Haarlem's Dagblad VCiegtuup iwuMgeCuktr Drong Ciano op matiging aan Spoedige opheldering van ernstige misdaad. STIENS BRIL Drama van den hutkoffer vrijwel opgelost. TJlinistei Sxuxdiet 57e Jaargang No. 17224 Uitgave f-onrens Colter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algen). Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 14 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f 3.55. loeee nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. een Geruchten over Conferentie van Vijf" PARIJS, 14 Augustus (Havas—A.N.P.). De „Excelsior" verneemt uit LondenEen laat In den avond uit Berlijn ontvangen telegram brengt bijzonderheden over de bespre kingen te Berchtesgaden. Ciano zou er niet in hebben toegestemd Italië over Dantzig in een gewapend conflict te betrekken. Mussolini is er n.l. van overtuigd, dat Engeland, Frankrijk en Polen klaar staan zich te verdedigen indien Duitschland Dantzig zou annexeeren. Ciano zou Hitier hebben aangera den een conferentie van vijf te be leggen tusschen Duitschland, Italië, Polen, Frankrijk en Engeland, om de kwestie Dantzig vreedzaam te regelen. Hitler van zijn kant zou Italië ver zocht hebben druk uit te oefenen op te bakenen, dat een regeling zou kunnen be- teekenen. Het eerste plan behelst de beëindiging van het Volkenbondsgezag over de Vrije Stad en de vervanging hiervan door een gemeen schappelijk Poolsch-Duitsch bestuur. Het tweede plan houdt in een verdeeling van het grondgebied van Dantzig. De 2000.— voor de Haarlemsche beeldende kunstenaars. Ciano. Hongarije en Bulgarije, opdat deze landen zich bij de as aansluiten. Ciano zou dit verzoek van de hand hebben gewezen. Twee plannen Volgens inlichtingen welke het „Journal" Londen heeft opgedaan, zou men zoowel in Warschau als in Dantzig bezig zijn een rege ling der kwestie Dantzig in groote lijnen op te stellen. Twee plannen zouden in studie zijn, welke beide beoorgen een compromis af Hoe wordt het geld besteed? De heer Joh. Visser raadslid, heeft de volgen- de vragen tot Burgemeester en Wethouders te Haarlem gericht: 1. Kunnen Burgemeester en Wethouders aan den Raad medeelen, of het denkbeeld, uitgespro ken in de Raadsvergadering van 24 Mei j.l., om namelijk ter gelegenheid van de te houden Hil- debrandtfeesten, een tentoonstelling te doen ge ven van schilderstukken en teekeningen, betrek king hebben op de stad Haarlem, voorheen en thans, kans van uitvoering heeft, hetzij met me dewerking van het College, hetzij met moreelen steun? Kunnen Burgemeester en Wethouders, hiermede in verband, aan den Raad meedeelen, op welke wijze zij de voor aankoop van werken, gemaakt door Haarlemsche beeldende kunste naars, toegestaane f 2000 wenschen te besteden? De motorkotter „Amsterdam IV", welke Zater dag van de werf der Haarlemsche Scheeps bouw Maatschappij te water werd gelaten, Japanners overvallen Engelscli consulaat. Ernstige vernieling aangericht. SJANGHAI, (14 Augustus) - De Britsche ambassade deelt officieel mede dat op den llden Augustus een aantal personen, meest Japanners, het Britsche consulaat te Tsjefoe is binnengedrongen en daar een vernieling heeft aangericht. De Britsche consul heeft Zaterdag krachtig hiertegen geprotesteerd. Zaterdag zou bovendien een Britsch oorlogs schip in Tsjefoe aankomen, doch van de aan komst is nog geen bevestiging ontvangen. In middels patrouilleeren pantserwagens met Engelsche vrijwilligers door de concessie te Tientsin bij wijze van voorzorgsmaatregel. Op twee verschillende punten van de stad zullen anti-Britsche betoogingen worden gehouden. Een groote parade is vandaag eveneens aan gekondigd. Generaal-majoor Mutoe, die aan de Britsch- Japansche conferentie te Tokio heeft deelge