Ochtendbeurs Amsterdam AGENDA WEERBERICHT H.D.*Vertellio NIEUWS IN 'T KORT M A A X D A G 14 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 lie arbcidswcdstrijd van Stork-Hijsch. By den arbeidswedstrijd van de machinefabriek Stork-Hijsch aan het N. B. Spaarne, in verband waarmee Zondag een tentoonstelling werd ge houden, hebben de volgende deelnemers prijzen ontvangen (tusschen haakjes is het aantal voor den arbeidswedstrijd en/of voor den teekenwed strijd behaalde punten geplaatst). Draaierij enz.: Rosier (60): v. d. Brink (56y2. 54); v. Kenteren (601: v. d. Bosch (46'2); Groot huis (61'2- 46' Stecher (64, 49): De Bondt (64); Nybroek (56*/-)Bouman (64. 51t2); Stol- tenberg (54); De Graaff (56, 54): Zweers (64); Planting (54); Franzel (66. 46',;): Kuvper (6o! 56'2): van Dijk (59V2); Peper (611/2); Belles (61Pieters (64V:). Bankwerkerij: v. :t Hout (61V2, 5iy2): Koers (58'-): Tuppe (64. 51V2); v. d. Velde (59 1/2); Balm (62>2. 47); Bosch (63' 49); De Korte (60, 51V-): Franzel (57); Tukker (56V,); Laduc (06); Jonker (57'2); Brakeboer (61'/-); v. Os (56'/;, 51 Vz); Moison (56). Grofbankwerkcrü: Steegman (59): Hensgens (43. 49); Umans (56); Visser (56','j): Nijenhuis (66'4): Westrik (46' v. Poelje (63, 54); Speet (64' 2. 51>,2): Starink (59); Hommers (63): Bou man (49); Huizing (49)- Kraay (56, 47); Berin gen 622Inpijn (59); Bruins (60' '2, 46 1/2). Modelmakerij: v. d. Knijff (56' - 49). Electriciens: Puts (49v. Amerongen (49). Lasschers: Oomkes (59'/-); LamDers (61); v. Zetten (57). EXAMENS Handenarbeid. Haarlem. 12 Augustus. Geëxamineerd 14 vrouwel. candidaten. Geslaagd de dames: D. S. Berens, Diemen; H. J. E. Denker. Amster dam; M. A. Keiizer, Amsterdam. J. L. Jvr. van Lennep. Naarden, M. H. de Rütte, Hilversum, A. Schaap. Amsterdam, M. J. Tusenius, Haar lem, M. C. A. van Volderen, Utrecht, M. S. Vis ser. Haarlem. De examens zijn thans geëin digd. Ontslagaanvrage bij de Haarlenische Burgerwacht. De heer J. Leupen Jz., chef van den Econo- mischen Dienst en commandant van den ver plegingsdienst van de vrijwillige Burgerwacht Haarlem, heeft met ingang van 1 October 1939 eervol ontslag gevraagd. DE HEER JOS. DE LOBEL OVERLEDEN. Te Haarlem is op 62-jarigen leeftijd overle den de heer Jos. de Lobel, die vroeger als on derwijzer was verbonden aan de R. K. School aan de Gedempte Oude Gracht en jarenlang voorzitter is geweest van den R. K. Volksbond. De overledene was een zeer bekend spreker op propaganda-vergaderingen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uuur. Londen 8.75)4 Berliju 75.— Parijs 4.95)4 Brussel 31.771/2 Zwitserland 42.18 New York 1.87 12 uur. Londen 8.73)4 Berlijn 74.95 Parijs 4.95 Brussel 31.75 Zwitserland 42.16 Kopenhagen 38.95 Stockholm 45.— Oslo 43.85 New York 1.86 7/8 Itallië: Vrije lire 9.90 Reislire 8.85 Bankpapier 6.60 Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. 1. Kon. Olie 294V2—295»/3 H.V.A. 3911/2—392 AKU 36'4 Beth. Steel 443 8 U.S. Steel 36— 1 4 Republic Steel 12 3/8— V* Anaconda 19 1/2 Deelnemers aan Ned. Kunstweck bezoeken Groote Kerk en Frans Hals Museum. De deelnemers aan de Nederlandsche kunst- week hebben hedenmorgen een bezoek aan Haar lem gebracht. Op het programma stond o.m. de bezichtiging van de „Groote K^erk" en van het Frans Hals Museum. Eenige deelnemers namen het kerkgebouw in oogenbschauw doch de groot ste belangstelling ging toch uit naar het Frans Hals Museum waar het gezelschap door den di recteur, den heer G. D. Gratama, met een har telijke toespraak werd ontvangen. Men bezocht hierna in vier groepen: een Fransche, een Neder landsche, een Engelsche en een Duitsche groep het museum. De rondleiding geschiedde door het personeel onder leiding van den directeur. De waardeering over de ontvangst en de bewonde ring voor de fraaie schilderijen was algemeen. Door een der vrouwelijke leden van het-gezel schap werden deze gevoelens in een dankwoord tot uiting gebracht, waarop ook de heer Gratama nog een slotwoord heeft gesproken. Heden MAANDAG 14 AUGUSTUS Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V., 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Artisten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Sportkoningen" en „Bij verrassing getrouwd". 