toiDtMeUfc PRESTO W' ECHTE WALES-ANTHRACIET WITTOP KONING H.D.*VerteIIiïi! ZATERDAG S AUGUSTUS 1939 HXAREEM'S DAGEEAÖ 13 ZÉËPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT - ■- VOETBAL Jaarverslag K. N. V. B. Verschenen is het jaarverslag over 1938/'39 van den K. N. V. B., samengesteld door den heer A. Staal, secretaris-penningmeester van dien bond, waaraan we het volgende ontleenen: Het aantal leden van den bond is van 77469 van verleden jaar, thans gestegen tot 79107, het aantal toegetreden vereenigingen steeg van 692 tot 621, het aantal elftallen in de competitie steeg van 949 tot 980. Het neutrale voetbal onder leiding van den K. N. V. B. en de erkende of indirect erkende bonden, bevat 1714 vereenigingen met 6495 elf taffen, 785 competitie-afdeelingen en 129950 le den. Verleden jaar waren die cijfers resp. 1803, 6757, 811 en 127989, zoodat er over het geheel ge nomen, toch weer een vooruitgang valt vast te stellen. Voor liefdadige doeleinden werd een bedrag van f 22.596.15 bijeen gebracht, tegen verleden jaar f 14.000. Het aantal strafzaken is helaas schrikbarend hoog geworden. Er werden niet minder dan 1019 straffen opgelegd tegen 696 in het vorige sei zoen. In totaal werden er 2196 maanden schor sing opgelegd en schorsing voor 1156 wedstrij den. Uit de gegevens blijkt, dat er op elke 198 spelers één werd gestraft en dat, evenals in het vorig seizoen, elke 12 wedstrijden één strafzaak met zich brachten. Er was één niet met name genoemde vereeni- ging, die het treurige record bezit: tegen haar werden niet minder dan 26 straffen uitgesproken. Het vereenigingsjaar sluit met een nadeelig saldo van ruim f 7000, waarbij ook het voordee- lig saldo van het vorig seizoen van bijna f 11.000 is inbegrepen. Het niet doorgaan van den wed strijd tegen Duitschland zal den K. N. V. B. zeker wel f 50.900 hebben gekost. Er werden bovendien 3 uitwedstrijden gespeeld, die groote kosten mei zich brachten. De internationale wedstrijden heb ben dan ook slechts f 40.517 opgeleverd tegen f 92.769 in het vorig seizoen. Aan contributie werd ontvangen bijna f 33.000, aan „heffing" ruim f 23.000, aan intrest bijna f 7000, aan aandeel in kampioens- en seriewed strijden ruim f 12.000 en uit de interlandwedstrij den ruim f 49.000. De totale ontvangsten beliepen ruim f 143.00C Aan algemeene onkosten werd uitgegeven f 30.521. De in Mei 1937 te Rotterdam gehouden wed strijd NederlandBelgië gaf een bruto-ontvangsl van f 132.205.83, die van Nederland tegen België in April van dit jaar te Amsterdam gaf brute f 115.078.80; die te Rotterdam leverde netto f 57.650.17 op, die te Amsterdam f 41.897.82. Het dikke boek bevat verder de gebruikelijke verslagen en de volledige ranglijsten. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. ingez. Med.j HONDENSPORT. MATCH VOOR RASHONDEN TE ZANDVOORT De Nederlandsche Kennel Club „Cynophilia" zal, in samenwerking met haar afdeel ingen voor Haarlem en omstreken, voor Alkmaar en om streken en voor de Zaanstreek, op Zondag 6 Augustus een clubmatch voor honden van alle rassen organiseeren in het gebouw „Casino" aan den Boulevard de Favauge te Zandvoort. Er werden reeds 64 honden, behoorende tot 30 rassen, ingeschreven. In tal van variaties zullen ze te bewonderen zijn. Een aan de match verbonden Classe d'Elégance zal in het bijzonder de aandacht der aanwezigen vragen. CRICKET IN ENGELAND. Yorkshire is er toch nog in geslaagd, van Gla morgan te winnen. De kampioenen begonnen Vrijdag met een voorsprong van 40 runs aan hun tweede innings. In een snel tempo werden er voor het verlies van 6 wickets 186 runs gescoord. Robinson en Verity lieten Glamorgan niet ver der komen dan tot 140 runs en Yorkshire bleef met 6 runs in