De> nag c hei eitemd Jac. van Kempen ten grave gedragen kamerplanten uitzoeken jril v.Empelen W erkloosheidspercentage veel lager dan in 1932. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1939 HAARIEM'S DAGBLAD 4 Groote belangstelling uit de kunstenaarswereld. Eenvoudige plechtigheid te Bloemendaal. Overweldigend was de belangstelling bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Jac. J. S. van Kempen, den begaafden concertzanger. Vrienden uit de zangers- en kunstenaarswereld, leerlingen en oud-leerlingen waren Zaterdagmiddag van heinde en verre naar de Algemeene Begraaf plaats te Bloemendaal gekomen om de plech tigheid, die volgens den wensch van den over ledene in allen eenvoud geschiedde, bij te wo nen. Ook tal van ingezetenen van Bloemen daal gaven van hun belangstelling blijk. Het was ongeveer drie uur toen de stoet op de begraafplaats aankwam. Tevoren hadden zich in de woning van den neef van den over leden kunstenaar, den architect H. W. van Kempen, aan den Zuider Stationsweg, ver wanten en intieme vrienden vereenigd. Hier ging ds. J. C. van Dijk voor met een eenvou dig woord. In de aula, waar de kist op de baar was ge zet, trof men vele bekende figuren uit de concertzaal aan. Wij noemen oa. Jo Vincent, Ans Stroink, Annie Veenenbos. Di Moorlag, Annie Woud. Corrie Bijster. Hans Gruys, Jo van der Meent-Walter, Suze Luger, Dien Dau- dey, Tilly Sylon, Louis van Tulder. Willem Ra- velli. Johan Lammen, Henk Noort, Boris Pelsky, Jan Booda, W. H. Biele, D. Wagenaar, Karei de Jong, Martin J. Lürsen. Voorts ir. J. Ouwehand, wethouder van Bloemendaal. C. Kanne-Blooker, W. J. Allan. Jo Allan-Schilt- huis, Jac. J. Noach-Waage: Mr. A. Beets, voor zitter. D. Sanders, bestuurslid. H. H. Luyken, administrateur en Marinus Adam, dirigent der H. O. V., mr. P. Tideman. R. Grondsma, Broeder Jonker, H. Mock, J. M. Steffelaar. J. Batty, J. v. d. Bosch, Han Boskamp, B. Misset. Ds. J. C. van Dijk deelde mede, dat in over eenstemming met den wensch van den over ledene en van de familie slechts door twee sprekers het woord zou worden gevoerd. De heer H. Lind, oud-leerling, was de eerste spreker. Ik weet niet, begon de heer Lind, of men van mij verwacht, dat ik de loopbaan van dit rijke leven zal ontrollen en naar verdienste schetsen. Dit doe ik niet, want welke woor den kunnen den inhoud van dit rijke leven uitbeelden? Rijk naar kunstzinnigen en men- schelijken maatstaf. Wij jongeren blijven hulpeloos achter bij dit afscheid in een belij denis van diepe dankbaarheid. Van Kempen zag zuiver onze feilen en te vens den weg om ze te herstellen. Hij had lof voor de moeilijke stappen op den langen weg naar de kunst. Gelukkig zij, die bezitten maar dit niet van materieele, maar van hoogere waarden. Ge lukkig wij, die herinnering hebben aan zoo'n groot mensch, groot van hart en geest, die iets aan ons heeft overgedragen van het vele goede dat hij bezat. Wij, vervolgde spreker, moeten voortgaan op zijn spoor, eerlijk in onze kunst en iets overdragen aan hen, die na ons komen. Meer zal de zanger niet van ons verlangen. Hij ruste in vrede. Driemaal, begon Ds. J. C. Brussaard, die daarna het woord nam, heb ik op een keer punt in het leven van Jac. v. Kempen gespro ken. De eerste maal bij zijn 25-jarig jubileum als concertzanger, op een intiem, huiselijk feest, zoo geheel in de lijn van zijn leven. Hij wist toen niet hoe zijn erkentelijkheid uit te drukken, want innerlijk had hij een buitengewoon kinderlijk en eenvoudig ge moed. Beminnelijk was zijn woord, gul zijn scherts, warm zijn medeleven. Hij gaf zich zonder terughouding en was als „Oom Jacob' het best in den familiekring. De tweede maal was bij de viering van zijn 30-jarig jubileum. Toen heeft hij in de St. Bavo Bach vertolkt in volle overgave, niet zichzelf, maar de kunst zoekende. De Matthaeus Passion was de glorie van zijn leven en in de rol van