8.15 uur. Verder van 116 uur: doorloopend één uurprogramma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. DINSDAG 15 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uu» Bioscoopvoorstellingen, des middags en de.c avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrjj. Het Ned. Beddings wezen demonstreert te Zandvoort. Reddingsbooten varen langs de kust. ZANDVOORT Maandag. Grauwe wolkengevaarten drijven langzaam uit het westen. Grillig zijn de wolkenkoppen grauw is de zee, een westelijk koeltje doet de branding licht krullen en de golfjes loopen rusteloos naar het strand. Het Nederlandsche reddingswezen gaat demonstreeren aan het Zandvoort- sche strand; een beter décor hadden we ons nauwelijks kunnen wenschen. Op het strand pakt zich een dichte menigte samen om van het reddingswerk getuige te zijn. De Jhr. Ortt, de motorstrandreddingboot van IJmuiden-Zuid, staat klaar om onder com mando van schipper J. Westerwal, geassisteerd door vijf manschappen, een reddingspoging te wagen. De 26 P.K. tractor wordt aangeslagen en de zware motor zet de „strandschoenen" in beweging; feilloos recht wordt de boot het wa ter ingeduwd en weinige oogenblikken daarna duidt een wit kielzog achter de Ortt er op, dat het schip ter redding is uitgevaren. Voor de Zandvoortsche bevolking was dit een toekomstbeeld, want over niet al te langen tijd zal ook hier de roeireddingboot worden vervan gen door een motorreddingboot. De Ortt kon de zinkende Corona niet dicht genoeg naderen om tot vruchtbaar reddings werk over te gaan. Noodgedwongen moest men dus weer terug- keeren. Door teekens wist men de aanwezigen op het strand te beduiden, dat het onmogelijk was het schip te benaderen, waarop de Zandvoortsche roeireddingboot klaar gemaakt werd om zee te kiezen. Getrokken door' acht paarden werd de boot te water gebracht Met den kop in -den wind gleed de boot door de golven en spoedig zag men den gelijken riemslag van de roeiers onder commando van schipper Floor Koper recht op de Corona koer sen. Het bleek, dat de roeireddingboot meer succes had; dank zij het vaardige stuurman schap van stuurman K Visser wist men langszij het schip te komen en gelukte het na veel moeite een viertal schipbreukelingen over te ne men. 1 Met bekwamen spoed werd koers naar den wal gezet, waar /de boot dank zij stroom en wind spoedig de kiel over het zand deed schu ren. Thans kwam het werk van de Zandvoortsche reddingsbrigade aan de beurt; de schipbreuke lingen, die aan boord door verschillende oorza ken gewond waren geraakt, werden met bran cards naar het strand gedragen, waar onder hoofdleiding van dr. C. A. van Fraassen, bijge staan door de doktoren C. A. H. Gerke en den uit Indië met verlof zijnden dokter P. J. Wijn berg de eerste hulp werd verleend. Reeds van het begin van de demonstratie af gaf de heer Jb. Termes, die de algemeene lei ding van het reddingswerk had, een ooggetuige- verslag voor de microfoon, waard'oor het pu bliek voortdurend op de hoogte bleef van de verrichtingen, zoowel op zee als op het strand. Intusschen zag men, hoe de Zandvoortsche reddingboot ten tweeden male naar de Corona voer om de overgebleven schipbreukelingen te halen. De zee was middelerwijl nog slechter ge worden waardoor de tweede tocht met grooter moeite volbracht moest worden. Het gelukte wederom aan den schipper, aan de loefzij van de Corona te komen. De overgebleven schip breukelingen waren nu spoedig