de meerderheid. Robinson nam in totaal 10 wickets voor 119. In de overige wed strijden werd geen beslissing verkregen. Essex 172 tegen Kent 51-1; Warwickshire 135 (Garlich, een der groundmen van Old Trafford debuteer de in eerste klasse cricket met 5-44) tegen Lan cashire 98-4 en Notts tegen Sussex 335-5 werden opgegeven. In een draw eindigden Hampshire 301 en 94-1 tegen Surrey 240 (Knott 8-85) en Gloucester shire 198 tegen Derbyshire 121 en 120-2. Yorkshire behield de leiding (gem. 8.88) ge volgd door Middlesex (8.53) en Gloucestershire (7.80). Kent bezet de 4de plaats. ZWEMMEN TVORDT DE VLINDERSLAG VERBODEN? Het bestuur van de F. I. N. A (Fédération In ternationale de Natation Amateur) is te Doetin- chem bijeengekomen. De leden var het bestuui gevoelen steeds minder voor den vlinderslag: men stelt zich voor op het congres te Helsinki in 1940 een definitief besluit over deze materie te nemen. Alleen Amerika schijnt er nog op gesteld te zijn, dezen slag te behouden. Men mag aannemen, dat het congres te Hel sinki een besluit zal nemen, waarbij men terug keert naar den gewonen schoolslag, zoodat de vlinderslag niet mepr zal worden toegestaan. Tij dens de Olympische wedstrijden zal men echter nog den vlinderslag kunnen zwemmen. CRICKET DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. o.a. a ƒ2.15 alm. 22/55 ƒ1.95 alm. 15/22 1.65 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis SCHAKEN HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BOURNEMOUTH Sterke deelneming. In de hoofdgroep van het internationaal schaaktournooi te Bournemouth, dat van 14 tot 25 Augustus wordt gehouden, spelen Dr. Euwe, S. Flohr, S. Landau, J. Mieses, E. Klein, I. Koe- nig, G. Abrahams, W. Winter, J. M. Aitken, A. G. Condé, F. E. A. Kitto en A. D. B. Thomas- WATERPOLO. INTERNATIONAL WATERPOLO BOARD BIJEEN De International Waterpolo Board is te Doe- tinchem onder voorzitterschap van onzen land genoot den heer J. de Vries bijeengekomen. En kele belangrijke besluiten wei-den genomen. In de toekomst zal opzettèlijke tijdverspilling ge straft worden mét een zware straf, zoodat de speler, die deze overtreding begaat, uit het wa ter kan worden gestuurd. Voorts zal bij een over treding van den eenen speler tegenover een an der een vrije worp worden toegekend, waaruit direct gescoord mag worden. Deze belangrijke wijzigingen in de regels voor het waterpolo zullen 1 Januari 1942 van kracht worden en geldig zijn tot 31 December 1945. WATERPOLO DUITSCHLAND WINT DEN HORTHY-BEKER. Nederland verliest van Italië. Op den laatsten dag van het interna tionaal waterpolc-tournooi wist Duitschland een kleine, maar volkomen verdiende zege te behalen, waardoor Duitschland den Horthy-beker in zijn bezit kreeg. De ontmoeting tusschen Duitschland en België stond op behoorlijk peil. Er werd zeer fair gespeeld en al won Duitschland verdiend, België heeft behoorlijk tegenstand geboden. Schneider gaf zijn land de leiding en na een vrijen worp was het al spoedig 2—0 door Schneider. Voor België scoorde Coppieters tegen (2—1). In de tweede helft maakte Isele gelijk. Er ontspon zich een gelijk opgaande strijd, doch het was alweer Schneider, die zijn land de leiding gaf; dezelfde speler vergrootte den voorsprong tot 42. Eerst toen kon Isele nog tegenscoren, zoodat Duitschland een benauw de. maar verdiende 43 zege behaalde. De ontmoeting tusschen Nederland en Italië werd onder zeer ongunstige weersomstandig heden gespeeld. Te half zeven werd met de ontmoeting begonnen, doch toen was de lucht reeds donker in verband met een naderend onweer. De wedstrijd meest gestaakt worden wegens een zwaar onweder, dat gepaard ging met een feilen slagregen. Italië had de leiding genomen door