den Evangelist moest voor hem het evangelie spreken en dit was misschien het hoogste, dat hij heeft bereikt. En daarom ben ik blij, ging Ds. Brussaard voort, dat ik hier voor de derde maal bij zijn dood mag spreken. Want deze dood is niet het einde, maar, zoo als Beethoven het zoo treffend zegt: ik geloof nu pas aan het begin te zijn. Van Kempen ontleende zijn kracht als kun stenaar aan het geloof en hij heeft gezwoegd, zoo lang het dag was. Spreker eindigde met het lievelingslied van zijn moeder te reciteeren. Diep bewogen volgden allen de baar. Aan de groeve las Ds, J. C. van Dijk uit 1 Cnr. 15 en ging in gebed voor. De broer van den overledene, de heer C. J. van Kempen, herdacht met enkele woorden zijn beminnelijken broer en dankte voor de betoonde belangstelling. PROGRAADIA VAN DE HA*RLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939. Progr. I Hilversum n. Progr. n Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III Keulen 8.—, Ned Brussel 10.20, Droitwich 11.20. Ned. Brussel 12.35. Keulen 2 20, London Reginonal 3.20. Keulen 4.20, Lon don Regional 6.20. Keulen T.40. Parijs Radio 8.35, Keulen 9.35, Ned. Brussel 10.20, Keulen 11 20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.—. Radio P.T.T. Nord 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 1.05, London Regional 1.20. Droitwich 1.50. London Regional 4 35. Droitwich 5.20. Parijs Radio ca. 6.50, Droitwich ca. 7.55, London Regional 9.50. Droitwich 10.10. Progr. V 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera - programma. 1. Madam Butterfly van Puccini, solisten koor on orkest van het Scalatheater te Milaan. 'Verk. uitvoering.) 2. Strettan uit ..De Troubadour" van Verdi. Jussl Björling, tenor. 3. O Paradiso uit ..Die Afrikanerin" van Meyerbeer. Costa Milona. tenor. 4. Siciliana uit „Cavallerla Rusticana" van Mascagni, Jussi Björling, tenor. 8.00—12.00 Diversen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavond? betaald te zijn daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Buitenlanders enthousiast over Noord-Hollands stedenschoon. Deelnemers aan de Kunstweek vallen van de eene climax in de andere. De eerste Nederlandsche kunstweek gaat van de eene climax naar de andere. Eiken dag komen de buitenlandsche deelnemers opgeto gen vertellen, dat het vandaag gebodene al het tot nog toe geziene overtreft, om den vol genden dag hun laatste indrukken weer be langwekkender dan die van gisteren te ach ten. Men vergete daarbij niet dat men hier niet te doen heeft met gewone touristen en de gebruikelijke beleefdheidsfrases, maar met deskundigen op het gebied van kunst, cultuur en volksleven, die hun critiek niet onder stoe len of banken steken, die voor het meerendeel zeer bereisd zijn en allen op een hooge trap van ontwikkeling staan. Zaterdagochtend bezochten zij opnieuw het Rijksmuseum en daarna een gedeelte van het Stedelijk Museum, terwijl de namiddag ge wijd was aan de doode steden van de Nocrd- hollandsehe Zuiderzeekust, welke zeer werden bewonderd. Van den vrijen Zondag maakten velen ge bruik om meej van Amsterdam te zien, ver schillende musea te bezoeken, terwijl een klei ne groep gelegenheid kreeg tot bezichtiging van de particuliere collectie van den beken den verzamelaar Edwin von Rath en van de familie Six, waardoor hun tevens een blik ge gund werd in een paar nog op waardige wij ze bewoonde patricische grachtenhuizen. Van den uiterlijken aanblik dezer huizen hebben allen uitermate genoten tijdens den boottocht door de Amsterdamsche grachten, welke het. gemeentebestuur van Amsterdam den deelnemers aan de kunstweek in den na middag aanbood. Sommigen verklaarden geestdriftig dat hun Amsterdam bij dit late zonlicht, dat de boomen langs de oude grach ten op contrastrijke wijze verlichtte, de mooi ste stad toescheen die zij ooit gezien hadden. Bij dezen boottocht werden de Amsterdam sche