nomen, is per vliegtuig naar Tientsin vertrok ken. Vóór zijn vertrek verklaarde hij dat de blokkade van de concessie te Tientsin ver scherpt zal worden als de Engelschen bij hun tegenwoordige politiek volharden. Minister-president Hiranoema heeft zich heden naar den Keizer begeven. (United Press) Het woord is aan La Harpe: Men verzwakt altijd wat men overdrijft. d' Alembert: De overdrijvingdie kleine dingen wil vergrooten, doet ze nog kleiner schijnen. Sjanghai gesloten voor Europeesche vluchtelingen. SJANGHAI, 14 Augustus (Reuter- A.N.P.) De gemeenteraad heeft alle consulaten en scheepvaartmaatschap pijen medegedeeld, dat geen vergun ning meer kan worden verleend aan vluchtelingen uit Europa, om zich te vestigen in de internationale conces sie van Sjanghai. Sinds geruimen tijd werd deze maatregel overwogen, daar men bespeurde, dat Sjang hai meer dan genoeg had gedaan om bij te dragen in het verschaffen van onderdak aan uitgewekenen. Het verbod treedt terstond in werking De autoriteiten der Fransche con cessie treffen voorbereidingen voor een gelijk optreden. De gemeenteraad hoopt, dat de Japansche autoriteiten het de vorige week aangekondigde verbod op Joodsche vluchtelingen in het on der Japansche controle staande deel der con cessie zullen opheffen voor zoover het uitge wekenen betreft, die reeds op weg naar Sjanghai zijn, en waarvan er op het oogenblik 4.000 a 5.000 zich aan boord van vijftien schepen bevinden. van de Panamerican Airways [veertien van de zestien inzittenden omgekomen PRINSES ARMGARD NAAR DUITSCHLAND VERTROKKEN. SOESTDIJK, 14 Augustus. Hedenochtend is Prinses Armgard van het Paleis Soestdijk naar Duitschland vertrokken. levert uw GIERSTRAAT 27. Lev. perfect a. Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Medj RIO DE JANEIRO, 14 Augustus. Een tweemotorige Sikorski van de Panamerican Airways is bij het dalen in de vlieghavcn van Rio veronge lukt. Van de 16 inzittenden konden slechts twee gered worden, zoodat 14 menschen om het leven kwamen. Het toestel daalde wegens de invallende duisternis langzaam. Juist toen de drijvers het water raakten, sloeg een vleugel van de machine tegen een sleepboot, waardoor het toestel werd omgetrokken en tegen een da-oogdok opbotste. Onmiddellijk na de bot sing was de machine in vlammen gehuld. Reddingsmanschappen waren dadelijk ter plaatse. In korten tijd hadden zij 12 lijken geborgen, 't Grootste deel der passagiers bestond uit Brazilianen. Ook de beide overlevenden zijn uit Brazilië afkomstig. Onder de slachtoffers bevindt zich James Harvey Rogers, een van de oor spronkelijke leden van Roosevelts „Bramtrust" en lid van de economi- Duitsche ontevredenheid over de politiek van Roemenië. Vrees voor bondgenootschap met Turkije en Griekenland. BERLIJN, 14 Augustus (Havas). De „Völ- kischer Beobachter" uit zijn ontevredenheid over de politiek van Roemenië. Het blad vreest een alliantie tusschen Roemenië, Turkije en Griekenland, vooral sedert de aankondiging van een Roemeensche militaire missie naar Turkije. Voorts oefent het blad critiek op de uitgebreide Roemeensche manoeuvres, die 15 Augustus in de Dobroedsja aan de Bulgaarsch- Hongaarsche grenzen gehouden worden, waar 600.000 manschappen worden samengetrok ken. Voorts zegt het blad, dat Roemeensche versterkingen aangelegd worden aan de gren zen van Bulgarije en Hongarije, doch dat geen enkel verdedigingswerk ondernomen wordt aan de Russische grens. sche commissie van den Volkenbond. Ook de 65-jarige Emanuel Valensa, een bekend Belgisch diamanthande laar, is bij dit ongeluk om het leven gekomen. (United Press) DE aanvankelijk zoo raadselachtig lijkende misdaad, waarbij een vrouw was vermoord en daarna in stukken