Avontuur in Venezuela Op den Dam te Amsterdam werd Maandag middag een concert gegeven, dat georganiseerd was door de Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot Op de Effectenbeurs te Amsterdam was de handel Maandagmorgen uitermate flauw, doch de feestvreugde om de geboorte van Prinses Irene des te grooter. De Postharmonie was tegen woordig, om haar medewerking te verleenen In kleurige letters werd de naam van het jonge Prinsesje Irene aangebracht in de monumentale bloemversiering van het Damplantsoen te Amsterdam Jong Amsterdam in feest stemming om de geboorte van Prinses Irene Maarschalk Smigly-Rydz inspecteert de Pilsoedski-legionnairs tijdens de herdenking van den strijd voor Polens onafhankelijkheid te Krakau Een carillonconcert door den heer Vincent en massa-zang vóór het Koningin Emma-monu- ment vormde te Soest het hoogtepunt der viering van den nationalen feestdag. Een over zicht Talrijke personen werden gewond, toen het te Cleveland (Amerika) tot een heftige botsing kwam tusschen politie en stakers der automobielfabrieken. De stakers probeeren een auto te kantelen als barricade tegen de politiemannen Meer dan 1100 Engelsche oud-strijders, die te Parijs waren gearriveerd, brachten een bezoek aan Versailles, waar de verschillende historische monumenten niet vergeten werden Na afloop der geboorte-aangifte van H. K. H. Prinses Irene ten paleize Soestdijk poseerden dr. H. Colijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland voor den fotograaf EEUILLETON A aai net Amerikaansch R. B. DAVIS. (Nadruk verboden.) 22) Roddy glimlachte vriendelijk en eindigde: liermee is het misverstand zeker wel uit de Gereld, nietwaar? Maar de Venezolaan glimlachte niet terug integendeel In zijn oogen was een achterdoch tige glans Roddy merkte dat het een of an der den man belette hem te gelooven. Vertel het me eerlijk; geef mij uw woord dat u haar niet sent, vroeg Vega dringend. Ik snap verdraaid niet. klonk Roddy's zachtzinnig antwoordt wat u ermee te maken hebt. De uitdrukking in Vega's oogen deed hem ophouden. Het ontging hem niet dat de kolo nel aan gevoelens van hevige jaloezie ten prooi was en dat wekte Roddy's sympathie tot op zekere hoogte. Dan waren ze „collega's"! Hij had Inez Rojas maar tweemaal ontmoet en wist toen, zooals hijzelf gezegd had, waarom hij naar Venezuela was gekomen De andei kende haar ai jaren en moest dus wel. volgen: Roddy's logica, zeker van Inez houden. Roddy begon weer te spreken maai nu rustig en kalmeerend. Ik heb tenslotte geen reden om u df waarheid te onthouden. Ik heb inderdaa< miss Rojas ontmoet Maar ik mag niet zegge: dat ik haar ken. Ik ontmoette haar toen ze met haar rijknecht aan het rijden was. Ik meld haar voor een Amerlkaansche. Ze had eenige hulp noodig en die heb ik haar kunnen verschaffen. Dat is alles. Vega naderde Roddy, vooroverbuigend alsof hij op het punt stond om hem te besprin gen. Zijn gezicht was vlak bij dat van Roddy. En wat was dat voor soort hulp? siste hij. U bent onbeschaamd, zei Roddy kalm. Geef me antwoord. Daar heb ik recht op. Niemand heeft daar méér recht op dan ik. Met een theatraal gebaar hief hij zijn rechteram op en strekte dien uit of hij een stoot met een wapen wilde geven. U werd bespied, riep hij uit. Ik wéét dat u haar ontmoet hebt. hebt me willen be driegen. Allebei! Zij zal het ook probeeren. Het maanlicht verdween plotseling voor ko- lonel Vega's donkere oogen en toen hij weer in staat was ze te openen, staarde hij duize lig naar zwaaidende masten en wapperend touwwerk. Roddy drong, terwijl zijn hand naar Vega's keel tastte, de schouders van den man tegen de verschansing. Zijn andere hand hief hij als een machtigen hamer boven het gezicht van den Venezolaan. Gisteren, hijgde Roddy, heb ik je leven gered. Als je met je smerige Spaansche ziel het waagt tegen het meisje te lasteren, zal ik je het nu benemen. Hij gooide den man van zich af, maar Vega strompelde weer naar hem toe buiten zich zelf van pijn en van woede over zijn vernede ring. J ij bent het die haar beleedigt. schreeuw- ie hij. En i k bescherm haar. Weet je waar- >m? Omdat ze mijn verloofde is! Een oogenblik stonden de twee mannen ■ikaar aan te staren, terwij! onder hun voe ren het dek licht heen en weer schommelde Boven het geluid van den wind in de touwen en var geklots van het water regen het schii uit, kor. Roddv zijn eigen snelle, zware idem- naling hooren Hij iwijfelde er geen oogenblik aan ot de man de waarheid sprak Daarvooi hadden Vega's woorden te overtuigend ge klonken en zijn bewering scheen zijn plot selinge vijandigheid zoo volkomen te verkla ren dat Roddy geen oogenblik aarzelde om hem te gelooven. Met een krachtige poging tot zelfbedwang herstelde Roddy zich. Hoezeer die mededee- ling hem ook schokte Vega moest in den waan blijven dat de