havens niet vergeten. Omstreeks zeven uur volgde een door het gemeentebestuur van Amsterdam aangeboden receptie in de zalen van de Sophia Augusta- stichting in het stedelijk museum. Het geheele museum was tot laat in den avond opengesteld voor de gasten, die zich vol bewondering bewogen door de zalen van de prachtige tentoonstelling „Honderd jaar Fransche beeldhouwkunst', de zalen met het werk van Vincent van Gogh, van de schil ders der Amsterdamsche en Haagsche school en de moderne Nederlandsche kunst, terwijl eveneens groote belangstelling bestond voor de prachtige collectie in het museum voor Aziatische kunst. ORGEL-BESPELING. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem wordt Dinsdag a.s. des avonds van 8.159.15 uur een orgelbespeling gegeven door den heer Albert de Klerk. Het programma luidt: 1. Ciacone e moll Dietrich Buxtehude (1637—1707) 2a. Medio registro de primer tono Francisca Peraza (15641598). 2b. Fuga en sol Menor Joaquin Oxinagas (Siglo XVIII). 3. Praeludium en fuga Es dur J. S. Bach (1685—1750) 4. Sonate II Paul Hindemith (1895— 5. Toccata, fuga en hymne op het Ave Maria Stella Flor Peeters (1903— Komt U zelf in onze kweekerij Uw Bloemenmagazijn Binnenweg 18, Heemstede. Telcf. 28080. (Adv. ingez. Medj Zestigjarig bestaan van het Restaurant Brinkmann. De bezoekers kregen champagne en eerewijn. Zondag bestond het bekende café-restaurant Brinkmann te Haarlem 60 jaren. Reeds des Za terdags ontving de directie tal van blijken van belangstelling, telegrammen brieven en bloem stukken. Des Zondags werd de directie in hartelijke bewoordingen toegesproken door den heer P. van Niel; levens werd denheer en mevrouw Brink mann een bloemenhulde overhandigd. Een deputatie van Horecaf, afdeeling Haarlem cn omstreken, kwam haar gelukwenschen aan bieden. De heer Brinkmann ontving een zilveren sigarettenkoker met inscriptie en zijn echtge- noote een bloemstuk. De directie liet zich tegenover haar clientèle niet onbetuigd. In het restaurant werd champagne geschonken, en des avonds werden alle gasten in het café onthaald op eerewijn. De muziek speelde toepasselijke wijsjes, na- turlijk het „Lang zal ze leven", en er heerschte een opgewekte stemming. Rijksweg te Baarn niet meer afgesloten. De verkeersmaatregelen, welke in verband met de blijde gebeurtenis te Baarn werden genomen, zijn met ingang van heden weder opgeheven, zoodat het verkeer tusschen den Oranjeboom te Baarn en den Nieuwen Hoek te Soest weder over den rijksweg zal kunnen geschieden. Het detachement rijksveldwacht, 150 man sterk, dat tijdens de verkeersomlegging dienst deed. is tegelijkertijd opgeheven. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGE VALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke kosteloos bij de administratie ver krijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, overlijden f 400 verlies van een hand, voet of oog 200, beide leden van een duim f 100, één lid van een duim f 50, alle leden van een wijsvinger 60, één of twee leden van een wijsvinger f 25, alle leden van een anderen vinger 15, één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk f 30, enkelbreuk f 15 pols breuk f 15. Alles Indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés van het Geïllustreerde Zondagsblad bestaat nog een afzonderlijke verzekering. De voor waarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het centraal bureau voor de sta tistiek van de voorloopige gegevens over de week 24 t.m. 29 Juli 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 29 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 265.299 werkzoekenden (251.091 mannen en 14.208 vrouwen). Hiervan waren 192.275 (182.853 mannen en 9.422 vrouwen) werkloos en waren 56.233 per sonen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.791 personen als werkzoekenden ingeschre ven die in het vrije bedrijf werkten, doch an der werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week 24 t.m. 29 Juli 1939 waren bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 588.155 personen waaronder 76.518 landarbeiders. Van 511.637 verzekerden buiten de landar beiders was het werkloosheidspercentage 17.7 (in de vorige verslagweek 3 t.m. 8 Juli 1939, was dit percentage 17.8). In de overeenkomstige verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten beschou wing gelaten): 1932 27.1; 1933 24.3: 1934 26.4; 1935 29.6; 1936 31.4; 1937 23.8; 1938 22.4, 1939 17.7. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 272.557 werkzoekenden (258.581 mannen en 13.976 vrouwen). Hiervan waren 196.703 (187.502 mannen en 9.201 vrouwen) werkloos. EXAMENS Staatsexamen. Geslaagd voor diploma A de heeren: H. W. J. v. Schaik, E. J. v. d. Spek, C. A. P. v. Stolk, A. J. M. Jansen en de dames R. v. Kappus, C. P. Samwel, H. A. Leyns, B. G. Smit en G. ten As- broek. Geslaagd voor diploma B de dames: A. A. G. Terpstra, A. J. Velthuizèn, H. E. Boerma en A. J. E. V. Moonen. Afgewezen 23 candidaten. Handteekenen L. O. Geslaagd mej. N. G. Veeken, te Haarlem. Akte n. 1 (natuurkunde en mechanica.) Geslaagd: H. Bruyn, Haarlem. TWEE EN EEN HALF JARIG KIND VERDRONKEN Een twee en een half jarig kind van den landbouwer P. aan de Soestwetering te Olst is in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en verdronken. Jongetje in bouwput gevallen en verdronken. Een 4-jarig knaapje, J. K., uit de Soester- bergstraat te 's-Gravenhage was Zaterdag met eenige vriendjes op straat in de Soes- terbergstraat aan het spelen. Ongelukki gerwijs kwam hij in een bouwput te vallen, waarin water stond. De jongen verdronk. BAKKERSKNECHT MET DOORZETTINGSVERMOGEN. Beste examen algemeene handels kennis afgelegd. ZILVEREN MEDAILLE NAMENS DEN v MINISTER UITGEREIKT. Op het departement van economische zaken heeft Zaterdagmorgen de uitreiking plaats ge had van de zilveren medaille, welke minister Steenberghe had uitgeloofd voor het beste examen algemeene handelskennis voor het middenstandsdiploma krachtens de vesti gingswet kleinbedrijf. Eén voorwaarde was daarbij dat het examen onder de moeilijkste omstandigheden moest zijn afgelegd. De gelukkige, wien deze eer te beurt viel, de heer Egbert van Dijk uit Schouwerzijl 'Gr.) werd met zijn verloofde door den leider van de afdeeling middenstand van het departe ment. dr. W. L. Groeneveld Meijer, ontvangen. Namens den minister, die buitenslands ver toeft. reikte de heer Groeneveld Meijer met enkele woorden de medaille over. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van vak- en handelsonderwijs en op het feit. dat de mid denstandsbonden hun taak direct begrepen hadden. Een groote organisatie is in het leven geroepen om goed en goedkoop middenstands- onderwijs te geven. Dit jaar hebben 13.000 candidaten het examen afgelegd. Hierover worden door de bonden en de examinatoren uitvoerige rapporten uitgebracht, die doen zien, hoe allerwegen goed gestudeerd en se rieus gewerkt wordt. In het voorjaar heeft de minister van economische zaken een zil veren medaille uitgeloofd voor dengene, die onder de moeilijksete omstandigheden het beste examen aflegde. Het was geen gemak kelijke taak uit de 13.000 candidaten een keuze te doen en het speet spr.. dat niet meer me dailles konden worden uitgereikt, want er wa ren verscheidenen, die onder dezelfde moei lijke omstandigheden zeer goede cijfers had den behaald. De keuze is tenslotte gevallen op den heer Van Dijk, voor wiens doorzettings vermogen spr. zeide groot respect te hebben. Hij was er zeker van, dat hij in het bakkers vak, waarvoor hij het examen heeft afgelegd, even goed zal slagen. Met de gelukwenschen van den minister reikte spr. tenslotte de fraaie medaille aan den gelukkige uit Landbouwer overboord geslagen en verdronken. Een klein gezelschap uit Enter begaf