gesneden, is spoediger opgelost dan men meende te mogen verwachten. Zelfs heeft men reeds een verdachte gearresteerd, de 36-jarige hofmeester K., wiens vrouw sinds het laatst van Juni niet meer was gezien. Er bestaan tegen hem zeer sterke aanwijzingen, naar wij uitvoerig op pag. 3 meedeelen. De leverancier van den hutkoffer, waarin een deel van het lijk is gevonden, heeft zich bij de politie aangemeld. Hij heeft den hut koffer, waarin de romp van de vrouw te Ter- schuur is gevonden, en een Zaterdag in het depot van het Centraal Station te Amsterdam in beslag genomen handkoffer, waarin lijf goed van de vermiste vrouw K. is teruggevon den, herkend als twee van de drie koffers, welke verdachte K. op 24 Juni j.l. bij hem heeft gekocht. Deze leverancier heeft in het havengebied een zaak in zeemansuitrustingen en hij kende K., die een vaste klant van hem was, heel goed. K. had dien bewusten dag drie koffers bij hem gekocht: één hutkoffer en twee handkoffers. De eigenaar van deze zaak heeft zich pas vanmorgen bij de politie kunnen aan melden, omdat hij gedurende twee weken in het buitenland heeft vertoefd. Nadere aanwijzingen omtrent een tweeden koffer? De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, heeft gedurende de laatste dagen tal van brieven ontvangen, waarin de afzenders mededeelen, dat zij bepaalde aanwijzingen in verband met het vinden van den koffer met het lijk van de te Amsterdam vermoorde vrouw kunnen geven. Eén van deze brieven is van dien aard, dat de burgemeester aanleiding heeft gevonden te trachten nadere gegevens te verkrijgen. In verband met het nog niet gevonden zijn van de ledematen verzoekt de burgemeester van Barneveld den afzender van het door hem ontvangen schrijven met onderteeke- ning „wenscht onbekend te blijven", post stempel 's-Gravenhage, in welk schrijven ge sproken is van het wegwerpen van twee kof fers, hem nader te willen inlichten omtrent de plaats van het wegwerpen van den twee den koffer, zoo noodig onder geheimhouding van zijn naam. Uit Deventer vernemen wij dat het de -po litie aldaar bij haar onderzoek is gebleken, dat de vermoedelijke dader K. niet één maar twee malen bij zijn familie te Deventer is ge weest, namelijk in den nacht van 24 op 25 Juni en daarna nog een tweede-» seeT eind Juni of begin Juli. Bij zijn familie heeft hij mede gedeeld, dat hij de beide koffers, welke hij bij zich had, aan een passagier moest verzen den. Verder heeft hij medegedeeld dat hij van zijn vrouw af wilde en echtscheiding wilde aanvragen. K. klaagde er over, dat zijn vrouw een verhouding met een ander had. Van een dergelijke verhouding is tot nu toe evenwel niets gebleken. (Voor nadere bijzonderheden zie men ■pag. 3). OUD-MINISTERS WEER IN FUNCTIE. De oud-minister van Justitie mr. J. A. de Visser, zal binnenkort weer optreden in zijn vroegere functie van procureur-generaal bij het Arnhemsche gerechtshof. De juiste datum van zijn weder-in-functie- treden is neg niet bekend. Oud-minister Damme heeft zijn werk als directeur-generaal van P.T.T., als hoedanig hij nog geen ontslag had gekregen, weer her vat. „Oorlog heeft steeds weer oorlog opgeroepen Ter gelegenheid van een in de buurt van de Zweedsch-Noorsche grens gehouden vredesbe- tooging werden redevoeringen gehouden door den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, den Noorschen minister van bui tenlandsche zaken. Koht, en den Deensehen mi nister van binnenlandsche zaken, Dahlgaard. Deze vriendschapsbetooging werd gehouden te Eda, waar 25 jaren geleden een monument werd opgericht ter herdenking van het feit, dat Zwe den en Noorwegen een eeuw lang in vrede en vriendschap naast elkander leefden, en ongeacht het feit, dat