JONGENSKAMP IN SCHOTLAND. Avontuur in Venezuela FEUILLETON Naai bet Anierikaansch van R- H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 23) Kolonel Vega. begon de Generaal plech tig heeft ons op de hoogte gebracht van het ir.gelukkige meenings verschil. We moeten u echter tot onzen spijt mededeelen dat er geen duel kan plaats hebben. Het is monsterachtig Het leven van Kolonel Vega behoort niet hèm maar de zaak. We kunnen hem niet toestaan het noodeloos in de waagschaal te stellen. Dat moest u toch zeker Inzien. U moet uw excuses aanbieden. Deze stoutmoedige eisch en de kort-afgebe- ten toon. waarop hij werd geuit, deden het vechtersbloed van zijn Iersche voorvaderen in Roddy's aderen opborrelen. „Moeten" en „excuses maken" zijn woor den die niet in mijn woordenboek voorkomen meneeren. Bedenkt u dan niet. riep Pulido met pathos uit. welke groote belangen van Ko lonel Vega's leven afhangen? ik vind mijn eigen leven belangrijk ge noeg. antwoordde Roddy nuchter. Maar ik heb niets gedaan, waarover ik mijn excuse? zou moeten maken. Ifti mengde Kolonel Ramon zich een beetje beschroomd in het gesprek. U hebt uw lever, voor Pino gewaagd Waarom wilt u hem dan nu zijn leven benemen? Denk toch aan zijn beteekenis voor ons vaderland, aan het geluk dat hij zijn broeders zal brengen en vooral aan wat zijn verlies voor uw eigen vader zou be teekenen. Mijn vader? Wat heeft mijn vader hier mee te maken? De twee Venezolanen keken elkaar ver bouwereerd aan en staarden daarop achter dochtig naar Roddy. U maakt gekheid, niet waar? informeerde de Generaal. Integendeel; ik ben mijn heele leven nog nooit zoo ernstig geweest, Het is zooals Pino zegt, concludeerde Pulido ten slotte. Hij spreekt de waarheid, de jongeman! Wat dacht u dan van mij? viel Roddy nij dig uit. Zoekt u voor u privé misschien ook een aanleiding voor een duel? Vertel het hem. commandeerde de Gene raal. Maar de orders van mr. Forrester? pro testeerde Kolonel Ramon schuchter. Generaal Pulido hakte den knoop door: Hij is gevaarlijker als hij niets weet. Hij wierp Peter een blik toe, die aan duide lijkheid weinig te wenschen overliet. Ik ben op knock-out-afstand als je me noodig hebt. Roddy, zei deze jonge man en slenterde naar de reeling aan den anderen kant. Toen hij weg was, boog de Generaal zich naar Roddy over en vroeg fluisterend: Weet u werkelijk niet wat uw vader be zig is in ons land te doen? Neen; ik schijn inderdaad de eenige te zijn die dat niet weet! Pulido sprak met een grafstem en met. thea trale gebaren alsof hij bezig was Roddy in de mysterieën van een geheime orde in te wij den. u moet dan weten dat uw vader Pino Vega steunt met twee millioen Bolivar en dat hij wil dat Vega president van Venezuela wordt En dien man wilt u dooden Begrijpt u de zaak nu? Roddy zweeg een oogenblik en zei toen bit ter: Ik begrijp dat als mijn vader mij zijn geheim telefoonnummer had gegeven, hij me een heele hoop last had bespaard. Geen won der dat iedereen me verdenkt. En nu. verklaarde Generaal Pulido met een angstig gezicht, bent u een van de on zen. Ik denk er niet aan om iets dergelijks te zijn. snauwde Roddy. Als mijn vader mij niet in zijn plannen wil inwijden zal hij zeker niet verwachten dat ik me gebonden voel door wat ik van vreemden toevallig hoor. Ik zal voort gaan, zei hij met bijna-onnoozele gedwee heid, met het werk dat mijn vader mij heeft opgedragen. Wie ben ik dat ik mij zou men gen in de staatszaken van uw groot land? En het duel? vroeg Pulido. Ik ben er zeker van. bracht Kolonel Ra mon haastig in het middel, dat wanneer Ko lonel Vega zijn beleedigende opmerking over President Alvarez terug wil nemen, mr. For rester hetzelfde met zijn slag zou willen doen. Het was Roddy niet bepaald duidelijk hoe een klap. die een gehavende plek op de kin van den heer Vega had achtergelaten, door een wederzijdsche overeenkomst van het tooneel kon verdwijnen. Maar als zoo'n wonder in deze streken mogelijk was. zou het onaardig zijn om er niet mee accoord te gaan. Als ik u goed begrijp, vroeg Roddy, dan trekt kolonel Vega zijn kwetsende opmer king in? De beide secondanten knikten heftig van ja. Dus. vervolgde Roddy, aangezien er geen beleedigende opmerking was, kan er ook geen klap zijn gegeven en dus is er ook geen aan leiding voor een duel. Roddy's constructie van het geval verrukte de heeren en ze verdwenen haastig na ver klaard te hebben dat op deze wijze aan ieders eer voldaan was. Toen de nieuwe dag aanbrak doemde aan den horizon het fort San Carlos op en tegen tien uur was Roddy weer aan het werk en uitte een schat van bedreigingen aan 't adres van een ploeg Jamica-koelies. Zijn geest was ver vuld met gedachten aan den tunnel, die een halve eeuw lang voor de menschen verborgen was geweest of hij zag het lieflijk beeld van Inez Rojas voor zich opdoemen, lenig en rank te paard op een