zaak voor hem van geen betee- kenis was. Had u me dat maar eerder gezegd, zei hij. Ik dacht dat uw vragen alleen maar uit onbeschaamde bemoeizucht voortkwamen. Het gesprek begon hem buitengewoon tegen te staan. Hij verlangde ernaar weg te komen, alleen te zijn, rustig te kunnen nadenken over het nieuws, dat zijn schoone en pas-ontloken verwachting zoo spoedig den bodem insloeg. Hij voelde hoe hij Inez en zijn mooie liefde voor haar vernederde, door voort te gaan op deze manier met dien man over haar ru zie te maken. Maar hij begreep ook, dat hij terwille van haar veiligheid moest zien ge waar te worden wat Vega wist en wat hij meende te weten. Met de bedoeling hem uit zijn tent te lokken, ging Roddy voort: En eigenlijk vind ik uw vragen nóg onbe schaamd. Bij óns bespionneert een man het meisje niet, dat hem haar woord heeft gege ven. Wij hebben u bespionneerd, protesteerde Vega. We hadden niet gedacht dat wij zou den merken Uit Roddy's mond klonk het scherp en waar schuwend Neem u m acht! U ontmoette toen op den weg Dat heb ik u al verteld, zei Roddy onge duldig. U bent afgestegen en hebt met haar ge- oraat. Roddy begon te lachen en legde Vega met kort gebaar het zwijgen op. Is dat alles" informeerde hij. De Venezolaan begreep dal hij in hei na aeel was. Achter hem lagen eeuwen van Spaansche traditie, in zijn aderen stroomde het bloed van snel-beleedigde. achterdoch tige, jaloersche voorvaderen. Van hun stand punt beschouwd was hij in zijn recht. Maar zijn rijkelijk-ontwikkeld gevoel van eigen waarde werd ruw gekwetst door de openlijke geringschatting van den jongen man met zijn Westersche ideeën, die hem stond uit te lachen, In mijn land, zei hij hoog en volgens onze gewoonten was het meer dan genoeg. Dat antwoord beteekende een groote op luchting voor Roddy. Hij wist er door dat hij weten wilde. Vega's spionnen hadden alleen maar de eerste ontmoeting gezien en waren geen getuigen van de tweede geweest. Zij hadden niet gezien dat Roddy Inez achter na was gereden of dat hij haar den volgenden morgen opnieuw had ontmoet. Het gesprek kon nu gevoegelijk een einde nemen. Ik weiger, zei Roddy uit de hoogte, deze kwestie verder met u te bespreken. Als de moe der van miss Rojas het verlangt, zal het mij een eer zijn haar vragen te beantwoorden. Ik heb niets gedaan dat ik zou behoeven te ver zwijgen of te verontschuldigen. Ik ben aan u geen verantwoording schuldig bovendien. Goe aen nacht. Wacht, commaindeerde Vega. U zult u er rekenschap van moeten geven, dat u hier de verantwoordelijkheid niet zoo gemakkelijk van u af kunt schuiven. U hebt mij gesla gen. Onze gewoonten Ik ben geheel tot uw dienst. Hij maakte zoo'n pracht van een buiging alsof hij zelf afstamde van een geslacht van Spaansche grandes. Vega's oogen straalden nu van voldoening Nu speelde hij een rol. die, zooals hij wist. hem buitengewoon goed lag. Hij was Roddy bijna dankbaar, dat deze hem gelegenheid gaf zich in zijn eigen achting te herstellen. Mijn vrienden zullen u hun opwachting komen maken kondigde Vega hem aan. Hel zal me zeer aangenaam zijn! Roddy liep het dek af, maar kwam nog eens naar Vega terug. u moet soed betrriiinen. zei hij, dat ik me in de gewoonten van uw land schik omdat ik de gastvrijheid van dat land geniet. Als u me in New-York op deze manier had uitgedaagd, zou ik u vierkant uitgelachen hebben. Roddy trad nog dichter op Vega toe en zette met zijn uitgestrekten vinger aan zijn woor den kracht bij. En dit moet u ook begrijpen. We hebben verschil van meening gehad over de politiek. U hebt een beleedigende opmerking gemaakt over Alvarez; ik heb hem verdedigd en u een klap gegeven. En daarom eischt u voldoening. Dat is gebeurdAls u hier den naam van een dame in betrekt, zal ik u geen voldoening ge ven en bovendien krijgt u een pak slaag dat u niet meer staan of kijken kunt. Roddy vond Peter in de rooksalon en wenk te hem mee naar het dek. waar hij hem ver telde wat er gebeurd was. Jij bent me een mooie Witte Muis, zei Peter verontwaardigd. Je bent er niet om men- schen dood te maken, maar om ze te redden. Er hoeven in een duel immers geen doo- den te vallen, verontschuldigde Roddy zich. Ik zal in de lucht schieten en Pino zal wel missen. Dat hoop ik tenminste. Maar de zaak heeft toch ook een goeden kant. Alvarez zal zien dat ik geen vriend van Vega ben en niet in zijn revolutiemakerij betrokken ben. Je hoeft heusch iemand niet dood te schieten om de menschen te laten zien dat je geen vriend van hem bent, merkte Peter op. Hun gesprek werd gestoord door de komst van Vega's voornaamste raadslieden en in tiemste vrienden: Generaal Pulido en Kolo nel Ramon. Pino schijnt haast te hebben, grinnikte Roddy. Ik had niet gedacht dat hij zoo bloed dorstig was. (Wordt vervoia-A.»

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10