overgenomen. Het bleek dat men nog niet door alle moei lijkheden heen was, want op de eerste bank dreigde een zware grondzee de reddingboot op te nemen, waardoor enkele leden van de be manning overboord sloegen. Een incident. Deze oefening bleek zoo natuurgetrouw ge ënsceneerd, dat op het oogenblik, waarop de beer Termes door de microfoon de menigte me- dedeeling deed, dat er enkele menschen over boord waren geslagen, het publiek de touwaf- zetting verbrak en te hulp wilde snellen. Het werd door het tijdig ingrijpen van de politie en de marechaussee gekalmeerd en teruggedron gen achter de afzetting. Twintig leden van de Zandvoortsche red dingsbrigade snelden gekleed te water en wisten de drenkelingen te grijpen en volgens de rege len der kunst naar het strand te brengen. De Jhr. Ortt, die na haar vergeefsche red dingspoging op zee bleef liggen, bleek motor- pech gekregen te hebben. De Zand\ oortsche roeireddingboot bleef in de nabijheid om even tueel assistentie te verleenen in geval het vaar tuig op de bank zou loopen. Na hard werken slaagde men er in de machine weer op gang te krijgen doch na eenigen tijd rondgevaren te heb ben bleef de motor weder haperen, waardoor na afloop der oefening de boot door de Neeltje Jacoba naar IJmuiden werd gesleept. De Neeltje Jacoba, gezagvoerder D. Kramer, heeft een groot aandeel in deze grootsche oefe ning gehad hetgeen te danken is aan de bereid willige medewerking van de Noord-Zuid-Hol- landsche reddingmaatschappij, die tevens goed vond, dat de Jhr. Ortt aan ideze demonstratie deelnam. Te kwart voor vier was de Neeltje Jacoba de haven van IJmuiden uitgestoomd en reeds een kwartier later dobberde het ranke scheepje voor Zandvoort's kust. De Jhr. Ortt had langer werk om naar Zandvoort te komen, want zij werd door een f tractor naar hier ge reden en had ongeveer twee uur noodig. Deze groote demonstratie heeft blijk gegeven van de geweldige paraatheid van het Neder landsche reddingswezen, dat over de geheele wereld een goeden naam heeft. Dit werk, dat geheel uit particuliere bijdragen in stand wordt gehouden is een machtig werk, dat de sympa thie en het medeleven van het geheele Neder landsche volk verdient. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op burgemeester H. van Alphen, voorzitter van de plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M. te Zandvoort alsmede de commissieleden W. van der Werff. en dr. C. A. H. Gerke. BALDADIGHEID EN VERNIELINGEN IN HET NOORDERSPORTPARK. Kon er enkele weken geleden melding van worden gemaakt, dat er aan de herhaaldelijk gepleegde baldadigheden in het Noordersport park vrijwel een einde gekomen was, thans werd daar evenwel opnièuw geconstateerd, dat aan de vernielingen in het park nog geen einde is gekomen. Zoo hebben zij er zich nu niet van kunnen weerhouden om hun vernielzucht op een ge deelte van het in 't midden van de Pergola ge plaatste Mr. Jan Gerritszmonument bot te vieren. Van de brons-koperen letters van het op de geconstrueerde zuil aangebrachte op schrift-is een aantal met het een of ander scherp voorwerp er geheel uitgewrongen en zoek gemaakt. Verder werd waargenomen, dat het muur werk van de gemetselde bakken, waarin de beplantingen zijn aangebracht, het ook heeft moeten ontgelden en hier en daar is afge brokkeld. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Licht tot halfbewolkt. Droog weer be houdens in het Oosten eenige kans op onweer. Aanvankelijk zelfde tempera tuur als gisteren, later iets warmer. Zwakke veranderlijke wind, aanvanke lijk uit Noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 68 F. Laagste hedennacht 57 F. Hoogste heden 66 F. I11 Noord-Scandinavië blijft de luchtdruk vrij snel stijgende. Terwijl het gebied van hoogen luchtdruk boven Engeland stationnair blijft vormt zich een tweede maximum in het Noorden, dat zich naar het Oosten tot over het midden van Rusland uitstrekt. In Zuid-Zweden, het Oostzeegebied en tusschen de Oder en den Weichsel liggen nog resten van het oude regenfront; aldaar vallen onweersbuien met plaatselijk zwaren regenval. In het Zuiden wordt het weer beheerscht door vlakke depressies in het Middellandsche zeegebied en over Spanje. De depressie bij IJsland blijft op grooten afstand. Langs den Noordrand der Alpen reiken de wolken tot 3000 M. hoogte. De isotherm van 0 graden ligt ter hoogte van het Jungfraujoch. BAROMETERSTAND: Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 774 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 3.34 uur; n m. 15.57 uur. Strand berijdbaar van 8.3014.00 uur. HET WERK OP DE GED. OUDE GRACHT. De winkeliers mopperen. VOOR VELEN IS HET ERGSTE LEED GELUKKIG GELEDEN. Het was te voorzien dat het rioleeringswerk op de Ged. Oude Gracht en de Raaks voor de bewoners veel ongemak zou brengen. Er komen veel klachten, vooral van de winkeliers, omdat die behalve ongemak, ook schade lijden. Wij zijn eens gaan praten met den ingenieur van Openbare Werken die de leiding bij het werk heeft. Hij erkende, dat de bewoners van dit werk veel last ondervinden, maar verze kerde dat de gemeente en de aannemer van het werk alles doen om het ongemak zooveel mo gelijk te beperken. Er wordt in verband met het groote riolee- ringsplan in de korrtende jaren nog veel in Haarlem gegraven, maar het zal gelukkig ner gens zooveel last veroorzaken als. juist op de Ged. Oude Gracht en de Raaks. Dit alvast ter geruststelling van de bewoners van andere stra ten en wegen waar ook nieuwe rioolbuizen ge legd moeten worden. Dat er nu zooveel in den grond gewerkt wordt komt omdat men op de Gad. Oude Gracht en de Raaks niet alleen met de nieuwe rioleering te maken heeft, maar ook met de vernieuwing van het wegdek en alles wat daaraan vast zit. En dat is heel wat. In dit oude gedeelte van de stad liggen kabels van electriciteit en telefoon, gas- en waterleidingbuizen, schots en scheef door elkaar. Het was een chaos. Daarom is er toe overgegaan om alles meteen te ordenen. Alle kabels en buizen liggen nu onder de trottoirs en bovendien is vernieuwd wat versleten was. Wij hebben een kaart gezien waarop was aan gegeven hoe de ondergrondsche toestand was. Het was om van te duizelen. Vooral in de om geving van het Postkantoor, want daar komen heel wat telefoon- en telegraafkabels samen. Nu heeft een leek er zich aan geërgerd, dat de gronid herhaaldelijk werd open gehaald en dicht geworpen, omdat het eene bedrijf na het andere kwam. Waarom zoo werd door velen gevraagd is al dat werk niet in eens achter elkaar afgewerkt? Maar dit kon naar de in genieur van Openbare Werken ons verzekerde niet. Waar, om een voorbeeld te geven, op een bepaald punt een gasbuis lag, moest een buis van de waterleiding komen. Maar die gas buis kon pas worden weggebroken als eerst op een ander punt een nieuwe gasbuis was gelegd, want anders zouden de bewoners immers zon der gas gezeten hebben. Zoo moest men met allerlei omstandigheden rekening houden. Het is absoluut onjuist, dat elk bedrijf op zich zelf werkte. Elke week wordt op Woensdagmiddag een vergadering gehouden die wordt bijgewoond door de leiders van het werk en vertegenwoordi gers van gas, water, electriciteit, telefoon en telegraaf. Daar wordt dan overlegd hoe in de komende week het werk het beste geregeld kan worden om zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van het verkeer en van de bewoners. Gelukkig is voor een deel van de Ged. Oude Gracht-bewoners het ergste leed thans geleden. Op het gedeelte VerwulftKleine Houtstraat is nu alles klaar. Alleen moet daar nog het be- stratingswerk geschieden, maar het graven en breken behoort nu tot het verleden, zoodat men ongestoord op de trottoirs