zonnigen weg of als een onbe weeglijk blank beeld op de rots, waartegen de golven van de Caribische zee in waaierend schuim uiteenspatten. Na den terugkeer van de ballingen in Porto Cabello werd dat schilderachtige havenstadje een oord waar vroolijke bijeenkomsten en feestmaaltijden aan de orde van den dag wa ren. De cafés ontwaakten weer tot nieuw, gezellig-roezemoezig leven. De Alameda was weer vol met fleurig-gekleede wandelaars, weelderige auto's en kleurige equipages. De activiteit van de geheime politie vermeerderde naar evenredigheid van de meerdere levendig heid! Roddy kwam tot de ontdekking dat hij een voorwerp van de algemeene belangstel ling was geworden. Als de zoon van zijn va der en als de man die den moord op Pino Vega verhinderd had. beschouwden de aanhangers van de regeeringspartij hem als verdacht, ter wijl het feit. dat hij ruzie met Vega had ge maakt om Alvarez te verdedigen hen voor een onoplosbaar raadsel stelde. Als ik ze er niet van kan overtuigen dat ik vóór de regeering ben, kan ik ze in ieder geval een poosje laten raden wat ik eigenlijk wél ben. dacht Roddy. Een week ging voorbij voordat Roddy en Pe ter. zonder achterdocht op te wekken en zon der gevolgd te worden een bezoek konden brengen aan El Morro. Zij kwamen er schijn baar bij toeval langs op een wandeling dooi de buitenwijken en ze hadden het juist zoo ingekleed dat ze juist bij zonsondergang den voet van den heuvel, waarop het fort stond, bereikten. Ze ontdekten dat die heuvel aan den eenen kant zacht naar de stad toe glooide en aan de andere zijde naar de zee. De helling aan den kant van de stad was kaal en verla ten; alleen een paar waaghalzige geiten knab belden aan het schaarsche gras. De helling aan de zeezijde was dicht begroeid met muskus struiken en wilde laurieren, die een uitste- kelde dekking aanboden. Wat vroeger het fort was geweest, was nu nog slechts een verbrok kelde muur van een paar voet hoogte. Hij was bedekt met mos en verborgen achter blader- looze struiken met lange dorens. Binnen den muur was een plaveisel van platte gebroken steenen. Daartusschen hadden zich slinger planten een weg gebaand en hun wortèls kro pen over de steenen en tusschen de reten als slangen, terwijl reusachtige onkruidplanten de vroegere binnenplaats in een wildernis hadden veranderd. De planten waren hoog ge noeg om iemand te verbergen die er rechtop doorheen liep en terwijl Peter buiten den muur op wacht bleef staan, baande Roddy zich op handen en voeten een weg over de steenen. Na een kwartier zoo te hebben voortgekro- pen, bereikte hij wat vroeger het uiteinde van de tunnel moest zijn geweest. Het was een opening in het plaveisel, die leek'op een val luik in een dak of in het dek van een schip. De drempel was van steen en nog volkomen gaaf en ook de bovenste treden van een trap, die naar beneden voerde, waren nog intact. Maar iets verder naar beneden beletten twee groote platte steenen den doorgang. Ze waren aan den onderkant vastgezet in een diepe laag cement en met ijzeren banden aan elkaar en aan den muur bevestigd. Roddy floot Peter om bij hem te komen en samen staarden ze ontmoedigd naar die ondoordringbare massa ijzer, cement en steen. (Wordt vervolgd.) De Engelsche Koninklijke Familie bracht een bezoek aan het jongenskamp op het landgoed Abergeldie in Schotland. Spontaan werd ingestemd met het lied .Under the Spreading Chestnut Tree" en de daarmee gepaard gaande gebaren Het beroemde muziekcorps van de Engel sche Coldstream Guards trok bij zijn bezoek aan Fontainebleau enorme be langstelling van de zijde van het publiek De heer J C. A M. van de Mortel te Tilburg, die jhr. mr. A. F. O. Sasse van Ysselt zal opvolgen als lid van de Eerste Kamer De Byzantijnsche reliekhouders uit de St. Pieterskerk te Rome, die aan de Willibrord-tentoonsleLling te Utrecht in bruikleen waren afgestaan, zijn overgedragen aan mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter van het Nationaal Comité voor de Willibrord-herdenking Een reuzenboschzwijn uit aequatoriaal Oost-Afrika vormt de nieuwste aanwinst van Artis te Amsterdam. Nog nimmer bezat de hoofdstedelijke dierentuin een dergelijk exemplaar Z. K. H. Prins Bernhard maakte Dinsdag, voor het eerst sedert de geboorte van H. K. H. Prinses Irene, een autotochtje in de omgeving van paleis Soestdijk. De Prins verlaat den paleistuin Een moeilijk karwei was het transport van een electrischen driewagen-trein, bestemd voor de spoorwegtentoonstelling te Amsterdam, dat Dinsdagavond plaats vond van het Haarlemmermeerstation naar het Frederiksplein. Op een enkele plaats bezweek het plaveisel onder den zwaren druk Een nieuwe begonia, te Aalsmeer gekweekt, ver wierf Dinsdag bij de plantenkeuring in .Artis te Amsterdam de kleine gouden medaille en ontving den naam .Prinses Irene"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8