1BISSHAG Brieven van een ambtenaar B.B. H' Een bezoek aan Tanah Marah. ALBERT HEIJN' I I WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAIS IER volgt de kroniek van een lange dienstreis, die ik door een groot deel van mijn ressort maakte, te beginnen met via Dobo naar Tanah Marah. Na een goede vaart met nogal wat slingeren op het bootje „Harmen" waren wij den volgenden morgen op Dobo, waar de gezagvoerder mij van boord haalde. Ik kende hem oppervlakkig, nog van Sumatra in 1930. Eerst even met hem naar huis om kennis te maken met zijn aar dige jonge vrouwtje. Ze vroegen me te logee- ren wat ik grif aannam en ik had vijf gezellige dagen bij hen thuis. Na het eerste bezoek gingen we naar zijn kantoor om kas en ad ministratie te inspecteeren en een en ander te bespreken. Dobo is het centrum van de parelvisscherij, die thans echter erg is achter uitgegaan. Er wonen nog een paar buitenlan ders, maar weinig in vergelijking met vroeger. Het is een klein, gezellig plaatsje, waar zelfs drie auto's rijden, al is de grootste afstand dan ook maar 12 K.M.! Toch had ik er nog heel wat te inspecteeren: school, hospitaal, kazerne enz. Op zoo'n eersten keer word je ook overal feestelijk ontvangen, moet je „eterijtjes", bridge-avondjes ejd. meemaken, zoodat die vijf dagen nog veel te gauw om waren. Op de „Fomalhout", waarmee we doorgin gen naar Tanah-Marah waren natuurlijk weer diverse oude bekenden, die je in geen jaren ge zien hebt en die je dan ineens bij je voornaam aanspreken, wat je altijd goed doet. Mijn oude vriend en studiegenoot Cator, nu assistent resident van Fak-Fak was ook aan boord en ging mee tot Oeta, een heel klein oord aan de kust van Zuid Nieuw Guinea, om van daaruit een tocht te maken naar de pas ontdekte Wisselmeren, in het midden van het eiland. Hij had een gezagvoerder bij zich, die daar voor- loopig geplaatst wordt. Het was een gezellig stelletje menschen bij elkaar en daar de scheepskapitein ook een gezellige baas was, hadden we beste dagen op een tamelijk rus tige zee. Na anderhalven dag varen waren we op Oeta, bleven ver in zee liggen, zoodat het motor bootje er ruim twee uur over deed om ons aan wal te brengen. Heel Oeta bestaat uit een erg primitief bivak voor tien politie-agenten, een huis van den pastoor, een kerkje en een stel Papoeahutten. De Papoeas loopen er erg sum mier gekleed bij, de mannen met een schelp, de vrouwen met een decimeter lang rokje en allen dragen het haar kortgeknipt. Het ge- heele oord, niet grooter dan een vierkante K.M. is zwaar moerassig, wat je noemt een bui tenpost in optima forma. Daar er voor de ex- peditie-Cator 20 ton goederen gelost moesten worden, bleven we twee dagen voor Oeta lig gen. De overtocht met dat kleine motorbootje op die woelige zee was telkens vol spanning. Na een glaasje wijn bij den pastoor te heb ben gedronken, die daar al een paar jaar zijn prachtig beschavingswerk onder Papoeas ver richt, namen wij afscheid van hem en voeren verder naar Japero, vroeger standplaats van een Controleur; nu liggen er alleen 30 man veldpolitie met een bestuurs-assistent. Ik ging mee den wal op na een zware vaart over de woelige zee, drie uur lang, en aanschouwde ook in dit oord dat nog troosteloozer is dan Oeta, Kassian de menschen, die daan zes maanden achtereen moeten zitten. Er is niets te doen of te zien op een paar bouwvallige hutjes na, letterlijk geen kip of geen vrouw. We leverden daar levensmiddelen af voor de politie en zetten toen de reis weer voort naar Digoel. Zondagmorgen voeren we de monding binnen en na zes uur varen bereikten we Mappi, een militairen post, bestaande uit twee brigades onder een luitenant, tevens schakel officier en belast met B.B.