den productieven Ghira. Aan dit doelpunt kon Paerl weinig doen, want het zicht was hem benomen door den regen. Na de hervatting scoorde Ghira het tweede Italiaansche doelpunt. Eerst toen slaagde Van Aelst er in, een tegenpunt te scoren (21). Enthousiast speelde het Nederlandsch zevental verder, maar Ghira zorgde voor een derde doelpunt. Wel wist Stam den achter stand nog te verkleinen, maar Ognio maakte aan alle onzekereid een einde (42). Deze nederlaag kostte Nederland de derde plaats. Van de Casteele liet tegen Hongarije ver stek gaan, zoodat Frankrijk wel zeer gehan dicapt was, daar dit land ook al Padou miste. De Hongaren waren technisch beter, zoodat zij weldra de leiding konden nemen door Lengyel. De laatste vergrootte nog vóór de rust den voorsprong van Hongarije tot 20. In de tweede helft zorgde Brandy er voor, dat de zege niet in gevaar kwam (30). De eindstand van het tournooi luidt: gew. gel. verl. pnt. doelpnt. Duitschkmd 5 4 1 0 9 19—14 Hongarije 5 4 0 1 8 16—8 Italië 5 2 2 1 6 18—14 België 5 1 2 2 4 16—17 Nederland 5 1 0 4 2 14—19 Frankrijk 5 0 1 4 1 6—18 VOETBAL HAARL. VOETBALBOND 40 JAAR. Haarl. XI-Amst. K.N.V.B. XI. Ter voorbereiding van den Eerewedstrijd dien het Haarlemsch Elftal tegen een eere divisie elftal van den Belgischen Voetbalbond zal spelen, heeft op Zaterdag 12 dezer een oefen wedstrijd plaats tegen het Amsterdamsch K. N V. B.-Elftal. Deze wedstrijd zal op het terrein van R. C. H. te Heemstede worden gespeeld en te 6 uur be ginnen. iAdv. ingez. AledJ De Vuurproef E naderden de boomgrens. De boomen werden steeds bemoster en gesple- tener, tot eindelijk uit het woud der gewone stammen de donkere massa der bergdennetjes verrees, en zich over de rotsige helling verspreidde, waar slechts hiel en daar de lichtgrijze stam van een doode den uit opstak. De paadjes werden steeds moeilijker te volgen. Het was nog twee uur tot aan de hut aan de andere zijde van den kam. Reeds ging de moede dag ter ruste. We hadden vroeger moeten opbreken. Daar lag aan den rand van den weg, be schut door dennetjes, een meisje, de vlas blonde vlechtjes als een krans om het kopje de handjes saamgevouwen. de bloc-te voetjes tegen het warme lijfje opgetrokken, ziels- gerust te slapen. Naast haar stond een em mertje vol boschbessen. Erna keek mij glimlachend aan en wees met haar stok op het slaapstertje. Met rustig gelijkmatigen stap liep ze er voorbij. „Lief, hè?", vroeg Erna. ..En als er slecht weer komt of nevel het is al laat". „Het kind is in de bergen thuis, haar over komt niets". „Denk je?" Erna liep voort, zonder ook maar een oogenblik in te houden. Het pad werd nog steiler en spoedig scheen de ontmoeting ver geten. We klommen zwijgend de „Karmulde" in. Toen de teekens van den weg achter een bergspleet leidden, die ons het gezicht op de beboschte helling beneden ons voor langen tijd benam, keek ik nog een keer om en zag het meisje ver weg liggen, als een lichte vlek in het donkergroen. Een uur later, dicht bij den bergrug, zouden we wel weer op den woudzocm hebben kun nen kijken, maar toen lag het duister al over de diepte en nevely steeg op uit de dalen. Erna was heel moe en ging spoedig naar haar kamer. Toen ik daarna nog eens naar het venster keek. wist ik, waarom ik mijn bergschoenen niet uitgetrokken had. Ik haalde mijn wind- jacke en den pickel en liep den nevel in en den storm tegemoet, die om de hut huilde. Ijskoud was de wind, die op mij aanjoeg, het kon ieder oogenblik beginnen te sneeuwen. Het pad omlaag, waarlangs we gekomen waren. Hoe zou het met de kleine Martha zijn de hemel weet, waarom ik het kind Martha noemde Sliep ze nog, was ze wakker geworden mid den in het angstige bosch, in het slechte weer, dwaalde ze