kan winkelen. Het rioleeringswerk op de Raaks maakt goede vorderingen, zoodat men daar ook binnenkort aan het bestraten toe is. In het gedeelte Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Raaks moet het eigenlijke riolee ringswerk nog beginnen. Het graafwerk dat daar heeft plaats gehad stond in verband met gas, water, electriciteit of telefoon. Er zal even wel alle mogelijke spoed met het werk betracht worden. Half October hoopt men met het riolee ringswerk klaar te zijn, zoodat dan nog de be strating moet volgen. Er zal evenwel voor ge zorgd worden, dat de trottoirs vrij blijven, zoodat de winkels zoo weinig mogelijk last zul len hebben. Over de sleuven die voor de riolee ring naast de trottoirs gegraven worden, zullen voldoende bruggen gelegd worden, zoodat de koopers voor de winkel-étalages kunnen komen om hun keuze te maken. Vertraging. Tengevolge van een plotseling opgetreden machinedefect is Zaterdag tot ons leedwezen vertraging ontstaan, zoodat onze abonnés de krant later hebben ontvangen dan gewoonlijk. „Brieven onder TSo. 13". door BERT LOVEN. O F het kwam omdat Tommy Davies in tegenwoordigheid van de vrouwelijke sekse verlegen was. of dat hij behept was met een minderwaardigheidscomplex, een feit was het, dat hij op zijn twee en dertig ste jaar nog steeds vrijgezel was. hoewel het een van zijn vurigste wenschen was, zijn een zaamheid vaarwel te kunnen zeggen en zijn leven te verbinden aan dat van een lieve vrouw. Door een belangrijke erfenis was hij finan cieel onafhankelijk geworden en daar hij niet onknap van uiterlijk was, had hij twee fac toren ter beschikking om menige jongedame met een welwillend oor naar een eventueel huwelijksaanzoek te doen luisteren. Maar de jongeling was te verlegen om dat aanzoek te doen. Meermalen had hij erover gedacht, een advertentie te plaatsen, maar telkens was hij op zijn plan teruggekomen. Toen hij 's avonds op zijn kamer zat en de krant las, viel zijn oog op een vetgedrukte annonce van den volgenden inhoud: Jongedame in het bezit van vijf en zeventig duizend pond sterling zoekt langs dezen weg in kennis te komen met een jongeman van middelaren leeftijd. Hoofdzaak is net voorkomen en goed humeur. Serieuze heeren gelieven te reclecteeren onder nummer 13 van dit blad. Nog aarzelde Tommy lang, doch toen hij overwoog, dat hij tenslotte toch door den zuren appel moest heenbijten en toen hij de advertentie nogmaals had gelezen, zette hij zich aan zijn schrijfbureau en begon een lan gen brief te schrijven. Hij voegde ër een por tret van zichzelf bij en bracht hem zelf weg. Twee dagen later kwam het antwoord: Geachte Heer. Naar aanleiding van uw brief, zou ik wel graag kennis met u willen maken en stel derhalve .voor, aanstaande Don derdag in Capitoltheater te komen. Ik ben met mijn tante in loge nummer 25, waar ik u tijdens de pauze verwacht. Hoogachtend Edith Brenner. Tommy vond den brief bijzonder hartelijk en hij stapte ditmaal niet alleen resoluut over zijn eeuwige gemoedsbezwaren heen, maar hij verheugde zich erover, dat er einde lijk een einde zou komen aan zijn eentonig vrijgezellen bestaan. Op den afgsproken Donderdagavond liet hij zich met een taxi naar den schouwburg bren gen, maar toen hij zich naar het loket be gaf grijnsde hem een enkel woord aan, dat zijn illusies wreed verstoorde: Hedenavond uitverkocht. Dat was een tegenvaller. Juist nu, den eenen keer dat hij ernst van de zaak maakte, zat het hem tegen. Het scheen hem toe, dat de kans op een huwelijk plotseling verder af was dan ooit tevoren. Hij maakte zichzelf het ver wijt, dat hij niet eerder een plaatsbewijs ge kocht had, dan was dit ongelukkige inter mezzo niet voorgevallen. Wat zou de jonge dame wel van hem moeten denken? Edith Brenner, wat een heerlijke naam Verlegen met zijn houding en besluiteloos bleef hij nog