-werk. Hij was niet thuis en we bezichtigden de primitieve maar keurige kazerne. Er liep een aantal Kaja-kaja Dajaks rond, volkomen in Adamscostuum. Ze droegen alleen twee varkenstanden door den neus. Mappipost is wel eenzaam, maar mooi gelegen en het comfort valt er erg mee. Even ter uit legging, dat Oeta en Japero, niet onder mij, maar onder Fak-Fak, dus Cator ressortee ren, Mappi weer onder mij. Na een bezoek van vier uur gingen we weer verder, voeren nu de Digoel op, die van de monding tot aan Tanah Marah 250 mijl lang is! Daar 's nachts, wegens het vele drijfhout en de vele bochten niet ge varen kan worden, kwamen we pas Dinsdag op het bekende Tanah Marah aan. Kapitein H. was ons met zijn bootje tegemoet gevaren om zijn vrouw te ontmoeten en mij te verwel komen. Een aardige vlotte Dordtenaar, was pas twee maanden op Tanah Marah. Hij is ook met het civiele bestuur belast en heeft dus veel hulp noodig, die ik hem dan ook de twee en een halve dag dat ik er was, kon geven. Be halve de kapitein woont er nog een dokter met zijn vrouw en drie luitenants, waarvan er echter twee op patrouille waren, daar er den laatsten tijd nogal wat onrust onder de Pa poeas is. Er liggen negen brigades (180 man) militairen, waarvan er nu maar 30 thuis waren in de prachtige kazerne, de rest was op patrouille. Ik werd voor den eersten keer, dat ik er was. feestelijk ontvangen. Eerst kwamen alle Europeanen en de wedana aan boord en toen ging het- door een eereboog met „Welkom" erop,- de „stad" in. Bij het passeeren van het B.B. kantoor werd ik opgewacht door de schoolkinderen van de Katholieke en van de Protestante school en die van het intero.ee- ringskamp, die mij gemeenschappelijk het Wilhelmus en andere nationale liederen toe zongen. Dit was een alleraardigste gewaar wording. Tanah-Marah is een heel complex, verdeeld in vier aangrenzende stukken, keurig van aanleg en het maakt in het geheel niet den somberen indruk, dien je er van zoud maken, als je hoort dat het een interneerings- kamp voor communisten in de jungle van Nieuw-Guinea is. Het ligt wel heel ver weg wat de verbinding betreft. Als je op de aanlegplaats aankomt, arriveer je eerst op het z.g. Bestuursterrein, waar de burgerij en de officieren wonen en ook de Inlandsche ambtenaren. Dan komt de groote kazerne, keurig netjes en ruim en daarachter ligt het interneeringskamp, waar nu nog een kleine 300 bannelingen met hun gezinnen, in totaal 500 zielen wonen. Achter deze drie com plexen, die langs de rivier liggen, ligt nog het terrein van de „Goldmine" met als centraal punt het nieuwe vliegveld, dat speciaal voor de luchtverkenning door de Goldmine bestemd is. De Goldmine heeft te Tanah Marah nu een dertien Europeanen in dienst en een drie honderd koelies, waarvan een dikke 100 Dajaks. Het is dus wel een cosmopolitisch plaatsje! Den volgenden dag bracht ik een bezoek aan het interneeringskamp en werd daar ook met een eereboog en het Wilhelmus ontvangen. Het kamp maakt een netten indruk al zijn alle huisjes van gegolfd dakijzer gebouwd. Het was voor mij als bestuursambtenaar na tuurlijk een heel interessant bezoek, maar daar mag en kan ik natuurlijk niet over vertellen. Den volgenden morgen om 11 uur vertrokken wij van Tanah Marah en zakten nu de rivier weer af. Die is net als de Kapoeas erg een tonig, steeds maar bochten (breedte van 100 tot 300 M., aan de monding wel een K.M.) met boomen en nog eens boomen, moerassen en nog eens moerassen. Zoo af en toe zie je een paar Papoeahuisjes, de zoowat naakte bewo ners zwaaien je toe en roepen ,-,Amato" wat goede» reis beteekent. De hutjes zijn net> als de kleeding uiterst primitief, heel wat primi tiever dan vroeger de Dajaks. Ze zijn allen erg donker en hebben iets van het Semietische ras in hun uiterlijk. Koopen kun je hier niet, alles wordt geruild, vooral tegen messen en roode kleine kralen. Voor twee strengen kralen, een dubbeltje waarde, kun je al een gedroogde paradijsvogel krijgen. Jammer dat je die niet mag uitvoe ren, dus ook niet, tenzij met smokkelen, naar Holland kunt sturen. We hebben nu nog zes dagen voor den boeg voor we thuis