7latiwaCe Jxestdag) Opgewekte feestgangers trokken door stad en dorp NIEUWS IN 'T KORT VACANTIE19Z? DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '3 mei ycooie qzestdci^t geui&id Prinses Irene's naam met instemming vernomen JJE Nationale Feestdag is overal in het land met groote opge wektheid en geestdrift gevierd. Weliswaar waren alle voor bereidingen vaak nog niet heelemaal gereed, doch aan de ware feestvreugde deed dat niets af. Integendeel. In de groote steden, doch ook in de kleinere en kleinste gemeenten werd met de verschillende feestelijkheden spontaan meegeleefd. Niemand bleef daarbij achter. Het Nederlandsche Volk heeft Maandag feest gevierd op een wijze, die dezen dag werkelijk tot een Nationalen Feestdag maakte. Uiteraard trokken de feestelijkheden in de groote steden de meeste belangsteling. Zoo heerschte te Amsterdam reeds vroeg een opgewekte stemming. Op verschillende plaatsen, ook op pleinen buiten het centrum werden concerten gegeven, en indien even mogelijk trokken de concertee- rende fanfarekorpsen met muziek en vaandels door de binnenstad. Verschillende buurtver- eenigingen hadden kinderfeesten georgani seerd. Groot was de belangstelling omstreeks half een toen de naanen van het jongste prin sesje bekend werden. De instemming met de keuze van het prinselijk paar was algemeen. De naam Irene bleek naar klank en beteeke- nis terstond de sympathie van het publiek te hebben verworven. Des avonds concentreerde zich de belang stelling in de binnenstad, die baadde in een zee van licht. Op het aloude Damplein, dat reeds zoo vele malen liet tooneel van feestelij khedn is geweest, was den geheelen avond een zee van vroolijke opgewekte feestgangers, getooid met oranje en rood-wit-blauwe wimpels. Uit de groote muziektent klonken de ver trouwde vaderlandsche liederen en pittige marschen. De monumentale versiering in het Damplantsoen, die een prachtigen achter grond van dit wijde plein vormde, straalde in een zee van licht. Op vele pleinen in de stad werden muziekuit voeringen gegeven en de café's en terrassen waren tot diep in den nacht propvol. De stal letjes met ververschingen, en met luidruch tige muziekinstrumenten maakten goede za ken, een regenbui kon de beste stemming niet verstoren. De politie had handen vol werk om het ver keer te regelen. In verschillende kerken werden dankdien sten gehouden. Rotterdam bleef niet achter. Ook te Rotterdam is opgewekt feestgevierd. Een groot aantal vereenigingen voorafgegaan door bekende Rotterdamsche muziekcorpsen, heeft ter gelegen van den nationale feestdag gedefileerd voor het Raadhuis op den Cool- singel. Voorafgegaan door de Rotterdamsche Post- harmonie trokken om negen uur de deel- harmonie trokken om negen uur de deel nemende vereenigingen voorbij. Het geheel maakte op den eivollen Coolsingel, waar dui zenden dit altijd weer fleurige schouwspel gadesloegen, een alleraardigst'en indruk. De zes deelnemende muziekcorpsen stelden zich hierna in het front op, waarna de loco burgemeester, wethouder A. B. de Zeeuw, door middel van een microfoon het woord tot de duizenden aanwezigen in de burgerzaal en op den Coolsingel richtte: „Nu wij hier zijn samengekomen, om de heuglijke gebeurtenis in het Koninklijk Huis te vieren, zoo ving spr. aan, begin ik met een woord van dank namens het gemeentebestuur en de gemeentenaren tot het comité voor nationale belangen, dat de treffende gebeurtenis van dit oogeniblik heeft mogelijk gemaakt. In de laatste jaren hebben wij in Rotterdam herhaalde malen gelegenheid gehad om de Rotterdamsche ver bondenheid met het vorstenhuis te toonen". Hierna speelden de gezamenlijke muziek corpsen het Wilhelmus, waarna nog enkele po pulaire liederen volgden. Feest te Maastricht had twee hoogtepunten. De geboorte van prinses Irene heeft in de meest zuidelijke hoofdstad des lands, waar een zeer feestelijke stemming heerschte, twee hoogtepunten gehad. Maandagmorgen werd in de hoofdparochiale kerk van Sint Servaas door den deken P. J. Ingendaal, eere-kanun- nik van Luik, een hoogmis van dankzegging opgedragen, gevolgd door een plechtig Te Deum. Om twaalf uur is in de versierde hal van het stadhuis een buitengewone, en vrijwel door alle raadsleden bijgewoonde raadsbijeenkomst gehouden. Hierbij deed de burgemeester, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, miededeeling