tusschen de stammen, in de spleten riep ze? Of lag ze al moe en huilend onder een lage den? Had een late toerist haar gevonden? Was ze al lang thuis en lepelde mee uit de groote schaal? Ik schaamde me. Ik liep zoo hard, dat de storm en de kou me den adem benamen, ik schaamde me. hoe lager ik kwam. hoe zwaar der het me drukte. Ik schaamde me voor me zelf, en ik schaamde me voor Erna. Als de nevel voor enkele oogenblikken op trok. dan zonk de helling onder mij in een oneindige, zwarte diepte weg, cn alleen de rotsen vlak bij me welfden zich in een bleek schijnsel. Toen kwam de plek, waar de weg een bocht maakte en waarvan af we het laatst op het bosch en het kind neergekeken had den. Iets verder naar beneden hoorde ik zware stappen den berg op komen, en iemand moeilijk adem halen. „Grüss Gott". „Grüss Gott". De bergbewoner hielt in. Het meisje zat op zijn schouders en lachte me tevreden toe, achter den breeden kop van haar drager tegen den storm beschermd. „Waarheen wil je bij dit hondenweer?" „Ja, daar stond ik nu. Ik stotterde, dat ik voor morgen den weg vast wat had willen verkennen en daarbij te ver was afgedaald. „Je kunt gelijk meegaan, het is nog wel een goed uur en met dit vrachtje nog wel langer". We hielden nog hier en daar rust. en daar bij vertelde de man onder anderen, dat hij de broer Van den pachter van de berghut was, en dat hij bij het klimmen iets langer in een woudkloof was geweest bij de laatste bron, die alleen de bergbewoners kennen; maar toen hij op den weg teruggekomen was, had hij zijn dochtertje, clat hij daar achtergelaten had, zoo vast in slaap gevonden, dat hij nog een beetje gebleven was. En zoo hadden het weer en de nacht hem overvallen. Het kind was in slaap gevallen op den rug van haar vader. Maar toen ze wakker werd, stond ik er op, dat hij haar aan mij zou overgeven en eindelijk gaf hij toe. Zoo gaf ik mezelf het gevoel, een stukje van mijn schuld te bopten. Hoe zwaarder het kind woog, hoe lichter ik me voelde. Toen het licht van de hut in het denker zichtbaar werd. liep iemand op ons toe. ..Hebt u ook een kind gezien?' Toen herkende Erna het meisje en mij. De laatste sombere gedachte en de laat ste twijfel vielen van mij af. Het was als een teeken. dat eer. schuld geboet was. En de storm werd tot een juichen en de berg tot een tehuis. Ook dat het melske Bur- gel heette in plaats van Martha kon ons geluk niet verstoren. H. ST. HENGELEN VISCHCLUB „DE VOORN". Deze club hield Donderdag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart na bij het Manpad. Het mocht aan R. Doets gelukken den grootsten visch te vangen, namelijk een brasem van 41% cM. De prijzen werden gewennen als volgt: le pr. F. Knave 30 st„ 2e. R. boets; 3e. H. Lenaarts. 4e J. Pezy, 5e. J. Hlrs, 6e. B. Moser, 7e. Th. Govers, 8e. J. v. d. Gevel, 9e. W. Snieder. Y. R. 'A. wil niet naar de Spanjaardslaan komen In ons nummer van Woensdag hebben reeds de aandacht gevestigd op de mooie kans, die Rood en Wit op haar twaalfde kampioenschap heeft. Weliswaar heeft P. W. al twee wedstrij den meer gewonnen dan Rood en Wit, maar laatstgenoemde heeft nog twee wedstrijden te goed. Eén er van zou morgen op het terrein aan de Spanjaardslaan gespeeld worden, nameliijk de verregende wedstrijd tegen V. R. A. Maar juist toen we Vrijdagmiddag met deze programmabespreking begonnen waren, ontvin gen we de onaangename mededeeling, dat deze belangrijke wedstrijd morgen niet gespeeld kan worden omdatV. R. A. niet wenscht te komen! Het was ons reeds bekend, dat zij o.a Wittebol en Peters moest missen, maar nu zouden er nog meer invallers hebben moeten spelen en dat wil V. R. A. niet. We betreuren .dit ten zeer ste, want het is toch sportiever om punten te