. Omtrent het zilvervraagstuk zeide Cham berlain, dat overeengekomen was, dat de be spreking slechts betrekking zouden hebben op plaatselijke kwesties te Tientsin en dat, wat er ook ten aanzien van het zilver of de valuta gedaan wordt, er een veel uitgestrekter ge bied dan Tientsin bij is betrokken. Hieruit volgt aldus spreker, dat niet alleen de Vérstrekkende bevoegdheden voor de Spaansehe Falangisten. I Britsche regeering erbij betrokken is, en wij hebben het de Japansche regeering volkomen duidelijk gemaakt, dat wij niet bereid zijn, deze twee kwesties van het zilver en de va luta met de Japanners alleen te regelen. Zij kunnen alleen geregeld worden na overleg met andere regeeringen, die er evenveel belang bij hebben als wij. Ik zal hier niet nader om schrijven wat onze houding zal zijn, overleg of geen overleg. Ik wil echter wel dit zeggen, dat ik geen aanstoot neem aan hetgeen Noel Baker gezegd heeft omtrent het verband tus schen handhaving van de Chineesche valuta en de mogelijkheid voor China, zijn guerilla voort te zetten. Controle op buitenlandsche politiek en pers. In een door' Franco uitgevaardigd decreet tot herziening van het statuut der partijen worden naar Reuter uit Burgos meldt de Falangistische partij verstrekkende bevoegdheden gegeven. Deze partij zal het recht van toezicht op de buitenlandsche politiek het onderwijs, de pers en de propa ganda hebben en ook de vrouwenbe weging, den socialen steun, de oud- strijdersorganisatie, jeugd- en arbeids organisaties. justitie, verkeer en politie-informatiedienst contro leeren De arbeidsorganisaties zal gebaseerd zijn op een nationaal syndicalisme. De leiders van alle vakorganisaties moeten lid der Fa langistische partij zijn terwijl een hiërarchie naar militair model wordt ingesteld. De mees te bestaande wetten worden bevestigd. De samenstelling van Falangisten en Traditio nalisten wordt geconsolideerd. Men verwacht, dat de laatste groep een grooteren invloed zal hebben in het bestuur der Falangistische partij. Beide groepen worden de inspiratie en de basis van den nieuwen staat genoemd. In de „Katholieke en Imperiale missie" van den staat zullen particulier en groepsbelang on dergeschikt zijn aan de sociale en christelijke behoeften van den nieuwen staat. De Falangistische partij zal ook het recht <>an toezicht op het religieuze onderwijs heb ben Chamberlain. Naar aanleiding van het verzoek van Noel Baker, het Britsch-Japansche handelsver drag op te zeggen, zeide Chamberlain: Als ik weiger, hem die verzekering te geven, zou het kunnen schijnen dat ik vastbesloten ben, dat het handelsverdrag niet zal'kunnen worden op gezegd, doch laat niemand dien uitleg aan mijn woorden geven. Chamberlain wees er ver der op, dat twaalf maanden zouden moeten verloopen voor zulk een opzegging uitwerking zou hebben en dat aan het verdrag ook ver dragen met enkele Dominions waren gekop peld, zoodat eventueele opzegging' aanzienlij ke terugwerking zou hebben op de Dominions. Wij hebben, door de omstandigheden gedwongen, enkele zeer zware ver plichtingen in Europa op ons moeten nemen, waarvan het gevolg is, dat, indien bepaalde dingen zouden ge beuren, dit land in den oorlog zou moeten gaan. Het zou mogelijk zijn, de zelfde verplichtingen aan te gaan in het Verre Oosten, doch ik wensch dit niet te doen. Hoe wij ook mogen worden geërgerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in het Verre Oosten gebeuren, ik kan het Huis verzekeren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel. Mijn bloed kookt, wanneer ik hoor en lees van sommige gebeur tenissen daar. Wij mogen echter ondanks dit alles de verplichtingen die wij op ons geno men hebben, en de positie onzer landgenooten, die zich daar bevinden, niet vergeten. Bij de voortzetting der onderhandelingen zullen wij er naar streven de beginselen, welke tot dus verre ons beleid beheerscht hebben, zoo ver mogelijk te handhaven. Wij zullen de belan gen en de bezittingen der Britsche onderda nen in het Verre Oosten tot het uiterste be schermen. Wij zullen er naar streven geduld en verstandige gematigdheid te toonen. in de erkenning, dat achter al deze ergerlijke din gen een ongeveinsde verdenking der Japan ners ten aanzien van ons streven kan schui len. Wij mogen niet vergeten, dat wij wellicht in de eerstvolgende maanden een nog ernstiger probleem, dat ook dich terbij is, onder oogen hebben te zien en dat wij onze krachten moeten spa ren om iederen noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Ongunstige indruk te Tokio. TOKIO. 