van het telegram van den minister van bin- nenlandsohe zaken over de geboorte van de oranjetelg, waarna hij in een toespraak de gevoelens van vreugde en oranjeliefde der ge meente en bevolking vertolkte. De heilwenschen, die de burgemeester uit sprak voor de prinselijke jonggeborene, haar ouders en hare koninklijke grootmoeder, wer den neergelegd in een drietal telegrammen aan H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhacd, welke de raad onder grooten bijval besloot te verzenden. Tijdens de plechtigeheid speelde het stedelijk orkest nationale liederen. Het Oranjecomité was bij beide plechtigheden vertegenwoordigd. In de avonduren werd een groot vuurwerk afgestoken op het historische fort Sint Pieter. Betuiging van trouw. Onder auspiciën van het Haagsche comité voor volksfeesten en op initiatief van de af- deeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond, hebben honderden Haagsche jonge ren Maandagmiddag op het Malieveld een plechtige betuiging van trouw aan Prinses Irene afgelegd. In het midden van het veld stonden de jongeren, die bij vereenigingen zijn aangeslo ten, opgesteld met vaandels en banieren. Om half vijf nam mr. Th. M. Bautz, voorzitter van de Haagsche afdeeling van het N. J. V. het woord om allen, de jongeren en de duizen den belangstellenden, die naar het veld waren gekomen welkom te heeten, in het bijzonder den burgemeester en het bestuur van het comité voor volksfeesten. Op aller eendrachtigheid deed mr. Bautz een beroep, waarna hij de jongeren verzocht hem de volgende woorden na te zeggen: „Trouw aan Oranje als symbool van onze volkseenheid in verleden en heden zijn wij, trouw aan de Nieuwe Oranje zullen wij zijn als symbool van de toekomst. Wij jongeren van Nederland". Nadat hieraan voldaan was speelde de Rei nigingsharmonie „Wilt heden nu treden", waarna honderd postduiven werden losgelaten om de betuiging van trouw naar het paleis Soestdijk te brengen. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen, waarna allen geestdriftig instem den met den roep: leve Prinses Irene. Tenslotte hebben kinderen onder de 15 jaar ballonnen opgelaten waaraan de op een kaart afgedrukte plechtige belofte was gebonden. Zelfs de regen, die in den avond begon te vallen, kon weinig afbreuk doen aan de vroolijke stemming, die den geheelen dag in de koninklijke residentie heeft geheerscht. Om tien uur begonnen de zoeklichten van de 7e zoeklichtafdeeling tegen luchtdoelen te werken. Dit boeiende schouwspel duurde vijftien minuten en werd om kwart voor elf her haald. Overal in de stad trokken muziekkorpsen rond. Omstreeks half elf stelde zich het groote corps van de politiemuziekvereeniging „On derling Kunstgenot" op het Lange Voorhout zich op. waarna tot groote vreugde van de dichte drommen feestgangers eenige otpwek- kende nummers ten beste werden gegeven. Tot laat in den nacht duurde de feest vreugde. In Baarn en Soestdijk. Rondom het paleis Soestdijk heerschte in den namiddag van den Nationalen Feestdag een genoegelijke stemming. Langs het paleis circuleerden nog meer voetgangers en fiet sers dan gedurende den afgeloopen Zondag. In het dorp Baarn was het op straat ook verbazend druk. Bij het station staat een groote poffertjes- en wafelkraam, terwijl ock elders op daarvoor geschikte punten tentjes staan, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. In een der straten van het dorp, waar een typisch oud huisje door het lommer van een groote boom half overschaduwd is, brandde reeds een illuminatie van oranjebolletjes, die de lijnen van gevel, deur en vensters afteeken- den. Niemand kwamen wij tegen, die niet ten- ministe met een Oranje strik getooid was, maar velen hadden zich rijker met deze kleur getooid. De opstoppingen aan de drukke punten van den omgelegden verkeersweg Amsterdam Amersfoort waren werkelijk zeer lastig voor den autorijder, die om zakelijke redenen langs dezen weg moest rijden. Feestviering in Ned.