Avontuur in Venezuela Een batterij van de Royal Horse Artillery vuurde in Hyde Park te Londen een saluut af ter eere van den 39sten verjaardag van Koningin Elizabeth van Engeland Het m.s. „Oranje vertrok Vrijdagmiddag uit Amsterdam voor zijn eerste tiendaagsche toeristenreis naar Madeira en de Azoren. Vele belangstellenden sloegen het vertrek gade De bemanning van het Peruaansch vliegtuig van den dienst Rome Lima, dat bij Azamour brandend neerstortte. Voor de nationale motorraces van de K N. M V. werd Vrijdag op het „circuit van Zand- voort" druk ge traind. De deelne mers rijden hun ronden De Amsterdam-Rijnverbinding. Een aanvang is gemaakt met het weggraven yan de smalle landtong, de laatste resten van den ouden Jutphaaschen weg, die het Merwe- dekanaal scheidt van het nieuwe kanaalpand naar Vreeswijk op het internationaal volksdansfeest, dat te gehouden is en waaraan vele landen deel namen De haven van Tandjong Priok word: gemoderniseerd en u.lgebre.d üe kade wordt twee meter verbreed, de diepte van bet water over een afstand van 350 meter van 8 op 10 meter gebracht. Aan het Oosterboord wordt de kade versterkt en 40 meter verlengd Ter herdenking van Engelands deelname aan den wereldoorlog vóór 25 jaar was een krans gehecht aan het vaandel der Grenadier Guards, die de wacht voor Buckingham Palace te Londen overnamen FEUILLETON Naar het Amerikaansch (Nadruk verboden.) 20) Inez gaf hem het adres van een banneling uit Venezuela, die in Willemstad woonde en die in geheim contact met Pedro stond. Langs dezen weg zouden brieven haar veilig berei ken. Ze wendde zich naar hem toe en stak haar hand uit. U moet heel voorzichtig zijn, zei ze. Ik beloof u, zei Roddy op grappigen toon. dat ik net zoo'n geheimzinnige bedrieger zal jijn als de doortrapste Venezolaan, die ooit ;ecomplotteerd heeft. U begrijpt me niet, zei ze rustig, niet in- ?aande op zijn poging om door een luchtige en schertsenden toon den grimmigen ernst van hun onderneming te verzachten. Ik bedoelde aiet dat u voorzichtig moet zijn terwille van Dns. maar dat u voorzichtig moet zijn om u zelf Als u iets overkwam Ze aarzelde en keek langs hem heen naar zee. Denkt u, vroeg ze, dat het gemakkelijk voor mij is om dit van u te vragen? Ik weet. dat ik er geen recht toe heb. Mijn eenige ver ontschuldiging is. dat ik het niet voor mezelf maar voor vader vraagals is dat na tuurlijk. eigenlük ook voor mijzelf. Een nardio nelsje dat hulp noodig heeft, begon dig dankbaar in de rede; de manier waarop u het opneemt en het mij gemakkelijk maakt. Ik weet dat het in uw aard ligt anderen te hel pen. Omdat u dapper en edelmoedig bent. Maar Roddy voelde er niets voor om op deze manier opgehemeld te worden. Het is uitsluitend omdat ik een Witte Muis ben, zei hij. Mijn eed dwingt me. Wat zou u er van zeggen, vroeg hij, terwijl hij zijn voorhoofd fronste, als we u eens eere-Witte Muis maakten? Een oogenblik keek het meisje hem ver baasd aan. Toen glimlachte ze met dienzelfden stra- lenden, ontwapenenden glimlach, die hem den vorigen ochtend zich op genade of onge nade had doen overgeven. Het was een glim lach, die onverwacht guitige kuiltjes in haar wangen tooverde en om haar edel gesneden mond schelmsche lijnen schetste. Maar die glimlach deed ook een schat van zachtheid en goedheid in haar oogen lichten. Inez hief haar hoofd uitdagend op. U denkt, verklaarde ze, dat ik niet óók dwaas kan zijn. Laten we hier op de klip gaan zitten en u zult zien hoe dwaas ik doen kan! Ik kan net zoo dwaas doen als u, her haalde Inez, toen Roddy haar nog steeds stond aan te staren. Op een dag, als alles af- geloopen is, als u succes hebt gehad, zullen we hier gaan zitten en net doen of we uit Venezuela ontsnapt zijn, dat we in het Noor den zijn. in moeders vaderland, in uw land. Dan zullen we ons voorstellen dat deze rotsen de rotsen van York Harbour zijn en ons hee- le maal jong en uitgelaten voelen. Hebt u ooit op de rotsen van York Harbour gezeten, vroeg ze gretig, als de golven u natspatten en probeerden uw voeten nat te maken? Roddy keek haar verbluft aan. York Harbour? Dat heb ik ontdekt! sta melde hij. Ik had nooit gedacht dat u daar Da. k Jaist, viel het meisje hem was geweest en ook niet, dat u anders dan ernstig kon zijn. Dat maakt u geweldig ge vaarlijk. Gevaarlijk? Een meisje is gevaarlijk zei Roddy, als zij in elk opzicht aantrekkelijk is! Het meisje keek beleedigd en haalde even haar schouders op. U praat net als een Ve nezolaan. Maar Roddy liet zich niet uit het veld slaan. Ik heb u eens verteld, zei hij, dat ik de idioten bewonder, die doorhollen, waar bra ven en verstandigen bang zijn om hun voet neer te zetten. En er is nog een soort dat ik zoo bewonder de