zijn en leg gen we nog te Japero, Oeta en Dobo aan. ALS ik thuis kom zal het wel druk worden, want stapels post liggen natuurlijk op me te wachten. Gelukkig ook particuliere post, want daar verlang ik het meest naar. De dienstpost moet echter snel afgewerkt worden, daar ik over zes dagen weer op stap moet. Hier aan boord maak ik nu zooveel mogelijk alles klaar, mijn reisverslag voor den Resident en alle brieven met voorstellen, die ik kan af doen. Als de zee nu straks maar wat rustig is niet dat ik bang ben voor zeeziekte, want daar heb ik geen last van maar op zoo'n slingerend schip kun je lastig werken. Op deze tournée heeft mijn kok, nu djongos, zich weer als een waar virtuoos op allerlei gebied ont popt. Hij is geknipt voor „tournée-djongos", zoodat ik hem wel op al mijn reizen zal mee nemen. Hij doet ook de geheele wasch onder weg, kookt overal waar ik logeer, zoodat mijn twee gastvrouwen blij waren met alle lessen op kookgebied, die hij haar gaf. Hoop alleen dat hij geen heimweh krijgt naar Bali en terug wil. Als hij wil blijven, kunnen zijn kinderen hier ook naar toe komen. Net kwamen we langs een boschbivak van de Veldpolitie, die op jacht is naar koppesnellers. die hier nog steeds hun boos werk doen. Het is een hope loos zoeken naar die knapen; het zijn halve apen in die uitgestrekte -moeras-bosschen. Ziezoo, we liggen weer voor Toeal, waar ik ruim drie weken vandaan ben geweest. De reis is verder goed en zonder bijzonderheden af- geloopen. Op Oeta namen we pastoor A. mee, die na 2V2 jaar eenzaam op Nieuw Guinea onder de Papoea's gewerkt te hebben, voor een maand met verlof naar Toeal mag komen. Op Dobo kwam de zendeling van Toeal ook weer aan boord, die drie weken op Dobo gewerkt had. Mijn volgende tournée gaat waarschijnlijk naar Merauke en dan blijf ik 5 weken weg. Tot zoolang! Administratiegebouw voor de Artillerie-inrichtingen. Groot kantoorgebouw gehuurd. Thans heeft de minister van Defensie ten ver volge op de beantwoording van vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende den stand van zaken ten aanzien van den bouw van een administratiegebouw voor de artillerie-inrich tingen te 's-Gravenhage nadere mededeelingen gedaan. In bovenbedoelde beantwoording werd mede gedeeld, dat de kans aanwezig was, dat de kos ten voor het rijk, bij liquidatie van hetgeen reeds werd gebouwd, beperkt konden worden gehouden en dat voor de artillerie-inrichtingen nog geen oplossing was gevonden. Thans kan worden medegedeeld, dat een aan nemelijke oplossing als volgt is verkregen: Met een groote maatschappij te 's-Graven hage, welke over een ruim kantoorcomplex be schikt, is overeenstemming bereikt omtrent de liquidatie van bovengenoemden bouw en om trent het huren van een centraal administratie gebouw voor de artillerie-inrichtingen. Bedoelde maatschappij zal aan de gemeente 's-Gravenhage verzoeken om in eigendom te mogen verwerven het terrein aan het Lyceum plein om daarop voor haar rekening en te ha ren dienste een kantoorgebouw te stichten overeenkomstig de ontwerpen der artillerie inrichtingen en neemt tegen den kostenden prijs in eigendom over al hetgeen door de artillerie- inrichtingen reeds hieraan werd besteed. Zij neemt (behoudens nadere wettelijke goed keuring) eveneens tegen den kostenden prijs in eigendom over de beide perceelen in de Wil lemstraat, welke waren aangekocht voor garage, wasch en werkplaats voor automobielen en dienstwoningen. De artillerie-inrichtingen huren met ingang van 1 Januari 1941 het thans bij deze maat schappij in gebruik zijnde complex kantoorge bouwen. De jaarlijksche lasten bedragen f 18.500.