5 Augustus. (Domei). De Japansche pers geeft uitvoerige pu blicatie aan de redevoeringen van Chamberlain en Halifax in het Brit sche parlement, doch onthoudt zich tot dusver van commentaar. De vertegenwoordigers der Japansche mi litaire autoriteiten in Tientsin, die deelnemen aan de conferentie van Tokio, verbergen den onaangenamen indruk niet, welken zij van de rede van Halifax gekregen hebben De rede vertoont zulk een onoprechtheid van Britsche zijde, aldus deze zegslieden, dat de geest der overeenkomst tusschen Arita en Craigie hier door ondermijnd wordt. De Britsch-Japansche conferentie is vier dagen lang verdaagd ge bleven wegens het uitblijven der instructies voor de Britsche delegatie en bet ziet er niet naaruit. dat de onderhandelingen spoedig her vat worden. De Japansche militaire autori tenten zullen genoodzaakt zijn tegenmaatre- geden te nemen om rekening te houden met den nieuwen toestand, indien Engeland cr bi; volhardt de conferentie uit te stellen. Verscherping der blokkade te Tientsin. TIENTSIN, 5 Augustus. (Reuter- A.N.P.) De blokkade der Britsche concessie in Tientsin is hevig ver scherpt, vermoedelijk als reactie op de verklaring van Chamberlain in Geniet ten volle van JJw vacantic. Bederf deze niet door zelf te wasschen, maar stuurt Uw wasch naar de IJMUIDER WAS S CHER IJ, SNELLIUSSTRAAT 39, Tel. 4371, IJMUIDEN (Adv. Ingez. Med.) het Lagerhuis en van Halifax in het Hoogerhuis. Op de markt der concessie was vandaag geen vleesch verkrijgbaar. Aan personen die zelfs maar een half pond vleesch de conces sie wilden binnenbrengen, werd de toegang geweigerd. De eenige aanwezige levensmidde len als uien,.kool en aardappelen, zijn alle van slechte kwaliteitè Versche visch is even min verkrijgbaar, de bewoners zijn aange wezen op vleesch in blik, doch vragen zich tevens af hoe lang deze voorraden toerei kend zullen zijn. De toestand wordt ernstig geacht. Het blijkt dat de betoogers, die de kantoren der internationale export-maat schappij hebben aangevallen, tevoren nog in een andere Britsche firma zijn binnenge drongen, waar zij de Chineesche bedienden intimideerden en de ruiten en meubelen stuk sloegen. De autoriteiten deden geen pogingen de aanvallers tegen te houden, die bestonden uit ongeveer 200 Chineezen. Poolsche waarschuwing aan Dantzig op komst? Het verluidt te Warschau, dat de waarschuwing tot den Senaat van Dant zig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het gebied der Vrije staten met een derde mogend heid door de Poolsche regeering zou worden beschouwd als een buitenge woon ernstige aangelegenheid. Nota overhandigd. De Poolsche commissaris-generaal heeft in middels gistermiddag den voorzitter van den Senaat van Dantzig een nota per Poolsche regee ring doen overhandigen, waarin geantwoord 'wordt op de nota van den Senaat van 30 Juli. De nota herinnert aan de overeenkomst van 9 November 1920, waarbij het toezicht der Pool sche douane werd ingesteld en de vaststelling van het aantal inspecteurs, benevens de organi satie van de douane uitsluitend aan de compe tentie der Poolsche regeering werd overgelaten. De nota herinnert er aan, dat de Senaat in zijn nota van 30 Juli vermindering van het aantal inspecteurs heeft gevraagd. De Poolsche regeering is bereid de inspecteurs in de fabriek „Amada" op hun post te laten terugkeeren (zij werden bij besluit van de Pool sche regeering met ingang van 1 Augustus teruggetrokken). Doch zij verklaart haar be slissing te laten afhangen van de houding der autoriteiten van Dantzig, die voortaan de rech ten der Poolsche inspecteurs in hun geheel zullen moeten eerbiedigen, hun de mogelijkheid moe ten verschaffen hun functie uit te oefenen en instructies moeten geven, opdat de Poolsche douanereglementen voortaan door de douane beambten van Dantzig gerespecteerd zullen worden. HARTJES van MIJNHARDT bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st 50 ct (Adv. Ingez. Med.) Een huis vernield, een honderdtal gewonden. Het Centrum van de Londensche city werd gistermiddag te half vijf