even staan en informeerde bij den portier of er geen ander middel was, om binnen te komen, maar omdat de cerberus een man van zijn plicht scheen te zijn en zelfs voor een royale fooi niet bezweek, wilde Tommy wrevelig heengaan. Zijn eerste serieuze pogingen was op een mislukking uitgeloopen. „Wenscht u een plaatsbewijs voor vanavond, meneer?" klonk het plotseling in zijn oor Haastig keerde hij zich om en keek. in het gelaat van een slordig gekleed mannetje, die hem een rose papiertje voorhield. „Ik heb nog een mooie plaats over, meneer Parket eerste rij vooraan". Tommy kreeg een schok. Dus toch nog een kans? „Wat kost die plaats?" vroeg hij zacht. „Vijf pond sterling, meneer". De jongeman klemde zijn lippen op elkaar, om de onparlementaire uitdrukking, die op zijn lippen lag, te weerhouden. Gelukkig wist hij zich te beheerschen en zei onvriendelijk: „Schaam je je niet? Vijf pond sterling voor een plaatsbewijs van vijftien shilling, dat is oplichterij". „Meneer moet me niet kwalijk nemen", zei het opkoopertje zacht, „het is vanavond een benefice voorstelling ten bate van het Lon- densch kunstgenootschap. Een heel bijzon dere voorstelling, daarom kan ik u het plaats bewijs werkelijk niet goedkooper geven". Ten tweede male stond de jongeman be sluiteloos, toen haalde hij resoluut zijn por tefeuille te voorschijn en gaf den man een biljet van vijf pond sterling. Financieel be hoefde hij zich niet te bekrimpen en er stond voor hem een levensbelang op het spel. Toen hij de zaal binnentrad, zag hij, dat deze reeds geheel bezet was. Het was een eigenaardig gezicht. Blijkbaar waren alle kunstlievende personen aanwezig, want Tom my onderscheidde tusschen de bezoekers on telbare heeren in smoking en rokcostuum. Hiel en daar glinsterde een uniform. Toen hij zijn plaats op de eerste rij had ingenomen, liet hij allereerst zijn blik glijden langs de loges, waarin hij zijn aanstaande levensge zellin zou ontmoeten, maar in de loge die het nummer 25 droeg was nog niemand aanwezig. Blijkbaar hadden juffrouw Edith Brenner en haar tante zich een weinig verlaat en Tommy wist niet beter te doen, dan zijn aandacht te vestigen op het tooneel. Het spel. dat inder daad niet zonder talent gespeeld werd, kon hem echter slechts matig bekoren. Onophou delijk dwaalden zijn oogen naar loge 25 maar telkenmale moest hij ze met een uitdrukking van ongeduld en teleurstelling weer afwen den. Toen de pauze kwam ging hij naar boven, in de hoop de jongedame te ontmoeten, maar toen hij aan de deur van de loge klopte kreeg hij geen antwoord. De deur bleef hermetisch gesloten. Met een gevoel van loomheid nam hij zijn plaats weer in toen het tweede be drijf een aanvang nam en het was maar goed dat het spel hem nu meer boeide dan voor de pauze, want nu had hij geen gelegenheid om te zien, dat een groot aantal van de heeren in smoking eveneens loge 25 bespionneerden en dat er ook bij hen teleurstelling was te constateeren over de afwezigheid van een bepaald persoon in die loge. Maar hij zag het niet en toen de voorstelling afgeloopen was, meende hij, dat er wellicht een vergissing in het spel was, of dat de jongedame plotseling verhinderd was. Maar achter de coulissen stonden twee man nen, die door een gaatje in het doek gluurden. Het waren het slordige opkoopertje van zoo even en de held van het blijspel, John Thom son. Op hun gezicht stond uitsluitend te vredenheid te lezen. „Heb ik het niet voorspeld, Jack", zei Thom son fluisterend, „dat we vanavond een uit verkocht huis zouden hebben? De penning meester van het Londensche kunstgenootschap zal wel in zijn vuistje lachen over de inkom sten van avond". Ze stootten elkaar aan en lachten. „In ieder geval behoeft hij niet te weten, dat wij het waren, die de huwelijksadvertentie geplaatst hebben", zei de opkooper. „en dat wij voor ons zelf nog een aardig duitje ver diend hebben met de opgekochte plaatskaar- ten is tenslotte een zaak, die hem niet aan gaat". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). f EEN STOPNAALD f ontbreekt op alle f auto's: de naald van f den snelheidsmeter ver- f telt u niet, dat uw rem- f weg verviervoudigt als uw snelheid verdubbelt 1 U kimt pas goed autorijden, als u erkent: STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJDEN! Ernstige ongerustheid over de „vliegende dwazen". Met een oud toestel over den Oceaan Havas meldt uit Londen, dat men nog steeds niets gehoord heeft van de' beide Ameri- kaansche vliegers Alex Loeb en Dick Decker, die Vrijdag uit St.-Peters op Nieuw-Schotland zijn vertrokken om met een oud éénmotorig vliegtuig den Atlantischen Oceaan over te steken. Men hoopt evenwel, dat de beide „vliegende dwazen" op zee door een schip zijn opge pikt, of dat zij erin geslaagd zijn ergens op Noord-Ierland te landen. Chineesch protest bij de Engelsche regeering. Tegen de uitlevering van vier Chineezen. De Chiiieesche regeering heeft naar Reuter uit Tsjoenking meldt, een protest gericht tot de Britsche regeering tegen haar besluit can de vier van moord beschuldigde Chineezen uit te leveren aan hetgeen genoemd wordt het plaatselijke Chineesche gerechtshof te Tientsin. De woordvoerder van den minister van buitenlandsche zaken noemt dit besluit in tegenspraak tot de verplichting, geen toe stand te erkennen welke uit het gebruik van geweld voortkomt. China is van meening, dat de betreffende Chinnezen, indien zij schuldig zijn, aan de Chineesche regeering moeten worden uitgeleverd. Het plaatselijke gerechtshof wordt een Japansche instelling genoemd. De „Squahis" gelicht. Gezonken Amerikaansclie duikboot zal naar ondiep water worden gesleept. PORTSMOUTH, (New Hampshire), 12 Augustus. Reddingsploegen der marine zijn er vandaag in geslaagd voor- en achtersteven van de gezon ken duikboot „Squalus" ongeveer 60 voet van den zeebodem te lichten en treffen thans toebereidselen om het vaartuig naar ondiep water te sleepen. (Reuter) In de Pisang-plantages van Santa-Marta in Columbia is door een verkeerde manoeuvre van twee locomotieven een ernstig ongeluk gebeurd. Negen personen vonden hierbij den dood, en vier anderen werden gewond. In volle vaart is een stadstrein in New-York ontspoord. Twintig personen werden gewond, meest ernstig. Te Praag is naar het model van het Duit sche arbeidsfront de ..Nationale confederatie van den arbeid" opgericht. De nieuwe organi- satoe beoogt de aaneensluiting van alle vroe gere arbeidersorganisaties. Er heerscht in Spanje een hittegolf. De thermometer heeft te Sevilla 53 en te Madrid bijna 58 graden in de schaduw aangewezen. De koning van Egypte heeft gisteren h«4 ontslag van het kabinet Mohamed Mahmoea Pasja aanvaard. De Hooge Commissaris van den Volken bond in Dantzig. Burckhardt. is uit de Vrije Stad vertrokken naar Duitschland, waar hij, naar verluidt, door Hitier ontvangen zal wor den. Na de ijzeren hekken van de steden in Duitschland worden thans de hekken van de begraafplaatsen in de dorpen en zelfs de ijze ren wegwijzers langs de wegen verwijderd. Vertegenwoordigers van Bulgarije en Duitschland hebben een verdrag gesloten, krachtens hetwelk Bulgaarsche arbeidskrach ten ln Duitschland gebruikt zullen worden. Het eerste transport van ca. 10.000 man zou te werk gesteld worden bij de Hermann Goering- Werke. Dr. Ley. de leider van den Duitschen Ar beidsdienst, heeft in een verklaring aan de pers over het komende partijcongres te Neu renberg gezegd: ..Ik ben er van overtuigd, dat de wereld vrede zal hebben en in staat zal zijn een blij venden vrede te vormen, indien slechts de woorden van den Führer op het partij congres ter harte genomen worden".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2