in 1905 de politieke unie tusschen beide landen was geëindigd. Minister Sandler heeft in zijn redevoering met name gezegd, dat de Noorsche volken zich met dankbaarheid en vreugde er rekenschap van kunnen geven, dat de gunstige ontwikkeling in het binnenland evenals die van hun buitenland sche betrekkingen dezen volken vergemakke lijkt heeft meer dan andere naties de voordeelen te erkennen van een vreedzame samenwerking boven oneenigheid. De vreedzame regeling, in September 1905 te Karlstad tot stand gekomen, is zelf het grootste en beste vredesmonument. Die verdrag is niet door kracht gedicteerd, doch ontstaan op voet van gelijkheid, waarbij rekening werd gehouden met de belangen onzer beide vrije volken. Het is zeer duidelijk, dat deze vreedzame op lossing de oorzaak is geweest van het weder- zijdsche vertrouwen, dat thans binnen onze grenzen heerscht. Met de wapenen lost men de problemen van een oorlog op, niet die van een vrede. De thans in Europa heerschende stand van zaken, vergeleken bij de gunstige situatie op ons schiereiland, is een duidelijk bewijs dezer waarheid, dat een duurzame vrede niet wordt verkregen door den oorlog. De oorlog heeft steeds weer oorlog opgeroe pen, nimmer vrede. Wanneer de oorlog met een wapenstilstand eindigt, hangt het van de vredes- krachten en niet van de oorlogskrachten af of de wapenstilstand op zijn beurt tot vrede leidt. Laiidboimschuur van de Rekkensclie inrichtingen in brand. Geen persoonlijke ongelukken. REKKEN, 14 Augustus. Vermoedelijk door hooibroei is vanochtend brand ontstaan in een der schuren van de boerderij van de Rekken- sche inrichtingen. De brandweer uit Eibergen. die spoedig ter plaats was, heeft het vuur bedwongen. De hooioogst van dit jaar ging verloren. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. Zes dooden tengevolge van granaatontplof f ing. FORT KNOX (Kentucky) (Havas). Door de ontploffing van een granaat welke zij met zich meevoerden, hebben zes leden der Na tionale Garde den dood gevonden. Autobus gekanteld. Zes dooden. WARSCHAU, !4 Augustus. (D.N.H Nabij Lodz is gisteren et n met vacankegangers be zette autobus gekanteld. 2es inzittenden vonden den dood en alle overigen.:, werden gewond. Coöp. „Vooruitgang' U.A., Haarlem. Bessensap, nieuwe oogst, 2 flac25 ct. Rijst met zilvervlies, per pond10 ct. Roomboter, per pond 73 ct. Bak- en Braadvet, per pond 39 ct. Plantenvet, per pond 39 ct. Limonade, per flesch 33 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) In de Londensche wijk Finsbury wordt een schuilkelder aangelegd, welke aan 8000 personen plaats kan bieden. HEL)EN 12 PAGINA'S Ö3 HAARLEM EN OMGEVING. Pi Hoe worden de f 2000 uit het potje der Frans Hals tentoonstelling: besteed voor beeldende kunstenaars te Haarlem? Mopperende winkeliers en het riolccrings- werk op de Oude Gracht. Zandvoort krijgt een motor-reddingboot. BINNENLAND. Bij verkeersongelukken zijn vele menschen gewond. Te Semarang is de hofmeester K. gearres teerd, verdacht van moord op zijn vrouw, wier lijk dezer dagen nabij Terschuur is gevonden. Het werkloosheidspercentage is veel lager dan in 1932. BUITENLAND. De Duitsch-Italiaansche besprekingen leidden tot overeenstemming. Tengevolge van bomaanslagen werden te Sjanghai verscheidene personen gewond. Een treinongeluk in de Ver. Staten cischte 19 dooden cn 61 gewonden. SPORT. Rood en Wit wint den plaatselijken wedstrijd van Haarlem Nederland verliest den athletiekwedstrijd tegen Frankrijk. Het Haarlemsch elftal verliest van het Am- sterdamsch elftal. ARTIKELEN, enz. H. D. Vertelling: Brieven onder no. 13, De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen OP

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1