opgeschrikt door een hevige ontplof fing. Te half twee was op een plaats in de Godlimanstreet het wegdek inge zakt waarschijnlijk tengevolge van arbeid, die daar ter plaatse verricht werd voor de uit breiding van Faraday House, het belangrijk ste Londensche telefoonkantoor. Door het be zwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en terwijl werklie den aan het herstel daarvan bezig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevoren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden brandende brokstukken tot dertig meter de lucht ingeslingerd. Een huis aan de overzij de van de straat stortte in. Het on geluk had tot gevolg, dat vele per sonen gewond werden. O.a. door weg geslingerd glas. De gewonden werden in vele ziekenauto's en vijf door de 'politie opgeéischte particuliere vrachtauto's weggebracht. De bemanning van vijf brandweerwagens bestreed het vuur in de buis en op het wegdek Honderden ruiten in den omtrek werden door het geweld der ont ploffing vernield. Ook verscheidene gebrand schilderde ruiten van de in de nabijheid gele gen St.-Paul's kathedraal moesten het ont gelden. Een nader Reuterbericht meldt, dat bij de gasontploffing een honderdtal menschen werd gewond, doch de meesten hunner konden het zieken huis vrijwel onmiddellijk verlaten en ook de anderen Wonden later naar huis gaan, met uitzondering van een, wiens toe stand ernstig moet zijn. (Demociatisch coittpmmis- candidaat? (Van onzen correspondent te New-York) De binnenlandsche politiek der Vereenigde Staten vertoont, ondanks den zomer en de hitte die ondragelijk is, een tafereel van koortsachtige bedrijvigheid. Een tafereel van verwoeden strijd. De glimlachende Roosevelt heeft het zwaar te verduren, op alle punten van zijn beleid. De monetaire en financieele politiek van den president, de buitenlandsche politiek, gekristalliseerd in de Neutrality Act, de sociale en werkloosheidspolitiek, op dit oogenblik bemoeilijkt door een uitgebreide staking van tewerkgestelde werkloozen, staan in het middelpunt der actieve belangstelling. De strijd die op al deze .fronten wordt ge voerd is hierom heviger dan ooit, omdat hij een inzet heeft die buiten zijn eigenlijke ter rein ligt: de ophanden zijnde presidentsver kiezing. In 1940 is Roosevelts tweede presiden- teele termijn afgeloopen. En de verkiezing, die dan gehouden zal worden, zal voor de volgende termijn beslissen over de richting, die de bin nenlandsche en buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten zal gaan. Zoo komt nu bij alle andere problemen die de aandacht vra gen ook de interne partij-politiek op den voor grond. Het tafereel wordt er des te ingewik kelder door. Er zijn hier twee partijen die den strijd om den presidentszetel voeren: De Democratische en de Republikeinsche. Er zul len dus twee candidaten zijn wanneer de ver kiezingen worden gehouden. Maar voor die twee candidaten er zijn moet er nog heel wat water door de Hudson stroomen. Want zoo wel de Republikeinsche als de Democratische partij bezitten hun vleugel? en fracties. En binnen het kader van iedere partij moeten die vleugels en fracties strijd voeren en een zeer hevigen strijd alvorens de candi- daat voor den dag komt. Het verwarrendste ls dat op zeer belangrijke punten van staatkundig beleid deze fracties binnen het partijverband, zulke groote principieele en elementaire ver schillen van inzicht bezitten. Zoo kan het ge schieden dat een bepaalde democratische fractie op sommige punten dichter bij de inzichten van een bepaalde Republikeinsche fractie staat, dan bij die van de andere fra- ties der eigen, Democratische partij. Hoe ver ward daardoor het algemeene politieke beeld is behoeft geen betoog. Het kost vele jaren van scherp toezien en aandachtig volgen der politieke gebeurtenissen eer men den loop van den draad in dit kluwen eenigszins kan volgen. Ik zeg dit om u althans dit duidelijk te maken: dat er nog heel wat moet geschie den eer de candidaten voor het presidents schap elkaar in de verkiezings-arena kunnen gaan bestrijden. En ditmaal is deze voor- wedstrijd nog ingewikkelder, omdat het nog steeds niet bekend is of president Roosevelt zal willen breken met de traditie door een derden termijn te ambieeren. Mocht blijken dat hij dit wel wil, dan is het nog allerminst zeker