—. Schip met vluchtelingen door Britschen torpedojager aangehouden. De 373 opvarenden in quarantaine ontscheept. Dinsdag zijn te Haifa 373 Joodsche vluchte lingen in quarantaine ontscheept, nadat zij twaalf dagen voor de kust ten noorden van Tel Aviv hadden rondgekruist in een schip, dat de Panameesche vlag voerde, waarmede zij van Constantza waren gekomen. Het schip werd binnen de territoriale wateren ter hoogte van Tel Aviv door een Britschen torpedojager aan gehouden en naar Haifa begeleid. Treinwagens omgeslagen. Twee wagens van een trein, welke van Que- bla op weg was naar Matamoros (Mexico) zijn omgeslagen. Er zijn zeven dooden en acht gewonden. HALIFAX TE LONDEN. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt, dat minister Halifax van zijn vacantie- verblijf te Londen terugkeer en er twee dagen j zal blijven. In 't welbekende hoofd is 't pijpje niet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. BUflP Br VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man (Adv. Ingez. Med.) Churchill over den toestand. LONDEN, 9 Aug. (Reuter). In een radio rede, die hij voor Amerika heeft gehouden, zeide Churchill o.a., dat de stilte, die over Europa hangt, er een was van afwachting en in vele landen van vrees. De Nazi's zeggen, dat zij omsingeld worden. Zij hebben zichzelf om ringd met buurlanden, die voortdurend moeten raden, wie het eerste neergeslagen zal worden. Dit soort raadsels zijn zeer vermoeiende spel letjes en de andere landen, in het bijzonder de kleine, vinden het reeds lang niet meer amusant. In Duitschland zit op een bergtop één man, die in een enkelen dag de wereld kan bevrijden van de vrees, die op haar drukt, of alles en allen in een vulkaan van rook en vlammen kan storten. Als Hitier geen oorlog ontketent zal er ook geen oorlog komen, aldus Churchill. Niemand anders zal oorlog gaan voeren. Wij moeten er naar streven om voor de toe komst te geraken tot een stelsel van betrek kingen tusschen de menschen, dat een einde zal maken aan deze afschuwelijke krankzinnig heid, dat de werkende en scheppende krachten haar taak zal laten voortzetten en niet langer het geheele leven der menschheid afhankelijk doet zijn van de deugden, grillen of boos aardigheid van een enkelen man. Het vliegongeluk te Tollerton. LONDEN, 9 Augustus (Reuter-A.N.P.) Bij het vliegongeluk te Tollerton zijn, naar thans vernomen wordt, vier personen om het leven gekomen. De vijfde werd gewond. Nieuw Bessensap 4 j oer flesch 2 ct Limonade Siropen JJj p. groote flesch Liter, 59, j Tomaten Ketchup Crosse&Biackwell per flacon75, j Oranje drups zachte vulling, per ons Champignons per blik 42. 24, Zeepvlokken per pondspak 12 17 cliysle Kruideniersbedrijf in Nederland Samenwerking tusschen Duitsche weermacht en Hitlerjeugd. Opleiding voor den velddienst wordt aanzienlijk uitgebreid. Tusschen het opperbevel van de Duitsche weermacht en de leiding der, Hitlerjeugd is een overeenkomst gesloten, krachtens welke de weer macht zal medewerken bij de militaire opleiding der Hitlerjeugd. In de desbetreffende overeenkomst wordt hier over o.a. gezegd, dat het nuttig is de leiders der Hitlerjeugd door speciale cursussen te bekwa men voor hun taak als opvoeders der jeugd op het gebied der weermacht. Op de leidersscholen der Hitlerjeugd worden jaarlijks reeds 30.000 Hitlerjeugdleiders voor den velddienst opgeleid De overeenkomst met de weermacht schept de mogelijkheid dit aantal eventueel te verdubbelen. Tijdens den dienst staan de deelnemers onder bevel der militaire docenten. Men wil hiermede bereiken, dat de velddienst evenzeer tot een al- gemeenen Hitlerjeugddienst wordt als thans met den schietdienst der Hitj er jeugd reeds het ge val is. ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN UIT DEN TREIN GEVALLEN? He Duitsche Nieuwsbureau meldt: Op den Poolschen spoorweg op Dantzigsch ge bied heeft zich een doodelijk ongeluk voorgedaan. Voorbijgangers zagen hoe een man uit het ven ster van den rijdenden trein viel. Het bleek te zijn een in Zoppot wonende Duitscher van Pool- sche nationaliteit, die een kaartje van Laskowitz naar Gdynia bleek te hebben. De omstandighe den wijzen op een misdaad. Duitsche manoeuvres begonnen. De eerste fase van de groote manoeuvres der Duitsche gemotoriseerde troepen is begon nen met het leggen van pontons over de Elbe ten Noord-Westen van Dresden. Waar schijnlijk zullen de manoeuvres in de volgen de weken worden uitgebreid tot een meer Noordelijk en Oostelijk gebied. Te Berlijn wordt een aantal scholen in ge reedheid gebracht voor de legering van mili tairen, die aan de manoeuvres zullen deel nemen. Er wordt een opmerkelijke geheimhouding in acht genomen over de manoeuvres der ge motoriserde afdeelingen en hoewel Britsche officieren officieel aanwezig zijn, zijn geen bijzonderheden ter kannis van het publiek ge bracht. Het is nog steeds mogelijk voldoende hoeveel heden benzine in Berlijn te krijgen, doch be richten uit de provincie doen veronderstel len, dat een tekort steeds dreigender wordt Kind overreden en gedood. Gistermiddag is te Rotterdam de vijfjarige J. v. d. Kloot, t/oen hij plotseling voor de ouderlijke woning de straat overstak, aan gereden door een personenauto, bestuurd door den 38-jarigen W. G. H. J. H. uit Overschie. Het kind kreeg een schedelbasisfractuur en werd in ernstigen toestand naar het zieken huis Bergweg vervoerd. Daar is het in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Italiaansclie bevolking moet zich van gasmaskers voorzien. Alle Italiaansche bladen publiceeren een com muniqué, waarin de bevolking aangeraden wordt zich zoo spoedig mogelijk van gasmaskers te voorzien en niet de sancties af tewachten, die er militaire autoriteiten zullen nemen tegen dege nen, die geen maskers zouden bezitten. VERSTERKING VAN SINGAPORE. Thans zijn bijna 4000 man troepen uit Britsch-Indië te Singapore aangekomen, mor gen vertrekt een bataljon per spoor naar Penang. Deze week zullen nog minstens twee schepen met troepen, waaronder kanon niers, sappeurs, geneeskundige en andere hulptroepen, aankomen met volledige uitrus ting, stukken geschut en ambulances inbegre pen. (Adv. Ingez. Med.) DORP DOOR ORKAAN VERNIELD. Het dorp Villeta in het departement Cun dinamarca (Columbia) is door een orkaan ge teisterd. De kerk en 150 huizen werden ver nield, alle verbindingen zijn verbroken. Practisch 0 werktuig voor 0 Luchtbescherming De heer B. K. Wolters te Haarlem heeft bo venstaand werktuig geconstrueerd ter onder steuning van de luchtbeschermingsmaatrege len, die allerwegen getroffen worden. Dit werk tuig is namelijk bestemd om een brandbom onschadelijk te maken. De heer Wolters over woog dat het zeer moeilijkzoo niet ondoen lijk zal zijn om een brandbom, wanneer deze in een huis op een bereikbare plaats (bijv. de zolder) terechtkomt, met een schop te ver wijderen in verband met de ondragelijke hitte, diè het projectiel verspreidt. Dit werktuig nu stelt in staat om op eenigen afstand van de bom te blijven en het projectiel in een oog wenk te grijpen in een practisch luchtdichte ruimte, waarin 't ding vanzelf smoort. Op de foto ziet U den zgn. grijper boven de geïmpro viseerde bom. Door aan een der latten, parallel aan den steel, te trekken sluit de grijper zich en zit het projectiel in een met Brandex ge prepareerde ruimte. Het werktuig kan door een ieder makkelijk gemaakt worden. Indien U de foto bekijkt ziet U dat het gaat om twee kis ten met elk een open wand, die in elkaar ivor- den geschoveji. Door het instrument van vu renhout te maken verkrijgt men een hanteer baar gewicht. Beroep van Heinrich Mann op de Zuid-Duitscliers. Het z.g. Duitsche comité van actie en oppositie gevestigd te Parijs, deelt den tekst mede van een beroep van zijn voorzitter, Heinrich Mann, wel ken deze in Zuid-Duitschland heeft laten ver spreiden. De voornaamste passages hiervan lui den als volgt: „Sedert ruim tien eeuwen hebben geslachten Duitsche boeren Zuid-Tirol bewoond. Sedert twintig jaar is hun land Italiaansch, maar zij zijn hun land, hun taal en hun gewoonten trouw gebleven. Nu moeten zij vertrekken, Hitler