ver liezen, dan ze cadeau te geven, vooral omdat eer derde club er door gedupeerd zou kunnen worden Reglementair zou Rood en Wit nu drie punten kunnen boeken, maar we vernemen nader, dat ze die niet wil accepteeren. Wanneer de resul taten van haar resteerende wedstrijden (thuis tegen V. O. C. en Haarlem; uit tegen Hermes- D. V. S.) zouden uitwijzen, dat zij nog kans op het kampioenschap heeft, dan zal zij het er op aan sturen, dat V. R. A. alsnog van Bondswege gedwongen wordt, tegen Rood en Wit te spelen. Blijft zij echter ook dan weg, dan zullen Van Baasbank c.s. de drie punten incasseeren. Het is intusschen heel jammer dat het zoo ge- loopen is, want daardoor blijven de Haarlemsche cricketliefhebbers morgen van een eerste klas wedstrijd verstoken; Haarlem gaat namelijk een uitwedstrijd tegen V. O. C. spelen. Deze eens zoo sterke club staat alléén niet op de tiende plaats, omdatHaarlem nog zwakker is! De Haar lemmers hebben niet veel kans meer op een overwinning, want zij behoeven nog slechts vier wedstrijden te spelen. Als er echter voor hen één wedstrijd is, waaruit zij punten zouden kun nen halen, dan krijgen zij daartoe te Schiebroek de gelegenheid. Het zou wel zeer te wenschen zijn. In ieder geval wenschen we Haarlem veel succes toe. Het programma luidt als volgt: Eerste klasse: V. O. C.Haarlem H. B. S.Hermes-D. V. S. Overgangsklasse: H. C. C. 3Sparta S. C. H. C.—Quick (N.) Tweede klasse A: Rood en Wit 2Kampong V. R. A. 2—U. V. V. Ajax (A.)—V. V. V. 2 Tweede klasse B: A. C. C. 2—H. B. S. 2 Ajax (L.)—L. C. C. Derde klasse A: Haarlem 3Hercules 2 OlympiaV. R. A. 3 HilversumA. C. C. 3 V. V. V. 3—R. I. O. 2 49. De commissaris had gauw genoeg van het geheimzin nige paleis met al die gekke dieren, maar hij wist niet dat de jongens een tooverketting bezaten. Eenige dagen later kwamen er een paar agenten met een rol perkament, waarin stond dat Roetje en Dribbeltje eigenaar waren van het onderaardsch paleis, omdat ze zooveel aan hun arme vriendjes hadden gegeven. 50. Dat hadden de jongens niet verwacht. Wat waren ze blij. Ze vertelden aan alle dieren, dat ze voortaan bij hen bleven wonen. En de dieren vonden dit erg leuk, daar ze best met Roetje en Dribbeltje konden opschieten. Dien zelfden avond werd er een groot feest gegeven, waaraan alle dieren deelnamen. Het werd een reuzen feest. De slang kronkelde zich van plezier om de kat heen. 51. Heel laat gingen de jongens naar bed. Ze hadden veel schik gehad en waren nu doodmoe. Midden in den nacht schrokken ze echter wakker. Ze hadden iets ge hoord. Roetje stak gauw het nachtkaarsje aan om te zien wat er gebeurde. 52. „Ik ben het maar," zei opeens een stemmetje, en voor de jongens stond een klein mannetje, hetzelfde ventje, dat ze gezien hadden toen ze voor den eersten keer naar het kasteel gingen. „Mag ik misschien ook in het kasteel komen wonen?" smeekte het mannetje. „Daar zullen we het morgen wel eens over hebben," zei Roetje. „Wij gaan nu slapen, ga jij ook maar slapen." 53. Den volgenden morgen waren de jongens vroeg wak ker. Ze hoorden in de gang een eigenaardig heen en weer geloop en toen ze gingen kijken zagen ze een legertje groote spinnen. Twee ervan kropen voorop en hadden pakjes aan die hen nog veel leelijker maakten dan ze al waren. Vol schrik bleven de jongens naar de griezelige beesten staren. 54. „Wat moeten jullie hier?" vroeg Roetje met bevende stem. „Wij wilden ook graag mee feesten," zei een der spinnen. „Wij wonen al eeuwen hier en hebben ook nog wat te vertellen." „Dat zullen we wel eens zien," ant woordde Dribbeltje. De spinnen kwamen echter op de jongens af en deze vluchtten weer in hun slaapvertrek terug.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7