-Indië. Op grootsche wijze heeft de Oostersche burgerij van Batavia het feest van de ge boorte eener prinses uit het Huis van Oranje gevierd. Verschillende autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. De voorzitter van het Chineesche comité, de heer Liem Khian Soen, leidde de feestelijk heden in met een kernachtige toespraak welke hij hield namens de gecombineerde, inheem- sche en Arabische comités. In bloemrijke taal uitte hij de beste wen- schen voor de jonggeborene. Moge deze, zoo zelde hij. even lieftallig zijn als „Mei Hoa" (de Chineesche kersen-bloesem), even zacht als de godin Tjhang Oh (de Chineesche maan-, godin) en even beminnelijk als de ziel van den heiligen berg Siong Gak. Hierna hield de gouverneur van West-Java een redevoering, waarin hij er op wees dat het Oranje-feest niet alleen voor Nederlanders geldt, doch voor alle bevolkingsgroepen in het Koninkrijk der Nederlandep. Duizenden en duizenden bevonden zich aan beide oevers van de Kali Besar, de rivier welke door Batavia naar zee stroomt, om ge tuige te zijn van het feeërieke waterfeest waaraan door schitterend versierde vaartui gen werd deelgenomen. Op verschillende plaatsen werden nog open- luchtvoc.rstellingen gegeven van Chineesche tooneelspel en andere volksspelen. De geheele omgeving van de Oostersche wijken was feestelijk versierd met oranje en levend groen. Het besluit en tevens het hoogte-punt van het oranjefeest vormde een schitterend vuur werk dat te elf uur in den avcoid werd ont stoken. Maandag heeft de politie m de Coolhaven te Rotterdam nabij de eerste Coolhavenbrug het lijk gevonden van een vrouw, wier iden titeit onbekend is. Maandagavond om kwart voor zeven is de ongeveer 50-jarige wielrijder Diepen uit Gel drop, vader van een groot gezin, bij het per rijwiel oversteken van den Rijksweg te Gel- drop, die voerrangsweg is, door een personen auto gegrepen en op slag gedood Het vierjarig dochtertje van de familie Gorts is in de sluis van de Deurnsche vaart te Mevel gevallen en verdronken. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is de motorrijder F. Sigtermans uit Dordrecht in de bocht van het Westeinde te Papen- drecht bij het inhalen van een autobus in botsing gekomen met een uit de tegenge stelde richting komende personenauto. De motorrijder werd ernstig gewond en-overleed opweg naar het ziekenhuis te Dordrecht. Familiedrama in Vlagtwedde famemm daadde zijn aanstaanden scUaewadet ZIJN VERLOOFDE WERD BIJ TWIST BEDREIGD Te Vlagtwedde is een 66-jarige man tijdens een familietwist door zijn aanstaanden schoon zoon gewurgd. Omstreeks negen uur Zondagavond ontstond ruzie in het gezin van den 66-jarigen R. Zuur- man. Van de familie waren de man, de vrouw, een dochter en haar verloofde thuis. Zuurman greep tijdens den twist een mes en achtervolgde hiermede zijn vrouw en dochter. De 21-jarige verloofde van het meisje, afkomstig uit Gro ningen, wilde tusschenbeide komen en greep den man bij de keel, waarbij hij het slacht offer wurgde. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De dader heeft zich hierop on middellijk bij de politie aangemeld en is in ar rest gesteld. Het lijk is in beslag genomen. Schiedamsche politie arresteerde opiumsmokkelaars. Grieken vervoerden 30 K.G. opium onder hun kleeren. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Schiedamsche politie in den naoht van Vrij dag op Zaterdag j.l. een goede vangst gedaan met de aanhouding van een tweetal opium- smokkelaars. Een surveilleerend agent zag omstreeks een uur in den nacht twee mannen loopen later bleken zij Grieken te zijn die een pakje droegen. Bij nadering van den agent verborgen zij bovendien nog iets onder hun kleeren. De heeren werden staande ge houden en reeds bij het eerste onderzoek bleek, dat hun omvang te danken was aan 10 pakjes opium, die zij om het lichaam gebonden hadden, in totaal een hoeveelheid van niet minder dan 30 K.G. Op het politiebureau werden zij met behulp van een tolk verhoord. Zij beweerden de opium van een onbekenden man ontvangen te hebben en de pakken onder diens geleide naar een onbekend adres te moeten brengen. De Grieken zijn gisteren voor den politierechter te Rotterdam geleid. DE HEER C. J. VAN KEMPEN TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het aan vaarden van het ambt van minister van Waterstaat door den heer O. C. A. van Lidt de Jeude, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer C. J. van Kempen te 's-Gravenhage. <*WV, ~U77T".'.A "•—"«7. /C-.. 7,«-««...„WVCA,, 'jV,,<<x vUWear <Tw-yc - ,/iT, t/cScf rt-" i ff/W* V-""» w yf .A*°"- S**W V •- éb^r+%', met -:n - -V- 'ii w .