heeft hen verkocht. Niet voor geld heeft hij ze verkocht. Voor de bewoners van Zuid- Tirol krijgt hij de haven van Triest. Hij heeft die haven voor den handel van zijn protectoraat niet noodig. Hij wil haar gebruiken om onrust te zaaien in de Middellandsche Zee, zich in een oorlog te storten en Duitschland een ramp te bezorgen. Daarom verkoopt hij 259.000 Tirolers. Duit- schers, ziet in het lot van die Tirolers uw eigen lot, ziet nu, wat ge voor hem waard zijt, wat ge hem zult verschuldigd zijn, tenzij ge u verheft en met hem ophoudt, voordat het te laat is". Vijf mijnwerkers omgekomen. Bij ontploffing in mijn nabij Hildesheim. HILDESHEIM 8 Augustus. In de mijn Hildesia nabij Hildesheim heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan vijf mijnwerkers om het leven zfjn gekomen. (D. N. B.) Een troosielooze aanblik I Hei verblijf van „de kleine Prinses" in de 20ih Century-Foxfilm THE LITTLE PRINCESS fin Technicolor) met Shirley Temple in de hoofdrol Deze film toont ons een herboren SHIRLEY TEMPLE, een actrice, wier spel U in de ziel grijpt en die deze rolprent maakt tot de mooiste ALLER Shirley-films Vrijdag in REMBRANDT. (Adv. ingez. Med.) Hitler's bezoek aan Hongarije afgezegd? LONDEN, 9 Augustus (A.N.P.) Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, is het voorgenomen be zoek van Hitier aan Hongarije, in antwoord op het bezoek van admiraal Horthy aan Duitschland, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het schijnt dat Himmler, de chef der politie, erop heeft aangedrongen dat eenige duizenden leden der Gestapo naar Boedapest zouden gezonden worden voor de veiligheid van den rijkskanselier, en dat bovendien een politie macht van gelijke sterkte het geheele dorp zou bezetten nabij het landhuis van Horthy, waar Hitier zou logeeren. De Hongaarsche rijksregent zou erop hebben gewezen, dat dergelijke speciale voorzorgs maatregelen niet noodig waren. Toen hij Duitschland bezocht werd hij slechts door twee rechercheurs vergezeld. De Hongaarsche politiemacht zou best in staat zijn Hitler's veiligheid te waarborgen. Niettemin hand haafde Himmler zijn eisch, dat ca. 10.000 man Hitier moesten beschermen, in die omstandig heden zoo zou Horthy hebben laten weten, kon het bezoek beter niet plaats vinden. Japansche ministers beraden zich over den Europeeschen toestand. TOKIO. 9 Augustus (Reuter). In de gls- steren gehouden conferentie der vijf ministers heeft de minister van financiën, Ishiwata, verscheidene zeer nadrukkelijke vragen ge steld aan den minister van oorlog, Itagaki. Itagaki zou in krachtige bewoordingen de „onwrikbare politieke van het leger hebben uiteengezet voor een onverwijlde oplossing van het Europeesche vraagstuk". Ook de ministers Yona en Arita zouden hun meeningen openhartig hebben geuit. Vernomen wordt dat generaal Itagaki, de minister van oorlog, Donderdag naar de bad plaats- Hayama gaat om den keizer, die thans daar vertoeft, verslag uit te brengén. Patrouille-auto op landmijn gereden. JERUZALEM, 9 Augustus (Reuter). Een patrouille-auto is nabij Rehoboth op een in den weg ingegraven landmijn gereden en uit elkaar geslagen. Drie Joodsche hulp-politie agenten werden gedood en twee gewond. Roosevelt verwïït der» Senatoren een gokspel. In de eerste persconferentie na het einde van de zitting van het Congres heeft president Roo sevelt gezegd dat de leden van het Congres, die tegen de herziening van de neutraiiteitswet heb ben gestemd, zijn handen hebben gebonden, indien zij niet de goede kaart hebben getrokken bij hun gokspel, dat geen crisis uit zal breken voor de volgende zitting van het Congres. De nresident voegde hieraan toe. dat hij practisch geen macht heeft om de Vereenigde Staten een poging te laten doen een uitbreken van een oorlog tegen te houden. Dit Is een ernstige ver antwoordelijkheid, welke zij op zich hebben genomen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11