man die wegloopt. Er is groote moed voor noodig om weg te loopen. En ik zal het nu moeten doen. Zij ging een eindje achteruit. Zijn oogen drukten een plotselinge, diepe vreugde uit en een steeds groeiende bewon dering. Het meisje keek hem strak aan, Kom hier, zei ze en zeg me netjes goeden dag. Roddy nam de smalle gehandschoende hand die zij naar hem uitstrekte en het meisje hield de zijne even vast en knikte toen. Er was nu iets in haar glimlach of ze op het punt stond in tranen uit te barsten. Wat u gaat doen, zei ze is heel gevaarlijk. U weet zelfs niet hoe gevaarlijk. Als ik u eens niet meer terugzag Mij zult u terugzien, zei hij. Zijn toon gaf aan de woorden een beteeke- nis, die het meisje volkomen ontging. U moet er altijd aan blijven denken, ver volgde ze alsof hij niets gezegd had, dat we. dat ik u heel dankbaar ben. Roddy draaide, zich om en een glimlach vloog over zijn gezicht, terwijl hij naar de zee keek. U hebt me andere dingen gegeven om aan te denken, antwoordde hij. Hij nam zijn sombrero af en haar hand nam hij tusschen zijn beide handen. Toen boog hij er zich over en raakte ze even met zijn lip pen aan. Het meisje stond hem strak en vra gend aan te staren. Adieu stamelde Roddy. Zijn oogen zochten de hare met een verlan genden smeekenden blik en hij liet haar hand langzaam los. Nu weet ik, zei hij zachtjes, waarom ik naar Venezuela ben gekomen. Het meisje gaf geen antwoord en Roddy steeg zwijgend op en reed weg. Toen hij op de plek was gekomen waar de rotsen haar voor hem verborgen, keek hij om. Inez stond naast haar ponny hem na te kijken, haar armen op het zadel geleund. Toen hij met zijn arm zwaaide, hief ze haar hand op met een ge baar, dat Roddy half een groet, half een ze gening toeleek. Toen hij in Willemstad terugkwam was het al niet zoo vroeg meer. Bij het naderen van de kade merkte hij, dat tijdens zijn afwezigheid een of andere ongewone gebeurtenis moest hebben plaats gehad. Overal stonden de menschen in kleine troepjes druk gesticulee- rend te praten en te lachen en Roddy zag tot zijn groote verbazing op het balcon van zijn hotelkamer Peter en den Amerikaanschen consul zitten. Zijn komst scheen hun buiten gewoon veel genoegen te doen; ze wuifden en wenkten hem met onverklaarbare hevigheid. De consul begroette hem als een ouden vriend en scheen hun vorige ontmoeting vol komen vergeten. Hebt u het nieuws al gehoord? infor meerde hij. Het is voor de stad hier geweldig belangrijk en ik denk dat u het ook wel inte resseeren zal. Gisteravond heeft President Alvarez amnestie verleent aan alle politieke tegenstanders die in het buitenland wonen. Al le veroordeelden mogen weer terugkeeren. Hij wees op een kleine passagiersboot, die vlak onder het raam aan de kade gemeerd lag. De „Blue Peter" lag gereed om te vertrekken en het dek was opgepropt met opgewonden, jubelende Venezolanen. U ziet, verklaarde kapitein Codman, dat ze er geen gras over laten groeien. En Peter voegde er bij op een toon die alle tegenspraak uitsloot: En wij gaan mee. Ik heb je koffer al gepakt en de betaald. De boot vertrekt binnen een uur. Roddy jubelde inwendig om de perspectie ven die dit nieuwsbericht opende. En hij vond die mogelijkheden zoo belangrijk dat hij er alleen met de grootste moeite in slaagde om zijn stem beleefd-belangstellend te doen klin ken, toen hij vroeg: En Senora Rojas? Tot mijn spijt moet ik zeggen, vertelde de consul, dat ze besloten heeft van de am nestie gebruik te maken. Ik zal haar aange name tegenwoordigheid hier moeten missen. Zoo gauw ze orde op haar zaken heeft gesteld, gaat ze naar Miramar terug haar huis in Porto Cabello. Naar Miramar! Roddy draaide zich plot seling om en keek met oogen, die niets zagen, naar het bedrijvig gedoe in de haven. Hij kende het huis van de familie Rojas wel. Op zijn wandelingen was hij dikwijls langs den voorgevel met de gele pilaren en de met kun stig en ingewikkeld ijzeren smeedwerk afgeslo ten ramen gekomen. Door het imposante hek dat den toegang tot Miramar vormde sinds de dagen dat het paleis van den Spaanschen gouverneur-generaail was geweest en waar vier paarden naast elkaar door konden, had hij vaak in den prachtigen tuin gekeken. Hij hal vol bewondering gestaard naar de be moste beelden, naar de orchideeën op de exo tische boomen met hun vuurroode bloemen, naar de zeldzame planten, die nu verwaarloosd en verwilderd over de met onkruid begroeide paden hindgen. Toen hij een uur geleden af scheid van Inez had genomen had hij zich in een sentimeenteele bevlieging voorgenomen om in alle stilte b°larten te doen naar het eenzame huis huif - den verlaten, romanti- schen droomentuin, 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 16