■■■C+ Uj/ t 'tet'é* De tekst der geboorte-aangifte van H. K. H. Prinses Irene De belangen van het personeel hij de bankfusie. Op Vrijdag 4 Augustus jl. hebben de hoofd besturen van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Handels- Kan toor. en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, zich beraden omtrent het standpunt, dat de bedien denorganisaties hebben in te nemen tegenover de voorgenomen belangengemeenschap tusschen de Amsterdamsche Bank N.V., de Rotterdam sche Bankvereeniging N.V. en de gevolgen, welke daaruit voor het personeel kunnen-voort vloeien. Omtrent de te volgen gedragslijn bleek algeheele overeenstemming te bestaan. Besloten werd zich gemeenschappelijk tot de directies der beide instellingen te wenden met het vez-zoek den vertegenwoordigers der orga nisaties in de gelegenheid te stellen mondeling de belangen van hel personeel te bepleiten. Aan dit besluit werd inmiddels uitvoering gegeven. Taxi reed te ver naar links. Op den rijksstraatweg LeidenUtrecht, nabij de woning van den aannemer V. te Nieuwer- brug, heeft zich een ernstig ongeval voorge daan, dat een motorrijder het leven heeft ge kost. Doordat een taxi-chauffeur van de firma V. R. uit Woerden geheel links van den weg kwam, moest een uit tegenovergestelde richting ko mende motorrijder zoo ver naar rechts uitwij ken, om een aanrijding te voorkomen, dat hij tegen een deur van de werkplaats van den aan nemer V. opbotste en van den motor sloeg. In bewusteloozen toestand, met een zware hersen schudding, werd de motorrijder naar het Alg. Ziekenhuis te Woerden vervoerd waar hij later zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Het slachtoffer is de 25-jarige arts A. N. uit Ellegeest en ongehuwd. De verkeersbrigade der rijksveldwacht te Utrecht heeft een onderzoek ingesteld en tegen den bestuurder van de taxi proces-verbaal op gemaakt. De aankomst van dr. H Colijn en jhr mr. F. Beelaerts van Blokland ten paleize Soestdijk voor de geboorte-aangifte van Prinses Irene, waarbij zij ontvangen werden door jhr. mr. C. Dedel, particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard Windhoos richt groote schade aan. Nieuw-Weerdinge geteisterd. Tijdens een onweersbui, welke zich Maandag omstreeks het middaguur boven Nieuw Weer- dinge (Drente) ontlastte, heeft een windhoos vrij aanzienlijke schade aangericht. Het eerst vielen de elementen aan op de door de gezinnen F. Niemeyer en J. B. van der Aa be woonde en aan den heer A. Houwing toebehoo- rende boerderijen aan den Roswinkelerweg. De muren bezweken voor een gedeelte onder den druk van den wind. De noordelijke muur stortte in, doch gelukkig bleven de woonvertrek ken aanvankelijk intact, zoodat zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De beide ge zinnen moesten evenwel hun woning ontruimen. Aan het z.g. Streekje werden de boerderijen van de gezinnen J. Keizer en B. Hogenkcmp van hun dakpannen beroofd. Enkele vruchtboomen nabij de woning van den heer Hogenkamp wer den ontworteld en een eindweegs door den wind meegevoerd. De hoos passeerde daarop het hoofdkanaal en nam een achter de woning van het gezin J. de Roo te Terapel-West staand kippenhok met 50 kippen mede. Over een afstand van enkele hon derden meters werden het pluimvee en de brok stukken van het hok verspreid. De w irvelwind trok eenige kilometers verder, het in schoven te velde staande koren hoog door de lucht meevoerende, vaak op zes a zevenhon derd meter van hun oorspronkelijke plaats wer den zij neergeworpen Doordat de hoos grootendeels haar weg nam door de akkers werden geen verdere woningen getroffen, Persoonlijke ongelukken bleven uit. De veldgewassen in de baan van den wind werden geheel vernield. Over de geheele lengte is b.v. een strook aardappelen, ter breedte van omstreeks twintig meter, platgeslagen, alsof men een zware rol er over heen had getrokken. De eigenaren der verwoeste boerderijen zijn voor het grootste gedeelte tegen stormschade vei'zekerd Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf In Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar nun vacantieadres zenden. Blijft D langer dan een week dan kost elke dag meer slechts 1V2 cent voor portlkosten boven den gewonen abonnementsprijs De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók ln Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5