of zijn eigen, Democratische Partij hem dan candidaat zal willen stellen. Want onder zijn aanhangers zijn er velen, die terugschrik ken voor een derden termijn Ik heb gezegd dat het nog steeds niet be kend is of Roosevelt een derden termijn am bieert. Ik bedoel daarmede dat hij ten deze nog geen officieele verklaring heeft afgelegd. Maar er zijn toch eenige teekenen die er op duiden dat de dikke mist eenigszins opge klaard is. Voor den goedn verstaander zijn er uit de politieke gebeurtenissen van begin Juli toch wel drie phasen duidelijk geworden. Ten eerste: Roosevelt heeft, zij het niet of ficieel en formeel, toch wel doen blijken dat hij een derden termijn ambieert, wanneer tevoren duidelijk genoeg blijkt dat zijn Demo cratische Partij bereid is hem candidaat te stellen Wanneer dit laatste niet het geval mocht zijn, zal hij zijn geheelen grooten per soonlijken invloed in zijn partij aanwenden om iemand candidaat gesteld te krijgen, die bereid en in staat zal zijn voor honderd pro cent de Rooseveltiaansche politiek voort te zetten. Ten tweede: Vice-president Garner is te voorschijn getreden als mogelijke can didaat voor die Damocratische Partij. Hier uit blijkt de groote moeilijkheid om het Ame- rikaansche politieke tafereel te begrijpen. Want Garner is evenZeer Democraat als Roo sevelt. Doch hij behoort tot den conservatie ven vleugel van de Democratische Partij, die van Roosevelts New-Deal-politiek niet wil weten. Ten derde: Daar juist deze New Deal-poli tiek het geheele financieele monetaire en eco nomische terrein beslaat, Is zij geworden tot de allerbelangrijkste binnenlandsche twist vraag en hieruit is het te verklaren dat het feit, dat Garner zich candidaat wil laten stellen, geruchten doet ontstaan, dat een scheuring in de Democratische Partij geens zins tot de onmogelijkheden behoort. En dat men daarom rekening mag houden met de mogelijkheid van het ontstaan van een derde partij en derhalve: van het optreden van drie candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten. Laten we even doorgaan op de mogelijkheid van het ontstaan van een derde partij. Want nu doet zich deze vraag voor: wie zal deze d°rde partij te doen ontstaan. Roose velt of Garner: Mocht de Democratische Partij zich tegen Roosevelt verklaren, dan bestaat de kans dat Roosevelt deze derde partij doet ontstaan. Mocht het omgekeerde het geval zijn en Roosevelt de Democratische candidaat worden, dan zouden Garner en de zijnen zich kunnen afscheiden Op het oogen blik is het nog niet zoover. En wordt er een hevige strijd gevoerd in de volksvertegen woordiging.. Een strijd tusschen Republikeinen en Democraten, maar ook een strijd intern in de Democratische Partij: tusschen Roosevelts New Dealers en Garners anti-New-Dealers. In Parlementaire kringen te Washington en onder de parlementaire journalisten ziet men naast de mogelijkheden van Roosevelts candidaafcstelllng, Garners candidaatstelling en beider candidaatstelling na een splitsing in de Democratische Partij nog een vierde mogelijkheid: het stellen van een Democrati sche Compromis-candidaat. Niet Garner, niet Roosevelt en niet Roosevelt en Garner, doch: Cordell Hull, den „Secretary of State", den huidigen minister van buitenlandsche zaken Wat men nu op dit oogenblik en in dit voorbereidend stadium der uiteindelijke can didaatstelling elkaar in de Democratische Partij tracht bij te brengen is: dat geen van beide candidaten eenige kans op verkiezing zal hebben wanneer er een openlijke splitsing in de Democratische Partij zou plaats hebben. En dat het dan zeker zou zijn dat de Repu blikeinsche candidaat zou wegloopen met het been, dat de beide Democratische candidaten elkaar zouden betwisten. Op het oogenblik wordt er in de Democratische Partij een groote strijd gevoerd met dit schrikbeeld eener Repu blikeinsche overwinning op den achtergrond. Terwijl de beide Democratische groepeerin gen hun vuisten tegen elkaar schudden en elkaar harde woorden naar het hoofd slin geren, zijn zij er in hun hart toch diep van overtuigd dat een splitsing in de partij de ergste gevolgen zal hebben. Op het oogenblik voeren beide partij-fracties een strijd van bluf waarbij dreigementen en groote woorden de projectielen zijn. Op den rechter vleugel der Democratische partij staan als