zich Woensdag j.1.1 met een z.g. „Entersche Zomp", een ouderwetsch Overijsselsch vaartuig, waar van nog maar een enkel exemplaar bestaat, op vacantietocht naar Friesland. Zaterdag middag zou men Kuinre passeeren. In de na bijheid van deze plaats sloeg omstreeks half vijf door tot dusverre onopgehelderde oorzaak, de zestigjarige gehuwde landbouwer D. ter Weel, wonende te Enter, overboord. De man verdronk. DRONKEN MAN VALT VIJFJARIG KIND AAN. In de Anjelierstraat te Amsterdam heeft zich Zondagmiddag een ergerlijk tooneel af gespeeld. Een dronken man viel plotseling een kind, een ventje van 5 jaar aan. Hij sloeg en trapte het kind zóó ernstig, dat de jongen in elkaar zakte. Na zijn wandaad sloeg de dader op de vlucht. Buren hielpen het kind en waar-; schuwden een dokter, die het noodzakelijk achtte dat de jongen naar het Wilhelmina- gasthuis werd overgebracht. Onmiddellijk heeft de politie pogingen in het werk gesteld den dader te achterhalen. Zijn naam en woonplaats zijn bekend. 31). Hij ging naar de bos haar toe en begon er aan te trekken. Eerst aan één haartje, toen aan een paar meer en eindelijk nam hij ze allemaal tusschen zijn han den. Maar o, was hij toch maar voorzichtiger geweest! De borstel, zooals hij al lachend tegen Henkie geroepen had, bleek wel degelijk aan een levend wezen toe te behooren en vol schrik sprong hij op, toen hij twee kwade oogjes recht op zijn bolletje zag loeren 32) „Kankan njat talatan", zei de man woedend. „Ik spreek geen Grieksch", zei Rob je lachend tegen den bosch- jesman. En daar ze nu wisten, dat de wilde hen toch niet verstond,e voegde Robje er aan toe: „Zeg Henk, geef me eens een dubbeltje, dan kan hij zich laten knippen". De jongens schaterden het uit van het lachen, maar de man dacht er anders over en wilde direct tegen hen beginnen te vechten. Daar voelden ze niets voor en ze renden het huis uit, zoo hard ze konden. Maar de man zat hen zon der ophouden achterna 33) „Ik spring in zee", huilde Henkie. „Help me zwemmen, anders verdrink ik!" „Je kunt toch niet in zee blijven ronddobberen, net als een visch", viel Robje in. „Laten we eerst eens kijken waar de man is gebleven" en ze draaiden hun hoofd allebei tegelijk om. Ze zagen den man nergens meer. In de verte ontdekten ze aan een boom een hoop kleeren, dat moest de wilde zijn. Hij was met zijn haren in een tak blijven zitten en riep luidkeels om hulp. 34) „Ik vind het heel erg voor den man", zei Henkie, „maar ik ben toch bang dat ie me vermoordt als ik hem los maakt", en om niet zoo harteloos te zijn den man te laten hangen, zochten ze net zoo lang tot ze het aapje gevonden hadden, dat hen naar het hutje had gebracht, liet aapje ging direct naar den boom toe en maakte den man los en intusschen vluchtten Henkie en Robje naar de andere punt van het eiland 35) Nadat ze een dag en een nacht geloopen hadden, kwamen ze in een heel andere streek. Ze vonden er rotsen in allerlei vormen, groote en kleine, mooie en grillige. In één daarvan gingen ze binnen. Aan den ingang zagen ze een bordje hangen: INGANG NAAR DE DIERENSTAD. „Ik snap niet wie dat geschreven zou kunnen hebben", zei Henkie. „Misschien wonen hier wel geleerde dieren", zei Robje met een gezicht alsof dat heel gewoon was en gearmd stapten ze den rots binnen. 36). Ze zagen een groot gat, waar een olifantenkop door stak. Er hing een bord bij het huis van den olifant: AAN NEMER VAN BEGRAFENISSEN. De slurf van het beest stak recht vooruit en Henkie en Robje, die al wat voor zichtiger geworden waren, liepen er op een afstand langs. Maar ze zagen toen dat het dier niet meer leefde. „Hij zal het niet druk genoeg gehad hebben" veronderstelde Robje, „en je kunt goed aan zijn kop zien, dat hij veel zorg heeft gehad toen ie leefde". Henkie trok Rob bij den mouw eu nu gingen ze naar het volgende huis.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6