de kopstukken: vice-president Farley en Paul Mc. Nutt. Aan den New Deal-kant: president Roose velt, Ickes, Murphy en Hopkins. En tusschen beide in: Cordell Huil. Dat de Republikeinsche Partij dit alles voorloopig met leedvermaak gadeslaat is dui delijk. Al kent ook deze partij haar fracties en dientengevolge haar tegenstellingen en haar internen strijd, zij is in haar oppositie tegen alles wat Democratisch is als één man vereenigd. Ook zij zal strijd moeten voeren eer zij haar candidaten voor het President schap der Vereenigde Staten heeft aange wezen. Maar die strijd zal meer gaan om den persoon en zijn populariteit dan om diens beginselen. Zoo ziet op dit oogenblik het interne poli tieke tafereel der Vereenigde Staten eruit. Dat de ontwikkeling van dit tafereel niet alleen van binnenlandsch belang is, gezien de rol -die de Vereenigde Staten en hun president vervullen in de wereldpolitiek, behoeft geen betoog. Daarom is de vraag, wie het volgend jaar heer op het Witte Huls zal zijn, ook voor Europa van meer belang dan zij ooit geweest is. Mr. E. ELIAS. Démarches ten gunste van de Joden in Duitschland. Op den laatsten dag van de zittingsperiode van het Lagerhuis heeft Lord Winterton de kwestie der Duitsche vluchtelingen aange roerd. Hij zeide dat het intergouvernementeele comité te Londen vooral in de laatste maan den groote vorderingen gemaakt had en dat het aantal uit Duitschland vertrokken vluch telingen sedert de oprichting van de Evian- commissie verleden jaar, nu 150.000 bedroeg, welk getal hij bevredigend noemde De Ver eenigde Staten, zoo vervolgde Winterton. hebben een jaarlijksch contingent opgenomen van 27.000 emigranten. In werkelijkheid heb ben zij echter meer vluchtelingen opgenomen, aangezien aan tijdelijke touristen werd toe gestaan te blijven. Het totale aantal was ver moedelijk 40.000. Ook in Groot Brlttannië zijn op 't oogenblik 40.000 Duitsche vluchtelingen. Winterton zèide dit een voldoende antwoord te achten op de beschuldiging, dat de Brit sche regeering niets doet. Het Britsche kolo niale rijk, Palestina en Transjordanië uitge zonderd, heeft in de zes maanden, eindigend 31 Maart 1700 personen opgenomen, Australië neemt jaarlijks gedurende drie jaar 5.000 vluchtelingen op en Brazilië 11.000. Dit laatste land is bereid er nog 8.000 meer op te nemen. Verwijzende naar het plan voor vestiging op groote schaal, zeide Winterton, dat het plan van Britsch Guyana in het a.s. najaar zou beginnen. Voorts zou San Domingo groote ge legenheden voor vestiging bieden. Het rap port van de Philippijnen was nog niet ont vangen. doch, naar verluidt, zou dit gunstig zijn. Eenige kans op vestiging bestaat er in Noord Rhodesia en naar andere gelegenheden voor vestiging op groote schaal wordt ge zocht. Reeds zijn stappen ondernomen in Duitschland om den toestand van de Duitsche Joden aldaar te regelen en te verbeteren. De grootste schade, aldus Winterton, welke men aan de vluchtelingenkwestie kan berokkenen is de onwettige immigratie van vluch telingen in eenig land aan te moedi gen, zooals in Palestina. Zeer veel last is hierdoor veroor zaakt aan België en Nederland en ook de Franschcn en Zwitsers hebben on der deze onwettige immigratie gele den. Hiermede was het debat over de buiten landsche politiek geëindigd en ging het La gerhuis tot October op reces. Binnenlandsch postvervoer stijgt nog steeds. Het binnenlandsch postvervoer, dat reeds lang astronomische cijfers bereikte, neemt, ook dank zij den gunstigen invloed van de herhaalde tariefsverlagingen, van jaar tot jaar belangrijk toe. Overziet men een eenigszins langere periode, dan blijkt hoezeer het postale vervoer in eenige jaren is gestegen. Zoo be droeg, blijkens de telkenmale gedurende een week gehouden tellingen, waarvan de resul taten tot jaarcijfers worden herleid, het aan tal vervoerde binnenlandsche brieven in 1932 211 millioen, in 1938 260 millioen en zullen deze cijfers voor 1939 neerkomen op 280 mil lioen. In de gelijke perioden steeg het aantal locale brieven van 39 tot 53 millioen en wordt voor 1939 een eindtotaal van 58 millioen be rekend. Voor de binnenlandsche briefkaarten zijn deze cijfers resp. 61. 67 en 76 millioen en voor de locale briefkaarten 13, 15 en 16 millioe*.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15